Болка во градите - причини, видови на болка, симптоми и дијагноза

Што да направите со болки во грбот помеѓу лопати? Или како да ги смирите мускулите на ребрата ако ве болат грбот и градите? Наоѓањето одговори на овие прашања самостојно е многу проблематично, особено ако тие се појавуваат во позадина на стресни ситуации.

Слични болести може да се појават ако луѓето се многу загрижени. Во тој процес, се забележува компресија на мускулите, бидејќи се појавуваат грчеви во градите.

Ако во присуство на такви нарушувања луѓето ја ограничуваат физичката активност, од различни причини, тогаш е многу тешко да се елиминира болката во долниот дел на градите или во горниот дел од неа. Факт е дека е невозможно да се ослободите од мускулните блокови додека сте во постојана положба на седење.

Ако е присутен еден или повеќе од горенаведените симптоми, пациентот нема да може да ја идентификува причината за непријатноста без помош на лекар. Правилно ублажување на болката во остеохондрозата на 'рбетот, која го надмина торакалниот регион или елиминира други патологии, искусен специјалист ќе помогне.

Постојат голем број случаи каде што треба веднаш да се консултирате со лекар. Бидете сигурни да повикате брза помош ако:

 • се забележува пирсинг болка, предизвикувајќи чувство на губење на свеста;
 • непријатност од областа на градите се дава на рамото или зоната на вилицата;
 • имаше чувство на стегање на градите, со нестабилност на пулсот, повраќање и исто така вртоглавица;
 • болката не исчезнува, и трае повеќе од 15 минути;
 • непријатните сензации во ткивото на 'рскавицата се надополнети со висока температура и нестабилно дишење;
 • постои крвава кашлица и непријатност во градите.

Исто така, постојат случаи кога пациентот ќе може самостојно да посетува специјалист, но без непотребно одложување. Закажување состанок со лекар е потребно ако:

 • по оброкот има чувство на печење;
 • при вдишување и кашлање, се појавува болка;
 • кога ја менувате положбата на телото, непријатноста станува влошена;
 • во процесот на земање на лекови, манифестациите на болеста се интензивираат.

Постојат 6 главни причини за непријатност во пределот на градниот кош.

Се развива одеднаш, почесто по физички напор, поради спазам на коронарните артерии и глад на миокарден кислород. Сензациите се јавуваат директно во центарот на градната коска или зрачат до која било точка од левата страна на телото. Постојат случаи кога болката во срцето беше придружена со пецкање во петицата, стоматолошки појави, вкочанетост и болка во раката или стомакот. Природата на болката е компресивна, угнетувачка, честопати пулсирачка.

Резултат на воспаление на големите нервни стебла (и меѓуребрените исто така). Непријатни сензации се јавуваат во позадината на хипотермија, се интензивираат постепено, достигнуваат максимум на 2-3 ден од болеста. Во некои случаи, почетокот е остар, болката е зашиена. Болката во грбот ќе дебитира во моментот на физичка активност, со навалено тело. Може да се појави во градната коска десно и лево.

Сензациите се благи или умерени, влошени од кашлање. Физичката активност не влијае на сериозноста на симптомот. Постојат и други знаци на инфекција со УДТ: отежнато дишење, треска, општ токсичен синдром, одвојување на спутум.

Историјата на пациентот има штетно дејство: мозочни удари, заглавување на туѓо тело, паѓање од висина на градите, медицински процедури (бронхоскопија). Болката е умерена, често досадна. Постојат истовремени знаци: хемоптиза, повраќање на „талог од кафе“, неконтролирана кашлица, акроцијаноза со оштетување на ССС.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Хипертензија

Стресот доведува до развој на напад, одбивање да се земаат лекови пропишани од лекар, физичка активност. Болката во градите е локализирана зад градната коска, лево и десно од неа. Природата на сензациите е слична на срцев удар, болката може делумно да се запре со нитрати. Пациентот може да доживее гадење. Патологијата е придружена со болна главоболка во задниот дел на главата. Понекогаш се развива плимата, чувство на топлина.

Металоиди

Рефлукс на гастричен сок во хранопроводот, иритација на мукозните мембрани. Тоа е придружено со подригнување, горење зад градната коска, тешкотии при голтање. Нападот се јавува после јадење или кога пациентот лежи.

tyazhest v grudnoj kletke - Болка во градите - причини, видови болка, симптоми и дијагноза

Не е секогаш можно да се постави точна дијагноза без соодветни прегледи. Во некои случаи, симптомите се заматени или личат на друга болест. Ако некое лице има притискачка болка во градната коска во средината, пред сè, треба да се сомневаме во промени во кардиоваскуларниот систем.

Диференцијален тест за исклучување на срцев удар е медицински тест. Таблетата нитроглицерин се става под јазикот на пациентот или се прска нитроспреј (Изокет). Ако во рок од 1-2 минути состојбата на пациентот е значително подобрена, тогаш постои коронарна патологија. Недостатокот на ефект укажува на различно потекло на болката.

Друг симптом што овозможува да се сомневате во коронарен напад е зачувување на болка при мирување. Со невралгија и повреди, симптомот се интензивира за време на движењето, сепак, тој делумно се смирува кога пациентот е во лежечка положба. Кај заразни болести, болката се јавува главно при кашлање.

Карактеристичен знак на невралгија е зголемување на непријатни сензации при потчукнување на прстите по работ на лачниот лак. Покрај тоа, интензитетот на болката се зголемува кога се обидувате да застанете, да седнете. Понекогаш има зрачење во областа на сечилата на рамото. Невралгија не дава на други делови од телото.

Во отсуство на карактеристични знаци, дијагнозата се спроведува според феномените што се забележуваат кај пациентот.

Се јавува поради механичка опструкција во дишните патишта. Ако симптом е откриен во позадина на целосно здравје, прво се сомнева во присуство на туѓо тело. Постепениот развој на „клиниката“ обезбедува основа за онколошка будност. Во некои случаи, феноменот се јавува во позадина на парализа на дијафрагмата, сепак, болката во градната коска е отсутна.

Исклучително неспецифичен симптом е забележан кај пациенти со ангина пекторис, воспалителни болести на УДТ, тантрам, со сува кашлица (како и кај луѓе кои страдаат од вегетоваскуларна дистонија). Во комбинација со компресивна болка, тоа е индиректен знак на срцев удар, ако има кашлица - процеси на инфекција.

Се јавува главно кај невралгија и остеохондроза. Лумбаго укажува на компресија на нервните стебла на интервертебралната хернија или спазматичните мускулни слоеви.

Сува кашлица

bol v grudine poseredine 2 - Болка во градите - причини, видови болка, симптоми и дијагноза

Во 90% од случаите, тоа е доказ за заразни болести, вклучувајќи акутни респираторни инфекции, акутни респираторни вирусни инфекции, голема кашлица. Се јавува кога респираторниот тракт не е целосно блокиран од туѓо тело или тумор. Се јавува кај 0.5-1% од луѓето со срцев удар.

Тоа е знак на стабилна ангина (напади само со физички напор) или невралгија. Симптомот треба да се процени како дел од целокупната клиничка слика. Ако се појават сензации за време на физички напор, постои историја на коронарна срцева болест, феноменот е запрен од нитрати, тогаш се прави заклучок за срцевото потекло. Недостатокот на ефект од нитроглицерин, зрачењето во сечилата на рамената, поврзаноста со физичката активност и неодамнешната хипотермија се доказ за воспаление на нервните стебла.

Дијагностичките методи засновани на надворешни знаци не ја одредуваат точно болеста. На пациентот му треба објективно испитување, вклучително и земање електрокардиограм во состојба на мирување и под стрес, анализа на спутум, рендгенско снимање на градите.

Во горенаведените болести, болката, обично локализирана во средината на градниот кош, понекогаш се протега на левата страна на телото (поретко десната или задната страна). Само лекар може да постави дијагноза, затоа, со исклучок на случаи на итна хоспитализација, не е разумно да се одложи посетата на специјалист. Важно е да се следи и информира терапевтот за придружните симптоми: отежнато дишење, потење, оток, треска, кашлица, природата на болката за време на напор / одмор, јадење и разни позиции на телото.

prichiny boley 1 - Болка во градите - причини, видови болка, симптоми и дијагноза

Природата на болката во различни патологии на ХА

Непријатни сензации во пределот на градниот кош во средината или кој било друг дел од него може да имаат различни карактеристики. Важно е кога се однесувате на лекарот правилно да кажете за природата на непријатност, бидејќи знаењето за јасна клиничка слика ќе ви овозможи брзо и прецизно да ја поставите точната дијагноза.

Природата на непријатност може да биде како што следува:

 • Болки во притисок укажуваат на присуство на чир на желудник или дуоденален улкус. Типично, ваквите сензации во градната коска се поврзани со нарушено функционирање на дигестивниот тракт. Ако некое лице наскоро после јадење почне да доживува непријатни притискачки болки, перисталтиката на желудникот веројатно ослабела. Ако, покрај болката, некое лице е загрижено за гадење и повраќање, ова укажува на развој на патологии на жолчното кесе или уринарниот тракт.
 • Остра и силна болка во градната коска во средината во повеќето случаи укажува на ангина пекторис. Болката може да биде шевове и да се врати на градната коска. За да ги запрете изразените симптоми, треба да земете нитроглицерин и наскоро да контактирате со медицинска установа.
 • Болките во болка се познати на сите луѓе кои страдаат од нарушено функционирање на органите на кардиоваскуларниот систем. Како по правило, постојаните и болни сензации на болка укажуваат на коронарна срцева болест. Тежината на симптомите се зголемува со кашлање или кивање. Развојот на патологијата влијае на луѓето кои постојано се во состојба на стрес и голема нервна напнатост.
 • Тешка непријатност во левата страна на градниот кош, главно во долниот дел, што може да му даде на долниот дел од телото, давајќи топлина - чест симптом на развој на рак на дигестивниот систем, чиреви на желудник или гастритис. Спазмолитичките лекови ќе помогнат да се запрат симптомите. Веднаш штом едно лице ќе почне да се чувствува подобро, веднаш треба да контактирате со медицинска установа. За да се исклучи веројатноста за развој на онкологија, лекарот мора да препише тестови за туморски маркери.

Главните причини за болка во центарот на градната коска

Компресивна (притискање, горење) болка во средината на градите е чест симптом на корорнарна срцева болест (ангина пекторис). Понекогаш се шири на левата половина на градниот кош, левата рака (скапула, хипохондриум, грб). Се јавува обично со физички напор, стрес, поретко - во мирување. Нападот трае до 10-15 минути, се отстранува со нитроглицерин.

Акутна, остра, интензивна болка во центарот на градниот кош или лево, придружена со ладна пот, задушување, гадење, силен страв од смрт - ова е клинички знак на миокарден инфаркт. Се јавува спонтано, без наведување на товарот, дури и ноќе во сон, трае повеќе од 15 минути, не се отстранува со помош на ангина пекторис. Со срцев удар, потребна е итна хоспитализација.

Болка во градната коска е локализирана во средината со белодробни заболувања (пневмонија, бронхитис, трахеит), гастроинтестинален тракт (чир на желудник и дуоденум, гастритис, болести на хранопроводот), торакален 'рбет (остеохондроза), периферен нервен систем (вегетоваскуларна дистонија, меѓуребрен) невралгија), апсцес или карцином на градниот кош.

Болеста на гастроезофагеален рефлукс предизвикува постојано чувство на печење во средината на градите и грлото (металоиди). Ако болката се интензивира кога лицето лежи, ова укажува на можна хернија на дијафрагмата. Симптомите на болка во горниот дел на градниот кош се веројатно болести на горниот респираторен тракт.

Зошто градите болат кај жени? Одговорот на ова прашање е многу едноставен, и апсолутно секој претставник на фер секс веднаш ќе брза да ги испита млечните жлезди за присуство на малигнен тумор. Оваа патологија не е невообичаена, но треба да се запомни дека појавата на болка во десната страна на градите или лево, укажува на тоа дека формирањето е во доцна фаза на развој. Во овој случај, се појавуваат други непријатни симптоми, во форма на исцедок од брадавиците, опипливи тумори.

Покрај тоа, ако боли на десната страна на градите или во други области, тогаш жената може да развие болест што влијае на тироидната жлезда. Многу патологии се рефлектираат во болка во градите, имено:

Овие болести се јавуваат во позадина на појава на кома во грлото, набудување на постојана топлина во главата, како и падови на притисок. Покрај тоа, жената може да доживее слабост и да се соочи со промени во телесната тежина.

Вреди да се напомене дека болката во пределот на грбот и градите може да се појави со прекумерен физички напор, па ако сте завршиле сложена работа или сте биле активно ангажирани во теретана, не треба да трескате аларм.

Од друга страна, појава на карактеристични непријатни сензации по физичка работа може да се забележи по депресија, во присуство на нервна исцрпеност, повреди, модринки итн.

Симптоми во кои треба да повикате брза помош

Потребни се итни мерки за пациенти со непрекинат срцев удар и сомнителен миокарден инфаркт. Ако има коронарна артериска болест во анамнезата, а болките се од компресивна природа, потребно е да се повика тим на СМП, без оглед на сериозноста на придружните симптоми. Класичните знаци на АМИ вклучуваат:

 • Нагло намалување на крвниот притисок до шок бројки (70/40).
 • Компресивна или кама болка зад градната коска.
 • Бледило.
 • Повреда на свеста до нејзино губење.
 • Ладна пот.
 • Недостаток на ефект на земање нитроглицерин.
 • Оток на југуларните вени.
 • Тахикардија над 100 отчукувања во минута.

25% од АМИ се асимптоматски или со нејасна клиничка слика. Има курс на гастралгичен (болки во стомакот), астматичен (отежнато дишење), ангинозен (потсетува на инфекција со ВДП).

Потребна е помош за пациенти со повреди на хранопроводот и респираторниот тракт. Знак за сериозна лезија е:

 • Црно или кафеаво повраќање.
 • Кашлица со голема количина црвена крв.
 • Интензивна болка во хранопроводот.
 • Намалување на крвниот притисок за 10-20 mm Hg. Уметност релативно познати индикатори.
 • Отворени рани во градната коска.
 • Крепитација на коскени фрагменти.
 • Силни удари во проблематичната област во блиското минато.
 • Отежнато дишење, брзо дишење за 20% од нормалното и погоре.
 • Сина нијанса на ушните лобуси, усни.

Во отсуство на опишани знаци на итен третман за медицинска нега не е потребен. Пациентот се препорачува во првата можност да ја посети клиниката кај локалниот лекар.

Активностите се суштински различни за секој од разгледаните услови. Ако не беше можно точно да се утврди болеста, се препорачува да се обезбеди мир на пациентот, прилив на свеж воздух. Со низок крвен притисок, поставете го лицето така што нозете се над нивото на главата. Ако има проблеми со дишењето, треба да се подигне предниот крај на креветот. Се препорачува полуседечка положба. После тоа, треба да ги повикате лекарите.

Срцев удар

Основа на итни настани е употребата на нитрати со голема брзина. Ако пароксизмата се развила за време на физичката активност, таа е запрена. Пациентот е легнат во кревет, положбата на телото е слободна. Брз начин за инјектирање на нитрати е прскање спреј со Isocket. Со едно соопштение се ослободуваат 1.25 мг изосорбид динитрат. Подобро е да се примени растворот во хиоидниот простор (од 1 до 3 дози на лекот).

Дозволено е да се користат таблетски форми на лекови, нитроглицерин. Доделени на 0.5-1 mg на јазик. Пред да пристигне лекарот, минималната доза не треба да се надминува. Ако 5 минути по земањето на подобрувањето не се случи, воведувањето се повторува. Недостатокот на ефект на 3 дози на нитроглицерин укажува на развој на АМИ.

Со изразено намалување на крвниот притисок, нитроглицерин не се користи. Алатката драматично ги шири крвните садови, што доведува до зголемена хипотензија и развој на синдром на грабеж. Кај 1/3 од пациентите со здрав ум, се јавува силна краткотрајна главоболка.

Со АМИ, помошта се состои во брза хоспитализација во ICU. Во фаза пред-болница, треба да му дадете на пациентот да џвака ½ таблети (150-200 mg) ацетилсалицилна киселина. Ако артерискиот притисок се чува над 90 mmHg. Уметност., А пулсот е често 50 отчукувања во минута, дозволено е да се даде 1 таблета нитроглицерин под јазикот (препораки на ACC / ANA од 2002 година).

Болка во болка зад градната коска десно

Постојат многу причини за чувство на болка десно, и лесно отстранливи и многу сериозни:

 1. Интеркостална невралгија или напад на паника.
 2. Ако срцето многу брзо се контрахира со болка десно, тогаш ова може да стане сигнал за развој на срцеви патологии.
 3. Истовремена кашлица, производство на спутум и треска може да укажуваат на проблеми со белите дробови.
 4. Горењето во градите и брзото дишење укажуваат на трахеит.
 5. Со патолошки процеси во желудникот и хранопроводот, изедената храна ќе предизвика непријатност.
 6. Ако чувствувате болка при голтање и стискање на градите горно десно, тогаш ова може да биде симптом на нормален ларингитис. Посетете го оториноларингологот за да ја потврдите дијагнозата.
 7. Десната страна фрактура на ребрата е исто така причина за непријатност во градите.

Овде ќе го најдете подетално одговорот на прашањето што може да боли во вистинскиот хипохондриум?

Перикардитис (воспаление на слузницата на срцето), како по правило, е придружено со постојана умерена (понекогаш интензивирачка) болка што мачи во регионот на срцето и над него, понекогаш се шири на десната половина на градите, исто така како епигастрична регија и сечиво на левото рамо. Ако некое лице лежи на грб, болката се интензивира.

Други болести со карактеристичен симптом на болка и во десната и во левата страна на градната коска може да бидат невролошки проблеми. Воспалението, апсцесот, отекувањето на десното белодробно крило е придружено со разновидна шема на постојана болка (болка, притисок, досадна, горење), понекогаш со зрачење на здравата страна, стомакот, вратот, рамото и се влошува со кашлање.

Притискање на болка лево

Ако чувствувате притискање на болка во левата страна на градите, треба веднаш да одите на лекар.

Главните причини за неговиот развој:

 1. Аневризма на аортата. Многу сериозна болест. Постои акумулација на крв во садот како резултат на фактот дека нивните лушпи се слоевити.
 2. Миокарден инфаркт или напад на ангина. Состојбата бара итна хоспитализација. Болката во оваа состојба укажува на проблем со голем мускул.
 3. Чир на желудник. Болката се јавува после јадење. Често вообичаениот спазмолитичен лек (без бања) е во состојба да ја олесни состојбата на човекот.
 4. Воспалителниот процес во панкреасот (панкреатит). Болката во овој орган е проектирана на левата страна на градниот кош и е изразена. Во повеќето случаи, непријатност предизвикува внес на храна.
 5. Хернија во дијафрагмата. Оваа патологија се јавува поради губење на цревни јамки преку слаби точки во дијафрагмата во градната празнина. Како резултат на тоа, пациентот е многу тешко да дише.

Во оваа статија, веќе детално го испитавме прашањето што може да боли на левата страна.

грудинбол - Болка во градите - причини, видови болка, симптоми и дијагноза

Покрај таквите типични болести на миокардот како срцев удар и ангина пекторис, проблемите со другите органи можат да се маскираат во срцеви заболувања. Значи, проблеми со панкреасот лоциран на левата страна на абдоминалната празнина може да предизвикаат притискање на тапа болка во градната коска лево. Друга можна причина е хијатална хернија. Болка, притискање на болка на левата страна е симптом на вегетоваскуларна дистонија, воспаление на левото белодробно крило или плеврата.

Причини за изгледот

Постојат физиолошки и патолошки причини за болка во градите.

Главните фактори кои не се болести се следниве:

 • Долг престој во непријатна позиција.
 • Мускулен спазам.
 • Нервни нарушувања.
 • Недостаток на витамини и минерали, особено витамини од групата Б.
 • Долг и тежок физички напор.
 • Редовна преголема работа.
 • Труење со производи на распаѓање на етил алкохол.
 • Редовно прејадување, предизвикувајќи дистензија на желудникот.
 • Злоупотребата на алкохол и цигари на постојана основа.

Други причини, исто така, можат да бидат предиспонирачки фактор за развој на болеста. Покрај тоа, модринки и други повреди на градниот кош и 'рбетниот столб често предизвикуваат болка.

Што значи болка при вдишување и издишување?

Болката во градната коска за време на издишување или вдишување не е директно поврзана со миокардот, но е знак на следниве болести:

 • меѓуребрена невралгија (болката е локализирана почесто налево, непријатните сензации се интензивираат при обид за длабок здив или при кашлање);
 • пневмоторакс (кога воздухот се акумулира помеѓу wallидот на градниот кош и белите дробови, се карактеризира со болка лево, која се интензивира кога едно лице длабоко дише);
 • прекордијален синдром (силна болка одеднаш се јавува при инспирација, се повторува неколку пати на ден, не е поврзана со стрес, не бара специфичен третман).

Болки во кашлицата во градната коска

Ако симптом на болка во градите се појави или се интензивира при кашлање, ова може да биде знак:

 • плеврални заболувања (мембрани на внатрешните површини на градната празнина);
 • нарушувања на подвижноста на торакалниот 'рбет и ребрата;
 • меѓуребрена невралгија;
 • настинки на респираторниот тракт (трахеит, бронхитис);
 • ренална колика;
 • пневмоторакс;
 • онкологија на белите дробови;
 • повреди на градите.

Со остеохондроза

Егзацербацијата на остеохондрозата на торакалниот 'рбет понекогаш се смета за патологија на кардиоваскуларниот систем, бидејќи болката што ја придружува во градната коска е локализирана, по правило, во регионот на срцето, понекогаш со зрачење на десната половина, до грбот или странично. Симптом на болка се јавува одеднаш, пароксизмално или се карактеризира со неинтензивен продолжен тек. Засилувањето на непријатните сензации се јавува при вдишување, издишување (тешко е да се дише за време на напад), кашлање и движење на рацете и вратот.

Сличноста на симптомите со срцев удар и ангина пекторис доведува до фактот дека пациентите безуспешно се обидуваат да ја олеснат нивната состојба со лекови за овие болести. Со неправилен третман или негово отсуство, се засегнати внатрешните органи (панкреас, црн дроб, црева), не е исклучена појава на дефекти на кардиоваскуларниот систем, затоа, не треба да се одложува посетата на лекар.

Кога се движите

Кај многу болести (ангина пекторис, срцев удар, миокардитис, плеврит, остеохондроза, повреди на градната коска, фрактура на реброто), болката во градната коска се зголемува со движење. Понекогаш непријатните сензации вознемируваат само со одредени движења, на пример, со свиоци, остри вртења, кревање тегови, притискање на градната коска.

Ако силна болка се појави одеднаш и е придружена со недостаток на воздух, отежнато дишење, заматена свест, гадење, веднаш треба да побарате лекарска помош.

Итна хоспитализација е индицирана за болести кои имаат, без навремена помош, висок процент на смртни случаи, како што се:

 • миокарден инфаркт;
 • белодробна емболија;
 • спонтана руптура на хранопроводот;
 • раслојувачка аневризма на аортата;
 • коронарна артериска болест (ангина пекторис);
 • спонтан пневмоторакс.

Миокардитис

Ова воспаление на срцевиот мускул се карактеризира со разни (шевови, болки, притискања) болки во градите лево и во средината, отежнато дишење, слабост, аритмија. Луѓето со такви клинички симптоми треба веднаш да се консултираат со лекар, бидејќи некои видови на миокардитис можат да предизвикаат посериозна болест - проширена кардиомиопатија, па дури и да доведат до смрт.

Ревматско срцево заболување

Ако не лекувате ревматско оштетување на миокардот (ревматско срцево заболување), тогаш 20-25% од случаите резултираат во формирање на срцеви заболувања. Симптомите зависат од видот на болеста, сериозноста и не се секогаш изразени. Следните знаци можат да укажат на можен развој на ревматска срцева болест (особено ако се појавиле 2-3 недели по акутна назофарингеална инфекција): болка во градите (тешка или силна) во срцето, отежнато дишење, тахикардија, оток на нозете, кашлање за време на напор.

Методи на дијагностицирање

Колку побрзо ги извршите сите потребни дијагностички мерки, толку побрзо лекарот ќе може да ја постави точната дијагноза.

Прво, потребно е да се исклучат најсериозните и опасни по живот болести:

 1. Електрокардиограм се зема. Тоа ќе помогне да се идентификуваат проблемите во срцето.
 2. Х-зраци или рендгенски преглед на градите.
 3. Ултразвучно испитување на срцето овозможува да се исклучат скриените срцеви заболувања.

Ако се исклучи срцев удар, туберкулоза и плеврит, тогаш е потребно да се продолжи кон следниве дијагностички методи. Присутниот лекар му препишува на пациентот МНР на градите за да ја потврди дијагнозата на остеохондроза, меѓуребрена невралгија и торакалгија.

По извршувањето на сите можни видови на дијагностика, пациентот се испраќа кај специјалист за да препише третман.

Болката во градната коска во средината може да биде знак на сериозна болест, па затоа е подобро да се посети лекар кој, користејќи неколку ефективни методи, ќе ја идентификува причината за нарушувањето и ќе пропише соодветен третман.

МетодОписМесто и цена
Анкета и општа инспекцијаПрвата фаза во дијагнозата, овозможувајќи да се идентификуваат условите за појава и исчезнување на болката, како и сродни симптоми. Специјалистот не само што слуша поплаки, туку го испитува и пациентот, ги слуша белите дробови, бронхиите и срцето, мери крвен притисокОдржана во јавна клиника бесплатно
Клинички и биохемиски тестови на крвтаЗадолжителен дијагностички метод, кој вклучува собирање крв од вена и лабораториска студија. Методот овозможува откривање на знаци на воспаление во телото, а биохемиската дијагноза дополнително помага да се идентификуваат патологиите на срцето и крвтаИспитувањето може да се направи на која било клиника. Во приватност, цената е приближно 500 рубли.
ЕКГДруг задолжителен метод на истражување. Открива знаци на срцев удар, ангина пекторис и коронарна срцева болестОбично се изведува во јавна клиника и не бара плаќање
Х-зраци на 'рбетниот столбЕдна од важните дијагностички методи во кои се испитува торакалниот 'рбет. Типично, методот се користи за сомневање за остеохондрозаСпроведена во клиники опремени со специјална опрема, чини околу 300-400 рубли.
USХардверска дијагностика, во која се испитува срцето, како и дигестивниот систем. Методот е ефикасен и помага да се откријат абнормалности во работата на органитеИспитувањето се врши во приватни канцеларии или клиники, цената е приближно 800 рубли.
EGDFФиброгастродуоденоскопија е студија во која се испитува сонда со камера во стомакот на пациентот и се испитуваат мукозните мембрани. Се користи дијагноза за сомневање за пептичен улкус или гастритис.Се спроведува во државна клиника и чини околу 300 рубли.
МНРНајефективен метод за идентификување на какви било отстапувања од внатрешните органи. При дијагностицирање, посебно внимание се посветува на срцето, органите за варење и 'рбетниот столбТаков преглед може да се направи само во клиника која има соодветна опрема.

Најефективен и информативен метод е магнетна резонанца, како и ЕКГ. Благодарение на сеопфатната дијагноза, можете да ја идентификувате причината за отстапувањето и да назначите соодветен третман.

Со цел да се идентификува што точно предизвикува болка, хондроза на дојка или други патологии, треба да се направат низа испитувања, ова ќе му овозможи на специјалистот да разбере кој лек ќе го препише, како и колку долго треба да трае терапевтскиот тек.

Главните дијагностички методи вклучуваат:

 • ултразвучен преглед;
 • флуорографија, како и премин на електрокардиограм;
 • гастроскопија и флуороскопија.

Присутниот лекар може да препорача да закажете состанок со други високо специјализирани специјалисти, како и да назначите поминување на други постапки.

Кога има болки во градната коска, состојбата на пациентот се проценува на амбулантска или стационарна основа, сето тоа зависи од состојбата на пациентот и наменетиот феномен.

За дијагноза, пропишани се следниве видови на инструментални и лабораториски студии:

 • Мерење на срцевиот ритам и крвниот притисок.
 • Ехокардиографијата ви овозможува да ја проучите анатомската состојба на срцето, како и околните ткива. За време на испитувањето, страниците се визуелизираат, што овозможува да се утврди степенот на прекршување.
 • Електрокардиографија се користи за проценка на функционалната положба на срцевите структури. Врз основа на резултатите од испитувањето, можно е да се пресметаат типичните карактеристики на срцев удар и аритмија.

Во тешки ситуации, лекарите се принудени да не чекаат за резултатите од дијагнозата, туку итно да ја стабилизираат состојбата на пациентот и само откако ќе размислат за долготраен третман.

Како дополнителни мерки, лекарот пропишува секојдневно следење на ЕКГ, магнетна резонанца на срцето, општи и биохемиски тестови на крвта, коронографија и стрес-тестови со голема претпазливост. Индивидуалноста ја одредува можноста за снимање на структури на 'рбетници, ендоскопска проценка на состојбата на хранопроводот и гастричната мукоза (FGDS).

Мислење на доктор

Со честа појава на болка во градната коска, не треба да ја одложувате посетата на лекар. Подобро е да посетите терапевт кој ќе закаже преглед, како и консултации со други специјалисти. Обично бара посета на А. cardiolогист, невролог, гастроентеролог. Понекогаш е индицирана консултација со хирург.

Болка во пределот на градниот кош е сериозен симптом кој бара внимателна диференцијална дијагноза. Мора да се има на ум дека некои смртоносни болести се појавуваат надворешно безопасни. Затоа, само-лекувањето не вреди. На пациентот треба да му се даде прва помош, а потоа да се консултира со лекар. Само специјалист со дијагностичка опрема при рака ќе може да ги утврди причините за болката и да препише третман.

Превенција

Болката во градната коска е прилично тешко да се спречи, бидејќи може да се појави кај здраво лице и против позадината на која било болест. Ако непријатноста е локализирана во средината, се препорачува да се обрне внимание на храната, како и на начинот на живот.

Боли и Групни Клетки 1 - Болки во градите - причини, видови болка, симптоми и дијагноза

Треба редовно да се обрнува внимание на спортот, пешачењето или возењето велосипед и да се посетува групна настава. Ова ќе го одржи миокардот во добра форма и ќе ја спречи срцевата патологија. Не преоптоварувајте го телото, но редовна обука ќе биде корисна.

Покрај тоа, неопходно е да се збогати диетата со посно месо, свежи билки и зеленчук. Ова ќе ви овозможи да внесувате доволно витамини и минерали за нормално функционирање на срцето. Исто така е важно да се консумираат соодветни количини млечни производи збогатени со калциум. Треба да обрнете внимание на режимот на денот, да посветите повеќе време за одмор, да го нормализирате ноќниот сон.

На пациентите со склоност кон срцеви заболувања им се препорачува редовно да се прегледуваат за да се идентификуваат патологиите во рана фаза. Најважниот метод за спречување на компликации се смета за навремена посета на лекар кога ќе се појават првите симптоми на болеста.

Методи на дијагностицирање

Третманот започнува само откако лекарот што посетува ќе постави дијагноза.

Во зависност од причините за притисок зад градната коска, се користат следниве лекови:

 1. Ангина пекторис. Можно е да се олесни нападот со нитроглицерин.
 2. Церебрална атеросклероза. Прва помош за намалување на високиот крвен притисок се капки Фармадипин, а Глицин е пропишан за нормална циркулација на крвта во мозокот.
 3. Миокарден инфаркт. Забрането е земање лекови дома. Пациентот мора итно да биде сместен во болница. Често овие пациенти завршуваат на одделот за интензивна нега.
 4. Остеохондроза. Во оваа болест, се користат нестероидни антиинфламаторни лекови (диклофенак, ибупрофен), мускулни релаксанти (средна мирис). Актовегин е пропишан за подобрување на циркулацијата на крвта. Исто така, позитивен ефект во третманот на оваа болест произведува масажа и акупунктура.
 5. Интеркостална невралгија. Често оваа болест се меша со срцев удар. За ублажување на болката, се користат мускулни релаксанти (тизанидин), кортикостероиди (дексаметазон), лепенка за затоплување е залепена во областа на реброто или се нанесува со маст за анестезија.
 6. Гастритис во акутна фаза. Прва помош ќе бидат спазмолитици (no-shpa, беластезин), сорбенти (смекта, ентеросгел, фосфалугел).
 7. Ангина Кога третирате ангина, важно е да се обезбеди сеопфатен третман на пациентот: антибиотици (Флемоксин, Сумамед), гаргара (Гивалекс), користете спрејови (Биопарокс, Септолете).
 8. Белодробна емболија. Првата помош ја обезбедува само екипата за брза помош. Во случај на ненавремено лекување, нема да биде можно да се спаси пациентот.
 9. Депресија, стрес, хистерија. Неопходно е да се увери лице со специјални лекови (персен, дормиплант), да се обезбеди психолошка помош.

Сумирајте ги сите горенаведени и откријте што треба да се стори за да се обезбеди прва помош:

 1. Повикајте брза помош.
 2. Додека тимот е вклучен, дајте му на пациентот полуседечка положба. Никогаш не ставајте го на грб или на стомак.
 3. Помогнете да дишете глатко и смирено.
 4. За срцеви аномалии, ставете таблета валидол или нитроглицерин под јазикот.
 5. Ако пациентот се онесвести, натопете ја памучната волна со амонијак и држете ја до носот.
 6. Не оставајте ја личноста сама, почекајте лекарите да пристигнат заедно.
 7. Никогаш немојте сами да ги прилагодувате фрактурите и дислокациите.
 8. Ако не е позната причината за болката зад градната коска, тогаш не може да се користат компреси за затоплување.

Вреди да се напомене дека меѓу наведените симптоми на болка во градите има многу сериозни и опасни по живот. Не само-лекувајте, консултирајте се со лекар за совет. Само тој може да даде практичен совет и да постави дијагноза. Не потпирај се на старицата на влезот, според приказните за кои ги имала истите симптоми. Размислете сами и грижете се за вашиот живот.

Бидејќи срцевите заболувања се најсериозни, потребно е да се спроведат превентивни мерки за нивно спречување:

 1. Телесната тежина.
 2. Да се ​​одбие од лошите навики.
 3. Бидете физички активни.
 4. Стврднат
 5. Редовно земајте витамински комплекси и следете ја исхраната.

Предмет на овие правила, нема болка зад градната коска да не пречи.

Во зависност од болеста што предизвикува болка, се пропишува третман. Се користат лекови, како и народни лекови и алтернативни методи на терапија.

Болката во градната коска во средината ќе помогне да се елиминираат лековите од различни групи, кои се избрани во зависност од основната болест.

Најефективни лекови:

 • Нитроглицерин е најпопуларниот лек пропишан за напад на срцеви заболувања. Помага да се нормализира работата на телото и да се елиминира сериозноста, болката во градната коска. Кога ќе се појави симптом, ставете 1 таблета од лекот под јазикот. Доколку нема ефект, дозволено е повторно земање на лекот по 40 минути. Лекот не се користи за третман на курсеви. Цена - од 50 рубли. bol v grudine poseredine 1 - Болка во градите - причини, видови болка, симптоми и дијагноза
 • Барбовал е лек во форма на капка што се користи за болка во градната коска предизвикана од ангина пекторис или друга срцева патологија. Кога се појавува непријатност, мора да земете 25 капки од лекот, дозволено е да се повторува 2 пати на ден за 7-10 дена. Лекот има седативно својство и ја елиминира болката. Цена - од 120 рубли.
 • Валидол е најпопуларниот лек што се користи при болка во градната коска, како и срцев ритам и тахикардија. Помага за брзо отстранување на манифестацијата, не се користи на курсеви. Ако се појави болка, ставете 1 таблета под јазикот, повторете ако е потребно по 2 часа. Цената на лекот започнува од 20 рубли. за 10 таблети.
 • Атенолол е лек од групата на бета-блокатори, кој е пропишан за елиминирање на болката во градната коска, предизвикана од срцеви заболувања. Лековите го намалуваат срцевиот ритам со намалување на побарувачката на кислород во миокардот, ова ви овозможува да го намалите товарот на мускулот, малку да го намалите крвниот притисок. Неопходно е да се земаат таблети во текот на 2-3 недели. Пациентот треба да земе 1 таблета наутро и навечер. Цената на производот е приближно 80 рубли.
 • Спазмалгонот е спазмолитик, кој се користи за болка што се активира од мускулен спазам или меѓуребрена невралгија, остеохондроза. На пациентот му се препишуваат таблети, кои треба да ги зема 2 парчиња на ден. Времетраењето на курсот не треба да надминува 10 дена. Цената на лекот започнува од 60 рубли.
 • Рени е лек за намалување на киселоста на желудечниот сок, кој се користи кога болката е поврзана со егзацербација на гастритис или пептичен улкус. Помага за брзо отстранување на металоиди и непријатност, ја подобрува функцијата на телото. На пациентот му се препишуваат таблети за џвакање, кои ги зема 1 парче 3-4 пати на ден за 3-5 дена. Цена - од 150 рубли.
 • Омез е лек кој го блокира производството на хлороводородна киселина и ги штити wallsидовите на желудникот од неговите негативни ефекти. Пациентот се препорачува да го земе во случај на болка во градната коска поврзана со патологии на желудникот. Курсот трае 3 недели, треба да се зема 1 таблета 3 пати на ден. Цената на производот е од 100 рубли.
 • Кеторолот е нестероиден антиинфламаторен лек со аналгетски својства. Помага да се елиминира болката предизвикана од остеохондроза, дополнително ја елиминира непријатноста во торакалниот 'рбет. Употребата на таблети е дозволена не подолго од 7 последователни дена, 2 парчиња на ден. Цената на лекот е приближно 130 рубли.

Пациентот може да препише еден или повеќе лекови, во зависност од тежината на основната болест.

Народни методи

Болката во градната коска во средината може да се отстрани со помош на рецепти за алтернативна медицина со седативни својства. Типично, рецептите се користат за сомневање за патологии на срцето и органите за варење.

 • Лушпа од глог е најдобриот начин за зајакнување на срцевиот мускул и елиминирање на болката во градната коска. За 2 л вода, треба да земете 200 гр претходно сецкано овошје од глог, да готвите 10 минути, да инсистирате најмалку 4 часа. Подготвен и филтриран лек за употреба 150 ml 2 пати на ден. Курсот трае 2 недели.
 • Тинктура базирана на ризоми од валеријана е исто така минуси />

Рецепти за алтернативна медицина може да се користат само во отсуство на контраиндикации, а исто така и по консултација со лекар.

Други методи

Меѓу алтернативните методи на лекување, може да се разликуваат диетотерапија и релаксациона терапија. Овие методи имаат корисен ефект врз целото тело, ја подобруваат благосостојбата, ја олеснуваат работата на срцето и ја намалуваат фреквенцијата на симптомите. Главната предност на методите е тоа што тие се ефикасни за болка од какво било потекло.

Диететската терапија вклучува исклучување на следниве производи од менито:

 • Конзервирана храна.
 • Маринади.
 • Пушено месо.
 • Кондиторски производи.
 • Масно месо.
 • Масни млечни производи.
 • Алкохолни пијалоци.
 • Газирани пијалоци.
 • Брза храна.

Покрај тоа, не злоупотребувајте пијалоци со кофеин. Диетата треба да се состои од мала количина варено или задушено месо, риба, свеж и задушен зеленчук. Корисно е да се вклучат житарки, варен компир, зелена боја. Меѓу млечните производи, предност треба да имаат оние што содржат минимална количина маснотии. Таквата диета се препорачува да се придржувате постојано.

Опуштете терапија вклучува секојдневно релаксирање со употреба на соодветна музика. По напорниот ден, на пациентот му се препорачува да заземе пријатна позиција, да ги вклучи звуците на природата и да дише длабоко 20-30 минути, да почувствува напнатост како излегува од телото и мозокот се ослободува.

По 2-3 лекции, релаксацијата ќе дојде побрзо, а целокупната благосостојба значително ќе се подобри. Минималниот курс се состои од 20 дневни сесии, но подобро е постојано да се користи техниката.

Видео за болка во градите

Причините се воспалителни процеси кои влијаат на theидовите на желудникот. Ова доведува до ослободување на содржината на органот директно во хранопроводот. Овие услови можат да доведат до:

 • Стресни ситуации.
 • Злоупотреба на алкохол.
 • Пушење, како и зависност од зачинета храна.

Досадна болка е

Ако патологијата на ЛК-тракт стана причина за болка, тогаш може да се забележат следниве симптоми:

 • болни стискања во левиот и централниот регион;
 • непријатни чувства на болка во горниот дел на стомакот;
 • појава на металоиди и постојана топлина во гркланот;
 • гадење со болка во средината на градите, во некои случаи, повраќање.

Болки во грлото и грутка

Ваквите симптоми се појавуваат и со развој на болести кои влијаат на ЛЦД-тракт. Проблемите при голтање (чувство на кома во грлото), ако има сериозно нарушување внатре, може да се отстранат само со комплексен третман, откривајќи го видот на болеста во развој.

Болести на хранопроводот

Неуспесите во функционирањето на ЛЦД-трактот се придружени со болка во централниот дел на градите. Непријатни сензации се јавуваат поради грчеви во хранопроводот, како и стомакот, па дури и жолчното кесе. Во овој случај, нема да има чувство на печење зад градната коска, како кај остеохондрозата.

Пациентот ќе доживее досадна, болна болка, што ќе ја интензивира својата манифестација со притисок врз епигастричната зона. Честопати, непријатните чувства му се даваат на грбот.

Кога боли коска во средината на градите, скоро секогаш можеме да ги утврдиме веројатните причини за ваквите сензации. Но, кога болеста влијае на долниот дел на дијафрагмата (мускулна цевка лоцирана помеѓу абдоминалната и градната празнина), тешко е да се најдат разбирливи одговори.

Оваа патологија се нарекува „субфреничен апсцес“, при што се појавуваат гнојни формации во шуплината. Борбата против таквата болест често се спроведува со хируршки метод.

Ако има потреба веднаш да се елиминира болката, треба да им дадете предност на лекови од категоријата НСАИЛ (Кетанов, Ибуфен, итн.). За да се спречи инфекција на здрави ткива во близина, најчесто се користи Ciprolet.

Досадни болни „bвона“ што се појавуваат во пределот на градниот кош може да укажуваат на присуство на болести кои влијаат на респираторниот систем. Овој симптом често се појавува за време на развојот:

 • трахеит;
 • пневмонија;
 • плеврит, како и бронхитис.

Ако се забележи болка на левата страна во горниот дел од градите или на десната страна, исто така треба да внимавате.

Многу е лесно да се објасни појавата на овие патологии. Воспалителни процеси во белите дробови можат да влијаат на меѓуребрените мускули, како и на зоната на дијафрагмата. Затоа пациентот забележува дека градите може да болат од левата страна. Покрај тоа, болката може да се појави и во други области, и тие се јавуваат при каква било мускулна контракција.

5252 e1535137476245 - Болка во градите - причини, видови болка, симптоми и дијагноза”Alt =” ”>

Дополнителни симптоми вклучуваат треска. Покрај тоа, често се појавува продолжена кашлица.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic