Бета блокатори на лекови за хипертензија

Артериска хипертензија (AH, хипертензија) е една од најчестите патологии на кардиоваскуларниот систем, која се карактеризира со стабилно зголемување на крвниот притисок до 140/90 mm Hg или повисоко. Главните симптоми на болеста се:

 • Главоболка што нема јасна врска со времето од денот. Пациентите го опишуваат како тежина во окципиталниот дел, сензација на проширување на черепот.
 • Срцева болка што се јавува подеднакво во мирување и под стрес.
 • Оштетување на периферниот вид. Се карактеризира со појава на превез, заматување на окото, „лета“ пред очите.
 • Тинитус, оток на очните капаци или лицето се дополнителни симптоми на хипертензија.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Причини

Зголемување на крвниот притисок се развива под влијание на факторите на надворешната или внатрешната средина што предизвикуваат дефект на вазомоторот, кардиоваскуларниот систем и хормоналните механизми одговорни за контрола на крвниот притисок. Лекарите ја припишуваат наследна предиспозиција на примарните фактори: ако некој во семејството страдал од хипертензија, ризикот од нејзин развој кај роднините значително се зголемува.

Друга причина за развој на болеста е чест стрес, нервна работа, седентарен начин на живот. Од многуте предизвикувачки фактори, експертите на СЗО ги идентификуваа оние кои често придонесуваат за развој на хипертензија:

 • метаболички нарушувања во телото и, како резултат, појава на вишок телесна тежина;
 • долготрајна депресија, стрес, нервен напор, трагедија;
 • трауматски повреди на мозокот - гребнатини, модринки, несреќи, хипотермија;
 • хронични заболувања во акутната фаза - атеросклероза, дијабетес мелитус, ревматоиден артритис, гихт;
 • последици од вирусни и заразни болести - менингитис, синузитис, фарингитис;
 • возраст поврзани со промените во структурата на крвните садови;
 • формирање на холестеролни плаки на wallsидовите на крвните садови;
 • менопауза кај жени по 40 години;
 • лоши навики - пушење, пиење алкохол, неухранетост.

третман

За успешна терапија, важно е да се дијагностицира болеста навремено и да се идентификуваат причините за нејзиното појавување. Со правилно организиран режим на третман, може да се избегнат опасни компликации - тромбоза, аневризма, оштетување или губење на видот, инфаркт на миокардот, мозочен удар, развој на срцева или бубрежна инсуфициенција. Ако се открие мало зголемување на крвниот притисок, лекарот ќе препорача да воспоставите правилна исхрана, да вежбате повеќе и да ги напуштите лошите навики. Артериска хипертензија од втор и трет степен се третира со додавање на терапија со лекови.

Изборот на лекот се спроведува во согласност со историјата на пациентот. Ако тој има воспаление на простатата, се претпочитаат алфа блокатори. Луѓето со срцева слабост или нарушена функција на левата комора честопати се пропишани со АКЕ-инхибитори (инхибитори на ензимски конверзии на ангиотензин) и диуретици. Во присуство на болка во регионот на срцето, може да се препишат нитроглицерин или папазол. Изборот го прави само лекарот што посетува.

Активното учество на пациентот во процесот на лекување значително ги зголемува шансите за закрепнување, особено ако лицето разбира: какви лекови му се препишуваат, како функционираат, зошто е потребно да се пијат апчиња. Соодветниот третман нужно мора да се одвива под надзор на лекар, а тој исто така мора да се занимава со избор на најдобар лек за притисок на новата генерација.

Не постои лек за хипертензија на новата генерација, за која списокот на несакани ефекти е целосно отсутен во упатствата за употреба. Треба да се сфати дека не сите пациенти можат да доживеат какви било негативни реакции дури и по земање потентни лекови. Ако сепак одлучивте да го заштитите телото колку што е можно повеќе од појава на несакани ефекти, треба да обрнете внимание на лекови од растителна терапија, но не мора да очекувате моментални резултати од нив.

Во медицинската пракса, хомеопатските лекови се препишуваат само со комплексен третман како биолошки активни додатоци на храна. Некои од нив, покрај можноста за намалување на крвниот притисок, имаат и низа други корисни својства: тие го стимулираат имунитетот, го чистат организмот од токсини и токсини и се способни да ги разредуваат тромбите. Популарните хомеопатски лекови вклучуваат:

 • Хиперстабилна;
 • Хипертостоп;
 • Голубитокс;
 • Кардимап;
 • Нормалифе (Нормалифе).

Со остри скокови, крвниот притисок го зголемува оптоварувањето на срцето и крвните садови неколку пати, има недоволен проток на кислород и крв во ткивата на внатрешните органи, што ја влошува состојбата на пациентот. Едноставните лекови ќе помогнат да се смирите - тинктура од Валеријан, Мајки. За нормализирање на притисокот, се користат следниве лекови со брзо дејство од новата генерација:

Слаби апчиња

Оваа група на лекови вклучува лекови кои имаат можност постепено да се акумулираат во телото и да започнат да дејствуваат активно по некое време по почетокот на третманот. Верошпирон е изолиран од слаби диуретици. Тоа помага да се намали крвниот притисок, но не го отстранува калиумот од телото.

 • Фелодипин;
 • Лацидипин;
 • Лерканидипин;
 • Нимодипин

Силни апчиња

Најпотентен лек за хипертензија е клонидинот, но тој се ослободува само на рецепт. Едноставните, но ефикасни лекови не само што треба да го нормализираат крвниот притисок, туку и да спречат појава на нови бранови на крвниот притисок и да спречат компликации. Постојат неколку такви лекови кои добро работеле, според прегледите на пациентите:

Бета блокатор механизам на дејствување

Механизмот на дејство на лековите од оваа група се должи на нивната способност да ги блокираат бета-адренергичните рецептори на срцевиот мускул и другите ткива, предизвикувајќи бројни ефекти кои се компоненти на механизмот на хипотензивниот ефект на овие лекови.

 • Намалување на срцевиот минутен волумен, срцевиот ритам и срцевиот ритам, што резултира во намалена побарувачка на кислород за миокардот, зголемен број на колатерали и прераспределен проток на крв во миокардот.
 • Намалување на срцевиот ритам. Во овој поглед, дијастолите го оптимизираат вкупниот проток на корорнарна крв и го поддржуваат метаболизмот на оштетениот миокард. Бета-блокаторите, кои го „штитат“ миокардот, се во состојба да ја намалат областа на миокарден инфаркт и фреквенцијата на компликации на миокарден инфаркт.
 • Намалување на вкупниот периферен отпор со намалување на производството на ренин од клетките на јукстагломеруларниот апарат.
 • Намалено ослободување на норадреналин од постганглонични симпатични нервни влакна.
 • Зголемено производство на вазодилатациони фактори (простациклин, простагландин е2, азотен оксид (II)).
 • Намалена обратна апсорпција на јони на натриум во бубрезите и чувствителност на барорецепторите на аортниот лак и каротидниот (каротиден) синус.
 • Ефект на стабилизирање на мембраната - намалување на пропустливоста на мембраните за јони на натриум и калиум.

Заедно со антихипертензивните бета-блокатори ги имаат следниве дејства.

 • Антиритмичка активност, што се должи на нивната инхибиција на дејството на катехоламини, забавување на синусниот ритам и намалување на брзината на импулсите во атриовентрикуларниот септум.
 • Антиангинална активност - конкурентно блокирање на бета-1 адренергичните рецептори на миокардот и крвните садови, што доведува до намалување на срцевиот ритам, контрактилност на миокардот, крвен притисок, како и да се зголеми времетраењето на дијастолата, да се подобри коронарниот проток на крв. Општо, за да се намали побарувачката на кислород во срцевиот мускул, како резултат, се зголемува толеранцијата кон физичка активност, се намалуваат периоди на исхемија, се намалува фреквенцијата на ангинални напади кај пациенти со ангина на напон и поинфарктна ангина.
 • Антитромбоцитна способност - забавете ја агрегацијата на тромбоцитите и ја стимулирате синтезата на простациклин во ендотелот на васкуларниот wallид, ја намалуваат вискозноста на крвта.
 • Антиокс>

Ефекти на стимулација на бета-адренорецептори

Од табелата станува јасно дека бета-1 адренергичните рецептори се наоѓаат главно во срцето, црниот дроб и скелетните мускули. Катехоламини, кои влијаат на бета-1 адренергичните рецептори, имаат стимулирачки ефект, што резултира со зголемување на отчукувањата на срцето и силата.

Во зависност од преовладувачкиот ефект врз бета-1 и бета-2, адренергичните рецептори се поделени на:

 • кардиоселективни (Метапролол, Атенолол, Бетаксолол, Небиволол);
 • кардиоселективни (Пропранолол, Надолол, Тимолол, Метопролол).

Бета-блокаторите се фармакокинетички поделени во три групи, во зависност од нивната способност да се раствораат во липиди или вода.

 1. Липофилни бета-блокатори (Окспренолол, Пропранолол, Алпренолол, Карведилол, Метапролол, Тимолол). Кога се применува уста, брзо и скоро целосно (70-90%) се апсорбира во желудникот и цревата. Подготовките на оваа група добро продираат во разни ткива и органи, како и преку плацентата и крвно-мозочната бариера. Како по правило, липофилните бета-блокатори се препишуваат во ниски дози за тешка хепатална и конгестивна срцева слабост.
 2. Хидрофилни бета-блокатори (Атенолол, Надолол, Талинолол, Соталол). За разлика од липофилните бета-блокатори, кога се користат внатрешно, тие се апсорбираат само за 30-50%, се метаболизираат во помала мера во црниот дроб и имаат долг полуживот. Тие се излачуваат главно преку бубрезите, и затоа хидрофилните бета-блокатори се користат во ниски дози со недоволна бубрежна функција.
 3. Липо- и хидрофилни бета-блокатори, или амфифилни блокатори (Ацебутолол, Бисопролол, Бетаксолол, Пиндолол, Целипролол), се растворливи во липиди и вода, по апликација, 40-60% од лекот се апсорбира внатре. Тие заземаат средна позиција помеѓу липо-и хидрофилни бета-блокатори и се излачуваат подеднакво преку бубрезите и црниот дроб. Лековите се препишуваат на пациенти со умерена бубрежна и хепатална инсуфициенција.
 1. Срцево-селективно (Пропранолол, Надолол, Тимолол, Окспренолол, Пиндолол, Алпренолол, Пенбутолол, Картеолол, Бопиндолол).
 2. Кардиоселективни (Атенолол, Метопролол, Бисопролол, Бетаксолол, Небиволол, Бевантолол, Есмолол, Ацебутолол, Талинол).
 3. Бета-блокаторите со својства на алфа-адренергичните рецептори-блокатори (Карведилол, Лабеталол, Целипролол) се лекови кои имаат својствени механизми на хипотензивниот ефект на обете групи блокатори.

Кардиоселективните и некардиоселективните бета-блокатори, пак, се поделени на лекови со и без внатрешна симпатомиметичка активност.

 1. Кардиоселективните бета-блокатори без внатрешна симпатомиметичка активност (Атенолол, Метопролол, Бетаксолол, Бисопролол, Небиволол) заедно со антихипертензивен ефект го намалуваат срцевиот ритам, даваат антиаритмичен ефект, не предизвикуваат бронхоспазам.
 2. Кардиоселективните бета-блокатори со внатрешна симпатомиметичка активност (Ацебутолол, Талинолол, Целипролол) го намалуваат срцевиот ритам во помала мера, го инхибираат автоматизмот на синусниот јазол и атриовентрикуларната спроводливост, даваат значителен антиангинален и антиаритмички ефект во случај на синусна тахикардија, малку и суправендија , суправентрикуларни и суправентрикуларни -2 адренергични рецептори на бронхиите на белодробните садови.
 3. Некардиоселективните бета-блокатори без внатрешна симпатомиметичка активност (Пропранолол, Надолол, Тимолол) имаат најголем антиангинален ефект, затоа тие често се препишуваат на пациенти со истовремена ангина пекторис.
 4. Некардиоселективните бета-блокатори со внатрешна симпатомиметичка активност (Окспренолол, Тразикор, Пиндолол, Вискен) не само што блокираат, туку и делумно ги стимулираат бета-адренергичните рецептори. Лековите од оваа група во помала мера го намалуваат срцевиот ритам, бавната атријално-вентрикуларна спроводливост и ја намалуваат контрактилноста на миокардот. Тие можат да бидат препишани на пациенти со артериска хипертензија со благ степен на нарушување на спроводливоста, срцева слабост и поредок пулс.

Кардиоселективните бета-блокатори ги блокираат бета-1 адренергичните рецептори лоцирани во клетките на срцевиот мускул, јукстагломеруларниот апарат на бубрезите, масното ткиво, срцевиот систем на спроводливост и цревата. Сепак, селективноста на бета-блокаторите зависи од дозата и исчезнува со големи дози на бета-1 селективни бета-блокатори.

Неселективните бета-блокатори дејствуваат на двата типа рецептори, бета-1 и бета-2 адренергични рецептори. Бета-2 адренергичните рецептори се наоѓаат на мазните мускули на крвните садови, бронхиите, матката, панкреасот, црниот дроб и масното ткиво. Овие лекови ја зголемуваат контрактилната активност на бремената матка, што може да доведе до предвремено породување.

Кардиоселективните бета-блокатори имаат предност во однос на некардиоселективните во третманот на пациенти со артериска хипертензија, бронхијална астма и други болести на бронхопулмоналниот систем, придружени со бронхоспазам, дијабетес мелитус, интермитентна клаудикација.

Говорејќи за бета-блокаторите како класа на антихипертензивни лекови, тие подразбираат лекови со бета-1 селективност (имаат помалку несакани ефекти), без внатрешна симпатомиметичка активност (поефикасна) и вазодилататорни својства.

Дејството на бета-блокаторите е да го блокираат дејството на срцето на адреналинот и другите катехоламини. Како резултат, станува полесно за срцето да работи, мускулните контракции се јавуваат поретко и помалку интензивно, помагајќи да се спречат нарушувања на срцевиот ритам. Покрај тоа, бета-блокаторите го намалуваат производството и ослободувањето на супстанции кои го зголемуваат крвниот притисок.

Механизмот на дејство на бета-блокаторите е како што следува:

 • 41 15155132742 - Бета блокатори на лекови за хипертензијасе ослободува норадреналин;
 • бројот се намалува, интензитетот на контракции на срцевиот мускул;
 • намален васкуларен тонус;
 • централниот нервен систем е инхибиран;
 • се намалуваат симпатичните влијанија.

Поради таквата изложеност на активните супстанции на бета-блокаторите, постои намалување на крвниот притисок и срцева аритмија, што помага да се намали веројатноста за развој на миокарден инфаркт, исхемија. Бета-блокаторите помагаат да се намали ризикот од смрт од срцев удар или срцева слабост.

Лекови под притисок на последната генерација

третман

Неколку механизми се одговорни за зголемување на крвниот притисок, така што на некои пациенти им требаат два или повеќе лекови истовремено за да постигнат стабилна контрола на крвниот притисок. За да се намали бројот на земени апчиња и да се намали ризикот од несакани ефекти, создадени се лекови за најновата генерација на хипертензија. Постојат само пет групи на антихипертензивни лекови. Класификацијата се изведува според составот и принципот на дејство на таблетите на телото:

 • антагонисти на рецептори на ангиотензин 2;
 • диуретици (диуретици) лекови;
 • антагонисти на калциум;
 • бета-блокатори;
 • инхибитори на ангиотензин конвертирачки ензим.

Бета блокатори

Ова е популарна група на лекови за хипертензија од новата генерација, кои се многу ефикасни и разноврсни. Хипертензија може да се појави од ефектите на катехоламини (норадреналин и адреналин) врз специфични рецептори лоцирани во срцето - бета-адренергични рецептори. Овој ефект предизвикува срцевиот мускул да се контрахира побрзо и срцето да чука побрзо, зголемувајќи го крвниот притисок. Бета-блокаторите го запираат овој механизам, обезбедувајќи постојан хипертензивен ефект.

Првиот бета блокатор беше претставен во светот во 1964 година, а многу лекари го нарекоа развојот еден од најважните настани во медицината. Со текот на времето, почнаа да се произведуваат и други лекови со сличен принцип на дејствување. Некои од нив влијаат на функционирањето на сите видови на бета-адренергични рецептори, додека други влијаат на еден од нив. Во зависност од ова, бета-блокаторите обично се поделени во три групи:

 • Лекови од прва генерација или неселективни - блокираат рецептори за бета-1 и бета-2. Овие вклучуваат: Пропранолол, Соталол, Тимолол, Анаприлин.
 • Втора генерација или селективни агенси - блокирајте само активност на рецептори за бета-1. Оваа група е претставена од: Окспренолол, Метопролол, Бисопролол, Есмолол, Атенолол, Бетаксолол, Доксазозин, Кандесартан, Конкор.
 • Лекови од трета генерација со невроген ефект - влијаат на регулирање на васкуларниот тонус. Овие вклучуваат: клонидин, карведилол, лабеталол, небиволол,

Диуретици

Диуретичните лекови се една од најстарите групи на антихипертензивни лекови. Првпат се користеше во раните 50-ти години на минатиот век, но диуретиците не ја изгубија популарноста во наши денови. Денес, диуретиците се користат за намалување на крвниот притисок во комбинација со други лекови (ACE инхибитори или сартани).

Диуретиците помагаат во намалување на крвниот притисок со зголемување на излачувањето на сол и течности во бубрезите. Таквиот ефект врз телото доведува до намалување на товарот на садовите, придонесува за нивно опуштање. Современите диуретици се користат во многу ниски дози, што не предизвикува значителен диуретичен ефект, исцедување на голема количина на хранливи материи од телото. Антихипертензивен ефект се јавува 4-6 недели по почетокот на третманот.

Во фармакологијата, има до четири типа на диуретични лекови, но само три од нив се користат за лекување на хипертензија:

 • Тиазид и тиазид-како - припаѓаат на средствата за продолжено дејство. Тие имаат благ ефект, скоро и да немаат контраиндикации. Минус на тиазиди е тоа што тие можат да го намалат нивото на калиум во крвта, поради што е потребно да се проценува состојбата на пациентот секој месец по земањето на таблетите. Тиазидни диуретици: Хипотиазид, Апо-хидро, Дихлотиазид, Арифон, Индапамид,
 • Loopback - се препишуваат само за дијагноза на хипертензија со висока резистенција. Тие брзо го намалуваат крвниот притисок, но во исто време придонесуваат за губење на значителна количина на јони на магнезиум и натриум, ја зголемуваат концентрацијата на урична киселина во крвта. Диуретици за јамка - Диувер, Торасемид, Фуросемид.
 • Поштеда на калиум - се користат многу ретко, бидејќи тие го зголемуваат ризикот од развој на хиперкалемија. Тие вклучуваат: Верошпирон, Спиронолактон, Алдактон.

Сартани

Блокатори на рецептори на ангиотензин 2 се една од најновите групи на антихипертензивни лекови. Според механизмот на дејствување, тие се слични на АКЕ инхибиторите. Активните компоненти на сартаните го блокираат последното ниво на ренин-ангиотензин систем, спречувајќи интеракција на неговите рецептори со клетките на човечкото тело.

Сите сартани дејствуваат долго време, хипотензивниот ефект трае 24 часа. Со редовна употреба на блокатори на ангиотензин 2, крвниот притисок не се намалува под прифатливите вредности. Вреди да се знае дека ова не се таблети за брзо дејство под висок притисок. Постојано намалување на крвниот притисок почнува да се појавува 2-4 недели по почетокот на третманот и се зголемува за 8 недели од терапијата. Сартанска листа:

 • Лосартан (диметикон);
 • Олмесартан;
 • Фимасартан;
 • Валсартан;
 • Алдостерон;
 • Кардосал.

Инхибитори на ACE

Ова се фармацевтски лекови кои се препишуваат за висок крвен притисок во однос на позадината на срцева слабост, дијабетес мелитус и болести на бубрезите. Инхибиторите на ангиотензин-конвертирачкиот ензим (АКЕ) ја менуваат рамнотежата на биолошки активните компоненти на крвта во корист на вазодилататорите, поради што се намалува притисокот.

Антихипертензивниот ефект на АКЕ-инхибиторите може да се намали со истовремена употреба на нестероидни антиинфламаторни лекови. Според хемиската структура, АКЕ инхибиторите се поделени во три групи:

 • Сулфхидрил - краток временски период. Тоа се ACE: Zofenopril, Captopril, Lotensin, Kapoten.
 • Карбоксилна - се разликуваат во просечното времетраење на дејството. Оваа група вклучува: Лисиноприл, Еналаприл, Кортил, Кинаприл, Периндоприл.
 • Фосфинил - имаат продолжен ефект. Оваа група вклучува: Фозиноприл, Рамиприл, Периндоприл.

Инхибитори на калциум

image0 - Бета блокатори на лекови за хипертензија

Друго име за овие лекови е блокатори на калциумови канали. Оваа група се користи главно во сложениот третман на хипертензија. Тие се погодни за оние пациенти кои имаат многу контраиндикации за употреба на други лекови за хипертензија на новата генерација. Инхибитори на калциум може да се препишат на бремени жени, постари лица, пациенти со срцева слабост.

Основниот принцип на дејство на блокаторите на калциумовите канали е вазодилатација со создавање пречки за продирање на јони на калциум во мускулните клетки. Инхибиторите се конвенционално поделени во три групи: нифедипин (дихидропиридини), дилтиазем (бензотиазепини), верапамил (фенилалкиламини). За да се намали крвниот притисок, често се препишува група нифедипин. Лековите вклучени во него се поделени во подвидови:

 • Првата генерација - калцигард ретард, кордафлекс ретард, нифекард, нифедипин.
 • Средства од втората генерација - Фелодипин, Никардипин, Плендил.
 • Лекови од трета класа - Амлодипин, Амловас, Кулчек, Норваск.
 • Четврта генерација - Цининидипин, Дуокард (многу ретко се препишува за хипертензија).

Повеќето претставници од горенаведената листа се достапни како таблети за орална употреба. Исклучок е само еден бета-блокатор - Лабеталол, кој влегува во полиците во форма на прав или раствор за интравенска администрација. Постојат и други лекови направени во форма на инјекции (на пример, натриум нитропрусид, нитрати), но тие не спаѓаат во категоријата современи лекови и се користат исклучиво за да се елиминира хипертензивната криза.

Современите лекови од притисок во таблетите ќе помогнат да се ослободите не само од пад на крвниот притисок, туку и да го подобрите функционирањето на кардиоваскуларниот систем, централниот нервен систем и бубрезите. Други придобивки што ги имаат новите лекови:

 • За разлика од системските лекови, современите апчиња за хипертензија можат да ја намалат хипертрофијата на левата комора.
 • Тие имаат селективен ефект врз телото, поради што тие се добро толерирани од постари луѓе.
 • Не ги намалувајте перформансите и сексуалната активност на пациентите.
 • Нежен кон нервниот систем. Многу лекови содржат бензодиазепин, кој помага во борбата против депресијата, стресот и нервните нарушувања.

Калцигард ретард - нов лек за хипертензија со бавно ослободување на активната супстанција. Лекот има висока липофилност, па затоа има долготраен ефект. Активната компонента на таблетите е нифедипин. Помошни компоненти - скроб, магнезиум стеарат, натриум лаурил сулфат, полиетилен гликол, стеаринска киселина.

Калцигард ретардот делува многу нежно, поради што може да се користи за постојан третман на хипертензија, со стабилна ангина пекторис, болест на Рејно. Фармаколошките својства на таблетите се бавна вазодилатација, поради што Калцигард има помалку несакани ефекти од чистиот нифедипин. Меѓу негативните реакции, појавата на:

 • тахикардија;
 • периферен едем;
 • главоболка;
 • вртоглавица;
 • поспаност;
 • гадење;
 • запек;
 • алергиска реакција;
 • мијалгија;
 • хипергликемија.

Калцигард ретардот се зема орално за време или после јадење, просечната доза е 1 таблета 2 пати на ден. Со претпазливост, овој лек се препишува за време на бременоста. Строго е забрането лекување на таблети со:

 • преосетливост на нифедипин;
 • хипотензија;
 • колапс;
 • нестабилна ангина;
 • тешка срцева слабост;
 • акутна фаза на миокарден инфаркт;
 • тешка аортна стеноза.

Впечатлив претставник на оваа група е лекот Диротон. Лекот за хипертензија од новата генерација е дури и погоден за третман на пациенти кај кои високиот крвен притисок е комбиниран со заболувања на црниот дроб, лекот има минимум контраиндикации и несакани ефекти. Активната супстанција на Диротон е лизиноприл. Помошни компоненти се магнезиум стеарат, талк, пченкарен скроб, калциум хидроген фосфат дихидрат, манитол.

Алатката има продолжен ефект, затоа треба да ја земате еднаш дневно наутро пред или после јадење. Главните индикации за употреба се:

 • артериска хипертензија (за монотерапија или комбиниран третман);
 • хронична срцева слабост;
 • акутен миокарден инфаркт;
 • нефропатија против дијабетес.

Со претпазливост, Диротон се комбинира со диуретици кои содржат калиум и замени за сол. Категорични контраиндикации: историја на ангиоедем, возраст до 18 години, преосетливост на компонентите на таблетите, наследен едем на Квинке. Несакани ефекти може да вклучуваат:

 • вртоглавица;
 • главоболка;
 • слабост;
 • дијареја;
 • гадење со повраќање;
 • хипотензија;
 • болка во градите;
 • осип на кожата.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic