Ангиопротектори што е тоа, индикации, список на лекови

Таквите лекови се класифицираат доста често по потекло:

  Ангиопротектори на растителна основа вклучуваат екстракти од семе од грозје, коњски костен, глукокортико>Article1163 - Ангиопротектори што е тоа, индикации, список на лекови

Ангиопротектори и коректори на микроциркулацијата не можат да се користат кај адолесценти и деца. Исто така, забрането е да се користат за време на бременост и за време на лактација. Покрај тоа, ваквите лекови не се препорачуваат за употреба со алергии, болести на цревата и желудникот. Надворешни форми на лекот во форма на креми, гелови и масти не се препишуваат ако има кожни болести или чиреви кои не се лекуваат.

Значи, откривме ангиопротектори - што е тоа. Како правилно да ги примените? Овие лекови треба да се консумира во согласност со терапевтска група и дијагноза. Предуслов за третман со ангиопротективни средства е доволно времетраење на употребата. Ова ви овозможува да го постигнете најдобриот терапевтски ефект.

Таквите лекови се достапни во различни форми: таблети, масти, итн. Нивната употреба е подобро комбинирана за брзо ослободување од болеста. Таблетите се консумираат секој ден пред јадење неколку месеци.

Алатката во форма на маст се нанесува на исчистената површина на кожата. Малку гел е исцеден од цевката и подмачкан со болно место. Супозиториите се користат ректално, обично наутро, попладне и навечер, за да се добие терапевтски ефект.

Терапевтскиот ефект врз површинските садови го вршат лекови во форма на креми, масти или гел. Покрај тоа, огромен број луѓе претпочитаат да ги користат овие ангиопротектори. Подолу е даден список на тематски препарати:

 • „Лиотон гел“ - е наменет за третман на венска инсуфициенција во рана фаза. Овој лек има антиинфламаторно и антитромботично дејство. Инстантно се апсорбира во кожата, придонесувајќи за апсорпција на мали тромби.

1981706 - Ангиопротектори што е тоа, индикации, список на лекови

1982338 - Ангиопротектори што е тоа, индикации, список на лекови

Треба да се запомни дека венотониката, ангиопротекторите и коректорите на микроциркулацијата можат да ги отстранат симптомите на воспаление. Но, за третманот да биде најефикасен, треба да ги следите сите препораки на флебологот или васкуларниот хирург.

Ангиопротектори се користат во третманот на такви патологии:

 • Со васкуларни патологии предизвикани од дијабетес;
 • Со васкуларни патологии кои се предизвикани од ревматизам;
 • Со болеста, атеросклероза;
 • Болест на тромбоза;
 • Нарушувања во снабдувањето со крв во мозочните клетки;
 • Отстапувања во функционалноста на церебралните артерии;
 • Со кршење на протокот на крв во коронарните артерии, со коронарна инсуфициенција;
 • Болест со проширени вени;
 • Инсуфициенција на венски одлив;
 • Со пораз на капиларите;
 • Со дијабетична ретинопатија;
 • Со невропатија на долните екстремитети;
 • Со миелопатија;
 • Со патологија на микроангиопатија;
 • За третман на трофични чиреви на нозете.

Контраиндикации за назначување на лекови од фармаколошката група, ангиопротектори може да бидат:

 • Нетолеранција на телото на одредени состојки во составот на препаратите;
 • Со воспаление во дигестивниот систем;
 • Во случај на нарушување на желудникот и цревата;
 • Деца кои сè уште немаат 16 години;
 • Во периодот на интраутерина гестација. Употребата на лекови за време на бременоста е забранета особено во првиот или вториот триместар од феталниот развој;
 • Доење на бебе.

Надворешни препарати со ангиопротективни својства не се пропишани:

 • Ако има абразии и рани на кожата;
 • Со инфекции на меките влакна на кожата;
 • Алергија на компоненти;
 • Со не-заздравувачки трофични улкуси кои не се подложни на медицински третман.

Употребата на ангиопротективни лекови е дозволена само со назначување лекар за лекување кој ќе препише шема на ангиотропска терапија, а исто така ќе ја пресмета точната доза на лекови.

група на ангиопротекторифармакологијаиме на лекови
простагландиниангиопротектори кои ги имаат овие својства:Вазапростан
Вазодилататор;· Дрога Алпростан;
· И коректори на микроциркулацијата;· Лекови Иломедин.
Се користи за:
Атеросклероза;
· Дијабетична ангиопатија.
Забранет прием:
· Период на мозочен удар и пост-инфаркт;
Старост;
Предиспозиција за крварење.
донатори на нитрати групаефект на лекови:· Лек Тивомакс;
· Намалување на васкуларната пропустливост;· Тивортин.
Вазодилататорни активности;
· Анти-брадикинински својства.
Се користат донатори:
Срцева исхемија;
· За мозокот со атеросклероза;
· Хипертонична болест;
Со атеросклероза на обележување на нозете;
· Се користи во педијатрија (од 3-годишна возраст).
Забрането е да се зема само со алергии на компоненти.
метаболички лековиметаболизам - ова е двоен терапевтски ефект - дејствувајте на системот за циркулација на крвта и на клетките на погодените ткива, поради недостаток на исхрана во нив.· Лек Актовегин;
Назначен со:· Ангиопротектор Солкосерил;
Повреда на протокот на крв во мозочните артерии;Цитофлавин.
Во третманот на периферните артерии со атеросклероза;
Со ангиопатија на екстремитетите.
Забрането е да се препишуваат алергии на компоненти.
флеботонична групадејствуваат лекови:Детралекс
· Зајакнување на венските мембрани;Флеботонична флебодија.
· Воспоставете ја ефикасноста на вентилскиот апарат на вените.
Тие се користат само за венски заболувања.
антикоагулантна групаантикоагулантите ја разредуваат крвта и спречуваат тромбозирање на артериите и вените.· Аспирин;
Се користат антикоагуланси:· Антитромбоцитен агенс Хепарин;
Со атеросклероза;Антикоагулантен клексан.
Патологија на тромбоза:
Со проширени вени;
Во случај на инсуфициенција на системот за проток на крв;
· За сите болести на срцевиот орган;
Со недостаток на церебрален проток на крв;
· Со патологии на периферната сфера на васкуларниот систем.
Забрането е да се именуваат:
За алергии на компоненти;
· За прекршувања во хемостатскиот систем;
Во акутни гастроинтестинални патологии.

Принцип на работа

Механизмот на дејство на лековите од групата ангиопротектори не е целосно разбран. Јасно е дека поради активирање на циркулацијата во малите садови, крвниот состав се подобрува. Ова, пак, доведува до елиминација на едемот, го нормализира метаболизмот и го зголемува васкуларниот тонус.

Оваа група на лекови содржи лекови кои имаат различни ефекти:

 • Синтезата на хијалуронидаза (ензим) е забавена или активноста на нејзините секундарни производи е блокирана.
 • Елиминирање на застојаните процеси.
 • Проширете ги крвните садови, со што се намалува крвниот притисок.
 • Ослабете го дејството на простагландините (ова се биоактивни супстанции).
 • Елиминирање на адхезијата на тромбоцитите.
 • Тие придонесуваат за формирање на мукополисахариди, што доведува до зголемување на пропустливоста на капиларниот ид.
 • Елиминирање на адхезијата на крвните клетки на wallsидовите на капиларите.
 • Елиминирајте ги знаците на ендотелијална дисфункција - трајно и прогресивно оштетување на внатрешниот слој на васкуларните клетки (ендотел).
 • Намалете го оксидативниот стрес - процес на оштетување на клетките поради оксидација.
 • Отстранете ги воспалителните процеси.

Индикации за употреба на ангиопротектори

Мултилатералниот ефект на лековите од оваа група се карактеризира со интеракција со различни рецептори на телото.

 • ангиопатија, ретинопатија, нефропатија;
 • атеросклероза;
 • кардиоваскуларни болести;
 • профилакса на тромбоза;
 • флебеуризам;
 • ревматизам;
 • васкулитис;
 • оштетување на мозочните и коронарните крвни садови;
 • трофични чиреви;
 • мукозен дефект на аналниот канал;
 • хемороиди.

Ви препорачуваме да прочитате: кога Дексалгин е пропишан.

Таквите лекови сè уште обично се делат на следниве видови:

 • Монопрепарати во кои има само една активна супстанција. Таквите лекови вклучуваат Троксерутин.
 • Комбинирани средства кои се состојат од неколку активни компоненти, на пример, Антистакс, Детралекс и Венодиол.

1981708 - Ангиопротектори што е тоа, индикации, список на лекови

Овие лекови се препишуваат за третман на васкуларни лезии кои се јавуваат со обична атеросклероза, ревматолошки патологии или дијабетес мелитус. Најчесто, со такви болести, се користат лекови базирани на витамин. Механизмот на нивното дејствување не е целосно разбран, но се верува дека тие го инхибираат производството на хијалуронидаза. Токму овој ензим се наоѓа во секој фокус на воспаление. Оваа класа на лекови помага да се елиминира едемот и да се намали пропустливоста на theидовите на крвните садови.

Ако циркулацијата на крвта е нарушена во периферното корито, се користат ангиопротектори кои помагаат да се зголеми отпорноста на околните ткива на недостаток на кислород. Дури и во овој случај, антиоксидансите се препишуваат за да се потисне формирањето на слободни радикали. Најчести од нив се витамините Е и Ц.

Но, со оштетување на вените, се користат вазодилататори, антитромботични и венотонични лекови. За лекување на такви проблеми, се препорачува да се користат лекови базирани на екстракт од коњски костен.

Ангиопротекторите се користат за отстранување на последиците по коронарна срцева болест и цереброваскуларни несреќи. Тие ви овозможуваат да ја намалите областа на оштетување во близина на запушениот сад и да ја зголемите отпорноста на клетките на недостаток на кислород.

За лекување на затнување на васкуларниот лумен што се јавува како резултат на промените во составот на крв или атеросклеротични плаки, се користат антитромбоцитни лекови за да се спречи клеточна адхезија и згрутчување на крвта. Покрај тоа, се користат спазмолитични лекови кои влијаат на холестеролот.

Употребата на лекови во форма на инјекции и таблети ви овозможува:

 • контролирајте ја дозата на лекот;
 • зголемување на ефектот врз крвните садови;
 • користете ги сите лековити својства;
 • достави го потребниот лек на местото на лезијата.

Затоа некои луѓе претпочитаат да користат прецизно ангиопротектори. Списокот на такви лекови е доста обемен. Подолу ги сметаме најпопуларните од нив.

Лекот „Детралекс“ може да ја стимулира работата на артериите и вените. Тоа помага да се отстранат токсините од васкуларниот wallид, да се подобри микроциркулацијата и да се олесни воспалението. Во некои ситуации е дозволено да се користи дури и за време на бременоста.

Лекот „Венорутон“ има не само ангиопротективно дејство, туку и флеботонизирачки. Овој лек се користи за враќање на функционирањето на васкуларниот ендотел и елиминирање на нарушувањата во микроциркулацијата. Покрај тоа, Venoruton има мало антиоксидативно и антиинфламаторно дејство.

Флебодија ангиопротектор помага во зголемување на целокупната отпорност на капиларите и нивната цврстина. Покрај тоа, го подобрува снабдувањето со крв на кожата, ги штити крвните садови. Таквиот лек се користи за разни форми на венска инсуфициенција и хемороиди. По земањето, болката, горењето и чешањето поминуваат, непријатните симптоми на болеста исчезнуваат, ударите се намалуваат.

Капките „Ескузан“ вклучуваат екстракт од коњски костен. Го стимулира производството на кортикостероиди и простагландини. Покрај тоа, овој билен ангиопротектор ја зголемува јачината на мускулниот слој, ја нормализира микроциркулацијата во ткивата и ја намалува кревкоста на крвните садови.

Во медицината, се практикува употреба на ангиопротектори и коректори на циркулацијата на крвта во капиларите, има околу 150 артикли. Сите овие лекови се вклучени во една подгрупа на лекови за третман на кардиоваскуларни заболувања.

Најчесто користена класификација, која ги дели во две категории.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Монопрепарати

Оваа категорија вклучува лекови кои се карактеризираат со содржина на една активна компонента (на пример, Троксерутин):

 • Природни препарати од билки.
 • Полусинтетички лекови.
 • Синтетички лекови.

Составот вклучува бројни компоненти:

 • Компоненти кои се засноваат на содржината на една или неколку идентични активни супстанции кои се заменуваат со влијанието врз телото. Диосмин, хесперидин - активни компоненти. Подготовките на микронизираниот прочистен дел од флавоноидите се сметаат за најефикасни за различни степени на васкуларни заболувања.
 • Супстанции кои вклучуваат флавоноиди од лисја од грозје. Производството со користење на воден екстракт овозможува лекот добро да се апсорбира во гастроинтестиналниот тракт.
 • Проантоцијанидините или кондензираните танини се моќни антиоксиданти кои ги отстрануваат штетните слободни радикали на кислородот од клетките и содржат екстракт од семе од грозје.
 • Општата група на тритерпенични киселини.
 • Игла хауба.
 • Качулка од гинко.

Комбинирани лекови вклучуваат Детралекс, Венодиол, Антистакс, Индовазин и други.

Различни во механизмот на дејствување, овие лекови се користат во различни фази на венски болести. Најистражуваните ангиопротектори се лекови од групата МФФ. Тие покажуваат висок клинички ефект за време на третманот на сите видови и фази на патолошки процеси на вените.

Лековите од оваа фармаколошка група ги имаат следниве терапевтски ефекти:

 • Олеснете го вазоспазмот;
 • Тие имаат својства за проширување на лушпите на крвните садови;
 • Својство на анти-брадикинин;
 • Олеснување на оток;
 • Подобрување на метаболизмот;
 • Исправете го составот на крвта.

Својствата на лекот се манифестираат со ангиопротектори по нивната интеракција со:

 • Ендотелиоцитни клетки;
 • Молекули на леукоцити;
 • Молекули на миоцити.

Ангиопротективните лекови се поделени во неколку насоки:

 • Според формата на потекло (синтетичко и природно растение);
 • Според неговиот состав на компоненти (моно-препарати е троксерутин, а неколку компоненти во комбиниран агенс се Детралекс, лекот Индовазин).
Број на генерацијагенерација на вазопротектори број 1генерација број 2
лековиАнгиопротектор на пентоксифилинтаблетирани средстваинјекции· Само инјекција на простагландин (алпростадил);
Пентилин-ангиопротективен лекапчињаинјекции
ангиопротективен лек Тренталтаблетирани средстваинјекции· Вазапростан - таблети, инјекции;
· Алпростан - таблети, инјекции.
вазопротектор васониттаблетирани средства· Иломедин - таблети и инјекции;

Класификација на ангиопротектори според фармаколошки видови

Ангиопротективниот ефект ви овозможува да го нормализирате протокот на крв и да ја подобрите функционалноста на системот за проток на крв на целото тело, особено да го подобрите протокот на крв во периферијата.

Терапевтски својства на ангиопротектори:

 • Потиснете ја синтезата на хијалуронидаза;
 • Има функции на антагонисти на молекулите на простагландин;
 • Намалете ја агрегацијата на молекулите на тромбоцитите;
 • Стимулирајте го производството на молекули на мукополисахарид во капиларните мембрани;
 • Ја подобрува пропустливоста на мембраните на артериите;
 • Намалете ја адхезијата на молекулите на тромбоцити во крвната плазма.

Несакани ефекти на ангиопротектори:

 • Главоболка;
 • Вртоглавицата на главата може да биде толку силна што предизвикува гадење со повраќање;
 • Замор на телото;
 • Општа малаксаност;
 • Непријатност во стомакот;
 • Повраќање од телото;
 • Тешка дијареја;
 • Нагло намалување на индексот на крвен притисок, што предизвика хипотензија;
 • Брзо чукање на срцето - тахикардија;
 • Повреда на ритамот во работата на срцевиот мускул - аритмија;
 • Флебитис на местото на инјектирање;
 • Зголемено потење од страна на телото;
 • Патологија на хипертермија;
 • Алергија на компоненти;
 • Развој на хиперостоза на коските - кога се зема подолго време.

Несакани ефекти кога се користат кај новороденчиња:

 • Патологија на хипертермија;
 • Силно намалување на крвниот притисок - хипотензија;
 • Тешка дијареја;
 • Палпитации на срцето - тахикардија;
 • Бавно чукање на срцето - брадикардија;
 • Срцевиот ритам е скршен - аритмија на срцевиот орган;
 • Мускулни грчеви;
 • Нарушено дишење;
 • Се развива ICE синдром.

Во случај на предозирање, потребно е да се исплакне стомакот и да се земат сорбенти. Исто така, следете го протокот на течност во телото за да одржите рамнотежа на водата и да спречите дехидрација. И веднаш контактирајте го вашиот лекар.

Ангиопротектори кои ја подобруваат циркулацијата на крвта низ најмалите садови се нарекуваат нормализатори на микроциркулацијата. Нивната акција е насочена кон намалување на вискозноста на крвта (подобрување на реологијата) и намалување на отпорноста на внатрешниот слој на крвните садови до неговото напредување. Ова ја подобрува циркулацијата на крвта во малите садови, што претставува најголем товар во фокуси со хронични нарушувања на микроциркулацијата.

Општата класификација, видовите и списокот на лекови се дадени во табелата.

ГенерацијапрваВторо
Активна состојка и препаратиПентоксифилинТаблетиИнјекцииПростагландин (алпростадил) само во раствор за инјекции
Пентилин
ТренталВазапростан, Алпростан
Саксија за цвеќе-Иломедин

Општи информации

Судејќи според формалната класификација, групата на ангиопротективни лекови е поделена на лекови, кои се достапни во форма на таблети за орална администрација, како и супозитории, кремови, гелови, масти за локална употреба.

За да се подобри ефектот за време на третманот, во лекот се додаваат антиинфламаторни, антибактериски елементи.

Кардиоваскуларниот систем работи без запирање. Во оваа позиција, секоја врска во еден комплекс има потреба од непречено снабдување со хранливи материи, енергетски ресурси и заштита од штетни соединенија што влегуваат во крвотокот.

Краевите на процесите на нервните влакна ги поврзуваат садовите со нервниот систем. При пренесување на информации во форма на нервен импулс, садовите се спазматични или се шират. Внатрешната површина на тубуларните формации произведува компоненти кои ја стимулираат микроциркулацијата на крвта за да се обезбедат ситни садови со биолошка течност.

Ако има повреда на протокот на крв во капиларите - прекумерно или недоволно полнење на капиларите со крв, се развива ткивна хипоксија. Ангиопротектори се пропишани за да се елиминира васкуларната инсуфициенција.

Контраиндикации за употреба

Постои список на контраиндикации дури и за најновата генерација на лекови:

 • Индивидуална нетолеранција на компонентите.
 • Болести на желудникот и цревата.
 • Возраст до 18 години.
 • Одделни средства не се препорачуваат за прием во 1, 2 триместар од бременоста, за време на лактацијата.

Средства за надворешна употреба не се препорачуваат за:

 • Присуство на рани, изгореници.
 • Инфективни заболувања на кожата.
 • Алергиски процеси врз ефектите на лековите во оваа група.
 • Трофични чиреви за време на терапијата.

Пред да започнете со третман, потребно е да ги проучите упатствата за употреба на избраниот производ за намена и контраиндикации за употреба.

Ангиопротекторите се фармаколошка група на лекови кои се наменети за третман на васкуларни патологии и болести на срцевиот орган.

Овие лекови се користат:

 • Да се ​​подобри функционалноста на хориоидот;
 • Да се ​​подобри микроциркулацијата на крвта;
 • Да се ​​зголемат реолошките ефекти на крвта;
 • За нормализирање на метаболизмот во клетките на органските ткива.

Индикации за употреба на ангиопротектори

Ангиопротектори се користат за:

 1. Третманот на проширени вени.
 2. Елиминирајте ги знаците на венска инсуфициенција.
 3. Потребата да се намали пропустливоста на капиларите, што поволно влијае на третманот на патологии на кардиоваскуларниот систем.
 4. Комбинирана терапија за болести на ректумот (хемороиди, испакнатини, анални пукнатини).

Исто така, се истакнуваат следниве серии на индикации за употреба:

 • Потребата за ефикасна елиминација на патолошките процеси што се јавуваат во садовите. Почесто се јавуваат кај дијабетес мелитус, патологија од ревматолошка природа.
 • Интерна медицина е пропишана за откривање на атеросклеротични плаки кои ги блокираат капиларите, нарушувајќи го снабдувањето со крв. Ова доведува до зголемување на вискозноста на крвта, што е неприфатливо.
 • Елиминација на знаци што се појавија поради нарушувања на циркулацијата во мозокот, исхемија.

Список на ефективни лекови

1628922 - Ангиопротектори што е тоа, индикации, список на лекови

Лековите кои имаат ангиопротективно дејство се делат по потекло во билни препарати и се синтетизираат, кои се произведуваат со помош на хемиски реакции.

Првиот вклучува екстракти од коњски костен, комплекси на витамини, глукокортикоиди. Втората група вклучува синтетички супстанции кои помагаат да се подобри микроциркулацијата и да се блокираат воспалителните реакции.

Ангиопротектори, список со лекови:

 • Венотонични лекови (троксевазин).
 • Регулаторни лекови за мали пловни објекти.
 • Вазодилататори (Тивомакс).
 • Елиминирање на зголемената коагулабилност на крвта - антикоагуланси.
 • Сузбивање на адхезијата на крвните клетки и формирање на тромби (клопидогрел).
 • Лекови за подобрување на метаболизмот.

Форма за ослободување - во форма на таблети и капсули.

Детралекс

Ги штити крвните садови и го зголемува нивниот тон. Таблетите ја подобруваат микроциркулацијата во капиларите, блокираат воспалителни реакции.

Аскорутин

Помага во отстранување на недостаток на витамини Ц, П, ги зајакнува wallsидовите на крвните садови, ја намалува нивната пропустливост, го нормализира нивото на имунитет.

Ескусан

Тонизира васкуларни wallsидови, ја елиминира подпуханоста. Екстракцијата на коњски костен го нормализира надбубрежниот кортекс да произведува хормони, ја елиминира кршливоста на крвните садови и ги активира метаболните процеси во ткивата на телото.

Флебодија

Ја зголемува отпорноста на капиларите, ги елиминира воспалителните реакции, го нормализира протокот на крв. Често се пропишува при третман на хемороиди, со венска инсуфициенција.

Венорутон

Ги враќа васкуларните wallsидови, го елиминира воспалението, нормализира крвна слика, ја подобрува структурата на црвените крвни клетки. Се користи за хемороиди, проширени вени, трофични чиреви.

Троксевазин

Лекот е направен врз основа на растителни компоненти, го елиминира воспалението, отокот, ја враќа васкуларната пропустливост.

За надворешна употреба, обично се препорачуваат агенти наведени подолу.

Хепатромбин

Има деконгестив, антикоагулантно, регенеративно дејство, спречува формирање на тромби. Често се користи во третман на хемороиди, бидејќи добро ја елиминира стазата на крвта, а исто така помага да се намали манифестацијата на болка, чешање.

Лиотон

Ефикасно се бори против појавата на едем. Достапен е во форма на гел кој лесно се апсорбира во кожата, така што дава брзи резултати во елиминирање на едемот и болката во екстремитетите. Ги отстранува воспалителните процеси, промовира ресорпција на згрутчување на крвта.

Есавен гел

Се користи за воспалителни реакции, проширување на вените, едем.

Списокот на лекови е доста голем, но само-лекувањето е крајно непожелно, бидејќи само специјалист може да го избере најдобриот лек за секој поединечен случај.

Ангиопротекторите можат да ги препишат флеболозите, cardiolогисти и ангиохирурзи. Лековите во таблети и инјекции обично се користат 2 пати на ден.

Форма за ослободување - во форма на таблети и капсули.

Есавен гел

Заклучок

Само искусни лекари можат да препишат оптимална доза, времетраење и фреквенција на употреба на ангиопротектори. Тие ги земаат предвид карактеристиките на телото на пациентот, истовремениот третман и фармаколошкиот ефект на лекот. Затоа, пред да започнете со отстранување на кршењето на нормалното функционирање на крвните садови и вените, мора да се има предвид дека ангиопротективните лекови не се наменети за само-лекување.

Пациентите кои имаат патологии на срцевиот орган, како и болести на васкуларниот систем, треба да запомнат дека лековите од групата ангиопротектори не се наменети за само-лекување.

Оваа категорија на лекови има широк спектар на несакани ефекти, што може да доведе до комплицирани патологии.

Само ако се следат сите препораки на лекарот што посетува и се почитуваат сите негови барања, може да се смета на позитивниот терапевтски ефект на лековите од фармаколошката група на ангиопротектори.

Од овој напис ќе научите: што се ангиопротектори, механизмот на нивното дејствување, преглед на популарните групи на лекови.

Авторот на статијата: Нивеличук Тарас, раководител на Одделот за анестезиологија и интензивно лекување, работно искуство 8 години. Високо образование во специјалитетот „Општа медицина“.

Ангиопротекторите се група лекови чие дејство е насочено кон зајакнување или санирање на крвните садови, како и подобрување на циркулацијата на крвта. Главната индикација за назначување на ангиопротектори е нарушување на циркулацијата, предизвикано од болести на големи или мали артериски и венски садови.

Васкуларната патологија денес во преваленцата и бројот на фатални компликации го зазема првото место. Бидејќи има садови во секој систем на човечкото тело, овие лекови ги пропишуваат лекари од различни специјалности:

 • васкуларни и општи хирурзи - за болести на аортата, големи артерии, венски систем на екстремитетите (атеросклероза на разделување, проширени вени на нозете);
 • невропатолози - со васкуларна патологија на мозокот (мозочен удар на позадината на атеросклероза на церебралните артерии);
 • терапевти и cardiolогисти - со оштетување на срцето и белите дробови во однос на позадината на нарушена проодност на артериите или вените (корорнарна срцева болест).

Особеноста на дејството на ангиопротекторите е тоа што тие не можат целосно да ја обноват структурата на theидот и луменот на изменетиот сад, или делумно го прават тоа или да придонесат за забрзано формирање на бајпас патеки на проток на крв. Така, процесите на циркулација на крвта во зоната на снабдување со крв на погодените садови се одржуваат на соодветно ниво.

Во оваа статија можете да се запознаете со петте најчести групи на ангиопротектори и карактеристиките на нивното дејство:

 1. нормализатори на микроциркулацијата и крвната реологија (Пентоксифилин, Вазапростан, Иломедин);
 2. вазодилататорни лекови - донатори на нитро група (Тивортин, Тивомакс);
 3. метаболички агенси (Актовегин, Солкосерил, Цитофлавин);
 4. флеботоника (венски препарати): Детралекс, Флебодија, Троксевазин;
 5. антикоагуланси и дегреганси (хепарин, аспирин, клопидогрел).

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic