дефор11 - Хроничен пиелонефритис причини, симптоми и третман
Хроничниот пиелонефритис е болест на бавно течење на бубрежниот чашка систем од воспалителна природа, која се карактеризира со наизменични ремисии и егзацербации. За време на периодот на ремисија, болеста ...
Detonic
3 года - Циститис кај деца на 3 години
Воспалителни реакции кај МП се најчестата уролошка патологија кај возрасни пациенти и бебиња. Нивниот развој се должи на формирање на воспалителни фокуси во ...
Detonic
35964411 билирубин заболеванија печени 300x234 - Позитивна реакција на стеркобилин во функцијата на измет и улогата на билирубин во човечкото тело
Stолчен пигмент стеркобилин во изметот е задолжителна норма. Благодарение на оваа компонента столицата станува кафеава. Доколку недостасува, ...
Detonic
1 29 - Дали дијабетесот од типот може трајно да се излекува
Тип дијабетес мелитус се однесува на автоимуна болест во која телото почнува да произведува антитела кои напаѓаат здрави ткива. Во овој случај, бета-клетките, кои се вклучени ...
Detonic
6 9 550x363 - Цитомегаловирус - за што лекарите молчат
Цитамегаловирусот често се обвинува за многу здравствени проблеми, бидејќи припаѓа на семејството на херпевирус. Потребно е само еднаш да влезат во човечкото тело, а се решаваат ...
Detonic
c20b87177098081e8a887bbd9bafd89e 300x225 - Rh негативен фактор кај жена - дали постои опасност за време на првата бременост
Негативен Rh фактор кај жените значи отсуство на посебен вид протеини кои се наоѓаат во црвените крвни клетки. Присуството или отсуството на оваа ...
Detonic
acc11 - Серозен пиелонефритис симптоми, дијагноза и третман
Што е серозен пиелонефритис? Пиелонефритисот е неспецифично воспаление кое влијае на бубрежните тубули и уринарниот тракт. Најчесто тоа е од бактериско потекло. Болеста може да се појави ...
Detonic
dob poch1 - дополнителна бубрежна артерија што е тоа, типови, дијагноза и третман
Според статистичките податоци, околу 35% од светската популација има болести на уринарниот систем. Приближно 30% од сите случаи се поврзани со абнормалности во структурата и ...
Detonic
gepatit su detej - Хепатит Ц кај деца, причини, симптоми, третман и прогноза
Секоја година преваленцата на хепатитис Ц се зголемува. Неодамна, зачестија случаи на откривање на оваа патологија кај малолетници. Хепатитис Ц кај деца е ...
Detonic
allergiy013 - Алергија на симптоми на алкохол, причини и третман
Во прилично ретки случаи, едно лице може да развие алергија на алкохол, чии симптоми се коприва, осип на лицето и телото, чешање на кожата, проблеми со дишењето и ...
Detonic
lechenie gepatita narodnymi sredstvami - Домашни лекови за хепатитис Ц.
Како да се третираат хепатитис Ц дома со народни лекови, дали е можно воопшто да се спроведат какви било активности. Многу пациенти со оваа дијагноза се соочуваат со вакви прашања ....
Detonic
Синдром глазура - Фетален хепатитис кај новороденчиња, причини, симптоми, третман и прогноза
Денес, преваленцата на хепатитис значително расте. Опфаќа различни сегменти од населението: од раното детство до постарите лица. Покрај тоа, денес таквата патологија како вродена ...
Detonic
simptomy infarkta u zhenshhin prichiny vozniknoveniya i pervye priznaki 1 - Главните знаци на миокарден инфаркт кај жените
Симптомите на миокарден инфаркт кај жените се различни, но главниот симптом е синдром на акутна болка во пределот на градите. Слична манифестација во медицината се нарекува ...
Detonic
onkomarkery - Видови и норми на тумор на црниот дроб
Во моментов, постои тенденција да се зголеми бројот на пациенти со рак на црниот дроб. Ова се случува поради влошување на еколошката состојба, погрешен начин на ...
Detonic
tahikardiya beremennost - Зошто камењата се појавуваат во жолчното кесе за време на бременоста
Носењето бебе е многу важен и одговорен период за секоја жена. Во тоа време, телото доживува многу висок товар на сите органи, интензивно ...
Detonic

Зголемувањето на крвниот притисок значително го зголемува оптоварувањето на кардиоваскуларниот систем. Ризикот од прекин на мозочните садови е зголемен, што е придружено со појава на хеморагичен мозочен удар. Покрај тоа, оваа болест придонесува за формирање на атеросклеротични плаки и интраваскуларни крвни згрутчувања, што на крајот предизвикува инфаркт на миокардот, трофични нарушувања во ткивата, церебрална исхемија.
Повремени причини за висок притисок, кои се состојат од надворешни влијанија (физичка активност), се помалку опасни. Сепак, наспроти позадината на веќе постоечката атеросклероза, ова може да биде фактор во развојот на емболија. Покрај тоа, постои ризик од оштетување на theидовите на садовите на мозокот со формирање на церебрален хематом. Честото или трајно зголемување на крвниот притисок доведува до развој на втор освоен бубрег, хипертрофија на левата комора, конгестивна срцева слабост.