Како да се третира отежнато дишење при срцева слабост и кои лекови да се земаат

Класичната градација на диспнеа при срцева слабост е физиолошка и патолошка форма. Првиот е одговорот на телото на вежбање, вежбање. Таквиот недостаток на здив поминува по краток одмор. Вториот е симптом на болеста, што понекогаш се јавува дури и во состојба на целосен одмор. Патолошката диспнеа е поделена на неколку видови:

 • инспираторен - отежнато дишење;
 • експираторен - тешкотии при дишење;
 • мешано - дишењето е тешко и при вдишување и при издишување.

Тежината на патолошкиот недостаток на здив ќе зависи од фазата на срцева слабост, утврдена од симптомите на патологија. Од оваа гледна точка, разликувајте:

 • нула степен - респираторна инсуфициенција е можна само со прекумерен физички напор;
 • прво или лесно - при качување по скали, брзо одење, интензивно вежбање;
 • втор или среден - се јавува при нормален физички напор;
 • трето или сериозно - нормалното одење бара чести запирања (на секои 2-3 минути), во комбинација со хроничен замор, оток на нозете;
 • четврто или исклучително тешко - дишењето е тешко при мирување, едно лице не е во можност да се облекува независно, го губи работниот капацитет.

Обликот на срцева диспнеа е класифициран во:

 • итен случај - се развива во позадина на акутни состојби во случај на миокарден неуспех при нормално пумпање на крв;
 • ортопнеа - неможност да се лаже додека пациентот се задушува;
 • пароксизмална ноќна ноќ - апнеја, збунето дишење со будење;
 • bendopnea - респираторна инсуфициенција кога се наведнува напред.

Последниот термин беше првпат смислен во 2014 година.

Класификацијата на оваа болест е предизвикана од повреда на респираторната стапка, нејзиниот ритам, длабочина. Диспнеа може да биде:

 • odyshka pri serdechnoj nedostatochnosti lechenie 1 - Како да се лекува отежнато дишење при срцева слабост и кои лекови да се земаатсубјективно - има недостаток на воздух, компресија и болка во градите;
 • цел - при преглед на пациент, надворешните знаци се видливи.

Честопати постои состојба кога, со тешки симптоми на отежнато дишење, таа не се манифестира надворешно. Отежнато дишење може да биде:

 • физиолошки - здраво лице нема доволно воздух по тежок физички труд или интензивни спортски вежби;
 • патолошки - оваа состојба е предизвикана од разни видови на болести.

Патолошката состојба на респираторно нарушување се манифестира во разни видови на отежнато дишење.

 1. Централно - со респираторна депресија предизвикана од недостаток на кислород, со зголемен притисок во внатрешноста на черепот, со мозочен удар, едем или тумор на мозок;
 2. Невромускулен мускул - во случај на повреда на респираторните мускули по повреда, со заразни или воспалителни болести;
 3. Дијафрагмална - со фрактура на ребрата, надуеност, дебелина;
 4. Бронхопулмонарна - ако се манифестира опструкција на белодробниот тракт.

Со бронхопулмонална опструкција, патолошкиот процес го комплицира минувањето на воздухот. Таквиот недостаток на здив ја придружува бронхијална астма, пневмонија, рак на белите дробови, други болести, а исто така се јавува кога туѓо тело влегува во белите дробови, бронхиите.

Надворешни манифестации

Отежнато дишење при срцева слабост укажува на нарушена размена на гасови, со низа специфични симптоми.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Први знаци

Конвенционално, првите клинички манифестации можат да се поделат на оние предизвикани од зголемена респираторна инсуфициенција и срцева дисфункција. Во дебито на патологија, двата фактори се важни, што се манифестира во:

 • астенија - синдром на хроничен замор поради недостаток на нормално снабдување со кислород до мозокот;
 • мигрена;
 • ретростернална непријатност;
 • тахипнеа - зголемување на респираторните движења до 20 / минута;
 • намалена отпорност на физичка активност;
 • нарушување на ритамот на срцето;
 • несвестица.

Честа синкопа (несвестица) е знак на мозочен удар во развој.

Наспроти позадината на акутната CH

Диспнеа во однос на позадината на акутна срцева слабост е симптом на белодробен едем. Манифестирана срцева диспнеа во форма на:

 • силна главоболка;
 • аритмии;
 • зголемување на болка во градите;
 • зголемување на крвниот притисок;
 • чувство на недостаток на воздух;
 • бројот на вдишувања достигнува 40-60 / минута;
 • постои кашлица;
 • меурчиња во белите дробови се слушаат од далечина;
 • се појавува пенлив спутум измешан со крв.

Оваа состојба бара итна помош, одложувањето е фатално.

Во хронична срцева слабост, диспнеа се јавува во 100% од случаите. Таа има голем број карактеристики:

 • се јавува во позадина на висок крвен притисок;
 • засилен под оптоварување, исчезнува во мирување;
 • симптомите на недостаток на здив се зголемуваат со времетраењето на почетокот на срцевата слабост;
 • диспнеа не дозволува лице да лежи хоризонтално, секогаш на високи перници или полуседни, седејќи;
 • постои пастирство;
 • кожата станува цијанотична;
 • се појавува постојано кашлање;
 • нападите на срцева астма се развиваат ноќе - неможноста за дишење ја буди личноста, предизвикувајќи страв, страв од смрт.

Во секој случај, диспнеата што се зголемува во сериозноста придружена со каква било срцева слабост е слаб прогностички знак што укажува на декомпензација на процесот.

Во крајна линија е терапија за срцева слабост. За да го направите ова, користете различни методи, средства. Третманот е секогаш комбиниран или комплексен.

Прва помош

Theивотот на една личност зависи од навременоста на прва помош, затоа, со изразена диспнеа, важно е да се следат овие правила:

 • повикајте брза помош;
 • обезбеди свеж воздух;
 • олабавете тесна облека;
 • да се стави лице во поза со спуштени нозе;
 • ако има кислородна перница, користете ја;
 • во отсуство на проширени вени, тоа не е тесно, додека го одржува протокот на крв, завој со еластичен завој на рацете и нозете;
 • под јазик - нитроглицерин;
 • Може да дадете таблета Фуросемид, капки Корвалол.

По ова, треба да почекате додека лекарот не пристигне без да го оставите пациентот сам, смирувајќи го при првиот знак на паника.

Група лекови, индивидуални претставнициЕфект на терапија
Инхибитори на ACE: Престариум, Каптоприл, ЛисиноприлЛековите ја подобруваат микроциркулацијата, го нормализираат протокот на крв, го намалуваат срцевиот ритам, го балансираат крвниот притисок
Вазодилататори: нитроглицерин, молсидомин, кардисетТаблетите ги шират крвните садови, ја подобруваат исхраната на ткивата
Срцеви гликозиди: Дигоксин, Коргликон, АдонизидЛековите ја зголемуваат издржливоста на срцето, спречуваат развој на аритмии
Нитрати: нитроглицерин, нитронг, сустакЛековите ја елиминираат хипоксијата, го нормализираат протокот на крв во лезијата
Адренергични блокатори: Конкор, Празосин, МетопрололЛековите ја намалуваат електричната нестабилност во миокардот, запираат тахикардија
Диуретици: Фуросемид, Ласикс, ИндапамидТаблетите го намалуваат отокот, стагнацијата со отстранување на вишокот течност од телото
Антикоагуланси, антитромбоцитни агенси: Курантил, Кардиомагнил, Хепарин, Фраксипарин, Варфарин, АспиринЛековите ја намалуваат вискозноста на крвта, спречуваат згрутчување на крвта
Метилксантини: Еуфилин, Теофилин, ЕуфилонгЛековите спречуваат повторни напади на гушење
Витамини, аминокиселини: Ц, Е, група Б, Рибоксин, АТПТаблетите ги подобруваат метаболичките процеси, исхраната на ткивата

Диета и режим

Со развојот на диспнеа, како неповолен прогностички знак, диетата се сведува на ограничување на внесувањето сол на 1,5 g на ден, течности на 0,5 l / ден и елиминирање на зачинета, мрсна, тешка храна. Се препорачува алкохолот целосно да се елиминира и да се прекине со пушењето.

Што се однесува до режимот на денот, тој е поврзан со физичка активност и зависи од фазата на патолошкиот процес, сериозноста на симптомите. Напад на задушување во фаза на декомпензација на CH укажува на одмор во кревет. Со зачувани механизми за компензација, се препорачува физичките оптоварувања да бидат ограничени на изводливи манипулации со домаќинствата.

Хируршката интервенција се спроведува само во отсуство на резултат од конзервативна терапија на диспнеа или во случај на анатомски проблеми во структурата на основните структури на срцето кои предизвикуваат срцева слабост (на пример, стеноза на митралната валвула). Индикации за операција може да бидат:

 • потребата да се заменат срцевите залистоци;
 • елиминација на вродени малформации;
 • корекција на стекнати срцеви мани, аорта;
 • ангиопластика на главните садови;
 • трансплантација на органи.

Целта на хируршкиот третман останува - да се елиминира основната причина за патологијата.

Чувството како отежнато дишење е познато на многумина. Со него, едно лице чувствува недостаток на воздух, кашлица, што предизвикува страв. Состојбата се карактеризира како кршење на ритамот, фреквенцијата или длабочината на дишењето, што е сложен рефлексен акт. Различни системи на тело учествуваат во него, што го одредува видот на недостаток на здив и неговите клинички манифестации.

Состојбата е предмет на сериозен третман. Денес постојат ефикасни народни и медицински средства за борба против болеста. Најчесто, тоа е симптом на заболување на белите дробови и срцето, соодветно, се разликуваат два главни типа - пулмонална и срцева диспнеа.

Причини

Фактот дека главниот орган е во опасност, вели отежнато дишење од соодветна природа. Се развива поради инсуфициенција на левото срце. Ова се манифестира со слаб срцев излез или стаза на крв во белите дробови, овие две состојби може да се комбинираат.

Во првиот случај, исхраната на мозокот е нарушена, во втората - размена на гасови, услови на пулмонална вентилација. Во овој случај, се менува природата на дишењето, се развива ортопнеа.

Отежнато дишење е честа последица на сериозни cardiolлогички заболувања - срцеви заболувања, срцева слабост, кардиосклероза и нарушувања на миокардот.

Доколку има срцева слабост, таа повеќе не може да го поднесе товарот, па затоа протокот на крв во белодробните садови станува побавен. Ова предизвикува белите дробови да ја изгубат способноста да снабдуваат доволно кислород со крвта.

симптомите

Секој симптом кој почнува да се мачи сè повеќе мора да се третира навремено. Сепак, не можете сами да препишете лекови. Третманот треба да го препише лекар, се препорачува употреба на народни лекови за да се координира со него. Важно е да се разбере што точно ја придружува појавата на диспнеа од типот на срцето.

Отежнато дишење може да се развие поради физички напор, па дури и јадење.

Во почетната фаза на откажување на циркулацијата на крвта, се јавува иритација на респираторниот центар и се зголемува пулмоналната вентилација. Тогаш недостаток на здив почнува да се развива поради физички напор и јадење.

Кога срцевата слабост понатаму се развива, точната количина кислород не влегува во крвта, парцијалниот притисок на О2 се намалува, но нивото на СО2 се зголемува. Волуменот на крвта се намалува, започнува ткивна хипоксија. Кислородното гладување со циркулаторна слабост е многу сериозно ако болеста ги достигнала последните фази.

Промените во хемодинамиката и хемијата на крвта доведуваат до рефлексна иритација на хемо и барорецептори во преткоморите, шуплива вена и други области. Функционалната состојба на срцето се менува и започнува отежнато дишење.

Забележано е дека симптомот е најизразен кај пациенти кои страдаат од митрална стеноза, што е поврзано со зголемување на притисокот во системот на пулмонална артерија и метеж во мал круг на циркулација на крвта.

4 11 - Како да се третира отежнато дишење при срцева слабост и кои лекови да се земаат

Срцевата диспнеа се карактеризира со отежнато дишење. Прво, тоа се случува по физички напор. Ако нема третман, не е пронајден ефикасен лек за елиминирање на причината, тој се манифестира дури и кога лежи. Ова сугерира дека отежнато дишење има срцев карактер. Во овој случај, постојат и други симптоми:

 • оток на долните екстремитети, зголемување навечер;
 • ладење на кожата на рацете, нозете;
 • средни меурчиња и мали меурчиња во белите дробови, кои произлегуваат од нивниот едем.

Може да се разликуваат три форми на отежнато дишење при срцева слабост:

 • отежнато дишење со физичко оптоварување;
 • диспнеа при мирување;
 • акутни напади (понекогаш со пулмонален едем).

Се разбира, не секој што има трчано десет спрата и има потешкотии со дишењето, развива срцева слабост. Важно е да се разликува физиолошки недостаток на здив од патолошки. Во првиот случај, состојбата е предизвикана од зголемена потреба за кислород во телото. Не е опасно, не бара третман и специјални средства.

Патолошка диспнеа е онаа што се јавува во ситуации кои претходно не ја предизвикале. На пример, едно лице се крева на вториот кат, но дише толку тешко и често како кога трча на десетти кат. Ова укажува на потреба за посета на лекар и потреба за итен третман. Ова може да биде знак на конгестивна фаза на срцева слабост.

Друг симптом кој бара внимание е ортопнеа (отежнато дишење што се јавува при лежење). Кога некое лице станува, состојбата се нормализира.

Во многу тешки случаи, кај пациенти со инсуфициенција се развива таква форма на слабост како пароксизмална ноќна диспнеа. Оваа состојба се нарекува и срцева астма.

7718dfb8cbd9b0f4bd6e578e4f9723bd - Како да се лекува отежнато дишење при срцева слабост и кои лекови да се земаат

Постои сува кашлица, која е комбинирана со ослободување на лесен пенлив спутум, страв, возбуда. Се појавуваат други симптоми:

 • ладна, мирна пот;
 • анксиозност;
 • тешка тешка слабост;
 • пепел сина кожа.

Причини за срцеви заболувања

Ако срцето не може да се справи со стресот, се јавува отежнато дишење. Во садовите на белите дробови, протокот на крв се забавува и се зголемува притисокот во артериите, како резултат на што се јавува спазам на артериоли. Нормално, размената на гас е нарушена.

Органите и ткивата почнуваат да доживуваат кислородно гладување. Постојат сигнали до мозокот, а респираторниот систем е активиран, правејќи дишења длабоки и чести.

Можете подетално да го опишете моделот на развој на диспнеа кај срцеви заболувања:

 • Ако се погодени левите области на срцето, тогаш волуменот на срцевиот излез се намалува и се формира стаза на крв во областа на белите дробови.
 • Стагнантните манифестации ја нарушуваат размената на гасови на респираторниот тракт, што предизвикува откажување на нивната вентилација.
 • За нормализирање на дишењето, телото ја зголемува длабочината и фреквенцијата на дишењето. Така се развива отежнато дишење.

Речиси сите кардиоваскуларни патологии се придружени со отежнато дишење од разни видови:

 • Кај постарите луѓе, недостаток на воздух се манифестира во исхемија и артериска хипертензија.
  И бидејќи постои корелација помеѓу хипертензија и прекумерна тежина, кај целосни пациенти со постојано висок крвен притисок, недостаток на здив е присутен не само за време на напор, туку и за време на одмор, па дури и ноќе.
  Сонот на таквите луѓе е вознемирувачки и апнејата често се прекинува.
 • Миокарден инфаркт и неговата астматична варијанта ги имаат сите знаци на слабост на левата комора. Хаскиното дишење се забележува со отежнато дишење, па дури и задушување.
 • Сите хронични лезии на срцето се придружени со ноќна диспнеа.
 • Срцевата астма предизвикува многу страдања.
 • Белодробен едем, кој може да биде фатален, е многу опасен.
 • Тромбоемболизам, што предизвикува респираторна слабост, воопшто, не може да постои без отежнато дишење и задушување.

Како да се утврди дека недостаток на здив е срцев? Таквиот недостаток на здив има специфични симптоми што треба да ги знаете:

 • Вдишувањето е многу тешко.
 • Се појавува и се засилува под какви било оптоварувања.
 • Изглед во лежечка положба. Хоризонталната положба го прави срцето да работи во подобрен режим. Ако седнете, дишењето се враќа во нормала.

66a9914bb31cbd3663c4696ffca9cd53 - Како да се лекува отежнато дишење при срцева слабост и кои лекови да се земаат

Оваа патологија може да оди во тешка фаза - белодробен едем. Се појавува голема слабост, дишењето станува тешко, усните стануваат сини и започнува паника. Во исто време, познатите методи за ослободување од отежнато дишење не помагаат.

симптомите

Кашлицата со срцева слабост укажува на тоа дека имало стаза на крв во тесниот круг на циркулација на крвта.

Ова предизвикува оток на мукозата, во ретки случаи, течноста тече од садовите во луменот на респираторниот тракт, пулмоналните алвеоли.

Ова доведува до иритација на нервните завршетоци, кои се чувствителни. Така се развива кашлица. Спутумот може да биде јасен или розово-розов.

дијагностика

Во процесот на дијагностицирање, важно е срцевата диспнеа да не се меша со белодробна.

И всушност, и во друг случај, се манифестира ноќе, но ако има пулмонално потекло, неговото појавување е поврзано со акумулација на спутум. По нејзиното заминување, државата се нормализира.

Ако се комбинираат болести на двата система, треба да се разликува недостаток на срцев тип од белодробен. За да го направите ова, треба да извршите некои дијагностички мерки.

Ако не е можно точно да се утврди потеклото на отежнато дишење, се спроведува испитување на функцијата на надворешно дишење. За да се исклучи или потврди дијагнозата, се врши мерење на исфрлачката фракција при мирување и под оптоварување.

За ова, се користат изотопски вентрикулографија и ехокардиографија. Ако се откријат намалени индикатори, тогаш има откажување на левата комора.

Ако го набудувате пациентот, можете да идентификувате симулација и психогена отежнато дишење.

третман

Главната работа е да се обратите на лекар на време за помош, без да преземете независни мерки. Неопходно е да се набудуваат достапните симптоми: време од денот во кое најчесто се појавува кашлица, предизвикувајќи околности.

За време на третманот, важно е да се одржи здрав и мирен начин на живот.

Бидејќи има многу причини за отежнато дишење, третманот обично е сложен. Се базира на употреба на лекови, диети, одржување не само здрав, туку и мирен животен стил.

Сепак, сè уште е важно да се знае што да се прави со самиот напад, какви мерки треба да се преземат. Треба веднаш да повикате брза помош. Тогаш се препорачува да го следите овој алгоритам:

 • отвори прозорец;
 • погодно е да седне лице така што нозете ќе бидат спуштени надолу;
 • ограничи активност;
 • соблечете обемна, топла облека што го попречува движењето;
 • уверете лице, доколку е потребно, дајте таблети за смирување, по можност мајчино млеко или валеријана;
 • ако има кашлица или други симптоми кои бараат производство на спутум, може да се даде експекторанс.

Ако е можно, можете да дадете маска за кислород. Ова е сè што треба да направите ако се случи напад. Останатите мерки треба да ги преземе тимот за брза помош. За конечно стабилизирање на пациентот, лекарот инјектира специјални лекови во вената. Тие често му даваат пијалок на Ласикс ако некое лице не пиело дигиталис.

Во процесот на лекување, мирот е многу важен. Ова не значи дека некое лице треба постојано да лаже. Тој треба да се пресели. Главниот услов е дека извршената работа не треба да доведе до прекумерен замор. Прошетките на отворено се многу важни. Препорачливо е да спиете во правилна положба, така што главата да биде над нивото на телото.

Неопходно е да се намали количината на потрошена сол

Исто така, ќе мора да преземете некои мерки во врска со храната. Неопходно е да се користи што е можно помалку сол. Храната треба да биде нискокалорична, бидејќи вишокот килограми може да ја влошат благосостојбата, тешки напади, во кои има отежнато дишење, кашлање и други симптоми ќе се појавуваат почесто.

За лекување на отежнато дишење, можете да користите народни лекови. Лисјата од бреза добро помагаат. Треба да земете две лажички. мелени суровини и истурете го со една чаша врела вода. Составот се инсистира на половина час, по што се додава 0,5 лажиче. сода Може да го пиете во текот на денот, но секој ден треба да подготвувате свежа супа.

Добар народен лек е тинктура од семе од горчлив пелин и маслиново масло, што може да се замени со зеленчук. Користената пропорција е од 1 до 4. Инсистирајте 12 часа.

Тие го пијат лекот наутро, додека го капнуваат на шеќер и постепено се раствораат. Постојат многу други популарни рецепти кои помагаат во лекувањето на диспнеа на срцето.

Но, важно е да се запамети дека за нивната употреба треба да се разговара со докторот.

Диспнеа на срцето е важен и опасен симптом кој бара медицинска помош. Навременото лекување ќе помогне да се избегнат компликации. Здравиот начин на живот, исто така, ќе придонесе за терапија и ќе го минимизира ризикот од напади.

Диспнеа при срцева слабост обично е инспираторен (отежнато дишење), а со тоа и фреквенцијата на дишните движења се зголемува на 30 или повеќе пати во минута (нормално - околу 15).

За тоа зошто постои отежнато дишење и како да се третира оваа состојба и ќе се дискутира во нашата статија.

Отежнато дишење при срцева слабост е предизвикано од акумулација и стагнација на течност во ткивата на белите дробови, што е предизвикано од неможноста на срцето да ја испумпува потребната количина на крв. Протокот на крв низ садовите на белите дробови се забавува, а течниот дел од крвта се „пот“ во алвеолите. Течни преоптоварени белите дробови едвај обезбеди размена на гасови.

Во почетните фази на срцева слабост, пациентот почнува да чувствува отежнато дишење по вежбање, а со прогресијата на болеста, тешкотијата во дишењето станува забележлива и во мирување. Четири класи на срцева слабост се разликуваат во зависност од степенот на оптоварување на срцето и белите дробови:

 • Јас - отежнато дишење се појавува по значителен физички напор;
 • II - дишењето се забрзува по умерено оптоварување на моторот;
 • III - отежнато дишење се развива дури и со нормална и светлина оптоварување;
 • IV - отежнато дишење може да се почувствува за време на спиењето или во состојба на целосен одмор.

Брзата декомпензација на срцевата слабост и влошувањето на срцевата диспнеа може да доведе до:

 • бубрежна инсуфициенција и заболување на бубрезите;
 • инфекција;
 • аритмии;
 • белодробна емболија;
 • анемија;
 • хипертироидизам;
 • дијабетес;
 • пулмонален васкулитис;
 • недостаток на соодветен третман.

Со соодветен третман и следење на сите препораки на лекарот, отежнато дишење и симптоми на срцева слабост може да станат помалку изразени, а прогресијата на болеста може значително да се забави.

Отежнато дишење со срцева слабост е придружено со голем број карактеристични знаци кои го разликуваат од другите видови на отежнато дишење:

 • отежнато дишење;
 • отежнато дишење се интензивира и се појавува по вежбање;
 • во хоризонтална положба, отежнато дишење станува поинтензивно и откако ќе се обидете да седнете или да застанете на лежечка положба, ослабува;
 • отежнато дишење се комбинира со отежнато дишење во белите дробови, периодична кардијалгија, оток на долните екстремитети и ладење на стапалата и рацете, цијаноза на врвот на носот, ушите, прстите и прстите, палпитации и аритмии.

Исто така, отежнато дишење при срцева слабост може да биде придружено со чувство на слабост, зголемен замор, вртоглавица, несвестица, напади на срцева кашлица и пулмонален едем.

Пациентот мора да се консултира со општ лекар или cardiolогист ако:

 1. Постои чувство на недостаток на воздух, што не може да се компензира со брзо дишење.
 2. Наспроти позадината на отежнато дишење, има кардијалгија, рапаво дишење, кашлица со спутум и отекување на екстремитетите.

За да се утврди причината за срцевата диспнеа, му се препишуваат такви студии:

За третман на диспнеа при срцева слабост, на пациентот не се препорачува само земање лекови, туку и следење на диета, здрав начин на живот, развој на правилен одговор на стресни ситуации и доволна моторна активност.

Со многу сериозен недостаток на здив, на пациентот му се препорачува:

 1. Престанете да пушите и да пиете алкохол.
 2. Почесто да се биде на свеж воздух.
 3. Избегнувајте активности што предизвикуваат отежнато дишење.
 4. Вршете ги секојдневните активности полека, правејќи паузи за одмор.
 5. Избегнувајте качување по скали и кревање тегови.
 6. Носете облека што не го ограничува дишењето.
 7. Ставањето на лекот на достапно место, бидејќи возбудата секогаш го влошува отежнато дишење.
 8. Прилагодете го вашиот кревет: треба да има наклон од 35-40 степени од главата на главата.
 9. Постојат мали порции.
 10. Следете диета со малку калории и ограничете ја (во тешки случаи, исклучете) употреба на сол. Пациентот треба да го намали внесувањето на масти (особено од животинско потекло) и јаглехидрати и да вклучи повеќе храна што содржи протеини, влакна и витамини во менито.
 11. Следете го крвниот притисок.

Срцева диспнеа - причини, симптоми, дијагноза и третман

Респираторната инсуфициенција е ист симптом за кој е важна дијагностичката точност, бидејќи се јавува кај различни болести и бара сосема поинаква терапија. Алгоритам за преглед на пациент:

 • медицинска историја, физички преглед;
 • анализа на крвни гасови - нивото на концентрација на кислород во крвта;
 • рентген на градите;
 • спирометрија - мерење на количината на вдишан-издишан воздух;
 • ЕКГ, ехокардиографија;
 • КТ, МСКТ.

За време на тестирањето, лекарот може да ја измери силата на здивот со спирометар и нивото на кислород во крвта.

третман

Разлики во диспнеа на срцето од други опции за диспнеа

Срцева диспнеаБелодробна диспнеа
Се јавува под нормални оптоварувања.Диспнеа има различен степен на сериозност: воопшто нема ден, а по еден ден - напад на задушување
Не исчезнува по 10-15 минути одморЦервикалните вени отекуваат при издишување
Тешко е да се вдише-издишеТешкотии при дишење при издишување
Зајакнува во склона позицијаОтежнато дишење не се менува во зависност од положбата на човечкото тело
Придружено со суво кашлањеВлажна, продуктивна кашлица
Тахикардија, акроцијанозаСува свиркање се слуша како свирка во далечината
Оток на глуждовитеБез оток на нозете
Ретростернална непријатностИстурена болка во градите без приврзаност кон градната коска
Ладни екстремитетиТопли раце, нозе

Народни лекови

КомпонентиКвантитетРецептПриемВреметраење
Рецепт бр.1
Лук350 грМелење на лук во состојба на редок цемент (со помош на мелење или мелница за месо). Измешајте ја добиената маса со сок од лимон, истурете во стаклена тегла и инсистирајте на топло место за еден ден.Разредете лажичка од составот во половина лажица вода. Земете пред спиење.2 недела
Лимон24 парче.
Рецепт бр.2
Лук10 главиИзлупен излупен лук и излупен лимон преку мелница за месо. Измешајте ја добиената маса со мед. Истурете во стаклена тегла, покријте и инсистирајте една недела.Дневно се консумираат 4 лажички од составот. Во исто време, не смее да се проголта, туку да се апсорбира.2 месец
Лимон10 парче.
Мед1 l
Рецепт бр.3
Сушен бозелВо еднакви количиниИзмешајте билки заедно. 4 лажички суровини истурете чаша ладна вода и оставете 2 часа. Ставете го составот на оган и вриејте 15 минути.Резултирачката количина супа треба да се пие за 1 ден, поделена на 3 дози.
Сушен хлебните Сушени виолетови три бои Рецепт бр. 4 Сушен лист од капина 1 век. л. Сува трева треба да се истури со чаша топла вода и да се вари половина час. Пијте наместо чај. Постојано

Што ќе помогне ако има недостаток на здив во срцева слабост? Третман. Алтернативен третман, се разбира, може да ја олесни состојбата, па дури и да има терапевтски ефект во почетните фази. Сепак, не може да ја замени квалификуваната медицинска нега.

Компликации

Напад на срцева диспнеа е опасен со компликации што се јавуваат без навремено медицинско внимание. Диспнеа може да предизвика:

 • напад на срцева астма (метеж во пулмоналната циркулација);
 • Белодробна емболија (белодробна емболија);
 • коронарен срцев застој: астматичен миокарден инфаркт;
 • нерамнотежа во приливот и одлив на крв, лимфа во пулмоналниот круг на проток на крв со потење плазма во алвеолите, развој на пулмонален едем;
 • пневмосклероза, емфизем.

Сите компликации бараат итна медицинска помош.

лекови

групаакцијаПодготовки
ГликозидиИма кардиотоничен ефект, го проширува волуменот на мозочен удар на срцето, а исто така ја елиминира тахикардијата.
 • „Дигоксин“;
 • Коргликон;
 • „Строфантан К“.
Инхибитори на ACEОбезбедете проширување на артериите, како и активирање на васкуларните функции.
 • Киноприл;
 • „Трандолаприл“;
 • Еналаприл;
 • Намиприл.
ДиуретициЕлиминација на подпухнатост, намалување на притисокот врз крвните садови и срцето.
 • Фурасемид;
 • Бритамар;
 • „Торасемид“.
Бета-блокаториЕлиминација на кислородно гладување и аритмии.
 • Метопролол;
 • „Целипролол“;
 • „Карведипол“;
 • „Пропланолол“.
Инхибитори на каналот на синусниот јазолЕлиминација на тахикардија.
 • Ивабрадин
 • Кораксан
 • Коралан.
Антагонисти на рецептори на алдостеронБорба против артериска хипертензија, конгестивни процеси во садовите, како и отстранување на вишокот течности од телото.
 • Еплеренон
 • „Спиронолактон“.
ВазодилататориНамалување на товарот на срцето со намалување на тонот на крвните садови.
 • "Нитроглицерин";
 • „Несиритид“;
 • „Изокет“;
 • "Миноксидил";
 • „Апресин“.
Антиаритмични лековиНормализација на отчукувањата на срцето.
 • „Амиодарон“;
 • „Леркамен“;
 • Кардиодарон
 • „Соталекс“;
 • Амлодипин.
АнтикоагулансиСпречување на згрутчување на крвта, како и олеснување на транспортот на крв низ садовите.
 • Варфарин
 • „Арикстра“;
 • Синкумар
 • Фрагмин.
Антитромботични лекови
 • Аспирин кардио;
 • „Курантил;
 • Кардиомагнил;
 • „Тиклид“.
СтатиниНамаленото ниво на холестерол во крвта спречува формирање на плаки во крвните садови.
 • „Анвистат“;
 • Зокор;
 • Флувастатин;
 • Липостат
Комплекси на витаминиЕфект на тотално зајакнување.
 • "Фолна киселина";
 • Аспаркови;
 • Тиамин Бромид;
 • Рибоксин;
 • „Калиум оротат“;
 • Панангин;
 • „Резерпин“.

Какви било апчиња за недостаток на здив при срцева слабост треба да се земаат според упатствата и под надзор на лекар. Независна и неконтролирана употреба на лекови може да доведе до влошување или нарушување на функционирањето на другите телесни системи.

Хируршка интервенција

Во повеќето случаи, лековите, како и алтернативните методи, им помагаат на пациентите да ги отстранат непријатните симптоми поврзани со срцева слабост. Меѓутоа, ако се бескорисни, можна е операција. Може да ги вклучува следниве дејства:

 • елиминација на дефекти на срцевите залистоци;
 • инсталација на електронски стимулатор;
 • инсталација на дефибрилатор;
 • вентрикуларна трансплантација од вештачко потекло;
 • облека на срцето во заштитна рамка од мрежа;
 • трансплантација на срце.

корисни совети

Сериозен проблем е отежнато дишење при срцева слабост. Што да се стори во случај на егзацербација е опишано погоре. Покрај тоа, постојат голем број препораки, чија имплементација ќе помогне во одржување на нормалното здравје:

 • целосен прекин на пушењето и пиењето;
 • дневни прошетки на свеж воздух;
 • минимизирајте ги дејствата што предизвикуваат отежнато дишење (на пример, интензивен физички напор, кревање тежина, итн.);
 • носете лабава облека што не предизвикува непријатност;
 • секогаш имајте лекови со вас за да се чувствувате сигурни во случај на напад;
 • организирајте го местото за спиење така што главата на главата е подигната за 45 степени;
 • не јадете големи количини храна истовремено;
 • ограничете го внесот на сол и маснотии;
 • со ненадејно влошување на состојбата, треба веднаш да повикате брза помош;
 • спијте најмалку 8 часа на ден;
 • спроведе континуирано следење на крвниот притисок.

За жал, прогнозата за диспнеа што ја придружува срцевата слабост е разочарувачка. Во 95% од случаите, отежнато дишење укажува на декомпензација на механизмите за одржување на нормална размена на гасови во телото. Со други зборови, патологијата повеќе не може да се лекува во оваа фаза. Несакани фактори за време на срцева слабост со диспнеа се:

 • Следење на крвниот притисок најмалку еднаш годишно во специјализирана клиника или болница;
 • корекција на холестерол;
 • недостаток на вишок килограми;
 • анти-атерогена диета;
 • редовно вежбање
 • одбивање на алкохол, цигари, лекови;
 • елиминација на стресни ситуации;
 • навремено лекување на истовремени болести.

Предуслов е здрава 8-9 часа спиење.

c27694a33bd2641ef067f683616a812b - Како да се лекува отежнато дишење при срцева слабост и кои лекови да се земаат

Високо медицинско образование. 30 години работно искуство во практична медицина.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic