Како да се зајакне срцевиот мускул со народни лекови дома

Многу повеќе луѓе умираат од срцеви заболувања во светот отколку, на пример, од СИДА. Cardiolогистите велат дека природата ја програмирала работата на срцето за период од околу 120-150 години. Еве ги причините што работата и состојбата на срцевиот мускул се влошуваат и ослабуваат:

 • Хронично воспаление на wallsидовите на артериите предизвикано од употреба на рафинирани производи (шеќери, јаглехидрати, растителни масти) кои го нарушуваат природниот однос на масни киселини во организмот. За луѓето, оптималниот однос на омега-6 киселина и омега-3 киселина е 3: 1, со зголемена употреба на растителни масла и недостаток на животински масти, рамнотежата се префрла на 15: 1 или повеќе. Здравите wallsидови на крвните садови и срцевиот мускул не акумулираат холестерол, за разлика од воспалените артерии.
 • Пушење, прекумерна потрошувачка на алкохол.
 • Вишок тежина, седентарен начин на живот.
 • Присуство на хронични заболувања.
 • Имунолошки и метаболички нарушувања.
 • Психо-емоционален стрес и стрес.
 • Влијанието на надворешните фактори (лоша екологија и други).

Употребата на лекови кои помагаат во зајакнување на миокардот: аспаркам, рибоксин, панангин, кокарбоксилаза, враќање на метаболизмот на срцевите клетки, електролитички клеточен баланс, дава добар ефект со продолжена употреба.

Постојат многу начини за зајакнување на срцевиот мускул. Зборуваме за аптека и народни лекови.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

лекови

Лекот Рибоксин се препорачува да се зема за зајакнување на срцевиот мускул. Лекот се прави во форма на таблети. Треба да земате една таблета 2-3 пати на ден. Постојат многу контраиндикации, затоа треба да се консултирате со лекар пред да го земете.

Специјалисти советуваат земање аспарки со вртоглавица, отежнато дишење, слабост. Лекот содржи супстанции неопходни за работата на срцето. Треба да земате лек една таблета двапати на ден. Времетраењето на приемот го пропишува лекар.

Неопходно е да се консумира мед најмалку три пати на ден. Тоа помага да се зајакне срцевото ткиво.

1 41 - Како да се зајакне срцевиот мускул со народни лекови дома

Експертите советуваат да се користи сок од црвена репка. Се меша со мед во пропорција од 2: 1. Неопходно е да се зема лек најмалку еднаш на ден.

Пилешки јајца помагаат во зајакнување на срцето. За да го направите ова, треба да сварите 25 јајца, да ги одделите жолчките и да ги исецкате. Следно, смесата се става во чаша маслиново масло, се меша темелно со жолчки. Завршената маса се става во фрижидер. Секој ден, пред јадење, треба да јадете една лажичка од ваква мешавина. Препорачаното времетраење на третманот е една недела.

Лекарите препорачуваат користење лук за лекување и зајакнување на срцето. За ова, од него се извлекува сок. Неопходно е да се земаат пет капки сок од лук и една лажица растително масло дневно на празен стомак.

Сокот од бреза помага во зајакнување на срцевиот мускул. Овој сок е потребно да се пие секој ден во третина од чашата 1-2 пати на ден.

Се препорачува да се третира со тинктура од коприва. Неопходно е да се мешаат 200 гр суровини и 500 мл вотка. Растворот се става во тегла, се чисти на темно место десет дена. Лекот треба да се зема една лажичка пред појадок и пред спиење.

Треба да пиете зелен чај неколку пати на ден. Има корисни ефекти врз срцето, ги зајакнува неговите мускули и ткива.

За зајакнување на срцевиот мускул, треба да подготвите тинктура од ајдучка трева. За да го подготвите, треба да измешате 20 гр суровини и еден литар вода. Растворот врие десет минути, потоа се лади и се филтрира. Треба да се земат три чаши на ден.

Чајот од нане го зајакнува срцето. За да го подготвите, треба да комбинирате една лажица нане и 200 мл врела вода. Кисна раствор најмалку петнаесет минути, а потоа може да се консумира.

Се користи за зајакнување на срцето на глог. За да подготвите медицинска тинктура, треба да измешате 4 лажици суровини и една чаша врела вода. Смесата се крчка додека волуменот на водата не е половина. После тоа, растворот се отстранува од огнот, се филтрира. Треба да го земате лекот 20-40 капки три пати на ден пред јадење.

Прехранбени производи

Значи, она што треба да го јадете за да го зајакнете срцето:

Следните вежби го зајакнуваат срцето:

 • Во седечка положба, треба да ги раширите рацете, со здив, да ги подигнете нагоре. Со издишување, рацете паѓаат. Повторете ја вежбата 3-4 пати.
 • Седнете на стол. Неопходно е да се подигнат нозете, да се имитира брзо одење две минути.
 • Во седечка положба, рацете се шират разделени со дланките нагоре. Неопходно е да се свртите со вдишување настрана и со издишување, вратете се назад, спуштете ги рацете. Неопходно е да се повтори вежбата двапати во секоја насока.

Брзо одење, пливање и возење велосипед исто така помагаат во зајакнување на срцето.

За зајакнување на срцевото ткиво, треба да следите неколку правила:

 • Секој ден се полни.
 • Треба да јадете правилно.
 • Вежбајте редовно.
 • Одете кај вашиот лекар, следете ги неговите упатства.
 • Да се ​​одбие од лошите навики.
 • Земете витамини.

Некои пациенти прават одредени грешки во текот на периодот на лекување. Тие можат да доведат до компликации. Забрането:

 • Пие алкохол.
 • Земете лекови, антибиотици без консултација со специјалист.
 • Злоупотреба на сол.
 • Остро продолжете кон интензивен тренинг. Товарот треба постепено да се зголемува.

За да може срцевиот мускул да работи без откажување и проблеми, секогаш треба да обрнувате максимално внимание на сопственото здравје.

kak ukrepit serdechnuyu myshtsu 12 - Како да се зајакне срцевиот мускул со народни лекови дома

Во однос на основните принципи за зајакнување на срцевиот мускул постојат:

 1. усогласеност со принципите на правилна и избалансирана исхрана, потрошувачка на доволна количина на макро и микроелементи, витамини;
 2. зајакнување на телото и срцевиот мускул со помош на лековити билки, лекови;
 3. дневна физичка активност, земајќи го предвид општиот здравствен статус, возраста и можностите на секој пациент;

Зајакнувањето на срцето со диета е првото нешто на што обрнуваат внимание лекарите на нивните пациенти при препишување на курс на лекување за многу срцеви заболувања и патологии.

Самата диета се составува индивидуално во секој случај, но лекарите ги идентификуваат главните одредби и принципи на нејзиното формирање:

 • На моменти го намалуваат внесувањето сол - натриумот задржува вода во телото, што ја забавува работата на срцевиот мускул.
 • Помалку пржено и мрсно, повеќе свеж зеленчук, овошје и растителни влакна.
 • Задолжително воведување на незаситени масни киселини во исхраната е Омега-3 и Омега-6, кои се наоѓаат во растителни масла и морска риба.
 • Не се занесувајте премногу со калорични јадења - дебелината е фактор што предизвикува развој на многу проблеми и болести на срцето и крвните садови.
 • Минимизирајте или целосно елиминирајте ја острата, пушена храна што ги иритира бубрезите и дава зголемен товар на крвните садови и срцето.
 • Воведете во диетата храна што го зајакнува срцевиот мускул - суви кајсии и растителни масла, ореви и темно чоколадо, грозје и морска риба.
 • Не пијте течности поголеми од пропишаните 1.5-2 литри, алкохол - со цел да се избегне подпухналост и дополнителен стрес на срцето.

Редовната физичка активност не е само тон на телото и добар сон, туку и нормално функционирање на срцевиот мускул.

Само а cardiolогист може да избере курс на терапија за вежбање, но главните компоненти се:

 1. Пешачењето е прифатлива и едноставна вежба која ви овозможува да ја нормализирате не само тежината, туку и притисокот, а зголемениот проток на крв и големото снабдување со кислород ќе помогнат за постепено враќање на срцевиот мускул во нормала. Главната работа е да се избере темпото на одење, земајќи ја предвид општата состојба на пациентот.
 2. Трчањето е уште еден ефикасен cardiolлогичка вежба. Значи, редовно џогирање на место или џогирање на свеж воздух ќе помогне во одржување на здравјето на срцето за многу години, зајакнување на мускулите и нормализирање на телесната тежина.
 3. Пливањето е исто така одлична аеробна вежба која го зајакнува срцевиот мускул, дури и подобро од трчањето.

Нема време да го посетите базенот или да одите џогирање наутро во паркот?

Можете да вежбате едноставни вежби како утрински тренинг и гимнастика:

 1. Заземете ја почетната позиција - седете, спојте ги нозете и спуштете ги рацете надолу. Следно, подигнете ја секоја рака наизменично нагоре при вдишување и спуштете ја при издишување - повторете 5-10 пати.
 2. Ги ставаме рацете на половината, нозете - ширина на рамената, при вдишување, се навалуваме на едната страна, при издишување се враќаме во почетната позиција. Направете 5-10 повторувања на десната и левата страна.
 3. Нозете - ширина на рамената, рацете - странично. При вдишување, кренете ги рацете нагоре и свиткајте се до колената, при издишување - вратете се во првобитната положба на телото.
 4. Рацете се спуштени, нозете се заедно - одиме на место 15-20 минути.

Таблети од срце, зајакнување на срцевиот мускул кај постари и млади пациенти, денес на полиците има широк спектар на аптеки.

стандардна корисничка слика - Како да го зајакнете срцевиот мускул со народни лекови дома”Alt =” ”>

Но, најчесто, лекарите ги препишуваат следниве лекови:

 1. Аскорутин е лек кој вклучува аскорбинска киселина и рутин, кои заедно спречуваат кршливост и пропустливост на крвните садови, зајакнување на нивните wallsидови, помага во олеснување на воспалението, прекумерен оток, забрзување на регенерацијата на ткивата.
 2. Аспаркам - составот комбинира калиум и магнезиум аспартат, кои во комбинација помагаат во одржување на тонот на срцевиот мускул, има антиаритмиско дејство, спречувајќи развој на миокарден инфаркт и аритмија, помагајќи при срцева слабост.
 3. Глог форте е додаток во исхраната, додаток кој вклучува екстракт од овошје и цвеќиња од глог, како и магнезиум и калиум аспарагинат, кои го нормализираат срцевиот ритам и го намалуваат крвниот притисок, имаат закрепнувачки и смирувачки ефект.
 4. Витрум кардио е витамински комплекс кој содржи витамини А и Е, Д3, Ц, Б1, Б12, Б6, Б2, како и корисни макро и микроелементи, како што се селен и хром, фолна киселина, неопходни за целосна работа на срцето мускули и крвни садови семе од цинк и сончоглед, рибино масло.

Витрум кардио е наменет за спречување на атеросклероза, насочен кон зајакнување на срцевиот мускул за време на аритмии и по срцев удар.

 • Sendе испрати - витамински препарат што содржи Б1, Б2 и Б6, екстракт од овошје и цвеќиња од розови колкови, глог и гинко билоба. Ова ќе помогне во зајакнување на срцето, wallsидовите на крвните садови и нормализирање на протокот на крв, враќање на функцијата на миокардот, спречување на срцев удар.
 • upotreblenie yagod ovoschey i fruktov otlichnyy s - Како да се зајакне срцевиот мускул со народни лекови дома

  Јадењето бобинки, зеленчук и овошје е одличен начин да го заситете телото со витамини.

  Tatyana Jakowenko

  Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

  Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

  Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

  Detonic