Лекови за подобрување на периферната циркулација на крвта на долните екстремитети

Изборот на лекови се врши според индивидуална шема:

 • Ако пациентот има системска атеросклероза со наизменична клаудикација, тогаш покрај лекови за вазодилататор, се користат статини или фибрати;
 • Во автоимуна патологија, пропишан ендартеритис, покрај лекови за проширување на васкуларниот лумен, се пропишуваат физиотерапевтски методи и имуностимулациска терапија;
 • Со артериски грчеви на садовите на нозете, се користат седативи во третманот, во комбинација со вазодилататорни лекови;
 • Со развојот на патологијата на дијабетес мелитус, третманот се спроведува според индивидуална шема во согласност со индексот на глукоза и видот на дијабетес;
 • Со проширени вени, употребата на вазодилататорски лек се јавува според друга шема, како во третманот на артериска патологија.

degidroepiandrosteron protiv holesterina - Лекови за подобрување на периферната циркулација на крвта на долните екстремитетиЛекарот мора внимателно да избере сеопфатен третман

Компаративен преглед на лекови за вазодилататор

Васкуларни лекови за подобрување на циркулацијата на крвта може да го зголемат протокот на крв во мозочното ткиво, да го подобрат процесот на снабдување со крв. Фармаколошкото дејство ви овозможува да се справите со кислородно гладување, недостаток на хранливи компоненти.

Опсегот на вазодилатациони елементи е обемен. Тие се користат во третманот на разни патологии на периферната циркулација:

 • проширени вени;
 • со атеросклероза;
 • ангиоедем.

Подолу ги разгледуваме најчесто пропишаните лекови.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Халидор

Миотропско спазмолитично изразено вазодилатационо дејство. Достапно во таблети и во раствори за интрамускулна и интравенска администрација. Активната супстанција е бенценклан фумарат. Пропишано е за третман на болести на периферни циркулаторни органи, хронични артериски патологии и за ублажување на грчевите во системите и ткивата.

Vinpocetine

Овој синтетички лек ја враќа нарушената циркулација. Активната супстанција е винпоцетин. Има антиоксидантно, антиепилептично и невропротективно дејство, како и ги шири крвните садови и го олеснува воспалението. Пропишан е за третман на многу васкуларни заболувања, вклучувајќи ги и оние со нарушена моторна активност поврзана со цереброваскуларна инсуфициенција.

Винпотропил

Ноотропски комбиниран лек, кој исто така има вазодилатациони својства. Се користи за цереброваскуларна инсуфициенција, превенција од мигрена, Паркинсонова болест на васкуларна етиологија и други патологии на снабдување со крв во мозокот, и како вазодилататор за нозете, се користи само како дел од комплексна терапија, пропишана од лекар.

Активната супстанција е варфарин. Овој лек е индициран во третманот и спречувањето на тромбоза и тромбоемболизам. Тоа е антикоагуланс на индиректно дејство. Намалувањето на коагулабилноста не се јавува поради влијанието на самиот лек, туку поради неговите фармаколошки ефекти во организмот, односно на секундарен начин.

Вазокет

Овој лек го препорачуваат лекарите за лекување на вени. Терапевтскиот ефект на компонентите се протега главно на екстремитетите. Главниот ефект е насочен кон подобрување на тонот и еластичноста на венските садови и отстранување на фокуси на стагнација на крв. Активности за поддршка се:

 • подобрување на лимфната дренажа;
 • регулација на општата циркулација на крвта;
 • намалување на васкуларната пропустливост;
 • регулирање на квалитетот на белите крвни клетки.

Со соодветни дози, лекот има насочен и комплексен ефект врз циркулаторниот систем. Има мали контраиндикации, кои лекарот ќе ги земе предвид при назначувањето.

Вазобрал

Комплексен лек, во кој кофеин и ергат алкалоиди. Се користи за патологии на церебрална и периферна циркулација на крв. Упатството за употреба вели дека е во состојба да го зголеми тонот на вените и да ја врати пропустливоста на капиларите.

Билобил

Како дел од оваа алатка содржи екстракт од лисја од гинко билоба. Достапно во капсули од 40, 80 и 120 мг. Билен препарат е во состојба да ја подобри церебралната микроциркулација, малку ги проширува крвните садови, ја зголемува отпорноста на ткивата на хипоксија и ја намалува способноста на тромбоцитите да се собираат. Најефективниот лек делува на вените и артериите на рацете, нозете и церебралните садови. Активните супстанции на лекот работат и како антиоксиданти.

Принцип на работа

Секоја болест е полесно да се спречи отколку да се лекува. Овој афоризам е целосно поврзан со проблемот на зачувување на васкуларните функции. Сепак, постои една суптилност: невозможно е да се зачува еластичноста на wallsидовите на крвните садови за цел живот, но ризиците од развој на патологии може да се намалат со следниве мерки:

 1. 1. Неопходно е да се води мобилен животен стил, избегнувајќи, сепак, преоптоварувања.
 2. 2. Најголема опасност се статичките пози. Долгото седење или стоење е подеднакво опасно. Неопходно е да се обидувате често да ја менувате положбата на телото, отстранувајќи го статичкото оптоварување од нозете.
 3. 3. Со цел да заштедите стапала, погрижете се за грбот. Проблемите со снабдување со крв во нозете често потекнуваат од болести на 'рбетот. Добра превенција е рачна терапија и масажа.

Било која болест треба да се открие навремено. Товарот на нозете на лицето е премногу тежок, затоа им треба постојана грижа и внимание.

Циркулаторните нарушувања на долните екстремитети се наоѓаат кај разни болести, вклучувајќи артериска патологија (артериосклероза облитеранс, артериска емболија) и венска патологија (проширени вени, венски тромбози). Васкуларните болести се честа патологија на долните екстремитети, и покрај фактот дека нивната етиологија е различна, тие имаат заедничка клиничка манифестација - болка во нозете.

Ефектот на вазодилатационите лекови е насочен кон намалување на тонот на артериските мембрани.

препарати dlya uluchsheniya mozgovogo krovoobrashheniya - Лекови за подобрување на периферната циркулација на крвта на долните екстремитети

Повреда во артериите на долните екстремитети е поврзана со такви сериозни патологии:

 • Системска атеросклероза;
 • Хипертонична болест;
 • Тромбоза или тромбофлебитис;
 • Флебеуризам.

Постојат такви области на лекови за вазодилататор:

 • Миотропни лекови кои влијаат на мазните мускулни влакна на артериските мембрани;
 • Невротропни лекови кои имаат својства кои влијаат на клетките на нервните влакна;
 • Групата лекови е нитрати: тоа се лекови со комбиниран ефект врз системот на крвотокот.

Калциум антагонисти

Оваа категорија лекови долго време се користи за стабилизирање на церебралната циркулација. Во современата индустрија на фармакологија, се произведува третата генерација на овие лекови. Антагонистите на калциум го зголемуваат дијаметарот на артеријата, не го менуваат тонот на венските садови. Откако нивните компоненти ќе влезат во телото, се стимулира проток на крв во мозокот, многу микроелементи влегуваат во телото.

Антагонистите на калциум се поделени во следниве подкатегории: дихидропиридини, фенилалкиламини, бензотиазапини. По развојот на лекови од 2-та генерација, нивната листа се шири.

Ангиопротектори - за проширување на крвните садови на нозете

Ангиопротекторите се лекови кои имаат вазодилатационо дејство врз крвотокот.

Овие лекови можат да имаат таков ефект врз артериите на долните екстремитети:

 • Подобрување на протокот на крв во големите садови, како и во помалите артерии и во капиларната мрежа на нозете;
 • Намалете ја пропустливоста на артериските мембрани;
 • Намалете ја вискозноста на крвта во екстремитетите, што спречува формирање на згрутчување на крвта на ендотелот.

Карактеристиките на лекот за вазодилататор се како што следува:

 • Го намалува васкуларниот тонус во нозете;
 • Го проширува артерискиот лумен на екстремитетите;
 • Ја подобрува крвната слика и неговиот состав.

Трентал - Лекови за подобрување на периферната циркулација на крвта на долните екстремитетиТрентал

Трентал е пропишан за дијабетес. Текот на третманот и сродните лекови ги пропишува лекарот што посетува индивидуално.

Лекот Курантил има таков ефект врз протокот на крв во долните екстремитети:

 • Враќање на микроциркулацијата во садовите на екстремитетите;
 • Лекот спречува сврзување на тромбоцитни молекули што станува добра превенција од формирање на интра-артериски згрутчување на крвта;
 • Лекот е пропишан за превенција, како и за третман на такви патологии - тромбоза во артериите на долните екстремитети, тромбофлебитис на вените на нозете, тромбоемболизам на садовите на нозете и рацете;
 • Максималната доза на вазодилататор Курантил е 600,0 милиграми на ден.

Курантил - Лекови за подобрување на периферната циркулација на крвта на долните екстремитетиКурантил

Хербални лекови

Овие лекови се користат за лекување на проблеми со циркулацијата на мозокот, имаат мал број на контраиндикации и се користат за превентивни цели. Некои се продаваат преку шалтер, се пијат според упатствата.

Спазмолитици од миотропен тип

Овие алатки помагаат да се прошири дијаметарот на садовите, да се релаксира мазното мускулно ткиво на капиларите. Таквите средства не предизвикуваат опасност, дејствуваат меко. Тие се користат како апчиња за стимулирање на циркулацијата на крвта и инјекции кои припаѓаат на оваа група.

Таквите лекови не влијаат ефикасно на садовите под влијание на атеросклероза. Тие придонесуваат за прераспределба на циркулацијата на крвта, активирање во здрави области во кои крвните садови се подобро зачувани. Затоа, проблематичните области на мозокот не се снабдуваат соодветно со крв.

Антиспазмотиците имаат својство на тоа да влијаат на телото:

 • Олеснување на васкуларните грчеви;
 • Проширете го артерискиот лумен;
 • Зголемете го протокот на крв во долните екстремитети;
 • Миотропните лекови не влијаат на крвните садови, како и на вените погодени од системска атеросклероза или проширени вени, што ги прави неефикасни во развојот на патологии кои исто така предизвикуваат венски и артериски грчеви.

Лекот Халидор е спазмолитик, кој исто така е пропишан за третман на патологии на периферниот проток на крв.

Исто така, лекот има таков ефект врз крвотокот:

 • Лекот има својства на лекови за смирување;
 • Анестетичките својства на Халидор овозможуваат да се препише не само за третман на проток на крв во долните екстремитети.

Инјекциите на галидор за подобрување на циркулацијата на крвта во екстремитетите се исто така достапни во форма на таблети. Дневната доза на лекот е 400,0 милиграми.

Лекот Папаверин е најкористениот лек од групата на спазмолитици, кој брзо се справува со васкуларниот спазам и брзо ги проширува артериите во долните екстремитети.

Лекот е достапен во форма на таблети, како инјекција во мускулни влакна, како и спазмолитички супозитории.

Доза на инјектирање за 1 пат на употреба - 10,0 - 20,0 милиграми, доза на таблета - 40,0 - 60,0 милиграми, употреба на супозитории (ректална употреба) - доза од 20,0 - 40,0 милиграми.

галидор - Лекови за подобрување на периферната циркулација на крвта на долните екстремитетиХалидор

Стимулација на циркулацијата на крвта за цервикална остеохондроза

Ако не преземете никакви мерки за борба против нарушувањата во циркулацијата, тогаш резултатот од ова по одреден временски период ќе се изобличи со сини нодули и нозе извртени со отечени вени. Исто така е веројатно да ги оштети длабоките внатрешни вени. За жал, патолошките промени кои влијаат на периферните садови се хронични и не поминуваат без третман.

Лекарите вклучени во третманот на крвните садови, имаат на располагање разни средства за подобрување на циркулацијата на крвта во нозете. Со помош на лекови и физиотерапевтски процедури, патолошката состојба на вените и артериите на долните екстремитети се намалува или елиминира. Ако овие методи се покажат како неефикасни, тогаш тие прибегнуваат кон таков радикален метод како операција со отстранување, каутеризација или склероза на погодениот дел од садот. Но, таквата операција е прилично болна, и како резултат, причината за деформација на вената не е целосно елиминирана.

Со нарушена циркулација на крв, се јавуваат следниве болести:

 • артериска и венска хиперемија
 • тромбоза
 • исхемија
 • стаза
 • емболија
 • проширени вени
 • Болест на Рејно

подготвеност uluchshayuschie krovoobraschenie v sosudah nizhnih konechnostey 46 - Лекови за подобрување на периферната циркулација на крвта на долните екстремитети

За третман, треба точно да ја утврдите причината и, во зависност од тоа, да препишете лекови. Во акутни нарушувања, може да биде потребна хируршка интервенција. Покрај тоа, третманот мора да се комбинира со правилна исхрана (јадете храна со малку маснотии и сол), да се откажете од лошите навики (пушење и алкохол) и да подлежите на посебни процедури за подобрување на протокот на крв (терапија со вибрации, електромагнетна терапија, итн.).

1) Лекови кои ја подобруваат микроциркулацијата - оваа група на лекови делува на садовите на микроваскулатурата. Како резултат, садовите се шират, а крвта станува помалку слатка. Како по правило, лековите од оваа група се користат за нарушувања на циркулацијата, како резултат на разни болести (дијабетес мелитус, атеросклероза):

2) Подготовки на простагландин Е1 - лековите од оваа група имаат позитивен ефект врз микроциркулацијата и протокот на крв, а исто така имаат и хипотензивно дејство: вазапростан

3) Блокатори на калциумовите канали главно се користат за подобрување на циркулацијата на крвта во мозокот. Придонесете за подобрување на васкуларната микроциркулација и ограничете го оштетувањето на мозочното ткиво. Овие вклучуваат:

 • цинаризин
 • логимакс
 • срања
 • нимотоп
 • цинасан
 • мозочни
 • норвакс
 • арифон
 • кордипин
 • Форидон
 • нифекард
 • кордафен

4) Подготовки на декстран со мала молекуларна тежина - лекови од оваа група позитивно влијаат на протокот на крв поради привлекување на дополнителни количини на крв од меѓуклеточниот простор. Овие вклучуваат:

 • реомакродекс
 • хемостабил
 • реополиглиукин

7) Алфа-адренергични блокатори - лековите од оваа група придонесуваат за подобро снабдување со крв во периферните ткива. Овие вклучуваат:

Блокатори на ганглиони - овие лекови ја подобруваат циркулацијата на крвта во долните екстремитети, а исто така имаат изразен хипотензивен ефект (понизок крвен притисок):

10) Стимуланси на рецептори на допамин - оваа група на лекови има ефект врз допаминските рецептори, што, пак, доведува до вазодилатација. Подобрете ја циркулацијата на крвта во долните екстремитети - проноран.

Васкуларни лекови за подобрување на циркулацијата на крвта во нозете може да се користат за различни нарушувања на циркулацијата. Дозволено е да се користат и фармаколошки производи и средства од арсеналот на традиционалната медицина.

Стабилизацијата на циркулацијата на крвта на мозокот за време на развојот на цервикална остеохондроза не е лесна задача. Главниот проблем е што болеста неодамна е дијагностицирана кај луѓе на возраст од 25 години. Сите проблеми се поврзани со постојаното седење пред компјутерот во анатомски неправилна положба.

Цервикалната остеохондроза предизвикува проблеми со главните крвни садови во оваа област, се појавува синдром на 'рбетниот артерија. Во оваа ситуација, лековите за стимулирање на снабдувањето со крв нема да бидат доволни. Во оваа ситуација, потребни се други мерки на влијание врз овој дел од 'рбетот. Лекарите советуваат да се носи јака Шантс во секојдневниот живот, изведувајќи едноставни вежби кои го стимулираат протокот на крв.

 • Спуштете ја главата така што брадата е во контакт со вратот, а потоа направете врти во различни насоки 5 пати.
 • Малку подигнете ја главата, извршете слични вртења 5 пати во секоја насока.
 • Направете наклони на главата така што увото ќе го допира рамото 5 пати од секоја страна.
 • Држете ја главата исправена, прстите го допираат задниот дел од главата. Задниот дел на главата мора да се притисне на дланка за 7 секунди.

Сите материјали се објавени под авторство, или од уредници на професионални лекари (за авторите), но не се рецепт за третман. Обраќање до експерти!

Подготовките за подобрување на циркулацијата на периферната крв во долните екстремитети се користат за разни патолошки промени, чиј резултат е кршење на исхраната на ткивата на нозете.

sosudorasshiryayushhie preparaty dlya nizhnih konechnostej 2 e1498416108868 - Лекови за подобрување на периферната циркулација на крвта на долните екстремитети

Циркулаторните нарушувања во нозете можат да предизвикаат болка при оток, да ја променат бојата на кожата.

Модерна медицина во сложениот третман на трофични нарушувања предизвикани од стеснување на крвните садови, следниве лекови се користат за обновување на циркулацијата на крвта.

групаОписПодготовка
АнтиспазмодичноОвие средства ефикасно го релаксираат мускулното ткиво на васкуларните wallsидови, го отстрануваат нивниот зголемен тон.

Благодарение на овој ефект, луменот на артериите се шири, а циркулацијата на крвта се нормализира.

 • „Спазмалгон“;
 • „Папаверин“;
 • Баралгетас.
Вазодилататори Овие лекови имаат спазмолитично дејство, придонесуваат за проширување на периферните садови, релаксација на нивното мазно мускулно ткиво.

Благодарение на нивната употреба, циркулацијата на крвта во артериите и вените на нозете се подобрува.

 • Амлодипин;
 • Нифедипин;
 • Верапамил;
 • „Ницерголин“;
 • Алфатер;
 • „Пироксан“.
Биогени стимуланси Овие лекови кои ја зголемуваат циркулацијата на крвта се засноваат на компоненти кои се формираат во изолирани ткива од животинско и растително потекло во процесот на прилагодување кон нивните неповолни услови на животната средина.

Кога се воведуваат во телото, тие го подобруваат метаболичкиот процес и ефикасно ги шират крвните садови, нормализирајќи ја циркулацијата на крвта.

 • „Актовегин“;
 • Апилак
 • „Церебролизин“;
 • „Лидаза“.
Ангиопротективна Овие средства помагаат за подобрување на функционирањето на крвните садови, нормализирање на микроциркулацијата на крвта и метаболичките процеси во ткивата и нормализирање на реолошките својства на крвта.

Само-лекувањето со такви лекови може да има неочекувани последици, затоа треба да се разговара за лекар за потребата од нивна употреба.

препарат dlya uluchsheniya mozgovogo krovoobrashheniya 1 - Лекови за подобрување на периферната циркулација на крвта на долните екстремитети

Ако нарушувањата во процесот на циркулација на крвта се доста сериозни и имаат акутен карактер, тогаш специјалистот, покрај таблетите, пропишува антикоагуланси за подобрување на циркулацијата на крвта во садовите на нозете.

Овие лекови ја намалуваат коагулабилноста на крвта. Така, тие ја обновуваат нејзината флуидност и индиректно придонесуваат за подобрување на протокот на крв.

Покрај тоа, со нивната употреба ќе се избегнат компликации во форма на тромбоза и сите последици што следат. Овој вид лекови вклучува:

  „Хепарин“ - спречува лепење на тромбоцити, го намалува холестеролот и усните>sosudorasshiryayushhie preparaty dlya nizhnih konechnostej 4 - Лекови за подобрување на периферната циркулација на крвта на долните екстремитети

Овие лекови се препишуваат за акутна патологија

Третманот на такви патолошки состојби секогаш се спроведува сеопфатно, па затоа вреди да се избере еден лек со надеж дека нема да помогне.

Комбинацијата на неколку групи лекови може да има ефективен терапевтски ефект.

Антикоагуланси

Подготовките на антикоагулантната група се пропишани за акутни патологии во артериите на екстремитетите. Вазодилататорните лекови од антикоагулантната група се разредувачи на крвната плазма и спречуваат проток на крв од формирање на згрутчување на крвта и згрутчување на крвта на ендотелот во луменот на артериите.

Овој лек се користи за такви васкуларни патологии:

 • Тромбофлебитис на вените на екстремитетите;
 • Тромбоза на главните артерии на нозете;
 • Патологија на тромбоемболизам;
 • Емболија на периферните артерии;
 • Вазодилататорна маст со хепарин се користи во третманот на хемороза>препарат dlya uluchsheniya mozgovogo krovoobrashheniya 2 - Лекови за подобрување на периферната циркулација на крвта на долните екстремитети

Својства на лекот Хепарин:

 • Го намалува процесот на лепење на молекули на тромбоцити во крвната плазма;
 • Ја подобрува брзината на проток на крв во крвотокот;
 • Влијае на хемостатскиот систем и спречува брза коагулација на крвната плазма.

Препишете лекови од оваа група со претпазливост, бидејќи антикоагуланси може да станат агенси за крварење.

гепарин - Лекови за подобрување на периферната циркулација на крвта на долните екстремитетиХепарин

Овие лекови го зголемуваат протокот на крв. Лековите помагаат во нормализирање на церебралната циркулација. Тие се дозволени за употреба со голема веројатност за исхемија. Најефективни лекови се: Аспирин, Курантил, Варфарин, Хепарин.

Тромболитици

Тромболитичките лекови не спречуваат формирање на згрутчување на крвта, туку се борат против постојните тромби, решавајќи ги.

Овој лек се користи за такви сложени патологии:

 • Со патологија, белодробна емболија;
 • Опструкција на крв во периферните делови на системот на крвотокот;
 • Оклузија на трупот на екстремитетите;
 • Патологија на тромбоза во акутната фаза на развој во садовите на екстремитетите.

Лекот Урокиназа е достапен како инјекциски раствор за капе во телото.

По употребата на вазодилатационен тромболитик во третманот, потребно е да се подложи на курс на лекови со лекови од групата антикоагуланси или антитромбоцитни агенси.

Урокиназа - Лекови за подобрување на периферната циркулација на крвта на долните екстремитетиУрокиназа

Вазодилататори

Вазодилатација е медицински термин што се користи за да се опише намалување на тонот на мазните мускули во wallsидовите на крвните садови. Супстанциите што се користат за ова се нарекуваат вазодилататори. Оваа група вклучува многу вазодилататори со различен механизам на дејство на циркулаторниот систем.

Калциум антагонисти

За нормално функционирање на каналите на калциум (CC), покрај Ca, потребни се катехоламини (адреналин и норадреналин) кои ги активираат. Постојат неколку видови на КК, но антагонистите на калциумовите јони дејствуваат само на бавниот КК (тип L), кои се наоѓаат во мазните мускулни ткива. Антагонистите на калциумовите канали се наоѓаат во разни хемиски соединенија. Покрај намалувањето на нивото на притисок, тие го имаат и овој ефект:

 1. Регулирајте го ритамот на срцето.
 2. Добар ефект врз циркулацијата на крвта во вените, артериите и капиларите.
 3. Намалете го механичкиот стрес во миокардот, а со тоа ја подобрувате циркулацијата на крвта. Снабдувањето со ткива со кислород и хранливи материи исто така се зголемува.
 4. Намалете ја веројатноста за згрутчување на крвта во артериите и вените.

препарат dlya uluchsheniya mozgovogo krovoobrashheniya 3 - Лекови за подобрување на периферната циркулација на крвта на долните екстремитети

α-блокаторите ги блокираат адреналинските и норадреналинските рецептори присутни во садовите, спречувајќи ги да комуницираат со овие хормони, што може да предизвика значителен спазам на садовите. Оваа група вклучува:

 • Ницерголин - ја подобрува циркулацијата на крвта, спречува лепење на тромбоцити и тромбоза. Има двоен ефект: помага во проширување на артериите и ја зголемува напнатоста на вените (здрави и погодени од проширени вени). Лекот е индициран за употреба во васкуларни заболувања поврзани со дијабетес.
 • Фентоламин - ги шири крвните садови, ги релаксира мускулите, промовира зголемено снабдување со крв во ткивата. За третман на нарушувања на венската и артериската циркулација, третман на слабо заздравувачки рани, смрзнатини, рани од притисок и во почетната фаза на атеросклеротична гангрена, лекарите го препорачуваат овој лек во форма на инјекции и таблети.

Групата вазодилататори вклучува:

 • Лекови антагонисти на калциум тубули;
 • Алфа-адренергични лекови за блокирање.

Назначувањето зависи од развојната патологија, како и од степенот на нејзината прогресија.

Оваа група на лекови го блокира влезот на молекули на калциум преку калциумовите тубули во клетките на хориоидот од крвта. Најчесто користен лек на антагонисти на калциум е Нифедипин.

Нифедипин е пропишан за такви патологии:

 • Инсуфициенција на проток на крв во долните екстремитети и на рацете;
 • Хипертонична болест;
 • Патологија на тромбоза;
 • Системска атеросклероза.

Нифедипин - Лекови за подобрување на периферната циркулација на крвта на долните екстремитетиНифедипин

Алфа-адренергична блокирачка група на лекови - тоа се лекови кои делуваат како адренергични рецептори лоцирани на артерискиот ендотел на долните екстремитети.

За третман на периферни садови, се користи лекот адренергичен блокатор ницерголин. Ницерголин ги има следниве ефекти:

 • Брзината на движење на крвта во трупот на екстремитетите се зголемува;
 • Процентот на адхезија на тромбоцитите е намален, што помага да се избегнат згрутчување на крвта;
 • Васкуларниот тонус се намалува.

Лекот се продава во форма на таблети и во форма на прашок за подготовка на раствор за инјектирање.

препарат dlya uluchsheniya mozgovogo krovoobrashheniya 4 - Лекови за подобрување на периферната циркулација на крвта на долните екстремитети

Дозата се пресметува од лекарот што посетува строго индивидуално.

Ефикасно ги третира патологиите на садовите на нозете, лекот Фентоламин.

Лекот е пропишан за такви патологии:

 • Ако има повреда на протокот на крв во нозете;
 • Со развој на трофични чиреви;
 • Со смрзнатини на нозете;
 • Со нелекувачки рани на рацете и нозете.

ницерголин - Лекови за подобрување на периферната циркулација на крвта на долните екстремитетиНицерголин

Стимуланси од биоген тип

Лекови кои припаѓаат на групата вазодилататорни лекови за третман на долните екстремитети. Нивното дејство се заснова на супстанции од животинско потекло. Овие лекови ги прошируваат артериите на нозете, ја забрзуваат циркулацијата на крвта и го подобруваат метаболизмот во ткивата.

Солкосерил

Лек се прави на природна основа (екстракт без протеини од крвта на телињата). Лекот е во состојба да го зголеми метаболизмот во ткивата, да го забрза протокот на кислород во мускулите на екстремитетите, да ги прошири крвните садови и со тоа да ја подобри циркулацијата на крвта. Тоа е пропишано од лекари во форма на инјекции.

Актовегин

Основата на истата е иста како и претходната дрога. Благодарение на супстанциите што ги содржи, циркулацијата на крвта се подобрува, садовите на долните екстремитети се шират и чиревите и раните брзо заздравуваат.

Групата стимуланси од биоген тип вклучува лекови кои често се користат за лекување на патологии на долните екстремитети: Солкосерил и Актовегин.

Лекот е достапен во форма на инјекциски раствор за внатрешна употреба во мускулни влакна и масти за надворешна употреба кај трофични чиреви.

Лекот Актовегин исто така се состои од извлекување крв од млади телиња.

 • Зајакнување на брзината на движење на крвта;
 • Проширување на васкуларниот лумен;
 • Лекување трофични рани.

Назначете Актовегин за такви патологии:

 • Повреда во главниот крвоток на нозете;
 • Со системска атеросклероза;
 • Со патологија, дијабетес;
 • Со трофични чиреви.

Солкосерил - Лекови за подобрување на периферната циркулација на крвта на долните екстремитетиСолкосерил

Флавоноиди

Васкуларните лекови помагаат во подобрувањето на циркулацијата на крвта во мозокот, благодарение на зајакнувачкиот и тоничен ефект. Телото е ослободено од ефектите на токсините. На списокот се вклучени хербални лекови, чија употреба срцето не се влошува. Ние ги набројуваме главните:

 • Гинко Билбоа - ги елиминира грчевите, ја стимулира микроциркулацијата, ја елиминира подпуханоста, го стабилизира притисокот во внатрешноста на черепот.
 • Лековите со мала протурка припаѓаат на категоријата антиспазмотици, спречуваат формирање на тромби, го стимулираат протокот на крв. Лекарот е овластен да препишува такви средства на луѓе, тие не се користат за само-лекување поради силниот ефект и неколку контраиндикации.

Антитромбоцитни

Лековите од оваа група спречуваат проток на крв од формирање на тромби и го намалуваат вискозноста на крвната плазма.

Најмногу пропишан антитромбоцитен агенс е Аспирин. Во мали количини, таа ја разредува крвната плазма, а употребата на големи дози го намалува воспалението во телото.

Нераспадливи средства

Згрутчување на крвта од згрутчување на крвта спречува блокада. Нивната употреба ја стимулира капиларната микроциркулација.

Овие лекови вклучуваат:

 • Ангиопротекторите се создаваат во форма на дражеи, таблети, раствори за инфузија.
 • Подготовки за внатрешен влез: Ангинал, Априкор, Парседил.

препарат dlya uluchsheniya mozgovogo krovoobrashheniya 6 - Лекови за подобрување на периферната циркулација на крвта на долните екстремитети

Антитромбоцитните агенси спречуваат акумулација на тромбоцити, кои придонесуваат за блокирање на капиларите. Под влијание на такви лекови, се стимулира микроциркулацијата, се зголемува васкуларната проодност. Лековите имаат својства на ангиопротектори, ја намалуваат кршливоста на крвните садови, како резултат на стимулација на метаболичките процеси во идовите.

Заклучок

Лековите за подобрување на циркулацијата на крвта се основна компонента во третманот на разни нарушувања на циркулацијата на крвта.

Покрај тоа, се разбира, не треба да заборавиме на набудување на дополнителни мерки во борбата против болеста: правилна исхрана, соодветна физичка активност итн.

Вазодилатационите лекови ги пропишува само лекарот што посетува, во согласност со дијагностичките индикации.

Лекови за никотинска киселина

Меѓу потентните лекови за стимулирање на циркулацијата на крвта има лекови од никотинска киселина. Лековите не влијаат на големите садови, придонесуваат за проширување на капиларите, ги зајакнуваат wallsидовите, го намалуваат холестеролот.

Неопходно е да се користи само по препорака на специјалист и под негов надзор за да не се појават компликации и несакани ефекти. Размислете за неколку популарни лекови: Ендуратин, Никошпан, Адипимокс.

Да се ​​подобри микроциркулацијата

Состојбата на тенки садови помага да се регулираат ваквите средства, здравјето се подобрува, вртоглавицата запира, одењето престанува да биде разнишано, знаците на акутни и хронични патологии престануваат. Времетраењето на текот на употребата го одредува специјалист, земајќи ја предвид сериозноста на болеста. Ние ги наведуваме главните средства: Бетасерк, Вестибо, Тагиста.

Бетагистин спаѓа во оваа категорија лекови, го коригира протокот на крв во капиларите, помага да се справат со нападите на вртоглавица, ја елиминира нестабилноста на одењето при хронични нарушувања. Таблети од 8 и 16 mg се земаат во курсеви.

Дозата ја одредува лекарот што посетува, поделена на 3 дози на ден. Лековите не се препишуваат за бремени и доилки, внимателно се користат за бронхијална астма, улцеративни формации.

Ноотропските лекови се користат за подобрување на меморијата, за промовирање на метаболизмот во формираните елементи на мозокот. Така, се стимулира активноста на размислување, информациите подобро се апсорбираат.

Слични лекови се користат во борбата против васкуларната деменција кај постари граѓани со енцефалопатија или оштетување на мозочните садови. Бесмислено е младите здрави пациенти да ги пијат овие таблети. Под влијание на ноотропици, можно е да се пренесат невроцитните мембрани во стабилна состојба, да се подобри отпорноста на мозочното ткиво на недостаток на кислород.

Основата на ваквите прекршувања се процеси на оштетување на васкуларниот wallид, како резултат на што се зголемува неговата пропустливост. Се развива стаза на крв и излез на неговиот течен дел во периклеточниот простор, што доведува до компресија на малите капилари со зголемен волумен на меѓуклеточна течност, а размената помеѓу клетките и капиларите е нарушена.

Значи, главните патолошки состојби што доведуваат до нарушување на протокот на крв во садовите на микроваскулатурата се:

 • Патологија на централните органи на циркулаторниот систем - акутна и хронична срцева слабост, сите видови на шок (трауматски, болка, како резултат на загуба на крв, итн.), Исхемија на миокардот, венска хиперемија (зголемување на волуменот на крв и негова стагнација во венски дел од крвотокот).
 • Патолошки промени во односот на течните и клеточните делови на крвта - дехидратација или, напротив, зголемување на волуменот на течниот дел од крвта со вишок внес на течност во телото, ДИЦ, со зголемена тромбоза во луменот на пловни објекти.
 • Васкуларни wallидни болести:
 • Васкулитис (буквално, васкуларно воспаление) - примарен хеморагичен, васкулитис кај автоимуни заболувања (системски лупус еритематозус, ревматоиден артритис, ревматизам), васкулитис кај хеморагични трески и бактериемија (сепса - продирање на бактерии во крвотокот и генерализација на инфекции),
 • Атеросклероза на големите и малите артерии, кога атеросклеротичните плаки се таложат на внатрешниот wallид на садовите што го попречуваат нормалниот проток на крв,
 • Оштетување на васкуларниот wallид и прицврстување на тромби во него со болести на вените - со тромбофлебитис и флеботромбоза,
 • Дијабетес мелитус, во кој има токсичен ефект на вишок гликоза врз внатрешната обвивка на крвните садови, се развива исхемија (недоволен проток на крв) на меките ткива.

Дали е можно некако да се подобри или обнови протокот на крв во најмалите садови на телото? Одговорот на ова е да, во сегашната фаза на развој на медицината има доволно средства кои можат да го регулираат васкуларниот тонус, како и да влијаат на нивниот внатрешен wallид и способноста на крвта до тромб и, со тоа, да придонесат за подобрување на микроциркулација.

За да се подобри циркулацијата на крвта во долните екстремитети, следниве групи лекови обично се користат за подобрување на микроциркулацијата:

 1. Антиспазмотици (папаверин, спазмалгон) - отстранување на тонот на големите и малите садови поради влијанието врз слојот на мазните мускули во нивниот wallид,
 2. Ангиопротектори и раздвојувачи (пентоксифилин (вазонит), трентал, удари) придонесуваат за подобрување на метаболичките процеси во самиот васкуларен wallид, поради што се стабилизира неговата пропустливост на течниот дел од крвта,
 3. Биогени стимуланси (солкосерил, актовегин) имаат сличен ефект како заштитници,
 4. Вазодилататорите (нифедипин, амлодипин) исто така го ослабуваат васкуларниот тонус.
 5. Во акутни состојби, се користат лекови кои ја намалуваат коагулабилноста на крвта и спречуваат понатамошна тромбоза - антикоагуланси (хепарин, варфарин), антитромбоцитни агенси (аспирин), фибринолитици (урокиназа, стрептокиназа, алтеплаза).

Можно е да се подобри микроциркулацијата во мозокот со користење на истите лекови, но почесто се користат следниве лекови - спазмолитици (дротаверин), вазодилататори (цинаризин, винпоцетин), антитромбоцитни агенси (трентал, звуци), коректори на микроциркулацијата (бетагистин) и ноотропски лекови (пирацетам, бутот), полипептиди (кортексин, церебролизин), препарати на гама-аминобутирна киселина (пантогам, фенибут).

препарат dlya uluchsheniya mozgovogo krovoobrashheniya 7 - Лекови за подобрување на периферната циркулација на крвта на долните екстремитети

Покрај овие лекови, антиоксидансите и антихипоксантите (мексидол, предикални) се многу ефикасни како коректори на микроциркулацијата за срцевиот мускул, кои не само што го подобруваат протокот на крв во капиларите на миокардот, туку ја зголемуваат и отпорноста на нејзините клетки на кислородно гладување (хипоксија) .

Од средствата за корекција на нарушувањата во микроциркулацијата во бубрезите, почесто се препишуваат пентоксифилин, трентал и удари.

Како заклучок, треба да се забележи дека нарушувањата на протокот на крв во малите садови се прилично обемен концепт, кој содржи голем број на болести како предизвикувачки фактори. Затоа, само лекар со полно работно време треба да ги бара овие фактори, а пациентите кои имаат некои од горенаведените симптоми треба да побараат помош од специјалисти.

Нарушување на циркулацијата во долните екстремитети предизвикува рационална организација на физичката активност, намалување на прекумерната тежина. Избегнувајте продолжен напор додека стоите или седите. За да се подобри циркулацијата на крвта, потребно е да се занимавате со спортови на отворено (велосипед за вежбање, скијање, трчање, одење на кратки растојанија). Дома, можете да ги примените следниве вежби: „бреза“, „велосипед“ во лежечка положба, флексија и продолжување на зглобовите на глуждот.

Gумбирот помага да се подобри циркулацијата на крвта.

Средствата и методите на традиционална медицина исто така можат да имаат корисен ефект врз третманот, особено кога протокот на крв во капиларите може да биде нарушен. Народни лекови кои ја подобруваат циркулацијата на крвта се ѓумбир, црвен пипер, лук. Дома, можете да готвите алкохол тинктура од црвена пиперка, што може да го подобри протокот на периферна крв во нозете.

Со проширени вени, може да се користат хомеопатски лекови базирани на коњски костен, што го нормализира и подобрува васкуларниот тонус. Таквите методи се користат за подобрување на циркулацијата на крвта во долните екстремитети, како што се масажа, носење удобни чевли со широки потпетици, контрастен туш на нозете, облоги со разни алкохолни тинктури базирани на билки.

Меѓу опциите за алтернативна медицина, методот на професор А.Т. Огулов е широко распространет. Д-р Огулов препорачува редовна употреба на сода и лук за подобрување на циркулацијата на крвта. Топла водена сода и сецкан лук треба да се консумираат секојдневно. Се верува дека овие производи придонесуваат за елиминација на токсините од телото, го нормализираат киселинско-базниот баланс и ги подобруваат реолошките својства на крвта.

Циркулаторните нарушувања на долните екстремитети се честа патологија и бараат индивидуален пристап. Третман на артериски и венски заболувања на долните екстремитети во акутниот период или со долг хроничен тек вклучува употреба на разни групи на лекови. Пред да побарате информации што да направите и како да ги лекувате васкуларните заболувања на нозете, треба да се консултирате со хирург.

Подготовки за мозочни садови

Пациентите кои веќе имаат над 70 години треба да земат предвид ноотропски лекови. Тие придонесуваат за заситеност на клеточната структура со крв и кислород, придонесуваат за подобра апсорпција на гликозата. Ефикасноста, фокусот и меморијата се подобруваат со зголемување на нивото на шеќер.

Недостатоците на ноотропиците вклучуваат зависност и потреба за зголемување на дозата. За да не се случи тоа, експертите советуваат да се прават мали паузи при употреба и да се заменуваат лекови. За превентивни цели, покрај ноотропиците, се прифатливи за употреба и следново:

 • Витамински комплекс, лекови со екстракт од женшен.
 • Глицинот помага да се ослободиме од ефектите на склеозата, ја подобрува интелектуалната активност.
 • Пирацетам ја стимулира циркулацијата на крвта, метаболизмот.
 • Танакан ја подобрува интелектуалната активност, помага да се ослободиме од вознемиреност.

Инјекции

За зајакнување на садовите, на пациентите често им се препишуваат инјекции. На овој начин, активните компоненти на лековите влегуваат побрзо во крвта, ги тонираат wallsидовите на капиларите, даваат максимален ефект.

Лековите за инјекции се класифицираат на следниов начин:

 • Неутронските лекови го подобруваат функционирањето на нервните ткива.
 • Миотропни, подобрување на мускулните влакна.
 • Комбинирана акција.
 • Лековите базирани на алкалоиди го елиминираат вазоспазмот, го прошируваат луменот, го зголемуваат метаболизмот и помагаат да се ослободите од згрутчување на крвта.
 • Лековите засновани на никотинска киселина делуваат на капиларите, помагаат да се елиминираат холестеролните плаки.
 • Вазодилатација.

Алфа блокатори

Ако се користат васкуларни агенси за стабилизирање на циркулацијата на крвта во мозокот од таква подгрупа, крвните садови можат да се прошират без оштетување на циркулацијата на крвта. Таквите средства се користат за цервикална остеохондроза. Честопати постои стабилизација на микроциркулацијата.

Лековите од оваа група имаат несакан ефект, значително го намалуваат крвниот притисок. Лековите се користат само според упатствата на лекар во наведената доза.

Лековите со алфа-аденоблокер не само што придонесуваат за проширување на капиларите, туку и го подобруваат метаболичкиот процес во мозочните ткива, придонесуваат за подобра агрегација на тромбоцити.

Зошто садовите се стеснуваат

Пред да започнете со разгледување лекови за подобрување на циркулацијата на крвта и подобрување на меморијата, прво треба да разберете што предизвикува нарушување на овој процес.

Вазоконстрикцијата е опасен патолошки феномен, кој е најважниот механизам за појава на многу болести.

Во нормална состојба на васкуларното корито и циркулацијата на крвта, има доволно снабдување на ткивата и органите со хранливи материи, кислород.

Причините за ова се разновидни. Тие зависат од надворешни и внатрешни фактори и времетраењето на нивното влијание.

sosudorasshiryayushhie preparaty dlya nizhnih konechnostej 1 - Лекови за подобрување на периферната циркулација на крвта на долните екстремитети

Атеросклерозата е една од главните причини за вазоконстрикција

 1. Атеросклероза - холестеролот почнува да се таложи на theидовите на артериите како резултат на неуспех во метаболичките процеси, формирајќи атеросклеротични плаки.
 2. Тромбоза и емболија - под влијание на одредени фактори, тромбоцитите почнуваат да формираат тромби. Тромбот може да излезе и делумно да го заглави тињата на садовите целосно, а со тоа да се наруши циркулацијата на крвта.
 3. Воспалителни промени (васкулитис, артеритис) - се појавува оток на васкуларните wallsидови, што го нарушува протокот на крв.
 4. Нарушувања поврзани со метаболизам кај дијабетес мелитус, тиреотоксикоза, прекумерна тежина.
 5. Вродена васкуларна патологија.
 6. Ендартеритисот е необјаснета алергиска реакција од интимата на артериите, што доведува до целосно затворање на луменот.

Покрај тоа, треба да се истакнат надворешните фактори. Артериите се особено подложни на нив, бидејќи тие имаат мускулен слој кој реагира спазам на неповолни околности.

Активирачки фактори се пушењето, стресни ситуации, хипотермија, прекумерно пиење.

Третманот на оваа состојба е да се подобри микроциркулацијата на крвта и да се отстранат причините за развојот на феноменот. Терапијата треба да започне на време, бидејќи вазоконстрикцијата може да доведе до многу непријатни компликации.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic