Причини за чести крварења од носот кај возрасни

Кивање или силно чистење на носот може да биде доволно за да се скршат малите вени на носот. Веројатноста за крварење од носот е поголема ако носната слузница е иритирана, на пример, од прегреан или климатизиран воздух, алергии или деконгестивни спрејови за нос.

Удар или пад на носот исто така може да предизвика крварење од носот. Истото е можно кога малите деца ставаат туѓо тело во ноздрите, како што се грашок или мал камен, лего: ако мукозната мембрана на носот е оштетена, крвта тече. Истото може да се случи и при подигање на носот.

Кај некои луѓе, отворот во носната преграда (перфорација на септумот) предизвикува чести крварења од носот. Таквиот отвор може да биде резултат на операција во носот. Сепак, тоа исто така може да биде предизвикано, на пример, од васкуларна болест, несреќа или вдишување на агресивни супстанции.

Некои малформации на носната преграда, исто така, можат да предизвикаат крварење од носот, додека испакнатите мамузи или издигнувања на коските ја оштетуваат носната лигавица. Честопати ваквите малформации се придружени со искривување на носната преграда (отстапување на преградата).

Повторено крварење од носот ретко предизвикува бениген или малиген тумор во носната празнина или параназалните синуси.

imgonline com ua Промени ја големината cLG45wC3nr8u5l4a - Причини за чести крварења од носот кај возрасни

Локалните причини може исто така да објаснат зошто назалното крварење често се јавува кај тинејџер, дете или возрасен.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Последица на повредите

Ова е многу честа причина, бидејќи многу често кај возрасно лице, крвта тече постојано по несреќи, модринки, повреди дома, паѓа што доведува до фрактури на ткивото на рскавицата. Како по правило, покрај крварењето, во овој случај, се забележува болка и оток на околните ткива. Ако има крв поради фрактура на коските на лицето или 'рскавицата, тогаш ќе се забележи деформација.

Исто така, повредите на носната лигавица се појавуваат ако се извршат специфични операции, манипулации за дијагноза: сондирање, пункција или катетеризација на синусите.

ОРЛ болести

Ако се развијат локални патолошки состојби, може да се забележи плетеницата на назалната мукоза. Ова може да се забележи со синузитис, аденоиди, синузитис. Исто така, ваквите манифестации се можни кај луѓе со хроничен ринитис (алергиски, итн.), Особено ако се навикнати на многу често и неконтролирано користење на капки во носот, кои ги стеснуваат крвните садови. Исто така опасни во овој случај се хормонални лекови кои предизвикуваат истенчување на назалната мукоза и, како резултат, нејзина атрофија.

Кај пациенти со атрофичен ринитис, се забележуваат дистрофични промени во мукозата, што доведува до манифестација на крварење од носот. Аномалиите во развојот на артериите и вените (нивно локално проширување), силното искривување на преградата на носот или локацијата на садовите на мукозната мембрана премногу близу до површината, исто така, може да доведат до крварење.

Понекогаш честото крварење кај жени и мажи е знак дека се развива бенигна или малигна формација во носните пасуси. Може да биде полипи, аденоиди, тумори, ангиом, специфичен гранулом.

Честопати, причините за појава на крв од носот на детето се поврзани со повреди на разни предмети - прст, играчки итн. Понекогаш крвта тече ако мали странски предмети, мали инсекти исчезнат во носот. Тече понекогаш дури и откако детето е купено во отворен резервоар, бидејќи паразити - крлежи може да влезат во носната празнина.

Понекогаш објаснувањето зошто носот на бебето доаѓа од носот ноќе или наутро е хелминтичка инвазија, бидејќи ларвите аскарис мигрираат во белите дробови, назофаринксот и другите органи и ги оштетуваат садовите. Затоа, ако носот на бебето често крвари, треба да проверите дали има паразити во телото.

Во секој случај, ако детето оди крварење, потребно е да се постапи правилно, како што советуваат д-р Комаровски и други специјалисти. Како се спроведува итна помош за крварење од носот кај деца, како да се запре крварењето, може да се најде подолу.

Причини и можни болести

Епистакса се јавува кога се оштетени тенки садови на назална мукоза со висока перфузија. Главно се засегнати венски садови, знак за тоа е дека крвта што излегува е темно црвена. Со артериски повреди, крварењето е светло црвено и пулсирачки.

Забелешка. Во ретки случаи, сериозно крварење на хранопроводот се јавува од устата и носот (на пример, локални проширени вени - проширени вени на хранопроводот), што имитира крварење од носот.

Бидејќи неколку крвни садови (лекар. Локус Киселбачи) се спојуваат во предниот дел на носот, поголемиот дел од крварењето се јавува таму. Тие обично се безопасни.

Опасно крварење од носот често се јавува во задниот дел на носот. Ова се должи на фактот дека во задните делови на носот, садовите за снабдување не се разгранети толку добро како во предниот дел, така што има поголема загуба на крв. Овој вид крварење од носот честопати бара медицинска интервенција за да се запре крварењето.

Исто така, потребно е да се направи разлика помеѓу крварење од носот, без разлика дали причината е локална (во носот) или е предизвикана од друга болест (надвор од носот). Првата опција е почеста.

Симптоми, знаци на предно и задно крварење

Кликни за да Зголеми

Симптомите на крварење од носот, покрај фактот на проток на крв, може да бидат дополнети со симптоми на основната болест и знаци на акутна загуба на крв:

 • бучава во ушите
 • вртоглавица
 • тахикардија (палпитации), отежнато дишење
 • намалување на крвниот притисок
 • чешање на носот, скокоткање
 • главоболка
 • општа слабост
 • бледило на кожата (мало)

Со мало крварење, симптомите на загуба на крв обично не се појавуваат. Протокот на крв може да биде и нанадвор и навнатре. Кога крвта влегува во задниот wallид на орофаринксот, таа не излегува надвор; може да се открие со фарингоскопија. Со сериозна загуба на крв, може да се развие хеморагичен шок - филиформен пулс, остар пад на притисок, тахикардија.

 • Во предниот дел - изворот во 90% од случаите е зоната Киселбабах, широка мрежа на мали крвни садови кои се покриени со прилично тенка мукозна мембрана, скоро без субмукозен слој. Со такво крварење, обично нема сериозна загуба на крв, таа застанува сама по себе и не го загрозува животот на една личност.
 • Во задниот дел, големите садови во длабоките делови на носната празнина се оштетени, тоа е опасно за пациентот и скоро никогаш не застанува самостојно.

За да се утврди дали крварењето е пред или назад, лекарот го испитува пациентот, се прави предна риноскопија и фарингоскопија.

 • Со гастрично и белодробно крварење, крвта може да тече во носната празнина и да го имитира носот - ова ќе го види лекарот при преглед на пациентот.
 • Со белодробна - крвта се пени и е светло црвена, со назално темно црвена боја, со гастрична е многу темна, слична на талог од кафе.
 • Со интензивно крварење од носот што тече низ задниот wallид, може да се појави повраќање со темна крв.

За да откриете која е главната причина за крварење од носот, потребно е општо испитување и разјаснување на симптомите на основната болест. За да се процени загубата на крв, потребно е да се помине коагулограм и општ тест на крвта.

Епистакса се јавува поради прекин на еден или повеќе садови во мукозните мембрани на носот. Крвта се појавува во форма на големи капки или тенок проток. Состојбата на една личност не може да сигнализира претстојно крварење.

Симптомите и знаците на претстојното крварење кај секоја личност се различни. Главно се забележува динамика на влошување на општата состојба. Пациентите чувствуваат остар ringвонење во ушите, непријатно чувство на печење или чешање во носот.

Симптоматологијата на овие процеси е разновидна и зависи од локализацијата.

 • Предната епистакса се манифестира со истекување на поток од едната половина на носот или од два истовремено. Ваквото крварење започнува спонтано, без претходни фактори, почесто се случува ноќе. Понекогаш, пред нејзиниот почеток, се чувствува слабост и вртоглавица. Крвта е светло црвена, без тромби. Таквото крварење може да престане самостојно.
 • Задниот дел обично започнува без очигледни симптоми и почесто се одредува по некое време. Со оваа локализација на изворот на крварење, крвта тече во абдоминалната празнина преку фаринксот долж неговиот заден wallид. Овој процес обично се јавува со хемоптиза, крваво повраќање, а подоцна се појавуваат „црни“ крвави столици. Симптомите на постојаната состојба се изразени бледило на кожата, зголемена слабост, појава на „филиформен“ пулс, па дури и почеток на несвестица. Во оваа ситуација, потребна е итна медицинска помош.

Знаците на епистакса понекогаш ги надополнуваат симптомите на основната болест, како и симптомите на акутна загуба на крв. Неопходно е да се обрне внимание на ваквите манифестации:

 • вртоглавица;
 • бучава во ушите;
 • намалување на крвниот притисок;
 • тахикардија и отежнато дишење;
 • бледило на кожата;
 • скокоткање и чешање во носот;
 • главоболка;
 • чувство на слабост.

Ако има мало крварење, тогаш знаците на загуба на крв обично не се изговараат. Протокот на крв може да се појави и навнатре и нанадвор. Ако не се изгасне и тече по задниот wallид на орофаринксот, тогаш може да се открие со фарингоскопија. Ако се случи значителна загуба на крв, едно лице може да доживее хеморагичен шок, во кој има нагло намалување на притисокот, пулс сличен на конец и тахикардија.

Крварењето е од следниве видови: предно и задно.

Ако се појави предно крварење, во повеќето случаи (приближно 90%) неговиот извор е зоната Киселбах. Во оваа зона, постои голема мрежа на мали садови покриени со тенка мукоза без скоро никаков субмукозен слој.

Во таква ситуација, загубата на крв е обично лесна. Застанува самостојно - елементарната прва помош при крварење од носот делува скоро веднаш. Таквиот феномен не е опасен по живот.

Доколку се развие крварење од грб, оштетени се големите садови кои се наоѓаат длабоко во носната празнина. Ова е опасна состојба за пациентот, бидејќи самата крв застанува многу ретко.

Лекарот може да го утврди видот на крварење со преглед на пациентот, извршена фарингоскопија и предна риноскопија.

Покрај тоа, за време на прегледот, лекарот може да утврди развој на белодробно или гастрично крварење, бидејќи во такви услови крвта понекогаш се влева во носната празнина. Да се ​​препознае пулмонално крварење не е тешко - во таква ситуација, бојата на крвта е светло црвена, се пени. Ако стомакот е темно, тој наликува на талог од кафе.

Во случај на многу интензивно крварење што тече низ задниот wallид, може да се развие повраќање во кое се забележуваат темни нечистотии.

За да откриете зошто се појавува крвав исцедок од носот, општ преглед ќе помогне да се дијагностицира основната болест.

За да се процени загубата на крв, лекарот пропишува коагулограм, како и општ тест на крвта.

Епистакса: Системски причини

Епистакса може да биде знак на сериозно заболување. На пример, следниве болести може да предизвикаат крварење од носот:

 • фебрилни заболувања како што се грип или сипаници (полесно е да се предизвика крварење од едематозни мукозни мембрани);
 • настинка (воспалена мукозна мембрана на носот лесно може да почне да крвари, особено ако често кивате);
 • болест на бубрезите;
 • васкуларни и кардиоваскуларни болести како што се артериосклероза и висок крвен притисок (хипертензија);
 • вродена дисфункција на тромбоцити (тромбоцитопатија);
 • разни автоимуни и наследни болести, како што се болест на Вегенер, болест на Ослер, хемофилија (на пример, хемофилија А и Б, синдром на фон Вилебранд, итн.) 4
 • леукемија („рак на крв“).

Во некои случаи, крварењето од носот се активира од лекови. Ова се однесува, на пример, на таканаречените антитромбоцитни агенси. Овие лекови ја инхибираат адхезијата на тромбоцитите, спречувајќи згрутчување на крвта. Ова ја зголемува склоноста кон крварење, како што се крварење од носот или крварење на непцата. Добро познат претставник на инхибитори на агрегација на тромбоцити е ацетилсалицилна киселина (ASA).

1 131 - Причини за чести крварења од носот кај возрасни

Таканаречените деривати на кумарин можат да предизвикаат крварење од носот: овие активни состојки го намалуваат нивото на витамин К во организмот, што ја нарушува коагулабилноста на крвта. Ова обично се прави намерно - кумарините (како што се фенпрокумон, варфарин) се препишуваат на пациенти кои лесно можат да формираат тромби кои ги затнуваат садовите. Овие вклучуваат, на пример, луѓе со атријална фибрилација. Употребата на кумарин може да го намали ризикот од срцев и мозочен удар.

Другите лекови кои можат да предизвикаат крварење од носот вклучуваат некои антибиотици и психотропни лекови.

Прва помош за епистакса

Треба јасно да разберете што да направите со крварење од носот за да му помогнете и на себе и на детето ако се појави сериозно крварење. Особено е важно да се знае како да се запре крварењето од носот за родителите. Навистина, ова често се случува со деца.

 • Ако забележите Анѓелковиќ кај дете или возрасен, мора веднаш да му дадете лежечка положба - ставете го пациентот, навалете ја главата напред. Можете исто така да нанесете ладно неколку минути на мостот на носот - на пример, мраз завиткан во крпа или подлога за греење со ладна вода.
 • Вие исто така може да внесете вазоконстрикторни капки во носот (може да бидат Нафтизин, Нацивин, Галазолин) или 3% хидроген пероксид, а потоа да ги стиснете ноздрите со прстите.
 • Ако тече и не застанува од носот, истите овие капки или водороден пероксид треба да се нанесат на памук и да се вметнат во ноздрата, да се притиснат на преградата.
 • Под услов да тече од десната ноздра, едно лице треба да ја крене десната рака и да ја притисне ноздрата со левата страна. Ако има крварење од обете, лицето треба да ги крене двете раце, а оној што му помага може да ги притисне двете ноздри.
 • Ако нема совет за тоа како брзо да се запре крварењето од носот, е неефикасен, дефинитивно мора да повикате итен случај. Лекарот е тој што мора да утврди како да се запре крвта од носот, ако тече нон-стоп, и покрај сите преземени мерки.

Откако ќе престане испуштањето од носната празнина, не треба да го извлекувате брисот премногу остро, бидејќи постои ризик од оштетување на тромбот, по што нападот може да се повтори. Подобро е внимателно да го навлажнете брисот со водород пероксид, да почекате додека не омекне и само потоа да го извлечете.

Ако дури и таков случај се случил еднаш, потребно е детето да се однесе кај отоларингологот за да се утврди причината за овој феномен. Лекарот ќе ви каже кои болести постојат што предизвикуваат таков симптом и ви препише студии за утврдување на дијагнозата и спречување на релапс.

За да спречите сув нос, кора на крв кај бебето, да го забрзате процесот на заздравување и да ја намалите веројатноста за релапс, треба да ја подмачкувате мукозната мембрана со бацитрацин, неомицин или вазелин маст два пати на ден. За време на грејната сезона, можете да внесете средства во носот врз основа на морска вода (Салин, Аква Марис).

Во тешки случаи, кога не е можно самостојно да се справат со ситуацијата, експертите ја анемизираат мукозата со раствор на епинефрин или ефедрин. Ако предната тампонада е неефикасна, се прави задната тампонада. Меѓутоа, во повеќето случаи, и кај деца и кај постари луѓе, предната тампонада помага при задно крварење.

Ако рецидивите се појават многу често или тампонадата е неефикасна, неопходна е хируршка интервенција. За луѓето кои се загрижени за честата манифестација на предно крварење, коагулацијата и ендоскопската криодеструкција ќе бидат ефикасни методи. Исто така, во таква ситуација, понекогаш се администрираат склеротизирачки лекови, се препишуваат лекови кои ја зголемуваат коагулабилноста на крвта.

голем lor006 - Причини за чести крварења од носот кај возрасни

Понекогаш, ако некое лице има слаби садови или страда од други болести, не треба да чекате додека не престане крварењето - треба веднаш да повикате итна помош, така што лекарот ќе му помогне на пациентот. Ова е потребно ако се појави следново:

 • крвниот притисок се зголемува;
 • имаше повреда на носот;
 • пациентот има дијабетес;
 • лицето се онесвести;
 • забележано е многу тешко крварење, во кое постои закана од голема загуба на крв;
 • ако долго време некое лице земало или во моментов зема хепарин, НСАИЛ, аспирин или пациентот има проблеми со коагулација на крв;
 • ако е забележано повраќање со крв, што може да укаже на оштетување на желудникот, хранопроводот, белите дробови;
 • ако заедно со лачењето на крвта тече чиста течност кај некоја личност по повредата на главата - ова може да укаже на фрактура на основата на черепот.

Ако возрасно лице или дете има сериозно крварење од носната празнина, тој ќе биде хоспитализиран во болничкиот оддел. Дури и ако успеавте сами да се справите со проблемот, тогаш треба да се консултирате со оториноларингологот подоцна.

Ако не може да се открие причината за проблемот, а ваквите манифестации постојано се манифестираат, треба да ве испитаат голем број специјалисти - ендокринолог, хематолог, невролог.

Ако се појави крв од зоната Киселбах, тогаш оваа област е изгорена за да се спречи релапс. Доколку е потребно, отоларингологот ги практикува следниве мерки:

 • отстранува полипи или туѓо тело од носната празнина;
 • спроведува предна или задна тампонада, која е импрегнирана со 1% раствор на феракрил, конзервиран амнион, епсилон-аминокапроична киселина;
 • со цел да се каутеризира садот, се воведува тампон со трихлороцетна киселина и ваготил;
 • практикува коагулација со употреба на електрична струја, сребрен нитрат, ласер, ултразвук, течен азот или спроведува криодеструкција;
 • користи хемостатски сунѓер;
 • воведува склерозирачки лекови, мрсен раствор на витамин А;
 • ако загубата на крв е многу сериозна, лекарот користи свежо замрзната плазма, трансфузија на крв, администрира хемодеза, реополиглиукин и аминокапроична киселина интравенски.

Ако сите овие методи се неефикасни, тогаш тие извршуваат хируршка операција - емболизација на големи садови во областа на носната празнина каде што се забележуваат проблеми.

Пропишани се и лекови кои ја зголемуваат коагулабилноста на крвта - тоа се калциум хлорид, витамин Ц, Викасол, калциум глуконат.

Ако се појави крварење од носот, не треба да јадете топла храна и да пиете топли пијалоци после тоа, не практикувајте сериозен физички напор со цел да спречите повторно појавување на овој проблем.

 • За да му дадете полулегнална положба на возрасен или дете, најдобро е да ставите личност и да ја навалите главата напред.
 • Нанесете ладно на мостот за нос 10 минути.
 • Може да всадите вазоконстрикторни капки (галазолин, нафтизин, нацивин, итн.), Во нивно отсуство 3% водороден пероксид, стиснете ги ноздрите со прстите.
 • Ако ова не помогне, тогаш ставете капки (или слаб раствор на водороден пероксид) на памук (топче) и ставете го во ноздрата, притискајќи го на носната преграда.
 • Ако крвта тече од носот од десната ноздра - подигнете ја десната рака нагоре, додека ја држите ноздрата со левата страна, ако и од двете, тогаш пациентот ги крева двете раце нагоре, а асистентката ги притиска двете ноздри.
 • Ако овие активности не помогнат по 15-20 минути, тогаш треба да повикате брза помош.

Откако ќе престане крварењето, не можете драстично да го извлечете брисот, бидејќи може да го оштетите тромбот и носот повторно ќе крвари. Beе биде правилно да се навлажни со хидроген пероксид пред да се отстрани тампонот и само тогаш да се отстрани.

Дури и по епизода на паушален износ, особено кај дете, треба да се консултирате со лекар со ENT за да дознаете можна причина и да спречите релапс. За да спречите сушење, да го забрзате заздравувањето и да го намалите ризикот од повторено крварење, можете да ја подмачкувате носната лигавица со вазелин (маст од неомицин, бацитрацин) 2 r / ден, ако станот има сув воздух (грејна сезона), детето може да се дозира со морска вода - Аквамарис, Салин.

Ако не е можно самостојно да се запре крвта, лекарите можат да ја анемизираат носната лигавица со раствор на ефедрин или адреналин. Ако крварењето не престане по предната тампонада, тогаш се изведува задната тампонада. Но, обично предната тампонада помага и при задно крварење од носот.

Со често повторливо испуштање на крв од носот или со неефикасност на тампонадата, се изведува хируршки третман. Со чести предни крварења, се користи ендоскопска криодеструкција, коагулација (каутеризација), како и воведување на склерозирачки лекови итн.

Во случаите наведени подолу, не треба да губите време и да чекате спонтано запирање на крварењето и веднаш треба да повикате брза помош:

  висок крвен притисок (крвен притисок)

Тампонада назад
Кликни за да Зголеми

Возрасни и деца со тешко крварење и значителна загуба на крв се хоспитализирани во болницата, во одделот за ОРЛ. Ако дома беше можно брзо да се запре, тогаш во секој случај детето треба да му се покаже на оториноларингологот, а возрасниот исто така треба да се консултира со лекар. Со чести крварења од носот кај деца и возрасни, кога не е можно да се открие очигледна причина, хематолог, ендокринолог и невролог треба да се подложат на преглед.

Најчесто, крвта тече од зоната Киселбах, со цел да се спречат нови случаи, ова место е каутеризирано. Доктор по ENT може да го стори следново:

 • отстрани полипи, туѓо тело
 • задна или предна тампонада натопена во 1% раствор на феракрил, епсилон-аминокапроична киселина, конзервиран амнион
 • вметнете брис со ваготил или трихлороцетна киселина за да го каутеризирате садот
 • коагулација со користење на еден од современите методи: електрична струја, ласер, ултразвук, сребро нитрат, течен азот, хромна киселина или ендоскопска криодеструкција
 • можно воведување на мрсен раствор на витамин А, склерозирачки лекови
 • користете хемостатски сунѓер
 • со сериозна загуба на крв е индицирана употреба на свежо замрзната плазма, трансфузија на донирана крв, интравенска администрација на хемодеза, реополиглукин и аминокапроична киселина
 • ако горенаведените методи немаат ефект, можна е хируршка интервенција - емболизација на големи садови (лигатура) во проблематичната област на носната празнина
 • целта на лековите за згрутчување на крвта е витамин Ц, калциум хлорид, калциум глуконат, Викасол.

По крварење од носот, не е препорачливо да користите топли јадења и пијалоци, не можете да играте спорт неколку дена, бидејќи тоа придонесува за наплив на крв во главата и може да предизвика секунда.

Причини кај деца

2 1 - Причини за чести крварења од носот кај возрасни

Причините за крварење од носот кај децата се поделени на:

Првата ставка се однесува на анатомската карактеристика на васкуларната мрежа. Воспалителни процеси предизвикуваат ослободување на слуз во носната празнина, се суши под влијание на сув воздух, се појавуваат кори, кои детето понекогаш се обидува да ги отстрани самостојно и ја повредува носната празнина.

Детето се обидува да ги отстрани исушените кори од носот, а со тоа да ја повреди носната празнина

Со силна кашлица, кивање во комбинација со сува мукозна мембрана, може да се појави силен притисок, што ќе доведе до појава на крв. Ако бебето паднало и го удрило во носот или му ставило нешто во него, причината е очигледна. Појава на крварење без оштетување може да укаже на сериозни прекршувања во телото.

Во предниот дел на носната преграда има прилично нежна област, каде што се наоѓаат многу капилари. Токму од овој дел на носот, крварењето на носот кај децата се јавува во 90% од случаите. Ваквото крварење од носот е безопасно и може да се запре доста брзо.

Понекогаш детето може да крвари од големите садови на носот. Во такви случаи, се јавува прилично силно и интензивно крварење. Затоа, итно е да се јавите на лекар за да им помогнете при крварење од носот.

Се случува детето да тече крв од носот, но другите органи се извор на крварење - душникот, бронхиите, белите дробови, хранопроводот или желудникот. Затоа, толку е важно да се разбере причината за крварење од носот кај децата. Со крварење од носот, крвта е со вообичаена боја, тече по задниот wallид на фаринксот. Многу темна, бојата на талог од кафе, крвта може да укаже на крварење од стомакот.

Брзата и голема загуба на крв е опасна за здравјето и животот на детето. Со значителна загуба на крв, детето може да се појави општа слабост, вртоглавица, бледило на кожата, бучава и ringвонење во ушите; цртички пред очите, жед и палпитации.

Тогаш крвниот притисок се намалува, детето може да ја изгуби свеста.

imgonline com ua Големина на големината на Um2nC5FQUTqHs5td - Причини за чести крварења од носот кај возрасни

Кога крвари од задниот дел на носот, детето може да проголта крв, и само со повраќање со згрутчување на крвта може да разберете дека има крварење од носот.

Оштетување на садовите на носната лигавица може да се појави кај дете во различни случаи. Меѓу главните причини за крварење од носот во детството се следниве:

 • повреди на носот (фрактура, модринка, оштетување на носот со заглавен странски предмет во него);
 • медицински операции извршени на носот;
 • тумори, полипи, чиреви во носот;
 • ринитис, синузитис, аденоидитис;
 • искривување на носната преграда;
 • сонце и топлотен удар;
 • ненадејни бранови на притисок;
 • интензивна физичка активност за телото на детето;
 • недостаток на калциум, калиум и витамин Ц;
 • ниска коагулабилност на крвта;
 • хормонални промени во адолесценцијата;
 • хепатитис, заболувања на црниот дроб итн.

Епистакса кај деца може да се должи на една од горенаведените причини.

Кај мали деца, туѓо тело или назална канила вметната во носот често е предизвикувач на крварење. За многу постари деца, само поголемиот скок на раст е причина за крварење од носот. Малите садови во носната лигавица стануваат почувствителни и побрзо пукаат. Овој вид крварење од носот обично застанува брзо.

Епистакса: причини кај бремени жени

Назална конгестија и, понекогаш, крварење од носот не се невообичаени за време на бременоста. Причината за ова е промена во хормоналната рамнотежа. Телото произведува повеќе женски полови хормони естроген. Ова го ослабува сврзното ткиво, дури и во theидовите на садот. Ова ги шири крвните садови, што ја зголемува циркулацијата на крвта - вклучително и во носната лигавица, што придонесува за крварење од носот за време на бременоста. Без оглед колку е непријатно за погодените жени, ваквото крварење, за среќа, е краткорочно и безопасно.

Што прави лекарот?

 • Во случај на крв од носната празнина, не можете да легнете или да ја фрлите главата назад - ова само ќе ја влоши ситуацијата, а крвта во такви пози може да тече во дишните патишта или во хранопроводот. Ако влезе во респираторниот тракт, се задушува, ако влезе во стомакот, тоа доведува до гадење и повраќање.
 • Исто така е невозможно да се разнесе, бидејќи тоа може да го измести тромбот што е формиран.
 • Ако туѓо тело влезе во носот, не го отстранувајте сами - ова треба да го стори специјалист.

Крв од нос кај возрасно лице се јавува од различни причини. Повеќето луѓе, чувствувајќи ја оваа болест за прв пат, паничат и често прават грешки обидувајќи се да го запрат крварењето.

Принцип на акција за крварење од носот

Дејства што треба да се избегнуваат:

 1. Приклучување Лекарите не препорачуваат вметнување парчиња памучна волна во носот. Кога крвта застанува и почнува да се суши, ќе биде проблематично да се отстрани памукот.
 2. Дувајќи го носот Обидувајќи се да ги разнесете остатоците од крв, едно лице создава притисок и предизвикува нов напад на крварење.
 3. Навалување на главата назад. Со обилно крварење е придружено со висок ризик. Крвта што требаше да избега низ носот влегува во грлото, потоа во бронхиите и предизвикува силна кашлица. Да се ​​влезе во гастричната празнина е полн со понатамошно повраќање. Исто така, во оваа положба се стискаат вените, кои се одговорни за одливот на крв од пределот на главата, поради што може да се зголеми притисокот.
 • Не фрлајте ја главата назад и заземете лежечка позиција - ова го зголемува крварењето, крвта може да тече во хранопроводот или респираторниот тракт. Ако влезе во стомакот, тоа ќе предизвика гадење и повраќање, ако е задушување во дишните патишта.
 • Не дувајте го носот - ова ќе го измести добиениот тромб, што може да го зголеми крварењето
 • Ако влезе туѓо тело, не можете сами да го отстраните.

Крварењето, вклучително и крварењето од носот, е алармантно за многу луѓе. Сепак, важно е да останете смирени! Не попуштајте на рефлексот, фрлајќи ја главата назад! Како резултат, крвта тече низ грлото и хранопроводот во стомакот, што е штетно. Покрај тоа, не е можно да се процени колку е тешко крварењето.

Подобро е да се извршат следните мерки за итни случаи за крварење од носот:

 • Земете вертикална поза. Мора да ја навалите главата напред за да може крвта слободно да тече низ носот. Сад или крпа ќе помогне да се собере крв.
 • Мора цврсто да го зафатите носот неколку минути со палецот и показалецот. Потоа проверете дали престанале крварењето од носот. Ако не, стискајте го носот повторно неколку минути.
 • Можете да го оладите вратот или основата на носот со ладна, влажна крпа или завиткани коцки мраз. Како резултат на тоа, аферентните садови се собираат, а крварењето се намалува.

Внимание: во никој случај не треба да лежите со крварење од носот. Не треба да ставате марамче или памучна вата во носот што крвари, бидејќи како да имате рана, можете, особено, лесно да го повредите повторно. Исто така, избегнувајте дување на носот веднаш по крварење од носот. Во спротивно, тој брзо почнува повторно да крвари.

Во зависност од природата и сериозноста на крварењето од носот, лекарот ќе се обиде да го запре крварењето користејќи соодветни средства / методи:

 • Во случај на крварење во предниот дел на носот (особено во бунарот Киселбах), погодената област може да се третира, на пример, со сребро нитрат, или затворена („уништена“) со ласер или електрокоагулација.
 • Стар, но докажан начин да се запре крварењето од носот е со тампони. За крварење во предниот дел на носот, лекарот може да користи брисеви што се само-надувуваат или оние што можат да бидат отечени. Со крварење од носот од задниот дел на носот, се користи таканаречената тампонада Белок - ова е задната тампонада на носот преку назофаринксот.
 • Во случај на многу сериозно крварење од носот, може да биде корисно насоченото емболично затворање на погодениот сад во носната лигавица. Садот е затворен однатре преку катетер под контрола на специјални методи на сликање. Овој метод обично го вршат радиолози.
 • Повремено, деконгестивните спрејови за нос можат да помогнат при крварење од носот. Нивните активни состојки, како што е ксилометазолин, предизвикуваат контракција на крвните садови.

Покрај тоа, доктор по ENT исто така ќе ги провери вашите отчукувања на срцето и крвниот притисок. Ако крвниот притисок значително се намали и срцевиот ритам се забрзува, ова може да биде знак на голема загуба на крв. Тогаш лекарот ќе се обиде да ја стабилизира циркулацијата на крвта воведувајќи замени за крв. Трансфузијата на крв се изведува со крварење од носот само во итни случаи.

Повторено крварење од носот

Ако пациентот постојано страда од крварење од носот, лекарот ќе ја побара причината. Прво, тој ќе спроведе разговор со пациентот, собирајќи важни информации за медицинската историја (историја на болеста). На пример, лекарот прашува во кои ситуации се јавува крварење од носот почесто и дали пациентот има други поплаки. Потоа следува испитување на носната празнина со употреба на риноскоп (регион на предната носна празнина) или назален ендоскоп (регион на задната носна празнина). Покрај тоа, следниве студии можат да помогнат да се утврди причината за честото крварење од носот:

 • Постапки за визуелизација. На пример, со помош на ултразвучен уред, лекарот може доста добро да ги процени синусите. Уште попрецизни слики се добиваат со помош на магнетна резонанца (МРИ), што е многу покомплицирано. За подобро проценување на коските на черепот по несреќи или удари во лицето, обично се користи компјутерска томографија (КТ).
 • Анализа на крв. Различни нивоа на крв можат да обезбедат информации за можни нарушувања на згрутчувањето или воспаление.
 • Мерење на крвен притисок. Со мерење на крвниот притисок, можете да утврдите присуство на висок притисок (хипертензија).

Спречување на крварење од носот

Превентивните мерки зависат од етиологијата на болеста. Луѓето кои страдаат од честа епистакса, пред сè, треба да ги знаат причините за нивниот изглед. Дали се поврзани со пораст на притисокот или не? Дали има општа историја на назално крварење? Дали имало повреди на носната лигавица?

Со цел да се спречи крварење, треба да се избегнува прекумерен физички напор. Неопходно е да се јаде правилно и избалансирано, да се консумира доволна количина на течност дневно. Сушење на воздухот во становите и работните простории не смее да се дозволи, доколку е можно, користете овлажнители и јонизатори на воздухот.

Многу е важно навремено да се третира акутното воспаление на синусите и носот. Вреди да се обрне внимание на квалитетот и обликот на перницата за спиење, најдобро е да се користи ортопедски модел. Пожелно е да се дозволи оштетување на мукозата на носот. Периодично, треба да го навлажнувате со маслени раствори на витамин А и Е.

Со чести и навидум неразумни на прв поглед назално крварење, задолжително е испитување од страна на хематолог, ендокринолог и невролог. Кога земате лекови кои ја менуваат коагулабилноста на крвта, треба редовно да ги следите нејзините перформанси. Неопходно е да се спроведе годишна превенција на акутна респираторна вирусна инфекција, не заборавајте за стврднување и витаминска терапија. И, се разбира, една од важните превентивни мерки е да се консултирате со квалификуван лекар ОРЛ.

 • според индикации, земање Аскорутин за зајакнување на theидовите на крвните садови
 • навлажнување за време на грејната сезона
 • хранлива исхрана богата со природни витамини и минерали
 • превенција на повреди.
 • Понекогаш, заради превенција, Аскорутин се препишува на деца и возрасни и се третира кршливоста на крвните садови.
 • За време на грејната сезона, треба правилно да го навлажнете воздухот во просторијата.
 • Важно е да се јаде целосно и променливо за да се добијат сите витамини и минерали кои се неопходни за организмот.
 • Избегнувајте лични повреди.

Спречете крварење од носот

Постојат неколку совети кои помагаат да се намали ризикот од крварење од носот. Особено луѓето со чувствителна носна слузница треба да се придржуваат кон следново:

 • Обезбедете доволно влажност во станот. Сувиот воздух е отров за носната лигавица. Оптималната влажност е помеѓу 40 и 60 проценти.
 • Редовните прошетки на свеж воздух се добри и за носот.
 • Во зима, кога воздухот станува особено сув, а бран настинка прогонува многумина, тој почнува да користи пад во носот и спрејови. Тие можат да се користат ако е потребно, но само за кратко време, бидејќи може да се предизвика крварење од носот. Носната лаважа е подобра - тоа ќе помогне да се спречи настинка или да се ублажат веќе постоечките симптоми на настинка.
 • Ако сакате да користите хранливи спрејови или масти, мора да бидете сигурни дека тие се погодни за носот.
 • Во случај на алергија, се препорачува да се избегнуваат предизвикувачи, што, се разбира, е само делумно можно. Иако таканаречената хипосензибилизација трае неколку години, таа им помага на многу страдалници од алергија и ги намалува алергиските симптоми воопшто.
 • Здрава исхрана со малку маснотии и месо, како и доволно вежбање за да се спречи прекумерната тежина и високиот крвен притисок, а со тоа и васкуларната калцификација, бидејќи атеросклерозата може да придонесе за крварење од носот.
 • Консумирањето тутун и алкохол може да придонесе за појава на тумори во носот (и многу други болести). Затоа, воздржете се од штетни стимуланси.
 • Покрај тоа, треба да се внимава при употреба на разни лекови. На пример, оние кои веќе примаат разредувачи на крв не треба да земаат ацетилсалицилна киселина (АСА) за болка, бидејќи има и антикоагулантно дејство и, според тоа, ефектот е кумулативен - тенденцијата за крварење (на пример, крварење од носот) се зголемува уште повеќе.

Можеби ќе ве интересира.

 • imgonline com ua Промени ја големината на 5gZcsW7cRV75Mz - Причини за чести крварења од носот кај возрасниХалуцинации, живот во друга реалност
 • imgonline com ua Промени ја големината на OwZ5ZWPnUabRn - Причини за чести крварења од носот кај возрасниТахикардија, резултат на вашата возбуда
 • imgonline com ua Промени ја големината на jFum3qMaq1qjVN - Причини за чести крварења од носот кај возрасниДисфонија - нарушување на гласот
 • imgonline com ua Промени ја големината на 0jbie23s26Lh6x - Причини за чести крварења од носот кај возрасниКашлица, заштити го своето тело
 • imgonline com ua Промени ја големината на 2sL1Hvp7eA - Причини за чести крварења од носот кај возрасниШто е дисфонија? Третман на нарушување на гласот

За што зборува редовно крварење?

Често појавуваното крварење во никој случај не е безбедно и бара итен совет од специјалист. Чести причини вклучуваат формирање на цисти во носната празнина или системски заболувања, на пример, хроничен тонзилитис може да предизвика и крварење од носот.

Хроничен тонзилитис може да предизвика крварење од носот

Причини за бременост

Периодот на носење на дете е низа хормонални промени. За време на бременоста, нивото на естроген и прогестерон се зголемува. Овие хормони имаат несакан ефект - прекумерно полнење на крвните садови со крвни садови.

Симптомите се лесни за следење:

 • оток и ронливост на внатрешната обвивка на носот;
 • сува мукоза;
 • кршливост на крвните садови и, како резултат, крв од носот.

Овие причини вклучуваат:

 • зголемен крвен притисок - тоа е опасно и за мајката и за нероденото дете, бидејќи е нарушена циркулацијата на крвта на плацентата, што е оптоварено со кислородно гладување за фетусот;
 • недостаток на витамин и минерали (калциум и витамин К);
 • тежок ринитис, по што има промени во мукозните мембрани на носот.

Стоп за методите

Третманот на крварење од носот треба да започне со дијагностицирање на болести и патолошки процеси што доведоа до развој на овој симптом.

1 129 - Причини за чести крварења од носот кај возрасниПрва помош за крварење од носот

Во зависност од видот на крварење, неговата изобилство и времетраењето, се избираат терапевтски мерки за да се елиминира.

Мерки за самопомош или додека медицинското крварење не запреМедицински терапевтски методи за запирање на крварење
1. Неопходно е да се донесе полу-седечко држење на телото. Стапалата треба да се спуштат. Оваа позиција ќе го намали стресот во садовите на мозокот.

2. Главата треба да се сврти во спротивна насока од синусот со кој тече крвта.

3. Фрлањето на главата за време на крварење од носот е строго забрането. Во оваа позиција на главата, крвта може да почне да тече во респираторните пасуси.

4. Вметнете памук или газа брис во ноздрата што крвари, што мора да се навлажни во раствор на хидроген пероксид.

1. Спроведување на терапевтски мерки, кои се наведени во мерките за самопомош.

2. Тампонада на предниот дел на синусот, што вклучува длабоко воведување на газа или памук во синусот.

3. Горење на мукозните мембрани на носот.

4. Тампонада на задните wallsидови. Прилично комплицирана процедура, која вклучува воведување газа брис и во двата синуса.

5. Комплетен физички преглед, поминувајќи ги сите потребни тестови за да се дијагностицира основната причина што предизвикала крварење.

6. Воведување лекови кои запираат крварење и ги зајакнуваат wallsидовите на крвните садови.

7. Мерки насочени кон стабилизирање на индикаторите за притисок (ако има знаци на постојано зголемување).

Крварењето од назалните синуси кај дете и возрасен може да биде релативно нормална состојба предизвикана од физиолошките карактеристики на телото и исто така укажува на сериозни болести на внатрешните органи и циркулаторниот систем.

Со постојано крварење од носот, потребно е да се подложи на целосен медицински преглед и да се идентификува причината за нејзиниот изглед. Но, да се бараат причините за крварење од носот е потребно само кога е запрено, и со неговото редовно повторување.

Ако крварењето е обилно и често се повторува, има причина да се контактира хематолог кој ќе препише третман и список на лекови. Тие можат да се користат за намалување на загубата на крв.

Списокот ги вклучува следниве лекови:

 1. Хемостатска цевка - се препорачува употреба на лекот за да се запре тешкото крварење (од непцата или носот). Составот вклучува: крвна плазма на говеда или луѓе, калциум хлорид и тромбопластин. Во комбинација, овие компоненти се способни да вршат хемостатски ефект. Се користи хемостатска цевка, набvingудувајќи ги следниве стерилни услови: потребно е однапред да се исуши носната празнина со газа и да се стави парче сунѓер внатре. По еден ден, извадете го формираниот фибрински филм. Останатите честички од сунѓер ќе се решат за еден месец.
 2. Аминокапроична киселина е општ и локален лек. Формата на ослободување е про transирен бел прашок кој добро се раствора во вода. Без вкус и мирис. Лекот запира крварење, ја намалува фибринолитичката активност и се користи за голема загуба на крв.
 3. Умирање (етамзилат) - е достапно во форма на таблети (0,25 мг.) И ампули (2 мл.). Тоа е пропишано од лекар за да се елиминира крварењето на капиларите. Исто така се користи за превенција. Лекот ја подобрува функцијата на активност на тромбоцитите и ја намалува пропустливоста на капиларите.
 4. Контралик е прашок за подготовка на раствор за интравенска администрација. Пропишано е за крварење од носот од изобилна природа, главно, произлезено од повреди. Лекот го намалува ризикот од згрутчување на крвта.
 5. Рутин (витамин П) е општ лек за зајакнување чие дејство спречува кршливост на капиларите. Се произведува во еднокомпонентни препарати и како дел од таблетите Аскорутин (во комбинација со аскорбинска киселина).
 6. Тромбинот е потентен лек што се зема под надзор на лекар. Способен да запре крв за кратко време. Се користи за разни крварења. Лекот е достапен во форма на лабава маса на светло розова боја, разредена со солен раствор. Се користи во форма на лосиони или тампони навлажнети со раствор за запирање на крварењето.

Дијагностички методи за причини за крварење

Точната дијагноза помага да се локализира процесот, да се открие нејзината причина и да се избере оптималниот метод на лекување. Ваквите настани се изведуваат само во канцеларијата на оториноларинголог и обично се состојат од неколку фази.

Анализа на историјата на пациентот и поплаките:

 • кога се појавија првите поплаки?
 • Дали претходеше повреда на носот?
 • дали има историја на истовремени болести?

Општата инспекција вклучува:

 • утврдување на состојбата на кожата и мукозните мембрани;
 • мерење на индикаторите на срцевиот ритам и притисокот.
 • истрага на носот и локација на локален процес;
 • одредува дали крвта тече од една ноздра или преку двата носни пасажи;
 • ја проценува состојбата на мукозната површина на фаринксот;
 • ја одразува количината на загуба на крв и функционирањето на системот за коагулација на крв;
 • количината на железо во серумот помага да се процени степенот на можна анемија.

Дијагноза на крварење од нос кај возрасни и деца се врши со помош на надворешен преглед, преглед на носната празнина, назофаринксот и фаринксот. Понекогаш е потребно да се разликува назално крварење кај возрасни и деца од крварење кое потекнува од други органи - белите дробови, хранопроводот или желудникот. Во такви случаи, крвта влегува во носната празнина, а потоа тече од ноздрите. Неопходно е да се испитаат од други специјалисти и да се идентификува причината.

Специјалисти од повеќе од 30 специјалитети учествуваат во Медицини. Можете да закажете состанок со нив во кое било време погодно за вас.

За да се утврдат точните причини за појава на крв од носот кај возрасно лице, се користат и пропишуваат следниве дијагностички методи:

 1. Риноскопија, ендоскопија на носот. Ви овозможува да ги утврдите надворешните причини за појава на крв (повреда или руптура на полип).
 2. Клинички анализи на биохемијата на крвта. Тие помагаат да се идентификуваат проблемите во хемодинамиката и хемостатскиот крвен систем, доколку ги има.

Риноскопија помага да се утврдат надворешните причини за крварење

Врз основа на општите и клиничките податоци, лекарот ќе идентификува болест што предизвикува крварење од носот. Правилно дијагностицирана и утврдување на причината за појава на крв од носот кај возрасно лице ќе ви помогне да го изберете вистинскиот третман и трајно да се ослободите од непријатен проблем.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic