Палпитации на срцето, што да правам Причини, лекови

Нормалните индикатори на срцевиот ритам кај возрасно лице треба да варираат од 50 до 75 отчукувања во минута и да се совпаѓаат со бројот на контракции на срцевиот мускул. Напонот, полнењето и ритамот на пулсот се исто така важни. Главните симптоми на пароксизмална вентрикуларна тахикардија, што претставува почеток на напад, се:

 • појава на болка и карактеристично туркање во градите;
 • отежнато дишење;
 • зголемен крвен притисок;
 • отежнато дишење и несвестица;
 • варење, треперење на рацете;
 • затемнување на очите;
 • зголемување на големината и отекување на цервикалните вени.

Симптомите на други видови тахикардија, во кој случај на пациентот може да му треба итна медицинска помош, вклучуваат зголемено потење, силна болка и чувство на тежина локализирано на левата страна. На почетокот на синусната тахикардија најчесто претходи висок замор во комбинација со пулс од повеќе од 90 отчукувања во минута.

Треба да се обезбеди поддршка на пациентот ако срцевиот ритам го надминува прагот од 125-130 отчукувања во минута. Кај деца и адолесценти, тахикардија, која бара медицинска интервенција, може да биде придружена со бледило на кожата, вртоглавица и поплаки за болка во пределот на градите. Кај доенчињата, претстојниот напад се дијагностицира со зголемена стапка на дишење, неосновани каприци и силна вознемиреност.

Во случај на сериозни аритмии, се користат бета-блокатори, како што се Anaprilin или Visken, кои се администрираат главно со инјекција. Лекови како Лидокаин и Новокаинамид се користат за напади на суправентрикуларна тахикардија, сепак, тие имаат голем број на несакани ефекти во форма на намалување на срцевиот минутен волумен и забавување на крвните садови во белодробниот систем. Често прибегнувајте кон следниве фармацевтски препарати:

 1. Верапамил (или изоптин) се користи кога е потребно да се ослободи од напад што е можно поскоро. По завршувањето на фазата на егзацербација, вреди да се земе една таблета три пати на ден.
 2. Вентрикуларните форми на пароксизмална тахикардија обично бараат интравенска администрација на гликозиди и антиаритмични лекови (Корданум, Флекаинид), како и електро-пулсна терапија.
 3. Аималин има минимална количина на несакани ефекти во споредба со повеќето слични лекови, па затоа често се користи кога е неприфатлива употреба на други лекови.
 4. Ритимилен е пропишан во случаи на аритмии од атријално или вентрикуларно потекло.
 5. Персен има благ седативен ефект. Достапно во форма на капсули и обложени таблети. Составот на лекот вклучува: мелиса, мента и екстракт од валеријана.
 6. Во напади на пароксизмална тахикардија и егзацербации на атријална фибрилација, често се користи тинктура од глог, која има седативно дејство, го нормализира нивото на крвниот притисок и го прави забрзаното чукање на срцето ниско.

Што да се земе со тахикардија? Од синтетичките лекови, најчесто се користи Реланиум (попознат како Дијазепам), кој го намалува интензитетот на нападот, а исто така го елиминира чувството на вознемиреност и страв. Строго е забрането да се инјектира или да се зема во форма на апчиња во случај на алкохолна интоксикација.

Што да направите со цел да се минимизира веројатноста за напад на тахикардија? Пред сè, лицето кое страда од вакви проблеми треба да ја збогати дневната исхрана со производи што содржат витамини и минерали неопходни за нормално функционирање на срцето. Овие вклучуваат: ореви, мед, свежо овошје, зеленчук и билки. Масната храна, пијалоците што содржат кофеин (чај, кафе, енергија), алкохол и пушење треба целосно да се елиминираат.

Важно е секојдневно да се вентилира просторијата, да се одвоите време за прошетки на свеж воздух и да се ограничи бројот на стресови и силни емоционални искуства. На пациентот му треба целосен сон и одмор, затоа не се препорачува да се претерува на работа и да се биде премногу чувствителен на неуспеси и помали проблеми. Исто така, не заборавајте дека употребата на какви било фармацевтски препарати мора да се договори со a cardiolогист.

Со забрзано чукање на срцето, третманот го одредува само лекар. За да се ослободи од егзацербација на напад, мора да се почитуваат одредени услови. Прво треба да разберете кој ритам на срцето е опасен или нормален за една личност. Концептот на тахисфигија заслужува посебно внимание - т.н. зголемено отчукување на срцето, имено, повеќе од сто отчукувања во минута.

pri uchashchennom serdcebienii chto prinimat 1 - Срцеви палпитации, што да правам Причини, лекови

Нормален, мирен пулс кај возрасните е 60-80 отчукувања во минута. Ако индикаторите се ниски, тогаш лицето најверојатно има брадикардија, а кога е повеќе од нормално, тахикардија. Ако било која патологија е причина за остри скокови, тогаш таквите вредности може да се сметаат како знаци на оваа болест. Нема потреба да брзате во аптека - секогаш ќе имате време да пиете апчиња. Срцето може да започне силно да чука, на пример, кога некое лице доживува среќа, возбуда или страв, што е обезбедено со ослободување на адреналин.

Ако има краткорочно зголемување на 100 удари, а во некои случаи и до 200, тогаш случајот може да се смета како физиолошка норма. Вината за ова е често вообичаените емотивни испади или физички напор.

Болеста има свои карактеристични манифестации, меѓу кои најчесто се забележуваат следниве:

 1. Ако некое лице има трепетливи прсти во моментот на нападот со раширени раце напред, тогаш овој симптом може да укаже на тоа дека земал голем број лекови или, независно, без консултација со лекар, започнал да зема лекови што не му одговараат.
 2. Со тахикардија, која се манифестира доста често, може да се забележи нагло губење на телесната тежина. Во овој случај, причината може да биде поврзана со употреба на хормонални лекови, како и лекови кои го потиснуваат апетитот.
 3. За време на напад на тахикардија, може да се забележи силно потење, тогаш најверојатната причина е тоа што пациентот земал голема доза на кофеин.
 4. Со тахикардија, може да се забележи нервоза, во овој случај предизвикува пушење, физичка активност.

Тахикардија може да биде предизвикана од стрес, прекумерно пиење, несоница и прекумерна работа.

Патологијата може да покаже дека некое лице има сериозни здравствени проблеми, како што се:

 • воспалителен процес кој влијае на срцевиот мускул;
 • висок крвен притисок;
 • нарушувања на тироидната жлезда;
 • намалување на нивото на шеќер.

Но, со цел точно да се каже што да се земе со тахикардија, потребно е да се побара помош од лекар за да ја открие точната причина за оваа состојба и да препише точна терапија. Но, во моментот на нападот, можете сами да му помогнете на некое лице.

Наведете го вашиот притисок

 • отежнато дишење и наизменично дишење;
 • зголемено потење;
 • нагон за повраќање;
 • паничен страв;
 • чувство како срцето да чука насилно.

uchashchennoe serdcebienie 1 - срцеви палпитации, што да правам Причини, лекови

Ако симптомите се повторуваат постојано, и е прилично тешко да се забават или олеснат, треба веднаш да се консултирате со лекар (општ лекар или cardiolогист). Многу е важно да се исклучат опасните болести (аномалии на тироидната жлезда и тахикардија) кои предизвикуваат забрзано чукање на срцето. За ова, едно лице ги поминува потребните тестови и се подложува на сеопфатен преглед.

Симптомите на забрзано чукање на срцето во голема мера зависат од причината што ја предизвикала, како и од индивидуалните карактеристики на телото. Некои пациенти ја опишуваат оваа состојба како лесна непријатност во градите, додека други ја опишуваат како интензивни отчукувања на срцето, придружени со скокови, превртувања, запирања, итн. Ако пулсот се искачи на 100 отчукувања во минута или повеќе, тогаш луѓето укажуваат на чувство на трепет кај градите. Во некои случаи, луѓето честопати го чукаат срцето, но тие не го забележуваат тоа.

Палпитации на срцето се јавуваат како напади. Може да трае неколку секунди, па дури и неколку дена. Сè зависи од причината за повредата.

Со VVD, покрај забрзаното чукање на срцето, едно лице ќе биде во зголемена психо-емоционална состојба. Има солзи, може да покаже агресија. Соматски знаци на болеста се главоболка, прекумерно потење, гадење и повраќање, низок крвен притисок. Често кај такви пациенти, забрзано чукање на срцето е придружено со напад на паника.

Со патологии на тироидната жлезда, забрзаното чукање на срцето ќе биде придружено со зголемено потење, треперење во телото, губење на тежината во однос на позадината на зголемен апетит. Пациентите развиваат егзофталмус.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Опасни симптоми

Понекогаш, забрзано чукање на срцето бара итна посета на лекар, бидејќи претставува директна закана за животот. Веднаш треба да повикате тим на лекари ако некое лице во позадина на тахикардија има болка во градите, помеѓу лопати, се појавува ладна пот, се јавува отежнато дишење. Ваквите знаци укажуваат на миокарден инфаркт.

Акутната срцева слабост на левата комора е придружена со зголемување на отчукувањата на срцето, задушување, отежнато дишење и појава на розова пена од устата. Најчесто, напад се јавува ноќе, кога крвта стагнира во вените на белите дробови, се развива едем и срцева астма.

Ако срцето чука неправилно, но често, тогаш ова може да укаже на атријална фибрилација или синдром на синусна слабост. За време на нападот, пациентот може да ја изгуби свеста. Опасноста од оваа патологија се сведува на срцев удар.

Етиологија на развој на тахикардија

Што се однесува до забрзаниот пулс и палпитациите, причините се патолошки и физиолошки. Не само возрасните страдаат од тахикардија, туку и новороденчињата, адолесцентите. За вториот, тоа не е помалку опасно. За да научите како да се ослободите од зголемениот ритам на срцето, користејќи народни лекови или лекови, треба да ги разберете главните причини за малаксаност.

Ако брзиот пулс се случи во позадина на физиолошки фактори, кога причината е возбуда, страв, зголемен физички напор - во овој случај, тахикардија не трае долго, едно лице треба само да се смири и да се релаксира. Ако се појави чести отчукувања на срцето без очигледна причина, оваа состојба може да го загрози здравјето на пациентот.

pervaya pomoshch pri tahikardii 1 - срцеви палпитации, што да правам Причини, лекови

Постојан зголемен пулс е многу опасен, бидејќи циркулацијата на крвта во срцето се влошува, количините на потрошен кислород се зголемуваат. Ако тахикардија е постојано присутна, може да се забележи штетен ефект врз функционирањето на сите органи. Слична слика може да предизвика остар напад на ангина, миокарден инфаркт.

Причините за брзиот пулс се различни. Ако симптомот е привремен, нормализацијата на срцевиот ритам се јавува сама по себе, без потреба од третман. Што се однесува до честите палпитации на срцето, причините може да лежат во сериозни патологии кои треба веднаш да се третираат, консултирајте се со доктор.

Дали е можно брзо да се запре срцевиот удар?

За брзо справување со брзото чукање на срцето, можете да користите два едноставни препораки:

Натопете го лицето во ладна вода. Срцето почнува да чука поретко, бидејќи телото се лади. Ова е ефикасен метод кој е достапен за повеќето луѓе. Ако немате контејнер за собирање течност при рака, можете едноставно да го исплакнете лицето со ладна вода или да го избришете со коцки мраз.

Изведете го маневарот Валсалва. Едно лице треба да земе длабок здив и да ги затегне стомачните мускули. Носот е стегнат со два прста, устата и очите се затворени. Во оваа состојба, треба да се обидете да издишите. Паралелно, затегнување на мускулите на печатот.

Сите овие методи може да се користат кога пулсот е активиран од физиолошки фактори. Ако се појави болка во градите за време на напад и се појави отежнато дишење, тогаш треба да побарате помош од лекар.

Автор на статијата: Молчанов Сергеј Николаевич | Cardiolогист

Образованието: Диплома за „Cardiology ”доби во ПСМУ нив. IMSechenova (2015). Постдипломски студии поминаа тука и диплома „Cardiolогист “е добиена.

20 производи против крвен притисок

3 докажани ефективни антивирусни лекови за грип и САРС

Помош за тахикардија дома за време на чекање за лекар ги вклучува следниве препораки:

 1. Пациентот треба да земе длабок здив, задржувајќи го здивот за краток временски период. Издишувањето се одвива полека, што е можно побавно. Изведување на ваква респираторна профилакса е потребно во рок од неколку минути.
 2. Пациентот треба периодично да ги притиска очното јаболко, додека времетраењето на притисокот треба да варира во опсег од 8 до 12 секунди.
 3. По миењето на пациент со ладна вода или замена на главата под прилив на мраз вода, може да се постигне значително намалување на срцевиот ритам.
 4. Ако фреквенцијата на пулсирање ја надминува ознаката од 120 отчукувања во минута, на пациентот му треба итна медицинска помош, во очекување на што му треба целосен одмор.
 5. Важно е да ги отворите прозорците w>

Веднаш по активирање на која било од горенаведените процедури, пациентот треба да земе таблета Валокордин, Валеријан или Корвалол. Покрај тоа, масажата на десната страна на вратот (директно на локацијата на каротидната артерија) може да му помогне на пациентот. Оваа постапка е контраиндицирана кај постари пациенти, бидејќи може да предизвика мозочен удар.

Оние чиј напад на тахикардија е предизвикан поради појава на алергиска реакција, треба да земат еден од најефикасните лекови со антихистамински ефекти. Зголемената пулсација предизвикана од прејадување често се елиминира со предизвикување повраќање, за што вреди прво да се пие слаб раствор на калиум перманганат. На лице кое изгубило свест пред напад му треба вештачко дишење. Срцевата масажа во таков случај може да направи само штета.

Забрзано чукање на срцето за време на бременоста се појавува поради големиот товар, што се јавува поради појава на дополнителна циркулација на крв и зголемена потреба за зголемена количина кислород. Тахикардија не влијае на здравјето на жената, но може негативно да влијае на фетусот.

Ако одеднаш се појави ненадејно чукање на срцето, потребно е да се смири и привремено да се избегне каков било, дури и мал физички напор. Ако тахикардија е придружена со дополнителни негативни симптоми во форма на вртоглавица, отежнато дишење и други, треба да му дадете пристап на воздухот во просторијата, да легнете, да земете седатив. Ако условите се исполнети, но состојбата не се подобри, мора да повикате брза помош.

Во отсуство на срцеви заболувања, се препишуваат лекови за смирување на хербални лекови. Во исто време, може да се препишат средства кои содржат витаминско-минерални комплекси, магнезиум, калиум. Без препишување лекар за време на бременоста, не можете да користите лекови.

Што да се пие со забрзано чукање на срцето за бремени жени? Предност се дава на хербални лекови во форма на валеријана, мајчино млеко. Можете да ги додадете во смесата со равнец и овошје од анасон. Исто така, помага тинктура со мелем. Се земаат 100 гр сецкани билки, се истураат 250 мл врела вода.

Треба да пиете пијалок 4 пати на ден, 1 лажиче. Разредена со 100 ml. вода Помага при инфузија на тахикардија со коријандер или невен со валеријана. Можете да сварите билен чај од оригано, шипинка, мелиса. Најдобро е да додадете мајчино млеко на билки.

На кои индикатори и симптоми треба да му помогнете на некое лице?

Со цел да се нормализира срцевиот ритам дома, потребно е да се справите со провоцирачките фактори. Во случај на егзацербација, потребна е итна медицинска помош.

Чести палпитации од интракардијална природа:

 • ангина пекторис;
 • дефект на срцевиот мускул;
 • миокарден инфаркт, мозочен удар;
 • миокардитис, кардиосклероза;
 • развој на перикардитис и ендокардитис;
 • кардиомиопатија;
 • постоперативен период;
 • присуство на аневризма по срцев удар;
 • тромбоемболизам во артеријата на белите дробови;
 • пролапс.

Наведените болести на кардиоваскуларниот систем се способни да ја зголемат пулсацијата ноќе. Точна дијагноза може да се постави врз основа на детален преглед. Како итен случај, за да се намали срцевиот ритам, возрасно лице е должно да се смири со какви било средства, да се релаксира. 40 капки „Валокордин“, „Корвалол“ помагаат совршено. Може да се измиете со ладна вода. Ваквите манипулации ќе помогнат во намалување на отчукувањата на срцето.

Екстракардијални причини за патолошката состојба:

 • анемија;
 • феохромоцитом, надбубрежна инсуфициенција;
 • дијабетична кетоацидоза;
 • прекршувања на IRR и анафилактичен шок;
 • неуспеси во ендокриниот систем;
 • зголемен крвен притисок;
 • хипоксија, хипогликемија;
 • акутна инсуфициенција на крвните садови;
 • пневмоторакс, хипонатремија;
 • хипертензивна криза, алергија;
 • астма

Кои лекови се индицирани?

Таблетите за отчукување на срцето се најбрзиот начин за намалување на пулсот. Со зголемен пулс, тие дејствуваат дејствувајќи на нервниот систем и проширувајќи ги крвните садови. Количината на крв што минува низ садовите може драматично да се зголеми и да предизвика напад на ангина. Затоа, пред да го земете лекот, мора внимателно да ги прочитате упатствата и списокот на несакани ефекти. Најпопуларните лекови за намалување на срцевиот ритам се:

 • Валидол;
 • Панангин;
 • Лидокаин;
 • Нитроглицерин;
 • Корвалол;
 • Мексилетин;
 • екстракт од валеријана;
 • Дијаспам;
 • Персен;
 • Верапамил.

Ако имате зголемен ритам на срцето, што да направите во овој случај, освен земање таблети?

 1. Проверете ја просторијата, облечете лесна облека, обидете се да го нормализирате дишењето.
 2. Може да се обидете да го возбудите вагусниот нерв со длабоко вдишување, а потоа издишување со затворен нос и уста. Ова ќе го намали пулсот.
 3. Во рок од 20-30 секунди, лесно е да се притиснат прстите на затворените јаболка.
 4. Легнете на рамна површина на стомакот половина час.
 5. Друг необичен начин е да се предизвика повраќање, што ќе го стимулира парасимпатичкиот нервен систем и ќе предизвика намалување на отчукувањата на срцето.

Ако овие едноставни методи не помогнат, и нема таблети при рака, можете да користите народни лекови. За да се намали пулсот, медот и црната рибизла, чајот од шипка, инфузијата од календула се одлични. Покрај тоа, можете да подготвите лушпа од нане, кантарион, оригано и валеријана. Различни смирувачки чаеви и инфузии од билки, исто така, ќе имаат позитивен ефект.

Народни рецепти кои го намалуваат пулсот:

 1. Тинктура од глог: пијте 3 недели, 20 капки, измешани со 1/3 чаша вода, 2-3 пати на ден.
 2. Супа од мајчино млеко: истурете чаша врела вода 1 лажица масло. суво мајчино млеко. Потоа додадете 1 лажиче. До течноста. мед и 3-4 капки масло од мента. Пијте во мали голтки секој ден за 1 месец.
 3. Друг ефикасен лек е инфузија на невен и мајчина кора: варете 200 лажици врела вода во 1 ml. збирка трева. Исцедете и пијте после јадење 2-3 недели.

Видови и подвидови

Што се однесува до сортите, тахикардија може да биде синусна, физиолошка. Тоа се случува најчесто по сериозен физички напор, потребно е само да се отстранат - и таа заминува.

Постои патолошка тахикардија. Овој вид е поделен на вентрикуларен и суправентрикуларен. Првиот подвид се смета за најопасен за луѓето и сето тоа бидејќи предизвикува нарушувања во циркулацијата на крвта, може да се појави пулмонален едем, а пациентот ја губи свеста. Главната причина за оваа патологија е коронарна срцева болест.

Што се однесува до суправентрикуларната тахикардија, таа се јавува кај луѓе кои страдаат од хипертензија, срцеви заболувања и патологии на тироидната жлезда. Овој подвид се појавува со следниве симптоми:

 • кардиопалмус;
 • вртоглавица;
 • непријатност во пределот на градите - тежина;
 • слабост во телото.

Нападот може да започне одеднаш, но што да се земе со тахикардија, како да се помогне на лице чии симптоми укажуваат на болест и со кои знаци може да се утврди проблем?

Дијагностичко истражување

За да ја утврдите болеста, треба да направите истражување. ЕКГ е важен, овој метод ви овозможува брзо да го разјасните типот на болеста, да ги воспоставите ритамот и отчукувањата на срцето. Тој е доста информативен и ефикасен. Овој метод одредува и анализира разни нарушувања во функционирањето на срцевиот мускул.

За да изготвите план за дијагностицирање, како и последователен третман, треба да одите кај лекар. Во прилог на консултација со терапевт и cardiolогист, ќе бидат потребни прегледи од ендокринолог, гастроентеролог и специјалист за инфективни болести. Размислете за најинформативните дијагностички методи што можат да се изведат во присуство на забрзано чукање на срцето.

истражувањаЗошто да трошиме
ОАМ (општа анализа на урина).Се спроведува за откривање на болести на бубрезите.
ОВК (општ тест на крвта).Проверка на нивото на хемоглобин, идентификување на воспалителни процеси.
BAC (биохемиски тест на крвта).Испитување на црниот дроб и бубрезите.
Тест на крвта за тироидни хормони, надбубрежни жлезди.Дополнителна анализа за состојбата на бубрезите и ендокриниот систем.
Тест на крвта за заразни болести, вируси.Идентификација на СИДА, хепатитис, сифилис.
Тест за полов хормон.Бремена пропусница.
Тест за глукоза.Спроведено ако постои сомневање за дијабетес.
Коронароангиографија (студија за коронарните артерии кои го хранат срцето).Се изведува со многу сериозни нарушувања на ритамот.
Дијагностика на ЕКГ и Холтер (мониторинг на ЕКГ и крвен притисок на ден).Направен е за сите што аплицираат без исклучок.
Ултразвук на тироидната жлезда, карличните органи.Се изведува ако постои сомневање за присуство на болести на овие органи.
Ултразвук на срцето (ехокардиоскопија).Дијагноза на дефекти, нарушување на миокардот.
Дијагноза на надворешно дишење.Се спроведува ако некое лице има напади на срцеви палпитации, задушување, кои се слични на симптомите на астма.
Фиброгастроскопија (преглед на гастрична мукоза).Ако постои сомневање за гастритис, чир на хранопроводот, хернија на дијафрагмата.
МНР на мозокот.Тоа се прави во насока на невролог кога се сомнева дека е нарушена активност на срцето поради мозочни катастрофи, мозочен удар и тумори.

Се разбира, едно лице нема да има потреба да спроведува комплетен список на горенаведените дијагностички методи. Покрај тоа, нападите на тахикардија обично се појавуваат од физиолошки причини. Ако тие се патолошки, ќе има дополнителни симптоми. Благодарение на неа, лекарот на првичниот преглед веќе ќе може да утврди приближна дијагноза.

Врз основа на резултатите, лекарот може да донесе заклучок, да ги преземе сите потребни мерки за регулирање на отчукувањата на срцето.

клиничка слика

За ефикасно намалување на бројот на срцеви контракции, ќе мора да ги дознаете причините, како и да се запознаете со знаците. Присуството на симптоми на синус форма на патологија директно зависи од фазата на сериозноста, времетраењето и видот на основната болест. Субјективните симптоми можеби дури и не се појавуваат, но понекогаш се незначителни:

 • срцето чука силно, опипливо;
 • болка, тежина во градите;
 • непријатност;
 • прекумерна слабост;
 • отежнато дишење, отежнато дишење;
 • недостиг на воздух;
 • постојан чест пулс;
 • вртоглавица, несвестица;
 • нарушување на спиењето, зголемен замор;
 • недостаток на апетит;
 • ниско ниво на изведба;
 • лошо расположение.

Синусната форма на болеста се карактеризира со постепен развој, постои ризик од напад на ангина пекторис, егзацербација на срцева слабост. Ако мозокот е засегнат, конвулзиите и несвестиците не се исклучени, често се појавуваат невролошки нарушувања. Долготрајната патологија придонесува за развој на хипотензија, значително намалување на количината на урина и ладење на екстремитетите.

Прва помош за срцеви палпитации

Ако некое лице има чукање на срцето и бројот на отчукувања во минута надминува 100, тогаш не треба да се двоумите да го повикате медицинскиот тим.

Додека брзата помош е на пат, можете да ги преземете следниве активности:

Пациентот може да ги натопи рацете во ладна вода. Алтернативно, дозволено е да се избрише лицето со парче мраз.

Треба да се обидете да смирите личност.

Неопходно е да се обезбеди проток на свеж воздух. За да го направите ова, отворете го прозорецот, одврзете јака, отстранете ги од вратот сите предмети што можат да го ограничат дишењето.

Можете да понудите лице да избере 25-30 капки Корвалол, Валосердин или Валокордин.

Ако е можно, тогаш треба да ги измерите пулсот и крвниот притисок на една личност.

Едно лице треба да земе длабок здив и да го задржи здивот неколку секунди. Во ова време е важно да се обидете да ги проширите градите. Потоа треба да направите бавно издишување. Повторете ја оваа вежба најмалку 6 пати.

Може да кашлате или да се обидете да предизвикате замолчен рефлекс.

Прстите треба да ги притискаат јаболчниците. Притисокот мора да се изврши 10 секунди, по што е ослабен. Повторете притискање 10-15 пати.

Овие препораки можат да ја подобрат благосостојбата на лицето и малку да го намалат срцевиот ритам. Пациентот мора да го прегледа лекар. Лекарот ќе ја утврди причината за повредата и ќе пропише третман.

За да може лекарот да разбере што се случува со пациентот, тој мора да добие одговори на следниве прашања:

Дали е ова прв напад кај пациент, или се повторуваат редовно и со која фреквенција?

Колку трае нападот?

Во кое време најчесто се појавува напад?

Третманот се препишува само откако ќе се утврдат причините за срцевите палпитации.

Брзиот ритам на срцето не е независна патологија, односно не се јавува самостојно. Напад на тахикардија е предизвикан од разни болести кои можат да се утврдат за време на дијагностичките мерки. Ако такви кризи се случуваат често, тогаш лекарот може да препорача лекови за адреноблокер или блокатори на калциумови канали.

Невозможно е самостојно да се третира забрзано чукање на срцето. Меѓутоа, ако некое лице е предиспонирано за такви напади, треба да бидете во можност да си помогнете.

Покрај земањето лекови, можете да ги користите следниве препораки:

Водете измерен начин на живот.

Избегнувајте стрес, дајте доволно време за одмор.

Вклучете се во физикална терапија.

Правете вежби секое утро.

Јадете правилно, одбивајте мрсна храна, не пијте чај, сода, кафе, чоколадо.

Туширајте контраст, истурете ги нозете.

Вратете ја телесната тежина во нормала.

Ако некое лице е склоно кон зголемен ритам на срцето, што се случува како напади, потребно е да се избегне прекумерен физички напор. Тие можат да доведат до формирање на тромби.

Диетата е составен дел од третманот. Секој ден, едно лице треба да јаде збогатена храна: зеленчук, овошје, суво овошје, ореви. Во исхраната задолжително внесете суви кајсии, свежи лубеници, компири, рибизли, цвекло, малини, агруми.

По медицинска консултација, дозволено е да се земаат препарати за магнезиум. Во ненадеен напад, лесно масирајте ја десната страна на вратот, на местото каде што поминува каротидната артерија. Ова ќе спречи чукање на срцето и спречување на криза.

Може да го смирите чукањето на срцето на различни начини, што е најважно компетентно и без штети.

Се преземаат мерки за прва помош за намалување на отчукувањата на срцето. Ова е направено во секој случај, и покрај причината што го предизвика. Првата помош може да се обезбеди самостојно или од блиска личност која е во близина. Сите активности се вршат до доаѓањето на брза помош или доаѓањето на лекар. Активностите за поддршка вклучуваат:

 • Правилно дишење. Длабоко вдишете, престанете да дишете 5-7 секунди. Следно, полека издишете го насобраниот воздух во устата.
 • Самомасажа. Масирајте ја каротидната артерија со прстите. Се наоѓа под долната вилица на десната страна.
 • Вода третмани за лице. Треба да го измиете лицето со ладна вода или да нанесете влажен компрес на челото.
 • Присилно повраќање. Можете да го притиснете јазикот (во основата) со мала лажица или прсти. Оваа техника ќе ви помогне да го умерите срцевиот ритам.

Секое семејство треба да има минимално снабдување со лекови за да им помогне дома.

Непроценлива помош дома обезбедуваат лекови кои можат да го намалат срцевиот ритам. Тие се пропишани строго од лекарот што посетува, неовластениот прием е забранет. Пред да пристигне брзата помош, можете да пиете еден од лековите:

 • „Валидол“;
 • „Корекција“;
 • Корвалол и други аналози.

Овие лекови се користат за запирање на манифестациите на тахикарден напад во форма на забрзано чукање на срцето, тие можат да се справат со симптомот, да го регулираат пулсот и да го намалат високиот крвен притисок. Ако некое лице дијагностицира тахикардија, тој ќе биде испратен на лекување во мирување cardiology единица, каде што ќе биде под медицински надзор одредено време.

Ако некое лице има зголемување на срцевиот ритам - повеќе од 90 отчукувања во минута, тогаш дефинитивно треба да повикате лекар. Но, сè додека не пристигне, можете да му помогнете на пациентот да се справи со тахикардија со цел да спречите компликации.

Пред сè, треба да поставите лице на креветот и да му обезбедите целосен одмор. Ако нападот се повтори, тогаш можете да направите неколку корисни вежби:

 • треба да земете подлабок здив, да го задржите здивот и да се обидете воздухот да влезе што е можно подлабоко во белите дробови;
 • изврши притисок врз очното јаболко колку што е можно (во рамките на разумот), ослободи го притисокот и продолжи да се менува неколку минути;
 • повлечете ладна вода во сливот, спуштете го лицето во него и, по правило, по таквата манипулација пулсот се враќа во нормала;
 • ако нападот штотуку започна, не е потребно веднаш да барате што да земете со тахикардија, можете само да кашлате тешко или да предизвикате повраќање;
 • вежби за дишење, исто така, помагаат многу добро да се запре нападот: потребно е длабоко и полека да се вдишува, а потоа брзо да се издишува, и така натаму околу 10 минути;
 • може да земете „Валокордин“ и „Корвалол“ - ова се лекови за тахикардија, што ќе помогне да се врати пулсот во нормала.

Терапии

За да се справите со болеста, потребно е не само да земате лекови, туку и да се откажете од пушењето, да водите здрав начин на живот, да спортувате. Едно лице ќе треба да го контролира нивото на крвен притисок и холестерол во крвта.

За време на напад на срцеви палпитации, треба да се земе седатив. Може да бидат Валеријан, Мајорт, Валидол, Глог, Валокордин, Корвалол. На човекот му е потребен мир, физички и психолошки.

Лекови што лекарот може да ги препише:

Седативи. Тие можат да се засноваат на компонентите на растенијата (Персен, Ново-Пасит). Синтетичките лекови имаат изразен ефект: Фенобарбитал, Дијазепам.

Антиаритмични лекови: Верапамил, Флекаинид, Аденозин, итн.

Седативи се препишуваат на пациенти со вегетативно-васкуларна дистонија. Тие го намалуваат бројот на напади, ја стабилизираат состојбата на нервниот систем.

Антиаритмици може да се земаат само по медицински совет. На cardiolогист ги избира лековите, бидејќи тие имаат не само терапевтски ефект, туку имаат и бројни несакани ефекти.

Ако на пациентот му е дијагностицирана вентрикуларна тахикардија, тогаш се препорачуваат употреба на лекови како Обзидан, Лидокаин. Ако не ви дозволат да го запрете нападот, тогаш тие се третираат со електрични импулси.

Во прилог на cardiolогист, едно лице ќе треба да се консултира со невролог. Понекогаш на пациентите им се препишуваат не само седативи, туку и психотерапија, на пример, сесии за хипноза или масажа. За да се зголеми тонот на вагусниот нерв, индицирана е масажа на очите.

Тешките патологии кои доведуваат до забрзано чукање на срцето бараат хируршка интервенција:

Феохромоцитом, тиреотоксикоза. Со овие болести, лекарот може да го отстрани и туморот и дел од тироидната жлезда.

Кардиохирургија е потребна за пациенти со срцеви мани и коронарна артериска болест.

Методот на терапија зависи од етиологијата. Овде можете да пробате на два главни начина. Една од нив вклучува употреба на лекови, droppers, инјекции. Што се однесува до втората опција, ова се рецепти на традиционална медицина, употреба на билки, разни растенија, бобинки. Се спроведува дома само кога тахикардија се манифестира поради нервен напор, стрес и несоница.

Од голема помош се лушпи од билки, чаеви и инфузии засновани на семе од мајчина кора, анасон, валеријана и ким. Може да се купи готова колекција во аптека, да се вари и да се пие наутро на празен стомак три или четири месеци. Одличен метод на терапија е здрав и активен животен стил.

Главните групи на лекови кои се користат во третманот:

 1. Антиаритмични лекови. Влијаат на крвните садови, срцевиот мускул. Целта на апликацијата е нормализирање на пулсот. Светли претставници на групата: „Аденозин“, „Флекаинид“, „Верапамил“. Само А. cardiolогист може да ги препише.
 2. Седативи. Составена од билки и растителни компоненти. Целта е да се смири централниот нервен систем, да се нормализира активноста на срцето. Лекарите препишуваат: Motherwort, Valerian, Diazepam, Novo-Passit.
 3. Гликозиди. Пропишува а cardiolогист. Погоден за срцева слабост (Догоксин).
 4. Бета блокатори. Намалете го функционирањето на хормоните кои предизвикуваат стрес. Најчесто тоа е Атенопол, Конкор.
 5. Антиоксиданси. Дополнете ја главната терапија: „Мексико“, „Предводен“.

Традиционалната медицина останува популарен метод на терапија, бидејќи е достапна за скоро сите, ефикасна, не бара инвестирање во големи количини пари. Најчесто се користат мелиса, камилица, пеперминт, кантарион, рута, мајчино млеко.

Рецепти за алтернативен третман:

 1. Глог (сок). Моќна алатка која се справува со високиот пулс. Дваесет капки се земаат на ¼ чаша вода. Треба да пиете три пати на ден пред јадење. Фабриката е погодна за лушпа, ефектот нема да се разликува многу од сокот. Истурете триесет грама сурова вода со врела вода, инсистирајте на 4 часа, земете ¼ чаша.
 2. Земете иста количина корен и равнец. Од нив, исцедете го сокот, додадете дванаесет капки во чаша вода, пијте околу две недели двапати на ден.
 3. Рецептот е погоден за терапевтски манипулации кај деца и возрасни. Измешајте лажица корени од валеријана, мелиса, равнец, истурете топла вода. Чувајте четириесет минути на пареа, оладете и пијте.

pri uchashchennom serdcebienii chto prinimat 3 - Срцеви палпитации, што да правам Причини, лекови

Во прилог на хербална медицина, традиционалната медицина сугерира ревизија на вашата исхрана. Во исхраната додадете ореви, сливи, кајсии, пченка, зелка и цвекло.

Сите лекови со забрзано чукање на срцето треба да ги препише само a cardiolогист, по ЕКГ и утврдување на причините за тахикардија. Кога се препишува третман, се земаат предвид возраста, придружните болести и другите фактори. Со забрзано чукање на срцето, се препишуваат лекови кои се поделени во две групи:

 1. Седативи се потребни за да се намали високиот ритам на срцето. Лековите може да се земаат без рецепт на лекар. Обично, се препишуваат апчиња и тинктури за срцеви палпитации - Дијазепам, Ново-Пасит и Валеријана.
 2. Антиаритмичните лекови ја нормализираат срцевата активност и исто така помагаат во намалување на срцевиот ритам. Таквите лекови може да се земаат само со назначување лекар. Најчесто се препишуваат Верапамил, Флекаинид, Аденозин.

Други лекови за срцеви палпитации:

 • срцеви гликозиди;
 • антиоксидансите се основа на третманот;
 • седативи припаѓаат на седативи, се состојат главно од лековити растенија;
 • бета-блокаторите ги намалуваат покачените хормони кои придонесуваат за стрес.

Сепак, невозможно е да се земат лекови за срцеви палпитации (вклучително и алтернативни рецепти) без лекарски рецепт, бидејќи сите тие имаат свои несакани ефекти и контраиндикации. Дури и навидум лековитите билки можат да предизвикаат индивидуална нетолеранција на телото.

Постојат пациенти кои одбиваат да побараат помош од лекар, и тие често се прашуваат што ќе помогне при тахикардија од алтернативни методи. Пред да кажете кои народни лекови за тахикардија ги советуваат исцелителите, потребно е да се предупреди дека нападот може да се отстрани со такви методи само ако пациентот има физиолошка аритмија, што не бара медицинска интервенција, но во посериозни случаи, специјалист може стори без тоа.

Значи, од методите на традиционална медицина, следниве рецепти најдобро ќе помогнат при тахикардија:

 • Неопходно е да се подготват 5 грама роза колкови и глог, мајчино млеко и зелен чај.
 • Направете инфузија од сини цвеќиња од цвеќиња и испијте ја ½ чаша три пати на ден во период од три месеци.
 • Сок од овес, добиен само од зелено растение, пијте ¼ чаша до три пати на ден.
 • Можете да сварите мелиса или нане, и ако пиете таков чај секој ден барем еднаш, тогаш можете да заборавите на тахикардија.
 • Тинктурата на Адонис се зема во лажица до три пати на ден.

Што можете да јадете и пиете?

Во прилог на фактот дека со тахикардија, лекарот препорачува да направите терапевтски вежби дома, или поточно одење, сепак треба да јадете правилно. Но, прво за одење. Мора да биде брзо, секогаш мора да се придржувате до истото темпо.

Лекарот исто така ги советува луѓето со тахикардија да престанат да пушат, да јадат масна, зачинета, солена и зачинета храна. Не злоупотребувајте алкохол, силно кафе и чај. Подобро е да се даде предност на зелениот чај, ако не можете без него.

Вреди да се јаде редовно, проверете дали не прејадувате, инаку нападот може да се повтори. Следната храна мора да биде присутна во секојдневната исхрана:

 • душо;
 • суво грозје;
 • суви кајсии;
 • супа од догроза;
 • леб од трици;
 • Свежо овошје и бобинки.

Исто така, вреди да се запамети дека стресот и преоптоварувањето може да предизвикаат напад.

Но, кои лекови треба да се земаат за тахикардија, што советуваат експертите?

Која е опасноста?

Физиолошката форма на болеста не го загрозува здравјето на луѓето, ова е норма. Во однос на патолошката тахикардија, сликата не е толку розова како во првиот случај.

 • исхемичен мозочен удар;
 • акутна срцева слабост;
 • срцев удар;
 • пулмонален едем;
 • нарушена е циркулацијата на крвта во мозокот;
 • застој и смрт на срцевиот мускул.

pri uchashchennom serdcebienii chto prinimat 4 - Срцеви палпитации, што да правам Причини, лекови

Тахикардија придонесува за недостаток на кислород во сите органи. Многу опасна пароксизмална форма на болеста, во која срцевиот ритам е 300 удари. Провоцира вентрикуларна фибрилација и аритмија, па се јавува фатален исход. Во оваа ситуација, секоја минута е драга, потребна е итна медицинска помош.

Високиот ритам на срцето е знак дека имате здравствен проблем. Ако овој симптом се јавува почесто од 1 пат месечно, тогаш вреди да се размисли. Најчесто, забрзано чукање на срцето е симптом на кардиоваскуларни заболувања како што се срцева слабост и миокардитис и болести на тироидната жлезда. Затоа, треба да се консултирате со лекар и да подлежите на основни прегледи: тест на крвта и ултразвук на срцето.

Внес на лекови

Секој што постојано се соочил со таков проблем како напад на тахикардија, совршено разбира дека ако не се преземат мерки, тогаш оваа состојба може да стане сериозна закана за здравјето. Невозможно е точно да се каже што помага при тахикардија - лекови, вежби, билки, сè додека лекарот не открие која е причината за оваа состојба.

 • бета-блокатори кои помагаат во олеснување на возбудата и го смируваат нервниот систем;
 • „Кордарон“ е лек кој ви овозможува да блокирате неколку канали одеднаш: калиум, натриум и калциум (покрај тоа, оваа алатка е одлична за треперење на аритмии и опасна по живот вентрикуларна тахикардија);
 • АТП исто така може да се администрира интравенски многу брзо, што на крајот ја ублажува болката во тахикардија и ја намалува пулсот, но таквата постапка може да се изврши само во болница под надзор на лекар.

Во секој случај, прво е потребно да се елиминира примарната патологија, а можеби и самата тахикардија ќе помине. Само лекарот што посетува треба да препише лекови, само-лекувањето може да доведе до неповратни последици.

Превенција

За да не размислувате како брзо да го намалите високиот пулс и да не доживеете напади на тахикардија, треба да следите едноставни правила за здрав начин на живот:

 1. Намалете ја количината на кафе и чај во исхраната. Наместо кафе, цикоријата е одлична.
 2. Одбијте цигари и алкохол.
 3. Ограничете го внесувањето на солена и масна храна, бидејќи тие негативно влијаат на кардиоваскуларниот систем.
 4. Одете за спорт, но не претерувајте со количината на физичка активност. Кардио вежбите и одењето се погодни за зајакнување на срцевиот мускул.
 5. Ослободете се од вишокот килограми јадејќи правилна исхрана.
 6. Обидете се да го намалите бројот на стресни ситуации, земете смирувачки инфузии од билки.

За да спречите тахикардија, треба да водите активен, здрав начин на живот, да јадете балансирана исхрана, да се откажете од алкохол, пушење, кофеин. Неопходно е да се ограничат стресните ситуации и зголемениот стрес, да се оди на свеж воздух и да се подложи на медицински преглед навремено.

Што се однесува до прогнозата на експертите, тахикардија се манифестира со дисфункција на коморите и срцева слабост. Ова е одговор на орган на хемодинамичко нарушување. Затоа, прогнозата може да биде разочарувачка во напредните случаи. Навремено дијагностицирање, третман на истовремени болести, елиминација на екстракардијални фактори ќе помогне да се избегнат компликации и непожелни последици.

Срцевите палпитации се сериозен, опасен проблем, со кој мора навремено и правилно да се борите. За да не станете жртва на сопствената небрежност, следете ја вашата исхрана, стрес и начин на живот.

pri uchashchennom serdcebienii chto prinimat 5 - Срцеви палпитации, што да правам Причини, лекови

Со цел да се избегнат егзацербации на тахикардија во форма на забрзано чукање на срцето, важно е редовно да се посетува лекар, да се подложат на дијагностички прегледи и да се третираат постоечки воспаленија и заболувања. Главните превентивни мерки насочени кон спречување на појава на непријатен симптом:

 • Навремено дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања, проблеми со тироидната жлезда, кои придонесуваат за појава на напади на срцеви палпитации.
 • Усогласеност со диета и правилна исхрана. Добро избраната диета помага да се намали ризикот од тахикардија и нејзиниот главен симптом (зголемено чукање на срцето). Во вашата дневна диета мора да вклучите пијалоци и храна што помагаат да се запре непријатниот симптом. Треба да ја ограничи употребата на црно кафе и чај, алкохолни пијалоци.
 • Земете витамински комплекси кои содржат магнезиум, калциум, калиум, железо и други корисни материи. Благодарение на внесувањето на овие комплекси, организмот се бори против инфекции, а срцевиот ритам се нормализира.
 • Да се ​​живее активен животен стил. Одете долги прошетки, направете џогирање наутро, направете гимнастика и некој едноставен спорт (пливање, тенис, итн.). Свеж воздух има корисен ефект врз луѓето, без оглед дали се склони на срцеви палпитации или не.

Можете да спречите забрзано чукање на срцето, главната работа е да ги следите превентивните правила и да не ги игнорирате веќе постоечките заболувања. Ако на време да ги идентификувате и лекувате нападите на чести отчукувања на срцето, можете да го намалите бројот на егзацербации и опасни здравствени последици, кои потоа лекуваат многу попроблематични.

Домашна асистивна терапија

Многу луѓе се грижат за сериозното прашање што да се земе со срцева тахикардија. Лековите не секогаш помагаат, полнењето исто така не го даде посакуваното олеснување, па што треба да направам? Во тешки случаи, лекарот спроведува третман со електропулс - ова е кога полнењето на струјата може да го врати пациентот во живот. Оваа техника е најефикасна за пациенти со вентрикуларна тахикардија, во која смртта може да се случи без итна помош.

Но, само лекар може да ја користи оваа техника, бидејќи започнува со индиректна срцева масажа и се користи исцедок, кој постепено се зголемува. Ако оваа техника се користи веднаш по срцевиот удар, тогаш во 95% покажува одличен резултат.

Хируршката интервенција може ефикасно да се справи со тахикардија, но само ако има дополнителни фокуси на болеста. Така, на пример, пациентот има треперење на аритмија, која се наоѓа во областа на пулмоналните вени. По ласерска коагулација, кај повеќето пациенти се забележува стабилна ремисија.

Со постојани напади на вентрикуларна тахикардија, лекарот препорачува инсталирање на кардиовертер-дефибрилатор, што, користејќи тековно празнење, доведува до краткорочен срцев удар. Овој уред е ставен во субклавијалниот регион од десната или левата страна под кожата.

Како да му помогнете на пациентот со тахикардија и хипертензивна криза?

Многу често, тахикардија се јавува при висок крвен притисок. Во овој случај, потребно е да се намали притисокот што е можно поскоро со земање на кој било од следниве лекови: Нифедипин, Клонидин, Каптоприл или која било друга докажана алатка која му помага на пациентот да се справи со високиот крвен притисок. Половина час по земањето на таблетите, треба да ја процените состојбата на пациентот. Ако притисокот не е намален, тогаш треба итно да повикате брза помош.

pri uchashchennom serdcebienii chto prinimat 6 - Срцеви палпитации, што да правам Причини, лекови

Што се однесува до народните методи, оцетот ќе помогне да се намали притисокот. Тој се става во слив и се става таму. По 10 минути, притисокот почнува да се намалува.

Помогнете при тахикардија и низок крвен притисок

Тахикардија при нормален притисок или низок степен е исто така честа појава. На пациент со низок крвен притисок може да му се помогне само ако се разјасни основната причина. Така, на пример, тахикардија при низок притисок може да биде активирана од дехидрација, во овој случај е подобро да му дадете вода на пациентот.

Ако оваа состојба е предизвикана од загуба на крв, тогаш проблемот може да се реши со трансфузија.

Ако притисокот паднал поради земање лекови, тогаш треба итно да се откажат.

Ако слична состојба е предизвикана од лесна форма на тромбоза, тогаш третманот се спроведува со специјални лекови пропишани од лекар, и тие се администрираат интравенски. Може да биде Кумадин.

Заклучок

uchashchennoe serdcebienie 2 - срцеви палпитации, што да правам Причини, лекови”Alt =” ”>

Сумирајќи, со сигурност можеме да кажеме дека тахикардија е сериозна состојба на организмот, која бара брз одговор и квалификувана помош. Ако едноставни вежби не успеат да се справат со тоа, тогаш е подобро да одите во болница, во спротивно постои ризик да ги пропуштите симптомите на вентрикуларна тахикардија. Како резултат, ова може да доведе до смрт на пациентот. Консултација со лекар и идентификување на причината за тахикардија ќе помогне брзо да се справите со нападот и без здравствени последици.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic