Срцеви заболувања именуваат список на симптоми и знаци третман и спречување на болести

Што предизвикува срцеви заболувања? Ова прашање загрижува многу луѓе кои се соочуваат со срцеви проблеми. Нивната листа, имињата на овие причини, секој ден се обновуваат. Факторите на појава на срцеви заболувања се многу разновидни.

Нивниот прв фактор е наследноста. Исто така, станува збор за разни видови нарушувања за време на бременоста кај жени, кои придонесуваат за развој на патологија на срцевиот мускул на фетусот.

Стекнатите причини за срцеви заболувања се резултат на:

 • ирационално јадење;
 • недостаток на физичка активност;
 • пиење алкохол во неограничени количини, пушење.

Постојат болести кои се поврзани со пенетрација на инфекција што предизвикува воспалителен процес директно во срцето. Причините за воспаление се ненавремено и неправилно лекување на акутни заболувања од вирусна и бактериска природа. Воспалителни срцеви заболувања се јавуваат со грип, пневмонија. Инфекциите можат да предизвикаат:

Овие болести доведуваат до неповратни нарушувања во срцевата активност.

А седентарен начин на живот придонесува за развој на многу болести со срцето. Важно е постојано да се обучуваат лигаментите, крвните садови, срцевиот мускул, дури и ако има густ распоред за работа и не постои начин да се посвети време на вежби.

Честите срцеви заболувања вклучуваат болести кои се појавиле на нервна основа. Исто така, постојат коморбидитети. Овие вклучуваат:

 • метаболичко заболување;
 • хематопоеза, нарушувања на циркулацијата.

59d53606e41de59d53606e422c - Срцеви заболувања именува список на симптоми и знаци третман и спречување на болести

По 30 години, жени и мажи со зголемено ниво на активност и богата ритам на живот. Се чини дека тие се уште се млади, но товарот на телото е навистина голем, грижи, нерви и краток сон.

Спортистите и луѓето кои водат активен животен стил не се исклучок. Постојано преоптоварување на телото за да се постигне секоја од неговите „височини“ доведува не само до неуспеси во нервниот систем, туку и до симптоми на срцеви заболувања, слабост на срцевите мускули, кои подолго време се во непрекинат ритам на работа .

Лоши и штетни навики: лекови, алкохол и пушење, токсични материи - предизвикува срцеви заболувања. Глупаво е да се каже по милионити пат дека тоа е штетно не само за вас, туку и за вашите најблиски.

Спречување на проблеми со срцето

Сите органи на човечкото тело се неспорно важни, но важноста на таков орган како срцето не може да се прецени. Ние размислуваме за спречување на срцеви заболувања точно кога резултатот од неуспесите во неговата работа е видлив. Зошто се случува често, размислуваме доцна на прашањето како да го одржиме нашето срце здраво?

Cardiolогистите ширум светот постојано нè предупредуваат дека навремената превенција од срцеви заболувања ќе помогне да се избегнат низа болести, а методот, верувајте ми, е навистина едноставен, само треба да следите неколку препораки:

  Не пуши! Во основа, пушачите мажи и жени се предмет на повеќе рап>Serdtse cheloveka - Срцеви заболувања именува список со симптоми и знаци третман и спречување на болести

Често, здравјето на срцето не зависи само од нашето cardiolогист, но исто така и на нас самите. Обилната употреба на лекови не секогаш гарантира целосно закрепнување на срцето, особено затоа што лекарите ширум светот велат дека сè уште не е реално да се подмлади срцето со најновите медицински технологии. Затоа, не занемарувајте ги овие препораки и народни лекови.

Можете да зборувате бесконечно за спречување на срцеви заболувања, бидејќи има многу начини да го подобрите срцето, одберете го најзгодниот за себе. Гледајте комедии, уживајте во секој момент и внимание на вашите најблиски. Главната работа, не заборавајте дека најдобрата превенција на болеста е позитивно размислување и став кон сè!

 • напнатост и вознемиреност;
 • сузбивање на емоциите;
 • емоционална траума;
 • недостаток на физичка активност;
 • неправилна диета;
 • дијабетес;
 • пушење и алкохол.

Сорти на срцеви заболувања

Сите срцеви заболувања се поделени во 5 категории во зависност од причината за развој на патологија и етиологија:

 • Вродени болести;
 • Предизвикани од ревматизам;
 • Функционални патологии;
 • Атеросклеротичен фактор;
 • Сифилично срцево заболување.

листа на cardiological болести

Срцевите болести мора да се дијагностицираат во почетната фаза на развој на патологија, ова ќе го олесни целосното заздравување на болеста и нема да оди во комплицирана форма, што може да резултира со смрт.

IHD група (дијагноза на коронарна срцева болест):

 • Ненадеен срцев застој предизвикан од коронарна инсуфициенција;
 • Ангина пекторис;
 • Миокарден инфаркт.

Болести предизвикани од хипертензија, како и хипотензија:

 • Хипертензија;
 • Хипотензија;
 • Симптоматска хипертензија.
 • Миокардитис;
 • Миокарден тумор;
 • Кардиомиопатија
 • Перикардитис;
 • Перикардијален тумор;
 • Дефект на перикардот.

Видови на патологија на ендокардија:

 • Ендокардитисот е заразен;
 • Ендокардитисот е ревматски;
 • Ендокардитис, кој има и други причини.

Дефект на срцевиот мускул:

 • Стекната етиологија;
 • Вродена малформација.

Повреда на ритамот на срцевата систола.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Коронарна артериска болест

Се појавува од недостаток на кислород што влегува во срцевиот мускул преку коронарните артерии. Тие почнуваат да работат во подобрен режим и не можат целосно да функционираат. Како резултат, се формираат плаки на eriesидовите на артериите, нивниот пропусен проток се намалува и се појавуваат болести:

 • миокарден инфаркт;
 • ангина е нестабилна;
 • тензија на ангина пекторис;
 • кардиосклероза.

Ако третманот не се започне навреме, резултатот на болеста може да биде ненадејна коронарна смрт.

Хипертензија

Многу честа хронична болест кај возрасните, изразена во висок крвен притисок. Се јавува од различни причини: од тутун до пушење, злоупотреба на алкохол, неухранетост, како компликација на други нарушувања во организмот. Класификација на болеста: хипертензија, симптоматска артериска хипертензија, артериска хипотензија.

аритмија

Промена на ритамот на срцевиот мускул, апаратот за валвула. Како резултат, нарушена е правилната спроводливост на органот, циркулацијата на крвта. Манифестации: брадикардија, тахикардија, различна блокада на срцевиот мускул, екстрасистола.

Миокардна болест

Се јавува од многу причини:

 • воспалителни процеси на телото;
 • интоксикација од инфекција;
 • недостаток на кислород;
 • повреда на имунолошкиот систем;
 • како компликација на болести на бубрезите, црниот дроб, ендокриниот систем на телото.

Тоа може да доведе до миокарден инфаркт, со голема веројатност за смрт.

Ендокардитис

Ендокардитис е воспалителен процес на внатрешните wallsидови на органот, честопати придружен со делумно оштетување на клетките на соседните садови, кршење на системот на вентил. Причини за ендокардитис: други болести, инфекција.

Перикардитис

Воспаление на надворешниот wallид - перикардот (срцева кеса). Се јавува поради акумулација на вишок перикардијална течност во cavityидната празнина, која почнува да го компресира срцето и, како резултат, акутна срцева слабост. Етиологија на перикардијална болест: инфективна, асептична, идиопатска, вродена.

Срцева болест

Промена на структурата на вентилскиот апарат, кршење на неговата работа, кога срцевиот мускул не задржува крв и се јавува исфрлање наназад. Во овој случај, циркулацијата на крвта е нарушена во внатрешноста на органот или во големи / мали кругови. Дефектите се вродени или стекнати како резултат: ревматизам, ендокардитис, атеросклероза, сифилис, со повреди на органи, прекумерен физички напор

59d53606e41de59d53606e422c - Срцеви заболувања именува список на симптоми и знаци третман и спречување на болести

Резултат на дефект на срцето или кардиоваскуларниот систем воопшто, кога ткивата не прима доволно крв. Најчесто, тоа се случува поради слабост на срцевиот мускул предизвикано од други болести на органот. Тоа доведува до воспалителни процеси, атрофија на ткивата. Занемарената форма може да предизвика инфаркт на миокардот.

На списокот на болести се наведени главните, но единствените причини за нивната појава. Здравјето на срцето не зависи само од физичката состојба на една личност, туку и од емоционалната смиреност, стабилноста на нервниот систем. Само лекарот може да утврди етиологија и правилно да препише третман, главната работа е да се свртиме кон него навреме при првите симптоми на болеста.

Симптоми на развој

Симптоматологијата на болеста е доста широка. Complaintsалбите на пациентите за болка во срцето (во левата половина на градите) не се секогаш симптом на срцево заболување. Болка во пределот на градниот кош е забележана со лезии на плеврата, меѓуребрената невралгија, миозитис, остеохондроза на 'рбетот, некои болести на хранопроводот и желудникот.

Срцевите болести можат да имаат различно потекло и се предизвикани, особено, од оштетување на перикардот, аортата и невротичните состојби. Симптомите на болеста, исто така, вклучуваат манифестации на патологии, кои можат да бидат карактеристични за некои други патологии. На пример, срцева слабост доведува до забавување на протокот на крв низ целото тело.

Диспнеа како знак на срцеви заболувања

Еден од најочигледните симптоми на болест кај секое лице е отежнато дишење. Таквиот знак ќе биде многу очигледен поради фактот што веднаш ви дава можност да размислите за стаза на крв и недостаток на кислород. Првично, отежнато дишење може да се појави по физички напор. Со развојот на болеста, се развива моќта на отежнато дишење, која сега се појавува по процедурите за вода, и после јадење, па дури и додека се одмара во лежечка положба.

Тахикардија како симптом на срцеви заболувања

Никој нема да се каже точно како да се одреди на болести на срцето, но тоа е сепак вреди да се обрне внимание на различни точки и симптоми. Ако срцето е подложно на некаква болест, тогаш, се разбира, тоа не може да ја зголеми протокот на крв. Срцето се обидува да ја врати својата брзина со зголемување на ритамот на контракција. Овој феномен сам по себе е пресуден симптом на болест на срцето. И името на овој феномен е тахикардија.

Боја на кожата кај симптомите на срцеви заболувања

Друг симптом со кој е можно да се утврди срцева болест е стекнување со интеграл на лицето на синкава боја. Причината за ова е недостаток на доволен кислород во крвта и бавно, но брзо намалување на нивото на хемоглобин.

Други симптоми на болести на кардиоваскуларниот систем

Задолжителен преглед за присуство на срцеви заболувања мора да помине на оние луѓе кои и самите, без да знаат, можат да бидат во сериозна опасност. Зборуваме за оние луѓе на кои јазикот им е обоен во светло црвена боја, кои немирно спијат, чии екстремитети стануваат постудени во топлите простории или фрлаат ладна пот без очигледна причина или какво било надворешно влијание.

Друг јасен знак што може да помогне во утврдување на срцеви заболувања е постојано намалената температура. Овој феномен може да биде предизвикан од забавување на протокот на крв во садовите.

Забележувајќи намалување на физичките индикатори, брз замор, намалување на ефективноста на менталната работа, подобро е веднаш да контактирате со специјалист - cardiolогист. Можно е срцевата болест да е веќе во сериозна фаза, но засега може да покаже помали знаци.

Треба да бидете претпазливи ако има очигледни симптоми на срцеви заболувања, како што се постојана тежина во градите и сува уста. Овие симптоми се показател за демонстрација на проблеми во функционирањето на срцето и крвните садови.

Срцеви заболувања: Првите знаци

59d53606eb5c859d53606eb611 - Срцеви заболувања именува список на симптоми и знаци третман и спречување на болести

Срцев модел и телефендоскоп Написот опишува некои срцеви заболувања, како и нивните главни причини. Willе зборуваме за народни рецепти за третман и спречување на разни срцеви заболувања.

 1. Главната
 2. Причини за повреди
 3. Докази
 4. Превенција и третман
 5. Рецепти

Срцето е еден од основните витални органи. Тоа не е само „пумпа“ со која се испумпува крв, туку се нарекува и „храм“ на нашата душа. Како што знаете, токму во него се складираат вистински чувства, како што се радост, loveубов, искреност. Затоа, ако некое лице има проблеми со срцето, ова може да предизвика големи проблеми.

Многу фактори влијаат на функционирањето на срцето, на пример, стрес, силен физички напор, возраст, итн. Но, главната е нарушување на циркулаторниот систем, каде што срцето делува како главна врска. Дава крв на сите органи во човечкото тело.

Срцевите заболувања се одредена група на болести кои се карактеризираат со дефект во кардиоваскуларниот систем. Типично, со вакви прекршувања, се јавува оштетување на епикардиумот, крвните садови на срцето и валвуларниот апарат на срцето.

 1. Замор и замор на целото тело лице се чувствува со развој на срцеви заболувања. Оваа состојба може да предизвика продолжена физичка активност, чест стрес. Постојат луѓе кои не обрнуваат внимание на ова, и оваа состојба се припишува на тежок работен ден. Како резултат, ова станува причина за напредната фаза на болеста. За да спречите тоа да се случи, треба да обрнете внимание на сите сомнителни симптоми во вашата состојба, особено ако тие стануваат редовни. Исто така, за да избегнете сериозни компликации - подлегнете на медицински преглед еднаш на секои шест месеци.
 • Друг познат симптом што сигнализира срцеви проблеми е отежнато дишење. Се манифестира кога некое лице е во движење или дури и не прави ништо. Нејзините симптоми се забележителен недостаток на свеж воздух или задушување. Често, ваквите знаци на респираторна инсуфициенција може да предизвикаат пациентот да се сомнева во развој на бронхијална астма. Затоа многу пациенти прибегнуваат кон самолекување, што ја влошува состојбата. Но, само специјалист може да разликува бронхијална астма и срцеви заболувања. Затоа, со такви опасни симптоми, мора веднаш да побарате медицинска помош.
 • Срцевиот ритам се топи почесто. Во оваа состојба, едно лице исто така чувствува срцев ритам. Не ретко, забрзаниот пулс е придружен со болка во срцето, слабост, па дури и несвестица. Ова може да се случи дури и кај здрави луѓе кога доживуваат стрес, страв или голем емоционален стрес. Но, ако оваа состојба се повторува многу често, тогаш тоа е веројатно причината за кршење на кардиоваскуларниот систем.
 • Друг знак може да биде вртоглавица. што доаѓа одеднаш. Со проблеми со срцето, оваа состојба може да предизвика срцева слабост или аритмија.
 • Несвестицата е ненадејно губење на свеста. Причините за несвестица можат да бидат различни, вклучително и срцеви.
 • Болки во градите. Експертите веруваат дека ова е многу алармантен симптом. Со таква болка, едно лице чувствува силен притисок, вкочанетост во регионот на срцето. Болка може да се појави и во други делови од телото и тие често се повторуваат. Понекогаш некое лице може да чувствува непријатност дури и ноќе за време на спиењето. Таквата болка е резултат на грчеви на коронарните садови. Сите овие симптоми се знак на ангина пекторис, што пак укажува на ризик од развој на миокарден инфаркт и корорнарна срцева болест.
 • Гадење и повраќање. Дефекти на кардиоваскуларниот систем честопати можат да предизвикаат гадење, па дури и повраќање. Типично, овие симптоми ретко можат да предизвикаат вознемиреност кај некое лице, бидејќи може да се мешаат со нормално труење со храна. Факт е дека понекогаш гадењето може да биде придружено и со абдоминална болка и затоа пациентот не може точно да утврди што конкретно го загрижува. Но, абдоминалната болка честопати дава болка во срцето, што е причина за лажната дијагноза.
 • Треска. Таквиот симптом укажува на развој на воспалителен процес (перикардитис и миокардитис). Покрај тоа, високата температура може да биде причина за миокарден инфаркт, честопати е исто така придружена со треска.
 • Кашлица Сувата кашлица често зборува за развој на срцеви заболувања. Особено се појавува кога некое лице зазема лежечка позиција. Овој симптом ретко станува причина за возбуда, бидејќи пациентот кашла како обична настинка. Но, ако третманот на таква кашлица не донесе никакви резултати, тогаш ова е јасен знак за здравствени проблеми.

  Срцеви и васкуларни заболувања - главни симптоми

  Некои патологии на срцевиот мускул можат целосно да се излечат, а некои остануваат доживотно. Но, во секој случај, ако започнете со третман на време, можете да избегнете компликации од развојот на болеста и влошување на здравјето. И за ова треба да ги знаете симптомите на болеста.

  Знаци на срцеви заболувања:

  1. 1. Болка во градите и срцевиот мускул. Таквите сензации се поврзани со кршење на нормалното функционирање на срцето. На природата на болката: горење, пресување или акутен. Може да се даде на рака или под ножот на рамото. Болката може да биде поврзана со психосоматика која се појавила на нервна основа поради страв од смрт.
  2. 2. Отежнато дишење. Акутен недостиг на воздух, манифестиран и за време на физички напор, и при мирување.
  3. 3. Абнормалности на срцевиот ритам. Најчесто се манифестира во различни видови на аритмии. Пулсот може да биде брз и бавен.
  4. 4. кашлица. Тоа се случува со метеж предизвикан од хронична срцева слабост.
  5. 5. Оток. Се појави ако срцето не може да се справи со товарот.
  6. 6. Остра промена на притисокот. Тоа се случува со хипертензија што се појави во позадина на срцева патологија.
  7. 7. Слабост, замор. Тоа сигнализира дефект во срцето.

  Се верува дека а cardiological пациентот е лесно да се утврди по изглед. Бледило, отежнато дишење, слабост - таквата слика е нацртана со зборот „јадро“. Навистина, оваа симптоматологија е карактеристична за пациенти со срцева слабост.

  Сепак, многу срцеви заболувања можат да се појават без видливи знаци и се откриваат само за време на прегледот. Понекогаш срцевите проблеми се придружени со нетипични симптоми и се маскираат во други болести.

  59d53607000ed59d5360700136 - Срцеви заболувања именува список на симптоми и знаци третман и спречување на болести

  Клиничката слика зависи од природата на патолошкиот процес и од тоа која од срцевите функции е нарушена.

  Најчестите манифестации вклучуваат:

  1. Болката во градите е еден од јасните симптоми на а cardiological патологија. Природата на болката укажува на можен проблем. Коронарен спазам е придружен со акутно горење, кое се јавува без оглед на физичката активност, дури и ноќе, и е знак на ангина пекторис. Продолжена силна болка зад градната коска, зрачи до грбот, вратот, левата рака, укажува на развој на миокарден инфаркт. Со аневризма или дисекција на аортата, болката зрачи до задниот дел на главата, препоните и 'рбетот. Досадна болка што не се протега надвор од регионот на срцето, во комбинација со температура, може да укаже на воспаление на перикардот. Во исто време, непријатност во градите се јавува со други болести: ќерамиди, спазам на хранопроводот, пневмоторакс, меѓуребрена невралгија, приклештени пршлени на градите.
  2. Болка слична на симптомите на остеохондроза е локализирана помеѓу лопати, во левото рамо, раката, зглобот, вратот и вилицата. Едно лице мисли дека има проблеми со 'рбетот, но всушност срцето боли. Обично, ваквите болки се снимаат по физички и емоционален стрес, што укажува на присуство на ангина пекторис. Ако непријатноста опстојува по одмор и земање лекови за срце, време е да повикате брза помош - можеби се приближува срцев удар.
  3. Срцевиот ритам се интензивира при стрес, емоционално возбудување, физичка активност и тоа е нормално. Меѓутоа, ако се чини дека срцето „скока“ од градите и замрзнува, ова е повод да се прекине товарот со цел да се врати пулсот, и во првата можност - да се направи кардиограм. Тахикардија, придружена со слабост, притисок во градите, несвестица, бара итна медицинска помош. Овие знаци може да укажуваат на срцева слабост, нарушено снабдување со крв.
  4. Бледило се јавува поради проблеми со циркулацијата, предизвикани од грчеви, ревматско срцево заболување, инсуфициенција на аортната валвула, анемија. Во тешки случаи, се забележува цијаноза на назолабијалниот триаголник, образите и екстремитетите.
  5. Симптомите на функционални нарушувања на нервниот систем, како што се несоница, вознемиреност, расеаност, слабост, тремор се карактеристични за кардионеврозата.
  6. Едем кај срцеви заболувања е поврзан со фактот дека органот не обезбедува нормална циркулација на крвта. При срцева слабост, крвта слабо се крева низ вените и се акумулира во садовите, предизвикувајќи оток.
  7. Доколку се појават напади на суво кашлање без поврзаност со настинка и алергии, особено кога лежите, а лекови за експекторанс не влијаат на нејзината природа, постои можност за срцеви заболувања.
  8. Температурата на телото се зголемува кај воспалителни срцеви заболувања, како и кај други инфекции. Кардитисот е често придружен со треска и интоксикација.
  9. Висок притисок над 140/90 mm Hg. Уметност скоро секогаш ги придружува кардиоваскуларните патологии. Хипертензијата го зголемува ризикот од мозочен удар и срцев удар.
  10. Ако е во состојба на мирување, срцевиот ритам паѓа под 50 врт / мин. или надминува 90, ова може да укаже на дефект во системот на спроводливост на срцето или развој на исхемија.
  11. Отежнато дишење, што кај здрави луѓе се појавува при физички напор и брзо поминува, кај пациенти со јадра, тоа се случува дури и во мирување и во сон. Недостаток на воздух е поврзан со лево вентрикуларна инсуфициенција, исхемична срцева болест, хипертензија, срцева астма.
  12. Болката во горниот дел на стомакот, повраќањето и гадењето не се секогаш знаци на труење и гастритис. Срцева болка може да се даде на околните органи, а гадењето може да биде предизвикано од хипоксија.

  Различни срцеви заболувања даваат широк спектар на симптоми, а болеста може да се утврди само со преглед. Пациентите често комбинираат неколку cardiological дијагнози одеднаш.

  Во развојот на срцеви заболувања, голема улога игра начинот на живот и хроничните заболувања. За да се утврдат веројатните причини за патологијата, cardiolогист собира анамнеза. Главните фактори на ризик на кои тој се фокусира:

  • возраст;
  • вишок тежина;
  • хиподинамија;
  • високо ниво на „лош“ холестерол во крвта;
  • хипертензија;
  • пушење;
  • злоупотреба на алкохол;
  • постојан стрес;
  • оптоварена наследност;
  • чести настинки;
  • инфективни фокуси во телото;
  • хормонални и автоимуни нарушувања.

  Откако ги утврдил главните поплаки и позитивни фактори, лекарот продолжува со дијагностицирање на срцеви заболувања.

  1. Визуелна проценка на состојбата на пациентот: тежина, присуство на цијаноза, едем.
  2. Мерење на крвниот притисок и отчукувањата на срцето.
  3. Ударите и палпацијата на градите ви овозможуваат>59d5360707aed59d5360707b30 - Срцеви заболувања именува список на симптоми и знаци третман и спречување на болести

  A cardiolогист добива дополнителни информации од лабораториски тестови: хемоглобин, број на тромбоцити, липиден профил, коагулограм.

  Честопати луѓето ги игнорираат знаците на срцеви заболувања, сметајќи ги како тешка причина за посета на лекар. Покрај тоа, ако за време на започнувањето на нивниот превентивен третман, кога симптомите сè уште не се манифестираат целосно, може да се заштитите од значителни проблеми во иднина.

  Болестите на срцето и васкуларниот систем се различни, придружени со голем број симптоми.

  1. Болка во градите.
  2. Слабост во телото и замор.
  3. Главоболка.
  4. Несвестица, вртоглавица.
  5. Диспнеа.
  6. Кардиопалмус.
  7. Висок, низок крвен притисок.
  8. Бледило на кожата.
  9. Зголемување на температурата.
  10. Подпухналост
  11. Почеток на кашлање.
  12. Гадење.

  Нивниот главен симптом е болка во градите. Кои симптоми може да ги почувствува пациентот? Тоа би можело да биде:

  • чувство на стегање;
  • горење;
  • периодична, акутна болка;
  • понекогаш болката е тапа;
  • можно губење на свеста.

  Неспецифични поплаки се слабост и замор. Слабоста се однесува на ран знак на слаба циркулација на крвта. Како резултат, се јавува кислородно гладување на ткивата. Слабоста придонесува за појава на ендокардитис, миокардитис, се јавува со прогресија на ангина пекторис, срцев удар.

  Знак на главоболка е зголемен вискозитет на крвта, кој се развива како резултат на секундарни црвени крвни клетки. Во присуство на хипертензија, се јавува главоболка поради грчеви на садовите на мозокот. Главоболка со дистонија се појавува како резултат на нарушен васкуларен тонус.

  Краткорочно губење на умот е карактеристично за болест на брадикардија. Несвестица може да се појави и со артериска хипертензија.

  Посебно за стрес, силен емоционален стрес, прекумерен физички напор - срцеви палпитации. Ако овој симптом не исчезне, треба да се консултирате со лекар.

  Ако пациентот нема доволно воздух, ова може да укаже на срцева инфериорност, срцев удар. Првично, таков симптом се јавува при физички напор, а потоа преминува во фаза на одмор.

  Срцевите палпитации се ран знак на срцева инфериорност. Често се крева после јадење храна, земање течности и физичка активност. Неправилното чукање на срцето е знак на атријална фибрилација.

  1. Болка зад градната коска и во областа на срцевиот мускул. Болката може да биде поврзана со недоволно снабдување со крв или акутна блокада на една од гранките на артериите што го снабдуваат срцето. Природата на болката е различна: горење, притискање, остра, компресивна, пукање, итн. Тие се јавуваат при мирување и за време на физички напор. Понекогаш болката во такви болести може да зрачи на раката, стомакот, грбот и другите делови на телото.
  2. Диспнеа. Ова е состојба во која пациентот доживува недостаток на воздух. На почетокот на многу болести, се развива само со физички напор, и со прогресијата на патолошкиот процес, може да го наруши пациентот во мирување.
  3. Промена на срцевиот ритам. Нормално, пациентот не чувствува како неговото срце чука. Со оваа болест, срцевиот ритам може да се зголеми, а лицето се жали дека срцето „чука како лудо и скока од градите“. Дел од срцеви заболувања, напротив, е придружено со намалување на срцевиот ритам (брадикардија).
  4. Кашлање и гушење. Овие симптоми на болеста најчесто се знаци на хронична срцева слабост на белодробната циркулација. Метежот во садовите доведува до иритација на рецептори за кашлица во белите дробови и бронхиите и предизвикува појава на кашлица.
  5. Слабост, летаргија, замор. Ова се неспецифични знаци дека се појавуваат дефекти во работата на внатрешните органи во телото.
  6. Оток. Појавата на едем сугерира дека срцето не може да се справи со испумпување на крв. Таквиот едем се развива на долните екстремитети.
  7. Пренапони на притисок. Некои пациенти ги забележуваат само со помош на специјална опрема, други можат да го утврдат зголемувањето на притисокот според нивната состојба. Постои слабост, „лета пред очите“, вртоглавица, рацете треперат.
  8. Зголемување на температурата. Воспалителни болести се јавуваат при висока температура и тешки симптоми на интоксикација на целиот организам.
  9. Други симптоми: гадење, повраќање, несвестица, колапс, шок.

  Дијагноза на срцеви заболувања

  Современата медицина ви овозможува да идентификувате каква било патологија на срцето и крвните садови. Лекарот може да ја постави првичната дијагноза по истражувањето, прегледот на пациентот, тој внимателно го слуша срцето, го мери притисокот. Но, со цел точно да се разбере причината за болеста, да се изготви детална клиничка слика, ќе биде потребно да се подложи на сеопфатен преглед.

  Методи за дијагностицирање на CVD:

  1. ЕКГ е еден од наједноставните и најбрзите методи на испитување, ви овозможува да ги идентификувате повеќето срцеви заболувања, го одредува синусниот ритам. Според упатствата на лекар, ЕКГ може да се направи со медицински тестови, хипервентилација или ортостатско оптеретување.
  2. Следење на Холтер - со помош на специјален уред, работата на срцето се снима во текот на денот.
  3. Тест на стрес - ЕКГ се прави додека пациентот работи на кардио симулатор, ви овозможува да ја идентификувате толеранцијата на вежбање, усогласеноста со индикаторите за издржливост на здраво срце.
  4. EFI (електрофизиолошки преглед) - мали електроди се вметнуваат во вените, артериите или директно во срцевите комори, што овозможува да се одреди природата на нарушувањата на срцевиот ритам.
  5. Ултразвук или ехокардиографија на срцето - тродимензионална слика ви овозможува да го видите степенот на влошување на срцето, функционалните и морфолошките промени во органот.
  6. Х-зраци - големината и состојбата на срцевото ткиво се видливи на сликите.
  7. КТ - истражувањето ви овозможува да препознаете анатомски абнормалности во структурата на срцето и коронарните садови, претходно инјектирани контрастни средства.
  8. МНР - ви овозможува да добиете висококвалитетна слика на органите на кардиоваскуларниот систем, но постапката е сложена и скапа, има многу апсолутни контраиндикации.
  9. Истражување на радионуклиди - радиоактивни индикатори се администрираат на пациентот преку вена, нивното зрачење е фиксирано од посебен уред, сликата се прикажува на екранот. Постапката се изведува во присуство на срцева болка со нејасна патогенеза.

  За прецизно да се процени состојбата на срцевиот мускул, крвните садови, лекарот може да вметне катетри во вена или артерии, нивниот напредок е фиксиран со континуиран рентген. Една од новите дијагностички методи е томографија со емисии на позитрон, која ви овозможува да видите области со слабо снабдување со крв, траги на искусни срцеви удари, исхемија. Но, заради високата цена, се прибегнува кон ваков дијагностички метод само во екстремни случаи.

  Покрај инструменталните типови на дијагностика, се спроведува и клинички тест на крвта - присуството на срцеви патологии е индицирано со зголемен ESR, леукоцитоза, намалување на нивото на хемоглобин и бројот на црвени крвни клетки, нивото на тромбоцити е важно.

  Третман на исхемична болест

  Пред да започнете да се лекувате од срцеви заболувања, треба да подлежите на целосен преглед и да ја дознаете точната причина за болеста. Врз основа на резултатите, лекарот треба да препише соодветни и ефективни методи на терапија.

  За симптоми кои значително ја нарушиле состојбата на една личност, потребна е прва помош. Потребно е да се стави пациентот, да се одврзе облеката за приведување и да се отвори прозорецот. Веднаш повикајте брза помош.

  Понекогаш обезбедувањето на соодветна прва помош помага да се спречи смртта.

  Главната работа е да не го одложувате ова прашање. Во никој случај не треба да се лекувате самостојно.

  функции на кардиоваскуларниот и респираторниот систем;

  респираторна фреквенција и отчукувања на срцето;

  ритам на контракции на срцето;

  дефибрилатори за да се елиминираат сериозните нарушувања на ритамот;

  пејсмејкери за реанимација при срцев удар;

  уреди за вештачка вентилација на белите дробови.

  Оваа опрема е многу важна во третманот на срцеви заболувања. На cardiolодделенијата за оги се поврзани со експресни лаборатории во кое било време од денот, што овозможува да се спроведат потребните студии деноноќно, да им се обезбедат на пациентите потребните лекови и решенија за трансфузија за третман на срцеви заболувања.

  Терапија на срцеви заболувања во фаза на стабилизација

  По стабилизирање на текот на акутен миокарден инфаркт (елиминација на болка преку употреба на лекови, намалување на коагулабилноста на крвта со администрација на хепарин и фиброцин, нормализирање на отчукувањата на срцето и крвниот притисок), пациентите обично се префрлаат во општата терапевтска cardiolоддел за оги по 5-7 дена.

  За 2-3 недели, пациентите со срцев удар се на режим на полукревет, во раните денови - на строг одмор во кревет. За време на третманот на такво срцево заболување, од голема важност е да се преземат сите неопходни мерки за нега: следење на состојбата на креветот, навремена промена на долна облека и постелнина, хранење на пациенти, грижа за кожата, хранење на садот и уринарниот систем, внимателно следење на функциите на респираторниот и циркулаторниот систем.

  Со ангина пекторис, пациентот мора да биде целосно во мирување, да даде нитроглицерин (таблета или 1-3 капки алкохолен раствор за шеќер, под јазикот), што брзо го елиминира спазмот на коронарните артерии. Добар ефект во третманот на срцеви заболувања од овој тип може да донесе поставување на синапни малтери на левата половина од градите.

  Подготовката на пациентите за операција на срцето треба да биде насочена кон елиминирање на циркулаторната слабост, нормализирање на функцијата на паренхимните органи, елиминирање на нарушувањата во рамнотежата на вода-електролит и метаболизмот на протеините. Главното внимание при подготовката за хируршки третман на срцеви заболувања се посветува на третманот на егзацербација на ревматскиот процес, елиминација на нарушувањата на ритамот и надополнување на загубите на калиум.

  Вештачка циркулација на крв во третманот на срцеви патологии

  Кардиопулмоналниот бајпас се користи за „отворени“ интракардијални операции и операции на коронарните артерии, кога е потребно да се запре срцето за период на операција на бајпас. За време на кардиоплегија, циркулацијата на крвта и размената на гасови се обезбедуваат со употреба на кардиопулмонален бајпас (AIC). Се состои од пумпа, оксигенатор, разменувач на топлина и систем за контрола.

  Во фаза на подготовка за третман на срцеви заболувања, екстракорпоралниот систем на апаратот е исполнет со крв од донатор кај мали деца или течности замена на крв кај возрасни. За да се спречи коагулација на крв за време на кардиопулмонален бајпас, на пациентот му се инјектира хепарин, кој, откако ќе го исклучи кардиопулмоналниот бајпас, се неутрализира со протомин сулфат. Во текот на перфузија, коагулацијата на крвта процеси се внимателно следени.

  Почесто, како подготовка за хируршки третман на срцеви заболувања, се користи хипотермичен кардиопулмонален бајпас, намалувајќи ја телесната температура на 26-24 ° C и пониска. Хипотермична перфузија во третманот на срцеви заболувања ви овозможува да ги заштитите пациентот, неговото срце, мозок и други органи од исхемично оштетување за време на кардиопулмонален бајпас, за да ја намалите траумата на крвните клетки.

  Во операција на отворено срце кај деца, длабока хипотермија се користи со намалување на телесната температура до 18 ° C. Ова ви овозможува да ја запрете циркулацијата на крвта за 30-40 минути. На крајот од интракардијалната фаза на операцијата, температурата на испорачаната крв во разменувачот на топлина постепено се зголемува и перфузијата се завршува откако пациентот е целосно загреан до 37 ° С.

  Привремен срцев удар при срцеви заболувања

  Повеќето интракардијални операции во кардиопулмонален бајпас се изведуваат на привремено запрено срце. За овој метод на лекување на срцеви заболувања, се користат специјални кардиопелгиски раствори, кои откако ќе ја стегнат асцендентната аорта, се инјектираат директно во коронарните артерии преку специјални канили или во коренот на асцендентната аорта.

  Зачувувањето на енергетските ресурси на миокардот се постигнува со срцев удар и негово брзо ладење. Обично се користат кардиопелгиски раствори подготвени во индустриски услови. За да се одржи ниска температура на миокардот и да се одржи неговото инјектирање, кардиопелгичниот раствор се повторува на секои 15-30 минути, во исто време тие го покриваат срцето со трошки од топење на мраз или постојано наводнуваат со изотоничен раствор на натриум хлорид, ладен на 0 ° C .

  На крајот на операцијата и продолжувањето на коронарната циркулација, миокардот се загрева и срцевите контракции се обновуваат. Современите методи за лекување на срцеви заболувања можат безбедно да го запрат срцето 4 часа или повеќе.

  Современиот ритам на животот бара неверојатна сила од нас со цел да завршиме што е можно повеќе. И нашето срце мора да издржи сè, и, верувајте ми, никогаш не мирува. Затоа, прашањето како да се третираат срцеви заболувања дома станува најважно. Дали е ова реално?

  Внимавајте на вашата тежина за срцеви заболувања. Прекумерната тежина е причина за многу срцеви заболувања. За да се намали ризикот од напад, се препорачува периодично да се држите на диета.

  Внимавајте на крвниот притисок. Отстапувањата од нормата влијаат на работата на срцевите мускули, што доведува до дефекти во работата на срцето.

  59d5360725b2859d5360725b6a - Срцеви заболувања именува список на симптоми и знаци третман и спречување на болести

  Ослободете се од лошите навики. Разбирате, ова е штетно за целиот организам и нивната прекумерна употреба може да доведе до тажни последици. Пушењето и пиењето алкохол предизвикуваат аритмија и миокарден инфаркт, дури и кафето и претерано силниот час стануваат сојузници на аритмија. Енергетските пијалоци не се исклучок!

  Направете спортски или барем утрински вежби за лекување на срцеви заболувања. Вашите мускули бараат поддршка на тонот, а физичките редовни оптоварувања за подобрување на здравјето ќе дадат ваков резултат. Циркулацијата на крвта и збогатувањето на кислородот на внатрешните органи ќе станат униформни, што значи дека ќе се изврши помал стрес врз срцето, а со тоа ќе му помогнете.

  Развијте отпорност на стрес. Најдобри помагатели се уметноста и хобијата, активности што носат емотивно задоволство и чувство на среќа.

  Традиционалната медицина е еколошки лек. Билни чаеви, тинктури на срце, лекови за зајакнување на имунитетот - не е луксуз, туку потребата од која било возраст да го лекува срцето! Земи го тоа како неоспорен факт!

  Вежби за дишење се одличен начин за лекување на срцеви заболувања. Многумина ја ценеа нејзината ефикасност. Благодарение на античките мудреци што овој метод останува релевантен и по милениумите.

  Васкуларно чистење при третман на срцеви заболувања. Пожелно е народни лекови.

  Васкуларно чистење за срцеви заболувања

  • за чистење на крвта и токсините, истурете 1 лажица коприва, истурете чаша вода и инсистирајте 3-5 минути, пијте на празен стомак три пати на ден;
  • пијалак слаби екстракти од глог - нормализирање на централниот нервен систем и срцето.
  • За зајакнување на срцевите мускули, мелете десет лимони и пет глави лук, додадете 700-800 грама мед, ставете го на студ два дена. Вкусно!

  Исхрана корисна за срцеви заболувања

  За да го подобрите здравјето на срцето, елиминирајте го прекумерниот внес на сол, но започнете да консумирате храна што содржи калциум и магнезиум: ореви, семе од сусам, урда, зелка, магдонос, тиква, бадеми и други. Употребата на масна храна треба да биде ограничена, но и тие не можат целосно да се елиминираат, полн со исцрпеност на телото.

  Сок од грозје од сорти на вино - спречување на згрутчување на крвта. Една чаша на ден е доволна за да го направите срцето здраво.

  Производи со витамин Е: урда, зеленчук, растителни масти, риба, билки и други.

  Исхраната во третманот на срцеви заболувања треба да биде разновидна, но треба да ја следите вашата тежина. Можете да месо, риба, зеленчук и овошје, свежи, витамински сокови. Една или две јаболка на ден - исхрана за срцевите мускули и Белење на заби. Забележи.

  Терапијата со кардиоваскуларни болести е долг процес, честопати лековите треба да се пијат цел живот. Со напредни форми на патологија, нивната брза прогресија, ќе биде потребна хируршка интервенција.

  Лекови

  За да се подобри состојбата на срцето и крвните садови, се користат различни групи на лекови, нивниот избор зависи од дијагнозата, возраста на пациентот и сериозноста на болеста.

  59d536072c8e559d536072c927 - Срцеви заболувања именува список на симптоми и знаци третман и спречување на болести

  → Прва помош и третман на болка во срцето

  Список на ефективни лекови за срце:

  1. Антитромбоцитни агенси - Аспирин кардио, Кардиомагнил, Клопидогрел, Плавикс. Мешајте се во агрегацијата на тромб, намалете го ризикот од згрутчување на крвта, но може да предизвика сериозно крварење.
  2. Статини - Росувастатин, Симвастатин. Лековите се дизајнирани да го намалат лошиот холестерол, тие се користат за да се спречи прогресијата на патологиите, негативно да влијаат на мускулите и црниот дроб.
  3. АКЕ инхибитори - Рамиприл, Каптоприл, Периндоприл. Тие спречуваат стеснување на артериите, помагаат при артериска хипертензија, го намалуваат товарот на срцевиот мускул, со продолжена употреба, можна е појава на сува кашлица.
  4. Бета-блокатори - Небилет, Конкор. Намалување на артериските параметри, нормализирање на отчукувањата на срцето, намалување на побарувачката на кислород во миокардот. Главните несакани ефекти - влошување на квалитетот на спиењето, зголемување на нападите на астма, го зголемуваат ризикот од развој на дијабетес. Прочитајте повеќе за адренергичните блокатори.
  5. Антагонисти на рецептори на ангиотензин - Микардис, Лосартан. Тие имаат мал број на несакани ефекти и контраиндикации, пропишани за слаба толеранција на АКЕ-инхибитори.
  6. блокатори задржани Калциум - верапамил, амлодипин. Вазодилатационите лекови ја подобруваат циркулацијата на крвта, го намалуваат крвниот притисок и можат да предизвикаат мигрена и оток.
  7. Нитрати - нитроглицерин, нитроспреј. Ефикасно елиминирајте го нападот на ангина пекторис, имате вазодилатационо дејство. Несакани ефекти - оток на екстремитетите, црвенило на кожата.
  8. Диуретици - Фуросемид, Верошпирон. Тие го отстрануваат вишокот течност од телото, поради што исчезнуваат знаците на хипертензија, едем, отежнато дишење, може да предизвикаат дехидрираност, нарушена бубрежна функција.
  9. Гликозиди - Коргликон, Строфантин. Тие ја зголемуваат јачината на срцевите контракции, додека ја забавуваат нивната фреквенција. Лековите се токсични, имаат многу контраиндикации, диспептични нарушувања, привремено оштетување на видот, халуцинации често се јавуваат за време на третманот.
  10. Антикоагуланси - Варфарин, Ксарелто. Нормализирајте ја коагулабилноста на крвта, намалете го ризикот од тромбоза, нанесете после cardiolлогичка хирургија. Во итни случаи, со инфаркт на миокардот, се користат раствори за инјектирање.
  11. Лекови базирани на калиум и магнезиум - Панангин, Аспаркам. Спречување на развој на атеросклероза, нормализирање на отчукувањата на срцето.
  12. Метаболни лекови - Рибоксин, Милдронат. Тие ги подобруваат метаболичките процеси и го елиминираат недостатокот на кислород во ткивата.

  Терапија за одредени срцеви заболувања

  Име на болестаТерапија
  Ангина пекторис· Земање лекови од групата на нитрати: нитроглицерин;
  · Употреба на (бета) блокатори;
  АКЕ инхибитори;
  · Преземање на статини.
  Миокарден инфаркт· Итно повикајте медицинска помош;
  · Земање лекови од групата на нитрати: нитроглицерин;
  Хепарин за разредување на крв;
  · Употреба на (бета) блокатори.
  Кардиосклероза· Земање лекови од групата на нитрати;
  АКЕ инхибитори;
  Бета блокатори
  Гликозиди;
  Диуретици.
  КардиомиопатијаАКЕ инхибитори;
  Седативи;
  Бета блокатори
  Гликозиди;
  Диуретици.
  Стеноза на аортатаПатологијата се третира со терапија:
  Диуретици;
  АКЕ инхибитори
  · Блокатори;
  · Средства за блокирање на калциумови канали.
  Како и хируршка техника.
  Инсуфициенција на митрална валвулаПротетика на вентил
  Аневризма на аортата· Земете антикоагуланси;
  · Континуирана употреба на лекови за намалување на крвниот притисок;
  · Лекови кои го намалуваат индексот на холестерол во крвта;
  · Разредувачи на крв (за да се спречи формирање на тромбоза).
  Хируршка интервенција:
  · Техника на аортна шиење;
  · Техника на стентирање;
  · Зајакнување на theидовите на артеријата.
  Инсуфициенција на аортната валвулаЗамена на вентилот

  Рецепти за оние кои се жалат на работата на срцето

  1. За какви било прекршувања, многу е корисно да се користи глог. За да подготвите тинктура, треба да земете плодови од глог и темелно да ги исецкате. Потоа истурете топла вода и оставете да се вари 90 минути. Местото за подобро инсистирајќи на лекот треба да биде топло. Тогаш сè треба да бидат добро refaced и зема два пати на ден. Текот на земање тинктури е 6 месеци.
 • Исто така е неопходно да се користи тинктура од розови колкови, тоа многу добро помага при срцеви заболувања. Потребно е внимателно да се исецкаат неговите плодови и да се истури мала количина на вода. Гответе на средна топлина 15 минути. Земете лушпа непосредно пред јадење две недели.
 • За овој рецепт треба да земете 25 незрели ореви. Ситно исецкајте ги и истурете 1 литар. вотка. Ставете го на топло и темно место и оставете го да се вари 14 дена. Земете инфузија од 20 капки пред јадење.
 • Треба да земете сок од десет исцедени лимони, 10 глави лук, мелете го сето ова во мелница за месо и додадете 1 литар. душо Измешајте добро и ставете во тегла. Затворете ја теглата и инсистирајте на една недела. Земете 4 лажички. еднаш дневно. Текот на третманот на месецот.
 • За срцеви заболувања, добро е да пиете чај од јатка од кајсија. Тие треба добро да се исецкаат и да се додадат во зовриена вода.

  Во моментов, треба да бидете многу внимателни кон работата на вашето срце. Бидејќи срцевите заболувања многу често доведуваат до лоши последици. И, исто така, до најлошото што може да се случи - ова е смрт на една личност. Ние мора да ги почитуваме сите препораки на лекарите, за време на лекарски преглед, и секако, при првиот сомнителен симптом, да побараме помош од лекар.

  Можни компликации

  Било какви проблеми со срцето, дури и со навремено лекување, може да предизвикаат сериозни компликации што предизвикуваат целосна или делумна попреченост, смрт.

  Последиците од срцевите заболувања:

  • срцев удар;
  • мозочен удар;
  • акутна срцева слабост;
  • хронична хипертензија;
  • емболија на големи артерии;
  • напади на нагло намалување на срцевиот ритам може да доведат до срцев застој.

  Срцеви и васкуларни заболувања најчесто се дијагностицираат кај мажи на возраст од 40-55 години, кај жени - 50-65 години. По 70 години, двата пола подеднакво страдаат од слични патологии.

  Спречување на срцеви заболувања

  59d53608cc55259d53608cc5b3 - Срцеви заболувања именува список на симптоми и знаци третман и спречување на болести

  Често срцевите заболувања може да се спречат. За да го направите ова, ќе треба да следите неколку препораки:

  Бремените жени не можат да се вклучат во авто-третман на сите болести. Само лекарот треба да препише лекови кои ќе помогнат да се ослободиме од болеста (ограничен број од нив).

  59d5360a3ee3f59d5360a3ee89 - Срцеви заболувања именува список на симптоми и знаци третман и спречување на болести

  Ената треба да следи диета, целосно да се релаксира и редовно да го посетува својот гинеколог за да ја следи состојбата.

  Ова ќе помогне да се намали ризикот од развој на вродена патологија кај бебето.

 • Сите болести треба да се третираат навремено. Кога лекарот препишал курс на антибиотици, треба да ги завршите сите лекови до крај, и покрај подобрувањето. На крајот на краиштата, преостаната инфекција доведува до ревматизам.
 • За да спречите развој на сифилитична болест, треба да спроведете нарачан сексуален живот.
 • Треба да ги напуштите лошите навики, да јадете добро, да спортувате.
 • Понекогаш може да наидете на мислење дека со срцеви и васкуларни заболувања, секоја физичка активност е контраиндицирана. Ова не е вистина! Ако товарите се нежни и умерени, тогаш ова ќе има само корист.

  Можете да направите вежби за фитнес на која било возраст (прво треба да се консултирате со лекар).

  Но, ако ова е миокарден инфаркт во акутната фаза, тешки напади на ангина пекторис, тогаш не може да се зборува за никакви активности.

  Исто така, луѓето на возраст не е препорачливо да прават остри наклони на главата и телото, да се движат премногу брзо.

  Тој ќе помогне правилно да се утврди дијагнозата и да пропише третман што ќе го олесни заболувањето или ќе ја поддржи работата на кардиоваскуларниот систем.

  Во превенција на кардиоваскуларни патологии, правилната исхрана е од голема важност, неопходно е да се вклучат груб леб и други производи со висока содржина на влакна дневно во исхраната - ова ќе помогне во чистење на крвните садови од холестерол и ќе се намали ризикот од развој на атеросклероза.

  59d53608d7d3d59d53608d7da0 - Срцеви болести имиња список на симптоми и знаци третман и спречување на болести

  Како да спречите срцеви заболувања:

  • минимизирајте ја потрошувачката на храна богата со маснотии, шеќер, сол;
  • заменете ги животинските масти со растителни масла;
  • консумирајте повеќе овошје и зеленчук - ги содржат сите потребни витамини и минерали кои го поддржуваат нормалното функционирање на срцевиот мускул, најкорисни се тиква, калинка, брокула, суви кајсии, вибурнум;
  • морска риба и морска храна содржат масни киселини, кои поволно влијаат на состојбата на крвните садови и срцето;
  • напушти ги зависностите, дури и пасивното пушење негативно влијае на состојбата на кардиоваскуларниот систем;
  • избегнувајте стрес - способност за релаксација, медитација ќе помогне да се одржи смиреноста, полесно да се носат тешкотии;
  • контролирајте ги артериските параметри, навремено поминете низ рутински преглед;
  • пијте неварена прочистена вода - при вриење, содржината на калциум се намалува, што предизвикува развој на кардиоваскуларни патологии;
  • телесната тежина

  Активниот начин на живот ќе помогне да се одржи здраво срце подолго време. Кардио тренинг со вистинско оптоварување совршено ги зајакнува кардиоваскуларниот и респираторниот систем. Секојдневни прошетки, добар сон, омилено хоби - сите овие фактори имаат корисен ефект врз здравствената состојба.

  За спречување на кардиоваскуларни болести, секоја жена по 40-годишна возраст треба да зема препарати на калциум и магнезиум двапати годишно.

  Превентивните мерки играат важна улога во појавата на срцеви заболувања. Нивниот развој и текот зависи главно од самата личност и неговиот живот.

  • спортува;
  • Здрава храна;
  • избегнувајте стресни ситуации;
  • напушти зависности;
  • често испитувани.

  Важно е да го следите вашето здравје, навремено да посетите лекар. Ова ќе помогне да се избегнат негативните ефекти на болеста и да се подобри квалитетот на животот.

  Оние луѓе кои веќе претрпеле некоја од болестите, особено треба да бидат внимателни и да ја следат диетата препорачана од експерти. На пример, пациент кој доживеал срцев удар треба да се придржува до строга диета со зеленчук. И, исто така, во неговата диета можете да вклучите грав, урми, суви кајсии, ореви. Исто така, се препорачува да се одбијат такви пијалоци како пиво, вино, шампањ. И, исто така, обидете се да ја исклучите од вашата исхрана оние јадења што содржат многу бои и стабилизатори.

  За жал, никој не е имун од генетски и наследни фактори. Затоа, невозможно е да се спречи вродена срцева болест. Списокот и симптомите на ваквите болести треба да им бидат познати на сите, а на прво сомневање потребно е да се контактира а cardiolогист за стручен преглед. Ова во голема мера ја зголемува шансата за целосно закрепнување.

  Покрај тоа, здравиот начин на живот ќе помогне да се намали ризикот од развој на срцеви заболувања. Придржувајте се кон правилна исхрана, внимавајте на вашата тежина, активно поминувајте го слободното време, редовно подложете на медицински преглед, особено обрнете внимание на дијагнозата на крвниот притисок, холестеролот и нивото на шеќер во крвта.

  Внимавајте на сигналите на вашето тело - навремен пристап до лекар не само што може да го подобри квалитетот на животот, туку и во многу случаи може да заштеди толку вреден подарок.

  15 симптоми на рак кои жените најчесто ги игнорираат Обрнете внимание на вашето тело. Ако забележите.

  Што може да каже формата на носот за вашата личност? Многу експерти веруваат дека гледањето во носот може да каже многу за личноста на една личност. Затоа, на првиот состанок, обрнете внимание на носот на странец.

  Никогаш не го правете ова во црква! Ако не сте сигурни дали се однесувате правилно во црквата или не, тогаш веројатно не ја правите вистинската работа. Еве список на ужасни.

  11 чудни знаци кои покажуваат дека сте добри во кревет Дали сакате да верувате и дека му давате задоволство на вашиот романтичен партнер во кревет? Барем не сакате да руменило и жал ми е.

  Нашите предци не спиеја како нас. Што правиме погрешно? Тешко е да се поверува, но научниците и многу историчари се склони да веруваат дека современиот човек воопшто не спие како неговите антички предци. Првично

  Како да изгледате помладо: најдобрите фризури за оние кои имаат над 30, 40, 50, 60 Девојки за 20 години не грижете се за обликот и должината на фризурата. Се чини дека младоста е создадена за експерименти врз изгледот и задебелени кадрици. Сепак, веќе последниот.

  Прогноза на животот

  Прогнозата на срцеви заболувања е поволна само со навремено препознавање на патологијата во почетната фаза. Сите срцеви заболувања полесно се спречуваат отколку да се лекуваат.

  Со првата симптоматологија, не треба да се лекувате самостојно, но треба да се консултирате со лекар-профил.

  Svetlana Borszavich

  Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
  Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
  Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
  Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

  Detonic