Третман и спречување на уништување на ендартеритис на нозете

Ова е воспалителна патологија на периферните артерии. Како резултат на развојот на оваа болест, постои стеснување на овие артерии и влошување на процесот на циркулација на крвта, што предизвикува целосна блокада на крвните садови и ткивната хипоксија, гангрена.

Обично, патологијата влијае на областа на стапалата и нозете. Бидејќи помалку и помалку крв и кислород, соодветно, влегуваат во садовите, меките ткива постепено венеат, по што тие едноставно престануваат да функционираат и умираат. Патологијата е почеста кај мажите на средна возраст, но може да се појави и кај жени.

Во зависност од фазата на развој на патологијата, симптомите може значително да се разликуваат. Може да има алтернација на периодични егзацербации на болеста и ремисии, што може да трае многу долго, заведувајќи го пациентот.

Поради ова, луѓето често мислат дека проблемот го нема и ја одложуваат посетата на лекар. Ова е всушност огромна грешка. Бидејќи болеста едноставно паѓа во таканаречениот режим на спиење, со цел наскоро да се влоши со нов интензитет и веќе во потешка фаза.

Истата причина често не овозможува навремено да се препознае ендартеритисот. Меѓу најчестите симптоми се:

 • појава на остра болка во долните екстремитети, што може да се појави и во мирување, и за време на движење, физички напор;
 • замор за време на одење и појава на болка, чувство на тежина во телето;
 • појава на мали рани на прстите кои не заздравуваат доволно долго, без оглед на третманот;
 • појава на вкочанетост на стапалата и честа сензација на студенило во нозете;
 • се појавува оток на долните екстремитети;
 • хиперхидроза на стапалата;
 • слаба палпација на пулсот, понекогаш пациентот воопшто не може да го почувствува пулсот;
 • кршливост на ноктите, деформација;
 • грчеви во нозете, кои прво се појавуваат ноќе, после - одење, а потоа целосно трајно;
 • кожата на долните екстремитети станува бледа, нозете се секогаш ладни, може да се појави синкава нијанса.

Во зависност од фазата на развој на болеста, интензитетот на симптомите и самиот третман може да варираат.

Информативно видео во кое детално е претставена болеста, како се манифестира и како може да се излечи.

За жал, невозможно е целосно да се ослободиме од оваа патологија. Сепак, можно е значително да се забави развојот на болеста, да се намалат непријатните и болни симптоми и да се подобри состојбата на пациентот.

Алтернативни методи, исто така, може да се користат како додаток, но само во врска со медицински третман и по разговор со лекар. Бидете сигурни да ги напуштите лошите навики - пушење, алкохол, па дури и од постојано прејадување. Воспоставете режим и започнете да јадете правилна, здрава храна.

obliteriruyushhij endarteriit e1500875009558 - Третман и спречување на уништување на ендартеритис на нозете

Третманот со лекови е задолжителен, бидејќи во случај на развој на оваа патологија, традиционалната медицина нема да успее. Типично, лекарите препишуваат овие видови лекови за третман на уништен ендартеритис на садовите на долните екстремитети:

 • спазмолитично;
 • антихистаминици - Цетрин, Супрастин, Лоратадин, Л-цет;
 • аналгетици;
 • мускулни релаксанти, меѓу кои најпопуларни се Тифен, Редергам и Ангиотрофин;
 • разредувачи на крв - Трентал или Аспирин;
 • хормони на надбубрежниот кортекс - Преднизон;
 • Витамини Б, Е, Ц и ПП.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

физиотерапија

Со помош на физиотерапевтски процедури, можно е да се подобри циркулацијата на крвта во долните екстремитети.

Лекарот може да препише овие видови на процедури за физиотерапија:

 • термички - апликации на парафин и озокерит, греење на различни класификации, струи на Бернард;
 • магнетотерапија - терапија со користење на високофреквентно магнетно поле;
 • баромасажа - нозете на пациентот се ставаат во посебна комора под притисок, додека тие се наизменично изложени на низок и висок притисок;
 • динамички струи;
 • електрофореза;
 • топли бањи користејќи иглолистен екстракт, морска сол и други лековити билки.

Во отсуство на ефект на конзервативна терапија или во посериозни фази на болеста, лекарот може да одлучи за операција.

Третман наречен симпатектомија може да биде препишан за третман на ендартеритис на долните екстремитети. Ова е дисекција на нервните ткива кои предизвикуваат вазоспазам.

Obliteriruyushhiy e60ndarteriit sosudov nizhnih konechnostey simptomyi i lechenie - Третман и превенција од уништување на ендартеритис на нозете

На второ место меѓу хируршките методи на терапија е шантирањето. Ова е вештачко создавање на дополнителни циркулаторни патишта со употреба на шантови. Вештачките артерии од овој вид можат да ги заобиколат оштетените области на крвните садови.

Во потешки случаи, потребно е делумно или целосно отстранување на артеријата и нејзината протетика. Кога има згрутчување на крвта во садовите и артериите, може да биде неопходна тромбинтимектомија. Ова е хируршко отстранување на згрутчување на крвта што го блокира патот до артериите за циркулација.

Во најнапредните фази, може да се препише операција, при што се отстрануваат местата на сува гангрена. И во случај на последна фаза на уништување на ендартеритис на садовите на долните екстремитети - целосна ампутација на нозете. Ова е најекстремната мерка што лекарите обично ја преземаат за да го спасат животот на една личност, кога апсолутно не се забележува ефектот на другите методи на терапија, додека болеста напредува.

Народни лекови

Алтернативен третман на алтернативна медицина во таков случај не може да се разгледа. Може да се користи само во комбинација со полноправен медицински третман, по консултација со лекар.

Алтернативните методи за ендартеритис ќе помогнат малку да се олесни состојбата на пациентот во почетните фази на развојот на патологијата. Во основа, сите рецепти се базираат на билки и билни препарати, кои се карактеризираат со зајакнувачки и регенерирачки ефект врз васкуларните wallsидови.

Со овие едноставни рецепти, можете да го намалите воспалителниот процес и малку да ги намалите симптомите на болеста:

 1. Во еднакви количини, земете камилица, жигови од пченка, ајдучка трева, пупки од кантарион и бреза и измешајте ги сите овие лековити билки. За две лажици собирање ќе ви треба еден литар врела вода. Оставете го да се вари два часа. Филтрирајќи ја супата, консумирајте 250 ml двапати на ден - наутро и навечер пред јадење.
 2. Земете 80 грама конска опашка, 200 грама сув глог и 120 грама птичји планинар. За една лажица од оваа колекција ќе треба половина литар врела вода. Откако ќе се внесе супа, исцедете го и користете го три пати на ден, една лажица пред јадење.
 3. Мелете еден лимон и портокал со ренде, мешалка или мелница за месо, додадете една лажица мед. Мешајте додека не се изедначи и ставете во фрижидер. Консумирајте дневно по една лажичка од оваа смеса 30-40 минути пред оброците, три пати на ден.

obliteriruyushiy endarteriit - Третман и спречување на уништување на ендартеритис на нозете

Само-лекувањето може да доведе до сериозни последици, дури и смрт!

holod v nogah - Третман и спречување на уништување на ендартеритис на нозетеСо таква патологија, нозете на една личност постојано се замрзнуваат.

 • чувство на студ во нозете;
 • постојан едем;
 • чувство на трчање „гуски“ и вкочанетост;
 • зголемено производство на пот во областа на стапалото;
 • бледило на кожата;
 • кршливи нокти и нивно боење во сина боја;
 • слаб пулс во нозете;
 • грчеви и изразена болка.

Хируршки третман на уништувачки ендартеритис на долните екстремитети се користи само во тешки случаи и ретко се изведува. Спастичните нервни јазли негативно влијаат на текот на болеста, на општата состојба на пациентот, затоа се користи хируршки терапевтски метод. Честопати, формациите од левите и десните екстремитети истовремено се отстрануваат. Ако не се појават изразени знаци на флебитис, тогаш се изведува операција за замена на оштетената површина на садот со протеза и бајпас.

Водечкиот симптом е наизменична клаудикација. Ова се остри болки при одење во мускулите на телето, поминувајќи за време на одмор, што се случува веќе во првите фази. Колку е поизразен патолошкиот процес, толку помалку пациентот може да помине: прво, безболното растојание е 300-500 m (фаза I-II), потоа се намалува на 200 m или помалку (фаза II-III), последователно на лицето не може да помине низ 25-50 м, има постојани болки за одмор, не поминувајќи по одмор (фаза IV).

Пациентите се загрижени и за ладење на екстремитетите, замор и грчеви во нозете, негативни промени на кожата („мермер“, цијаноза), се забележуваат габични инфекции на ноктите, улцеративни некротични лезии на кожата и меките ткива се развиваат во последната фаза .

Симптомите на опишаните болести се слични, но постојат карактеристични манифестации кои го разликуваат ендартеритисот од другите уништувачки патологии на артериите на долните екстремитети: ендартеритисот се развива почесто во средната возраст, меѓу првите знаци, пациентите забележуваат болка при мирување заедно со периодични клаудикација, на болеста често и претходи сериозни инфекции и хипотермија на екстремитетите, ендартеритис обично не се комбинира со патологии како што се дијабетес, хипертензија, дислипидемија.

Текот на уништување на болести на артериите, по правило, е долг, со децении, со периоди на егзацербации и ремисии. Бенигниот тек е можен кога промените во артериите се развиваат бавно, додека се зафатени само артериите на едниот или на двата долни екстремитети (со ендартеритис). Со малиген тек, се дијагностицира оштетување на артериите на екстремитетите, абдоминалната аорта, коронарните и церебралните артерии (со атеросклероза).

Детално за уништување на ендартеритис

Болеста која го уништува ендартеритисот на долните екстремитети се развива и продолжува во циклуси, што значи дека периоди на слабеење на сериозни симптоми нагло се заменуваат со влошена форма на болеста. Честопати, патологијата се развива во хронична форма, сепак, имало случаи кога болеста се развила многу брзо.

Во раните фази на болеста, артериите не се подложни на органски промени, во ретки случаи, пациентот има васкуларни грчеви. Со текот на времето, болеста што го уништува ендартеритисот напредува и доведува до фактот дека артериите делумно или целосно се преклопуваат. Како резултат, циркулацијата на крвта се влошува, можно е развој на гангрена и чиреви.

Фази на развој

Ова е прва од фазите на развој на болеста, во која протокот на крв сè уште не е нарушен, но артериите се малку стеснети, садовите се уште се нормални. Јасно изразените симптоми на болеста во оваа фаза не се почитуваат. Пациентот сè уште не чувствува многу непријатност од уништување на ендартеритисот. Во оваа фаза, дијагностицирањето на болеста е практично невозможно.

Артериски спазам

Болеста се развива брзо, оптоварувањето на гранките на крвните садови се зголемува, тоа е она што доведува до фактот дека едно лице почнува да ги чувствува примарните знаци на присуство на болеста (нозете брзо се заморуваат, често замрзнуваат, може да се појави куцање) ) Куршумот сè уште може да се почувствува. Најчесто, болеста се дијагностицира во оваа фаза, по што итно е потребен третман.

Започнува активна пролиферација на сите слоеви на wallsидовите на крвните садови, ова повлекува болка при одење. Болката е присутна дури и кога некое лице не прави ништо.

Симптомите на болеста се зголемуваат нагло, многу е тешко да се почувствува пулсот. Оваа фаза веќе се смета за занемарена состојба.

vypadenie volos e1500875458154 - Третман и спречување на уништување на ендартеритис на нозете

Губење на косата може да биде еден од симптомите на уништување на ендартеритис.

Во оваа фаза на болеста, се јавува блокада на крвните садови, започнуваат промените што не можат да се решат, ткивата станува мртва, започнува гангрена. Едно лице повеќе не може да се движи, доживувајќи постојана болка. Оваа фаза на ендартеритис е многу тешко да се излечи, се смета за занемарена. Уште потешко е да се врати деформацијата на екстремитетите, поради што тие можат да бидат ампутирани.

Кога е влажно, стапалото отекува, токсичните материи почнуваат да ја трујат крвта и целото тело. Промените се однесуваат на целиот циркулаторен систем на телото, садовите на мозокот и срцето се засегнати.

Точните причини за развој на уништувачки ендартеритис сè уште не постојат, но механизмот на развој на оваа болест е одамна расчистен.

Прво, капиларите на нозете се стеснуваат кај некоја личност, потоа луменот на садот се стеснува, најчесто овој процес завршува со целосна блокада на садот со тромб.

Закупорка сосуда тромбом e1500876194584 - Третман и спречување на уништување на ендартеритис на нозете

Слика на тромб на згрутчен сад

Општо е прифатено дека автоимуните процеси се важни во развојот на оваа болест. Телото, од непознати причини, почнува да произведува антитела кои се борат против сопствените садови.

Најчестите причини за развој на болеста:

 • повреди на ногата;
 • злоупотреба на алкохол;
 • неправилна диета (премногу масна храна во исхраната);
 • хипотермија на долните екстремитети;
 • продолжена депресија;
 • носење непријатни чевли;
 • инфекција.

Neudobnaya obuv e1500876300107 - Третман и спречување на уништување на ендартеритис на нозете

Незгодни чевли можат да предизвикаат болест

Телото на пушачот ги има сите услови за развој на болеста. Облитерирачкиот ендартеритис главно се стекнува во адолесценција или во средна возраст. Пушењето во голема мера ја зголемува можноста за заболување.

За обилните пушачи кои пушат пакет или повеќе цигари дневно, ризикот е најголем, особено за оние кои пушат цигари. Но, ризикот е голем и кога користите каква било форма на производи од тутун, без разлика дали џвакате тутун или цигара. Резултатот на болеста е делумна или целосна ампутација на нозете; пушачите директно се соочуваат со овој проблем.

Не беше можно да се утврди точната природа на развојот на васкуларниот ендартеритис. Сепак, повеќето лекари се на мислење дека тие предизвикуваат развој на оваа патологија автоимуни антитела кои предизвикуваат воспалителни процеси и влијаат на theидовите на артериите. Ова предизвикува уништување на сврзното ткиво и стеснување на луменот на садовите.

Поради воспаление и склероза, масното ткиво што ги опкружува садовите е засегнато. И сврзното ткиво почнува да ги стиска артериите однадвор, што дополнително ја влошува постојната состојба.

Покрај тоа, лекарите успеаја да пронајдат блиска врска помеѓу развојот на уништен ендартеритис на крвните садови и хроничната форма на труење на телото со никотин и други отрови. Влијаат на развој на болеста и чести стресни ситуации, невропсихички пренапони, па дури и редовна хипотермија на долните екстремитети.

Лекарите разликуваат пет фази на развој на уништувачки ендартеритис на садови на долните екстремитети. Секоја од фазите има свои карактеристики:

 1. Првата фаза е почетната. Во оваа фаза е невозможно да се открие знак за развој на болеста. Постои постепено намалување на луменот во садовите и постепено влошување на процесот на циркулација на крвта.
 2. Втората фаза е исхемична. Пациентот забележува периодично или редовно ладење на долните екстремитети и појава на бледило на кожата. Постои чувство на слабост по краток физички напор, болка и куцање.
 3. Третата фаза е трофична. Постои прекумерен раст на сврзното ткиво и стеснување на луменот на садовите. Болката во нозете е веќе позабележителна и се јавува скоро на континуирана основа (не само при одење, туку и во состојба на смиреност). Пулсацијата станува послаба, има мала деформација на ноктите на нозете.
 4. Четвртата фаза е улцеративен некротичен. Постојат промени во ткивата на стапалата од неповратна природа, протокот на крв запира. Артериите целосно се затвораат, раните и чиревите се појавуваат на нозете, се развива некроза на ткивата (смрт). Без помош, едно лице повеќе не е во можност да се движи.
 5. Петтата фаза е последна. Се јавува формирање на сува или влажна гангрена, а промените се однесуваат не само на областа на нозете, туку и на другите органи. Постои труење на крвта, општа интоксикација, што може да предизвика фатален исход.

Во раните фази на развој на болеста, можно е да се ослободи од патологијата без да му наштети на здравјето на луѓето. Во спротивно, можна е ампутација на долните екстремитети, па дури и смрт.

Механизмот на развој на уништувачки ендартеритис на долните екстремитети не е целосно разбран. Според набудувањата на лекарите, идентификувани се ризични групи и предиспонирачки фактори кои можат да доведат до развој на болеста. Многу често, комбинација од неколку причини придонесува за појава на уништувачки васкуларен ендартеритис.

Етиолошки фактори кои можат да доведат до патологија:

 • Психо-емоционален пренапон - чести стресови може да доведат до рефлексен вазоспазам и ендартеритис;
 • Лоши навики - злоупотреба на алкохол, пушење и употреба на други токсични материи може да предизвика нарушување на регулацијата на васкуларниот тонус и да доведе до оштетување на крвните садови;
 • Температурни разлики - овој механизам е слабо проучен, но практиката покажува дека кај повеќето пациенти се развива патологија по хипотермија на нозете со висок зум>prichiny obliteriruyushchego ehndarteriita - Третман и спречување на уништување на ендартеритис на нозете

Причини за уништување на ендартеритис

7106f7dde444f5c854e0c257295d7fb6 - Третман и спречување на уништување на ендартеритис на нозете

За развој на болест, единствена изложеност не е доволна - неопходен е постојан контакт на пациентот со каузален фактор што предизвикува развој на патологија. Според набудувањата на научниците, постојат ризични групи, чие присуство го зголемува ризикот од уништување на ендартеритис:

 • Машки секс на возраст од 20-40 години;
 • Тешки услови за работа, придружени со температурни промени, чест стрес или неухранетост;
 • Пушачи, алкохоличари или корисници на дрога.

Воопшто не значи дека болеста нужно ќе се појави ако некое лице се приближи до една или повеќе групи. Но, за да се намали веројатноста за ризик, се препорачува да бидете внимателни во однос на вашето здравје и да ги следите препораките на лекарот.

Клиничарите идентификуваат неколку хипотези за развој на уништувачки ендартеритис:

 • Невроген механизам - под влијание на провоцирачки фактори, постои повреда на функциите на нервите што ги инервираат садовите на нозете. Постепено, ова доведува до нарушување на нивното функционирање и формирање на грчеви;
 • Алергиски механизам - според оваа хипотеза, сопствените антитела погрешно ги напаѓаат wallsидовите на крвните садови, што доведува до воспаление со последователно задебелување. Оваа состојба се јавува со имунолошко нарушување;
 • Ендокриниот механизам - се карактеризира со нарушена функција на надбубрежната жлезда, зголемено производство на адреналин, што доведува до вазоспазам.

Овие се трите главни теории кои го објаснуваат развојот на патологијата. Овие механизми се активираат од предизвикувачки фактори по хипотермија, неухранетост или ингестија на токсични материи.

И покрај сите тековни истражувања, до денес не било можно да се откријат точните причини за развој на оваа болест. Познато е дека уништувачкиот ендартеритис на садовите на долните екстремитети започнува со спазам на артерискиот wallид, како резултат на што луменот станува тесен. Во иднина, се развива воспаление на идовите и се јавува формирање на сврзно ткиво, што дополнително го нарушува процесот на нормална циркулација.

Постои хипотеза дека болеста е автоимуна по природа - поради некоја причина, човечкиот имунолошки систем започнува да произведува антитела кои ги напаѓаат ткивата на васкуларните wallsидови, предизвикувајќи нивно воспаление. Сепак, нема објаснување за причините за оваа дефект на имунитетот.

Сепак, лекарите беа во можност да идентификуваат некои фактори на ризик. Особено, уништување на ендартеритис на долните екстремитети многу почесто се дијагностицира кај пушачи. Фактори на ризик, исто така, вклучуваат атеросклероза, инфекции на крвните садови и околните ткива и нарушувања на крварењето. Исто така, луѓето кои се подложени на честа хипотермија се склони кон оваа болест. Ризикот од развој на болеста е многу поголем кај луѓето кои барем еднаш добиле смрзнатини на долните екстремитети.

Се разбира, денес постојат неколку системи за класификација. Мошне често, уништувачкиот васкуларен ендартеритис е класифициран во зависност од фазата на развој. Во современата медицина, вообичаено е да се разликуваат пет главни фази на прогресија на оваа болест:

 • Во првата (почетна) фаза, луменот на садовите е стеснет, но не многу, затоа, циркулацијата на крвта е релативно нормална. Болеста практично не предизвикува непријатност или видливи промени, па затоа е исклучително тешко да се дијагностицира во оваа фаза - пациентите едноставно не бараат помош.
 • Во отсуство на третман, што се случува многу често, болеста оди во втората, исхемична фаза. Луменот на садовите е значително стеснет, што доведува до значително влошување на снабдувањето со крв. Пулсот на екстремитетите сè уште може да се почувствува, но состојбата на пациентот значително се влошува. Постои сериозен замор и непријатност во нозете, што предизвикува куцање. Екстремитетот е ладен на допир. Патем, во оваа фаза најчесто се јавува дијагнозата.
 • Третата или трофична фаза е придружена со темелно кршење на нормалната циркулација на крвта. Заради ова ткиво, нозете не добиваат доволно кислород и хранливи материи. Кожата добива синкава нијанса, влакната на нозете почнуваат да паѓаат, а ноктите се кршат и се деформираат. Болеста станува поизразена. Овие симптоми укажуваат на напредна фаза на болеста, со што не е лесно да се справите.
 • Четвртата фаза се нарекува улцеративен некротичен. Во оваа фаза, се забележува целосна оклузија на садовите на екстремитетот, како резултат на што апсолутно сите структури на ногата страдаат од недостаток на хранливи материи и кислород, како и акумулација на метаболички производи. Ногата е цијанотична, ладна на допир, пулсот повеќе не се чувствува. Болката во екстремитетот станува постојана - пациентот повеќе не може да се движи нормално. Поради кршење на трофичкото ткиво на нозете, почнуваат да се формираат трофични чиреви, кои практично не заздравуваат и често стануваат порта за инфекција однадвор. Атрофија на мускулите на нозете.
 • Ако болеста не се лекува, чиревите и некрозата придонесуваат за развој на гангрена на екстремитетите. Сувата гангрена е придружена со „сушење“ на ткивата, како резултат на што стапалото се оцрнува, се деформира, ткивата започнува да умира. Можно е формирање на влажна гангрена, во која се забележува формирање и ослободување на токсични материи во крвта. Во таква ситуација, единствениот можен третман е ампутација на погодениот дел на екстремитетот, бидејќи во спротивно некрозата брзо ќе се прошири на други ткива.

Причини

Облитерирачки ендартеритис: класификација и фази на развој на болеста

Облитерирачкиот ендартеритис секогаш се јавува во две форми, имено: органска и генерализирана форма. На прво, само артериите на нозете се засегнати, развојот на патологијата е бавен. Во втората форма, не само садовите на нозете, туку и церебралните, како и коронарните артерии, гранките на аортниот лак можат да бидат засегнати.

По долги студии на болеста, лекарите дојдоа до заклучок дека е потребно да се подели во класифицирани фази, врз основа на добиените податоци за дефектот на болката кај пациентот:

 • Јас - болката се манифестира при одење на растојание од повеќе од 1 км;
 • IIa - болката во мускулите на телето се манифестира на помалку од 500 m од поминато растојание;
 • IIб - пред почетокот на болката, едно лице е во можност да помине растојание од 200 м;
 • III - болка е присутна при одење дури и на најкратки растојанија и на одмор;
 • IV - пациентот престанува да ги препознава нозете, тие ја менуваат нивната боја, ноктите се влошуваат непрепознатливо, се појавуваат чиреви, се јавува некроза на ткивата, се формира гангрена.

Оваа класификација на уништувачкиот ендартеритис не е поврзана со горенаведените фази на развој на болеста и се базира само на сериозноста на болката.

Како е дијагнозата?

Ендартеритисот е хронично воспалително заболување на крвните артерии што доведува до нарушувања на циркулацијата, а подоцна и до целосно затворање на луменот и формирање гангрена.

атеросклероз 2 - Третман и спречување на уништување на ендартеритис на нозете

Често се користи терминот „уништување на ендартеритис“. Облитерација или оклузија - нарушена проодност, заклучување на wallsидовите на крвните садови.

Најчестиот вид на болест е уништување на ендартеритис на долните екстремитети, главно влијае на садовите на нозете и потколениците.

Со развојот на болеста, се помалку кислород влегува во нозете, што доведува до оштетување на ткивото, нарушување на нормалното функционирање и некроза на делови од телото.

Најчесто, оваа болест, како и тромбоангитисот (Бургерова болест), која е близу до неа, влијаат на средовечни мажи кои имаат толку лоша навика како пушењето.

Ефикасно, оваа болест се третира само во раните фази на развој. Во најнапредните фази, само ампутацијата може да помогне.

Лекарите од целиот свет сè уште не можат да дојдат до заедничко гледиште за причините за појава на болест кај некоја личност. Многумина веруваат дека болеста има автоимуна природа.

Тоа е, во телото се произведуваат антитела кои ги оштетуваат wallsидовите на крвните садови. Последователно, theидовите на садовите се воспалуваат.

Се формира сврзно ткиво, кое ги стеснува празнините во садовите и надворешно ги притиска артериите.

Причините за производство на такви антитела од страна на телото, кои влијаат негативно на нивните сопствени клетки, сè уште не се разјаснети.

Постојат и други теории за причините за болеста:

 • Алергија на никотин
 • Атеросклероза на нозете;
 • Нарушувања на коагулацијата на крвта;
 • Различни инфекции.

Прецизно е познато дека пушачите имаат најголеми шанси да се разболат. Исто така, уништување на ендартеритис на долните екстремитети може да се развие по подолг стрес или со постојана хипотермија на долните екстремитети. Покрај тоа, оние кои некогаш добиле смрзнатини на нозете се изложени на ризик.

симптомите

Со развојот на болеста кај пациенти, се забележуваат следниве симптоми на уништување на ендартеритис на екстремитетите:

 1. Замор и тежина во нозете дури и со мал физички напор или одење;
 2. Чувство на студ во нозете;
 3. Оток на екстремитетите;
 4. Сензација на „гуски“ и вкочанетост на нозете;
 5. Зголемено потење во долните екстремитети;
 6. Бледило на кожата на нозете;
 7. Појавата на чиреви. И подоцна - некроза и гангрена;
 8. Кршливост, синкавост и деформација на ноктите на нозете;
 9. Ослабување на пулсот во долните екстремитети. Во подоцнежните фази на развојот на болеста, пулсот воопшто не се чувствува;
 10. Грчеви и болка при движење. Во иднина, овие симптоми се појавуваат во мирување. Болката се јавува во телињата на нозете, таа е остра и силна. Принудувајќи ја пациентот да застане и да ја чека. Грчеви и болка при запирање на поминувањето, ова му овозможува на пациентот слободно да помине уште некое растојание. Тогаш симптомите се повторуваат. Ова се нарекува наизменична клаудикација. Тоа е главниот знак на болести како што се уништување на ендартеритис и атеросклероза.

Развој на болеста

Развојот на уништувачкиот ендартеритис на садовите на долните екстремитети се случува постепено и циклично. Постојат периоди на егзацербација и периоди на ремисија. Во зависност од различни фактори, развојот на болеста може да трае долго време, или може да се случи многу брзо. Вториот е забележан многу поретко.

Луменот на садовите не е многу стеснет, циркулацијата на крвта е сè уште релативно нормална. Симптомите на болеста практично не се почитуваат. Пациентот не чувствува сериозна непријатност. Да се ​​дијагностицира болеста во оваа фаза е исклучително тешко.

Постои значително влошување на снабдувањето со крв како резултат на стеснување на луменот. Пациентите имаат повремен клаудикација, замор, студени нозе. Пулсот сè уште се чувствува. Обично болеста се дијагностицира токму во оваа фаза. Се препорачува третман веднаш да се започне.

Поради силното стеснување на празнините и долгото кршење на снабдувањето со крв, ткивата на нозете не добиваат нормална исхрана во форма на кислород и хранливи материи. Симптомите на болеста се влошуваат.

Оваа фаза се смета за знак на занемарена болест што не е третирана или неправилно третирана.

Се појавува скоро целосна оклузија на сите садови на нозете. Пулсот веќе не се чувствува. Болката во нозете станува трајна. Пациентот повеќе не може да се движи, или се движи со големи тешкотии и на кратки растојанија.

Атрофија на мускулите на нозете. Бројни чиреви се појавуваат на нозете, се јавува некроза на ткивата. Ова е целосно занемарена форма на болеста, што е многу тешко да се третира. Уште потешко е да се вратат деструктивните процеси што се случуваат во екстремитетите.

Ако не правите ништо со чиреви и некроза, постепено се развива гангрена на стапалата. Гангрена е од два вида - сува и влажна. Со сува гангрена на стапалата, прстите или дури и целото стапало се сушат, поцрнуваат, деформираат и умираат.

Со влажна гангрена на нозете, ткивата отекува, токсични материи почнуваат да се ослободуваат во крвта, трујат и го инфицираат целото тело. Во овој случај, само ампутацијата на екстремитетот помага да се избегне смрт од труење на крвта.

Исто така, во подоцнежните фази на болеста, васкуларната оклузија може да се забележи низ целото тело, а не само во екстремитетите.

nervnye okonchaniya e1500875331570 - Третман и спречување на уништување на ендартеритис на нозете

Најдобро е да се дијагностицира уништувачки ендартеритис на екстремитетите во раните фази на болеста. Компетентен специјалист може да дијагностицира ендартеритис што е можно поскоро. Колку побрзо ќе ја дијагностицирате болеста, толку побрз третман ќе биде препишан. Значи, ќе има повеќе шанси значително да се забави текот на болеста.

За точна дијагноза, обично се вршат следниве студии:

 • Капилароскопија е студија за капилари во која се прават заклучоци за состојбата на микроциркулацијата во одредена област на човечкото тело;
 • Осцилографија
 • Артериографија (ангиографија) - контрастно средство се инјектира во артеријата, потоа артеријата се прави со Х-зраци. Направена е студија за состојбата на садот, протокот на крв, а исто така е откриено присуство и се утврдува големината на патолошкиот процес;
 • Реовазографија - ја проценува брзината на крвта во садовите на екстремитетите и го одредува нивото на оклузија;
 • Проучување на температурата на кожата (термографија) - температурните полиња на една личност откриваат присуство или отсуство на отстапувања во одредена област на телото;
 • Доплерографија (ултразвук) - со помош на оваа постапка се проценува состојбата на ткивата и се утврдува колку се променети и деформирани.

Покрај тоа, се открива присуство на сомневање за патогени (вируси, габи, инфекции). И, исто така, земени се и други дополнителни анализи.

Атеросклерозата може да биде или една од причините за ендартеритис, или независно заболување слично на тоа кај симптомите. Блокирање на протокот на крв во екстремитетите во овој случај се должи на атеросклеротични плаки

Користејќи диференцијална дијагностика, лекарите обично исклучуваат болести слични на симптоми за да ја постават единствената правилна дијагноза. Најчесто, ендартеритисот се меша со атеросклероза. И обратно. Бидејќи симптомите на уништување на ендартеритис се многу слични на знаците на атеросклероза. Но, по подетална инспекција, овие две болести се многу различни едни од други.

Главните разлики помеѓу периферната васкуларна атеросклероза и ендартеритисот:

 1. Подоцнежната возраст на појава на болеста. Атеросклерозата е погодена главно од луѓе постари од 50 години. Ендартеритисот влијае и на помладите.
 2. Со атеросклероза, симптомите се зголемуваат многу побавно отколку со ендартеритис.
 3. Со атеросклероза, васкуларните лезии се симетрични, а со ендартеритис, тие се асиметрични.
 4. Облитерацијата на ендартеритисот на долните екстремитети секогаш започнува со мали садови, а потоа продолжува до големите. Исто така, болеста влијае на вените. Атеросклерозата започнува веднаш во големите крвни садови и воопшто не влијае на венскиот систем.
 5. Атеросклерозата влијае само на долните екстремитети. Ендартеритисот, особено во напредната фаза, ги погодува сите екстремитети.

Во моментов е невозможно целосно да се излечи ендартеритисот. Вие само може значително да ја забавите стапката на развој на болеста и да ги ублажите симптомите.

Нема специјална диета за пациенти со ендартеритис. Вие само треба да јадете правилно, да не прејадувате и да се откажувате од алкохол. Исто така, императив е да се откажете од пушењето и да започнете многу да се движите.

По дијагностицирање на болеста, потребно е веднаш да се започне со третман на ендартеритис. Прво на сите, специјалист препишува лекови. Исто така, успешно се применуваат физиотерапевтски методи и третман со народни лекови. Во екстремни случаи, се изведува хируршка интервенција.

Третманот со лекови вклучува:

 • Спазмолитички лекови;
 • Витамини Најкорисни за оваа болест - ПП, Б, Ц, Е;
 • Лекови за разредување на крв;
 • Антихистаминици.

За да се подобри циркулацијата на крвта во екстремитетите, се изведува следната физиотерапија:

 1. Различни термички третмани. Сауна, греење, апликации за озокерит и други;
 2. Баромасажа. Поставување на нозе во комора за притисок со влијание на зголемен или намален притисок наизменично;
 3. Различни кади (топла, контрастна, сенф, иглолистен, итн.);
 4. Електрофореза;
 5. Дијадинамички струи;
 6. Магнетотерапија. Третман со високофреквентно магнетно поле.

Ако третманот со лекови во комбинација со физиотерапија не помогне или дава слаб ефект, тогаш е пропишана хируршка операција.

Во зависност од степенот на погодената област, може да биде потребно шантирање (создавање на дополнителна патека за циркулација на крвта за заобиколување на оштетениот дел од садот со употреба на шантови), отстранување на дел од артеријата или целосно заменување на артеријата со протеза.

Покрај тоа, можеби ќе треба пациентот да направи тромбинтимектомија. Ова е отстранување на тромб што го блокира патот во артеријата.

Најекстремната мерка е ампутација на екстремитетот. Се користи само ако животот на пациентот е загрозен.

Ендартеритисот е многу сериозна болест. Во никој случај не треба да се лекувате самостојно. Сите процедури и лекови треба да се земаат под строг надзор на квалификуван професионалец. Строго не се препорачува да се започне со третман.

Народни лекови може да помогнат само во раните фази на болеста. Најдобро е да ги користите во комбинација со медицински лекови пропишани од специјалист.

uzi sosudov nog3 - Третман и спречување на уништување на ендартеритис на нозетеДијагноза на патологија е можна со помош на ултразвук.

Превенција

Поволна прогноза чека пациенти кои се во согласност со препораките на лекарот при спроведување на превентивни мерки. Најважно е усогласеност со следниве правила:

 • Откажете се од лошите навики;
 • Внимавајте на диетата, не јадете мрсна и зачинета храна;
 • Водете мобилен животен стил - умерената физичка активност е секогаш корисна за садовите на нозете;
 • Избегнувајте хипотермија;
 • Ако страдате од вишок тежина - препорачливо е да преземете мерки за слабеење.

Суштината на главната превенција е зајакнување на артериите на нозете, спречување на ефектите на предизвикувачките фактори кои придонесуваат за појава на патологија.

Облитерацијата на ендартеритисот е сериозна болест што доведува до постојано нарушување на протокот на крв во садовите на долните екстремитети. Болеста не може да се излечи - но ако се спроведе навремен третман, можете да го живеете целиот свој живот без манифестација на главните знаци на патологија. Ако пациентот не спроведе профилакса и не ги следи препораките на лекарот, прогнозата е слаба, може да се развијат компликации во форма на гангрена.

Едно лице мора да го исклучи пушењето од животот, што е главниот предиспонирачки фактор за развој на болеста. Вреди да се јаде правилно, избегнувајќи смрзнатини и продолжено изложување на премногу топли или ладни простории. Спречување на уништување на ендартеритис вклучува редовно вежбање и носење удобни обувки.

Набудувајќи ги следниве правила и препораки, може значително да го намалите ризикот од развој на уништувачки ендартеритис на садовите на долните екстремитети.

Прво, откажете се од пушењето, алкохолот и другите лоши навики. Тие негативно влијаат на телото како целина, предизвикувајќи ваков вид сериозна патологија. Второ, избегнувајте хипотермија и смрзнатини на нозете. За да го направите ова, користете топли природни чорапи направени од овца, коза или зајачка волна, како и удобни, висококвалитетни чевли за сезоната.

Ако е можно, обидете се да ги минимизирате повредите на ногата и не заборавајте да ја следите хигиената на долните екстремитети, обрнувајќи особено внимание на ова прашање. Обрнете внимание на вашата исхрана, во чија диета не треба да има масни, солени, зачинети јадења и производи. Обидете се да одбиете слатки и брза храна, претпочитајќи природна и здрава храна.

Во случај на вишок тежина или дури и дебелина, обидете се да се ослободите од овој проблем. Бидејќи негативно влијае не само на состојбата на нозете, туку и на целиот организам. И одете во спорт. На долните екстремитети им треба умерена физичка активност за нормално, здраво функционирање. Обидете се да пешачите најмалку половина час барем дневно. Верувајте ми, ова позитивно ќе влијае не само на фигурата и состојбата на вашите нозе, туку и на целото тело.

Грижете се за себе, и обрнете внимание дури и на помали симптоми. Ова ќе овозможи навремено откривање на уништувачкиот ендартеритис, што ќе даде многу поголема шанса за закрепнување без да се загрози здравјето.

Причини

bol v ikronozhnyh myshtsah e1500875702145 - Третман и спречување на уништување на ендартеритис на нозете

Утврдено е дека предизвикувачи на долга спастична состојба на периферните садови се пушење, хронична интоксикација, ладење и смрзнатини на екстремитетите, нарушување на периферната инервација поради хроничен невритис на ијатичниот нерв и повреда на екстремитетите. Според некои извештаи, појавата на уништувачки ендартеритис може да биде предизвикана од тифус, сифилис и епидермофитоза на стапалата.

Важна улога во развојот на уништувачки ендартеритис припаѓа на невропсихички фактори, нарушување на надбубрежните жлезди и половите жлезди, што предизвикува вазоспастични реакции. Автоимуниот механизам на уништување на ендартеритисот е индициран со појава на антитела кон васкуларен ендотел, зголемување на циркулирачкиот имунолошки комплекс и намалување на бројот на лимфоцити.

симптомите

 • Клиничкиот тек на уништување на ендартеритис вклучува 4 фази:
 • исхемичен;
 • трофични нарушувања;
 • улцеративен некротичен;
 • гангрена.

Исхемичната фаза се карактеризира со појава на чувство на замор, студенило во долните екстремитети, парестезии, вкочанетост на прстите и грчеви во стапалата и мускулите на телето.

Понекогаш во почетната фаза на патологијата кај пациентите, се јавуваат феномени на мигрирачки тромбофлебитис, со формирање на згрутчување на крвта во сафените вени на нозете и нозете.

Во трофични нарушувања, се забележува зголемување на сите горенаведени феномени, болки во екстремитетите за време на одење и се појавува наизменична клаудикација. Болките се локализирани во мускулите на ногата, во областа на стапалата или прстите.

Кожата на нозете добива мермерна боја или синкавост, станува сува, се открива забавување на растот на ноктите и се открива нивна деформација, се јавува опаѓање на косата на нозете.

Бран во артериите на нозете практично не е откриен или отсутен на едната нога.

Улцеративно-некротичната фаза се карактеризира со појава на болка при мирување, атрофија на мускулите на нозете, отекување на кожата, формирање на трофични чиреви на стапалата и прстите. Во повеќето случаи, улцеративниот процес се влошува со развој на лимфангитис или тромбофлебитис. Артериската пулсација не е откриена на стапалата.

Гангренозна фаза се карактеризира со развој на сува или влажна гангрена на долните екстремитети. Најчесто, на почетокот на гангрена претходи повреда на екстремитетот или постоечки улкус. Во повеќето случаи, се откриваат лезии на стапалата и прстите, поретко гангрена - ткива на долниот дел на ногата. Синдромот на токсемија како резултат на гангрена станува причина за потреба за ампутација на екстремитетот.

дијагностика

peremezhayushhayasya hromota e1500875844747 - Третман и спречување на уништување на ендартеритис на нозете

Дијагноза на уништување на ендартеритис се јавува преку голем број функционални тестови - Голдфлам, Шамова, Самуелса и термометриски тест. Исто така, се испитуваат карактеристичните симптоми на патологијата: Симптом на опел плантарна исхемија, симптом на прст притисок, феномен на коленото на Панченко, што ни овозможува да ја идентификуваме инсуфициенцијата на снабдувањето со артериска крв на екстремитетот.

За да се потврди дијагнозата, на пациентот ќе му треба назначување на ултразвучна доплерографија на садовите на долните екстремитети, реовазографија, термографија, капилароскопија, осцилографија, ангиографија на долните екстремитети.

третман

Конзервативната терапија е ефикасна само во раните фази на уништување на ендартеритисот.

Третманот е насочен кон ублажување на спазмот на васкуларниот wallид, запирање на воспалителниот процес, спречување на тромбоза и подобрување на микроциркулацијата.

Хируршки третман е индициран за улцеративен некротичен стадиум на уништување на ендартеритис, болка во мирување, тешка интермитентна клаудикација

Превенција

Спречување на развој на уништувачки ендартеритис се заснова на елиминација на предизвикувачки фактори, исклучување на повредите на екстремитетите и редовно спроведување на курсеви за терапија со лекови за васкуларни патологии.

Физиотерапија за ендартеритис

Физиотерапевтски процедури им помагаат на пациентите да ја подобрат циркулацијата на крвта во долните екстремитети.

 • Еден од таквите методи за лекување на болеста е термички процедури, на пример, сауна, дијатермија, затоплување на долниот дел на грбот со помош на струи на UHF, Бернард.
 • Баротерапија или баромасажа - повредениот екстремитет се ослободува во комората за притисок, каде што наизменично е под влијание на притисок.
 • Ултразвучен третман
 • Магнетотерапија - третманот се спроведува со високофреквентно магнетно поле.
 • Електрофореза - лек се инјектира директно во посакуваната област под влијание на електрични полиња.

yazvy na nogah 2 e1500876021306 - Третман и спречување на уништување на ендартеритис на нозете

Третман на уништувачки ендартеритис со процедури за вода - иглолисни, радонски бањи. Постои голема разновидност на нога бањи.

 • Бањи од синап - обични бањи за нозе, со додавање на сув прав од синап (2 лажици).
 • Топла бања - водата се загрева до 43-45 степени, стапалата треба да се зголемуваат околу 20 минути. По завршување на постапката, се препорачува да се носат топли волнени чорапи.
 • Контрастни бањи - екстремитетите се натопуваат во топла вода 5 минути, а потоа остро се ладат во ладна вода половина минута. Постапката повторете ја 4 пати. Последниот 5-ти пат мора да се заврши со потопување на нозете во топла вода 1 минута. Избришете ги стапалата. Носете волнени чорапи.

Исхрана за ендартеритис

Како што веќе споменавме, специјална диета за пациенти со уништувачки ендартеритис едноставно не постои. Но, постојат многу други диети, со кои можете да го внесете вашето тело во тон, да се ослободите од вишокот тежина. За да го направите ова, треба да јадете нискокалорична храна и да потрошите повеќе калории отколку што консумирате.

Се препорачува пациентите да ја отстранат целата храна од исхраната, содржината на витамин Б во нивниот состав:

Планинскиот пепел е многу корисен - го зајакнува васкуларниот систем.

Ендартеритис и атеросклероза

Некои пациенти ги збунуваат обете овие болести - сметајќи ги за синоним за еден патолог, но тоа не е така. Двете болести имаат една сличност - тие придонесуваат за уништување, нарушувајќи ја проодноста на артериите со последователен развој на недоволно снабдување со крв. Но, постојат разлики, кои се како што следува:

 • Атеросклероза облитеранс - се карактеризира со системски лезии на артерии со претежно голем калибар, таложење на атеросклеротични плаки на нивните wallsидови, стеснување на луменот и нарушена циркулација. Оваа болест ги погодува не само садовите на екстремитетите, туку и целиот организам, подеднакво се јавува и кај мажи и жени на возраст над 40 години;
 • Облемерен ендартеритис - не се појавуваат наслаги на theидовите на крвните садови, како кај атеросклерозата. Внатрешната обвивка е погодена - спазам, се формира воспаление, епителот се згуснува. Болеста главно ги погодува малите артерии на екстремитетите; во 99% од случаите се развива кај мажи под 40-годишна возраст.

Фаза III: болки од постојан карактер, може да се појават не само во нозете, туку и во задникот и долниот дел на грбот, наизменична клаудикација по 100 метри одење, студенило на стапалата на кое било време, прогресивни габични заболувања на ноктите, кожата на нозете добива синкава нијанса.

Фаза IV: силна болка при мирување, наизменична клаудикација по одење на кратки растојанија од 100-50 m, се развиваат улцеративни некротични процеси, гангрена.

Со атеросклероза, ситуацијата е значително комплицирана од општоста на патолошкиот процес, во кој се погодени сите артерии на телото. Постарите пациенти страдаат од атеросклероза, поврзана со патологии на разни органи (церебрални артерии), квалитетот на животот и прогнозата на болеста главно зависат од навремена и компетентна медицинска нега.

Бидејќи уништување на болести на артериите на нозете во почетните фази може да биде скоро асимптоматско, или пациентите не ги поврзуваат непријатните манифестации со болести на садовите на нозете, посетата на лекар е доцна, кога симптомите се веќе изразени и промена на целата рутина на животот. Внимателен став кон здравјето и навремена посета на лекар (хирург, васкуларен хирург) ќе ви овозможи да преземете контрола врз болеста, да одржувате активност и да избегнете сериозни компликации.

Дали има ефективни превентивни мерки?

Со цел да се спречи болеста, треба да се откажете од сите лоши навики, да водите здрав и активен животен стил. Според лекарите, меѓу пациентите со ендартеритис скоро и да нема пациенти кои не пушат. Никотинот доведува до стеснување на крвните садови, го забавува движењето на крвта и ја зголемува неговата коагулабилност.

Ако на пациентот му е дијагностициран раствор на енндатеритис во рана фаза, мора да се почитуваат следниве барања:

 • носете удобни квалитетни чевли;
 • пазете се од повреди на екстремитетите;
 • Здрава храна;
 • Строго е забрането супер ладење на нозете, создавање на најудобни температурни услови;
 • набудувајте ја хигиената на нозете, редовно мијте ги нозете со сапун 2 пати на ден, користете хранливи креми.

Оболувањето на ендартеритисот е болест со која не вреди да се шегуваме; тоа бара соодветно и навремено лекување. На првите знаци, вознемирувачки услови, грчеви и грчеви, треба веднаш да се консултирате со лекар за испитување.

Третманот на уништувачки ендартеритис на долните екстремитети е долг и тежок процес. Па дури и со употреба на сите средства за современа медицина, нема гаранции за успешна елиминација на болеста во раните фази. Многу е полесно да се обиде да спречи појава или релапс на болеста. Се разбира, лекови кои можат да заштитат некоја личност не постојат. Како и да е, усогласеноста со некои едноставни правила значително го намалува ризикот од развој на вакво сериозно заболување.

 • За почеток, вреди да се откажеме од пушењето, алкохолот и другите лоши навики, бидејќи сите до еден степен или на друг влијаат на состојбата на садовите. Оваа точка е особено важна за пушачите, бидејќи супстанциите содржани во цигарата предизвикуваат мал спазам на садовите.
 • Неопходно е да се прилагоди исхраната, отстранувајќи ја од неа премногу масна, премногу зачинета и солена храна.
 • Позитивно влијание врз состојбата на телото и, особено, крвните садови, влијае на спортот. Лекарите препорачуваат лесно трчање, пливање, возење велосипед, долги прошетки.
 • Важно е да се отстрани вишокот тежина, што создава дополнителен стрес на нозете.
 • Неопходно е да се обидете да го одржите најудобниот режим на температура - нозете не треба да бидат ниту премногу ладни или премногу топли. Во зима, треба да се облекувате според времето (не носете здолништа со тенки хулахопки на ниски температури), а исто така не злоупотребувајте солариуми, сауни и бањи.
 • Важно е да се придржувате до правилата за хигиена, да се грижите за кожата на нозете, доколку е потребно, третирајте ја со заштитни или навлажнувачки креми.
 • Бидете сигурни да изберете удобни чевли направени од природни ткаенини кои нема да ја стиснат ногата и да и овозможат на кожата да „дише“. Се разбира, подобро е да претпочитате удобни чевли со ниска стабилна пета до високи стилети.

Ако сте изложени на ризик, редовно поминувајте медицински прегледи - болеста е многу полесно да се излечи ако е дијагностицирана во рана фаза.

Како се развива патологијата?

Обично болеста продолжува постепено, при првите манифестации на симптомите, садовите се малку спазматични, а крвта тече низ бајпасните (колатерални) артерии. Под микроскоп, можете да ги видите следниве промени:

  Дистрофија на нервите и внатрешната обвивка на садот. Во овој случај, симптомите не се појавуваат, бидејќи циркулацијата на крвта е докажана>rassmotrenie pod mikroskopom proyavlenij patologii - Третман и спречување на уништување на ендартеритис на нозете

Патолошки процеси во садовите со уништувачки ендартеритис

Класификацијата на уништувачкиот ендартеритис вклучува распространетост на патологијата во телото и нејзината тежина. Во првиот случај, се разликуваат два вида на болест:

 • Генерализиран ендартеритис - болеста влијае на малите садови на целото тело, што доведува до системски нарушувања;
 • Ограничена верзија на патологијата - артериите на екстремитетите се оштетени, се појавуваат само локални симптоми.

Според сериозноста, распаѓачкиот спазам на садовите е поделен на четири степени:

 • Јас - непријатност и болка во нозете се појавуваат при одење за 1 км;
 • II - разликува да класа: IA - симптомите се појавуваат при одење од 200 m до 1 км и IB - болка се грижи откако ќе се надминат растојанија помали од двесте метри;
 • III - знаците се јавуваат со мали оптоварувања и во мирување, надворешните манифестации на болеста се умерени;
 • IV - формирање на чиреви и гангрена.

Кога се поставува дијагноза, се поставува фаза на патологија, зборува за прогресијата на оштетувањето на wallидот на крвниот сад и природата на компликациите.

клиничка слика

Симптомите на уништување на ендартеритис се појавуваат постепено кога колатералните садови не се справуваат со нивната функција. Како резултат на тоа, се развива хипоксија - недостаток на кислород, што се манифестира како постепена слабост и болка во нозете. Со текот на времето, ткивата на екстремитетите почнуваат да умираат, што придонесува за манифестација на разни симптоми.

Рентген e1500876469154 - Третман и спречување на уништување на ендартеритис на нозете

Главните знаци на ендартеритис:

 • Зголемен замор во нозете - се развива во почетните фази, укажува на недостаток на проток на крв во екстремитетите;
 • Губење на чувствителност - се јавува во позадина на исхемија. На почетокот на пациентот, нарушена е непријатност во прстите, што на крајот се зголемува. Подоцна, „гуски“ се појавуваат на кожата и се намалува перцепцијата на чувствителност во нозете;
 • Бледилото на кожата е главниот дијагностички знак за лекарот, зборувајќи за инсуфициенцијата на протокот на артерија на крвта;
 • Едем - во отсуство на терапија, уништувачкиот ендартеритис поминува во напредна фаза, чиј прв знак е оток на екстремитетот;
 • Кршливост на ноктите - со продолжена исхемија, се развива глад на кислород, што доведува до деформација и кршливост на ноктите плочи;
 • Грчевите во екстремитетите се главниот симптом на уништување на ендартеритисот. Симптомот е концентриран во мускулите на телето, во почетната фаза се манифестира со продолжен напор, потоа со кратко одење, комплицирано со куцање;
 • Ослабување на пулсот на нозете - се развива на финалето, зборува за силно стеснување на луменот на садот;
 • Смрт на ткивото - ако не се обнови протокот на крв, се појавуваат чиреви кои болат и крварат. После клеточна смрт, се формира сува или влажна гангрена.

Овие симптоми се јавуваат како што напредува уништувачкиот ендартеритис - колку повеќе се затвора луменот на садот, толку е поизразена исхемија и локални симптоми.

симптомија razvitiya obliteriruyushchego ehndarteriita - Третман и спречување на уништување на ендартеритис на нозете

Симптоми на развој на уништувачки ендартеритис

Воспоставување дијагноза

Дијагнозата на уништувачките лезии на крвните садови се заснова на преглед на пациентот и лабораториски и инструментални методи на истражување. Надворешен преглед на нозете на пациентот или анализа на фотографијата на исчезнување на бледило на ендартеритис, понекогаш - синкава боја на врвовите на прстите и плочите на ноктите. Со тешка форма на патологија, постојат расфрлани чиреви на крварење во долните делови на ногата, затемнување на кожата (гангрена).

За да се потврди дијагнозата, се пропишани следниве методи на испитување:

 • Доплерографија - ја покажува состојбата на васкуларниот wallид;
 • Реовазографија - ја регистрира брзината на проток на крв;
 • Капилароскопија - доказ>методија дијагностика облитерирујујушко ехндартириета - Третман и превенција од уништување на ендартеритис на нозете

Дијагностички методи за уништување на ендартеритис

Кога пациентот е прегледан и степенот на оштетување на крвните садови е идентификуван, лекарот подготвува програма во која детално се наведува како да се третираат уништувачки ендартеритис на долните екстремитети.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic