Првите знаци на миокарден инфаркт кај жени и мажи и прва помош

 • седентарен начин на живот;
 • храна со вишок маснотии;
 • прекумерно јадење;
 • хипертензија;
 • лоши навики

МИ е многу сериозна и опасна болест. Поради исхемија на миокардот и метаболички нарушувања, некои од миокардните контрактилни клетки умираат, кои се заменуваат со сврзни клетки кои не се во можност да се контрахираат. На срцето се формира лузна, што доведува до влошување на неговата работа. Според статистичките податоци на жените, оваа патологија влијае 2 пати помалку од мажите.

Миокарден инфаркт се јавува кај жени по 50 години. На млада возраст, женските хормони (естрогени), кои се способни да ги прошират коронарните садови, го намалуваат ризикот од срцев удар. Количината на овие хормони во постменопаузална возраст нагло се намалува, нивната заштита престанува да дејствува. Особено во овој возрасен период, поубавиот пол треба да биде претпазлив.

Треба да ги знаете знаците на срцев удар кај жена. Тие се поделени на далечни и блиски. Најстрашниот далечен знак е IHD (корорнарна срцева болест). Срцевиот удар е компликација и последица на оваа болест, чиј третман не може да се занемари. Со коронарна срцева болест, мора постојано да бидете под надзор на вашиот лекар и да ги следите неговите препораки.

Основен фактор во развојот на акутен миокарден инфаркт е атеросклерозата на крвните садови, особено коронарните садови, кои обезбедуваат проток на крв во срцето.

Дури и на млада возраст, причината за оваа патологија може да биде:

 1. Оптоварено со наследност, атеросклероза кај роднините.
 2. Нарушен метаболизам на липидите, висок холестерол и штетен дел од липопротеини со мала густина.
 3. Дислипопротеинемија.
 4. Дебелина, вишок исхрана на масна и јаглени хидрати храна.
 5. Пушење и честа употреба на алкохол и дрога.

Покрај атеросклерозата, артериската хипертензија, хормоналните или метаболичките нарушувања го зголемуваат ризикот од срцев удар. Кај жени под 45 години, причина за срцев удар може да биде недостаток на естроген како резултат на неправилен менструален циклус, недостаток на овулација, со почеток на рана менопауза или по земање лекови кои го инхибираат производството на естроген.

Причината за коронарна патологија може да биде:

 1. Вазоспастични грчеви на коронарните артерии.
 2. Аномална структура на садовите на срцето.
 3. Секундарна фиброза на коронарни артерии од инфективно - алергиска, токсична природа.
 4. Повреда на коагулабилноста на крвта при земање контрацептивни средства или хормонални лекови.
 5. Тешката загуба на крв и сериозната дехидратација придонесуваат за згуснување на крвта.
 6. Хиперкоагулацијата доведува до формирање на тромби, тромбоза на коронарните садови.
 7. Ситуацијата ја влошува дебелината на млада возраст.
 8. Во ретки случаи, чекор напред во коронарната артерија (дисекција) може да предизвика срцев удар за време или по породувањето.

Исклучувањето на околностите погодни за развој на коронарна срцева болест може да доведе до зголемување на животниот век на старите лица за пет до шест години, напредно - за две до три години.

Прочитајте Поврзан материјал: Притисок кај постарите лица

Што е миокарден инфаркт?

Миокарден инфаркт е форма на коронарна срцева болест. Болеста продолжува со развој на исхемична некроза на местото на миокардот, придружена со целосен или делумен недостаток на снабдување со крв. Во текот на изминатите 20 години, смртноста од оваа болест кај мажите е зголемена за 60%. Срцевиот удар за тоа време беше многу млад.

Денес срцев удар кај триесетгодишно лице не изненадува никого. Womenените пред 50 години не биле погодени од оваа болест, иако, откако ја преминале оваа старосна граница, инциденцата кај жените се спореди со инциденцата кај мажите. Лицето кое имало срцев удар прима попреченост, а стапката на смртност кај сите пациенти е околу 10-12%.

Симптоми на миокарден инфаркт

Оние луѓе кои претрпеле срцев удар зборуваат за него како многу сериозен и страшен напад. Главниот симптом на миокарден инфаркт е силна болка во градите. Болката е толку силна што волјата на пациентот е целосно парализирана. Едно лице има идеја за близу смрт. Болката постојано вознемирува, без оглед на физичката активност, често се шири на рамото и раката, на вратот, на вилицата. Повторно, болката може да биде не само постојана, туку и повремена.

Како што покажува медицинската пракса, кај скоро 25% од пациентите срцев удар се јавува без посебни симптоми, инаку наречени „тивка исхемија“ или „тивок срцев удар“. Сепак, отсуството на симптоми не значи дека срцевиот мускул не е оштетен.

Многу често, или поточно, во 95% од случаите, причината за миокарден инфаркт е тромбоза на коронарната артерија во областа на атеросклеротична плака. Веднаш штом ќе пукне атеросклеротичната плоча, нејзината ерозија (формирање на чир на површината на плочата) или пукнатина во внатрешната обвивка на садот под него, тромбоцитите и другите крвни клетки се лепат на местото на оштетување. Се формира „приклучок за тромбоцити“.

Понатаму, станува погусто, расте во обем, на крајот, целосно го блокира луменот на артеријата. Ова се нарекува оклузија. Блокираната артерија ги храни кислородот во клетките на срцевиот мускул, а снабдувањето со овој кислород е доволно околу 10 секунди. После тоа, уште 30 минути, срцевиот мускул останува одржлив.

Знаци на миокарден инфаркт

- Често повремено дишење

- Брзо неправилно чукање на срцето

- Слаб забрзан пулс во екстремитетите

- Несвестица (синкопа) или губење на свеста

Карактеристични симптоми на преинфаркт

Првите знаци на срцев удар кај жените можат да се појават многу пред нападот. Пред-инфарктната состојба се карактеризира со безрезервен замор.

e410d55dbfc04a0ba5acdf8b970602f2 e1531841938152 - Првите знаци на миокарден инфаркт кај жени и мажи и прва помош

Дополнителни карактеристики се:

 • Несоница
 • Ладна пот.
 • 'Рчење.
 • Престанете да дишете во сон.
 • Прекршувања на дигестивниот тракт.
 • Притискање на болки во градите кои се протегаат на раката и рамото.
 • Честа желба за мокрење.
 • Главоболка.
 • Крварење на непцата.

Сите овие симптоми кај жените се развиваат во услови на недоволна циркулација. Покрај тоа, жените може да доживеат зголемен притисок и оток на долните екстремитети. Најчесто, жените не се консултираат веднаш со лекар. Ова се должи на фактот дека тие се повеќе трпеливи за болка и повикуваат брза помош веќе во моментот на акутен напад.

Првиот симптом на напад е секако болка во градите од левата страна. Оваа болка може да се даде на раката, вратот, скапулата, долната вилица, забите, тилот. Симптомот на болка не го запира нитроглицерин. Нападите можат да се повторуваат во кратки интервали неколку часа.

Вториот карактеристичен симптом е отежнато дишење. Може да се појави со мали оптоварувања, па дури и во состојба на мирување. Комбинацијата на отежнато дишење и болка во градите е повод итно да повикате брза помош.

Други карактеристични симптоми кај жени со миокарден инфаркт се:

 • Низок крвен притисок.
 • Лачење на ладна пот.
 • Намалување на телесната температура.
 • Вкочанетост на рацете.
 • Вртоглавица и гадење.
 • Нарушен говор и координација.
 • Чувство на страв, паника.

Сите овие знаци припаѓаат на типична форма на патологија. Сепак, често симптомите на срцев удар кај жените можат да се маскираат во други болести. Атипични форми на патологија може да ги манифестираат следниве симптоми:

 • Бронхијален спазам.
 • Белодробен едем.
 • Гадење.
 • Повраќање.
 • Стомачна болка.
 • Главоболка.
 • Оштетување на видот.
 • Губење на свеста.

Зошто се развива патологија

Миокарден инфаркт кај жени може да се развие во позадина на разни болести на кардиоваскуларниот систем. Сè започнува со развој на исхемија, ангина пекторис и аритмија. Сите овие болести без навремено лекување може да доведат до развој на срцев удар. Нападот се развива во моментот кога коронарната артерија е запушена. Миокардните клетки почнуваат да умираат од недостаток на кислород. Мускулот веќе не може целосно да се контрахира.

Ризичната група вклучува жени со следниве болести:

 • Дијабетес.
 • Прекумерна тежина
 • Атеросклероза.
 • Ревматизам.
 • Срцева болест.
 • Срцева слабост.
 • Лоши навики.

Покрај медицинските ризици од развој на срцеви заболувања, постојат и фактори во домаќинството кои ја влошуваат ситуацијата и значително го зголемуваат ризикот од срцев удар. Меѓу ризиците во домаќинството, лекарите разликуваат:

 • Стрес.
 • Седентарен начин на живот.
 • Неточна храна.
 • Лоша екологија.

За разлика од мажите, жените имаат природна одбрана од оваа болест. Факт е дека женското тело произведува специфичен хормон - естроген, кој спречува стеснување на крвните садови и со тоа го намалува ризикот од коронарна срцева болест.

Ако се развие патологија, тогаш ова се случува на постара возраст - поблиску до 60 години, кога започнува периодот на менопауза и количината на естроген нагло се намалува. Ако болеста ја престигнала жената на помлада возраст, тогаш имало специфични причини кои играле улога на тригер.

Знаци на екстензивен, акутен и многу близок, непосреден миокарден инфаркт кај жени и мажи

Според статистичките податоци, жените страдаат од миокарден инфаркт многу поретко отколку мажите. Хормоналната позадина ги штити од васкуларна стеноза. Но, и покрај ова, патологијата се повеќе се забележува кај жените. Лекарите ова го припишуваат на современиот ритам на животот, кога жените носат огромни оптоварувања, се во постојан стрес и не се грижат за своето здравје. Најчесто, патологијата се јавува кај жени за време на менопаузата, но младите пациенти понекогаш одат во болници со оваа дијагноза.

Срцевиот удар кај жените има свои карактеристични одлики. Ако мажите најчесто имаат напад во акутна форма, жените може да доживеат малаксаност дури и неколку дена пред катастрофата. Ова е оправдано со фактот дека жените имаат помали димензии на срцевиот мускул, а пулсот е најчесто нешто побрз.

Знаците и симптомите на подготовка на миокарден инфаркт се манифестираат и стануваат забележливи околу еден месец пред катастрофата со крвните садови на срцето. Сè уште можете да ја избегнете трагедијата ако се свртите кон а cardiolогист на време, се подложени на преглед и третман за зајакнување на коронарните садови.

 • грчењето и кратки запирања во сон. Таквата респираторна инсуфициенција, 'рчењето и апнејата доведуваат до кршење на снабдувањето со срцето со кислород, исхемија на срцевиот мускул;
 • продолжен, необјаснет замор;
 • несоница;
 • пародонтална болест (болка и крварење на непцата) - недоволно снабдување со периферна крв, како знак на срцева патологија;
 • оток на долните екстремитети - одложено повлекување на течности, што укажува на слаба функција на срцето;
 • болка во левото рамо - знак на ангина пекторис;
 • отежнато дишење, отежнато дишење - срцева слабост;
 • главоболка придружена со зголемен притисок;
 • често мокрење ноќе.

Микрокардната некроза е неповратен процес. Често кај жени, првичните знаци на состојба пред-инфаркт се благи или личат на други болести. Слабиот пол се карактеризира со трпеливост и висок праг на болка. Womenените често издржуваат до последниот, сè додека не се појави неповратно оштетување на коронарните садови. И покрај тврдењето на статистичките податоци дека срцев удар кај мажите се јавува почесто отколку кај жените, кај жените тој често завршува со смрт.

Најопасното време за луѓето со патологии на кардиоваскуларниот систем е вонсезоната. Преструктуирањето на телото и недостатокот на хранливи материи особено се рефлектира кај луѓето изложени. Препорачуваме мешање на коктели: ореви, суви кајсии, мед (сооднос 1: 1: 1), мешање и разредување со топла вода за зајакнување на срцевиот мускул. Пијте 3-4 пати на ден.

Ако е можно, измерете го притисокот. При низок притисок, не можете да пиете нитроглицерин, ова може да ја влоши состојбата на пациентот. Под нормален притисок, дајте таблета нитроглицерин. Валокордин и валидол не помагаат при акутна стеноза. Обидот да се ублажи болката со топла грејна подлога е бесмислен. Понудете му на пациентот да прави вежби за дишење: дише плитко, земете мали вдишувања и издишувања со носот за да ги заситете органите со кислород и да го изедначите пулсот.

Некои жени се бесконечно трпеливи и одбиваат да повикаат лекар, но понекогаш таквото одложување може да чини живот. Со време да се запре срцевиот удар и да се избегнат сериозни, а понекогаш и тажни последици можат само лекарите. Повикајте итна помош без да чекате критична состојба на жената. Ниту една личност сè уште не можела да претрпи срцев удар на неговите нозе.

Во последниве години, срцевиот удар, како и многу други болести, стана помлад. Сепак, ризикот од срцев удар е најверојатно во возраста пред пензија и пензија. Васкуларните заболувања се влошуваат со возраста поради затнувањето на телото со токсини и токсини, крвните садови ја губат еластичноста, крвните канали ги стеснуваат згрутчувањето на крвта и масните наслаги на нивните wallsидови.

Младите жени не се имуни на срцев удар, доколку постои наследна предиспозиција, преголема работа и стрес и хронични васкуларни заболувања. Фактор на ризик за жени на возраст од 18-30 години е долготрајната употреба на орални контрацептиви, кои предизвикуваат васкуларни заболувања.

Womenени од 30-45 години. За оваа возраст, фактори кои предизвикуваат срцев удар: стрес, пушење, постојана напнатост. На оваа активна возраст, жената треба да комбинира работа, родителство, да се грижи за своето семејство и да се грижи за своите постари родители.

Womenените 45-60 години се возрасна група со најголем ризик од срцев удар. Стекнати хронични заболувања со возраста, намалувањето на женскиот хормон естроген во крвта го зголемува нападот.

Womenените на возраст од 60 и повеќе години внимаваат на своето здравје. Тие го контролираат крвниот притисок, почесто прават крвен тест за контрола на шеќерот, посетуваат лекари. И благодарение на ова, статистичките податоци покажуваат намалување на процентот на срцев удар кај жени после 60 години.

 • Пред сè, вреди да се каже дека миокарден инфаркт е процес на некроза на одреден дел од срцевиот мускул (миокард) како резултат на ограничување или прекинување на неговото снабдување со крв.
 • Најчесто, болест од овој вид влијае на постари лица. Сепак, современата статистика укажува на тоа дека миокарден инфаркт е значително помлад - се почести се случаите на манифестација на оваа болест кај луѓе по 30, а понекогаш и до 30 години.
 • Симптомите на миокарден инфаркт кај луѓето по 50 години директно ќе зависат од тежината на болеста.
 • Исто така, вреди да се напомене дека знаците на срцев удар во неговите различни фази значително се разликуваат.

Cardiolогистите повикуваат 5 фази на миокарден инфаркт:

 1. Прединфаркт (пробив на атеросклеротична плоча, формирање на тромб, блокада на коронарната артерија) - трае од неколку дена до неколку недели и не се појавува во сите случаи.
 2. Акутна (формирана е зона на миокардна некроза) - трае од 20 минути до 4 часа и се карактеризира со исхемија.
 3. Акутно (топење на ткивата на срцевиот мускул како резултат на ензими) - трае од 2 дена до 2 недели.
 4. Субакутен (лузни на миокарден инфаркт ткиво) - има времетраење од 4-8 недели.
 5. Постинфаркт (се карактеризира со целосна лузна на погодената област на мускулот и зависност од миокард на лузната).

Во периодот пред инфаркт, пациентите може да ги доживеат следниве симптоми:

 1. Произволна, повторена болка во срцето, која трае најмалку 15 минути и се појавува, како резултат на физички напор, така и во состојба на целосен одмор.
 2. Тахикардија.
 3. Чувство на недостаток на воздух.
 4. Пристигнување на ладна пот.
 5. Недостаток на ефект по земање на нитроглицерин или потреба за зголемување на неговата доза.

Акутната фаза на миокарден инфаркт се карактеризира со присуство на следниве симптоми:

 1. Акутна, сечење, пробивачка болка во регионот на срцето и зад градната коска, честопати се протега на левата рака, сечилото на рамото, дел од вратот и вилицата со времетраење од најмалку половина час.
 2. Напади на паника во форма на застрашувачки страв од смрт и нејзината неизбежност.
 3. Немоќ и слабост.
 4. Бледа кожа.
 5. Брзо, наизменично дишење.
 6. Брзо, неправилно чукање на срцето.
 7. Пристигнување на ладна пот.
 8. Гадење, повраќање.
 9. Ненадејни скокови на крвниот притисок.
 10. Сини усни и кожа.
 11. Повремено, температурата на телото се зголемува до 38 степени.

Акутната фаза на миокарден инфаркт се манифестира со следниве симптоми:

 1. Намалување или целосно исчезнување на болката во срцето.
 2. Продолжена треска (околу една недела).
 3. Вртоглавица и темни кругови пред очите.
 4. Диспнеа.
 5. Синкаста нијанса на ноктите и назолабијалниот триаголник.
 6. Висок крвен притисок.
 7. Присуство на високо ниво на бели крвни клетки во крвта.
 8. Висок ESR.

Симптомите на субакутна фаза на миокарден инфаркт се карактеризираат со намалување на сите абнормални знаци на болеста и постепено стабилизирање на состојбата на пациентот.

Во пост-инфарктната фаза, апсолутно сите симптоми исчезнуваат, а тестовите се враќаат во нормала.

Примарните симптоми на миокарден инфаркт кај луѓето по 40 години се:

 • Силни, компресивни, болки во шевовите во срцето, градите, зад градната коска.
 • Болка може да се даде на левото (понекогаш десно) рамото, вратот, клучната коска, вилицата.
 • Појавата на животински страв од смрт.
 • Паника и недостаток на контрола на пациентот.
 • Ладна, леплива пот влегува.
 • Брз пулс.
 • Бледа или сива кожа на лицето.
 • Недостаток на воздух, гушење.
 • Аритмија на срцето.
 • Гадење, повраќање и треска (во ретки случаи).
 • Чудно е доволно, но на оваа возраст може да се случи миокарден инфаркт.
 • Младите и нивните семејства често ја отфрлаат, па дури и ја спречуваат идејата дека вознемирувачките симптоми се знаци на оваа одредена болест.
 • На толку млада возраст, болка во стомакот, гадење, повраќање, дијареја може да се приклучат на симптомите веќе дадени во написот погоре.
 • За останатите, клиничката слика останува иста, како за пациенти на возраст од 40-50 години, така и за млади под 40 години.
 • Тешкотијата при дијагностицирање на миокарден инфаркт кај постарите лица лесно се објаснува со присуство на бројни болести поврзани со стареењето и состојби кои имаат слични симптоми.
 • Поради ова, фазата на пред-инфаркт на болеста кај постари лица често поминува речиси незабележливо.
 • Тахикардија, трнење во градите, скокови на крвен притисок и страв од смрт, карактеристични за миокарден инфаркт, се чести кај повеќето стари луѓе.
 • Особено е тешко да се изненадат жените со менопауза со такви симптоми - ладна пот, срцеви палпитации и постојан страв за нив не се чудни.
 • Во зависност од тоа колку голем дел од срцевиот мускул влијае на срцев удар, тој е класифициран во мали фокусни и обемни.
 • Екстензивниот срцев удар е посложена и опасна форма на некроза на срцевиот мускул.
 • Неговите симптоми често не се разликуваат од симптомите на мал фокусен инфаркт.
 • Имаше случаи кога пациентите воопшто не чувствуваа непријатност, дури и со обемен срцев удар.
 • Мал фокусен и микроинфаркт може да се почувствува со очигледни знаци карактеристични за широка и акутна некроза на срцевиот мускул.
 • Сепак, понекогаш овие типови на срцев удар воопшто не се манифестираат - едно лице може да чувствува само слабост, болки во телото, пецкање во градите и треска.
 • Ваквите симптоми е многу лесно да се мешаат со знаци на обичен САРС или настинка.
 • Со цел да се исклучи миокарден инфаркт, потребно е да се земе нитроглицерин или друг лек кој го намалува крвниот притисок и го ублажува спазмот на крвните садови.
 • Ако, по земањето на овој лек, не дојде олеснување, тогаш е императив да се јавите на брза помош.
 • Ако навремено преземете мерки за миокарден инфаркт, може да спречите голем број последици.

Знаци на миокарден инфаркт - што да правам: прва помош

Ако се појават симптоми во близина, тогаш одложувањето на повик на брза помош е невозможно. Особено со болка во градите и отежнато дишење во агрегатот. За кратко време, може да се појави срцев удар - некроза на миокардни клетки и колку ќе биде обемна, зависи од брзината на грижата.

 • болка во левата страна на градите, се протега до рамото, зад градната коска, во горниот дел на стомакот (чувство на тежина, пецкање, чувство на печење). Трае неколку часа наизменично, не поминува по земањето на нитроглицерин. Болката може да се појави во различни делови на телото: левата рака, лактот, сечилото на рамото, се појавуваат во задниот дел на главата, во областа на вилицата со забоболка;
 • нестабилен одење, темни кругови под очите;
 • намалувањето на притисокот е релативно нормално за одредена жена;
 • отежнато дишење со мал физички напор;
 • зголемено потење (ладна пот), кожа леплива и ладна на допир;
 • вкочанетост и пецкање во прстите, се протега до лактот и подлактицата;
 • вртоглавица и гадење;
 • нарушена координација и нејасен говор,
 • состојба слична на интоксикација, што укажува на акутна исхемија на миокардот;
 • вознемиреност, страв од смрт, паника како резултат на слабо снабдување со кислород до мозокот.

Понекогаш симптомите на срцев удар кај жените можат да личат на други болести:

 • отежнато дишење, знаци на астматичен бронхоспазам, пулмонален едем;
 • абдоминална болка, гадење, повраќање и слабост - симптоми слични на напад на панкреатит;
 • вртоглавица и главоболки, заматен вид, нарушена свест и невроза се невролошки симптоми.

Главната карактеристика на срцев удар на млада возраст е акутен почеток на позадината на целосна благосостојба, отсуство на претходници на срцева патологија. Повеќето пациенти немаат историја на исхемична болка во срцето или пријавуваат одредено влошување на благосостојбата во рок од една или две недели.

 • неразумна слабост, по одмор и одмор;
 • изразено влошување во текот на денот, часовите;
 • вртоглавица, треперење на рацете, слаби нозе и потење;
 • болки во стомакот и во епигастричниот регион;
 • варење, непријатност во стомакот;
 • гадење и повраќање;
 • астматичен напад на бронхоспазам;
 • комбинација на слабост, отежнато дишење и зголемена вознемиреност, дури и во мирување;
 • појава на болка во левата половина на стомакот со зрачење на грбот или меѓу капсуларниот простор;
 • чувство на компресија или вкочанетост на вратот и градите налево, непријатност или трнење на левата рака;
 • вкочанетост, ладење и болка во брадата и вилицата лево, забоболка;
 • главоболка, заматен вид, недостаток на вдишан воздух, состојба близу до несвестица.

Со оглед на нетипичната манифестација на срцев удар на млада возраст, многу пациенти не бараат медицинска помош и сами се обидуваат да лекуваат, сметајќи дека причината за влошувањето е настинка, вознемирен гастроинтестинален тракт или грип. Ова пак го зголемува ризикот од доцна откривање.

На постара возраст, карактеристична е повеќе типична манифестација на срцев удар. Главните знаци на срцев удар кај жени постари од 50 години:

 • акутна болка во срцето, во градите или зад градната коска е првиот знак на напад кај постари жени;
 • болка може да се почувствува во левата половина на трупот, вратот и градите, долниот дел на грбот и грбот;
 • можно зрачење на болка помеѓу сечилата на рамото или во областа на лицето или зад увото;
 • нагло зголемување на отежнато дишење и чувство на недостаток на кислород во вдишаниот воздух;
 • во однос на позадината на нестабилност на крвниот притисок, се развива слабост;
 • вртоглавица, заматени мисли, заматен вид;
 • слабост во нозете и рацете, состојба слична на несвестица;
 • може да има вознемирен гастроинтестинален тракт, болка во стомакот, непријатност;
 • стравот и паниката се интензивираат со зголемувањето на болката.

Електрокардиограмот на срцето овозможува не само да се дијагностицира присуството на миокарден инфаркт, туку и да се идентификува неговата локација и длабочината на оштетувањето на срцевиот мускул.

Користејќи ЕКГ, може да се утврдат три области на оштетување на срцевиот мускул:

 1. Местото на некроза - на кардиограмот се карактеризира со прекршувања на комплексот QRS, во кој многу често се појавува патолошки бран Q.
 2. Местото на оштетување (локализирано околу местото на некроза) - се манифестира со поместување на сегментот ST.
 3. Местото на исхемија (зона на границата со здрава област на срцевиот мускул) - одговара на промените во амплитудата и поларитетот на забот Т.

Со оглед на длабочината на оштетувањето на срцевиот мускул, следниве видови на миокарден инфаркт може да се детектираат на ЕКГ:

 • Трансмурален инфаркт - се карактеризира со губење на R бранот од QRS комплексот, со што се формира QS комплекс.
 • Суприкардијален инфаркт - се карактеризира со зачувување на QRS комплексот, метаморфоза на Т-бранот и депресија на ST-сегментот.
 • Интрамурален инфаркт - манифестиран со метаморфоза на QRS комплексот, пораст и однос на ST сегментот со позитивен Т бран.
 • Понекогаш се случува некое лице да не чувствува нешто посебно за време на миокарден инфаркт или да ги отпише искусните сензации на други состојби и болести.
 • Во такви случаи, мора да зборуваме за срцев удар, носен „на нозе“.
 • Последиците од оваа состојба може да не се појават воопшто - пациентот може да дознае само за искусен срцев удар случајно на ЕКГ.

Но, не сите миокардни некрози поминуваат така без трага - во некои случаи може да се развијат болести и состојби кои се последица на срцев удар:

 • Остар пад на крвниот притисок.
 • Белодробен едем поради акутна срцева слабост.
 • Одвојување на тромб.
 • Повреда на интегритетот на wallидот на срцето (кај обичните луѓе, „срцево кршење“).
 • Прекини во бранувања.
 • Кардиоген шок (отежнато дишење, остар пад на крвниот притисок, цијаноза на назолабијалниот триаголник и ноктите).
 • Срцева слабост.
 • Кардиосклероза.
 • Аритмија.
 • Манифестации на емболија, аневризма, тромбоза.

Сите овие состојби, кои се резултат на миокарден инфаркт, укажуваат само на тоа дека не треба да ги игнорирате дури и најилузивните симптоми на оваа болест, туку веднаш да побарате помош од специјалисти.

На првиот знак на миокарден инфаркт, мора да повикате брза помош. Додека брзата помош стигнува до својата дестинација, можете да преземете голем број мерки:

 • Поставете го пациентот на подот, така што главата е малку повисока од нивото на телото.
 • Ако пациентот има отежнато дишење, потребно е да се засади на таков начин што нозете ќе бидат во покачена положба и да се даде таблета нитроглицерин.
 • Ако пациентот има бледа кожа, слаб ритам на срцето и низок крвен притисок, тогаш се препорачува да се организира така што главата да е во ниска положба - во овој случај, подобро е да не се дава нитроглицерин.
 • Ако пациентот нема алергии, препорачливо е да му дадете да џвака Аспирин (300 гр - половина таблета) со цел да ја смири болката во градите.
 • За да се увери некое лице, може да му се даде Валеријанка, Валокордин или мајчино млеко.
 • Таблета аналгин или друг нестероиден антиинфламаторно средство исто така ќе помогне да се ослободите од силна болка.

Ако срцето на пациентот запре, тој е во несвест, а пулсот практично не се чувствува, тогаш се препорачува да се преземат следниве мерки:

 • Со цел да ги дефибрилирате коморите на срцето, можете да се обидете да му донесете на пациентот еден точен, силен удар во регионот на срцето.
 • Тогаш се препорачува да започнете да правите индиректна масажа на срцето, наизменично да притискате на градите со отворени раце (15 пати) и да направите 2 вдишувања и 2 издишувања во устата, притоа покривајќи го носот.

Доколку пациентот не се опорави, масажата на срцето и вештачкото дишење мора да се продолжат до доаѓањето на брза помош.

Почитувани читатели, ние го свртуваме вашето внимание на фактот дека миокарден инфаркт е една од најопасните и најчести болести денес. Милиони луѓе умираат од тоа секоја година, без оглед на возраста и социјалниот статус. Затоа, не ги игнорирајте алармантните симптоми, туку итно консултирајте се со лекар со нив. Скапоцените минути можат да го спасат животот на вас или на некој друг!

Знаците на срцев удар кај мажите обично имаат изразена форма, понекогаш може да се мешаат со некои симптоми на други сериозни болести, меѓутоа, во повеќето случаи, нивната комбинирана манифестација укажува на акутна срцева слабост, чија појава може да биде активирана од различни фактори.

Главните причини за срцев удар кај мажите вклучуваат: атеросклероза, хируршка опструкција на артериите, вродени срцеви мани, грчеви на коронарна артерија, тромбоза, артериска хипертензија, дијабетес мелитус.

Клиничката слика на срцев удар во голема мера зависи од фазата на неговиот развој. Првите знаци на срцев удар кај мажите обично се појавуваат дури и во фаза на состојба пред-инфаркт, во повеќето случаи тие се изразени:

 • појава на продолжено чувство на депресија, вознемиреност и вознемиреност;
 • егзацербација на напади на ангина (акутна болка зад градната коска);
 • појава на тахикардија (срцеви палпитации до 90 или повеќе отчукувања во минута).

Понекогаш фазата на состојбата на преинфаркт е отсутна, а потоа срцевиот удар се развива брзо, веднаш од акутниот период. Во такви случаи, може да се појават следниве симптоми на срцев удар кај мажите:

 1. Интензивна и продолжена болка во срцето. Обично со срцев удар, болката се јавува одеднаш и трае најмалку половина час. Продолжена манифестација на такви болни сензации укажува на зголемување на патолошкиот процес во срцевиот мускул. Лекарите забележуваат дека овие болки се прилично постојани, како по правило, тие не поминуваат дури и по земањето на нитроглицерин, но може малку да ослабнат или да земат друга форма (стануваат гори, притискаат, компресираат, тапи, итн.). И покрај фактот дека обично болката со прогресивен срцев удар се манифестира главно во левиот дел на градната коска, таа е исто така способна да ја смени локацијата, покривајќи ја долната вилица, вратот, левото рамо (рака), како и меѓукапкуларниот регион .
 2. Скока крвниот притисок. Најчесто, со срцев удар, притисокот прво се зголемува, а потоа нагло паѓа, паѓајќи под границата 90/60. Ваквите скокови на крвниот притисок обично се придружени со вртоглавица, слабост, несвестица и гадење и повраќање.
 3. Нагло зголемување на температурата. Обично ова се случува неколку часа подоцна (приближно кон крајот на првиот ден) по појавата на постојана болка во срцето како резултат на општо труење на оргазмот од некротични маси што паднале во крвта. Зголемувањето на температурата во вакви случаи е често придружено со бледило на кожата и појава на ладна или топла леплива пот.
 4. Астматичен симптом на срцев удар во форма на напади на астма. Ваквите напади се карактеризираат со недостаток на воздух, тешко и периодично дишење, клокоти и болка во градите.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Први знаци

Знаци, симптоми и претходни претходници

 • брзо дишење и палпитации;
 • силно потење;
 • бледило и слабост;
 • пулсот е слаб и брз;
 • гадење;
 • несвестица.

Први знаци

Покрај наведените симптоми, забележани се и првите симптоми на срцев удар кај жени, како што се отежнато дишење и отежнато дишење. Исто така, повеќето жени во состојба на пред-инфаркт доживуваат непријатност во градите, болка во пределот на срцето, што дава во едната или во двете раце. Може да се појави гадење или повраќање. Друг симптом е појава на леплива ладна пот.

Доколку се откријат овие знаци, треба веднаш да се спроведе соодветна дијагноза и третман, во спротивно ќе се појави срцев удар.

Честопати има случаи кога некое лице се чувствува доста добро, но одеднаш се јавува продолжен напад на болка. Не секој е во можност да разбере дека ова е токму патологија на срцето. Затоа, важно е да се знаат следниве карактеристики на болка придружена со миокарден инфаркт:

 • срцев удар трае подолго од 15 минути;
 • ако земете лек „нитроглицерин“, тогаш болката нема да исчезне, но може да ослабне;
 • се шири на левата рака, вратот, рамото сечилото и долната вилица;
 • главната зона на болка е во левата половина на градната коска или зад градите;
 • во повеќето случаи интензивно, тоа е брановидно;
 • се карактеризира со силен притисок и контракција во пределот на градниот кош.

Заедно со овие карактеристики, исто така, се манифестираат општи знаци на срцев удар кај жените. Симптомите откриени пред болеста се надополнети со мермерна боја на кожа, сини нозе и усни и вртоглавица.

Причините за миокарден инфаркт се познати на медицината. Најчеста е атеросклерозата на крвните садови. Коронарните садови се користат за пренос на кислород и хранливи материи во мускулните клетки на срцето. За време на нападот, во еден од овие садови се формира тромб, а потоа срцето престанува да работи по 10 секунди.

Причината за срцев удар може да биде опструкција поради операција. Исто така, болеста има потенцијал да се развие како резултат на емболизација на срцевите артерии или спазам на коронарните садови.

Сè уште има некои фактори кои можат да резултираат со миокарден инфаркт. Симптомите кај жени постари од 50 години или со дијабетес мелитус се јавуваат почесто. Злоупотребата на алкохол и пушењето исто така ја зголемуваат можноста за срцев удар. Неопходно е да се следи нивото на холестерол во крвта: ако има многу, тогаш симптомите на срцев удар кај жените може да се појават наскоро. Причините и третманот ги утврдува лекарот.

Нестандардни форми на срцеви заболувања може да се појават кај жени:

 1. Астматичен. Симптоми на оваа форма се недостаток на кислород и отежнато дишење, карактеристични за бронхијална астма. Во тежок случај, започнува белодробен едем.
 2. Гастралгичен. Болеста е придружена со абдоминална болка, гадење и повраќање. Честопати, жените го земаат овој срцев удар за труење со храна.
 3. Цереброваскуларни. Нарушувањата на нервниот систем доведуваат до развој на болест од оваа форма. Се појавува вртоглавица, може да се појави губење на свеста или парализа. Во напредниот случај, се забележува мозочен удар.
 4. Аритмичен. Се карактеризира со кршење на срцевиот ритам. Најопасните се атриовентрикуларните блокади, во кои срцевиот ритам е критично намален.
 5. Безболно. Најподмолна форма, бидејќи симптомите на срцев удар кај жените не се појавуваат. Веќе се забележани компликации кои го доведуваат во опасност животот на една личност.

Последиците од срцевиот удар

Патологијата на срцето влијае на работата на целиот организам. Поради повреда на снабдувањето со крв во срцевиот мускул, се јавува некроза на нејзините одделни делови, оваа компликација се појавува во повеќето случаи.

Покрај тоа, може да се појави срцева слабост. Неговата акутна форма се карактеризира со чести дишења и напади на астма. Кожата станува бледа, се формира пенлив спутум, што служи како сигурен знак на белодробен едем. Честопати има тахикардија, висок крвен притисок, моторна вознемиреност и гадење.

Две недели по нападот, се појавува аневризма на срцето. Нејзините симптоми се отежнато дишење, треска, слабост.

Исто така, може да се развие перикардитис (воспаление на перикардијалната кеса). Се манифестира во форма на треска и болка зад градната коска, придружена со сува кашлица и отежнато дишење, понекогаш повраќање.

Друга последица на болеста може да биде синдром на пост-инфаркт. Во овој случај, се развиваат перикардитис, пневмонија, полиартритис и плеврит.

Главната работа е да ги препознаете знаците на срцев удар на време и да повикате брза помош, тогаш може да има помалку непријатни последици.

Прва помош

Првото нешто што не може да се одложи е повик за брза помош. Колку побрзо пристигнуваат лекарите, толку е поголема веројатноста дека ќе има жена да преживее и да продолжи да живее како полноправно лице.

Откако ќе се повика брзата помош, треба да го ставите пациентот на рамна површина, така што горниот дел од телото е малку покачен. Важно е да се запамети дека едно лице не смее да стои или да седи за време на срцев удар. Тогаш треба да бидете сигурни дека жената се враќа во нормалното дишење: одврзете јака и ремен, проветрете ја просторијата.

Следно, треба да и дадете на жртвата една таблета со лекот „Аспирин“ и „Нитроглицерин“. Повторете го по половина час ако не пристигнала брзата помош. За да се намали нападот на паника, треба да се даде седатив, како што е Корвалол. За да ја намалите болката, можете да и дадете на жртвата „Аналгин“.

Секогаш треба да бидете во близина на жртвата и да го следите нејзиниот притисок, дишење и работата на срцето. Ако жената има срцев удар, потребно е веднаш да се спроведат голем број мерки за реанимација:

 • Индиректна срцева масажа
 • во првите секунди на запирање, удри силно во пределот на градниот кош;
 • да се направи вентилација на белите дробови со методите уста на нос или уста на уста.

Рехабилитација

Програмата за рехабилитација е индивидуално за секоја личност, сепак постојат општи принципи:

 1. Поддржувачки фармаколошки третман. Лекарите препишуваат „Аспирин“ или „Тиклопидин“ за да спречат згрутчување на крвта. Бета блокаторите се пропишани за прилагодување на срцевиот ритам и крвниот притисок.
 2. Диета На жените кои доживеале срцев удар им се препорачува да јадат многу зеленчук и овошје, како и да го намалат внесувањето на масна храна и оние кои содржат многу холестерол. Мора да се откажат од кафе, крем, зачини и многу сол.
 3. Физичка активност. Општата состојба на жртвата е земена во предвид. Правилно избрани вежби ќе гарантираат нормално ниво на кислород во крвта.
 4. Апсолутно отфрлање на лошите навики.

За да се избегне развој на срцева патологија, треба да се започне со преземање на мерки на рана возраст. Примарниот и секундарниот вид на превенција е:

 • да се откаже од пушењето;
 • физичка активност;
 • ретка потрошувачка на алкохол;
 • правилна исхрана;
 • набудување на холестерол и шеќер во крвта;
 • употреба на лекови "Аспирин" или "Хепарин" со зголемен ризик.

Мажите се изложени на поголем ризик од срцеви заболувања, а симптомите на срцев удар кај жените се различни. Ова се должи на фактот дека женското срце е многу помало од машкото. Покрај тоа, удира побрзо. Бројот на отчукувања на женско срце во минута се разликува од оној на мажот за 15-20 пати. Друга причина за разликата во симптомите е производство на сексуален хормон естроген во женското тело, што обезбедува дополнителна заштита на коронарните садови.

Дијагноза на состојбата: како навремено да се утврди патологијата?

За да откриете срцев удар, мора да го следите протоколот. Прво на сите, лекарот спроведува електрокардиографија (ЕКГ) за да ги утврди карактеристичните знаци на срцев удар, отстапувања на забите на кардиограмот. За потврда, може да се користи брз тест на тропонин, кој ги одредува маркерите на срцев удар - тропонини, како и ултразвук на срцето со капка крв. Се препорачува да се утврдат серумски ензими - креатин фосфокиназа, лактат дехидрогеназа, миоглобин, тропонин И.

 1. Општ клинички и биохемиски тест на крвта.
 2. Се одредува липидниот спектар на крв.
 3. Тест за коагулација на крв.

Кога ќе се појават првите карактеристични знаци на напад, веднаш треба да се повика брза помош. Исклучително е важно да се започне со третман во рок од 15-60 минути по појавувањето на симптомите на миокарден инфаркт кај жена. Исходот и прогнозата на закрепнувањето зависат од брзината на контактирање со лекар и почетокот на медицинската нега.

 1. На претхоспиталната фаза, тимот за брза помош, земајќи ги предвид првите знаци на срцев удар кај жена и ЕКГ или податоците за тестот, ја катетерира вената и обезбедува маска за кислород.
 2. Го доставува пациентот на А. cardiolболница оги.
 3. Болницата размислува за стентирање, ангиопластика или бајпас хирургија.

Како да се третира срцев удар кај постари лица

Честопати итните мерки за срцев удар ги преземаат самите пациенти или нивните роднини. Важно е да се знае дека при првите знаци на ангина пекторис, предвесник на срцев удар, на постар пациент му треба нитроглицерин во таблети. Ако болката продолжи во рок од пет минути, администрацијата на нитроглицерин се повторува. Ако повторената администрација на лекот не даде ефект, тогаш таблетата се става под јазикот по трет пат. Ако болката не се ослободи, потребно е да повикате брза помош, а пред да пристигне земете кршен аспирин.

Срцев удар кај постари лица бара итна хоспитализација. Отпрвин, со пациентот се спроведуваат интензивни итни мерки, тој е ограничен во движењето најмалку еден ден. На пациентот му е препишана диета која исклучува солена и масна храна. Терапијата со срцев удар продолжува со назначување на лекови против болки и антитромботични лекови.

Рехабилитацијата на постар пациент кој преживеал миокарден инфаркт продолжува под надзор на медицинскиот персонал и се состои во третман на спа или санаториум со курсеви физиотерапевтски вежби, терапија на артериска хипертензија и губење на тежината. Fивотински масти и храна со висок холестерол се исклучени од исхраната. Исклучително е важно целосно да се напуштат лошите навики, пред сè, од пушењето.

Брза прва помош, ефикасна срцева рехабилитација и строго почитување на препораките на лекарот на пациентот се клучот за успешно закрепнување по срцев удар.

Прочитајте поврзан материјал: Хемоглобин кај постари лица: препораки кои помагаат да се задржи нормално

Прва помош

Ако забележите знаци на миокарден инфаркт кај жена, треба итно да преземете мерки за ублажување на нејзината состојба. Редоследот на постапките треба да биде како што следува:

 1. Стоп за физичката активност.
 2. Повикајте брза помош.
 3. Легнете го пациентот на креветот, кренете ја главата.
 4. Дајте аспирин и нитроглицерин.
 5. Дајте болен корвалол.
 6. Во случај на губење на свеста и срцев удар, спроведете мерки за реанимација.
 7. Хоспитализирајте пациент во брза помош.

Во никој случај не треба да одбивате хоспитализација. Третман на миокарден инфаркт е можно само во болница во единицата за интензивна нега. Пациентот треба да биде под надзор на лекар за да се избегнат последиците од нападот. Можни компликации:

 • Срцева слабост во акутна форма. Ова прекршување се карактеризира со напади на недостаток на воздух, бледило на кожата, отстапување на крвниот притисок, пенест исцедок од устата.
 • Срцева аневризма. Обично, патологијата се развива 15 дена по срцев удар. Се појавува отежнато дишење, аритмија, знаци на воспаление, температура, срцева слабост.
 • Синдромот е пост-инфаркт. Патологијата е опасна со развој на разни воспалителни болести од перикардитис до пневмонија. Симптомите вклучуваат треска, болка во зглобовите, висок ESR и леукоцитоза.
 • Перикардитис. Опасна патологија, која се карактеризира со воспаление на перикардот. Со патологија, се јавува сериозна венска конгестија, болка зад градната коска, повраќање, отежнато дишење и сува кашлица.

Сите овие компликации можат значително да го комплицираат закрепнувањето и рехабилитацијата на пациентот. Поради оваа причина, при првите знаци на срцев удар, треба да се консултирате со лекар. За да се спречат компликации, пациентот треба да биде во болницата одредено време. Екстракт е можен само по одобрување од лекар.

Последиците од срцевиот удар кај постарите лица и компликациите

Несомнено, како резултат на срцев удар, постојат последици кои се поделени на акутни (рани) и далечни (доцни). Првите се карактеризираат со:

акутна срцева слабост;

Мала некроза на срцевиот мускул предизвикува помалку компликации. Поради фактот што во најголем дел е зафатена левата комора, прогресијата на левата комора напредува. Се карактеризира со отежнато дишење на пациентот, што го принудува лицето да седне со наклон напред за да се олесни непријатноста. Ваквата инсуфициенција е опасна со можен развој на белодробен едем.

Како резултат на срцев удар, може да започне фрагментирана и некоординирана контракција на коморите (фибрилација), атријална фибрилација и нарушување на интракардијалната спроводливост (блокада на пакетот на Неговиот пакет). Во такви случаи, потребна е итна медицинска помош. Ако срцев удар ја погоди областа под внатрешниот wallид на срцето (ендокардиум), тогаш во голем круг на циркулација на крв, најверојатно ќе се формира тромбоза. Одвојувањето на тромб и неговото продирање во крвотокот на мозокот е полн со тромбоемболизам и последователен мозочен удар.

Статистичките податоци велат дека женското срце има помали шанси да има срцев удар, но во зрелоста, ризиците од акутна исхемија кај жените значително се зголемуваат.

Аномалиите предизвикани од срцев удар се исхемични, електрични, механички, итн., Но сите тие можат да доведат до следново:

Јасни симптоми на срцева слабост, што доведува до кардиоген шок. Шок е предизвикан од значително кршење на циркулацијата на крвта, вазодилатација и кислородно гладување на ткивата и мозокот. Симптомите се губење на свеста, палпитации, силна слабост и затемнување во очите.

Дисфункциите на митралната валвула во лесни и умерени форми често се резултат на срцев удар кај жени. Ако папиларните (папиларни) мускули се погодени, тогаш е потребна хируршка интервенција што е можно поскоро.

Руптурата на срцето е крајно опасна патологија која одзема околу 3% животи. Ваквиот развој на настаните, за жал, е карактеристичен за жените чие срце, според нивната физиологија, е помалку отпорно на компликации по срцев удар.

Пост-инфарктниот синдром (Dressler) е автоимуна лезија на сврзното ткиво на срцето што не влијае на неговата мускулна структура. Пулмонитис, плеврит и перикардитис се карактеристични за тоа. Во овој случај, итен третман е исклучително важен за да се избегнат поопасни инфективни компликации.

Акутната блокада на крвниот сад со тромб (тромбоемболизам) како последица на срцев удар кај жени се јавува почесто отколку кај мажите. По блокадата, обично се развива ткивна исхемија. Исклучително опасна последица може да биде одвојување на тромб. За да се спречи ризикот од одвојување, неопходна е навремена превенција.

Срцев удар кај постари лица и горенаведените компликации се крајно опасни, затоа, нивната идентификација во рана фаза ќе помогне да се започне ефикасен третман што е можно поскоро или да се утврди потребата од хируршка интервенција.

Прочитајте Поврзан материјал: Лекови за стари лица: 13 совети за лекови

Превенција

Честопати пациентите прашуваат какви превентивни мерки мора да се преземат за да се одржи срцето здраво. Лекарите ве советуваат да следите неколку едноставни правила за никогаш да не доживеете болка во срцето, имено:

 • Умерена физичка активност. Запомнете дека срцето е мускул и треба да се обучи, но силните оптоварувања можат да го истрошат срцевиот мускул, и затоа сè е добро во умерени количини.
 • Секоја година треба да подлежите на превентивни прегледи. Ако се чувствувате лошо, консултирајте се со лекар.
 • Секој треба да го знае својот притисок. Сите жени над 40 години треба да имаат дома монитор за крвен притисок и редовно да го мерат притисокот.
 • Внимавајте на телесната тежина. Тежината мора да биде стабилна. Вие не можете брзо да изгубите тежина и да станете подобри. Идеално, тежината треба да биде на исто ниво како во 30 години.
 • Целосен одмор. Едно лице треба да спие доволно за да го одржи своето срце здраво.
 • Активен животен стил. Обидете се да шетате повеќе и да бидете во природата. Тргнете го автомобилот за викенд, прошетајте.
 • Избегнувајте стрес. Докажано е дека премногу емотивни жени имаат поголема веројатност да страдаат од срцев удар отколку далабансите.
 • Јадете правилно. Исхраната на жените по 40 години треба да вклучува зеленчук, овошје, билки, ореви, суво овошје, мед, месо со малку маснотии, морска храна. Намалете ја масната храна, пржената храна, конзервирана храна, трансгени масти, колбаси и преработена храна.
 • Престанете да пушите и да пиете алкохол. Лошите навики стануваат причина за развој на многу болести, вклучително и срцеви заболувања.

Всушност, не е толку тешко да се препознае срцев удар. Со каков било тек на нападот, знаците на миокарден инфаркт кај жените вклучуваат болка, отежнато дишење и страв. Стравот е тој што станува поттик што го мотивира пациентот да повика брза помош. Запомнете дека ризиците од срцев удар кај жените се зголемуваат со возраста. Особено е важно да се следи вашето здравје со почетокот на менопаузата, бидејќи во тоа време жената ја губи својата природна одбрана - хормоналната позадина.

Во текот на животот, многу фактори влијаат негативно на женското тело и ЦЦЦ. Обидете се да го избегнете или барем да го намалите нивното негативно влијание.

 1. Неправилна исхрана. Холестеролот и токсините содржани во некои намирници негативно влијаат на состојбата на крвните садови. Холестерол плакети и масни наслаги на wallsидовите на крвните садови, ја намалуваат проодноста на крвните канали, ги заглавуваат, што доведува до кислородно гладување на човечките органи и системи.

Штетно: пржена масна храна, зачинета, солена, брза храна, слатки.

Корисно: употреба на влакна од растително потекло.

 1. Лоша екологија. Хроничната интоксикација на големите градови негативно влијае на имунитетот на жените и негативно влијае на кардиоваскуларниот систем.
 2. Стрес Здравјето на жените е поткопано од постојан стрес и потребата да живеат во напнатост и повеќе задачи, прекумерна емоционалност.
 3. Несоодветна физичка активност, прекумерна тежина. Неопходно е да спортувате, да бидете одговорни за вашето здравје.

И уште неколку совети:

 • Внимавајте на чувството за пропорција во текот на целото време. Сè што е „премногу“ штетно за срцето.
 • Обидете се да избегнете прејадување, стрес, несоница, прекумерен физички напор.
 • Следете го крвниот притисок.
 • Внимавајте на вашата тежина, обидувајќи се да се придржувате до нормата.
 • Наизменична здрава физичка активност и добар одмор.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic