Причините и методите на третман на плаки во каротидната артерија

Атеросклерозата на каротидните артерии се развива поради многу причини. Ги наведуваме по важност:

  Откажување>aterosklerpz sonnoi arterii - Причините и методите на третман на плаки во каротидната артерија

Механизмот на формирање на атеросклеротична плоча сам по себе е доста сложен и не е целосно разбран.

Во овој момент во времето, научниците разликуваат три главни фази на атеросклероза:

 1. Формирање на липидни точки и ленти. Првата врска е оштетување на ендотелот (внатрешната обвивка) на артеријата, што создава поволни услови за пенетрација на честичките на холестерол. Најмногу од сето ова придонесува за висок крвен притисок. Макрофагите апсорбираат молекули на липопротеин, претворајќи се во клетки од пена.
 2. Појавата на влакнести плаки. Понатаму, факторите на раст се лачат како резултат на оштетување на ендотелот и акумулација на клетки од пена, што доведува до зголемена поделба на мазните мускулни клетки и производство на влакна на сврзното ткиво (колаген и еластин). Стабилна плакета се формира со густа и густа влакнеста обвивка и меко липидно јадро, стеснувајќи го луменот на садот.
 3. Формирање на комплицирана плакета. Прогресијата на процесот доведува до зголемување на јадрото на липидите, постепено разредување на влакнестата капсула, прекин и париетална тромбоза, што речиси или целосно го запушува луменот на артеријата.

Во случај на внатрешна каротидна артерија, париеталниот тромб излегува и ги запушува помалите садови (средна, предна церебрална артерија), предизвикувајќи исхемичен мозочен удар.

Каротидните артерии треба идеално да се одвиваат непречено. Ова е важно затоа што тие носат кислород и хранливи материи до мозокот. Сепак, со текот на времето тие можат да се стеснат и да станат крути. Ова се случува поради акумулација на атеросклеротични плаки на нивните wallsидови.

Главните причини за развој на каротидна артериосклероза се:

 1. Лоши навики, односно пушење тутун и пиење алкохол.
 2. Артериска хипертензија.
 3. Нарушувања на органите на внатрешната секреција.
 4. Различни патологии на метаболизмот на мастите (на прво место е дебелината).
 5. Грешки во исхраната, кршење на диетата пропишана од лекар.
 6. Неповолна генетска диспозиција.
 7. Чест нервен стрес.
 8. Хиподинамија, односно недостаток на физичка активност.
 9. Некои претходно пренесени инфективни патологии.
 10. Нарушувања во имунолошкиот систем (како и некои автоимуни патологии).
 11. Дијабетес. Таквата болест негативно влијае на метаболизмот на мастите, како резултат на што телото лошо ги обработува мастите.
 12. Зголемено ниво на „лош“ холестерол, триглицериди во крвта, исто така, придонесува за интензивно таложење на атеросклеротични плаки на wallsидовите на каротидните артерии.

Типично, горенаведените причини влијаат на телото во комплекс. Поради ова, веројатноста за развој на атеросклероза е дополнително зголемена.

Во ретки случаи, болеста може да се развие поради аневризма на каротидната артерија или дисплазија.

Како што веќе беше забележано, најопасната компликација на атеросклерозата е мозочен удар. Постојат такви опции за развој на болеста со запушени артерии со атеросклеротични плаки:

 • Прогресивно намалување на протокот на артериска крв во мозокот.
 • Руптура на атеросклеротични плаки. Сепак, тие можат да се шират со крв во помали садови. Значи, постои блокада на нормалното снабдување со крв во одреден дел од мозокот, поради што тој умира.
 • Блокирање на протокот на крв од тромб (тромб). Ова се должи на фактот дека тромбоцитите се акумулираат во крвотокот поради прекин на плаки. Тие се поврзуваат и формираат тромб. Ако е голем, го забавува протокот на крв, што предизвикува апоплексија шок.

Само следењето на специјална диета е оправдано само во раните фази. Во прилог на префрлување на поштедна диета, ќе биде многу корисно да ги следите овие препораки:

 1. Јадете до 1 кг цреши на ден (подобро е да ги пиете со млеко).
 2. Корисно е да се јадат црни рибизли, сливи, модар патлиџан, лубеница.
 3. Шеќер може да се консумира, но само во многу ограничени количини.
 4. Менито треба да има повеќе лук и кромид.
 5. Наместо редовен црн чај, треба да пиете пијалоци од лисјата на црна рибизла, јагоди, боровинки, суво овошје.
 6. Ореви, пченка и маслиново масло помагаат да се отстрани „лошиот“ холестерол.
 7. Лушпа и чаеви од мелиса, глог го нормализираат притисокот.

Меѓу превентивните мерки, потребно е да се потенцира следново:

 • непосреден прекин на пушењето и пиењето;
 • физички вежби;
 • диета;
 • нормализација на телесната тежина;
 • следење на крвниот притисок и шеќерот во крвта.

Да се ​​спречи таквата патологија е многу полесно отколку да се третира. Во многу случаи, се препорачува хируршка интервенција за успешно враќање на нормалната циркулација.

Каротидната атеросклероза се развива многу бавно. Обично од моментот на почетните формации до првите симптоми, поминуваат 20-30 години. За тоа време, садовите се изложени на различни фактори, од кои секоја постепено ја стимулира прогресијата на болеста.

Главните фактори на ризик за развој на атеросклероза:

 • висок притисок;
 • висок холестерол;
 • дијабетес;
 • дебелина;
 • седентарен начин на живот;
 • пушење;
 • постара возраст;
 • наследна предиспозиција.

Мажите под 75 години се повеќе склони кон каротидна атеросклероза отколку жените на слична возраст. По 75 години, ризикот од развој на патологија е поголем кај жените.

Според ICD-10, атеросклерозата на каротидните артерии е доделена на атеросклеротични срцеви заболувања (група I25.1). Во прилог на тоа, тоа вклучува атерома, склероза на коронарните артерии.

Холестерол плакета се формира на васкуларниот wallид на систематски покачено ниво на липиди. Таквата состојба е предизвикана од такви фактори:

 • злоупотреба на зависности;
 • ендокрини патологии;
 • прекумерна телесна тежина;
 • прекини во метаболизмот на јаглени хидрати;
 • покачен крвен притисок;
 • седентарен начин на живот;
 • вирусни и инфективни патологии;
 • психо-емоционален пресврт.

kontrol vesa - Причините и методите на третман на плаки во каротидната артеријаСо контролирање на неговата тежина, едно лице ќе спречи таква опасна болест.

Многу е полесно да се спречи болеста отколку да се справиме со нејзините последици. Направете вежби, следете ја диетата, обезбедете му ги на организмот потребните витамини и минерали е потребно уште од рана возраст. Кај младите, телото е многу поподложно и може да се справи со проблемот без сериозни компликации. За да се спречи болеста, треба да се придржувате до медицински препораки, кои вклучуваат:

 • отфрлање на деструктивни зависности;
 • контрола на скокови во тежина;
 • правилна исхрана;
 • искоренување на психо-емоционални ситуации;
 • воведување на вежба;
 • навремен лекарски преглед.

Омилени места на плаки

Најчесто, атеросклеротичните плаки се наоѓаат на следниве места:

 • во областа на бифуркација на каротидната артерија, односно каде што обичниот каротид е поделен на надворешни и внатрешни;
 • на устието на ИЦА - почетниот сегмент на нејзиниот огранок од НСА;
 • на устата на 'рбетниот артерии;
 • во сифонот ICA (местото на свиткување на неговиот влез во черепот).

Ова се должи на фактот дека на овие места поради грубоста на садот, се создава бурен проток на крв (вртлог), што ја зголемува веројатноста за оштетување на ендотелот.

Кои видови на болести постојат?

имеОпис
НестенотиченБлокада помалку од 50%
Прилагодувањето на стилот на живеење е доволно за да се излечи
СтенозирањеПлакетата зафаќа повеќе од 60% од артеријата
Клиничката слика активно се манифестира
Конзервативна и хируршка терапија
МултифокаленТелото претрпува големи промени
Лековите не носат резултати, а хируршката интервенција е опасна по животот на човекот

Симптоми и поплаки на пациентот

Клиничките симптоми на атеросклероза на садовите на вратот се јавуваат кога луменот на артеријата е стеснет за повеќе од 50%, а мозокот почнува да доживува глад на кислород. Како што покажува практиката, има пациенти со поголем степен на стеноза кои не покажуваат никакви поплаки и се чувствуваат целосно здрави. Продолжената инсуфициенција на снабдување со крв во мозокот се нарекува хронична исхемија или дисциркулаторна енцефалопатија. Нејзините симптоми:

 • брз почеток на замор, намалени физички и интелектуални перформанси;
 • оштетување на меморијата и ментална деградација;
 • губење на критичко размислување;
 • чести промени на расположението;
 • нарушување на спиењето - поспаност во текот на денот, несоница ноќе;
 • вртоглавица, главоболка, тинитус.
 • минлив исхемичен напад;
 • исхемичен мозочен удар (мозочен удар).

Преодниот исхемичен напад (ТИА) е нагло влошување на циркулацијата на крвта во одредена област на мозокот. Таа е состојба пред мозочен удар. Симптоми

 • вртоглавица;
 • нерамнотежа, нестабилен одење;
 • минливо слепило на 1 око;
 • оштетување на говорот;
 • вкочанетост, чувство на слабост во едната половина од лицето, раката, ногата итн.

Во исхемичен мозочен удар, скоро истата слика е забележана, но потешка, со ризик од смрт, исто така може да се појави целосна парализа на едната половина од телото или епилептичен напад. Главната разлика помеѓу ТИА и мозочен удар е што нејзините симптоми целосно исчезнуваат по 24 часа, а во случај на мозочен удар, тие остануваат долго време, а исто така бараат специјализирани мерки. Ако ТИА не е дијагностицирана навреме и не е обезбеден квалификуван третман, тогаш може да помине во мозочен удар.

Терапии

Третманот на атеросклероза на каротидните артерии е комплексна задача. Методот на третман директно зависи од степенот на васкуларна стеноза и клиничката слика, имено присуството на дисциркулаторна енцефалопатија и минливи исхемични напади и мозочни удари. Со мало стеснување на ICA и мали симптоми, отсуство на акутни состојби, можете да направите само со терапија со лекови:

 1. Статини (Аторвастатин, Росувастатин) - главниот вид на лекови кои ја забавуваат прогресијата на атеросклерозата. Тие ја намалуваат концентрацијата на холестерол во крвта. Целното ниво на липопротеини со мала густина е помалку од 1,8 mmol / L.
 2. Ацетилсалицилна киселина спречува формирање на тромб на атеросклеротична плоча. Ако пациентот има пептичен улкус на желудникот или дуоденумот, по можност се препишува клопидогрел.
 3. Средства за намалување на крвниот притисок. Пациентот треба да ги одржува фигурите на крвниот притисок на одредено ниво (lt; 140/90 mmHg Art. И со дијабетес lt; 130/80 mmHg Art.). За пациенти со атеросклероза од сите фармаколошки групи, претпочитаат инхибитори на АКЕ (периндоприл, лисиноприл), сартани (лосартан, валсартан) или антагонисти на калциум (амлодипин).
 4. Лекови за дијабетес. За да се стабилизира нивото на гликоза во крвта, се пропишуваат лекови за намалување на шеќерот (Метформин, Глибенкламид) или инсулински инјекции.

Кои хируршки методи на лекување се применливи за атеросклероза на садовите на вратот? Постојат 3 главни индикации за нивна употреба:

 • стеноза повеќе од 70% со апсолутно асимптоматски тек;
 • стеноза повеќе од 60% со дисциркулаторна енцефалопатија;
 • стеноза повеќе од 50% ако имало акутни состојби (ТИА или исхемичен мозочен удар).

Постојат следниве методи на хируршка интервенција за атеросклероза на ICA, од кои секоја има свои суптилности и нијанси:

 • каротидна ендартеректомија - класична и еверзија;
 • стентирање.

Во класична ендартеректомија, операцијата се изведува под општа анестезија. По дисекција на кожата и поткожното масно ткиво, се лачи каротидната артерија во областа на бифуркација. Потоа, со цел да се избегне масовно крварење, ОЦЦ е избоден. Се изведува надолжен пресек на ICA, атеросклеротичната плоча е внимателно одделена од интимата со шпатула.

Shematichnoe izobrazhenie raspolozhenija sonnoj arterii - Причините и методите на третман на плаки во каротидната артерија

Дупката е затворена со лепенка од голема сафенова вена или синтетички материјал. Неговата инсталација е поповолна од едноставна шиење, бидејќи има помала инциденца на рестеноза. Овој метод се користи за должина на плаки поголема од 2 см.

Еверцеректомијата на еверзија се разликува по тоа што не вклучува надолжен пресек на ИЦА, туку негово целосно одвојување од ОСА, постепена инверзија и прочистување на плакетата на холестерол. Предноста на овој метод е помала деформација и помал ризик од артериска рестеноза. Сепак, може да се користи само со мала штета (до 1,5-2 см).

Третиот метод е ендоваскуларно стентирање. Оваа операција се изведува под локална анестезија. Катетер со балон се вметнува преку пункција во феморалната артерија. Под контрола на флуороскопија, тој доаѓа до местото на стеснување во каротидната артерија. Балонот се надува, а потоа со помош на друг катетер се поставува метален стент (жичен цилиндар), кој го држи садот во проширена состојба.

Совети за специјалисти: Промени во животниот стил

Покрај медицинскиот и хируршки третман, важна улога игра и корекцијата на животниот стил. Јас секогаш препорачувам моите пациенти да се откажат од пушењето, редовно да вежбаат и да направат промени во исхраната (да јадат повеќе зеленчук, овошје и риба). Пациентите со дијабетес треба периодично да даруваат крв за глициран хемоглобин, да следат диета со малку јаглени хидрати, да посетуваат ендокринолог и да земаат пропишани лекови за намалување на шеќерот во крвта.

Принципи на терапија

Треба да се напомене дека само сложениот третман може да ја нормализира состојбата на артериите. И треба да го започнете што е можно поскоро.

Третманот со народни лекови, како по правило, не ги носи очекуваните резултати. Во овој случај, се губи драгоцено време, и наместо олеснување, се јавува изразено влошување на патологијата.

Пред сè, треба да ја прилагодите моќноста. Диетата забранува употреба на храна како што се:

 • пушени јадења;
 • маснотии;
 • масни јадења;
 • сода;
 • алкохол;
 • кафе и јак чај;
 • леб од премиум брашно;
 • слатки.

Менито треба да има повеќе свеж зеленчук, овошје, јадења на пареа.

Задолжителна е терапија со лекови:

 1. Се користат лекови кои ги ублажуваат симптомите на атеросклероза.
 2. Типично, на пациентот му се препишуваат лекови кои го намалуваат крвниот притисок. Потребата за нивно назначување мора да се измери.
 3. Многу е важно да се земаат лекови за намалување на холестеролот во крвта. Тие помагаат да се намали интензитетот на таложење на атеросклеротични плаки на theидовите на крвните садови.
 4. Во исто време, лековите се користат и за нормализирање на метаболизмот и зајакнување на крвните садови.
 5. Понекогаш лекарот може да препише мала количина на ацетилсалицилна киселина на пациентот за да спречи формирање на тромби. Таквиот третман треба да се спроведува подолго време. Постојан внес на аспирин придонесува за одредена нормализација на циркулацијата на крвта и го намалува ризикот од опасни компликации.

Само-лекувањето на атеросклероза е строго контраиндицирано! Може да доведе до крајно опасни последици.

Совети за специјалисти: Промени во животниот стил

Покрај медицинскиот и хируршки третман, важна улога игра и корекцијата на животниот стил. Јас секогаш препорачувам моите пациенти да се откажат од пушењето, редовно да вежбаат и да направат промени во исхраната (да јадат повеќе зеленчук, овошје и риба). Пациентите со дијабетес треба периодично да даруваат крв за глициран хемоглобин, да следат диета со малку јаглени хидрати, да посетуваат ендокринолог и да земаат пропишани лекови за намалување на шеќерот во крвта.

Хируршка интервенција

Ако горенаведените конзервативни методи на лекување не ги донесат очекуваните резултати, тогаш се разгледува прашањето за хируршки третман. За ова, лекарот може да препише такви видови операции како што се:

 1. Каротидна ендартеректомија. Обично се изведува со употреба на општа анестезија. Откако лекарот ќе направи мал засек, плаката се отстранува.
 2. Ангиопластика со балон се изведува во случаи кога ендартеректомијата е контраиндицирана. Таквата операција е оправдана и ако атеросклеротичната плоча е на тешко место. Оваа интервенција може да се спроведе под локална анестезија.
 3. Стентирање е дека артеријата е пробиена во бутот или рамото. Потоа, стент се вметнува во луменот на каротидната артерија - мал метален апарат. Го проширува луменот на садот и овозможува нормален проток на крв.

Ангиопластиката денес е релативно нов третман. Неговиот ефект врз крвните садови и врз телото како целина сè уште е предмет на темелно истражување. Сепак, кај пациенти со висок ризик од компликации, овие видови операции ја докажуваат нивната ефикасност.

Стенозирачка и нестенотична каротидна артериосклероза: разлика во симптомите и третман

Всушност, ова се само различни фази на една болест. Нестенотична атеросклероза е состојба во која плакета зафаќа помалку од 50% од луменот на артеријата. Како по правило, тој не се манифестира на кој било начин. Може да се сомнева во слаб систолен шум во каротидните артерии. Во некои случаи, потребна е терапија со лекови (статини, антихипертензивни лекови, итн.). Детален опис на клиничката презентација и третманот на стенозирачка атеросклероза е даден погоре.

Студија на случај: Атеросклероза на 'рбетниот артерии

Еден 57-годишен човек започна да се жали на мала вртоглавица, губење на слухот. Роднините му рекоа дека одењето станало нерамномерно. Пред една недела, кога остро ја сврте главата, дојде до губење на чувството на рамнотежа и пад, по што пациентот отиде на лекар.

Кога го испрашувале, се покажало дека страда од хипертензија и дијабетес тип 2. Тој нередовно го пие препишаниот лек. При мерење на крвниот притисок, тонометарот покажа вредност 165/95 mm RT. Уметност Сомневајќи се за атеросклеротични лезии на 'рбетниот артерии, назначив дуплекс скенирање, при што беше откриено стеноза на десниот ПА до 65%, стеснување на левиот ПА до 40% Го испратив пациентот на хируршко лекување.

Извршена е ендертеректомија на десната ПА. Исто така, на пациентот му е препишана терапија со лекови - Росувастатин, Ацетилсалицилна киселина, Периндоприл, Метформин. Пациентот забележа значително подобрување - вртоглавицата престана, се врати чувството за рамнотежа.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic