Дијагноза и третман на симптоми на тахикардија и срцев удар

Миокарден инфаркт е фокус на исхемична некроза на срцевиот мускул, која се развива како резултат на акутно нарушување на коронарната циркулација. Клинички се манифестира со горење, притискање или компресија на болки зад градната коска, давање на левата рака, клучната коска, скапулата, вилицата, отежнато дишење, страв, ладна пот. Развиениот миокарден инфаркт служи како индикација за итна хоспитализација во cardiological реанимација. Недавање навремена помош може да резултира со смрт.

На возраст од 40-60 години, миокарден инфаркт е 3-5 пати почесто забележан кај мажите поради пораниот (10 години порано отколку кај жените) развој на атеросклероза. По 55-60 години, инциденцата кај двата пола е приближно иста. Стапката на смртност за миокарден инфаркт е 30-35%. Статистички, 15-20% од ненадејните смртни случаи се должат на миокарден инфаркт.

Повреда на снабдувањето со крв во миокардот за 15-20 минути или повеќе доведува до развој на неповратни промени во срцевиот мускул и срцеви нарушувања. Акутната исхемија предизвикува смрт на дел од функционалните мускулни клетки (некроза) и нивна последователна замена со влакна на сврзното ткиво, односно формирање на лузна пост-инфаркт.

Во клиничкиот тек на миокарден инфаркт, се разликуваат пет периоди:

 • 1 период - преинфаркт (продромален): зголемени и засилени напади на ангина, може да трае неколку часа, денови, недели;
 • 2 период - најакутен: од развој на исхемија до појава на миокардна некроза, трае од 20 минути до 2 часа;
 • 3 период - акутен: од формирање на некроза до миомалација (ензимско топење на некротично мускулно ткиво), времетраење од 2 до 14 дена;
 • 4 период - субакутен: почетните процеси на организација на лузни, развој на гранулационо ткиво на место на некротично ткиво, времетраење 4-8 недели;
 • 5 период - пост-инфаркт: созревање на лузната, прилагодување на миокардот кон нови услови на функционирање.

5fbadb571c1cb9acf9069c4773bd13bf - Тахикардија и симптоми на срцев удар дијагностицирање и третман

Што е тахикардија на срцето?

Се манифестира патолошка тахикардија на срцето:

 • силна пулсација на садовите на вратот;
 • палпитации;
 • несвестица
 • вртоглавица;
 • чувство на вознемиреност.

Објаснување што е тахикардија и зошто е опасна, cardiolогистите се фокусираат на фактот дека основата на болеста е зголемен автоматизам на срцеви контракции, што нормално ги поставува ритамот и темпото на срцеви контракции. Патологијата може да доведе до срцев застој, миокарден инфаркт, коронарна болест и развој на акутна срцева слабост.

Со името на областа на срцето во која се јавува развој на импулс што предизвикува тахикардија, се разликуваат следниве форми на болеста:

 • Синусна тахикардија. Изворот е во синусниот јазол.
 • Суправентрикуларна тахикардија (исто така е атријална). Изворот е во преткоморите.
 • Вентрикуларна тахикардија. Изворот е во коморите.

Според критериумот на време, тоа се случува:

 • Пароксизмална тахикардија. Напад на забрзано чукање на срцето одеднаш започнува и завршува нагло (срцевиот ритам е од 120 до 250 отчукувања во минута).
 • Постојана (хронична) тахикардија.

Срцевата тахикардија не е посебна болест, туку симптом или состојба во која е можна појава на дополнителни непријатни манифестации на дел од телото, освен забрзано чукање на срцето. Во некои случаи, тахикардија може да се појави и „позадина“, без да предизвика непријатност.

Во зависност од спецификите на состојбата, општиот ритам на срцето може да биде „растргнат“ и нестабилен, или може да биде во рамките на нормалата од оваа причина.

На физиолошко ниво, со оваа форма на аритмија, срцето нема време целосно да се наполни со крв пред да се појави мускулна контракција.

Брзината на протокот на крв во телото се зголемува, се појавуваат падови на притисок, така што има значително оптоварување на целиот кардиоваскуларен систем.

Во ситуација кога тахикардија станува постојан придружник на една личност, ризикот од брзо исцрпување на срцето и развој на срцева слабост се зголемува.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Што е тоа?

cfe3c0f90114b5dd421c194768253fd9 - Тахикардија и симптоми на срцев удар дијагноза и третман

Тахикардија е зголемување на срцевиот ритам (ХР) од 90 отчукувања во минута. Неопходно е да се разликува тахикардија како патолошки феномен, односно зголемување на отчукувањата на срцето при мирување и тахикардија како нормален физиолошки феномен (зголемување на отчукувањата на срцето како резултат на физички напор, возбуда или страв).

Треба да се сфати дека тахикардија не е болест, туку симптом, бидејќи може да се појави како манифестација на многу болести. Најчести причини за тахикардија се нарушувања на автономниот нервен систем, нарушувања на ендокриниот систем, хемодинамички нарушувања и разни форми на аритмија.

Причини за тахикардија

За да разбереме што е тахикардија, важно е да се земе предвид дека срцевата тахикардија се манифестира поради многу и различни причини. Значи, слична состојба може да се појави како природна реакција на човечкото тело на емоционален стрес и премногу физички труд.

Исто така, тахикардија може да ја придружува треска, пушењето, употребата на големи дози на алкохолни пијалоци.

Отчукувањата на срцето стануваат почести во случај на нагло намалување на крвниот притисок, со анемија и, соодветно, намалување на нивото на хемоглобин, како резултат на развој на малигни тумори, гнојни инфекции и зголемена функција на тироидната жлезда. Исто така, тахикардија може да се појави како резултат на третман со одредени лекови.

Исто така, постојат тахикардија кои се јавуваат како резултат на присуство на патологија на срцевиот мускул или поради нарушувања во процесот на електрично спроведување на срцето. Срцевата тахикардија е првиот знак на срцева декомпензација. Исто така, оваа состојба е последица на шок или колапс (може да биде состојба на несвестица, крварење итн.), Како резултат на рефлекс на намалување на крвниот притисок.

Склоноста кон тахикардија е карактеристичен симптом кај луѓето со вегетативно-васкуларна дистонија. Како по правило, во овој случај ова се млади пациенти. Палпитации на срцето се забележуваат и кај пациенти со невроза.

Симптоми на тахикардија

Во зависност од видот на тахикардија, симптомите на болеста ќе варираат. Дозволете ни да ја разгледаме подетално секоја форма.

Синусната тахикардија кај возрасните може да биде асимптоматска или придружена со мали симптоми:

 • честа вртоглавица
 • чувство на недостаток на воздух,
 • слабост,
 • отежнато дишење,
 • несоница,
 • замор
 • намален апетит
 • постојани срцеви палпитации,
 • намалена изведба и намалено расположение.
 • синусната тахикардија се карактеризира со постепен почеток и крај. Намалувањето на срцевиот минутен волумен е придружено со кршење на снабдувањето со крв во ткивата и различните органи. Може да се појави вртоглавица, несвестица, во случај на оштетување на садовите на мозокот - конвулзии, фокални невролошки нарушувања.

Постојат два вида на вентрикуларна тахикардија, кои се разликуваат по нивните симптоми:

 1. Хемодинамички стабилни - палпитации, тежина, компресија во срцето, градите, вртоглавица;
 2. Хемодинамички нестабилен - пациентот ја губи свеста неколку секунди по првите манифестации на вентрикуларна тахикардија. Тоа се случува одеднаш, во вториот случај, губењето на свеста е единствената манифестација на зголемување на срцевиот ритам.

Атријална тахикардија може да биде асимптоматска или пациентите доживуваат само силно чукање на срцето. Во некои случаи, се забележува вртоглавица, отежнато дишење, болка во градите. Постарите луѓе можеби не обрнуваат внимание на мало зголемување на отчукувањата на срцето.

Атриовентрикуларна тахикардија. Поретко, ретки напади се многу клинички значајни. Тие се придружени со:

 • намалување на крвниот притисок
 • религиозна болка
 • задуши
 • мачна во вратот,
 • нарушена свест.

Започнува одеднаш, времетраењето на нападот е од неколку минути до неколку дена. Најчесто се јавува кај жени и обично не се поврзува со срцеви заболувања.

Главната закана за благосостојбата и животот е претставена со хронични нарушувања во ритамот, срцевиот ритам. Како и патолошки варијанти на тахикардија, што може да предизвика срцев удар и вентрикуларна фибрилација, што доведува до смрт.

Покрај брзото влошување на срцето, забрзано чукање на срцето кое често се јавува доведува до хипоксија, бидејќи крвта циркулира брзо низ телото нема време да биде заситена со кислород. Во случај на неочекувани сериозни напади, предизвикувајќи вртоглавица и несвестица, може да се појави повреда ако паднете.

5c3fd2ee1e66bf8fae11252365326a05 - Тахикардија и симптоми на срцев удар дијагностицирање и третман

Главните области на третман на тахикардија се спречување на нејзините напади во иднина, минимизирање на предизвиканите компликации и нормализирање на отчукувањата на срцето.

Третманот на тахикардија може да биде лекови, со назначување на специјални лекови или може да се состои во промена на животниот стил на пациентот, избегнување на стресни ситуации и правилен одмор.

Затоа, третманот на тахикардија се заснова на промени во животниот стил и исклучување на фактори кои предизвикуваат зголемен ритам на срцето или влијаат на работата на срцето. Овие фактори вклучуваат:

 • Зачинета храна;
 • Стрес, емоционално нагласени состојби;
 • Физичка вежба;
 • Пијалоци со кофеин, други стимуланси;
 • Алкохолни пијалоци;
 • Пушењето.

Со пароксизми на атријална тахикардија, тие прибегнуваат кон употреба на таканаречени вагални техники, дизајнирани да му дадат дополнителен тон на вагусниот нерв, кој гаси побудување во срцевиот мускул:

 • Притисок врз областа лоцирана под агол на долната вилица;
 • Предизвикување замолен рефлекс;
 • Длабок здив и напрегање;
 • Интензивно издишување со затворен нос и уста;
 • Притисок на внатрешниот горен агол на очното јаболко;
 • Потопување на лицето во ладна вода (или триење на лицето).

Вагалните приеми не треба да се вршат со срцева исхемија, коронарна артериосклероза. Во повеќето случаи кои не се опасни по живот, лековите се основа за третман на тахикардија.

Со патолошка тахикардија, се препишуваат лекови, но нивната независна употреба не се препорачува, бидејќи тие влијаат на различни делови од телото и само лекарот препишува лекови погодни за пациентот.

 • Конкор, антенолол и аегилок се лекови кои го намалуваат стресот. Се користи за синусна манифестација на тахикардија.
 • Ритамформ, алапинин - со тахикардија испровоцирана од екстрасистола.
 • Дигоксин - со тахикардија предизвикана од срцева слабост.
 • Кордарон, сотагексал - со пароксизми на тахикардија.
 • Пациентите кои страдаат од тахикардија при прекумерна емоционалност, се пропишани седативи.

Тахикардија исто така се третира со употреба на минимално инвазивни методи на хирургија - без лузни, под локална анестезија. Ова може да биде аблација на катетер со радиофреквенција, инсталација на вештачки пејсмејкер итн.

Народни лекови

Ако народните лекови некако можат да се справат со синусната тахикардија (па дури и не секоја!), Тогаш едноставно нема прашање за третман на вентрикуларна тахикардија, која честопати бара итна реанимација, па пациентот треба да знае која опција ја добил и што да прави . Но, сепак, прво треба да се консултирате со вашиот лекар. Што ако пациентот сè уште нема точна дијагноза?

 1. Витамински мелем. Назначувањето на лекот наречен балзам од витамин се состои од плодови од глог и вибурнум, земени во тегла литар, бобинки од брусница (доволно за половина литар) и шипинки, исто така, половина литар. Сето ова полека се поставува во слоеви во тегла со капацитет од 5 литри, истурајќи ги секоја од слоевите со чаша шеќер и по можност истурајќи иста количина на мед. На овој начин подготвен лек се додава литар вотка, која за три недели ќе ги апсорбира сите лековити својства на состојките и ќе стане полноправен народен лек за третман на тахикардија. Смесата се зема сè додека не заврши (50 ml наутро и навечер). Ако алкохолот е контраиндициран за некого, тогаш инфузијата може да се подготви без вотка. Паметните луѓе не ги фрлаат бобинки оставени од инфузијата, туку го додаваат во чајот, на кој додаваат вкус и додаваат хранливи материи, бидејќи не ги изгубиле за време на инфузијата.
 2. Глог Многу тинктури на тахикардија вклучуваат глог, валеријана и мајчино млеко. Тие се разликуваат само во тоа каква тинктура треба да им се додаде. Некои додаваат корвалол, други додаваат божур, а некои дури купуваат готова колекција во аптека, тие самите инсистираат на водка или алкохол и го земаат. Би сакал да забележам дека е малку веројатно дека инфузиите од вотка можат да бидат апсолутно безопасни со продолжена употреба, особено за деца. Како и да е, не е за ништо што алкохолните раствори и тинктурата од глог популарно се нарекуваат „коњак од аптека“. Земајќи лажица три пати на ден, едно лице е малку навикнато на лекови внесени од алкохол, и ова мора да се запомни. Ова е особено точно за лица со историја на товар во овој поглед. Покрај тоа, постојат рецепти кои не бараат задолжително додавање на течности што содржат алкохол.
 3. Сокови од зеленчук и овошје. Тие велат дека соковите од зеленчук се многу корисни, што ако не излечат тахикардија, нема да донесат штета. На пример, сок од цвекло, моркови и ротквици (измешани во исти пропорции) треба да се пие 3 пати на ден, 100 ml за 3 месеци. Или сок од црна ротквица со вкус на мед (сооднос - 1: 1) треба да земете еден месец според чл. лажица наутро, на ручек и навечер. И можете да направите пулпа од кромид и јаболко и да ја јадете секој ден помеѓу оброците.

Тахикардија: симптоми и третман, причини, превенција

Физиолошката тахикардија ги придружува насилните емоционални состојби, брзото трчање, искачување до висина итн.

Синусната тахикардија се појавува како реакција на разни болни состојби на телото:

 • невроза и депресија;
 • труење;
 • тиреотоксикоза (содржината на тироидни хормони во телото се зголемува ненормално);
 • феохромоцитом (тумор во надбубрежната жлезда);
 • кислородно гладување;
 • срцеви заболувања;
 • висока телесна температура или околина;
 • опасна загуба на крв.

Пароксизмална тахикардија се појавува кога се нарушени срцето и крвните садови:

 • васкуларна дистонија;
 • миокардитис;
 • миокарден инфаркт;
 • исхемија;
 • хипертензија;
 • срцева болест;
 • нарушувања во симпатичните гранки на нервниот систем.

Тахикардија бара третман ако се појави без очигледна причина: едно лице се чувствува добро и е во мирна состојба или спие.

Кои симптоми предупредуваат на опасност?

 • Отежнато дишење (тешко се вдишува);
 • вртоглавица;
 • се појавуваат звуци во главата, во ушите;
 • потемнува во очите;
 • несвестица слабост, губење на свеста;
 • срцева болка.

Пациентот треба да повика брза помош, а пред нејзиното пристигнување треба:

 • да се ослободат вратот и градите;
 • отвори прозорец;
 • нанесете ладно на челото;
 • измијте се со ледена вода.

Тахикардија е брза контракција на срцевиот мускул. Постојат неколку видови на тахикардија, секој вид обезбедува свој пристап кон терапијата.

Размислете за симптомите и третманот на секој вид, како и за спречување на тахикардија и зошто болеста е опасна

Секој човек искусил брза контракција на срцевиот мускул барем неколку пати во својот живот, тоа е далеку од секогаш патологија и сигурно не може да се смета за независна болест.

Брзиот ритам на срцето е знак што може да се поврзе со огромен број причини, кои не се секогаш директно зависни од кардиоваскуларниот систем. Затоа, третманот на тахикардија вклучува утврдување на изворот на проблемот и избор на специфична техника.

Срцето не чука постојано во ист ритам. Фреквенцијата на контракции може да варира неколку пати во текот на денот, значително варира во зависност од возраста, полот и другите фактори. Кај доенчињата, пулсот е многу поголем отколку кај возрасните.

Тахикардија значи надминување на фреквенцијата на контракции на „критичниот“ праг - 90 отчукувања во секунда. Основата на оваа состојба е зголемување на автоматизмот на синусниот јазол, со што се нормализира стапката на контракција на срцевиот мускул. Состојбата не секогаш укажува на присуство на патологии во телото.

Постојат голем број причини зошто целосно здраво лице може да развие напад на тахикардија:

 1. Физичка активност - особено таканареченото „кардио“, самото име ви овозможува да разберете што се подразбира под вклучување на срцевиот мускул. Прво на сите, тоа е трчање, скокање, истегнување, сквотови - со еден збор, секој комплекс на вежби за фитнес. За време на вежбање, тахикардија станува нормален компензационен механизам за обезбедување крв на мускулите.
 2. Возбуда, вознемиреност, стрес. Причината е директно поврзана со претходниот пасус, наследен од оние времиња кога единствената реална опасност биле предатори или други непријатели, од кои се барало да бегаат или да се борат со нив. Тековните стресови не подразбираат битки со тигри или мамути, но анатомските механизми се менуваат бавно.
 3. Возраст до седум години. Тахикардија кај бебиња е физиолошка норма поврзана со забрзан метаболизам и постојана употреба на хормони за раст.
 4. Адолесценција - многу тинејџери може да развијат тахикардија против позадината на хормоналните промени. Кај девојчињата, ова е период на менструација - прва менструација, кај момчиња има ноќна тахикардија, директно поврзана со присилна ејакулација.
 5. Употребата на кофеин, алкохол, голема количина гликоза, исто така, предизвикува зголемување на отчукувањата на срцето за кратко време.
 6. Промената на положбата на телото од хоризонтална во вертикална исто така предизвикува побрзо контракција на срцето. Здравата личност не ги забележува овие краткорочни промени, освен ако во овој момент не го мери конкретно пулсот.

Тахикардија кога се крева на планините

Физиолошки, тахикардија може да се појави при одење на планина - на голема надморска височина, особено во услови на недостаток на кислород, кога срцето треба побрзо да испумпува крв за да ги засити ткивата. Брзиот ритам на срцето не е болест, ситуациона тахикардија не бара никаква интервенција, како и поврзана со детството и адолесценцијата и други нормални периоди на живот.

Меѓутоа, ако се појави зголемување на фреквенцијата на срцеви контракции со дополнителни негативни симптоми или се забележат чести епизоди кои не се директно поврзани со нормата, тогаш вреди да се обрне внимание. Патолошката тахикардија често предизвикува сериозни проблеми со кардиоваскуларниот систем, па сè до фатални резултати.

Нормалната тахикардија се нарекува и физиолошка. Спротивно на тоа, постои патолошка форма што може да биде доказ за сериозна болест или опасни по живот состојби кои не се директно поврзани со срцето.

Ако здраво лице има тахикардија, додека состојбата и здравјето очигледно се влошуваат, можеме да зборуваме за такви причини:

 1. Дехидратација - и во однос на позадината на прегревање на телото, и едноставно поради недостаток на течност. Мора да се запомни дека кафето и јакиот чај не ја надополнуваат водата во организмот, напротив, отстранувајќи го дополнително. Тахикардија од дехидрираност често се наоѓа кај убителите на силно кафе, енергетски пијалоци и алкохол. Оваа состојба не е нормална, може да доведе до несвестица, па дури и сериозни компликации, до срцев удар.
 2. Сонцето и топлотниот удар се специфична причина. Децата се во посебна ризична група, бидејќи нивното губење на течности е побрзо, а терморегулацијата сè уште не работи добро.
 3. Анемија, поради што се намалува бројот на црвени крвни клетки во крвта, а останатите треба да направат двојна работа, а срцето - побрзо пумпа течност.
 4. Тумори на надбубрежните жлезди, предизвикувајќи абнормално производство на адреналин. Оваа состојба се влошува со постојана вознемиреност и нервоза.
 5. Хипертироидизам - вишок на тироидни хормони, исто така, го прави срцето да работи побрзо.
 6. Неврозите и психозите како критични ментални состојби кои имаат директно влијание врз соматиката.
 7. Треска од каква било генеза - од банална АРВИ до туберкулоза и онколошки формации кои предизвикуваат зголемување на телесната температура.
 8. Срцето почесто се стега ако некое лице доживее болка или непријатност, бидејќи секој синдром на болка е стресен. Овие состојби не се директно поврзани со срцеви заболувања; елиминирање на основната причина ќе го врати нормалниот ритам на срцето.

Исто така, постои идиопатска тахикардија - зголемување на отчукувањата на срцето без видливи предуслови или што не може да се открие. Во такви случаи, лекарите препорачуваат целосен преглед за да се идентификуваат скриените фокуси на инфекција, неоплазми, ендокрини патологии. Ако ништо не се најде, се препорачува и психотерапија.

Класификација

Многу болести на срцето и крвните садови предизвикуваат честа работа на еден од главните органи на човечкото тело. Во нормална состојба, синусниот јазол генерира побудување кое се шири на миокардот. Ако се појават патолошки промени во срцето, тогаш нервните клетки кои го иницираат срцевиот ритам почнуваат да реагираат погрешно, предизвикувајќи мускулот побрзо да се собира.

Меѓу болестите на кардиоваскуларниот систем кои предизвикуваат тахикардија се:

 • вродени срцеви мани кај деца - затоа, и покрај фактот дека честото намалување на бебињата е норма, cardiolтреба да се вршат ogical испитувања;
 • хронична срцева слабост;
 • хипертензија;
 • миокардитис, ендокардитис и друго воспаление на срцевиот мускул;
 • миокарден инфаркт.

За да се утврди што точно предизвика тахикардија, видот на промена на контракциите на срцевиот мускул ќе помогне. Овој критериум е главен за дијагностицирање на болести, одделување на нормата од патологија и потрага по причините за состојбата.

Се разликуваат следниве видови:

 • синусна тахикардија;
 • вентрикуларна тахикардија;
 • атријална тахикардија;
 • атриовентрикуларна тахикардија.

Прилично е тешко да се утврди специфичен тип без кардиограм, иако постојат особености и нијанси на клиничката слика. Во исто време, типот на тахикардија е главниот дијагностички критериум кој е исклучително важен за дијагнозата и сериозноста на состојбата на пациентот. Секој вид обезбедува свој пристап кон терапијата.

Овој тип на аритмија - што е, кршење на нормалниот ритам на срцето, се смета за еден од најчестите. Главниот дијагностички критериум е да се зголеми фреквенцијата на мозочни удари на 100 и погоре.

Симптомите се исто така карактеристични:

 1. Срцевиот ритам се чувствува моќно и силно, човекот може да го „чуе“ неговиот пулс.
 2. Отежнато дишење, и тоа се случува дури и во состојба на одмор, без физички напор.
 3. Еден човек брзо се заморува.
 4. Миокардна исхемија предизвикува карактеристична тапа болка зад градната коска.
 5. Вртоглавица, заматена свест.
 6. Едно лице станува раздразливо, спие лошо, емоционално нестабилно.

Синусната тахикардија, како по правило, укажува на развој на коронарна срцева болест. Оваа состојба може да се појави во зрелоста, често кај млади луѓе. Истовремени болести често се дебелина, хипертензија.

Во овој поглед, третманот на синусна аритмија ги вклучува следниве мерки:

 • губење на тежината до оптимално ниво;
 • исклучување од исхраната на масна храна што содржи штетен холестерол, сладок, алкохол;
 • земање бета-блокатори на лекови - Анаприлин, Небилет;
 • употреба на диуретици за отстранување на вишокот течност заедно со препарати на калиум за зајакнување на срцевиот мускул;
 • понекогаш може да се користат седативи.

Синусната тахикардија, по правило, се јавува кај луѓе постари од четириесет години, но лекарите велат дека болеста „станува помлада“. Меѓу пациентите наидуваат на луѓе кои се едвај триесет години.

Овој подвид е исто така наречен пароксизмален, бидејќи остро се појавува во однос на позадината на претходната благосостојба. Повторените епизоди на „инсуфициенција“ на срцевиот ритам се многу опасни, бидејќи тие често доведуваат до инфаркт на миокардот, исто така се еден од неговите симптоми.

 1. Бурниот почеток е остра болка, темнина во очите.
 2. Срцевиот ритам се зголемува на 120 и погоре.
 3. Често - губење на свеста.
 4. Може да се појави срцев удар.

Миокарден инфаркт е акутна форма на IHD. Во 97-98% од случаите, основата за развој на миокарден инфаркт е атеросклеротична лезија на коронарните артерии, предизвикувајќи стеснување на нивниот лумен. Често, атеросклерозата на артериите се придружува со акутна тромбоза на погодената област на садот, предизвикувајќи целосен или делумен прекин на снабдувањето со крв во соодветниот регион на срцевиот мускул. Зголемената вискозност на крвта забележана кај пациенти со коронарна срцева болест придонесува за тромбоза. Во некои случаи, миокарден инфаркт се јавува во позадина на спазам на гранките на коронарните артерии.

Развојот на миокарден инфаркт е промовиран од дијабетес, хипертензија, дебелина, ментален стрес, зависност од алкохол, пушење. Остриот физички или емоционален стрес на позадината на коронарна срцева болест и ангина пекторис може да предизвика развој на миокарден инфаркт. Почесто, се развива инфаркт на миокардот во левата комора.

sapes sirdslekme 45991809 - дијагноза и третман на симптоми на тахикардија и срцев удар

Класификација на миокарден инфаркт

Во согласност со големината на фокалната лезија на срцевиот мускул, се разликува миокарден инфаркт:

Мал фокален миокарден инфаркт опфаќа околу 20% од клиничките случаи, но често малите фокуси на некроза во срцевиот мускул можат да се трансформираат во голем фокален миокарден инфаркт (кај 30% од пациентите). За разлика од големо-фокусното, со мали-фокусни срцеви напади, аневризма и срцева руптура не се јавуваат, текот на последниот е поретко комплициран од срцева слабост, вентрикуларна фибрилација, тромбоемболизам.

Во зависност од длабочината на некротичното оштетување на срцевиот мускул, се разликува миокарден инфаркт:

 • трансмурално - со некроза на целата дебелина на мускулниот wallид на срцето (обично големо-фокусно)
 • интрамурален - со некроза во дебелината на миокардот
 • субендокардијален - со некроза на миокардот во областа во непосредна близина на ендокардот
 • субепикардијална - со некроза на миокардот во областа во непосредна близина на епикардот

Според промените забележани на ЕКГ, разликувајте:

 • „Q-инфаркт“ - со формирање на патолошки Q бран, понекогаш вентрикуларен комплекс QS (обично големо-фокален трансмурален миокарден инфаркт)
 • „Не е срцев удар“ - не е придружен со појава на Q бран, се манифестира со негативни Т-бранови (обично мал фокален миокарден инфаркт)

Според топографијата и во зависност од лезијата на одредени гранки на коронарните артерии, миокарден инфаркт е поделен на:

 • десна комора
 • лево вентрикуларна: предни, странични и задни wallsидови, интервентрикуларен септум

Според фреквенцијата на појава, се разликува миокарден инфаркт:

 • примарна
 • повторувачки (се развива во рок од 8 недели по основното)
 • повторено (се развива 8 недели по претходното)

Според развојот на компликации, миокарден инфаркт е поделен на:

Со присуство и локализација на болка, се разликуваат формите на миокарден инфаркт:

 1. типично - со локализација на болка зад градната коска или во прекардијалниот регион
 2. атипични - со атипични манифестации на болка:
 • периферни: лево-скапуларен, левораки, ларингеален-фарингеален, мандибуларен, горен пршлен, гастралгичен (абдоминален)
 • безболно: колаптоиден, астматичен, едематозен, аритмичен, церебрален
 • низок симптом (уништен)
 • комбинација

Во согласност со периодот и динамиката на развој на миокарден инфаркт, постојат:

 • фаза на исхемија (акутен период)
 • фаза на некроза (акутен период)
 • фаза на организација (субакутен период)
 • фаза на лузни (пост-инфаркт период)

sirds arsts 47028899 - Тахикардија и симптоми на срцев удар дијагностицирање и лекување

Брзото чукање на срцето не секогаш покажува дека има какви било проблеми во телото и итно е да се кандидира на лекар. Понекогаш тоа е предизвикано од сосема природни и безопасни причини. Во овој поглед, се разликуваат следниве видови тахикардија:

 1. Физиолошки - се јавува кај луѓе кои немаат здравствени проблеми, под влијание на некои фактори на животната средина и е манифестација на компензаторните сили на телото. Се појавува за време на активни физички вежби, емоционални нарушувања, страв и брзо поминува без никаков третман, не оставајќи траги.
 2. Патолошки - се јавува во позадина на разни болести на срцето или други внатрешни органи. Може да биде опасно, бидејќи кога срцето чука почесто отколку што е потребно, коморите немаат доволно време да се наполнат со крв. Како резултат, срцевиот минутен волумен се намалува, мала количина на крв влегува во садовите, влегува во органите и ткивата. Се развива нивното кислородно гладување. Долготрајната тахикардија е опасна за самото срце: нејзините перформанси се нарушени, обемот на преткоморите и коморите се зголемува и може да се развие кардиопатија.

Во зависност од тоа каде точно се формира импулсот, тахикардија е поделена на уште два вида:

 • Синус - во овој случај, пулсирањата, како што се очекуваше, се појавуваат во синусниот јазол, нивниот број едноставно се зголемува. Обично започнува постепено, се забележува зголемување на отчукувањата на срцето до 120 отчукувања во минута. Во овој случај, исто толку време поминува помеѓу срцевите контракции, односно нема аритмија.
 • Ектопична (пароксизмална) - во овој случај, дополнителни импулси се јавуваат не во синусниот јазол, туку на друго место. Тие можат да се појават во преткоморите (суправентрикуларна тахикардија) или во коморите (вентрикуларна тахикардија). Започнува нагло, со нагло зголемување на срцевиот ритам и не поминува неколку минути, а понекогаш и неколку дена.

На физиолошката тахикардија не е потребна итна помош. Поминува самостојно по исчезнувањето на причините што го предизвикале.

Ако често се појавуваат знаци на тахикардија и не е можно да се дознае нивната причина, дефинитивно треба да посетите лекар. Дури и без да предизвика физички непријатност, тоа може да доведе до осиромашување на срцевиот мускул и развој на разни компликации.

Причини

Причините за синусна тахикардија може да се поделат во две големи групи:

 1. Интракардијална - причините за зголемениот ритам на срцето лежат во срцето. Двете се вродени и настануваат како резултат на разни срцеви заболувања.
 2. Екстракардијално - отчукувањата на срцето се зголемуваат поради различни екстракардијални фактори: болести на други органи и системи или под влијание на надворешни фактори.

Срцевиот ритам може да се зголеми со скоро какво било кардиоваскуларно заболување, вклучувајќи:

 • срцева исхемија;
 • артериска хипертензија;
 • миокарден инфаркт;
 • срцева слабост, и акутна и хронична;
 • срцеви мани, и вродени и стекнати;
 • кардиосклероза;
 • кардиомиопатија - истовремено намалувајќи ја контрактилноста на срцето, со што се намалува количината на крв што ја фрла во садовите со едно намалување; за да го компензира ова, тој мора да работи побрзо;
  инфективен ендокардитис и други.

Екстракардијални причини за тахикардија:

 • физиолошки причини - пулсот се зголемува со активна физичка работа, поради возбуда, силно емоционално преоптоварување;
 • неврогена - тие се јавуваат кога работата на церебралниот кортекс и субкортикалните јазли е нарушена, а исто така и со разни дисфункции на автономниот нервен систем: невроза, афективна психоза, невроциркулаторна дистонија; најчесто тоа се млади луѓе со нестабилен нервен систем;
 • ендокрини заболувања;
 • шок;
 • колапс;
 • акутна загуба на крв;
 • силен напад на болка;
 • земање лекови кои влијаат на функционирањето на синусниот јазол (адреналин, атропин, аминофилин и други); тахикардија, причините за кои лежат при земање лекови, се нарекува лекови;
 • не само лекови можат да го зголемат срцевиот ритам, туку и никотин, алкохол, кафе и пијалоци со кофеин;
 • треска кај одредени заразни болести (пневмонија, тонзилитис, туберкулоза, итн.) - откриено е дека зголемувањето на телесната температура за еден степен го зголемува срцевиот ритам за околу 8-9 отчукувања во минута.

Покрај тоа, тахикардија е соодветна и несоодветна. Вториот не исчезнува дури и откако лицето го елиминирало стресот, физички или емоционален.

Откривањето на причината за тахикардија на прв поглед исто така не е можно. Во сите погледи, срцето треба да чука рамномерно и смирено, бидејќи нема провоцирачки фактори.

Зошто се појавува не е целосно разбрана, сепак, постои претпоставка дека е поврзана со примарна лезија на синусниот јазол.

Утврдувањето на видот на тахикардија е важно за назначување на правилен третман, бидејќи најчесто е потребно да се третира, но патологијата што ја предизвика. Ако едноставно го намалите срцевиот ритам без да ја отстраните причината, може да предизвикате пад на крвниот притисок.

симптомите

Симптомите на тахикардија зависат од тоа колку силно се изразува, колку трае, и исто така од што е тоа причина. Понекогаш некое лице воопшто не може да чувствува ништо. Меѓу најчесто забележуваните се:

 • палпитации, понекогаш пациентите забележуваат бутни удари во градите;
 • непријатност во срцето, понекогаш дури и притискање на болка;
 • вртоглавица;
 • тресење на рацете.

Синусната тахикардија се карактеризира со тоа што започнува постепено, а исто така непречено завршува. Ако е забележана тешка тахикардија подолго време, односно органи и ткива, вклучувајќи го и мозокот, добиваат слаба исхрана подолго време, знаците на кислородно гладување може да се приклучат на симптомите: главата е вртоглавица, понекогаш пациентот може да ја изгуби свеста, Може да се појават невролошки нарушувања и може нагло да го намалат крвниот притисок, како и намалена количина на урина.

Со несоодветна тахикардија, недостаток на здив се придружува на овие симптоми, како да пациентот нема доволно воздух. Пациентот брзо се заморува, забележува намалување на работниот капацитет, често е лошо расположено.

Присуството на други симптоми на тахикардија ќе зависи од тоа која болест ја предизвикала.

Компликации

Без соодветен третман, патолошката тахикардија може да доведе до развој на разни компликации кои го загрозуваат здравјето, а понекогаш и животот на пациентот. Тоа може да биде:

 • носат на срцевиот мускул, поради тоа што има постојано да работи со зголемување на товарот;
 • кислородно гладување на мозокот, бидејќи му недостасува крв и хранливи материи;
 • пулмонален едем;
 • ненадеен срцев застој;
 • вентрикуларна фибрилација;
 • аритмичен шок.

дијагностика

Со цел да се утврдат причините за тахикардија, како и да се препише правилен третман, потребно е да се спроведе дијагноза. Започнете со собирање на медицинска историја на пациентот и неговите поплаки. Во оваа фаза, важно е да откриете како се манифестира тахикардија во секој специфичен случај, што ја предизвикува и што помага да се олесни нападот на зголемено чукање на срцето. Понекогаш самите пациенти укажуваат на можна причина за својот изглед.

Следно, се спроведува надворешен преглед на пациентот, се пресметува бојата на неговата кожа (со продолжено кислородно гладување, кожата изгледа бледа), отчукувањата на срцето и дишењето. Во оваа фаза, може да се слушнат срцеви шумови ако причина за тахикардија е какво било срцево заболување.

8c5b1fc47f30285b863b970f29312258 - Тахикардија и симптоми на срцев удар дијагностицирање и третман

По собирањето на анамнезата и спроведувањето на надворешен преглед, се поврзани лабораториски и инструментални методи на испитување.

Овде можете да видите знаци на анемија или зголемување на бројот на бели крвни клетки, што е типично за воспалителниот процес. Покрај тоа, општата слика за состојбата на крвта е важна за понатамошно дијагностицирање и лекување на тахикардија.

Биохемиска анализа на крвта

дијагностика

Најважните дијагностички критериуми за миокарден инфаркт се медицинската историја, карактеристичните промени на ЕКГ и индикаторите за активност на серумскиот ензим. Compалбите на пациент со миокарден инфаркт зависат од формата (типична или нетипична) на болеста и степенот на оштетување на срцевиот мускул. За миокарден инфаркт треба да се сомневате во тежок и продолжен (подолг од 30-60 минути) напад на болка во градите, нарушена спроводливост и отчукувања на срцето, акутна срцева слабост.

Карактеристичните промени во ЕКГ вклучуваат формирање на негативен Т-бран (за мал фокален субендокардијален или интрамурален миокарден инфаркт), патолошки комплекс на QRS или Q бран (за голем фокусен трансмурален миокарден инфаркт). Ехокардиографијата открива повреда на локално контрактилна комора, чистење на нејзиниот wallид.

Во првите 4-6 часа по нападот на болка во крвта, се утврдува зголемување на миоглобинот - протеин кој пренесува кислород внатре во клетките. Зголемување на активноста на креатин фосфокиназа (CPK) во крвта за повеќе од 50% е забележано по 8-10 часа од развојот на миокарден инфаркт и се намалува во нормала за два дена. Утврдувањето на нивото на КПК се спроведува на секои 6-8 часа. Миокарден инфаркт е исклучен со три негативни резултати.

За да дијагностицираат инфаркт на миокардот на подоцнежен датум, тие прибегнуваат кон одредување на ензимот лактат дехидрогеназа (LDH), чија активност се зголемува подоцна од CPK - 1-2 дена по формирањето на некроза и доаѓа до нормални вредности по 7 -14 дена. Високо специфично за миокарден инфаркт е зголемувањето на изоформите на миокарден контрактилен протеин тропонин - тропонин-Т и тропонин-1, кои исто така се зголемуваат со нестабилна ангина. Во крвта, се утврдува зголемување на ESR, леукоцити, аспартат аминотрансфераза (AsAt) и аланин аминотрансфераза (AlAt).

Коронарна ангиографија (коронарографија) ви овозможува да воспоставите тромботска оклузија на коронарната артерија и намалување на контрактилноста на коморите, како и да ги процените можностите за калемење на коронарна артерија или ангиопластика - операции што помагаат во обновувањето на протокот на крв во срцето.

Само а cardiolогист може да утврди како да се третира срцевата тахикардија. Бескорисно е да се третира самата тахикардија - треба да се отстрани причината за зголемениот ритам на срцето.

За да се дијагностицира основната болест, пропишани се голем број прегледи:

 • ЕКГ (дневно според Холтер, 2-3-дневен мониторинг);
 • тестови на крв и урина;
 • анализа за откривање на тироидната жлезда>sirds veseliba 47398895 - Дијагноза и третман на симптоми на тахикардија и срцев удар

279cffdd070d937844884017a67237bd - Тахикардија и симптоми на срцев удар дијагноза и третман

Сите овие видови на дијагностика може да се обезбедат во кој било модерен cardiolклиника за оги.

Тахикардија: симптоми и третман, причини, превенција

Период на инфаркт (продромален)

Околу 43% од пациентите пријавуваат ненадеен развој на миокарден инфаркт, додека кај поголемиот дел од пациентите се забележува период на нестабилна прогресивна ангина пекторис, различен во траење.

Акутен период

Типични случаи на миокарден инфаркт се карактеризираат со екстремно интензивен синдром на болка со локализација на болка во градите и зрачење на левото рамо, вратот, забите, увото, клучната коска, долната вилица, меѓу капсуларниот регион. Природата на болката може да биде компресивна, пука, гори, притиска, акутна („кама“). Колку е поголема областа на оштетување на миокардот, толку е поизразена болката.

Нападот на болката се одвива во бранови (понекогаш засилен, а потоа ослабувачки), трае од 30 минути до неколку часа, а понекогаш дури и со денови, не застанува со повторна администрација на нитроглицерин. Болката е поврзана со силна слабост, возбуда, чувство на страв, отежнато дишење.

Можеби нетипичен тек на акутниот период на миокарден инфаркт.

Пациентите имаат остар бледило на кожата, леплива ладна пот, акроцијаноза, вознемиреност. Крвниот притисок за време на периодот на напад е зголемен, а потоа умерено или нагло се намалува во споредба со почетниот (систолен lt; 80 rt уметност, пулс lt; 30 mmHg уметност.), Забележа тахикардија, аритмија.

Во овој период, може да се развие акутна инсуфициенција на левата комора (срцева астма, пулмонален едем).

Акутен период

Во акутниот период на миокарден инфаркт, синдромот на болка обично исчезнува. Зачувувањето на болката е предизвикано од изразен степен на исхемија на зоната близу инфаркт или од приврзаност на перикардитис.

Како резултат на процесите на некроза, миомалација и перифокално воспаление, се развива треска (од 3-5 до 10 или повеќе дена). Времетраењето и висината на зголемувањето на температурата за време на треската зависи од областа на некроза. Артериската хипотензија и знаците на срцева слабост продолжуваат и се зголемуваат.

Субакутен период

Нема болка, состојбата на пациентот се подобрува и температурата на телото се нормализира. Симптомите на акутна срцева слабост стануваат помалку изразени. Тахикардија, систолен шум исчезнува.

Период на инфаркт

Во пост-инфарктниот период, клинички манифестации се отсутни, лабораториски и физички податоци, практично без отстапувања.

Атипични форми на миокарден инфаркт

Понекогаш има нетипичен тек на миокарден инфаркт со локализација на болка во нетипични места (во грлото, прстите на левата рака, во областа на левото рамо на сечилото или цервико-торакалниот 'рбет, во епигастриумот, во долниот дел вилица) или безболни форми, чии водечки симптоми можат да бидат кашлица и силно задушување, колапс, оток, аритмии, вртоглавица и вртоглавица.

Атипични форми на миокарден инфаркт се почести кај постари пациенти со сериозни знаци на кардиосклероза, циркулаторна инсуфициенција, наспроти позадината на повторен миокарден инфаркт.

Сепак, обично само најакутниот период обично се јавува нетипично; понатамошниот развој на миокарден инфаркт станува типичен.

Избришаниот тек на миокарден инфаркт е безболен и случајно се открива на ЕКГ.

Со пароксизмална тахикардија, нападите обично се изговараат. Тие започнуваат одеднаш и исто така одеднаш поминуваат. Пациентот чувствува забрзано чукање на срцето, вртоглавица, страв, а понекогаш се јавува несвестица, па дури и колапс. Понекогаш пациентот ја опишува состојбата со една фраза: „срце во петиците“ или „срце во грлото“.

Со постојано чести отчукувања на срцето, пациентот се жали на општа слабост, вртоглавица, зашеметеност, недостаток на воздух, брз замор и нетолеранција на физички напор. Дијагноза на тахикардија

Самата дијагноза на синдромот на тахикардија не е толку комплицирана. Веднаш треба да се забележи дека со пароксизмална тахикардија, зголемувањето на срцевиот ритам е скоро секогаш многу силно од 250 и над срцевиот ритам во минута. Во хронична тахикардија, таа обично се движи од сто до сто триесет пати во минута.

Речиси секогаш, тахикардија се одредува со употреба на ЕКГ или ЕКГ за вежбање. Со пароксизмална форма, се пропишува следење на Холтер (дневно следење на ЕКГ).

Вообичаената аускултација на срцето, исто така, овозможува во повеќето случаи да се утврди тахикардија. Покрај тоа, ако се слушне ритамот на галопот, тогаш ова во повеќето случаи укажува на тоа дека причина за тахикардија е срцева слабост, и ако диспнеата сè уште е присутна кај симптомите, тогаш ова е скоро 100% потврда за срцева слабост.

Исто така, се пропишани дополнителни студии во зависност од болеста што предизвика појава на тахикардија.

Главниот третман за тахикардија е елиминација на основната причина, односно болеста што доведе до развој на срцеви палпитации. Ако тахикардија е неврогена, тогаш за време на нападот е пропишан благ седатив, на пример, корвалол или валокордин 40-60 капки истовремено.

Со каква било форма на тахикардија, пропишани се физиотерапевтски вежби (LFK), урамнотежена исхрана (диета) и нужно здрав начин на живот и отфрлање на лошите навики.

Исто така, пропишани се лекови кои го намалуваат срцевиот ритам, како изоптин, анаприлин, изотрапин итн. Во секој случај, третманот на тахикардија треба да го препише лекар само по темелно испитување и идентификување на основната причина.

Синусна тахикардија, што е тоа и како да се третира болеста?

Во некои случаи, синусниот јазол почнува да откажува, што предизвикува срцето да чука побрзо отколку што е потребно. Срцевиот ритам се забрзува до 140-180 отчукувања во минута.

Ова не е болест, туку одредена состојба на телото што се нормализира ако се елиминираат штетните услови за живот, се воспостават сон и исхрана и се напуштат лошите навики.

Постои синусна тахикардија во различни ситуации:

 • со недостаток на калиум или магнезиум во телото;
 • со прекумерна работа и хронична несоница;
 • со продолжено изложување на стрес;
 • во акутни болни состојби на телото (труење, заразни болести, со опасна загуба на крв, итн.).

Третманот на синусна тахикардија се состои во земање седативи и билни препарати и воспоставување поштедна диета и одмор.

Во оние случаи кога отчукувањата на срцето на пациентот предизвикуваат зашеметеност, се пропишуваат антиаритмични лекови.

Главните принципи за третман на тахикардија вклучуваат:

 • Третман на болест што предизвика срцева патологија (забрзано чукање на срцето).
 • Корекција / елиминација на условите што ја предизвикуваат болеста.
 • Нормализација на работата и одмор.
 • Одбивање од алкохол, пушење, пиење големи количини кафе и јак чај.
 • Употреба на седативна терапија насочена кон подобрување на емоционалната состојба.
 • Пропишување на магнезиум и калиум препарати кои се нормализира работата на срцето.
 • Употреба на антиаритмична терапија - тахикардија таблети кои влијаат на отчукувањата на срцето и ритамот.

Најчесто, при третман на тахикардија, се користи комплексна терапија, која вклучува синтеза на антиаритмични лекови и мерки насочени кон елиминирање на основната болест, елиминирање на предизвикувачките фактори. Лидокаин (1 mg на 1 кг телесна тежина) се инјектира интравенски кај пациенти. Постапката трае неколку минути. Доколку не се појави очекуваниот ефект, администрацијата на лидокаин се повторува по 15 минути.

Со рекурентна тахикардија, се спроведува интравенски капе на лекот со стапка од 1-2 mg во минута. Времетраењето на сесијата за третман е од 1 до 2 дена. Лековите што се користат за лекување на срцева тахикардија, како што се Аималин, Новокаинамин и б-блокатори, лекарите ги користат кога лидокаинот не ги блокира срцевите палпитации.

Ако тахикардија е придружена со нагло намалување на крвниот притисок, последниот се зголемува со помош на норадреналин или други амири на пресор, поради што се нормализира синусниот ритам. Во отсуство на ефект, дополнително се спроведува терапија со електропулс.

Ако забрзаното чукање на срцето е резултат на интоксикација со срцеви гликозиди, тие се откажуваат и се препишува интравенска капе лидокаин и натриум хлорид или бавна реакција на Обзидан.

Минимално инвазивна хирургија за третман на тахикардија

Во третманот на срцеви палпитации, може да се користи минимално инвазивна хирургија. Најчесто користените методи вклучуваат:

 • Инсталација на пејсмејкер. Операцијата се изведува под локална анестезија. Паралелно со клучната коска, се врши инцизија на кожата. Пробивање на субклавијалната вена, се вметнува електрода на пејсмејкер. Да се ​​контролира неговото движење со употреба на методот на х-зраци. Веднаш штом електродите се поврзани со срцевиот мускул, нивните слободни фрагменти се поврзани со пејсмејкерот. Потоа, во специјално формирана празнина (изведена во проекцијата на големиот пекторален мускул), се инсталира опрема.
 • Аблација на катетер со радиофреквенција. За да се утврди фокусот на аритмијата, електродите на катетерот се вметнуваат низ големи вени. Пред тоа, во големи садови се инсталираат садови за заштита на хемостатици (во форма на цевки). Електродите се доставуваат директно до срцето под контрола на флуороскопија. Потоа, користејќи ја електродата „аблација“, тие ги „согоруваат“ фокусите на тахикардија. Во просек, операцијата трае 45 минути - времето зависи од длабочината и големината на лезијата. Веќе на вториот ден пациентот е отпуштен.

Многу современи центри за медицинска хирургија успешно извршуваат вакви операции.

Синусната тахикардија за време на бременоста е варијанта на нормата, ако тоа не влијае негативно на состојбата на жената. Манифестациите на болеста се објаснуваат со зголемено оптоварување на срцето за време на бременоста, зголемување на телесната тежина, потреба за одржување на постојан проток на крв во матката.

2ebe5389a567a353f11ba13fc334f5b3 - Тахикардија и симптоми на срцев удар дијагноза и третман

Да се ​​подобри состојбата на бремена жена со синусна форма на тахикардија помага:

 • диетална храна;
 • добар одмор;
 • пиење најмалку 2 литри течност на ден;
 • внес на витамински и минерални комплекси.

Ако тахикардија е сериозна и срцевиот ритам се искачи на повеќе од 90-100 отчукувања во минута, a cardiolзадолжителна е консултација со огист. Кога третирате болест кај бремени жени, употребата на:

 • бета-блокатори (ви овозможуваат да го контролирате влијанието на адреналинот врз синусниот јазол);
 • антиаритмични лекови и блокатори на калциумови канали (одговорни за регулирање на генерацијата на електрични импулси од синусниот јазол).

Само-избор на лекови за бремена жена без лекарски совет е неприфатлив, бидејќи многу антиаритмици можат да предизвикаат сериозни прекршувања во развојот на фетусот.

Симптоми на тахикардија

Компликации на миокарден инфаркт

Компликациите често се јавуваат веќе во првите часови и денови на миокарден инфаркт, што го прави потешко. Кај повеќето пациенти, во првите три дена се забележуваат разни видови на аритмии: екстрасистола, синус или пароксизмална тахикардија, атријална фибрилација, комплетен интравентрикуларен блок. Најопасна е вентрикуларна фибрилација, која може да премине во фибрилација и да доведе до смрт на пациентот.

Срцева слабост на левата комора се карактеризира со конгестивна рала, срцева астма, пулмонален едем и често се развива во акутната фаза на миокарден инфаркт. Исклучително сериозен степен на слабост на левата комора е кардиоген шок, кој се развива со широк срцев удар и обично доведува до смрт. Знаци на кардиоген шок е пад на систолниот крвен притисок под 80 mm Hg. Уметност., Нарушена свест, тахикардија, цијаноза, намалена диуреза.

Руптура на мускулни влакна во областа на некроза може да предизвика срцева тампонада - крварење во перикардијалната празнина. Кај 2-3% од пациентите, миокарден инфаркт е комплициран од тромбоемболизам на системот на пулмонална артерија (може да предизвика пулмонален инфаркт или ненадејна смрт) или голем круг на циркулација на крвта.

Пациенти со екстензивен трансмурален миокарден инфаркт во првите 10 дена може да умрат од прекин на комората поради акутен прекин на циркулацијата на крвта. Со обемен инфаркт на миокардот, може да настане инсуфициенција на ткивото на лузни, негово отекување со развој на акутна срцева аневризма. Акутната аневризма може да се трансформира во хронична, што доведува до срцева слабост.

Депонирањето на фибрин на wallsидовите на ендокардот доведува до развој на париетален тромбоендокардитис, што е опасно поради можноста за емболија на садовите на белите дробови, мозокот и бубрезите од одделените тромботски маси. Во подоцнежен период, може да се развие пост-инфарктен синдром, кој се манифестира со перикардитис, плеврит, артралгија, еозинофилија.

Диета за тахикардија

Со тахикардија, се препорачува да се откаже од:

 • пијалоци и храна со кофеин;
 • алкохол;
 • зачинети, солени, пушени и масни јадења;
 • сосови;
 • павлака и павлака;
 • производи кои вклучуваат сода;
 • варени и пржени јајца.

Дневното мени треба да содржи:

 • природни сокови;
 • зеленчук;
 • овошје;
 • млеко;
 • Млечни производи;
 • диетално месо.

Оброците треба да бидат редовни, во мали делови. Треба да одбиете оброк пред спиење. Слатки ограничување. Дајте предност на нискокалорична храна богата со калиум и магнезиум. Еднаш неделно, препорачливо е да поминувате денови на пост (најдобра опција е зеленчук).

третман

Со миокарден инфаркт, итна хоспитализација до cardiolиндицирана е огичка реанимација. Во акутниот период, на пациентот му се препишува одмор во кревет и ментален одмор, фракционо, ограничен во обем и исхрана со калории. Во субакутниот период, пациентот се пренесува од реанимација во cardiolоддел за оги, каде што продолжува третманот на миокарден инфаркт и режимот постепено се шири.

Ублажувањето на болката се спроведува со комбинација на наркотични аналгетици (фентанил) со антипсихотици (дроперидол), интравенска администрација на нитроглицерин.

Терапијата за миокарден инфаркт е насочена кон спречување и елиминирање на аритмии, срцева слабост, кардиоген шок. Препишете антиаритмични лекови (лидокаин), ß-блокатори (атенолол), тромболитици (хепарин, ацетилсалицилна киселина), антагонисти на Ca (верапамил), магнезија, нитрати, спазмолитици итн.

Во првите 24 часа по развојот на миокарден инфаркт, перфузијата може да се врати со тромболиза или итна балонска коронарна ангиопластика.

За да се елиминира тахикардија, се третира болест што предизвикува зголемен ритам на срцето.

Се препорачува да се воспостави нежен режим:

 1. Целосен ноќен сон најмалку 8 часа.
 2. Одбивање на секоја лоша навика, вклучително и употреба на силен чај или кафе.
 3. Подобро е да се јаде 5 пати на ден, малку. Предност се дава на едноставна храна со малку маснотии и зелена боја.
 4. Треба да се избегнуваат нервни премногу работи и немири.
 5. Може да земете лушпа од билки со смирувачки ефект: валеријана, мајчина кора, мента, глог.

За време на напад на тахикардија, придружена со болни симптоми, се земаат антиаритмични лекови: Етацизин, Финоптин (Верапамил, Изоптин), Ритмилен (Ритмодан), Резерпин (Рауседил, Раупасил), Раунатин (Раувазан).

Ако се појави тахикардија, треба да се подложите на медицински преглед за да се исклучи појавата на сериозна болест.

Прогноза за миокарден инфаркт

Миокарден инфаркт е сериозен, поврзан со опасни компликации на болеста. Повеќето смртни случаи се развиваат на првиот ден по миокарден инфаркт. Пумпната способност на срцето е поврзана со локализацијата и обемот на инфарктната зона. Ако повеќе од 50% од миокардот е оштетен, по правило, срцето не може да функционира, што предизвикува кардиоген шок и смрт на пациентот. Дури и со помалку обемна штета, срцето не секогаш се справува со стресови, како резултат на што се развива срцева слабост.

После акутен период, прогнозата за закрепнување е добра. Несакани изгледи кај пациенти со комплициран миокарден инфаркт.

Тахикардија: симптоми и третман, причини, превенција

За да не се судрите со прашањето како да се лекува тахикардија во иднина, лекарите препорачуваат:

 • престанете да пушите и да пиете алкохол;
 • контролирајте го крвниот притисок;
 • вклучете повеќе зеленчук и овошје во исхраната и ограничете ја потрошувачката на животински масти;
 • контролирајте го холестеролот во крвта;
 • годишно да се испитува од А. cardiolогист.

Овој напис е објавен само за едукативни цели и не претставува научен материјал или стручен медицински совет.

Потребните услови за спречување на миокарден инфаркт се одржување на здрав и активен животен стил, откажување од алкохол и пушење, урамнотежена исхрана, елиминирање на физичкиот и нервниот стрес, следење на крвниот притисок и нивото на холестерол во крвта.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic