Пролапс на митралната валвула, степен 1

Често кај деца, вегетоваскуларната дистонија (VVD) се приклучува кон пролапс на митралната валвула. Лекарите велат дека сите симптоми едноставно се „припишуваат“ на такво заболување како што е пролапс на митралната валвула. Симптомите кај децата се предизвикани од VVD.

 1. Интермитентна болка во областа на срцето. Ваквите симптоми се функционални по природа. Тоа не е знак на дефект во срцето. Болката е предизвикана од нарушување во функционирањето на нервниот систем. На појавата на овој знак му претходи емоционален стрес, стрес. Понекогаш тие можат да се појават дури и во состојба на целосен одмор. Болката може да варира во манифестација. Од светло пецкање до постојана форма на болка. Непријатност може да трае неколку секунди или да се истегне неколку дена. Важно е да се запамети дека болната сензација во регионот на срцето, предизвикана од пролапс на митралната валвула, никогаш не се интензивира со физички напор. Тој не е придружен со отежнато дишење, вртоглавица, несвестица. Ако го набудувате овој симптом во позадина на болка во срцето, дефинитивно треба да се консултирате со лекар. Можеме да зборуваме за сериозни заболувања.
 2. Кардиопалмус. Овие напади можат да се менуваат со остар „избледување“ на главниот „мотор“ на телото. Таквите симптоми се објаснуваат и со кршење на нервниот систем. Тука зборуваме за зголемена активност. Нападите се случуваат целосно одеднаш и поминуваат на ист начин. Главната работа е да запомните дека со нашето заболување тие не се комбинираат со губење на свеста, вртоглавица.
 3. Несвестица. Оваа симптоматологија практично не се најде. Ретко се поврзува со пролапс. Како по правило, тие можат да предизвикаат загушливост во просторијата или емоции (страв). Тие поминуваат лесно и брзо. Има доволно прилив на свеж воздух или мало потчукнување.

Голем број нарушувања на срцето, како што претходно беше договорено, може да доведат до развој на болеста. Ако пренесениот тонзилитис, шарлахот стана извор што предизвика пролапс на митралната валвула, симптомите кај адолесцентите и децата ќе бидат како што следува:

 • замор;
 • пасивност, одбивање на каква било енергична активност;
 • слабост;
 • појава на отежнато дишење по физички напор;
 • вртоглавица;
 • срцеви палпитации.

Ако болеста е дијагностицирана кај лице на возраст од ангина или срцева исхемија, тогаш симптомите се како што следува:

 • напади на силна болка во регионот на срцето (земањето „нитроглицерин“ ја елиминира непријатната сензација);
 • отежнато дишење, што се случува дури и со мал физички напор;
 • „Неуспех“ на срцето, периодично „замрзнување“ на органот.

Најреткиот случај е развој на заболување како резултат на повреда на градната коска. Во овој случај, болеста ги стекнува следниве симптоми:

 • палпитации, прекини во работата;
 • состојба на слабост;
 • отежнато дишење по каков било напор, понекогаш дури и во мирување;
 • појава на кашлица со пенлив спутум на розова нијанса.

Ако се појави последниот симптом, пациентот треба веднаш да повика брза помош. Појавата на непријатна кашлица и спутум е најсериозна, ако зборуваме за пролапс на митралната валвула како резултат на повреда, симптоми. Дали е можно да се умре од болест? За жал, со оваа симптоматологија, секое одложување може да резултира со смрт.

Дијагноза на болеста

За да се постави точна дијагноза, лекарот ќе треба да го слуша срцето за бучава и да изврши ултразвучно скенирање. Само оваа студија ќе може да утврди присуство на пролапс или негово отсуство. Понекогаш, за попрецизна дијагноза, потребно е да се зголеми пулсот. Во овој случај, лекарот може да побара од пациентот да направи едноставни физички вежби. Ултразвучно скенирање исто така ќе покаже кој степен на пролапс е присутен кај пациентот.

Главните методи за дијагностицирање на болеста се:

 1. Ултразвукот на срцето е главната постапка во која се откриваат повеќето случаи на пролапс. Користејќи ултразвучна дијагностика, може да се дијагностицира дури и пролапс на првата фаза, во која нема очигледни знаци и симптоми. Користејќи ултразвук, можете да ја идентификувате сериозноста на пролапсот на вентилот и да ја одредите фазата на болеста.
 2. Х-зраци е метод во кој се испитуваат димензиите на срцето.
 3. ЕКГ - студија во која се мерат срцевиот ритам и неговите можни нарушувања: појава на синус, ектопична тахикардија и атријален флатер.

По прегледот во канцеларијата за воена регистрација и регрутирање, сите регрути подлежат на лекарски преглед за да утврдат дали младиот човек е погоден за воена служба. Медицинската комисија се состои од голем број лекари, вклучувајќи и А. cardiolогист. Студија за присуство на срцеви заболувања се прави со слушање на срцеви шумови.

Во прилог на ултразвучна дијагностика, може да се напишат упатства за ЕКГ и рентген. Ако прегледот открие дека регрутот има срцева мана, медицинската комисија одлучува дали да го одведе ова лице во војска или не. Оваа одлука зависи од тежината на болеста, присуството на поплаки, како и болести на други органи и системи.

Третман на вродени болести

Бидејќи тие практично не се откриваат ако се дијагностицира вроден пролапс на митралната валвула, симптомите, третманот, соодветно, не се пропишани. Во случај на откривање на вознемирувачки знаци, како што се несоница, главоболки, се препорачува седатив. Како по правило, лекот Ново-Пасит, валеријана е пропишан. Таквите средства создадени на билки совршено ја нормализираат активноста на нервниот систем. Така придонесе за отстранување на непријатни симптоми.

Често се препорачува да се примаат средства „Магнезиум Б6“, „Магнерот“. Таквите лекови имаат смирувачки ефект врз телото. Затоа, ефектот на нивната администрација е ист како што е опишано погоре.

Посериозен третман бара болест, придружена со сериозни промени во работата на срцето. Пациентот може да доживее слабост, отежнато дишење, напади на болка. Како по правило, во овој случај, ултразвукот ја потврдува патологијата, откривајќи значителна регургитација. А. cardiolогист воведува лекови во третманот, чие дејство е насочено кон нормализирање на срцевиот ритам. Сепак, важно е да се разбере дека само лекарот е во можност да ја избере вистинската терапија заснована на чисто индивидуални карактеристики на болеста.

Тактиката на борба против некоја болест зависи од многу фактори. За ефективноста на третманот, се зема предвид степенот на болеста, се дијагностицира пролапс на летокот на предната митрална валвула, задниот или обете. Друг индикатор за избор на комплексна терапија е многу важен - обемот на регургитација.

Третманот на не-вродена форма на пролапс зависи од изворот што ја предизвикал болеста. Ако причината за болеста е шарлах или тонзилитис, тогаш на пациентот му се препишуваат антибиотици.

Болеста што се појави во позадината на исхемијата има потреба од малку поинаков пристап. Во овој случај, избран е третман кој може да го нормализира снабдувањето со крв во срцето, да го намали крвниот притисок.

Ако по повреда се дијагностицира пролапс на митралната валвула, операцијата на срцето е често единствениот излез. Штом состојбата на пациентот е нормализирана со лекови, се препорачува хируршка интервенција. Операцијата ви овозможува да ја вратите нормалната работа на вентилот.

Превенција на болести

Многу е важно да се започне од детството за да се заштити телото од непријатни последици. Без оглед на тоа колку се изразени симптомите на пролапс на митралната валвула во дијагнозата, профилаксата се заснова на терапевтски процедури и умерен физички напор.

Многу е важно навремено да се третираат сите болести. Телото треба да биде заштитено од хронични фокуси на инфекција. Ова се однесува на кариесни заби, тонзилитис. Според индикациите, може да се препорача отстранување на крајниците. Подеднакво е важно да се избегнат или лекуваат настинките на време.

Тинејџерите и децата треба да бидат регистрирани кај лекар. Тие се советуваат редовно да се подложуваат на лекарски преглед.

Предмет на овие мерки, пациентите воопшто не се вознемирени од симптомите што го карактеризираат пролапсот на митралната валвула. Прегледите на луѓе на кои им е дијагностицирана болест овозможуваат да се потврди ова. Како по правило, непријатната непријатност предизвикува VSD. И пролапсот апсолутно не го попречува нормалниот живот.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic