Хеморагичен васкулитис кај возрасни дијагностицирање и третман на симптоми

Причините за васкулитис не се детално проучени, но постои претпоставка што ја предизвикува патологијата на малите садови:

 • вирусни и бактериски инфекции (грип, акутни респираторни вирусни инфекции, тонзилитис, синузитис, сипаници, тонзилитис, овчи сипаници, тифус, стрептококна болест);
 • механичко оштетување на кожата и крвните садови;
 • прекумерно влијание на сончевото зрачење;
 • алергиски реакции на лекови;
 • вакцинации и рутински вакцинации;
 • алергии на храна;
 • труење;
 • хелминтички инвазии;
 • хипотермија;
 • алергии на каснувања од инсекти;
 • малигни и бенигни неоплазми;
 • бременост;
 • ендокрини заболувања;
 • генетска предиспозиција во семејството.

Причините за хеморагичен васкулитис се намалување на еластичноста на крвните садови, како резултат на што се формираат празнини, згрутчување на крвта и модринки. Болеста може да се развие врз основа на промени поврзани со возраста и со намален имунитет. Ова е разбирливо, бидејќи организам со ослабена одбрана е поподложен на разни инфекции и воспалителни болести.

Зошто постои болест што се нарекува и болест Шенлеин-Генох и капиларотоксикоза? Механизмот на развој на васкулитис е прилично едноставен: асептичен воспалителен процес се јавува во капиларите предизвикани од штетниот ефект на имуните комплекси на антителата. Болеста Шенлеин-Генох се манифестира со крвавења, дефект во процесите на интраваскуларна коагулација и кршење на циркулацијата на крвта во малите артерии.

Причините за хеморагичен васкулитис кај пациенти од која било возраст се условно поделени во неколку категории:

 • компликации по болест (респираторна вирусна инфекција, овчи сипаници, херпес, шарлах) предизвикани од патогена микрофлора и паразити;
 • алергиски реакции;
 • хипотермија;
 • нетолеранција на вакцини;
 • наследна предиспозиција.

Главниот фактор во појавата на хеморагичен васкулитис е формирање на имуни комплекси кои се состојат од антитела. Овие формации се депонираат на внатрешната површина на артериските wallsидови, кои предизвикуваат микроскопско оштетување на крвните садови и, како резултат, обезбедуваат услови за развој на посттрауматско асептично воспаление.

Соодветно на тоа, со воспаление на васкуларното ткиво, неговата еластичност значително се намалува, како резултат на што theидовите стануваат пропустливи, се појавуваат празнини. Оваа состојба на артерии и капилари доведува до наслаги на фибрин и формирање на згрутчување на крвта. Горенаведеното го објаснува појавувањето на симптоми на васкулитис - модринки предизвикани од микротромбоза на крвните садови.

Причините за болеста денес сè уште се контроверзни. Се верува дека развојот на овој процес бара одредена состојба на одбранбениот систем на телото, односно едно лице треба да биде склоно кон алергиски реакции. По дејството на одредени фактори, имунолошкиот систем предизвикува формирање на одредени имунолошки комплекси кои циркулираат во крвотокот и се таложат во садовите на кожата и внатрешните органи.

Главните причини за болеста вклучуваат:

 • инфективни агенси се првенствено вируси (херпес, грип, респираторна инфекција), бактерии (микоплазми и стрептококи, предизвикувачки агенс на туберкулоза и стафилококи), паразитска инфекција (хелминти, трихомонади);
 • вакцинација и администрација на серуми;
 • земање одредени лекови (барбитурати, стрептомицин, пеницилин и други);
 • каснувања од инсекти;
 • изгори болест;
 • алергија на храна;
 • хипотермија

Факторите на ризик за развој на болеста вклучуваат:

 • постара возраст;
 • бременост;
 • чести инфекции;
 • склоност кон атопични реакции;
 • повреди.

Причините за болеста не се точно утврдени. Се смета дека е автоимуно. Сепак, откриена е поврзаност со факторите за активирање на патолошките процеси. Овие вклучуваат:

 • пренесени вирусни и бактериски заразни болести, од особено значење е акутно и хронично воспаление во горниот респираторен тракт (грип, САРС, тонзилитис, синузитис), сипаници, чести тонзилитис, варичела, тифус, тифус, стрептококна болест;
 • трауматски повреди на кожата и крвните садови;
 • ефектот на зголемени дози на сончево зрачење (со продолжено сончање), температурни флуктуации, зрачење;
 • алергиски реакции на лекови (често антибиотици, седативи и антихипертензиви);
 • вакцинации за време на рутинска вакцинација; профилактичка употреба на имуноглобулини;
 • алергии на храна;
 • домашно труење и труење при работа, токсикоинфекција;
 • кај деца - хелминтични наезда;
 • реакција на каснување од инсект;
 • реструктуирање на телото кај малигни и бенигни тумори;
 • промени кај жените за време на бременоста;
 • метаболички нарушувања кај ендокрини заболувања (дијабетес мелитус);
 • генетска предиспозиција во семејството.

Хеморагичен васкулитис кај возрасни се развива почесто во старост, со слаб и нарушен имунитет.

гемор васкулит 2 - хеморагичен васкулитис кај возрасни дијагностицирање и третман на симптоми

Бубрежната тромбоза доведува до повеќе срцеви напади, крварења, губење на функцијата на органите

сорти

Денес, лекарите знаат неколку форми на хеморагичен васкулитис. Во зависност од клиничката слика, болеста се случува:

 • кожа;
 • артикуларен;
 • абдоминална, односно развој во абдоминалната празнина;
 • бубрежна;
 • комбинирано.

Болеста може да се појави истовремено во неколку форми. Меѓу најчестите комбинации, кожен-артикуларен васкулитис е најчест. Специјалистите исто така ја нарекуваат оваа форма едноставна. Во зависност од сериозноста на патологијата, is е доделен степен на мала, средна и висока активност. Друга типологија на хеморагичен васкулитис е изградена според природата на текот на болеста. Значи, капиларотоксикоза може да биде:

 • молња брзо (се развива буквално за неколку дена);
 • акутен (времетраењето на болеста обично не надминува 30-40 дена);
 • долготраен (протекува над 2 месеци);
 • повторливи (симптомите на болеста се повторуваат неколку пати во текот на 3-4 години);
 • хронична (клиничката слика останува непроменета 1,5-2 години, ремисиите се менуваат со чести или ретки егзацербации).

Механизмот на оштетување на крвните садови

Тежината на курсот се карактеризира со хеморагичен васкулитис кај возрасни, што е придружено со оштетување на садовите на гастроинтестиналниот тракт. Често појавата на болка во стомакот е пред хеморагичниот осип. Непријатни сензации се јавуваат кога раскинуваат мали капилари на theидовите на цревата, и затоа се акутни грчеви. Пациентите, опишувајќи ја непријатноста, забележуваат дека главно се јавува во папокот, десниот илијак и хипохондриумот.

Синдромот на болка со хеморагичен васкулитис личи на клиничката слика предизвикана од воспаление на слепото црево, перфорација на чир или интестинална опструкција. Болката може да трае 3-10 дена. Честопати болеста се јавува со гадење и повраќање, во кои се присутни слуз и крвави нечистотии. Патем, крвта во изметот со абдоминална форма на васкулитис е многу чест симптом. Во тешки случаи, се развива цревно крварење, што резултира со нагло опаѓање на крвниот притисок и колапс.

Главниот фактор во поразот на хеморагичен васкулитис се специјални комплекси формирани од имуни клетки. Тие се нарекуваат анафилотоксини за деструктивни способности. Во нормални услови, тие раскинуваат. Кај болно лице, комплексите се акумулираат и стануваат антигени.

Таложење на внатрешниот wallид на крвните садови со промена на пропустливост предизвикува кршење на циркулацијата на крвта:

 • тромбоцитите се активираат;
 • содржината на специфичен антитромбин во плазмата се намалува;
 • процесот на фибринолиза е блокиран.

Како резултат, се формира маса на микротромби во мали садови против позадината на алергиско воспаление и намалена коагулација на крв.

Причини и механизам на развој

Говорејќи за клиничките манифестации на опишаната васкуларна патологија, вреди да се напомене дека истите симптоми на хеморагичен васкулитис се забележуваат кај возрасни и деца. Во исто време, карактеристиките на текот на болеста може да варираат во зависност од возраста. Претежно болеста се манифестира со забележани осипи на епидермисот. Тие се нарекуваат хеморагичен осип на кожата.

Во артикуларна форма на васкулитис, пациентите се жалат на болка во зглобовите на глуждот. Овој симптом се јавува во седум од десет случаи. Со абдоминална форма на хеморагична болест, нејзината неизбежна манифестација е досадна, болна болка во стомакот.

Во комплициран хеморагичен васкулитис, садовите на внатрешните органи, вклучувајќи ги бубрезите, белите дробови и мозокот, често се засегнати кај возрасни. Најповолна прогноза се дава на пациенти кај кои болеста продолжува само со површни манифестации во форма на хеморагичен осип.

Размислете за фазите и првите симптоми на хеморагичен васкулитис. Со типот на кожата, пред сè, почнувајќи од подот до подножјето на стапалото, се појавуваат осип на црвеникава нијанса, потоа може да се активираат до глутеалниот регион, кога ќе се притиснат, дамките не исчезнуваат, за разлика од вообичаената алергиска реакција.

Со благ тек на болеста, температурата не се зголемува, осипите покриваат мали области на кожата. Болеста може да се изрази поагресивно, во прво време ќе има малаксаност, главоболка, вознемирен стомак и треска до 38 ° C, а голема површина на телото ќе биде покриена со осип.

Како и секоја болест, хемороидниот васкулитис има голем број на симптоми со кои лекарот може да дијагностицира патолошка состојба. Меѓу знаците на патологија, се забележуваат неколку синдроми кои содржат видливи манифестации на болеста:

 1. Синдромот на кожа се развива во форма на мали крварења, малку се издига над кожата. Дијаметарот на осипот варира - 3-10мм. Локацијата на хеморагии може да биде различна - во близина на зглобовите, особено на долните екстремитети, на рацете и нозете, колковите, задникот, на трупот. Ако осипот се развива во горниот дел од телото, тогаш ова не е типично. Осипите не предизвикуваат значителна непријатност од физиолошка природа, иако во ретки случаи тие можат да бидат придружени со чешање. Откако ќе се повлечат модринки, на негово место може да се развие пигментација - значително затемнување на одредени области на кожата. И покрај големиот број видливи симптоми, хеморагичен васкулитис кај возрасни не предизвикува орално крварење или крварење од носот, како што погрешно веруваат повеќето пациенти.
 2. Синдромот на зглоб се манифестира во форма на карактеристични болни сензации во зглобовите, главно, тие влијаат на долните екстремитети. Честопати има оток и промена на бојата на околната кожа во црвена и сина боја. Зглобниот синдром е краткорочен по природа и, како по правило, не трае повеќе од една недела, не се забележуваат видливи деформации на самиот зглоб поради васкулитис.
 3. 3. Абдоминален синдром се манифестира во форма на болни сензации на незначителен интензитет во стомакот. Во ретки случаи, болката може да биде пароксизмална. Локацијата може да биде различна, но најчесто се јавува околу папокот. Поради постојани напади, пациентот може да се промени однадвор - неговата кожа добива бледа сенка, очите тонат, карактеристиките на лицето се изоструваат. Често со хеморагичен васкулитис, симптомите се појавуваат во форма на повраќање и лабава столица со крвави честички. Причините за ваквите проблеми лежат во бројни крварења во цревата и во абдоминалната празнина. Болката во стомакот исчезнува по околу 3 дена откако пациентот почнува да третира хеморагичен васкулитис.
 4. Бубрежен синдром се развива кога малите заеми во бубрезите ќе се воспалат. Ова може да се случи во примеси на крв во урината и изметот, оток на лицето, нагло зголемување на крвниот притисок.
 5. Анемичен синдром се состои во општа слабост на телото, намалување на нивото на хемоглобин, вртоглавица, несвестица, бучава во ушите, отежнато дишење и треперење муви пред очите.
 6. Други синдроми може да се развијат ако причините за васкулитис лежат во оштетување на мозокот, срцевиот мускул или белите дробови.

Кај деца и кај постари пациенти, постојат одредени разлики во развојот на болеста. Кај возрасен, болеста започнува со порелаксирано темпо, без изразени симптоми, гадење и повраќање, што е типично за детската форма на болеста. Ако се засегнат малите садови во бубрезите, тогаш во 53% од случаите, бубрежната слабост ќе се манифестира врз основа на васкулитис.

Бидејќи васкулитисот може да се појави на различни начини, последиците од болеста ќе се разликуваат меѓу себе. Ако некое лице не започне навремено да ги елиминира горенаведените симптоми, ќе се појават компликации:

 • интестинална опструкција;
 • перфорација на чиреви во желудникот и цревата;
 • панкреатит;
 • тромбоза и срцев удар во внатрешните органи;
 • перитонитис;
 • постхеморагична анемија;
 • пулмонално крварење;
 • Синдром на ДИЦ со тромбоцитопенија;
 • церебрални нарушувања;
 • невритис.

За да се избегне продолжено лекување и можни последици, многу е разумно да се побара помош од квалификуван лекар при првите алармантни „повици“ на телото. Секоја патологија е полесно да се спречи отколку да се лекува, овој момент уште еднаш ја потврдува препорачливоста на годишна посета на лекар за превентивни цели.

Дамки на кожата со васкулитис

Како што веќе беше забележано, со која било форма на оваа болест, модринки се забележуваат на кожата. Поразот на епидермисот е главната манифестација на хеморагичен васкулитис. Се јавува апсолутно кај сите пациенти, без оглед на манифестацијата на дополнителни симптоми. Осип на кожата може да се појави и на самиот почеток, во првите фази на болеста и по некое време, како што напредува патологијата.

Најкарактеристично е појавата на пурпура - крварења со мали точки, опиплива палпација. Таквиот осип е симетричен, се состои од мали нодули (од 1 до 3 мм). Прво, осипите влијаат на стапалата и потколениците, но подоцна се шират низ целиот екстремитет. Покрај пурпурата, може да се појават и други елементи (везикули, црвенило со лупење, а во потешки случаи дури и некротични области на горниот слој на епидермисот).

Клиничка класификација

Во зависност од клиничката слика, се разликуваат следниве форми на болеста:

 • кожа или едноставна форма;
 • кожна артикуларна форма;
 • бубрежна форма;
 • абдоминална (манифестации од стомакот);
 • комбинирана или мешана форма.

Во зависност од текот на болеста, постојат:

 • акутен (процесот опаѓа во текот на еден месец);
 • субакутен (болеста трае до 3 месеци);
 • долготраен тек (болеста трае до шест месеци);
 • повторувачки тек (неколку последователни години, симптомите на хеморагичен васкулитис се враќаат 3-4 пати или повеќе);
 • хроничен тек (клиничката слика опстојува до една и пол година или повеќе со периодични егзацербации на процесот);
 • фулминантен курс (обично се наоѓа кај деца под 5 години и трае неколку дена).

Клиничарите ги разликуваат следниве форми на болеста:

 • едноставна или кожа - целиот процес е ограничен на кожни манифестации;
 • кожно-артикуларен - покрај карактеристичните осипувања на кожата, постојат знаци на воспаление на зглобовите;
 • кожен абдомен - наспроти позадината на промените на кожата, се манифестираат симптоми на нарушена функција на желудникот и цревата;
 • бубрежна - е ретка, е придружена со оштетување на бубрежните садови со оштетена филтрација и излачување на урина;
 • мешано (комбинирано) - постои промена на симптоматологијата на различни форми.

Според видот на болеста, постојат:

 • фулминантна форма - се карактеризира со брз тек, трае неколку дена, се јавува кај деца под 5 години;
 • акутен - болеста има ненадеен почеток и трае до 30 дена;
 • субакутен - трае до три месеци;
 • долготраен - клиничките манифестации траат шест месеци;
 • повторливи - се карактеризира со повторување на симптомите најмалку четири пати во следните неколку години;
 • хронична - клиничката слика на болеста трае неколку години со периодични егзацербации.

Постојат 3 степени на квалификација: во зависност од клиничката слика, од текот и степенот на болеста.

Васкулитисот е поделен врз основа на клиничкиот тек во кожни, бубрежни, артикуларни, абдоминални или мешани типови:

 • Најчеста опција е типот на кожата.
 • Видот на зглобот ја покрива и кожата на една личност и неговите зглобови, тие стануваат отечени и многу болни.
 • Бубрежниот тип се манифестира со воспалителен процес на бубрезите, поминувајќи во нефротски синдром.
 • Абдоминалниот тип вклучува оштетување на цревата.

Текот на болеста е: брз (во рок од 2-3 дена), акутен (до еден месец), продолжен (до 3 месеци), хроничен (тековно).

Степенот на болест на хеморагичен васкулитис е забележан мал, среден и висок.

Современата наука веќе доста добро ја проучуваше оваа болест, дури постои одредена класификација на воспалителни процеси во крвните садови. Хеморагичен васкулитис може да се разликува по природата на текот:

 • фулминантен - се развива за неколку дена;
 • акутен - времетраењето е најмалку 30-40 дена;
 • долготраен - се развива над 2 месеци или повеќе;
 • повторливи - повторна инфекција се јавува 3-4 пати годишно;
 • хроничен васкулитис - симптомите на болеста траат повеќе од 2 години, додека егзацербацијата може да биде циклична.

Стапката на развој на болеста директно зависи од содржината на разни протеини во крвната плазма, нивото на циркулирачки имуни комплекси итн.

Болки во зглобовите

Седумдесет проценти од историите на случаи покажуваат сериозност на симптомите на васкулитис, како што се болка во зглобовите. Овој симптом често се појавува заедно со осип во првите недели од болеста. Промените во артикуларните површини и внатрешните оддели може да бидат придружени со мали и кратки болни сензации, но не е исклучена поширока лезија, во која не се зафатени само големи (глуждот и коленото) зглобови, туку и зглобовите на прстите.

Општи и кожни симптоми

Симптомите на хеморагичен васкулитис обично се појавуваат одеднаш без продромална фаза. Растот на клиниката се јавува за неколку недели. Во повеќето случаи (особено кај возрасни), треската се зголемува или се одржува субфебрилна состојба. Пациентите се чувствуваат лошо, слабо, главоболка. Ова се првичните знаци на интоксикација. Дијагнозата е сè уште нејасна, бидејќи има толку многу болести.

Повеќе типичен симптом е разновиден осип на телото. Може да се појави на задниот дел од стапалата, задникот, нозете. Поретко на стомакот, рацете, грбот. Обично е симетричен.

За хеморагичен васкулитис, манифестациите на кожата на лицето, вратот, дланките и подножјето на нозете не се карактеристични. Овој симптом е земен предвид при диференцијална дијагноза.

Според описот, елементите на осипот се различни:

 • светло црвени мали плускавци;
 • папулите се претвораат во бледо со притисок;
 • можна е локацијата на црвени папули на мукозната мембрана на устата и фаринксот;
 • пурпурни нодули;
 • мали модринки.

Дијаметарот на малите елементи на осипот достигнува 1 см. Тие траат до четири дена, а потоа стануваат бледи и исчезнуваат. Следниот бран манифестации на кожата треба да се очекува по 7-10 дена.

Првичните манифестации најчесто изгледаат како мал петехијален осип, локализиран на нозете и горните нозе.

гемор васкулит 4 - хеморагичен васкулитис кај возрасни дијагностицирање и третман на симптоми

Постепено, осипите стигнуваат до колковите и задникот.

Многу поретко, рацете, грбот и стомакот се вклучени во процесот. Во исто време, пациентите доживуваат тежок чешање во зоната на осипот, на површината на главата покриена со коса, околу очите.

При преглед, се забележува оток на усните, очните капаци и перинеумот. Областа на осипот е болна кога ќе се допре. По исчезнувањето на дамките, остануваат старечки дамки, за време на релапс тие даваат пилинг.

Меѓу симптомите на хеморагичен васкулитис, важно е да се потенцира оштетувањето на внатрешните органи и зглобовите.

Се појавуваат класични знаци на артритис:

 • болка во движењата;
 • оток;
 • црвенило

Зглобниот синдром може да се развие истовремено со осип на кожата или постепено се манифестира кај 70% од пациентите, станувајќи се поизразени со секоја егзацербација. За возрасни пациенти, тоа е повеќе карактеристично, кај in пациенти претходи на осип на кожата, а болките се од миграторна природа.

Според интензитетот на болката, можни се опции: од умерена непријатност при движења до сериозно воспаление, проследено со промена на обликот поради сериозен оток. Деформации на зглобовите и постојани нарушувања на моторот не се појавуваат. Болката трае неколку часа.

Од органите за варење се забележуваат:

 • краткорочни болки во стомакот грчеви по природа (колика);
 • гадење и повраќање;
 • мешавина на крв во изметот поради крварење на цревната лигавица.

Кај децата, се открива зголемување и болка на ингвиналните лимфни јазли.

23% од болните деца имаат абдоминален синдром. Болките се поврзани со оток и осип долж перитонеумот. Обично тие не предизвикуваат сериозни нарушувања на столицата. Манифестира истовремено со осип на кожата или подоцна, не предизвикуваат значително влошување на состојбата на пациентот, често откриено со насочено истражување.

Ако третманот за хеморагичен васкулитис доцни, тогаш возрасно лице ќе доживее повраќање, дијареја со крв како знаци на гастрично и цревно крварење.

Умерено, неопасно крварење се јавува кај половина од пациентите. Случаи на масовна загуба на крв се јавуваат во 5%. Повремено се можни сериозни компликации:

 • перфорација на идот со развој на перитонитис;
 • цревна инвагинација.

За време на ендоскопскиот преглед, пациентите наоѓаат знаци на хеморагичен или ерозивен гастритис, дуоденитис, поретко, друга локализација во цревата.

гемор васкулит 3 - хеморагичен васкулитис кај возрасни дијагностицирање и третман на симптоми

Елементите се способни да се спојат и да формираат заеднички области со црвена боја

Анемичен синдром е предизвикан од намалување на содржината на хемоглобин, црвени крвни клетки. Се манифестира:

 • вртоглавица;
 • слабост;
 • бучава во главата;
 • услови за несвестица;
 • треперење на „мувите“ пред очите;
 • тахикардија.

Оштетување на бубрезите е забележано кај 10-60% од пациентите, тоа предизвикува:

 • акутен гломерулонефритис од автоимуна природа;
 • мешавина на крв во урината (црвените крвни клетки минуваат низ theидот на воспалените артериоли).

Обично започнува 1-3 недели по осип на кожата. Изолирана форма е ретка.

Ако се зафатени респираторниот тракт и лобулите на белите дробови, пациентот кашла, отежнато дишење. Во спутумот може да има мешавина на крв како резултат на зголемено крварење на капиларното корито.

На дел од кардиоваскуларниот систем, се забележува изразена тахикардија, склоност кон аритмии.

Оштетувањето на нервниот систем се припишува на негативните ефекти на болеста. Тие се предизвикани од транзиција на воспаление од крвните садови во менингите. Затоа, се манифестираат симптоми на менингитис, енцефалитис (силни главоболки, нарушена координација, конвулзии).

Хеморагичен васкулитис кај возрасни и деца е значително различен. Кај возрасните, почетокот на болеста е многу тешко да се утврди, бидејќи симптомите се незначителни, цревните проблеми се забележуваат кај помалку од 50% од пациентите и можни се манифестации на оштетена бубрежна функција и осип на мала област.

Со почетокот на болеста, кај децата се развива висока температура, лабава столица со капки крв и исто така откажување на бубрезите, осипот покрива значителен дел од кожата.

Болеста Шенлеин-Генох, како по правило, започнува акутно, со зголемување на температурата и честопати откако лицето имало акутна респираторна инфекција (по неколку недели). За хеморагичен васкулитис, карактеристична е тријада на симптоми: осип на кожата, оштетување на зглобовите и абдоминален синдром.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Синдром на кожа

Осип на кожата се јавува кај сите или скоро сите пациенти и се забележува на самиот почеток на процесот. Осипите изгледаат како папули (везикули) со хеморагичен (со содржина на крв) карактер. Папулите можат да бидат или во форма на точки или во форма на дамки, со големина од 1 до 5 мм. Тие не исчезнуваат со притисок, а подоцна се спојуваат едни со други.

Осипот е малку покачен над површината на кожата и обично е локализиран на екстензорните површини на рацете и нозете. Исто така, се појавуваат осипувања на задникот и околу големите зглобови вклучени во патолошкиот процес. Можно ширење на хеморагична пурпура на лицето, стомакот и градите, како и на грбот.

Во некои случаи, осип на кожата или коприва претходи на појава на осип на кожата. По неколку дена, хеморагичната пурпура почнува да станува бледа и да се подложи на обратен, но бавен развој. Прво, осипите стануваат кафеави, а потоа оставаат пигментирани точки на кожата.

Често, во однос на позадината на старите осипи, се појавуваат свежи, а кожата изгледа шарена. За осипите, карактеристична е симетријата. Бројот на осип, како и сериозноста на другите манифестации на болеста, зависи од тежината на процесот.

Во ретки случаи, некроза е можна во центарот на папулата (некротична варијанта), по што се формира кора, која подоцна исчезнува. Во овој поглед, лузни се формираат на кожата.

Синдром на зглоб

Оштетувањето на зглобовите го зазема второто место меѓу клиничките манифестации на хеморагичен васкулитис и се наоѓа кај 70% (според некои извештаи, кај 100%) од пациентите. Зглобниот синдром се манифестира со артралгија (болка во зглобовите) и значително воспаление на зглобовите. Обично големите зглобови се вклучени во процесот (колено и глуждот и поретко лактот и зглобот).

Болката во зглобовите е поизразена во случај на осип околу погодените зглобови.

Карактеристично е отекувањето на заболениот зглоб и неговата деформација, што доведува до нарушено движење во него. Кожата над погодените зглобови прво станува црвена, а потоа станува цијанотична.

Зглобниот синдром трае, по правило, не повеќе од една недела и не доведува до постојана деформација на зглобовите.

Абдоминални симптоми се јавуваат кај половина од пациентите и се предизвикани од бројни крварења во перитонеумот и цревниот wallид. Абдоминален синдром се манифестира со ненадејна пароксизмална абдоминална болка (интестинална колика), но исто така е можна и умерена болка. На врвот на болката, пациентот развива повраќање со крв и столче со крв (мелена). Проблеми со болката, по правило, околу папокот, но можна е болка во другите делови на стомакот, што личи на воспаление на слепото црево, холециститис или панкреатит.

Паралелно со болката, се појавува бледило на кожата и мукозните мембрани, оскудно лице, обеснување на очите, јазикот станува сув, а карактеристиките на лицето се изоструваат.

Исто така, се утврдуваат знаци на перитонеална иритација (перитонични симптоми). Напад на болка го тера пациентот да заземе присилна позиција: легнат на страна со свиткани нозе и притиснат на стомакот.

Можеби развој на хируршки компликации кои бараат хируршка интервенција: интусусцепција или интестинална опструкција, перфорација на слепото црево со појава на перитонитис. Абдоминалниот синдром обично престанува самостојно во рок од два до три дена.

Бубрежен синдром

Често со хеморагичен васкулитис, бубрезите се исто така вклучени во процесот. Бубрежното оштетување е предизвикано од формирање на тромби во малите садови на бубрежните гломерули, што доведува до развој на гломерулонефритис. Клинички, бубрежниот синдром се манифестира со микро- и макрохематурија (откриена крв во урината), протеинурија (протеин во урината) и нефротски синдром, односно едем.

Други симптоми

Други манифестации на болеста се доста ретки. Ова може да биде вклучување во процесот на мозокот и 'рбетниот мозок, хеморагична пневмонија, миокардитис, итн., Кои се дијагностицираат со помош на специјални студии.

Анемичен синдром

Развојот на анемија кај хеморагичен васкулитис се смета за компликација на болеста. Клинички, намалувањето на хемоглобинот се манифестира со општа слабост и замор, отежнато дишење, вртоглавица и несвестица, тинитус и треперење „муви“ пред очите.

Како што е наведено во причините за болеста, носењето фетус може да предизвика појава на болест Шенлеин-Генох. Бидејќи болеста е системска, таа „предизвикува“ антифосфолипиден синдром. Антифосфолипиден синдром за време на бременоста е полн со доцнење во интраутериниот развој на детето, спонтан абортус или предвремено породување, прекинување на плацентата. Во случај на болест за време на бременост при ниски дози, се препишуваат аспирин и хепарин.

Како продолжува фулминантната форма?

Разликите во текот на болеста кај деца и возрасни се во нејзиниот развој. Кај возрасните, клиничката слика е нејасна. Поради оваа причина, во почетните фази, дијагнозата на хеморагичен васкулитис е тешка, бидејќи симптомите не се манифестираат целосно. Општата благосостојба на пациентот практично не страда.

Кај децата, патологијата на малите садови има акутен почеток. Васкулитис кај деца под 6-годишна возраст се развива брзо, придружено со треска, треска и слабост. Покрај тоа, во половина од клиничките случаи кај пациенти од која било возраст, се забележува абдоминален синдром, кој е придружен со диспептични нарушувања (гадење, повраќање, лабава столица со редови на крв).

За да се избере вистинската терапија за хеморагичен васкулитис, лекарот треба да го знае степенот на активност на воспалителните појави во садовите. Според клиниката и наједноставните лабораториски тестови, вообичаено е да се разликуваат 3 степени:

 • Степен I - состојбата на пациентот е задоволителна, температурата не е покачена или малку над 37, има умерени невообичаени осипувања на кожата, ESR во крвта не е повисок од 20 mm / час, нема други манифестации.
 • II степен - состојбата на пациентот е умерена, манифестациите на кожата се интензивни, температурата на телото е над 38 степени, има знаци на интоксикација (мускули и главоболки, слабост), живо>гемор васкулит 5 - хеморагичен васкулитис кај возрасни дијагностицирање и третман на симптоми

Најчесто се зафатени зглобовите на глуждот и коленото, ретко - лактите и зглобот

Основата на фулминантната патологија се одредува со хиперергична реакција со последователен развој на акутна некротична тромбоза и васкулитис.

Патологијата често влијае на бебиња од 1-ва година - 2 години, е поврзана со детски инфекции (овчи сипаници, рубеола, шарлах). Се манифестира со типични обемни области на крварења на кожата, некроза, цијанотични големи дамки на рацете, нозете, задникот, лицето. Потоа се развива гангрена на рацете и нозете, шок, кома.

Дознајте повеќе за клиничките манифестации на болеста Шенлеин-Генох кај деца овде.

Во присуство на хеморагичен васкулитис, симптомите можат да бидат многу различни. Следниве клинички синдроми се можни:

Со системски васкулитис, садовите од која било област се вклучени во процесот. Речиси кај сите пациенти, се забележуваат кожни знаци на васкулитис. Овие вклучуваат осип. Ги има следниве карактеристики:

 • се јавува во раните фази на болеста;
 • лоцирани симетрично;
 • локализиран во екстремитетите, задникот и трупот;
 • претставена со црвени папули или плускавци;
 • може да доведе до некроза на ткивото;
 • не исчезнува со притисок врз кожата.

Егзантемата е изобилна или лесна. Кај некои деца, осипот е уртикален. Во тешки случаи, на негово место се појавуваат дефекти на чирови и кори. Со исчезнувањето на егзантемата, се забележува хиперпигментација на кожата. Рецидивирачкиот тек на болеста се карактеризира со пилинг. Чешање не е забележано.

Хеморагичен васкулитис (форма на кожа) секогаш се манифестира со треска. Температурата се зголемува до 38 ° C и погоре. Можни се симптоми како слабост, намалена активност, болка во мускулите и главата. Хеморагичен васкулитис кај деца и возрасни се карактеризира со абдоминален синдром. Се манифестира со абдоминална болка, оштетена столица, гадење и повраќање.

Тешкиот тек на болеста доведува до масовно крварење. Тие се манифестираат со пад на притисокот, бледило на кожата, срцеви палпитации. Во повеќето случаи, системски васкулитис се јавува со умерено крварење. Ако некое лице не е излечено, тогаш постои ризик од развој на цревна инвагинација, перфорација на wallидот и воспаление на перитонеумот.

Можеби развојот на мелена (црна течна столица). Некои пациенти имаат често мокрење. Абдоминалниот синдром исчезнува по 2-3 дена. Во тешки случаи, бубрезите се погодени. Се развива нефротичен (уринарен синдром). Со оштетување на бубрезите, можни се знаци како хематурија, оток на нозете и лицето, зголемување на содржината на протеини во урината. Васкулитисот доведува до оштетување на зглобовите како полиартритис. Ова се манифестира со болка.

Компликации на болеста

Да се ​​одложи со третман на хеморагичен васкулитис не вреди. Веројатните компликации на оваа болест вклучуваат развој на:

 • интестинална опструкција;
 • панкреатит;
 • перфорација на чиреви на желудникот и цревата;
 • перитонитис;
 • умерена анемија;
 • Синдром на ДИЦ со тромбоцитопенија;
 • тромбоза;
 • субтотални или тотални срцеви напади;
 • невритис;
 • церебрални нарушувања.

Слични последици од хеморагичен васкулитис се можни само ако ги игнорирате симптомите на болеста и ако одложете да побарате медицинска помош. Затоа е важно да се започне со терапија што е можно поскоро. На крајот на краиштата, за никого не е тајна дека е многу полесно да се надмине секоја болест во почетните фази. Невозможно е само-лекување и прибегнување кон неконтролирано земање лекови или традиционална медицина. Лековите треба да ги препише квалификуван специјалист само по сеопфатен преглед и дијагноза.

Дијагностички процедури

Третманот на хеморагичен васкулитис го спроведува ревматолог. Со комплициран тек на болеста и оштетување на внатрешните органи, тоа исто така ќе бара консултација со специјалисти со тесен профил - дерматолог, гастроентеролог, невролог, нефролог, cardiolогист и пулмолог.

Сомневајќи се за хеморагичен васкулитис кај пациентот, лекарот треба да спроведе преглед, да собере анамнеза, да препише лабораториски и инструментални студии. Експертските мислења ќе помогнат да се добие објективна слика за болеста и да се започне соодветна терапија.

Главните дијагностички методи за хеморагичен васкулитис денес се:

 • коагулограм;
 • анализа за присуство на имуноглобулини на>Gemorragicheskiy vaskulit 1 - Хеморагичен васкулитис кај возрасни симптоми дијагноза и третман

По поставувањето точна дијагноза, тие продолжуваат со изградба на режим на лекување.

Третманот на хеморагичен васкулитис е многу важен процес, но пред да започне, лекарот мора точно да ја потврди дијагнозата. Ова го прави преку лабораториски тестови и со користење на инструментални истражувања:

 • анализа на крв, измет и урина
 • ултразвучен преглед на бубрезите;
 • ЕКГ;
 • пункција на коскена срцевина;
 • биопсија на кожата;
 • ендоскопски прегледи (фиброезофагогастрородуоденоскопија, колоноскопија, бронхоскопија, лапароскопија).

Поплаките на пациентот и присуството на видливи знаци на болеста се нужно земени во предвид. За да се утврди времетраењето на крварењето, може да се извршат карактеристични тестови, кои вклучуваат прободување на ушниот лобус или прст. Времетраењето на формирањето на тромб се проценува.

Краен тест исто така дава одредена количина на информации за состојбата на човековото здравје. Суштината на постапката е да се исцеди мала површина на кожата под клучната коска, ако има мала модринка, тогаш постои патолошка состојба на садовите, нормално не треба да има модринки. Сличен тест се спроведува со употреба на турникет, регионот на подлактицата е притиснат надолу.

Пред лекување на патологијата, лекарот може да назначи дополнителна консултација со ревматолог и хематолог. Врз основа на добиените информации за здравствениот статус на пациентот, лекарот што посетува започнува да развива режим на терапија, во зависност од возраста на лицето и присуството на истовремени болести.

Карактеристики на третманот

Хеморагичен васкулитис, постапувајќи во лесна артикуларна форма на кожа, вклучува амбулантска терапија со лекови со строго почитување на одмор во кревет и диета, што целосно ја елиминира потрошувачката на животински протеини и задолжителни алергени. Во акутниот период, капиларотоксикозата бара хоспитализација и постојан медицински надзор, а со вклучување на внатрешните органи во патолошкиот процес, употреба на потентни лекови пропишани во одредени дози. Групата лекови кои се користат за лекување на болеста во прашање (хеморагичен васкулитис) ги вклучува следниве лекови:

 • Десагреганти (Курантил, Трентал). Тие се администрираат интравенски со капе. Дополнително, за поткожни или парентерални инјекции се препишува „хепарин“, кој постепено се откажува со пониска доза.
 • Активатори на фибринолиза (лекови кои содржат никотинска киселина).
 • Стероиди (можна е плазмафереза).
 • Цитостатици („Азатиоприн“ или „Циклофосфамид“).

Времетраењето на третманот на оваа болест кај деца и возрасни во голема мера зависи од неговата сериозност и клиничката форма. Како по правило, за спроведување на полноправна терапија, потребни се 2-3 месеци со благ тек, до шест месеци со умерена и околу 12 месеци со тешка, придружена со релапс и нефритис.

Според кодирањето на МКБ-10, хеморагичниот васкулитис е во иста група со алергиската и ревматската пурпура. Третманот на овие болести е комплициран и од недостаток на ефикасни лекови кои директно го потиснуваат патолошкиот процес, без оглед на неговата локација.

Како се спроведува третманот?

Третманот на хеморагичен васкулитис започнува со препораките на лекарот за режимот и исхраната.

Со егзацербација, потребен е строг одмор во кревет. Хоспитализација на пациентот во болница е пожелна, бидејќи е неопходна корекција и избор на лекови. Често тие се администрираат капе и интрамускулно.

Од егзацербации, пациентите не треба да бидат на сонце, физичката активност е ограничена.

Диетата за хеморагичен васкулитис треба да ги исклучи производите што предизвикуваат алергии и го зголемуваат згрутчувањето на крвта.

Не се препорачува да се користи во храна:

 • кафе и какао;
 • бонбони;
 • агруми;
 • јајца;
 • зачинети зачини, мајонез;
 • црвени сорти на бобинки;
 • пржено и пушено месо, јадења од риба.

гемор васкулит 6 - хеморагичен васкулитис кај возрасни дијагностицирање и третман на симптоми

Чоколадото се смета за силен алерген на храна.

Со развојот на абдоминален синдром, на пациентот му се препишува исхрана со интравенска администрација на специјални раствори. Диететски јадења се подготвуваат според принципот на табела бр. 1 (егзацербација на пептичен улкус).

Обично хеморагичен васкулитис третира и е забележан во клиника од ревматолог. Се користат лекови од различни групи.

За спречување на зголемена коагулабилност, пропишано е:

 • распаѓачи (Курантил, Трентал);
 • Хепарин (дозата се пресметува на тежината на пациентот);
 • како активатор на процесот на фибринолиза, никотинска киселина во инјекции.

Кортикостероидите се користат за ублажување на воспалението, можеби комбинација на таблети и интрамускулни инјекции.

За да се ограничи автоимуниот процес, ретко се користат цитостатици (Азатиоприн, Циклофосфамид). Тие се препишуваат само во тешки случаи, на пример, со автоимун гломерулонефритис.

Дозата се избира поединечно во секој случај. Не можете сами да го промените или откажете.

gemorragicheskij vaskulit - Хеморагичен васкулитис кај возрасни симптоми дијагноза и третман

Според индикациите, плазмафереза, трансфузија на крвни компоненти.

Исхрана за васкулитис

Покрај традиционалниот третман со лекови, од пациентот се бара да следи диета, одмор во кревет и, доколку е можно, да се подложи на климатотерапија. Диететската храна вклучува исклучување на храна како што се чоколадо, јајца, агруми и ореви. Вашата диета треба да се надополни со производи што содржат витамини. Кафето, солта и зачините се исто така ограничени, бидејќи тие спречуваат телото да апсорбира хранливи материи и лекови.

За време на некоја болест, едно лице има огромна количина на калциум измиен од коските, па затоа мора да биде дополнет со млечни производи, но со мала содржина на маснотии. За време на терапијата, треба целосно да се откажете од пушена, пржена и конзервирана храна. По целосно лекување, се препорачува да се продолжи со диетата најмалку 2 месеци, ова ќе го поправи резултатот од терапијата.

Меѓу алтернативните методи за лекување на хеморагичен васкулитис, треба да се спомене хирудотерапија, која пред сто години беше главниот принцип на третман на васкуларни заболувања. Во плунката на пијавици, постои единствена супстанција која ги зајакнува wallsидовите на крвните садови и го подобрува квалитетот на крвта. Но, и покрај ефективноста на постапката, малку пациенти одлучуваат за тоа, бидејќи доживуваат психолошки непријатности при контакт со овие организми.

Како профилакса на васкулитис, потребно е навремено лекување на заразни болести, придржување кон правилен животен стил и отсуство на злоупотреба на лекови, особено лекови против болки и антибиотици. Човечкото тело е холистички механизам, а понекогаш и дефект на еден орган може да се манифестира во голем број атипични симптоми, без соодветно образование и медицински вештини, нема да можете да идентификувате болест како што е васкулитис. Затоа не трошете време и при првите алармантни симптоми одите на лекар.

Хеморагичен васкулитис ретко доведува до смрт, но компликациите на болеста може негативно да влијаат на телото. Закрепнувањето се случува со навремена терапија кај 80% од пациентите. По традиционалниот третман, лицето ќе биде регистрирано уште 2 години за да се исклучи развојот на релапс или хронична форма на болеста. Како истовремен третман, се препорачува да се справите со елиминација на ринитис, синузитис, синузитис и забен кариес.

За да се спречи дополнителна сензибилизација на кожата, диетата е од најголемо значење. Со хеморагичен васкулитис, екстрактивните супстанции и сите производи што е тешко да се толерираат од телото ќе мора целосно да се исклучат од исхраната. Исто така, забранети се потенцијални алергени (чоколадо, кафе, мед, ореви, цитруси, јагоди, јајца, конзервирана храна).

Со абдоминални и бубрежни синдроми, лекарот што присуствува ја избира диетата земајќи ги предвид индивидуалните клинички препораки. Со хеморагичен васкулитис комплициран од нефритис, се препорачува да се следи диета бр. 7 (неговата особеност е недопустливост на сол и производи од животинско потекло).

Дали ми требаат алтернативни лекови?

u vracha - Хеморагичен васкулитис кај возрасни дијагностицирање и третман на симптоми

Употребата на народни лекови во активната фаза на болеста е контраиндицирана. На пациентите им се препорачува да следат ревматолог до две години по последниот релапс. Во хронична форма - за живот.

Во интер-релапс период, се препорачува профилактички третман на сите постоечки хронични фокуси на инфекција: синузитис и друг синузитис, кариесни заби, тонзилитис, џардијаза холециститис, хелминтијази. Треба да се запомни дека физиотерапевтските процедури се контраиндицирани за пациентите. Можете да користите народни лекови без алергенски ефект за да го исплакнете грлото и устата, да ги отстраните хелмините.

гемор васкулит 7 - хеморагичен васкулитис кај возрасни дијагностицирање и третман на симптоми

Цветовите Танси се дел од антихелминтските такси

Се користат лушпи од растенија:

 • Танзи,
 • глуварче корен
 • пелин од дрво
 • ѓумбир
 • елекампан
 • starвезда анасон
 • семе од каранфилче.

Современите методи на терапија даваат добар ефект за манифестации на кожата и зглобовите. Можно е да се спречи сериозно оштетување на внатрешните органи. За навремено дијагностицирање и третман треба да се консултираат со лекар.

Традиционалната медицина има голем арсенал рецепти за скоро сите прилики. Таа не успеа ниту овој пат, за да ги отстрани видливите симптоми на хеморагичен васкулитис, исцелителите ги нудат следниве методи на лекување:

 1. Танзи, корени од глуварче, пелин се истураат со врела вода и инсистираат на час и половина во термос. Потоа пијат 0,5 чаши 4 пати на ден.
 2. Ingerумбирот и елекампанот совршено ги отстрануваат знаците на труење. Тие се приготвуваат во форма на чај, можете да додадете малку мед за да го подобрите вкусот. Пијте 3 пати на ден за 1 чаша.
 3. Чајот од hemlock може да ги зајакне wallsидовите на крвните садови, да ја намали нивната пропустливост и да го подобри развојот на процесите за обновување во телото. Пијте 0,5 л чај од канап три пати на ден, можете да го наизменично со други лековити инфузии, на пример, лушпа од елеутерококус или женшен. Многу е важно да се запамети дека самиот хемалок е отровен, затоа е потребно да се користат чаеви многу внимателно, не надминувајќи ја горната доза.
 4. Семето од каранфилче може да ја намали манифестацијата на алергиска реакција кај луѓето со преосетливост. Тие се мелени и 0,5 лажиче. употреба на празен стомак. Производот можете да го пиете со мала количина вода. Постои алтернативен рецепт, а тоа е мешање на сецкани семе од каранфилче со рендан три лимони. Како резултат на редок цемент се истура со литар врела вода и се инсистира на тоа 3 дена, повремено тресење. Резултирачкиот производ се консумира 25 g пред секој оброк една недела.
 5. За надворешна употреба, мастите се подготвуваат врз основа на свинско маснотии и цвеќиња од коренот или арниката. Тие се мелени и варени во претходно стопена свинска маст. Следно, производот се инсистира во фрижидер еден ден и се нанесува на засегнатата кожа.

Вие не треба да се занесувате со алтернативни методи на лекување, особено во акутната фаза на болеста. За време на ремисијата или кога треската се смирува, тие можат активно да се користат.

Алтернативната терапија може да се користи исклучиво како дополнителен третман, бидејќи е насочена кон елиминирање на придружните симптоми, како што се болка, паразитски наезда, алергиски реакции, итн. Таквиот лек не влијае на самата причина за развојот на болеста, затоа не само-лекувам.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic