Карактеристики на развојот на дијагностички методи и третман на исхемична кардиомиопатија

Исхемична кардиомиопатија е миокардна болест во која се јавува зголемување на шуплините на срцето и се нарушува срцевиот ритам. Причината за оваа патологија е хронична циркулаторна слабост. Опасноста од болеста лежи во отсуство на специфични знаци.

Исхемична кардиомиопатија е патолошка промена во миокардот, најчеста форма на такво отстапување. Со развојот на болеста, се јавува зголемување на шуплините на срцевиот мускул и задебелување на неговите wallsидови.

Најчесто, се забележува лезија на левата страна на органот. Во некои случаи, со исхемична кардиомиопатија, интервентрикуларниот септум се згуснува.

Кај мажите, ваквото отстапување се дијагностицира многу почесто отколку кај жените. Патологијата се јавува на возраст од 45-55 години.

Tak vygljadit serdce pri IKMP - Карактеристики на развојот на дијагностички и методи на лекување на исхемична кардиомиопатија

Постојат такви форми на исхемична кардиомиопатија:

 • симетрични: двете комори на срцевиот мускул се зголемуваат рамномерно;
 • асиметрична: како што се развива патологијата, левата комора на срцето главно се зголемува.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Причини

Кардиомиопатија на исхемичен тип се развива со оштетување на коронарните артерии, што најчесто се јавува во позадина на атеросклеротични промени. Вторите предизвикуваат вазоконстрикција, поради што се развива постојана хипоксија во ткивото. Наспроти оваа позадина, постои задебелување на theидот на срцевиот мускул.

Факторите на ризик го вклучуваат следново:

 • историја на миокарден инфаркт;
 • висок крвен притисок;
 • лоши навики;
 • оптоварена наследност;
 • висок холестерол во крвта;
 • дебелина;
 • дијабетес;
 • аневризма на левата комора;
 • седентарен начин на живот;
 • зголемена физичка активност;
 • употреба на дрога;
 • психо-емоционален стрес;
 • патологија на надбубрежниот кортекс;
 • болест на тироидната жлезда.

Патолошки феномени како хипертрофија на миокардот, срцева хипоксија, оштетување на миофибрилите на миокардот, исто така, придонесуваат за развој на болеста.

Патологијата може да се изрази со такви знаци.

 • отежнато дишење, што е особено изразено за време на физички напор и емоционални искуства;
 • нарушување на срцевиот ритам;
 • главоболка;
 • замор;
 • напади на задушување ноќе;
 • без причина зголемување на телесната тежина;
 • ретко мокрење;
 • оток на долните екстремитети;
 • вртоглавица;
 • зголемен ритам на срцето;
 • продуктивна кашлица; ленти со крв може да се забележат во спутум;
 • нарушување на спиењето;
 • несвестица;
 • чувство на шевове болка и стегање во градите;
 • нарушување на апетитот;
 • досадна болка во десниот хипохондриум;
 • различни форми на аритмија.

Во раните фази на развој на патологија, знаци на нарушена срцева активност може да бидат отсутни.

Методи на дијагностицирање

За дијагноза, се спроведуваат голем број студии, вклучително:

 • колекција на семејна историја;
 • физички преглед;
 • слушање на срцето;
 • општи и биохемиски тестови на крвта;
 • општа анализа на урина;
 • ЕКГ;
 • коронарна ангиографија;
 • рентген на градите;
 • дневно следење на ЕКГ;
 • ЕхоЕЦГ;
 • МНР на срцевиот мускул;
 • доколку е потребно, дополнително се пропишани сцинтиграфски преглед и биопсија.

Основата на терапијата е администрација на лекови. Хируршката интервенција се спроведува само во исклучителни случаи, бидејќи претставува закана за животот на пациентот.

На пациентите ќе им бидат препишани лекови како што се:

 • антиаритмични лекови (дигоксин);
 • бета-блокатори (метапролол, карведилол);
 • АКЕ инхибитори (Капотен);
 • диуретици (Ласикс);
 • антикоагуланси (ацетилсалицилна киселина).

Паралелно со употребата на специјални лекови, пациентот мора да ги почитува следниве правила:

 • ограничете ја количината на потрошени маснотии и сол на минимум;
 • напушти зголемен физички напор;
 • избегнувајте стрес и емоционална напнатост;
 • оставете доволно време за добар одмор;
 • да се одбие од лошите навики.

Операцијата за исхемична кардиомиопатија е индицирана само ако конзервативните методи на терапија не дале резултати.

Се разликуваат такви методи на хируршки третман на патологија:

 • Имплантација на пејсмејкер. За откривање на срцева слабост е неопходен уред за вметнување. Благодарение на пејсмејкерот, срцевиот ритам се нормализира. Уредот исто така го намалува ризикот од ненадејна смрт предизвикана од исхемична кардиомиопатија.
 • Имплантација на кардиовертер-дефибрилатор. Таквата мерка е потребна за вентрикуларна аритмија - состојба што се заканува на животот на пациентот. Уредот го контролира ритамот на срцевиот мускул.
 • Хирургија на коронарна бајпас. За време на операцијата, друг сад, претходно отстранет, се изведува веднаш до запушената артерија. Преку него протокот на крв е насочен. Таквиот настан го стимулира протокот на крв во срцевиот мускул.
 • Ангиопластика е операција за проширување на артериите за да се подобри нивната проодност.
 • Инсталација на стентови за проширување на васкуларниот лумен.
 • Атеректомијата е манипулација насочена кон чистење на артериските wallsидови на плаки и плаки кои го попречуваат напредувањето на крвта.
 • Во најтешките случаи, пациентот бара операција за трансплантација на срце.

Карактеристики на храната

Луѓето кои страдаат од исхемична кардиомиопатија се препорачува да вклучуваат ваква храна и пијалоци во нивната исхрана:

 • печива без сол;
 • млечни производи со малку маснотии;
 • зеленчук преработен на различни начини;
 • морска храна;
 • посно риба;
 • житни култури;
 • тестенини од тврда пченица;
 • супи од зеленчук;
 • свежи и суви бобинки и овошје;
 • душо;
 • растителни масла;
 • зелен чај од лисја;
 • свежи сокови.

Следниве храна и пијалоци кои негативно влијаат на состојбата на срцевиот мускул не треба да се консумираат:

 • масно месо и риба;
 • слатки;
 • солени и зачинети јадења;
 • масни чорби;
 • конзервирана храна;
 • пушени производи;
 • лук од кромид;
 • полупроизводи;
 • силно кафе и чај;
 • алкохол

Значењето на употребата на алтернативни рецепти за исхемична кардиомиопатија е да се олесни состојбата на пациентот. Ваквите методи на терапија не можат да ја излечат болеста и во никој случај не треба да бидат основа на терапијата.

Следниве рецепти се корисни:

 • Тинктура на бобинки од вибурнум. За готвење, треба да земете 40 гр суровини (бобинки мора да бидат зрели), истурете чаша топла вода. Оставете течноста да кисна 2 часа, а потоа процедете. Резултирачкиот волумен е дневната доза на лекот. Мора да се пие 2 пати во текот на денот.
 • Лушпа заснована на мајчино млеко. Треба да земете 15 гр суровини и да ги наполните со 0,5 л топла вода. Производот треба да се става во инфузија 7 часа. По ова, течноста мора да се филтрира. Земете ја готовата инфузија во текот на денот. Норма - чаша супа, чиј волумен мора да се подели во 4 дози.
 • Билна жетва. Неопходно е да се подготват 2 лажици лисја од коприва и лажица мајчина кора, да се мешаат компонентите, да се истурат 250 ил. Инсистирајте го производот еден час, а потоа процедете. Земете половина чаша двапати на ден.
 • Инфузија на ленено семе. За да го подготвите производот, треба да истурете 4 лажички посеано семе од лен во еден литар вода. Ставете го составот на шпоретот, оставете го да зоврие. Производот треба да се внесува во водена бања еден час. По ова, супата треба да се филтрира. Земете го готовиот производ во топла форма во половина чаша, до 5 пати на ден.

За време на третманот, лекарот редовно ги следи најважните индикатори: отчукувањата на срцето, отчукувањата на срцето, нивото на крвниот притисок на пациентот.

Прогноза

Ако не се лекува, како што напредува коронарната кардиомиопатија, ризикот од компликации се зголемува. Овие вклучуваат следново:

 • згрутчување на крвта;
 • миокарден инфаркт;
 • акутна срцева слабост;
 • пулмонален едем;
 • аритмија.

Овие состојби можат да предизвикаат смрт на пациентот, бидејќи тие брзо се развиваат.

Петгодишното преживување на пациентот е повеќе од 30%.

Со навремен третман на патологија, се зголемува можноста за спречување на опасни компликации.

Превентивни мерки

Во моментов, посебен комплекс на превентивни мерки насочени кон спречување на развој на исхемична кардиомиопатија не е развиен.

Постојат голем број на општо прифатени препораки, чие почитување неколку пати ја намалува веројатноста за развој на срцева патологија. За да го направите ова, мора:

 • престанете да пиете алкохол;
 • откажете се од пушење;
 • се во согласност со принципите на правилна исхрана, со исклучок на храната со висока содржина на сол и холестерол, како и животински масти од исхраната;
 • контрола на телесната тежина, крвен притисок, шеќер во крвта и холестерол;
 • посета на cardiolогист еднаш на секои шест месеци, што е особено важно за оние чија семејна историја е оптоварена со случаи на кардиоваскуларни болести.

Исхемична кардиомиопатија е патологија на кардиоваскуларниот систем што се јавува самостојно или како секундарна болест. Болеста создава висок ризик од компликации и смрт, затоа е потребно да се дијагностицира и да се започне со третманот што е можно поскоро.

Кардиомиопатија е група на патологии кои се придружени со дефекти во функционирањето на срцевиот мускул. Постојат неколку механизми на оштетување на миокардот кои комбинираат такви болести.

Причините за развој на кардиомиопатија се најчесто нејасни, а дијагнозата бара отсуство на вродени малформации. Постојат различни видови на таква патологија, а класификацијата на кардиомиопатиите зависи од карактеристиките на нарушувањата на циркулацијата во срцето.

Кардиомиопатијата е колективна дефиниција за група миокардни патологии од непознато потекло. Основата на ваквите болести се дистрофични и склеротични процеси во срцевите клетки - кардиомиоцити. Со такво прекршување како кардиомиопатија, во повеќето случаи, работата на коморите на срцето се менува.

До денес, не беше можно да се утврдат вистинските причини за кардиомиопатија. Експертите тврдат дека ваквите патологии можат да напредуваат како резултат на мутациските промени во гените или како резултат на активниот развој на постојните болести кај луѓето.

proyavlenie ishemicheskoj formy kardiomiopatii - Карактеристики на развојот на дијагностички методи и третман на исхемична кардиомиопатија

Таквите болести може да се дијагностицираат кај луѓе од апсолутно било која возраст, но кај деца тие се откриваат многу поретко отколку кај возрасните.

Ова се должи на фактот дека таквата група на болести е наследна, а проблеми со работата на срцето веќе можат да се појават кај мали деца.

Причини и симптоми

Кардиомиопатиите вклучуваат каква било патологија која е придружена со оштетување на срцевиот мускул. Всушност, постојат многу причини што можат да предизвикаат развој на такво заболување.

Концепт

Се верува дека болеста најчесто ги погодува мажите на средна возраст. Според Меѓународната класификација на болести, ова заболување се смета за варијанта на хронично појава на коронарна срцева болест.

Исхемична кардиомиопатија е патолошка состојба на срцевиот мускул што е предизвикана од недостаток на кислород и оштетување на миоцитите. Овие клетки можат да „работат“ без кислород, но во овој случај енергијата што ја добиваат не е доволна за целосно функционирање на миокардот. Како резултат на тоа, постои експанзија на срцевите комори со задебелување на нивниот ид.

Зголемувањето на големината на срцето (кардиомегалија) е од два вида:

 1. Симетрична, во која двете комори на срцето се зголемени.
 2. Асиметрична, во која е зголемена само една камера. Најчесто, процесот влијае на левата срцева комора.

95c225f852be12793089a3af530eff1f - Карактеристики на развојот на дијагностички методи и третман на исхемична кардиомиопатија

Статистичките податоци покажуваат дека најчесто болеста е откриена кај мажи во возрасен период помеѓу 45 и 55 години. Womenените многу поретко страдаат од оваа форма на срцеви заболувања. Главно се наоѓа во менопауза, како и кај жени кои подолго време земаат орални контрацептиви или прекумерно злоупотребуваат пушење.

Класификација на кардиомиопатии и карактеристики на третманот на болеста

Сите кардиомиопатии се поделени на примарни и секундарни.

Примарните болести се поделени во групи:

 1. Вродени, кои се појавуваат за време на периодот на развој на фетусот, главно поради пушење на мајката, пиење алкохол и лекови, стрес и анксиозност, неправилна или недоволна исхрана.
 2. Стекнати по изложеност на токсини, метаболички нарушувања или вируси.
 3. Мешани, комбинирајќи ги двата вида негативни ефекти.

Секундарните патологии се предизвикани од следниве болести или состојби:

 • ishemicheskaya kardiomiopatiya3 - Карактеристики на развојот на дијагностички методи и третман на исхемична кардиомиопатијаефектот на одредени лекови, вклучително и хемотерапија;
 • алкохолизам;
 • ендокрини заболувања кои предизвикуваат дисфункција на миокардот;
 • дебелина;
 • болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • нарушувања во исхраната;
 • дијабетес;
 • употреба на тешки долгорочни диети, што доведува до акутен недостаток на витамини и хранливи материи;
 • негативни ефекти на клеточно ниво (зрачење, токсини, отрови и така натаму).

Примарната кардиомиопатија е поделена на видови:

 • проширени или исхемични;
 • хипертрофична;
 • ограничувачки;
 • аритмогена дисплазија.

Секундарните болести се од следниве видови:

 • алкохолен
 • дијабетичар;
 • тиреотоксична (поврзана со патологии на тироидната жлезда);
 • стресни

Исхемичната форма на болеста се нарекува стагнација поради присуството на слабо снабдување со крв.

 • Проширена ИЛЦ.
 • Хипертрофичен ЦМП.
 • Рестриктивна ILC.
 • Специфични видови на ILC.
 • Аритмогена десна комора>ishemicheskaya kardiomiopatiya7 - Карактеристики на развојот на дијагностички методи и третман на исхемична кардиомиопатија

Таквата кардиомиопатија се разликува со проширување на шуплините на срцето, зголемување на големината на срцето и развој на прогресивна срцева слабост.

симптомите

 1. Хронична срцева слабост од лево или истовремено две комори. Во овој случај, феноменот на стагнација се забележува во еден или два круга на циркулација на крвта одеднаш. Клинички, тоа ќе се манифестира со такви знаци:
 2. Диспнеа која се јавува при напор / во состојба на мирување;
 3. Замор;
 4. Оток на нозете, главно навечер;
 5. Бланширање на кожата;
 6. Ладење на периферните делови на екстремитетите, нивна цијаноза.
 7. Присуство на разни видови нарушувања на ритамот (атријална фибрилација, блокада, вентрикуларни аритмии).
 8. Тромбоемболиски компликации - тие се забележуваат во околу 20% од случаите и вклучуваат тромбоемболизам на гранките на пулмоналната артерија или блокада на тромбите на артериите во голем круг на циркулација на крвта со оштетување на разни органи.

дијагностика

Основа за дијагноза на DCMP е ултразвучно скенирање на срцето. Ви овозможува да ги идентификувате ваквите промени:

 • Исфрлачка фракција под 20-30%;
 • Проширување на сите шуплини на срцето;
 • Намалена контракциона сила (хипокинезија) во левата комора;
 • Присуство на згрутчување на крвта во внатрешноста на срцето;
 • Знаци на инсуфициенција на вентилот (митрална и трикуспидална), кои се релативни (настанаа како резултат на проширување на шуплините);
 • Намален проток на крв во почетниот дел на аортата.

Радиографијата ви овозможува да идентификувате знаци како што се зголемување на големината на срцето, неговата сферична форма и зголемување на сенката на белодробните садови поради развој на хипертензија во нив.

третман

Специјалист во оваа област, А. cardiolогист, е вклучен во третманот.

За ова, се користат следниве групи на лекови:

 • АКЕ инхибитори;
 • Бета-блокатори;
 • Диуретици;
 • Нитрати;
 • Срцеви гликозиди;
 • Антитромбоцитни агенси.

Други причини за смрт кај пациенти со миокардиопатија вклучуваат тромбоемболиски компликации и аритмии.

Се карактеризира со хипертрофија (задебелување) на wallsидовите во левата комора. Во исто време, вентрикуларната празнина се намалува, theидовите стануваат помалку податливи, што доведува до намалување на нивното полнење со крв. Резултатот е намален волумен на крв што влегува во големиот круг на циркулација на крвта од левата комора.

симптомите

 • Ангина пекторис - се карактеризира со болка во срцето. Се јавува поради компресија на коронарните артерии со зголемена мускулна маса. Земањето нитроглицерин не ја ублажува болката, што е разликата помеѓу оваа варијанта на кардиопатија и вистинската ангина.
 • Се развива аритмично - вентрикуларна тахикардија.
 • Синкопал - се карактеризира со намалување на протокот на крв во каротидните артерии и несвестица.
 • Асимптоматски.
 • Полисимптоматски.

дијагностика

Радиографија - промените се видливи само во подоцнежните фази во форма на пулмонална хипертензија (проширување на корените на пулмоналните садови).

Ултразвукот на срцето е „златен“ стандард за откривање на HCMP. ECHO-KG дозволува специјалист да ја измери дебелината на Vидот на LV, големината на неговата празнина, како и да ја визуелизира усогласеноста на theидовите за време на контракцијата на срцето и за време на неговото релаксирање.

третман

Покрај тоа, хипертрофичната кардиомиопатија се лекува со хируршка интервенција. Можни се такви хируршки интервенции:

 • Септална миектомија;
 • Аблација на транскатетер со алкохол;
 • Инсталација на двокоморен електричен стимулатор.

Прогнозата е релативно поволна, бидејќи задебелена комора може да го инхибира развојот на срцева слабост за подолг временски период. Во 1-4% од случаите, се развива ненадејна срцева смрт, почесто со ангина пекторис или полисимптоматска варијанта на патолошкиот тек.

Се карактеризира со цврстина на theидовите на комората, што не дозволува да се наполни со крв во доволен волумен за време на периодот на релаксација на миокардот. Овој вид кардиопатија е придружен со прогресивен развој на дијастолна срцева слабост.

Рестриктивната кардиопатија може да биде независна болест или да биде секундарна и да се појави во позадина на такви патологии:

 • Лефлерова болест;
 • Саркоидоза;
 • Амилоидоза;
 • Системска склероза;
 • Хемохроматоза;
 • Фабрилова болест.

симптомите

Долго време, патологијата продолжува без видливи манифестации. Знаците на болеста се состојат од симптоми на основната патологија, како и развој на срцева слабост: отежнато дишење, замор, оток на екстремитетите итн.

дијагностика

ЕКГ не е информативен метод за испитување во овој случај, бидејќи не открива специфични знаци.

На радиографија, понекогаш е можно да се визуелизира намалено срце или знаци на метеж во МКС (пулмонална циркулација).

Ултразвукот на срцето е главниот метод што му овозможува на специјалист да се дијагностицира рестриктивна кардиопатија. Следниве ехокардиографски знаци се забележани:

 1. Задебелување на внатрешниот wallид на срцето;
 2. Намалување на големината на шуплините на коморите;
 3. Парадоксалното движење на интервентрикуларниот септум;
 4. Пролапс на прстиња на митралните и трикуспидалните валвули и нивна релативна инсуфициенција.
 5. Повреда на снабдувањето со крв во коморите во дијастола;
 6. Присуство на згрутчување на крвта во париеталниот регион на срцето.

третман

Третманот на кардиомиопатија во овој случај е специјалист за некои тешкотии поради доцното откривање на патологијата.

Покрај тоа, кога се развива рестриктивна кардиопатија, третманот со лекови не доведува до посакуваниот резултат. Можно е да се препишат GCS, имуносупресиви, како и диуретици, вазодилататори и антитромбоцитни агенси за да се намалат знаците на срцева слабост.

Основата на третманот е хируршки метод, кој се состои во ексцизија на задебелен миокард и нормализирање на ЛВ дијастолната функција.

Koronarnaja angiografija - Карактеристики на развојот на дијагностички и методи на лекување на исхемична кардиомиопатија

Прогнозата е неповолна, бидејќи петгодишното преживување не е повеќе од 30%.

Фактори на ризик

Експертите идентификуваа бројни фактори на ризик кои ја зголемуваат веројатноста за развој на некоја болест. Ако овие фактори се присутни во вашиот живот, тогаш тие мора да се отстранат што е можно побрзо. Нивната листа е следна:

 • присуство на коронарна срцева болест во семејството;
 • стабилен висок притисок;
 • пушење и пиење;
 • висок холестерол;
 • голема телесна тежина;
 • седентарен начин на живот;
 • дијабетес;
 • акумулација на абнормални протеини во ткивата (амилоидоза);
 • напредна патологија на бубрезите.

Мажите се повеќе склони кон развој на исхемична кардиомиопатија отколку жените кои не достигнале менопауза. По овој период, веројатноста за манифестација на исхемична кардиомиопатија станува иста. Кај жени по 35 години кои користат орални контрацептиви и имаат зависност од никотин, се зголемуваат шансите за развој на исхемична кардиомиопатија.

симптоматологија

Главните симптоми може да се појават кога болеста напредува:

 • ангина пекторис;
 • чести неправилни отчукувања на срцето;
 • болка во градите, чувство на стегање;
 • замор, замор;
 • главоболка;
 • вртоглавица и губење на свеста;
 • продуктивна форма на кашлица (со спутум);
 • нарушувања на спиењето;
 • оток на долните екстремитети или истури низ целото тело;
 • дебелина од различен степен.

Исто така, пациентите страдаат од тенденција да формираат згрутчување на крвта, напади на диспнеа (отежнато дишење) ноќе и за време на физички напор, губење на апетит и болка во десниот хипохондриум.

Нападите можат да се појават доста ретко, па затоа пациентите често забораваат на нив и не одат на лекар. Ако го направите ова што е можно поскоро, можете да се спасите од крајно опасни компликации, па дури и смрт од срцев удар. Зголемените напади се заканувачки симптом кој бара итно решение и третман.

Патогенеза

Главниот фактор што предизвикува развој на исхемична форма на кардиомиопатија е патолошката состојба на коронарните артерии. Во огромното мнозинство на случаи, овој проблем се јавува како резултат на формирање на густи атеросклеротични плаки на wallsидовите на крвните садови. Тие го блокираат патот на проток на крв, го намалуваат клиренсот во садовите и дури можат да предизвикаат нивна атрофија.

Во оваа состојба, срцето ослабува, не работи добро и брзо се истроши. Со текот на времето, се појавува ангина пекторис и срцеви удари стануваат почести. Процесот на развој на патологија може да се утврди од следниве фактори:

 • предиспозиција на телото за развој на кардиомиопатија, која се пренесува на генетско ниво;
 • висок притисок;
 • лоши навики, неухранетост и нарушена дневна рутина;
 • неправилно функционирање на тироидната жлезда;
 • висок процент на липиди;
 • патолошки процеси во надбубрежниот кортекс.

За возврат, формирањето на атеросклеротични плаки може да се должи на следниве фактори:

 • хипоксија на срцето;
 • промени во контрактилната функција на миокардот;
 • оштетување на миофибрилите на миокардот, што може да се распадне;
 • хипертрофична состојба на миокардот;
 • вентрикуларно ремоделирање.

Кардиомиопатија - причини, главни симптоми, дијагностички методи и опции за третман

Главните дијагностички критериуми за исхемична кардиомиопатија се како што следува:

 1. Екстерно испитување од страна на А. cardiolогист. Со него, лекарот привлекува внимание на присуството на следниве знаци на болеста: нерамномерна и брза работа на срцето, зголемување на левата граница на срцето кон пазувите, отежнато дишење од разни видови на белите дробови при слушање, систолен шум на врвот на срцето, што се објаснува со релативна инсуфициенција на митралната валвула на левата комора, пониски едеми делови на нозете.
 2. ЕКГ Открива електролитни промени во миокардот, атријална фибрилација, блокада на нозете на пакетот на Неговата, нарушена атриовентрикуларна спроводливост, во ретки случаи, вентрикуларни екстрасистоли.
 3. Рентгенографија. Ви овозможува да откриете атеросклеротични промени во аортата: зголемување на неговиот дијаметар, набивање на theидовите, калцификација на устата и други симптоми.
 4. Коронарографијата може да открие повеќе траги на тромбоза во садовите.

Покрај тоа, лекарот може да препише премин на ултразвук на срцето, ултразвук на Доплер, магнетна резонанца и испорака на разни тестови.

Според статистичките податоци, секоја година се поголем број луѓе стануваат сопственици на разни срцеви заболувања, кои можат да остават непоправлива трага, а понекогаш и да доведат до смрт. Во однос на здравјето, свеста, јасно разбирање на разни болести, можноста да се дијагностицираат во себе и знаењето како да се избегнат овие болести се секогаш многу важни.

Во оваа статија, ќе зборуваме за една од најчестите срцеви заболувања - кардиомиопатија.

ishemicheskaya kardiomiopatiya1 - Карактеристики на развојот на дијагностички методи и третман на исхемична кардиомиопатија

Кардиомиопатија е општа дефиниција која комбинира група на болести кои предизвикуваат оштетување на мускулните области на срцето. Последиците од кардиомиопатија се доста сериозни, тоа може да биде аритмија, неуспех и многу повеќе.

Класификации

Дилатација или метеж - органот се зголемува, срцевата активност и фреквенцијата на контракции на миокардот се намалуваат. Во повеќето случаи, се среќава кај млади луѓе и е последица на инфекции, интоксикации и нарушено функционирање на разни телесни системи.

Хипертрофичен (асиметричен, симетричен, опструктивен, не-опструктивен) - миокардот се згуснува, а коморите на коморите на срцето, напротив, се намалуваат. Тоа е наследна болест што се развива кај мажи во различни возрасни категории. Тоа повлекува разни видови хипертрофија на срцевите мускули, интервентрикуларниот септум се згуснува.

Рестриктивно (облитеративно, дифузно) - е доста ретко, со тоа започнува ендокардијална фиброза, нарушување на комората и хемодинамика. И покрај тоа, контрактилноста опстојува, хипертрофијата е отсутна.

Аритмогено - Ретко заболување при кое кардиомиоцитите се заменуваат со масно или фиброзно ткиво. Ова предизвикува аритмија и фибрилација.

Причини за оваа болест можат да бидат наследни фактори, апотоза, вируси и хемикалии. Болеста се развива во младоста и се карактеризира со отежнато дишење, тахикардија, вртоглавица и несвестица.

Симптомите на кардиомиопатија се разликуваат и зависат од неговиот вид и степен. Во повеќето случаи, ова е отежнато дишење, потење, оток, болка во срцето, замор и синило на кожата. Понекогаш на горенаведеното се додаваат вртоглавица, губење на свеста, несвестица и повраќање.

ishemicheskaya kardiomiopatiya2 - Карактеристики на развојот на дијагностички методи и третман на исхемична кардиомиопатија

Причините за кардиомиопатија се многу различни. Понекогаш погрешниот начин на живот доведува до појава на болеста, а понекогаш болеста е наследна и се појавува поради склоноста на гените да го сторат ова:

 • Вирусни заболувања
 • Наследство
 • Последиците од срцеви заболувања
 • Интоксикација на телото
 • Ефектот на алергените
 • Промени во ендокриниот систем и ендокрината регулација
 • Проблеми со имунолошкиот систем
 • Зависност од алкохол

Компликации по кардиомиопатија може да бидат било каков вид срцеви заболувања, срцева слабост, тромбоза, нарушена спроводливост на срцето, аритмија, па дури и синдром на ненадејна смрт поради срцев удар.

Кардиомиопатија се дијагностицира во болница или клиника. По првичниот преглед или испрашување, лекарот може да им даде насока на потребните видови на дијагноза.

Најчесто тие користат електрокардиограм, магнетна резонанца, звук, рентген на белите дробови и ехокардиограм, податоците од кои најчесто се најинформативни, но сите овие прегледи во одделот можат да ја прикажат целосната слика на болеста и да влијае на изборот на вистинскиот третман.

Специјална терапија не постои, поради ова, се користат какви било мерки за да се спречат опасни компликации и да се помогне во одржување на оптималната состојба на пациентот.

ishemicheskaya kardiomiopatiya5 - Карактеристики на развојот на дијагностички методи и третман на исхемична кардиомиопатија

Кога болеста е стабилна, пациентот се лекува дома, но под надзор на лекар. Редовно се спроведува рутинска хоспитализација и преглед за да се осигура дека состојбата на пациентот нема да се влоши.

Пациентите со кардиомиопатија треба да ја ограничат физичката активност и активното движење, а исто така да се придржуваат кон диета што индивидуално ја пропишува секој лекар. Обично, ваквата диета се состои во намалување на количината на масти и соли во исхраната.

Кои лекови можат а cardiolогист препише за кардиомиопатија?

 • Диуретици
 • Гликозиди
 • Антиаритмични лекови
 • Антикоагуланси
 • Антитромбоцитни

Во најсложените и занемарени случаи, тие прибегнуваат кон хируршка интервенција. Ако кардиопатијата е придружена со други срцеви заболувања, тогаш на пациентот му треба трансплантација на срце.

Срцето е најважниот орган, секое мешање може да доведе до многу непријатни последици или смрт, затоа е многу важно редовно да ја проверувате состојбата на вашето срце, да ја посетите cardiolогист и направете електрокардиограм.

Можете да избегнете кардиомиопатија, само треба да водите здрав начин на живот, да не злоупотребувате алкохол, да не преоптоварувате премногу тело и да го одржувате во добра форма.

Кардиомиопатија - модификација на коморите на срцето на миокардот. Ова е низа патологии на срцевиот мускул предизвикани од разни причини. Прогресивниот тек во отсуство на соодветен третман за кардиомиопатија доведува до попреченост, компликации: срцева слабост, ткиво гладно со кислород, метеж во срцето, промени во миокардната стриктура, вентрикуларна и атријална аритмија. Прогнозата е измешана. Голема улога играат симптомите, формата, фазата на болеста, навремено дијагностицирање и третман на кардиомиопатија.

Патологијата е примарна или секундарна. Првиот вид е поделен на подвидови.

 1. Дилатација - проширување на коморите на срцето наспроти позадината на нарушената контрактилност на миокардот. Прогнозата е неповолна. Преживување до 5 години е можно само со навремено лекување на кардиомиопатија.
 2. Хипертрофичен - задебелување на wallsидовите на левата комора. Се одликува со бавна прогресија.
 3. Алкохол - дисфункција на срцевите шуплини, миокардна хипертрофија предизвикана од прекумерна потрошувачка на алкохолни пијалоци.
 4. Исхемичен - повреда на циркулацијата на крвта во миокардот. Можно истекување во симетрична, асиметрична форма. Прогнозата е неповолна. Развојот на патологијата доведува до сериозен срцев удар, атеросклероза на коронарна артерија. За нормализирање на срцевиот ритам, лекарите вршат трансплантација на срце, калемење на коронарна артерија.
 5. Метаболички - метаболички нарушувања, миокардна дистрофија, предизвикани од физички напор, пренапон на срцевиот мускул, дисфункција на црниот дроб (бубрезите), недостаток на витамин.
 6. Токсичен - се должи на долгорочните ефекти на лековите врз структурите на срцето.

Секундарната кардиомиопатија вклучува дисхормонална форма дијагностицирана кај жени со менопауза. Тоа е придружено со појава на забрзано чукање на срцето, спазам на срцевиот мускул, малаксаност. Причините за патологијата се хормонални нарушувања, дефект на миокардот. Прогнозата е поволна. Инвалидноста се обновува кога се спроведуваат правилно избрани тактики на третман на кардиомиопатија.

Фактори на ризик

ishemicheskaya kardiomiopatiya65 - Карактеристики на развојот на дијагностички методи и третман на исхемична кардиомиопатија

Провоцира развој на примарна болест:

 • наследен фактор;
 • труење со алкохол, отрови, токсини, вируси;
 • стрес;
 • физичка вежба;
 • нервоза;
 • лоша, неухранетост.

Ризичната група за развој на секундарна кардиомиопатија вклучува пациенти со заразни срцеви заболувања, патологии на ендокриниот (автоимун) систем.

Болеста може да предизвика:

 • воспаление на срцевиот мускул;
 • метаболички промени на клеточно ниво;
 • интоксикација на телото;
 • хормонална дисбаланс;
 • недостаток на елементи во трагови, витамини;
 • труење со алкохолни, хемиски, лекови;
 • неуспех на метаболичките процеси.

Причините за развој на примарна миопатија не се утврдени. Со вродени патологии, срцевиот мускул започнува абнормален развој дури и кога е поставено феталното ткиво. Болест предизвикана од генетски фактор доведува до развој на проширена или идиопатска форма. На ова може да претходи инфекција на телото со бактерии, вируси, токсини, кардиомиоцити. Други причини:

 • неуспех на автоимуни процеси;
 • срцева слабост;
 • миокарден инфаркт;
 • метаболичко заболување;
 • цитомегаловирус;
 • хепатитис Ц;
 • вирус коксаки;
 • болести на невромускулниот систем;
 • нерамнотежа на електролити;
 • срцева исхемија;
 • амилоидоза.

Бактериски, габични, вирусни, паразитски инфекции можат да предизвикаат оштетување, да доведат до структурни модификации на миокардот.

Со исхемија, срцевиот мускул почнува да страда од недостаток на кислород, со атеросклероза, артериите и луменот на садот остро се стеснуваат. Недостаток на кислород во срцевото ткиво доведува до брзо уништување на кардиомиоцитите. Провоцирачки фактори:

 • дебелина;
 • пушење;
 • злоупотреба на алкохол;
 • висок холестерол, липиди во крвта.

Кардиомиопатијата е болест со „кумулативни“ карактеристики, кога штетните материи се таложат во дебелината на срцевиот мускул, што доведува до:

 • неуспех на функцијата на миокардот;
 • Рефсумов синдром;
 • Фабрична болест;
 • хемохроматоза.

Функцијата на миокардот е исто така нарушена во однос на позадината на акумулација на гликоген во срцето.

симптомите

Знаците на болеста се неспецифични, својствени за другите срцеви патологии. Со кардиомиопатија, пациентите се жалат на:

 • оток;
 • болка, печење зад градната коска;
 • зголемување на слезината, црниот дроб во големина;
 • несвестица;
 • отежнато дишење;
 • кашлица;
 • зголемен ритам на срцето;
 • бланширање, пожолтување на кожата;
 • замор;
 • вртоглавица;
 • слабост поради глад на кислород, намален срцев минутен волумен.

Можни компликации и прогноза

Без навремено и ефикасно лекување, што е пропишано од резултатите од дијагнозата, може да се развијат опасни компликации. Ваквите проблеми потешко се лекуваат и претставуваат сериозна закана за луѓето. Исхемична кардиомиопатија може да доведе до развој на следниве проблеми:

 • оштетување на спроводливоста на срцето;
 • формирање на екстрасистоли (извонредни контракции);
 • Атријална фибрилација или атријална фибрилација (фреквенцијата на пулсот може да достигне 700 во минута);
 • миокарден инфаркт;
 • срцева слабост.

Прочитајте ја оваа листа повторно кога сакате да ја одложите посетата на А. cardiolогист, одбие третман или терапија.

Не можеме да ве задоволиме со поволна прогноза, бидејќи исхемичната форма на кардиомиопатија е најопасниот вид на болест. Причините за оваа состојба се неколку фактори:

 • развој на такви форми на аритмии кои се сериозни и претставуваат закана за човечкиот живот;
 • веројатноста за фатални компликации;
 • потребата за долги и сложени операции;
 • употреба за третман на лекови со силен ефект врз телото.

Во случај на конзервативен третман кај пациенти со одржливост на миокардот, стапката на смртност е 16%. Во случај на хируршки третман, оваа бројка е околу 3,2%.

ishemicheskaya kardiomiopatiya8 - Карактеристики на развојот на дијагностички методи и третман на исхемична кардиомиопатија

Само раната дијагноза и придржувањето кон пропишаниот третман може да спасат од непоправливи последици. Усогласеноста со превентивните мерки ќе го елиминира ризикот од развој на опасна болест и ќе го заштити срцето од негативни фактори.

Исхемичната кардиомиопатија е главната причина за смрт кај пациенти со разни кардиоваскуларни проблеми. Може да предизвика развој на следниве потенцијално фатални болести:

 • аритмија;
 • акутна и хронична срцева слабост;
 • миокарден инфаркт;
 • пулмонален едем;
 • тромбоза.

Секоја од овие компликации му се заканува на пациентот со сериозни здравствени последици и носи значителен ризик од смрт. Со рано лекување и назначување на соодветен третман, овие тешки последици може да се избегнат.

Сепак, болеста не поминува без трага, бидејќи цикатрицијалната деформација на срцето не е обновена. Многу е важно процесот да се запре на време пред да отиде предалеку.

Причина за смрт кај исхемична кардиомиопатија

Коронарна кардиомиопатија може да предизвика смрт. Таквите ситуации не можат да се наречат чести, но сепак се случуваат. Болеста може да продолжи мирно, по циклусот на симптоматски манифестации, можно е затишје и лицето истовремено смета дека болеста се повлекла. Иако тоа не е така, потребно е да се продолжи со третманот.

превенција на болести

ishemicheskaya kardiomiopatiya13 - Карактеристики на развојот на дијагностички методи и третман на исхемична кардиомиопатија

Никој нема да се грижи за вашето здравје додека не го посакате тоа. Можете да спречите развој на многу кардиоваскуларни болести со набудување на превентивни мерки. Превенцијата може да биде примарна и секундарна.

Примарната превенција е насочена кон спречување на формирање на болеста. Суштината на ваквите мерки е како што следува:

 • целосно отфрлање на лошите навики;
 • дневна избалансирана исхрана;
 • спречување на метаболички нарушувања;
 • навремено лекување на лекар во случај на поплаки за работата на срцето и за третман на вирусни заболувања;
 • набудување од а cardiolогист и редовна дијагностика на срцето во случај на наследна тенденција за формирање кардиомиопатии.

Секундарна превенција е неопходна за да се запре развојот на болеста и формирање на истовремени патологии. Овие превентивни мерки ги вклучуваат следниве правила:

 • намалување на интензитетот на обуката и одбивање на напорна работа;
 • набудување од а cardiolогист и редовна ехокардиографија;
 • придржување кон терапевтски и третман со лекови;
 • следење на индикаторите за телесната тежина и нивно одржување во нормални граници;
 • елиминација на стресните фактори;
 • одржување на урамнотежена дневна рутина;
 • периодична проверка на индикаторите за гликоза и холестерол.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic