Дали Корвалол помага при тахикардија и како да се земе

Корвалол со забрзано чукање на срцето помага само ако нарушувањето на органот било предизвикано од психолошки фактори како што се невроза, стрес, недостаток на сон или пушење. Лекот запира артериски спазам, го смирува нервниот систем и го отстранува чувството на болка. Ако тахикардија била предизвикана од атеросклероза или ангина пекторис, лекот нема да го има посакуваниот ефект.

kapat korvalol - Дали Корвалол помага при тахикардија и како да се земеНајдобро е да се зема лекот во количина од 15 капки.

За да се елиминира тахикардија, се препорачува да се пие лек 10-15 минути пред јадење - така лекот побрзо ќе се апсорбира во крвта и ќе започне да дејствува. Оптималната доза за возрасен е до 15 капки. Тие се одгледуваат во мала количина зовриена вода на собна или малку топла температура. За да се спречи болеста, пијат Corvalol треба да биде до 3 пати на ден.

Со забрзано чукање на срцето, пациентите треба да имаат спазмолитици со седативно дејство. „Корвалол“ за тахикардија го носат многу луѓе во медицинскиот кабинет, бидејќи лекот, поради својот состав, ги шири крвните садови, ги ублажува грчевите, нежно се смирува, ја намалува ексцитабилноста на нервниот систем и помага при несоница.

Овој лек особено често го консумираат постари лица, бидејќи може да се купи во аптека без рецепт по ниска цена.

Опасноста од лекот е дека со продолжена употреба, телото станува зависност. Во поголема мера, ова се случува на психолошко ниво како резултат на фенобарбитал: едно лице нужно носи „Корвалол“ со себе и го користи во најмала потреба. Со честа употреба, бромот се акумулира во телото, кој е содржан во етил етер.

Ова придонесува за инхибиција на централниот нервен систем, депресија, нарушена координација. Несакани реакции од гастроинтестиналниот тракт се манифестираат во форма на повраќање и гадење. Од страна на кардиоваскуларниот систем, можно е намалување на отчукувањата на срцето. Од нервниот систем, можна е вртоглавица, губење на просторот, поспаност.

брз ефект ефтин

предизвикува поспаност содржи мирис и вкус на фенобарбитал

korvalol pri tahikardii2 - Дали Корвалол помага при тахикардија и како да се земе

Корвалол е седатив и вазодилататор. Јас сум запознат со оваа дрога уште од детството, бидејќи тахикардија секогаш ми пречеше. Во мирна состојба, пулсот е 90 отчукувања, под стрес, физичка активност до 130 отчукувања. Покрај тоа, вегетоваскуларна дистонија.

Колку што знам, оваа дрога е пропишана од 7-годишна возраст, прво беше пропишана мала доза од 5-7 капки, а сега веќе е капка. Не може да се зема повеќе од 3 пати на ден, текот на третманот не е повеќе од 10 дена.

1. Во срцева слабост

3. Вегетативно-васкуларни нарушувања

5. Како спазмолитик

mozhno pit korvalol pri tahikardii 1 - Дали Корвалол помага при тахикардија и како да се земе

Луѓето исто така го користат за херпес, акни, дури и некои се гаргараат со ангина, за што едноставно не можат да помислат. Јас обично го користам само за намената.

1) Ефтин и достапен, чини 20 рубли.

2) Брз ефект, ги олеснува нападите на тахикардија и срцевата болка за само неколку минути, еден вид „домашна амбуланта“ за јадрата.

1) Содржи фенобарбитал, моќен седатив кој предизвикува поспаност и летаргија.

2) Непријатен и горчлив вкус, но не е толку страшен што може да имате залак од бонбони.

korvalol pri tahikardii 1 - Дали Корвалол помага при тахикардија и како да се земе

3) Невозможно е да се бремени и доилки.

4) Непријатниот мирис, кој е многу упорен и не може да се удави од какви било гуми за џвакање или бонбони, сè уште е јасно дека лицето го земало Корвалол.

Корвалол е веројатно алатка што треба да ја има во секој шкаф за лекови.

И покрај лошите страни, го препорачувам)

Тахикардија е состојба во која срцевиот ритам на човекот надминува 90 отчукувања во минута. Ваквите промени во срцевиот ритам можат да бидат физиолошки, односно да се формираат како одговор на надворешни влијанија, како што се стрес, физичка активност, емоционален стрес, страв и можат да бидат патолошки, придружувајќи некои системски заболувања.

mozhno pit korvalol pri tahikardii 1 1 - Дали Корвалол помага при тахикардија и како да се земе

Физиолошката тахикардија обично не бара третман и престанува сама по себе, штом надворешниот фактор што го принудува телото да се прилагоди престане да влијае на некоја личност.

Тахикардија од патолошки тип е поопасна, бидејќи може да биде продолжена и да доведе до прекумерно истегнување на срцевиот мускул и хронична срцева слабост.

  • Сите информации на страницата се само за насоки и НЕ ВОДИЧ за акција!
  • Само ДОКТОР може да ви достави ТОЧНА ДИЈАГНОЗА!
  • Ве молиме да не се грижите, туку да се пријавите за специјалист!
  • Здравје за вас и вашите најблиски!

Специјалист треба да се справи со третман на тахикардија, избирајќи оптимални лекови кои ќе помогнат да се справат со патологијата.

Некои лекари препишуваат за своите пациенти, на пример, Корвалол за срцева тахикардија. Овој лек ефикасно го смирува нервниот систем, ги шири крвните садови и, благодарение на овој ефект, го намалува срцевиот ритам.

Корвалол најдобро се зема пред јадење, бидејќи во овој случај ги има своите најдобри ефекти. Многу луѓе се прашуваат колку капки да земат во различни случаи.

Се препорачува за тахикардија да се земе капка Корвалол, не заборавајќи да го растворите лекот во мала количина на вода. Водата треба да биде чиста, се препорачува собна температура, но можете да користите малку топла вода.

Ако зборуваме за таблети Корвалол, тогаш исто така е подобро да го користите пред јадење. За спречување на напади, приемот се повторува 2-3 пати на ден. Пациентите треба да запомнат дека ако нападот е многу силен и не беше можно да се запре со почетната доза, бројот на употребени капки Корвалол може да се зголеми на ниво од 40-50.

Ако зборуваме за дете, тогаш дозата од 3-15 капки ќе биде оптимална за него. Точната доза на лекот треба да ја избере специјалист - ова е важно!

При изборот на оптимална доза се проценува општата состојба на пациентот, текот на болеста и сериозноста на симптомите.

Во оваа статија, ќе разгледаме што може да се земе со тахикардија на срцето кај возрасните.

Корвалол е одличен лек за смирување кој помага во олеснување на иритацијата и стресот. Добро ги ублажува срцевите напади, па затоа се користи и за тахикардија. Во исто време, помага и да се справите со несоницата, бидејќи ја ублажува напнатоста на кардиоваскуларниот систем.

Точната доза на лекот ја одредува лекарот, врз основа на состојбата на пациентот и текот на болеста. Во овој случај, општите препораки за прием зависат од формата на Корвалол и изгледаат како што следува:

  • Тинктурата со тахикардија треба да се зема капка по капка пред јадење, претходно растворена во 1/5 чаша топла вода. Во акутни напади, дозата може да се зголеми со дополнителни капки. Капките може да се консумираат до 2-3 пати на ден.
  • Таблети за пиење пред јадење 2-3 пати на ден, а истовремено вреди да се земе само 1 капсула.

Тахикардија или брза контракција на срцето имаат многу причини. Како симптом на разни болести, може да се појави во детството и староста. Третман на тахикардија бара точна дијагноза, во спротивно, обидувајќи се да му помогнете на пациентот, може сериозно да му наштети.

Препорачливо е да научите како да ги ослободите нападите самостојно. Ако тие се поврзани со прекумерна иритација на синокаротидната зона или зголемен тон на вагусниот нерв, ова помага.

Нападите на синус и суправентрикуларна тахикардија се повеќе поврзани со надворешни влијанија. Ако за време на прегледот нема причина да се сомневате во хипертироидизам, тогаш треба да го преиспитате вашиот режим на работа, да се грижите за правилна исхрана и да изберете збир на потребни вежби за утрински вежби.

Тахикардија поврзана со болести на тироидната жлезда се третира само со учество на хормонски агенси.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Дневен режим

Докажано е дека тахикардија често влијае на луѓе кои не знаат како да ги изнесат своите чувства. Психолозите би ги нарекле интроверти. Акумулираните емоции можат да и се дадат на природата при одење, грижа за вашето сакано куче или мачка, давање време да го направите она што го сакате, читајќи интересни книги.

Лице склоно кон напади на тахикардија мора да научи да се релаксира и да се одмора од стрес, обем на работа.

Препораките почесто да се оди на работа или назад со бавно темпо се најпогодни за такви пациенти

Во текот на работниот ден, можете неколку пати да ја масирате областа на малиот прст, да ги триете и масирате дланките и да ги масирате очните капаци во кружни движења.

Спортски активности

Не се препорачува да се исцрпите со обука за сила. Најсоодветни активности се пливање, утринско џогирање, пешачење, возење велосипед и скијање во зима. Јогата се препорачува многу.

Утринските гимнастички вежби мора да вклучуваат:

  • вежби за дишење (неколку вдишувања низ носот со задржување на здивот од 4 до 5 секунди и бучно присилно истекување преку устата);
  • киднапирање и лулашки на рацете со проширување на градите;
  • страна се врти со мало извртување на пршлените;
  • вежби на абдоминалните мускули (подигнување на нозете од склони позиција, „ножици“, кружни движења).

Се препорачува топол туш наутро и навечер.

Неопходно е да се исклучи прејадувањето. Зголемената локација на дијафрагмата со преполно црево придонесува за нарушувања на срцевиот ритам. Од истата причина, се препорачува редовно да се јаде во чести мали порции, да се исклучат мешунките, зелката.

Диетата за тахикардија бара вклучување во исхраната на производи што содржат калиум и магнезиум: свежи овошни сокови, суво грозје, суви кајсии, сливи, банани, ореви, компири „јакна“, морски плодови, житарки од житни култури, млечни производи, леб од трици. Месото и рибата се дозволени сорти со малку маснотии.

Важно е да се готви подобро, варено или бари на пареа. Начинот на пржење ги уништува потребните елементи.

Изборот на седативи зависи од одговорот на пациентот на третманот. Најмногу „благ“ ефект вршат хербалните лекови, вклучувајќи добро познати билки како мелем, глог, нане, мајчино млеко и корен од валеријана. Во аптека, можете да купите тинктури или таблети подготвени од овие производи без рецепт.

Комбинирани лекови - Ново-Пасит, Корвалол, Персен - овозможуваат третман без курс и зависност. Сè уште е подобро да се земаат седативи по консултација со лекар.

Наведете го вашиот притисок

Состав и форма на ослободување

Главната активна состојка на Корвалол, како и есенцијалното масло од медицинска валеријана, е етил естер на алфа-бромисовалеријанска киселина. Има антиспазмодични и седативни ефекти. Етерот ги проширува коронарните садови, што има позитивен ефект во присуство на висок крвен притисок и отчукувања на срцето кај пациентот. Следните компоненти ја зголемуваат ефикасноста на изовалеринската киселина:

  • масло од мента;
  • фенобарбитал;
  • етанол;
  • сода бикарбона;
  • вода.

Фенобарбиталот во составот може да предизвика зависност, затоа, лекот е забранет во многу земји, бидејќи супстанцијата е наркотична. Лековите се достапни во форма на безбојна течност, разредена во вода или таблети. Лекот има специфичен мирис и вкус. Европскиот аналог на лекот се смета за „Валокордин“. Главните својства на лекот:

  • проширување на wallsидовите на крвните садови;
  • забрзување на заспивање;
  • нормализација на психоемоционалната состојба.

Корвалол се користи во следниве случаи:

  • несоница и невроза со висока раздразливост;
  • во комплексот на хипертензија и вегетативно-васкуларна дистонија;
  • со не силни грчеви на коронарните садови;
  • во случај на тахикардија;
  • како спазмолитик за ублажување на цревниот спазам поради невровегетативни нарушувања.

Како да го користите

За возрасни, лекот Корвалол се препишува орално или сублингвално, 1 таблета или 10-30 капки разредени со вода. Може да се конзумира на парче шеќер 2 или 3 пати на ден.

Лекот се зема по потреба, на пример, со тахикардија и за време на грчеви на коронарните садови. Единечна доза може да се зголеми на 3 таблети или 45-50 капки.

Периодот на употреба на Корвалол го одредува лекарот, врз основа на податоците за клиничкиот ефект и индивидуалната толеранција на лекот (Осврти за Корвалол може да се прочита на крајот од статијата).

Корвалол е достапен во форма на таблети број 10, 30, 50 парчиња.

korvalol pri tahikardii 1 1 - Дали Корвалол помага при тахикардија и како да се земе

  • етил естер етил алфабромисовалеријанска киселина - 12, 42 mg;
  • фенобарбитал - 11,34 мг;
  • масло од мента - 0,88 мг.

Ослободувањето на Корвалол се прави и во форма на капки:

  • г / усно. приближно фл. 25 ml, во пакување, број 1
  • г / усно. приближно фл. 50 ml, во пакување, број 1
составотТаблетикапки
Етил алфабромисовалеријанска киселина12,42 mg2%
фенобарбитал11,34 mg1,82%
Масло од пеперминт0,88 mg0,14%
ЕксципиенсиБетадексЕтанол
лактоза
Компиров скробНатриум хидроксид
Соли на магнезиумПрочистена вода

Корвалол ќе помогне во намалувањето на напнатоста на кардиоваскуларниот систем, поволно влијае на крвниот притисок и помага да се спречат грчевите на срцевите садови.

Благодарение на етил етерот, лекот има смирувачко и спазмолитичко својство: ексцитабилноста на централниот нервен систем се намалува, а мускулите на садовите се релаксираат. Фенобарбитал помага да се намали ексцитабилноста на церебралниот кортекс, поради што лекот има хипнотички ефект и психотропно дејство. Маслото од мента помага да се прошират садовите на срцето.

  • немирна состојба;
  • несоница;
  • нарушувања слични на невроза;
  • тахикардија;
  • 1-ви фаза на хипертензија;
  • срцева болка;
  • прекумерна возбуда на телото;
  • грчеви на садовите на срцето или цревата.

Корвалол треба да се зема внимателно, бидејќи овој лек има и голем број на контраиндикации.

Мошне често, луѓето, особено постарите лица, надевајќи се на чудесниот ефект на Корвалол, го користат во максимална доза. Понекогаш дозата е дури и надмината без да размислите дека секој лек има свои контраиндикации:

  • бременост;
  • период на лактација;
  • возраст до 18 години;
  • епилепсија;
  • алкохолизам;
  • повреда на мозокот;
  • откажување на црниот дроб;
  • откажување на бубрезите;
  • инсуфициенција на лактаза;
  • индивидуална нетолеранција на компонентите на лекот.

Што е пропишано?

Поради фактот што Корвалол има седативно дејство, вазодилататорно и спазмолитично дејство, неговиот опсег е широк. Користете лек за лекување на такви заболувања:

  • тахикардија;
  • стеснување на луменот на крвните садови;
  • несоница;
  • грчеви на цревата;
  • билијарна колика;
  • неврози;
  • прекумерна раздразливост;
  • рана хипертензија;
  • гадење;
  • главоболка;
  • лабилност на автономниот нервен систем;
  • хипохондрија;
  • нарушување на спиењето;

Корвалол со тахикардија

Обично, Корвалол добро се поднесува од пациентите, но со продолжено неконтролирано внесување, зголемена доза и склоност кон алергиски реакции на лекови, можни се следниве несакани ефекти:

  • напади на вртоглавица;
  • прекумерна поспаност;
  • губење на ориентација;
  • гадење;
  • повраќање;
  • угнетена држава;
  • осип;
  • ринитис;
  • нагло намалување на крвниот притисок;
  • конјунктивитис;
  • недостаток на координација;
  • апатија

Ако се појави еден од симптомите на предозирање со Корвалол, мора да престанете да го земате лекот и тогаш несаканите ефекти ќе исчезнат. Доколку тоа не се случи, треба да се направи гастрична лаважа. Лекот е потентен лек, па затоа може да предизвика зависност. Пред употреба, треба да се консултирате со лекар. Само-лекувањето може да му наштети на телото дури и повеќе од самата болест.

„Корвалол“ е комбиниран лек, вклучува фенобарбитал, масло од мента, етил естер на алфа-бромисовалеријанска киселина. Лекот има смирувачки, вазодилатационен, спазмолитичен ефект, го подобрува природното заспивање. „Корволол“ е пропишан како седатив и вазодилататор за синусна тахикардија, кардијалгија, висок крвен притисок, несоница, автономна лабилност, невротични состојби, синдром на хипохондрија, раздразливост. Поради спазмолитично дејство, лекот се користи за цревна и билијарна колика.

"Корвалол" се зема пред јадење, два до три пати на ден, 15-30 капки. Претходно, капките се раствораат во 30-50 мл вода. Единечна доза може да се зголеми на 30-40 капки со васкуларни грчеви, тахикардија. На децата им се препишуваат 3-15 капки на лекот. Таблетите Корвалол се пијат една или две шеги два до три пати на ден пред јадење. Со тахикардија, може да земете до три таблети истовремено.

Времетраењето на земањето на Корвалол го одредува лекарот во согласност со индикациите индивидуално. За време на администрацијата на лекот, треба да се биде крајна претпазливост при контролирање на механизми, управување со возила, вклучување во активности што бараат концентрација, брзина на реакција. Не можете да го земате лекот истовремено со алкохол, што го подобрува дејството на Корвалол и ги влошува несаканите ефекти.

korvalol pri tahikardii 2 1 - Дали Корвалол помага при тахикардија и како да се земе

„Корвалол“ е контраиндициран кај тешка бубрежна и хепатална инсуфициенција, за време на лактацијата, со идентификувана преосетливост. Лекот се користи со претпазливост за време на бременоста. „Корвалол“ може да предизвика намалување на срцевиот ритам, поспаност, вртоглавица, да ја наруши способноста за концентрација, алергии. Продолжената употреба на лекот може да доведе до зависност, зависност и да предизвика повлекување.

Последиците од навикнувањето на лекот се природни: намалувањето на ефективноста на нормалната доза доведува до потреба да се зголеми; како резултат, симптомите на предозирање се развиваат и се интензивираат. Предозирање со Корвалол се манифестира во намалување на притисокот, депресија на нервниот систем, нистагмус, конјунктивитис, атаксија, хронично труење со бром (ринитис, хеморагична дијатеза). Има нарушена моторна координација депресија, апатија). Третманот со предозирање се состои од симптоматска терапија.

Пиење Корвалол се препорачува по консултација со лекар. Специјалистот треба да ја испита активноста на срцето и да провери дали тахикардија се јавува поради нарушувања слични на невроза.

Можете да го користите лекот само со темелно проучување на упатствата. Во случај на влошување на благосостојбата, појава на болка во срцето или стомакот, паника или депресија, едно лице мора да престане да користи лекови и веднаш да се консултира со лекар.

Препорачаната доза за тахикардија е 40-50 капки. Корвалол треба да се разреди во мала количина вода и да се зема 3 пати на ден пред јадење. Времетраењето на третманот го пропишува лекарот индивидуално, во зависност од состојбата на пациентот. Кога се користи лекот, алкохолот е забранет, бидејќи има големо оптоварување на црниот дроб.

Предозирање е опасно за пациенти со тахикардија, бидејќи тоа доведува до намалување на крвниот притисок и инхибиција на мозокот. Затоа, на пациентот му треба гастрична лаважа. Во најлош случај, вишокот доза придонесува за:

  • забрзајте го срцевиот ритам;
  • губење на свеста;
  • намалување на крвниот притисок;
  • атаксија.

Значајна предност на Корвалол, како лек што се користи за лекување на срцеви патологии, е тоа што тој е повеќе или помалку лесно толериран од пациентите во огромното мнозинство на случаи. И покрај неговата лесна толеранција, како и секој лек, Корвалол има голем број на несакани ефекти и контраиндикации.

Несаканите ефекти ги вклучуваат следниве реакции, кои се евидентираат кај некои пациенти при земање на лекот:

  • напади на вртоглавица;
  • напади на прекумерна поспаност (поради седација);
  • намалена способност за концентрација.

Можните несакани ефекти вклучуваат и алергиски реакции, кои се снимаат ако некое лице има нетолеранција кон една или повеќе компоненти на лекот.

Корвалол не се препорачува за долготраен третман, бидејќи тоа може да резултира со труење со бром.

Симптомите карактеристични за труење со бром вклучуваат:

  • нарушувања на депресивниот спектар;
  • апатија;
  • ринитис и конјунктивитис;
  • промени во координацијата на движењата, нејзините прекршувања.

За време на студијата за ефектите на лекот, исто така, беа евидентирани случаи на развој на зависност од неговата употреба.

Ако употребата на Корвалол предизвикува алергиски реакции, ќе мора да побарате алтернатива на овој лек, бидејќи неговата понатамошна употреба е невозможна.

Покрај алергиските реакции, контраиндикациите вклучуваат:

  • периодот на бременост и доење;
  • патолошки промени во функционирањето на бубрезите;
  • тешки форми на откажување на црниот дроб.

Кога користите Корвалол, треба да се запомни дека е можен развој на предозирање со лекот.

Дали тахикардија е опасна во топлината и кои методи на превенција постојат во овој случај - прочитајте овде.

Симптомите на предозирање вклучуваат:

  • тешки напади на вртоглавица и поспаност;
  • нагло намалување на крвниот притисок;
  • појава на гадење и повраќање, што не носи олеснување.

Предозирањето со лекот е запрено, спроведувајќи го третманот според симптомите. Ако дозата не била премногу висока, тогаш состојбата на пациентот се враќа во нормала. Ако труењето е тешко, тогаш е потребно да се измие стомакот и да не се одложува повикот до лекарите.

Поради комбинацијата на фенобарбитал и 75% етанол, вреди да се ограничат активностите поврзани со продолжено внимание и кои бараат добра стапка на реакција. На пример, потребно е да се вози со претпазливост и подобро е воопшто да се напушти возењето за време на терапијата со лекови.

Корвалол не се користи за тахикардија со низок крвен притисок, бидејќи овој лек може уште повеќе да го намали нивото на крвниот притисок, што ќе го влоши нападот. Пред употреба на лекот за запирање на тахикардија, задолжително е мерење на крвниот притисок за да бидете сигурни дека употребата на лекот не го влошува.

Условно, несаканата реакција од земањето на Корвалол може да се подели во три групи:

  1. Дејства што се случуваат со предозирање. Со тахикардија, опасно е да се злоупотреби лекот, бидејќи тоа ќе предизвика намалување на крвниот притисок и инхибиција на работата на стомакот на главата. За да ги запрете симптомите, треба да го исплакнете стомакот. Во тешки случаи на предозирање, можни се следниве дејства:
  • срцевиот ритам ќе се забрза;
  • пациентот ќе ја изгуби свеста;
  • крвниот притисок ќе се намали;
  • атаксија - невромускулно нарушување на моторната активност.
  1. Дејства предизвикани од внатрешни органи. Може да предизвика повраќање и гадење, намален пулс и вртоглавица, поспаност и губење на просторот. Ова се реакции од органите за варење, кардиоваскуларниот и нервниот систем.
  2. Зависност поради продолжена употреба. Како по правило, таквата негативна реакција се манифестира на психолошко ниво, кога едно лице може да се смири во најмал стрес само по земањето на лекот. Во исто време, честото внесување на Корвалол придонесува за акумулација на бром содржан во етил етер. Ова предизвикува инхибиција на нервниот систем, депресија и нарушена координација.

Спортски активности

Колку што знам, оваа дрога е пропишана од 7-годишна возраст, прво беше пропишана мала доза од 5-7 капки, а сега веќе е 20-25 капки. Не може да се зема повеќе од 3 пати на ден, текот на третманот не е повеќе од 10 дена.

контраиндикации

Дури и таков корисен лек како Корвалол има некои контраиндикации кои мора да се земат предвид при употреба:

  1. Индивидуална нетолеранција.
  2. Бременост.
  3. Период на лактација.
  4. Деца под 18 години, иако мислењата на експертите за ова прашање се разликуваат, бидејќи голем број лекари дозволуваат Корвалол да се користи во детска пракса од 12-годишна возраст.
  5. Тешка нарушена функција на црниот дроб / бубрезите.
  6. Малапсорпција.
  7. Недостаток на лактаза.
  8. Алергија на лактоза.
  9. Порфирија.
  10. Алкохолизам.
  11. Мијастенија гравис.
  12. Депресија.
  13. Зависност.

Важно е да се запамети дека Корвалол не треба да се зема со низок ритам на срцето и хипотензија!

Постојат голем број на лекови кои, заедно со Корвалол, го нашле своето место во медицинската пракса, на пример, мајчино млеко и други лековити билки. Но, благодарение на комбинираниот и избалансиран состав на Корвалол, тој сепак е еден од омилените и често користени лекови за висок крвен притисок и зголемен ритам на срцето. Не е лесно, на крајот на краиштата, прегледите за дејството на Корвалол се само позитивни и се придружени со препораките на самите пациенти да добијат таков лек.

Секоја форма на Корвалол е забранета со такви индикации:

  • индивидуална нетолеранција на супстанции во составот на лекот;
  • бременост и лактација;
  • возраст од 18 години;
  • употреба на лекови што содржат алкохол;
  • епилепсија;
  • повреда на мозокот;
  • ренален, хепатален или лактазен дефицит.

Вие не треба да го земате лекот за луѓе кои се алергични на компонентите на лекот, бремени и доилки, како и за пациенти ако имаат историја на вакви дијагнози:

  • откажување на црниот дроб;
  • оштетена бубрежна функција;
  • низок крвен притисок;
  • алкохолизам и разни фази на интоксикација;
  • зависност од дрога;
  • преосетливост на барбитурат.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic