Индикации за составот на анаприлин за употреба на достоинство и контраиндикации

Пропранолол е активна компонента на анаприлин. Постојат и таблети со исто име, кои се потребни за лекување на болести на кардиоваскуларниот систем. Анаприлин ги содржи следниве помошни елементи кои не ги исполнуваат терапевтските цели:

 • талк;
 • млечен шеќер;
 • компиров скроб;
 • калциум стеарат.

„Анаприлин“ се однесува на група блокатори на адренергични рецептори лоцирани во различни делови на човечкото тело: крвни садови, мускули на срцето, бронхии, матка и жлезда на простата. Интеракцијата на лекот со чувствителни клетки го спречува стимулирачкиот ефект на нервниот систем и ендокрините жлезди, што ја објаснува употребата кај идиопатски тремор и ендокринолошки заболувања.

In cardiolлогичка практика, лекот најчесто се препишува на пациенти со коронарна срцева болест. Активната супстанција помага да се намали побарувачката на кислород во миокардот и спречува ремоделирање (ремоделирање) на срцевиот мускул. Ефективноста на лекот во намалувањето на смртноста кога се консумира во првите часови по срцевиот удар е докажана.

Повеќенасочниот ефект на лекот врз структурата на телото предизвикува широка употреба во медицинската пракса. Упатство за употреба "Anaprilina" ги идентификува следниве индикации за назначување на лек:

 • есенцијална (примарна, идиопатска) артериска хипертензија - болест придружена со постојан вишок на нормативни индикатори на притисок без очигледна причина;
 • коронарна срцева болест (КСБ) - патологија која карактеризира повреда на снабдувањето со крв во миокардот со типична болка зад градната коска за време на вежбање;
 • ангина пекторис - хронична форма на исхемична срцева болест;
 • хипертрофична кардиомиопатија - патологија која се карактеризира со размножување на мускулните влакна, со што се намалува обемот на срцевите комори;
 • нарушувања на ритамот: трепет или атријална фибрилација (атријална фибрилација), суправентрикуларна тахикардија, екстрасистоли;
 • феохромоцитом - тумор на надбубрежното ткиво кое синтетизира катехоламини (адреналин, норадреналин);
 • суштински тремор - „треперење“ на рацете или другите делови од телото без очигледна причина, почесто се бележат семејни случаи;
 • повлекување на алкохол - комплекс на нарушувања предизвикани од апстиненција кај луѓе со алкохолизам;
 • инфантилни хемангиоми - бенигни тумори на васкуларниот wallид (почести кај деца);
 • дифузна токсична гушавост и тиреотоксикоза со друга етиологија (наспроти позадината на тироидитис) - болест на тироидната жлезда, придружена со зголемена синтеза на хормони. Anaprilin е пропишан како лек од втора линија.

Покрај тоа, алатката се користи за да се спречат напади на мигрена, напади на паника и длабока вознемиреност.

Моделот на примена на Anaprilin се одредува според возраста на лицето, болеста и сериозноста на патологијата. Просечните терапевтски дози и фреквенцијата на администрација на лекот се претставени во табелата.

БолестФормаДоза (во милиграми)Множество
Артериска хипертензијаТаблети, капсули402 пати на ден (со неефикасност - подигнете на 4)
Ангина пекторис, нарушувања на ритамотТаблети, капсули20 - 2 недели, со последователно зголемување на 403 пати на ден
Пост-инфарктна состојбаТаблети, капсули803 пати
Пароксизмална аритмија, тиреотоксични кризиРешение за интравенска администрација1, по 2 минути - повторноВо отсуство на ефект - внесете, до 10 пати под контрола на ритамот и нивото на притисок
МигренаТаблети403 пати на ден

Во акушерската пракса, анаприлин се користи за стимулирање на почетокот на породувањето и спречување на хипотонично крварење во постнаталниот период. Дозата на лекот е 20 mg 3 пати на ден за 3-5 дена.

„Анаприлин“ (активната супстанција е пропранолол) е лек што се користи за долготрајна употреба и за итна помош, затоа е достапен во разни форми за погодност.

Форма на изданиеДоза на пропранолол
Таблети10 и 40 мг
0,25% раствор за интравенска администрација од 1 mg2,5 mg во ампула
1% раствор - 5 ml5 mg во ампула
Капсули депо на продолжено (долго) дејство, кои се користат 1 пат на ден80 mg

Пропранолол се однесува на неселективни (без селективен ефект врз кардиоваскуларниот систем) бета-блокатори без внатрешна симпатомиметичка активност, што доведува до широк спектар на терапевтски ефекти:

 1. Намалување на отчукувањата на срцето (како резултат на влијанието врз рецепторите во миокардот).
 2. Намалување на побарувачката на кислород во срцевиот мускул (така се реализира антиангиналниот ефект на лекот).
 3. Намалување на вкупниот периферен васкуларен отпор (со продолжена употреба). Во првите 2 недели има зголемување на тонот на мазни мускулни влакна, соодветно - индикатори за дијастолен крвен притисок со последователна стабилизација и намалување.
 4. Зголемен тонус на мазните мускули на бронхиите (бронхоспазам) и матката (стимулација на трудот).
 5. Депресивен ефект (лекот ја преминува крвно-мозочната бариера и има директен ефект врз центрите во мозокот).
 6. Ги забавува процесите на метаболизам на јод во телото (инхибиторен ефект врз тироидната жлезда).
 7. Хипогликемичен ефект: блокадата на рецепторот ги намалува контра-ефектите на адреналинот и придонесува за пад на гликозата во крвта (една од контраиндикациите на лекот е дијабетес мелитус).

„Анаприлин“ се однесува на групата липофилни бета-блокатори кои брзо и во високи концентрации се апсорбираат од гастроинтестиналниот тракт. Во крвта тие се комбинираат со протеини: 95% од лекот е врзан. Лекот почнува да дејствува по 1 час (кога земате таблети), достигнува максимална концентрација во рок од 2 часа.

Времетраењето на дејството на таблетата "Anaprilin" е 4-6 часа, што ја одредува фреквенцијата на администрација на лекот.

Процесите на метаболизам и екскреција се јавуваат во црниот дроб, затоа, кај пациенти со оштетена функција на хепатобилијарен систем, се препорачуваат пониски дози на лекот поради ризик од акумулација и предозирање. Помалку од 1% од лекот се излачува во бубрезите.

Несаканите последици од употребата на "Anaprilin" се поврзани со акумулација на активни метаболички производи или администрација во однос на контраиндицирани состојби:

 • ортостатска хипотензија - пад на крвниот притисок при промена на положбата од хоризонтална во вертикална;
 • брадикардија (забавување на пулсот): фреквенцијата достигнува 40-50 во минута;
 • алергиски реакции: исип на чешање, оток;
 • оштетување на видот (поради намалување на лачењето на лакрималните жлезди);
 • сув јазик, гадење, повраќање, болка во горниот дел и надуеност, дијареја;
 • црвенило на кожата, опаѓање на косата, појава на пилинг сличен на псоријаза;
 • колапс - намалување на васкуларниот тонус во артериите на мозокот со губење на свеста;
 • мускулна слабост и вкочанетост на екстремитетите;
 • назална конгестија, бронх или ларингоспазам;
 • хипогликемија (кај пациенти со дијабетес, пропранолол го продолжува и го подобрува дејството на инсулин);
 • главоболка, слабост, замор;
 • нарушувања на спиењето (несоница или патолошка дневна поспаност);
 • нарушувања на спроводливоста: атриовентрикуларна блокада.

Главните симптоми на труење:

 • вртоглавица;
 • тешка брадикардија и пад на крвниот притисок;
 • губење на свеста;
 • тешкотии при дишење (бучно издишување);
 • цијаноза на прсти и прсти (кај деца - лица);
 • конвулзии;
 • на електрокардиограм: нарушување на спроводливоста во AV јазолот, чести вентрикуларни екстрасистоли.

Токсична доза - индивидуална за секоја личност, во зависност од состојбата на ензимскиот систем на црниот дроб и присуството на истовремени болести. Во повеќето случаи, симптомите на труење се развиваат со истовремена употреба на повеќе од 1 грам лек.

Според упатствата за употреба на лекот, алкохолот не се препорачува додека се зема Anaprilin. Токсичните ефекти се должат на:

 • оштетување на ензимските системи на црниот дроб од производи на метаболизам на етанол, метаболички процеси и екскреција на лекови
 • дополнителен инхибиторен ефект врз централниот нервен систем;
 • алкохолот предизвикува тахикардија, зголемување на крвниот притисок, што го неутрализира дејството на „анаприлин“;
 • зголемени несакани ефекти на лекот (главоболка, слабост, гадење).

Компатибилноста на лекот со други супстанции кои влијаат на нервниот систем е зголемување на депресивниот ефект.

Дозирната форма за ослободување на Anaprilin е таблети. Активната супстанција е пропранолол, во 1 таблета неговата содржина достигнува 10 или 40 mg. Помошни компоненти: млечен шеќер, компиров скроб, калциум стеарат, талк.

Составот на лекот вклучува активна супстанција пропранолол, како и дополнителни супстанции: скроб, млечен шеќер, калциум стеарат, талк.

Интеракции со лекови

Активната компонента пропранолол ги инхибира β-1 и β-2 адренергичните рецептори и со тоа има хипотензивно, антиаритмиско и антиангинално дејство. Исто така ја намалува фреквенцијата и силата на срцевите контракции, срцевиот минутен волумен и ја намалува побарувачката на кислород во срцевиот мускул.

anaprilin instrukciya po primeneniyu 1 - Индикации за составот на анаприлин за употреба на достоинство и контраиндикации

Покрај тоа, пропранололот го зголемува периферниот васкуларен отпор и го намалува крвниот притисок. Со помош на блокада на β-2 рецептори, тонот на бронхиите се зголемува, контракцијата на матката се зголемува, што има корисен ефект врз постпарталното или постоперативното крварење и ги подобрува моторните и секреторните функции на дигестивниот систем.

Овој лек брзо влегува во крвотокот. Полуживотот на пропранолол е 3-5 часа, а со продолжена употреба може да достигне 12 часа. Бубрезите се одговорен орган за ослободување на пропранолол. Супстанцијата се излачува во форма на метаболити (околу 90%) и околу 1% останува во нејзината оригинална форма.

Анаприлин добро се поднесува. Сепак, може да се појават несакани ефекти, кои вклучуваат:

 1. агранулоцитоза, леукопенија и тромбоцитопенија од хематопоетскиот систем;
 2. малаксаност, вртоглавица и главоболка, депресија, проблеми со спиењето, ментални нарушувања, намалување на брзината на моторни и психомоторни реакции од нервниот систем;
 3. влошување на циркулацијата на крвта и развој на срцева слабост, очигледна артериска хипотензија и синусна брадикардија;
 4. намалено либидо и намалена потенција;
 5. осип, алопеција, чешање и зголемена псоријаза;
 6. кашлица, фарингитис, отежнато дишење, ларингоспазам и бронхоспазам;
 7. болка и сувост на очите, намален вид, кератоконјуктивитис;
 8. диспептични симптоми (повраќање, гадење и дијареја), болка во епигастричниот дел.

Ако се појават овие и други несакани симптоми, мора веднаш да престанете да го земате лекот и да се консултирате со лекар.

Кога земате Anaprilin, потребно е да се земат предвид особеностите на нејзината интеракција со други лекови.

 • Значи, ефектот на Anaprilin се подобрува кога се зема со резерпин, диуретици, антихипертензивен етанол, нифедипин, хидралазин и други антихипертензиви.
 • Anaprilin го подобрува ефектот на уротонизирачки и тиреостатски лекови, а исто така го намалува и ефектот на антихистаминици.
 • Кога земате Anaprilin заедно со инхибитори на моноамин оксидаза, може да се појави зголемување на хипотензивниот ефект, како резултат на што нивната контраиндикација е паралелна. Периодот помеѓу приемот на овие средства треба да биде најмалку 2 недели.
 • Анаприлин влијае на ефикасноста на инсулин и орални хипогликемични лекови, крие знаци за можен развој на хипогликемија (зголемен крвен притисок и тахикардија)
 • При земање на алкалоиди на ергот и анаприлин, веројатноста за дефекти во периферната циркулација се зголемува.
 • Земањето на лекот истовремено со ризатриптан ја зголемува неговата концентрација во крвта, затоа е потребно намалување на дозата.
 • Анаприлин ја зголемува концентрацијата на фенотијазин антипсихотици во крвната плазма и лидокаин и го намалува клиренсот на теофилин.
 • Кога се комбинира со дилтиазем, верапамил и амиодарон, се зголемува ефектот на негативни странски, хроно и дромотропни ефекти.
 • Антипсихотични лекови (антипсихотици), три- и тетрациклични антидепресиви, хипнотици и седативи и етанол го зголемуваат инхибиторниот ефект на Анаприлин врз централниот нервен систем.
 • Антихипертензивниот ефект на лекот го ослабува ефектот на глукокортикоиди, нестероидни антиинфламаторни лекови (намалена синтеза на простагландини во бубрезите и задржување на натриум), естроген (задржување на натриум);
 • Со интравенска администрација на јод што содржат радиопак лекови, се зголемува можноста за развој на анафилактички реакции.
 • Зајакнување или развој на брадикардија, срцева слабост, до срцев застој и атриовентрикуларен блок е можно со метилдопа, гванфацин и резерпин заедно со анаприлин.
 • Средства за инхалациона анестезија (деривати на јаглеводороди) и фенитоин кога се администрираат интравенски заедно со Anaprilin ја зголемуваат сериозноста на кардиодепресивниот ефект и веројатноста за намалување на крвниот притисок.
 • Сулфасалазин и циметидин ја зголемуваат биорасположивоста на Анаприлин.
 • Анаприлин го продолжува ефектот на антикоагулантното дејство на кумарините и недеполаризирачките мускулни релаксанти.
 • Можноста за појава на такви сериозни системски реакции како анафилакса може да се зголеми со комбинирана употреба на Anaprilin и воведување на алергени, кои се користат за кожни тестови или имунотерапија.

Упатството за употреба на анаприлин се однесува на неселективни бета-блокатори. Има антихипертензивни, антиангинални и антиаритмични ефекти. Поради блокадата на бета-адренергичните рецептори, го намалува катехоламин-стимулирано производство на cAMP од АТП, како резултат на што ги намалува интрацелуларните јони на калциум, има негативен ефект на хроно-, дромо-, батмо- и инотропен (го намалува срцевиот ритам , ја инхибира спроводливоста и ексцитабилноста, ја намалува контрактилноста на миокардот).

На почетокот на употребата на бета-блокатори, OPSS се зголемува во првите 24 часа (како резултат на реципрочно зголемување на активноста на алфа-адренергичните рецептори и елиминација на стимулацијата на бета2-адренергичните рецептори во садовите на скелетните мускули ), но по 1-3 дена се враќа во првобитната состојба и се намалува со продолжена употреба.

Хипотензивниот ефект е поврзан со намалување на минутниот волумен на крв, симпатична стимулација на периферните садови, намалување на активноста на ренин-ангиотензин системот (важно кај пациенти со почетна хиперсекреција на ренин), чувствителност на аеродромот лак-баререцептори ( нема зголемување на нивната активност како одговор на намалување на крвниот притисок) и ефектот врз ЦНС

Антихипертензивниот ефект се стабилизира до крајот на 2-та недела од закажувањето. Антиангиналниот ефект се должи на намалувањето на побарувачката на кислород во миокардот (како резултат на негативниот хронотропен и инотропен ефект). Намалувањето на срцевиот ритам доведува до зголемување на дијастолата и подобрување на миокардната перфузија.

Со зголемување на крајниот дијастолен притисок во левата комора и зголемување на истегнување на мускулните влакна на коморите, тоа може да ја зголеми потребата за кислород, особено кај пациенти со хронична срцева слабост.

Антиаритмискиот ефект се должи на елиминација на аритмогени фактори (тахикардија, зголемена активност на симпатичкиот нервен систем, зголемена содржина на cAMP, артериска хипертензија), намалување на стапката на спонтано возбудување на синусните и ектопичните пејсмејкери и забавување на AV спроводливост.

Инхибицијата на импулсната спроводливост е забележана главно во антеградата и во помала мера во ретроградна насока низ јазолот AV и по дополнителни патеки. Припаѓа на 2-ри класа на антиаритмични лекови. Намалување на сериозноста на исхемија на миокардот - како резултат на намалување на побарувачката на кислород во миокардот, смртност пост-инфаркт, исто така, може да се намали како резултат на антиаритмично дејство.

Способноста да се спречи развојот на главоболки во васкуларната генеза се должи на намалување на сериозноста на експанзија на церебрална артерија поради бета-адреноблок на васкуларни рецептори, инхибиција на агрегација на тромбоцити и липолиза предизвикана од катехоламини, намалување на адхезијата на тромбоцити, спречување на крв фактори на коагулација при ослободување на кислород адреналин и стимулација на ткивен ренин.

Намалувањето на треперењето со употреба на пропранолол (активната супстанција на лекот Анаприлин) главно се должи на блокада на периферните бета2-адренергични рецептори.

Ги зголемува атерогените својства на крвта. Ги подобрува контракциите на матката (спонтани и предизвикани од стимуланси на миометриумот). Го зголемува тонусот на бронхиите. Во високи дози, предизвикува седативно дејство.

 • аритмии;
 • артралгија;
 • анксиозност;
 • анксиозност;
 • болка во градите;
 • болки во грбот;
 • бронхоспазам;
 • халуцинации;
 • главоболка;
 • вртоглавица;
 • депресија;
 • епигастрична непријатност;
 • назална конгестија;
 • запек или дијареја;
 • чешање;
 • промена на концентрацијата на гликоза во крвта (хипо- или хипергликемија);
 • промени во вкусот;
 • осип на кожата;
 • коприва;
 • нервоза;
 • егзацербација на симптомите на псоријаза;
 • ортостатска хипотензија;
 • замор;
 • манифестација на ангиоспазам (зголемено оштетување на периферната циркулација, ладење на долните екстремитети, синдром на Рејно);
 • реакции на кожата слични на псоријаза;
 • развој (влошување) на хронична срцева слабост;
 • синдром на повлекување (зголемени напади на ангина, миокарден инфаркт, зголемен крвен притисок);
 • синусна брадикардија, AV блок (до развој на целосна попречна блокада и срцев удар);
 • слабост;
 • намалување на крвниот притисок;
 • намалена потенција;
 • поспаност или несоница;
 • конфузија;
 • гадење, повраќање;
 • тремор;
 • тромбоцитопенија (необично крварење и крварење), леукопенија;
 • намалена секреција на лакримална течност (сувост и болка на очите);
 • зголемено потење.

Поради можно нагло намалување на крвниот притисок, не се препорачува да се земаат агенси што содржат етанол за време на третманот. Анаприлин не треба да се зема заедно со средства за смирување и антипсихотици (антипсихотични лекови).

Антихипертензивниот ефект на лекот е зајакнат при земање на резерпин, хидрохлоротиазид, хидралазин и други антихипертензивни лекови, тој е ослабен при земање естрогени, нестероидни антиинфламаторни лекови, МАО инхибитори (интервалот помеѓу земање инхибитори на пропранолол и моноамин оксидаза не треба да биде помалку од 14 дена).

Фармаколошка група: Бета-блокатори. Има хипотензивни, антиаритмични и антиангинални ефекти.

Брадикардија, атриовентрикуларен блок, спазам на бронхиите, развој на Рејновиот синдром, срцева слабост, повраќање, мускулна слабост, епигастрична болка, повраќање, дијареја, пруритус, депресија, хипогликемија кај пациенти со инсулин-зависен и зголемување на гликозата во крвта кај пациенти со дијабетес мелитус се забележуваат. дијабетес инсулин-независен тип, оштетен вид, намалена потенција.

Анаприлин заемно го подобрува негативниот ефект на дилтиазем и верпамил врз миокардот, ја инхибира екскрецијата на лидокаин и го продолжува траењето на дејството на не-поларизирачките мускулни релаксанти. Антихипертензивниот ефект е ослабен при земање со глукокортикостероиди, естрогени, НСАИЛ. Антихипертензивниот ефект се зајакнува со употреба на нитрати.

Фармакодинамика и фармакокинетика

Главната, активна супстанција е пропранолол. Anaprilin е неселективен адренергичен блокатор, го намалува симпатичкиот ефект врз бета-адренергичните рецептори на срцето, ја намалува фреквенцијата и јачината на срцевите контракции, ја намалува контрактилната функција на миокардот, го регулира срцевиот излез, го намалува позитивниот инотропен и хронотропен ефект на катехоламини, ја намалува побарувачката на кислород во срцето, го намалува артерискиот притисок.

анаприлин 1 - Индикации за составот на анаприлин за употреба на достоинство и контраиндикации

Кога се зема орално, лекот брзо се апсорбира и се излачува од телото. Максималната врвна содржина на активната супстанција во крвната плазма се бележи по 1-1.5 часа. Лекот ја преминува фетоплацентарната бариера.

Инструкции за употреба

Индикации за употреба на Anaprilin се: артериска хипертензија, синусна тахикардија, ангина пекторис, суправентрикуларна тахикардија, нестабилна ангина пекторис, атријална фибрилација (тахисистолна форма), спречување на мигрена напади, симпатоадренална криза, NDC. Со артериска хипертензија, лекот е ефикасен во почетната фаза на болеста, и затоа се користи почесто кај млади луѓе (до 40 години).

Намалувањето на систолниот притисок е придружено со намалување на срцевиот ритам, намалување на волуменот на срцевиот минутен волумен и мозочниот удар на срцето. Со коронарна срцева болест, земањето на лекот го намалува бројот на напади на ангина, ја зголемува отпорноста на физичка активност. Особено е ефикасен при истовремена артериска хипертензија, аритмии.

Анаприлин не е пропишан за артериска хипотензија, нетолеранција на компоненти, срцева слабост, атриовентрикуларен блок, синусна брадикардија, синоатријален блок, дијабетес мелитус, акутен миокарден инфаркт, бронхијална астма, уништување на васкуларни заболувања, метаболна ацидоза, склоност кон бронхоспазам, ринитис, вазом хранење.

Почетната доза за артериска хипертензија е 40 mg, два пати на ден. На ден не повеќе од 320 мг.

Во случај на срцеви аритмии, ангина пекторис: 20 mg три пати на ден со постепено зголемување на дозата до 120 mg за 2-3 дози.

Како да се преземе за превенција од мигрена и со есенцијален тремор? Прво, 20 mg на лекот се препишува 2-3 пати на ден, а потоа дозата може да се прилагоди на 160 mg.

Според упатствата за употреба на Anaprilin во патологијата на бубрежниот систем, не е потребно прилагодување на дозата.

Со преголема доза на лекот, можни се следниве манифестации: конвулзии, аритмија, вртоглавица, брадикардија, бронхоспазам, срцева слабост, акроцијаноза, отежнато дишење. Потребна е лаважа на желудник и употреба на апсорбирачки супстанции.

Предозирање на лекот заедно со употреба на алкохол може да резултира со смрт.

Анаприлин се зема 10-30 минути пред оброк, се мие со доволна количина на течност. Дозите и фреквенцијата на администрација се утврдуваат во зависност од основните и придружните болести, возраста на пациентот. Времетраењето на текот на третманот го одредува и лекарот. Во просек, времетраењето на третманот на кардиоваскуларните патологии е 3-4 недели.

Според индикациите, курсот може да се повтори. Интервалот помеѓу терапевтски курсеви треба да биде 1-2 месеци. Подолу се дадени просечните препорачани дози на Anaprilin за возрасни според упатствата за употреба на лекот.

Со аритмии, 10-30 mg се препишуваат 3-4 пати на ден.

Со артериска хипертензија, почетната доза на лекот е 160 mg (80 mg двапати на ден). Доколку е потребно, дозата може постепено да се зголемува на 320 mg на ден.

Со мигрена, дневната доза на Anaprilin е од 80 mg до 160 mg.

Со ангина пекторис, првите три дена, лекот се зема на 20 mg четири пати на ден, во следните три дена дозата се зголемува на 40 mg три пати на ден и 20 mg во четвртата доза. Од седмиот ден, лекот се зема на 40 mg четири пати на ден. Доколку е потребно, зголемете ја дозата на 200 - 240 mg на ден (40 mg 5-6 пати на ден).

После миокарден инфаркт, Anaprilin се зема со 160 mg на ден (40 mg 4 пати на ден).

 • акутна срцева слабост; анаприлин 12 - Индикации за составот на анаприлин за употреба на достоинство и контраиндикации
 • период на лактација;
 • AV блокада 2 и 3 степен;
 • кардиоген шок;
 • преосетливост на пропранолол и други компоненти на лекот Anaprilin, од кои таблетите можат да предизвикаат несакани ефекти;
 • хронична срцева слабост 2Б-3 фаза;
 • синоатријална блокада;
 • артериска хипотензија (систолен крвен притисок помал од 90 mm Hg, особено со миокарден инфаркт);
 • синдром на болен синус;
 • возраст до 18 години (безбедноста и ефикасноста на лекот за оваа возрасна група не се утврдени);
 • брадикардија (срцев ритам помалку од 55 отчукувања / мин).

Од што му помага на Анаприлин? Прифаќањето на оваа дрога е неопходно за следниве болести и состојби:

 • хипертензија;
 • феохромоцитом (се користи заедно со α-блокатори);
 • повреда на срцевиот ритам поради ревматско срцево заболување (тахиаритмија, пароксизмална и синусна тахикардија, аритмија);
 • тиреотоксикоза (за дополнителна терапија);
 • срцева исхемија;
 • труење со срцев гликозид, вклучувајќи препарати за дигиталис;
 • ангина пекторис.

Анаприлин е пропишан за спречување на мигрена и со продолжен профилактички третман по миокарден инфаркт.

Анаприлин треба да се зема 10-30 минути пред оброк, пиејќи многу течности. Дозирањето на лекот и времетраењето на администрацијата зависат од болеста и возраста на пациентот. Типично, терапијата со кардиоваскуларни патологии се изведува за 3-4 недели.

Подолу се дадени просечните дози на лекот врз основа на упатствата на Анаприлин за возрасен пациент:

 1. со мигрена - 80-160 mg на ден.
 2. со аритмија - 10-30 mg 3-4 пати на ден.
 3. со ангина пекторис во првите 3 дена - 20 mg 4 пати на ден. Во следните 3 дена, дозата може да се зголеми на 40 mg 3 пати на ден, а четвртата доза може да биде 20 mg. Почнувајќи од седмиот ден, лекот треба да се зема на 40 mg 4 пати на ден. Доколку постои таква потреба, дневната доза може да се зголеми на 200-240 mg (40 mg 5-6 пати на ден). После миокарден инфаркт, Anaprilin се зема на 160 g на ден, во доза од 40 mg 4 пати.
 4. со артериска хипертензија - 160 mg на ден (80 mg 2 пати на ден). Дозирањето може постепено да се зголемува на 320 mg на ден.

Лекот се препишува на деца над 3-годишна возраст со доза од 0,25-0,5 mg на 1 kg тежина во согласност со јасните упатства на лекарот. Треба да го земате лекот 3-4 пати на ден.

Анаприлин е контраиндициран во следниве случаи:

 • кардиоген шок;
 • нарушена периферна циркулација;
 • нетолеранција на компонентите на лекот;
 • склоност кон бронхоспазам и астматични заболувања;
 • поленска треска;
 • целосен или нецелосен атриовентрикуларен блок;
 • синусна брадикардија;
 • акутен миокарден инфаркт;
 • неконтролирана срцева слабост;
 • ацидоза, вклучително и шеќерна кетоацидоза;
 • спастичен колитис;
 • хронично заболување на црниот дроб.

Прием за време на бременост и доење

Лекот е контраиндициран во бременост и доење.

Лекот се препишува само ако предвидената корист за жената го надминува потенцијалниот ризик за фетусот. За време на употребата на Anaprilin, потребно е строго следење на фетусот. 3 дена пред раѓањето, лекот мора да се откаже.

Можни негативни ефекти врз фетусот: брадикардија, хипогликемија, интраутерина ретардација на растот. Исто така, лекот може да предизвика фетална смрт или предвремено породување.

Активната супстанција се апсорбира во мајчиното млеко, затоа, жените кои дојат за време на третманот, треба да го откажат доењето.

 • Анаприлин се препишува на бремени жени ако придобивките за жената се поголеми од можниот ризик за фетусот.
 • При земање на лекот, потребно е постојано да се следи состојбата на детето.
 • 3 дена пред раѓањето, средствата треба да се запрат.
 • Наспроти позадината на земање на лекот од страна на мајката, детето може да доживее хипогликемија, интраутерина ретардација на растот и брадикардија. Покрај тоа, постои ризик од предвремено раѓање или дури и смрт на фетусот.

Активната компонента на лекот влегува во телото на детето за време на лактацијата. Womenените не треба да земаат анаприлин при доење.

Трошоци и услови за отсуство од аптеките

На темно и суво место недостапно за децата.

Цената на 50 таблети Anaprilin по 10 mg - од 17 рубли.

Рецепт за набавка на овој лек не е потребен.

Постојат контраиндикации. Потребна е специјалистичка консултација

Просечната цена на Анаприлин (таблети 40 мг бр. 50) во Москва е 22 рубли. Во Киев, можете да купите лекови за 38 гривни, во Казахстан - за 110 тенге. Во Минск, аптеките нудат лекови за 0,5 бел. рубли Достапно од аптеките со рецепт.

Аналози

Според дејството на активната компонента, може да се разликуваат следниве аналози на Anaprilin

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic