отстранете ги камењата во бубрезите со просо - Кога камен во бубрег ќе излезе што да прави и како да му помогнете на пациентот
Камењата во бубрезите се честа болест и кај мажите и кај жените. Ако порано болеста беше типична за возрасните, сега тие стануваат пациенти во адолесценција или дури и во адолесценција ....
Detonic
pp199 - Папилома на мочниот меур симптоми, дијагноза и третман
Папиломатозата може да влијае на мукозните мембрани на разни органи. Се случува израстоци да се појавуваат во уретерот. Зошто се случува ова, како се дијагностицира и третира патологијата, написот ...
Detonic
razryv pecheni - Причини и третман на пукнат црн дроб
Сообраќајни несреќи, падови, повреди во борби, удари за време на борби во спортски борби - честопати сето ова завршува со сериозно оштетување на цревата. И најчесто црниот дроб страда ...
Detonic
3 33 - Треба да знаете за карцином на мочниот меур кај жени
Малигните тумори денес се дијагностицираат и подлежат на соодветен третман во раните фази на болеста. Ракот на мочниот меур кај жените не е најчестата патологија, но ...
Detonic
крзно11 - Фуросемид за циститис - карактеристики на лекот
Фуросемид е достапен во две форми: таблети за орална администрација (50 таблети во картонска кутија од 40 мг) и раствор за интравенска или интрамускулна инјекција (10 ...
Detonic
nemedikamentoznoe lechenie gepatoza u beremennyh e1508327253326 1 - Како да се третира холестатската хепатоза
Холестатската хепатоза се карактеризира со акумулација на жолчни пигменти во хепатоцити, нивниот трофизам е нарушен, се развива дистрофија, што е предизвикано од недостаток на протеински структури. Холестатски ...
Detonic
urop11 - Опис на уропрофит, упатства за употреба, прегледи
Додаток на храна од растително потекло, користен во урологија за превенција и во комплексна терапија при третман на болести на генитоуринарниот систем (пиелонефритис, уретритис, циститис, хроничен цистит) ....
Detonic
uzi pochek - Ултразвучна дијагностика на подготовка на бубрезите за испитување и толкување на резултатите
Современата медицина има значителен број на дијагностички алатки за болести на уринарниот систем, а клучот меѓу нив е ултразвук на бубрезите. Ултразвучен преглед ...
Detonic
tsistit u zhenshhin 640x421 - Дали е можно да се залади на мочниот меур и како да се третира подоцна
Воспалението на мочниот меур во медицината се нарекува циститис. Болеста се развива ако некое лице има ладно мочен меур и во исто време се присутни и други фактори ....
Detonic
defor11 1 4 - Ефективно прегледување и опис на лекови и апчиња за болка во бубрезите
Болестите на бубрезите се многу опасни и непредвидливи во клиничкиот тек, па затоа не вреди да се одложува контактирање со медицински специјалисти. Ваквите патологии доведуваат до кршење на ...
Detonic
bb145 - Бисептол за опис на циститис, како да се земе, прегледи
Бисептол спаѓа во групата на комбинирани антибактериски лекови. Има блокирачки ефект врз производството на киселина неопходна за размножување на бактериските клетки, што доведува ...
Detonic
програмска реабилитација пост навреда против домашникс уловија 1 - Програма за рехабилитација од домашен удар
По мозочен удар, пациентите доживуваат нарушување во многу области на телото и губење на вештини, како што се одење, зборување и способност да зборуваат за ...
Detonic
gepatit 1 - Диференцијална дијагноза на вирусен хепатитис, неговата суштина, маркери, потребата од
Терминот вирусен хепатитис може да опише или клиничко заболување или хистолошки наоди поврзани со болеста. Акутната инфекција со вирусот на хепатитис може да варира од субклиничко заболување, симптоматско ...
Detonic
privivka ot gepatita b - Распоред на вакцини за вакцини против хепатитис Б.
Инфекцијата со хепатитис Б се јавува преку крвта. Овој вирус може да предизвика голема штета на здравјето и да доведе до смрт. Вакцинацијата против хепатитис Б се спроведува според ...
Detonic
chajld pju - Тешка сериозност на цироза на црниот дроб кај Child-Pugh
Цироза е хронично заболување на црниот дроб, кое се карактеризира со оштетување на специфичното ткиво на црниот дроб и негово заменување со сврзна структура. Ткивото за замена не може да изврши широк ...
Detonic

Срцев удар е феномен во кој срцевиот мускул е делумно оштетен или умира како резултат на недоволно снабдување со кислород. Крвта што тече низ коронарните артерии носи кислород до срцевиот мускул. Огромното мнозинство на срцеви удари се јавува кога, поради делумна или целосна блокада, овој проток на крв се забавува или запира. Овој феномен понекогаш се нарекува и миокарден инфаркт или акутен коронарен синдром. Со рана дијагноза, срцевите напади често се лекуваат. Во исто време, тие можат да доведат до смрт.

Во споредба со мажите, жените статистички имаат помала веројатност да преживеат поради срцев удар. Причините за ова сè уште не се утврдени. Можеби ова се должи на фактот дека, за разлика од мажите, жените не бараат често лекарска помош кога ќе се појават проблеми. Покрај тоа, симптомите што ги доживуваат може да се разликуваат од она што го доживуваат мажите. Поради ова, понекогаш тие едноставно не ги препознаваат симптомите на срцев удар.

Друга веројатна причина е фактот дека жените имаат помалку срце и крвни садови отколку мажите, што ги прави полесно оштетени. Лекарите сè уште бараат одговори на овие прашања. Едно е сигурно: срцеви проблеми можат и треба да се спречат.