Третман на хипертензија

ReCardio хипертензија: најдобриот контролор на вашиот притисок.

Артериската хипертензија е сериозна болест која има потреба од постојан мониторинг и третман. Ако ја изберете вистинската терапевтска стратегија, тогаш болеста нема да повлече компликации.

Кога некое лице врши третман на хипертензија, телото брзо се исцрпува, се појавуваат патолошки промени во органите. Медицината ги разликува лековите и не-лековите видови на третман за оваа болест.

Третманот на хипертензија подразбира дека пациентот ќе помине курс на терапија со неколку компоненти. Ако ова не е направено, може да добиете компликации во форма на:

 • мозочен удар
 • срцев удар
 • ренална инсуфициенција
 • слепило

Третманот на хипертензија секогаш трае доста долго, затоа е важно пациентот да го знае својот курс на терапија и да се придржува до медицинските препораки. Неопходно е да се контролира развојот на болеста.

Болно лице треба самостојно да го контролира својот крвен притисок и да запишува индикатори во дневник. Лекарот и пациентот треба да работат заедно, и ако текот на третманот не помогне, треба веднаш да разговарате за проблемот со лекарот за да ја смените терапевтската стратегија.

Во повеќето случаи, болеста продолжува на овој начин:

 1. На возраст од 10-30 години, започнува прехипертензивна состојба, срцевиот излез се зголемува,
 2. Од 20 до 40 години, постои постојан покачен притисок, се поставува дијагноза на примарна хипертензија,
 3. На возраст од 3-50 години, хипертензија може да се појави без симптоми. Важно е дека во ова време едно лице прима комплексна терапија за да спречи тешка форма на болеста. Дијагностициран со секундарна хипертензија
 4. Од 40 до 60 години, може да се формира тешка форма на болест, ако не се лекува. Оваа фаза доведува до развој на миокарден инфаркт, мозочен удар, k>30596395 medikamentoznoe lechenie aortoskleroz 1 - Третман на хипертензијаЛековите не се препорачуваат да се земаат во раните фази на болеста, бидејќи телото се навикнува на нив и не може целосно да се бори против болеста, па затоа по некое време се јавува потреба за зголемување на дозата. Често се користат физиотерапија или акупунктура.

Кога хипертензијата штотуку почнува да се појавува, треба да се користат лекови кои ги имаат следниве својства:

 • зајакнување на нервниот систем
 • оптимизација на метаболичките процеси во мозокот.

Лековите мора да се земаат безуспешно во следниве случаи:

 1. бранови на притисок,
 2. хипертензивна криза,
 3. хипертрофични процеси во комората на срцето,
 4. артериосклероза на артерии,
 5. тешка хипертензија
 6. тешка наследност.

Кога користите лекови, не можете да го нарушите метаболизмот на јаглехидрати и масти. Треба да ја следите состојбата на централниот нервен систем и да спречите негово пренапонирање.

Важно е систематски да земате лекови, избегнувајќи долги паузи. За да се зголеми нивната ефикасност, лекарите советуваат пиење лекови пред јадење за подобра апсорпција на супстанциите.

Изборот на лекови зависи од неколку фактори:

 • причини за патологија на крвниот притисок,
 • индикатори за притисок на располагање
 • реакција на телото на лекови,
 • можни истовремени патологии.

На многу пациенти им требаат неколку групи лекови за да добијат траен ефект.

Во моментов, третманот на хипертензија ги содржи следниве лекови:

 1. диуретици (за монотерапија или во комбинација),
 2. инхибитори и бета-блокатори
 3. бета блокатори,
 4. калциум антагонист и бета-блокатори.

Ако индикаторот за притисок не се нормализира кога ќе помине текот на една од комбинациите, тогаш се препишуваат други лекови.

 • АРБ (валсартан, лосартан, епросартан и други,
 • вазодилататори (миноксидил, хидралазин),
 • блокатори на калциумови канали (Амлодилин, Нифедипин, Верапамил, Дилтиазем),
 • антагонисти на алдостерон (спиронолактон),
 • Алфа-2 агонисти (Тенекс, Клонидин, Тенекс),
 • Инхибитори на ренин,
 • Антихипертензивни алфа блокатори (Доксазозин, Теразолин).

Може да се користат и други средства, особено ако постојат следниве болести:

Во тешка хипертензија, следниве правила постојат:

 • Не можете брзо да го намалите притисокот, бидејќи циркулацијата на крвта на органите
 • Со сериозен третман на болеста, треба да земете курс за земање диуретици, антагонисти на калциум и алфа-блокатори,
 • Ако малигна хипертензија е компликација на патолошки процеси во бубрезите, срцето или нервниот систем, индицирана е итна операција.

Третманот на хипертензија ќе биде ефикасен кога крвниот притисок е нормализиран за 25% и лицето се чувствува добро.

За превентивни цели, важно е постојано да се мери притисокот, покажувајќи им ги евиденциите на лекарот што посетува.

Третман со хипертензивна криза

Ако има нестабилна хипертензија, тогаш притисокот периодично се зголемува нагло, состојбата се нарекува хипертензивна криза. Наспроти позадината на патологијата, постојат следниве симптоми:

 1. остри главоболки
 2. намалување на видната острина,
 3. зголемување на притисокот над 150/95 mm. Hg Уметност,
 4. вртоглавица,
 5. гадење и повраќање,
 6. чувство на вознемиреност и страв
 7. црвенило на кожата.

Зголемувањето на крвниот притисок бара лекарска помош, изразена во истовремена употреба на неколку антихипертензивни лекови. Антихипертензивните лекови за орална администрација најдобро се користат за елиминирање на хипертензивната криза, кога е потребно да се намали притисокот, но нема компликации.

Следниве лекови се користат за борба против хипертензивна криза:

 • Каптоприл. Времетраење на дејството е до пет часа,
 • Нифедипин под јазикот. Времетраењето на дејството е слично на Каптоприл,
 • Бета-блокаторите ја нормализираат работата на симпатичкиот нервен систем. Потребно е кога се јавува зголемување на крвниот притисок заедно со намалување на срцевиот ритам,
 • Вазодилататори,
 • Диуретици.

Не-лекови третман на артериска хипертензија

Метод за лекување на хипертензија без лекови ги вклучува следниве одредби:

  Контрола на телесната тежина. Борбата против артериската хипертензија ќе биде ефективна доколку пациентот добие r>2 оригинални - Третман на хипертензијаВо почетната фаза на третман на хипертензија, треба да се избегнуваат стресни ситуации и нервниот систем не треба да се напрега. Поради стрес, голема количина на адреналин влегува во крвотокот, што предизвикува зголемување на крвниот притисок.

Медицината, покрај горенаведените средства за борба против хипертензија, препознава метод за нормализирање на крвниот притисок со употреба на физичко образование. Во првата фаза, циклусот вклучува забрзано одење или возење велосипед. Процедурите не треба да се прават повеќе од половина час.

Таквата физичка активност ја подобрува елиминацијата на токсините и снабдувањето со крв во мускулите. Времетраењето на возење велосипед или пешачење треба да се зголеми на 10 минути за 3-4 дена.

Во втората фаза, со зголемување на интензитетот на вежбите, треба да се утврдат броевите на болеста. На 1 степен, можете да комбинирате:

Со текот на времето, физичкото образование за хипертензија треба да биде дополнето со комплекс кој вклучува:

 • скијање
 • циклична гимнастика за оптимизирање на кардиоваскуларниот систем.

На 3 степени на болеста, вежбањето е контраиндицирано. Исто така, тие не се користат кога има хипертензивна криза.

Физичките вежби не само што придонесуваат за нормализирање на крвниот притисок, туку развиваат и издржливост на телото, ја подобруваат функцијата на мозокот и ја прилагодуваат психата во стресни ситуации.

Народни лекови против хипертензија

Третманот на хипертензија со алтернативни методи треба да се спроведува само во комбинација со лекови. Инфузии и билки од растенија се користат во фаза на спречување на болести.

Треба да се истакнат најефективните народни рецепти за лекување на хипертензија:

 1. Јагоди и црни рибизли заедно со цвекло и мед се земаат во голема лажица 4 пати на ден,
 2. Мала лажица боровинка треба да се разреди со две чаши вода и да се вари 15 минути. Средства е пијан во текот на денот,
 3. Црна рибизла и јагоди во комбинација со мед и цвекло може да се земат во лажица 4 пати на ден,
 4. Голема лажица сушени бобинки од лингва се истура со 250 мл топла вода. Растворот се вари и се пие во текот на денот во половина чаша,
 5. Две мали глави лук се варат додека не омекнат во чаша млеко, а потоа се филтрираат. Пијте голема лажица во текот на денот, две недели. На секои два дена треба да готвите нов дел од супа,
 6. Истурете 400 мл врела вода над една мала лажица сецкан горчлив пелин, оставете 20 минути и процедете. Користете инфузија од една четвртина чаша мед 3 пати на ден половина час пред јадење.

brusnika - Третман на хипертензијаЗа долготраен третман на болеста, корисно е да се пие такво решение секој ден: чаша рен, моркови и цвекло, заедно со лимон и лажица мед, мора темелно да се меша додека не се изедначи. Пијте голема лажица во текот на денот.

Во почетната фаза на хипертензија, ефикасно е да се мачка портокал и лимон заедно со кора, мешајќи ги со шеќер. Земете го растворот во мала лажица двапати на ден за еден месец.

Квасот од репка е признат лек против патолошки висок крвен притисок. За да го подготвите, земете 1 килограм цвекло, исечкајте го со ренде, ставете го во стаклен сад и наполнете го со топла вода. По ова, додадете 3 големи лажици јаболков оцет, мед и лимон. Квас се става во инфузија 3 дена, а потоа 100 гр се користат на празен стомак. Текот на третманот е најмалку еден месец.

На овој начин можете брзо да го намалите крвниот притисок. Навлажнете крпа со маса или јаболков оцет и закачете ја на петиците 7 минути. Рецептот е доста ефикасен, но треба да бидете сигурни дека притисокот не паѓа претерано. Кога индикаторот се врати во нормала, постапката треба веднаш да се прекине.

За да го намалите притисокот, можете да го користите следниот рецепт, за кој ќе ви требаат:

 • еден среден кромид
 • 4 чешниња лук,
 • голема лажица сув планински пепел.

Како резултат на мешавината се става со литар ладна чиста вода, се става да зоврие и се вари 15 минути со капакот цврсто затворен на мал оган.

По овие чекори, треба да додадете на масата голема лажица сецкан копра, магдонос и билки сушница. Потоа смесата се меша и се вари уште 15 минути. Треба да се инсистира еден час и да се филтрира.

Лекот се зема една и пол лажици 20 минути пред јадење. Текот на третманот е 10 дена, тогаш ви треба пауза три недели. Супата се чува во фрижидер најмногу 4 дена.

Повеќето пациенти постари од 60 години имаат постојан пораст на крвниот притисок, што се објаснува со процесите на стареење. Ако состојбата се влоши, потребно е да се подложи на курс на третман за хипертензија.

Ако некое лице не ја добие потребната терапија, по некое време болеста ќе предизвика сериозни компликации во кардиоваскуларниот или нервниот систем. Кај постари пациенти, често се забележува формирање на компликации кои се поврзани со органите на видот.

Третманот на хипертензија треба да биде не само навремен, туку и редовен. Само под овие услови медицината дава поволна прогноза. Значи, ризикот од мозочен удар е намален за 40%, а миокарден инфаркт за 25%. Можноста за срцева слабост се намалува за половина.

Ако пациентот избрал едно или друго средство за борба против артериската хипертензија, прво треба да се консултирате со вашиот лекар. Тој ќе го процени степенот на болеста и ќе ја одреди стратегијата за третман. Експерт ќе објасни како може да се третира хипертензијата дома во видео во овој напис.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic