Не-лекови третман на хипертензија

1 21 - Не-лекови третман на хипертензијаИ третманот со лекови и алтернативни средства за хипертензија нема да биде ефикасен ако не се утврдат причините за болеста.

Ако причината е утврдена и елиминирана, ако пациентот е во согласност со сите рецепти на лекарот, притисокот се враќа во нормала по околу тримесечен курс на терапија со лекови.

За да се консолидира резултатот, ќе бидат потребни уште три месеци нефармаколошки третман - тогаш третманот на артериската хипертензија ќе биде целосно завршен. Но, за жал, не е секогаш можно да се идентификува причината за болеста. Најчестите вклучуваат:

  1. Дебелината. Ако предизвикувачкиот фактор е вишок килограми, тогаш третманот без лекови ќе биде првенствено за нормализирање на тежината на пациентот. сите лекари тврдат дека дебелината и хипертензијата се меѓусебно поврзани.
  2. Неправилна исхрана - злоупотребата на солена храна, маринади, пушено месо доведува до блокирање на крвните садови, задржување на течности во телото, метаболички нарушувања, затоа диеталната терапија е задолжителна точка на третман без лекови.
  3. Лоши навики - пушењето и алкохолот се непријатели на крвните садови, треба да се ослободите од нив ако сакате засекогаш да се ослободите од глутница апчиња во вашиот џеб и висок крвен притисок.
  4. Седентарен начин на живот - оние кои поминуваат многу часови на ден во канцеларија, без сончева светлина, без движење, без свеж воздух, автоматски се изложени на ризик, дури и ако немаат лоши навики и не прејадуваат. Затоа, гимнастика на брегот на реката или во парк под сонцето е потребна секој ден.
  5. Апнеа - ноќно oring рчење доведува до привремено одложување на дишењето, што предизвикува дефекти во кардиоваскуларниот систем. Ако постои тенденција за ноќно грчење, треба да ја откриете причината за овој феномен (повторно, прекумерна тежина, алкохолизам, прекумерна работа или аденоиди) и да го отстраните.
  6. Алергиски реакции на прехранбени производи. Кога алерген производ влегува во дигестивниот тракт, тој реагира на ова првенствено со зголемување на температурата и зголемен ритам на срцето. Со редовна употреба на овој производ, постои ризик од развој на хипертензија. Затоа, се препорачува дефинитивно да го прегледате вашето мени. Можеби ќе биде доволно да се исклучи еден производ, а болеста помина.

Значи, за да започнете со третман на артериска хипертензија без лекови, прво треба да ја дознаете причината за болеста и да ја елиминирате. Дури и ако сè уште треба да земате лекови, се препорачува да започнете да користите други методи.

Со упорност и волја по некое време, тие можат да бидат напуштени.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic