Дали е можно да се работи со висок притисок

Пациентите со хипертензија треба особено внимателно да пристапат кон избор на соодветна физичка активност. Позитивната динамика на болеста и нормализацијата на крвниот притисок може да се постигне со органско комбинирање:

моли - Дали е можно да се трча со висок притисокБрзото одење и трчање се нарекуваат ефикасни и природни вежби кои можат да ги стимулираат апсолутно сите системи на човечкото тело, вклучително и кардиоваскуларниот.

Ако редовно трчате на свеж воздух, можете да изгубите тежина, да ги исчистите крвните садови и да го нормализирате тонот, да го намалите крвниот притисок. Со систематско трчање и одење, крвниот притисок може да се намали веднаш за 10-20 мм. Hg Уметност

Започнете со часови постепено. Пред првиот рок, ќе треба да спроведете консултативен разговор со вашиот лекар и да го прашате за можни компликации и контраиндикации.

За хипертензивни пациенти со лесни или умерени симптоми, брзото трчање е идеално. Треба да се дозира и постепено да се зголемува товарот, брзината. На овој начин, ќе можете сами да изберете оптимален ритам на вежби.

Кога трчањето при покачен притисок е точно, се јавува следново:

 • проширување на крвните садови;
 • проток на крв во мускулите;
 • намалување на степенот на отпорност во васкуларниот систем.

Секоја ставка придонесува за постојано намалување на крвниот притисок. Вреди да се одбележи дека бавното трчање е ветувачко за пациентите со средна фаза на хипертензија. Циклични вежби со умерено темпо поволно влијаат на садовите, ги прошируваат празнините во нив, го намалуваат периферниот отпор за повеќе од 4 пати, со што се намалува крвниот притисок. Постои јасно намалување и на систолниот крвен притисок и на дијастолниот.

Доволно е да џогирате 10 минути, но секој ден, без оглед на времето. Трчањето има позитивен ефект врз телото:

 1. ја подобрува благосостојбата;
 2. ја намалува веројатноста за појава на криза;
 3. ја елиминира потребата за набавка на скапи лекови.

Друг одличен начин за тренинг ќе биде брзото одење. Мора да изберете свое темпо, што ќе биде пријатно за пациентот и да одите што е можно почесто. Алтернативно, одење до горните катови се практикува без употреба на ескалатор или лифт. Во староста е доволно да се оди 5 спрата нагоре и назад.

Кога поради некоја причина не е можно да одите подолго време, да трчате или да одите по скалите, дозволено е одење или трчање на самото место. Можете да изберете кое било темпо на часот, постепено зголемувајќи го на максимално можно.

Сепак, во присуство на сериозни срцеви патологии, дијабетес мелитус и проблеми со видот, нема да боли да се консултирате со вашиот лекар пред да започнете со трчање.

Што треба да знаете

Прогулка 2 - Дали е можно да се работи со висок притисокХипертоникот мора да разбере дека треба да започнете мал. Првиот тренинг не треба да трае повеќе од 10-15 минути, а самото трчање треба да биде со мал интензитет.

Дозволено е да се зголемат темпото и времетраењето на трчањето само по неколку недели по почетокот на обуката. Постепено, треба да го однесете времето до 40 минути.

Главниот критериум за корисноста на трчањето треба да се нарече целосно отсуство на непријатни сензации, чувство на задоволство по трчање и добро здравје.

Важна точка е контролата на пулсот. За хипертензија, максималната можна вредност треба да се пресмета со формулата: бројот 210 минус возраста на пациентот. Тоа е, за пациент од 50 години, прифатлива вредност на пулсот ќе биде еднаква на 160. За други индикатори, постои ризик од компликација на болеста, затоа треба веднаш

 1. намалете го товарот;
 2. забавете го темпото на трчање;
 3. намалете го времето за обука.

Може да трчате со притисок во кое било време од денот, подобро е да го направите ова во паркови, лоцирани далеку од индустриски капацитети и патишта. Лекарите се сигурни дека џогирањето навечер е идеално за жени под висок притисок, бидејќи концентрацијата на хормони кои обезбедуваат добра физичка активност го достигнува својот максимум точно на крајот на денот.

Постојат неколку правила кои се препорачуваат за хипертензија. Значи, забрането е да трчате веднаш после јадење, па дури и на празен стомак. Пред да започнете тренинг, потребно е да ги загреете зглобовите и мускулите.

Додека трчате, важно е да дишете правилно, ова треба да се направи природно и природно. Пациентот треба да земе краток здив и издишување преку носот. По трчање, прикажан е добар одмор. Ако пациентот е дома, најдобро е да легне така што нозете ќе му останат над нивото на градите.

Постои уште една важна точка - ова се чевли за обука. Се препорачува да се изберат модели специјално дизајнирани за трчање, на пример, со ѓон направен од пена. Под чевлите треба да се носат чорапи од природен памук.

Корисно е да се следи реакцијата на телото на дозирана физичка активност со хипертензија. Се смета за сосема нормално:

 • мал замор;
 • целосно враќање на нормалното дишење не подоцна од 10 минути подоцна.

Кога телото е премногу тежок товар, ова може да предизвика напад на гадење, вртоглавица, губење на координацијата во вселената. Доколку се случи ова, вежбањето со висок крвен притисок треба да биде ограничено.

Основни контраиндикации

Како што покажува практиката, постојат јасни контраиндикации за џогирање и слични видови на физичка активност доколку се зголеми крвниот притисок. Значи, обично зборуваме за такви услови:

 1. егзацербација на исхемична болест;
 2. третата фаза на хипертензија со чести кризи;
 3. егзацербација на инфективни или какви било хронични патологии;
 4. рап>1419354032 - Дали е можно да се работи со висок притисокКога играат спорт, пациентите со хипертензија мора постојано да ги следат симптомите на нивната болест, крвниот притисок и да посетуваат лекар за да го следат навремено нивниот здравствен статус. Во овој случај, секогаш треба да запомните за здрав начин на живот, нормален целосен сон, исклучување на стресни ситуации.

Хипертензијата, за жал, припаѓа на голем број хронични патологии кои не можат да се отстранат еднаш засекогаш. Како и да е, болеста е совршено контролирана. Предмет на сите правила и препораки, можете да одржите одлично здравје и перформанси.

Со висок крвен притисок, не само важна е компетентната и постојана терапија. Пациентот треба радикално да го промени својот животен стил, да се ослободи од зависностите, доколку ги има.

Само со органска комбинација на овие фактори може да се смета на одржување на крвниот притисок во рамките на дозволената норма во текот на целиот живот. Како точно да се занимавате со спорт со хипертензија, ќе го каже популарното видео во оваа статија.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic