Хипертензија во текот на ноќта - што да се прави и како да се лекува

41512856 gipertoniya golovnye boli lechenie - Хипертензија во текот на ноќта - што да се прави и како да се лекуваЧестопати нивото на крвниот притисок се зголемува во присуство на неуспеси во кардиоваскуларниот систем, што влијае на работата на другите органи и системи.

Покрај тоа, причините за хипертензија може да лежат во дисфункција на автономниот нервен систем што ги контролира процесите во телото ноќ и ден. Исто така, го регулира функционирањето на крвните садови, прилагодувајќи ги на будност или спиење.

Дури и ноќна хипертензија може да се потсети во такви случаи:

 1. Промени поврзани со возраста. Тие се јавуваат во сите органи и системи, поради што се појавуваат разни отстапувања.
 2. Хормонални нарушувања. Прекумерното производство на хормони влијае на функционирањето на разни органи, вклучително и на срцето и крвните садови.
 3. Злоупотребата на солена храна.
 4. Ноќна активност. Кога некое лице работи или едноставно не спие ноќе, неговиот автономен нервен систем се обидува да се прилагоди на овој животен стил, поради што има висок притисок наутро после спиење.
 5. Болести на внатрешните органи. Различни болести на бубрезите и срцето скоро секогаш предизвикуваат развој на хипертензија.
 6. Доцна оброк.
 7. Пиење алкохол.

Покрај тоа, артериска хипертензија може да се појави како резултат на емоционално преоптоварување. Значи, едно лице е постојано нервозно во текот на денот, а потоа во текот на ноќта неговиот мозок сè уште останува активен, бидејќи не престанува да ги обработува добиените информации, како резултат на што се зголемува крвниот притисок.

Покрај тоа, причините за хипертензија често се состојат во седентарен начин на живот, поради што се гради и автономниот систем, бидејќи во овој случај активноста е незначителна дење и ноќе. Сепак, притисокот често се зголемува како резултат на штетен начин на живот, на пример, поради пушење, што доведува до разни нарушувања и компликации.

Затоа, исклучително е важно да се преиспита начинот на живот: да се занимавате со спорт, да балансирате диета, да се откажете од лошите навики и да не заборавите на здравиот сон. Инаку, ваквите неповолни симптоми се појавуваат како што се:

 • развој на хронични заболувања;
 • неможност да се вози на возилото;
 • расеаност;
 • недостаток на концентрација;
 • заборавот.

Хипертензија ноќе: лекови

KONSERVATIVNOE LECHENIE BOLNYIH S NAGNOENIYAMI LEGKIH - Хипертензија во текот на ноќта - што да правам и како да се лекуваАко ноќната хипертензија не се јавува често, тогаш овој феномен е нормален и не е особено загрижен. Меѓутоа, кога зголемувањето на крвниот притисок е стабилно, тогаш третманот е неопходен.

Но, пред да се преземат какви било мерки, потребно е да се потврди присуството на болеста. За ова, дневниот мониторинг треба редовно да се спроведува.

Сепак, таквите мерки треба да ги изврши лекарот, бидејќи е доста тешко да го направите тоа сами. Потоа треба да идентификувате што точно придонесе за отстапувањето и колку е тешка.

Терапија на ноќна хипертензија вклучува земање на одредени антихипертензивни лекови кои припаѓаат на различни групи:

 1. диуретици;
 2. бета блокатори;
 3. АКЕ инхибитори;
 4. антагонисти на калциум.

b13f1ffbc7a126594727623fe15649f5 - Хипертензија во текот на ноќта - што да правам и како да се лекуваЗначи, диуретиците може да се препишат за намалување на крвниот притисок, чија главна цел е да се отстрани вишокот течност од телото. Денес, најчесто се користат диуретици како клопамид, индапамид, хлортиазид и хидрохлоротиазид. Покрај дејството на диуретик и нормализирање на притисокот, ваквите лекови го задржуваат калиумот во организмот, што другите видови диуретични лекови ги отстрануваат.

Б-блокаторите го намалуваат срцевиот ритам и периферниот васкуларен отпор. Таквите лекови вклучуваат Висен, Атенолол, Метопролол, Локрен и други. Тие се пропишани за опструктивен бронхитис, брадикардија (редок ритам на срцето) и бронхијална астма, придружена со артериска хипертензија.

АКЕ инхибиторите ја инхибираат синтезата на ренин во бубрегот, што влијае на крвниот притисок. Оваа група на средства вклучува:

АКЕ-инхибиторите го зголемуваат луменот на коронарните крвни садови, ја стабилизираат циркулацијата на периферната крв и доведуваат до ремисија на ЛП хипертрофија на срцето.

Антагонистите на калциум ги блокираат каналите на калциум лоцирани во васкуларните wallsидови, проширувајќи го луменот на крвните садови, со што се намалува притисокот. Заеднички BCC се Амлодипин, Коринфар и Фелодипин, кои делуваат на крвните садови, а Верапамил влијае прецизно на работата на срцето. Сепак, по земањето блокатори на калциумови канали, може да се развијат несакани ефекти како што се оток, главоболка и вртоглавица.

Главната задача на пациентот за време на третманот со лекови е навремена администрација на лекови и постојано следење на крвниот притисок.

Алтернативен и превентивен третман на ноќниот притисок

Со мало и периодично зголемување на крвниот притисок, можете да прибегнете кон немедицински методи за ослободување од хипертензија, како што се:

 1. физиотерапија;
 2. фитотерапија;
 3. ароматерапија;
 4. акупунктура;
 5. масажа и работи.

57aeb502e5c4f - Хипертензија навечер - што да правиме и како да се лекувамеПревентивните мерки се првенствено насочени кон локализирање на причините за болеста и промена на животниот стил. За таа цел, треба да се прават вежби за дишење, физичко образование, збогатување на диетата со свеж зеленчук, овошје, млечни производи. Исто така е важно да не пушите или да пиете алкохол, да ја намалите количината на нервен напор, стрес и да ја почитувате дневната рутина.

Треба да се запомни дека ноќната хипертензија бара навремено лекување, бидејќи во негово отсуство може да се развијат опасни по живот компликации:

 • нестабилна ангина;
 • хипертензивни кризи од типови 1 и 2;
 • мозочен удар;
 • Аритмија на срцето;
 • акутен срцев удар;
 • кислородно гладување на разни органи.

Видеото во оваа статија ќе ви каже како да се заштитите од висок крвен притисок и да спречите развој на ноќна хипертензија.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic