Разлики во хипертензија и хипертензија, каква е разликата помеѓу нив

1422284192 getimage 6 - Разлики во хипертензија и хипертензија, која е разликата помеѓу нивАртериската хипертензија е придружена со постојано и постојано зголемување на притисокот во крвните садови.

Артериската хипертензија, пак, е различна по тоа што станува збор за болест во која високиот крвен притисок е само посебен, но далеку од главниот симптом.

Повреда на состојбата на телото се јавува со чести стресови, немири, физички пренапони. И, што е најважно, да се ослободиме од болеста е скоро невозможно без употреба на специјален третман во форма на лекови и други методи на терапија.

Во овој случај, ние зборуваме за артериска хипертензија.

Која е разликата помеѓу хипертензија и хипертензија

Во случај кога крвниот притисок се повеќе се надминува границата од 140/90 mm Hg, ова укажува на присуство на артериска хипертензија. Тоа е, таков концепт е симптом кој се карактеризира со зголемување на индикаторите, а не со посебна болест, како што многумина погрешно веруваат. Артериската хипертензија укажува на специфична состојба на телото на пациентот во даден момент.

Артериската хипертензија е исто така поврзана со зголемен притисок, но тоа е одредена болест. Во меѓувреме, во секојдневниот живот се верува дека хипертензијата и хипертензијата се иста работа, ако не навлегувате во детали.

Хипертензијата, пак, по потекло може да биде симптоматска и суштинска.

 1. Есенцијална хипертензија, или примарна, е болест која го има главниот симптом и основната причина во форма на зголемување на крвниот притисок над нормалните вредности, односно артериска хипертензија.
 2. Симптоматска или секундарна хипертензија е придружена со зголемување на крвниот притисок како резултат на развој на болести на други внатрешни органи во форма на бубрези, срце, бели дробови, тироидна жлезда. Ако третирате само еден висок крвен притисок, обидувајќи се да го намалите со какви било можни средства и да не обрнувате внимание на други фактори, болеста не може да се излечи. Сепак, по третманот на основната болест, хипертензијата постепено исчезнува.

Сумирајќи, можеме безбедно да кажеме дека хипертензијата и артериската хипертензија се скоро иста работа, бидејќи двата концепта се слични и подразбираат зголемување на крвниот притисок над нормалното.

Разликите се примарно во терминологијата, а не во медицината, дефинирајќи ја хипертензијата како симптом, а не основната болест.

Причини за висок крвен притисок

Хипертензијата може да биде предизвикана од:

 • Генетски абнормалности;
 • Повреда на ендокриниот систем;
 • Болест на нервниот систем;
 • Некои к>5440753 - Разлики во хипертензија и хипертензија, каква е разликата помеѓу нивХипертензијата обично е предизвикана од чести стресови, редовно физичко или емоционално преоптоварување.

Таквата болест често се развива, ако некое лице има генетска предиспозиција, потрес на мозок, атеросклероза и други промени поврзани со стареењето, исто така, може да бидат причина.

Хипертензијата има симптоми кои наликуваат на обична преголема работа:

 1. Бран и болка во главата, вртоглавица, тинитус;
 2. Зголемена раздразливост, напнатост и чувство на вознемиреност;
 3. Чувство на треска во комбинација со зголемено потење;
 4. Црвенило и оток на лицето;
 5. Намалување на работниот капацитет;
 6. Оштетување на меморијата

Како се дијагностицира и третира хипертензија

За да се открие нарушување на здравјето, пред сè, тие го мерат нивото на крвниот притисок, покрај тоа, лекарот пропишува ултразвук на бубрезите, електрокардиограм, ехо-кардиограм. Подетални информации може да се добијат со користење на општ и биохемиски тест на крвта, студија за урина и хормонална позадина на пациентот.

Третманот се состои во употреба на лекови и не-лекови методи на терапија, кои лекарот ги избира индивидуално. Ова ви овозможува да спречите развој на болеста, ги штити внатрешните органи од нарушување, ја елиминира акумулацијата на холестерол во крвта, а исто така спречува појава на бубрежна и срцева слабост, срцев удар и мозочен удар.

Нефармаколошките методи вклучуваат одржување здрав начин на живот. За дебели луѓе, пропишана е одредена диета, насочена кон намалување на телесната тежина и чистење на телото од насобраните токсини. Theивотински масти се исклучени од исхраната, се препорачува да се јадат млечни производи, зеленчук и овошје почесто.

Покрај корекцијата на исхраната, важно е да се намали употребата на алкохолни пијалоци, солена храна и да се запре пушењето што е можно повеќе. Покрај тоа, потребно е да се умери телото, обидувајќи се да избегне прекумерен физички напор.

Како се дијагностицира и третира хипертензија

627584 1 - Разлики во хипертензија и хипертензија, каква е разликата помеѓу нивАко се открие хипертензија, лекарот прави мерење на крвниот притисок. Ако постои сомневање за болест, пациентот е упатен на електрокардиограм, рендгенски преглед на градите.

Крвта се испитува за хемоглобин, холестерол, калциум, гликоза. Исто така, се прави тест за урина за урична киселина, фосфат, протеини и нивоа на глукоза.

Ако на пациентот му е дијагностицирана првата фаза на болеста, придружена со лесна форма, третманот се состои во употреба на не-лекови методи на терапија. Пациентот зема билни седативи, се откажува од пушењето и ја прегледува својата диета.

 • Откажување од пушење, пред сè, пациентот ја продолжува работата на крвните садови и внатрешните органи, а со тоа ја подобрува целокупната благосостојба и го намалува крвниот притисок. Одбијте ги лошите навики постепено, користејќи која било пригодна техника.
 • Со ограничување на внесувањето сол за време на исхраната, пациентот го прилагодува нивото на течност во телото, така што бубрезите и кардиоваскуларниот систем можат да функционираат без дополнителни оптоварувања, што го нормализира крвниот притисок.
 • За да се подобри состојбата, се препорачува почесто пешачење, пливање, а како главен метод се користи терапевтска гимнастика. Важно е физичката активност да е трајна, но лесна. Прекумерната физичка активност може негативно да влијае на здравјето, затоа се препорачува да се прави малку секој ден и да се избегнуваат несакани преоптоварувања на телото.

Ако нема резултат по третман без лекови, лекарот препишува лекови за хипертензија во форма на диуретици, АКЕ инхибитори, антагонисти на калциум, сартани, бета-блокатори. За најдобар ефект, лековите се комбинираат.

Така, хипертензијата се разликува од хипертензијата по тоа што не се смета за независна болест, но може да биде придружена со постојано и продолжено зголемување на крвниот притисок

. Ако дијагностицирам артериска хипертензија, првото нешто што го лекуваат е примарната болест. Хипертензијата е во состојба да го промени крвниот притисок со помош на одредена емоционална состојба и физичка активност. Детали за третманот и видовите хипертензија во видеото во овој напис.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic