Како да се третира високиот крвен притисок

Почнувајќи како дефект во регулирањето на крвниот притисок, хипертензијата наскоро станува причина за разни патологии на внатрешните органи. Висок крвен притисок предизвикува развој на ангина пекторис, миокарден инфаркт, исхемичен или хеморагичен мозочен удар.

Како и другите хронични заболувања, хипертензијата може да се коригира само ако:

 1. систематска компетентна терапија со лекови;
 2. свесна промена на вообичаен начин на живот.

јас 22 - Како да се третира високиот крвен притисокСо органска комбинација на овие фактори, ќе биде можно да се одржи оптималниот крвен притисок, да се одржи одлично здравје и работен капацитет.

Високиот крвен притисок е неразделно поврзан со голем број состојби кои имаат сериозно влијание врз состојбата на кардиоваскуларниот систем. Околу 60% од возрасните можат да идентификуваат одредени фактори на ризик за хипертензија, додека половина од нив имаат повеќе од 1 фактор.

Докажано е дека артериската хипертензија често се развива кај блиски роднини. Ризикот се зголемува неколку пати кога повеќе од 3 од нив страдаат од зголемен притисок.

Друг фактор на ризик е полот. Мажите се повеќе склони кон болести отколку жените, особено по возраст од 35 години.

Бројот на пациенти се изедначува по 50 години, кога започнува менопаузата кај жените, нивното тело претрпува сериозни хормонални промени.

Лекови за хипертензивна криза

Ако хипертензијата е нестабилна, пациентот може периодично да страда од ненадејни промени во нивото на крвниот притисок, кои се нарекуваат хипертензивни кризи. Во оваа состојба, едно лице не е долго, но дава моќни симптоми и може да предизвика смрт. Знаци на криза вклучуваат:

 • главоболки, обично остри и силни;
 • крвен притисок над 150/95 mm. Hg ул.
 • губење на ориентација во просторот, придружено со напади на гадење, оштетување на видот;
 • нагло црвенило на кожата на лицето;
 • патолошка паника, необјасниво чувство на страв.

Секоја епизода на хипертензивна криза бара задолжителни лекови. Тоа вклучува употреба на неколку лекови одеднаш, обезбедувајќи најбрза помош на жртвата.

Средства против висок крвен притисок треба да се земаат само за непречено олеснување на нападот што не е придружен со сериозни компликации. Главните лекови треба да се нарекуваат нифедипин (се раствора под јазикот, почнува да работи по 5 часа), каптоприл (земете 10 или 50 мг, дејствува по 5 часа).

Покрај тоа, треба да земете диуретик, бета-блокатор, вазодилататор. Најпопуларниот диуретик е фуросемид. Се администрира интравенски во доза од 1 mg на килограм од телото на пациентот. Лекот може да влијае на телото на различни начини во зависност од индивидуалната реакција на пациентот. Затоа, понекогаш е оправдано зголемување на дозата до 12 mg / kg тежина.

Бета-блокаторите се добри за висок крвен притисок:

Нивната употреба е оправдана во случај на хипертензивна криза во однос на позадината на намален ритам на срцето.

Вазодилататорите вклучуваат натриум нитропрусид, кој запира азотен оксид во садовите, помагајќи да се релаксираат артериите.

Превенција, третман без лекови

%D0%A4%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%B5%D1%81 %D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B3 - How to treat high blood pressureБидејќи е невозможно да се излечи хипертензијата и трајно да се намали високиот крвен притисок, исклучително е важно да се вклучите во превенција. Може да биде примарно или секундарно.

Примарна профилакса е неопходна за здрави луѓе, чиј крвен притисок не оди подалеку од нормата, и секундарно - за да се спречат егзацербации, хипертензивни кризи. Множеството мерки предложени подолу ќе помогнат не само во одржување на индикаторите за притисок, туку и во ослободувањето од вишокот тежина, значително подобрување на целокупното здравје.

Потребно е да се започне со третман на висок крвен притисок со постепено зголемување на физичката активност. Сите вежби треба да бидат насочени кон обука за издржливост:

 1. општ развој;
 2. обука за симулатори;
 3. вежби за дишење;
 4. трча;
 5. одење;
 6. пливање

Меѓутоа, со силен физички пренапон, може да се појави зголемување на систолниот крвен притисок, поради оваа најдобра опција е да започнете да вежбате постепено, 30 минути, но секој ден во исто време.

Полека да се ослободите од лесна до умерена хипертензија ќе помогне да се ограничи потрошувачката на сол. Максималната количина на натриум на ден е 1 лажичка (5 g). Мора да се има предвид дека разни полупроизводи од месо, колбаси, кисели краставички и пушена храна, исто така, предизвикуваат висок притисок. Нормално, ваквите производи треба целосно да се напуштат.

Така што промените на вкусот не се толку забележливи, солта може да се замени со лук, билки. Ако хипертензијата е крајно тешко нагло да се одбие сол, може да побарате дозвола од вашиот лекар да користи производ со намалена содржина на натриум, чиј вкус е практично ист.

Одбивањето храна од животинско потекло ќе помогне да се ослободиме од притисокот:

 • павлака, путер;
 • маст, пржено месо.

Менито треба да содржи доволна количина зеленчук, бобинки, овошје, ниско-масни сорти на риба, растително масло. Млечните производи и месото не можат целосно да се исклучат од исхраната; тие мора да бидат заменети со сорти со минимална количина маснотии. Ова ќе помогне да се намали телесната тежина и да се збогати диетата со најважниот елемент во хипертензијата - калиум.

Задолжителното психолошко олеснување ќе помогне во намалување на високиот крвен притисок кај хипертензивни пациенти, бидејќи токму стресот е главната причина за зголемување на крвниот притисок. Начините за ослободување од емоционален стрес обично се припишуваат на: медитација, авто-тренинг, само-хипноза. Неопходно е да научите во сè и секогаш да гледате само позитивни моменти, да барате радости во животот, да работите на карактерни црти и да се менувате на подобро.

Друг услов за успешно лекување е отфрлање на зависности. Пушењето, алкохолот и високиот крвен притисок можат безбедно да се наречат темпирана бомба, која порано или подоцна ќе убие лице.

Кога дијагнозата на хипертензија е потврдена, на сите горенаведени методи на превенција треба да се додаде заштита од негативни последици:

  оштетување на целните органи (очи, срце, мозок, k>- Како да се третира високиот крвен притисокАко превентивните мерки не го донеле посакуваниот резултат, како да се третира високиот крвен притисок во овој случај? Како да се ослободите од него еднаш и засекогаш?

Високиот крвен притисок, кој опстојува на позадината на промена на животниот стил, бара поврзување на лекови. Инаку, егзацербацијата на хипертензијата не е исклучена.

Монотерапија и употреба на комбинирани лекови ќе помогнат во лекувањето на болеста. Често, само првиот степен на хипертензија се третира со еден лек во минимални дози, кога здравствените нарушувања се мали.

Од голема важност е правилниот избор на лекови со кои започнува терапијата. Beе се бара да се земат предвид сите можни контраиндикации, можноста за корекција на истовремени повреди, доколку е потребно.

Почесто од другите, cardiolогистите препорачуваат лекови кои максимално ги задоволуваат барањата:

 1. одржување на нормален метаболизам на маснотии, јаглени хидрати;
 2. недостаток на влијание врз нивото на електролити во ткивата, крвта;
 3. непречено намалување на крвниот притисок;
 4. недостаток на влијание врз активноста на централниот нервен систем.

Третман на висок крвен притисок со еден лек се спроведува што е можно подолго, зголемувајќи ја само неговата доза. Сепак, порано или подоцна, станува неопходно да се користи лек од друга група или комбинација од неколку средства на разни групи.

Може да има неколку опции за третман, на пример, бета-блокаторите можат да бидат дополнети со диуретици, антагонисти на калциум или АКЕ-инхибитори. Покрај тоа, лекарот може да препорача АКЕ инхибитори во комбинација со диуретици или антагонисти на калциум.

Можеби таквиот третман нема да може да излечи висок крвен притисок, затоа, постојат индикации за поврзување на трет лек.

јас 2 2 - Како да се третира високиот крвен притисокМалку поинаков пристап кон третманот на тешка или малигна хипертензија. Особеноста е дека е потребно не само да се одржи крвниот притисок во нормала, туку и да се ослободи од симптомите на оштетување на целните органи. Ова вклучува повреда на механизмите за авторегулација на мозокот, срцето, крвните садови на очите и бубрезите.

Кај пациенти со тешка артериска хипертензија, наглото намалување на крвниот притисок (приближно 25% од почетната и повисоката) претставува закана за брзо влошување на благосостојбата, опасни компликации, до смртоносен исход. Крвниот притисок треба да се нормализира во фази: првично не повеќе од 15%, по еден месец уште 15%.

Втората фаза на намалување на притисокот започнува само ако:

 1. релативно благосостојба;
 2. недостаток на ангина пекторис, бубрежна инсуфициенција;
 3. недостаток на нарушувања на циркулацијата во мозокот.

Со екстремно висок крвен притисок, се практикува третман со комбинации на три или четири лекови против хипертензија. Кога синдромот на малигна хипертензија е комбиниран со инсуфициенција (бубрежна, коронарна, срцева, цереброваскуларна), индициран е хируршки третман.

Резултатите од преземените терапевтски мерки со проблеми со притисок и лезии на целните органи се сметаат за позитивни ако е можно да се постигнат:

 • непречено намалување на крвниот притисок за 25% или повеќе (ако се спореди со првичните индикатори);
 • целосно или делумно исчезнување на знаци на хипертензивна енцефалопатија;
 • подобрување на целокупната слика на фундусот, подобрување на квалитетот на видот (што беше потврдено со дијагноза);
 • подобрување на функцијата на бубрезите (концентрација, екскреција на азот).

Хипертензивни, без оглед на возраста и степенот на болеста, дури и во услови на апсолутно нормализирање на крвниот притисок треба внимателно да го следат нивното здравје. Тој треба систематски да зема хипертензивни лекови, секојдневно да го мери притисокот, да ги запишува резултатите во специјално назначена тетратка.

Податоците за мерењата треба да му бидат прикажани на лекар на секои 3 месеци, бидејќи во овој период може да се развие толеранција на лекови. Ако тоа се случи, лекарот треба да ги преиспита потребните дози или дури и да го смени режимот на лекување.

Со навремено започнување на терапијата, постои вистинска можност 100% да се спречи развојот на опасни по живот компликации на болеста, вклучувајќи мозочен удар, ренална инсуфициенција, слепило, срцев удар.

Ако користите лекови кои непречено го намалуваат крвниот притисок, пациентот повеќе нема да страда од мачни главоболки, тој ќе го подобри заспивањето, квалитетот на сонот, а нервите ќе зајакнат. Како да се намали високиот крвен притисок, ќе му кажете на специјалистот во видеото во оваа статија.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic