Диуретици за хипертензија и срцева слабост

Во современиот свет има прилично широк спектар на диуретични лекови, кои се класифицирани и генерализирани во категоријата својства.

По потекло, диуретиците се поделени во следниве категории:

 • Диуретици од природно потекло (билки, некои видови храна).
 • Лекови - капсули, раствори за внатрешна инјекција.

И, исто така, во зависност од нивната дестинација, лековите ќе бидат поделени на:

 1. Силните диуретици брзо ја елиминираат подпухналоста, го намалуваат крвниот притисок и ги отстрануваат токсичните материи при тешко труење.
 2. Диуретици за хипертензија за долготрајна терапија како дел од сеопфатниот режим на третман за патологии на срцето, бубрезите, генитоуринарниот тракт.
 3. Диуретици кои се користат за контрола на мокрењето кај разни болести.

Оваа класификација одразува само два аспекти на диуретични лекови и се однесува само на нивното потекло и намена. Постојат и други класификации на лекови кои го земаат предвид нивниот состав, хемиската структура, принципот на изложеност, несаканите реакции, областа на приоритетна терапевтска употреба.

Класификација на средства и „тавански“ диуретици

Во медицинската пракса, со цел да се избере оптимален лек при висок притисок, се користи следната класификација на лекови:

 • Потентни лекови кои се користат еднаш за брзо отстранување на оток, намалување на високиот крвен притисок. Како по правило, оваа категорија на лекови не се користи во долготрајна терапија.
 • Диуретиците со средна моќност се користат за долги курсеви и се дел од комплексната терапија на хипертензија, едематозен синдром против срцева и ренална инсуфициенција.
 • Диуретиците што штедат калиум во нивниот ефект се прилично слаби, но во исто време, тие не придонесуваат за излачување на јони на калиум. Тие се користат во симбиоза со други диуретици, кои го отстрануваат калциумот за да ја намалат загубата на јони.
 • Инхибиторот на јаглеродна анхидраза е исто така слаб диуретик. Помага во намалување на интракранијалниот, како и очен притисок.
 • Осмотските лекови се моќен лек, затоа се користат во третман на акутни состојби - едем на мозок, сепса, недостаток на производство на урина.

Силните диуретични лекови се нарекуваат и моќни диуретици со јамка (лекови „на таван“). Список на ефективни лекови:

Силните лекови почнуваат да дејствуваат по 50 минути по земањето на лекот, времетраењето на ефектот е од 16 до 17 часа. Сите лекови се достапни во форма на раствори и таблети, така што тие можат да се земаат орално или интравенски.

Воведувањето во вената, како по правило, се врши само ако пациентот е во сериозна состојба, и треба веднаш да го добиете посакуваниот ефект при висок притисок. Во други ситуации, лекови се препорачуваат во форма на таблети.

Главната индикација за земање е едематозен синдром, предизвикан од такви патологии:

 • Хронична форма на срцева слабост.
 • Бубрежна инсуфициенција.
 • Генерализиран едем и масивна протеинурија.
 • Развој на оток поради цироза.

Слика од екранот 4 1 - Диуретици за хипертензија и срцева слабостЛековите се покажаа ефикасни во која било фаза на срцева слабост, но секојдневната употреба може да предизвика зависност од дрога и да го ослабне нивниот ефект на лекување. Затоа, обично лекови се користат во мали курсеви, додека се вршат интервали помеѓу дозите.

Со хипертензија, „таванските“ диуретици не се препорачуваат затоа што имаат моќен, но краткорочен ефект. Но, при запирање на хипертензивна криза тие се назначени.

Општите контраиндикации за земање потентни лекови се разликуваат:

 1. Недостаток на мокрење.
 2. Дехидратација со карактеристични симптоми.
 3. Недостаток на натриум.
 4. Индивидуална нетолеранција на лекот.

До денес, лекарите најчесто користат Торасемид, етакрилна киселина, Фуросемид. Кој лек да избере, само лекарот одлучува. Но, дозволено е да се земе кој било од лековите наведени погоре, бидејќи разликите меѓу нив се прилично незначителни.

Лекови со средна јачина

Лекови со средна јачина се тиазидни диуретици. Список на лекови од оваа категорија:

Тиазидната група на лекови започнува да дејствува по единечна доза по 1 час, максималната ефикасност се јавува по 4-5 часа. Се препорачува да се примени во такви ситуации:

 1. Сложено лекување на артериска хипертензија.
 2. Хроничен оток во позадина на срцева слабост.
 3. Инсип за дијабетес>Слика од екранот 2 9 - Диуретици за хипертензија и срцева слабостСо висок крвен притисок, лекови се користат за долготрајна терапија, со исклучок на периоди на егзацербација. Како по правило, дозата на лекови не е голема - 25 mg, бидејќи таквата количина активна супстанција е доволна за појава на антихипертензивни ефекти.

Постојана нормализација Крвниот притисок се јавува по 2-3 недели систематска употреба, најизразениот ефект е забележан кај Индапамид. Во врска со ова, во третманот на хипертензија, овој лек е означен со лекови од прва линија.

Понекогаш може да се појават несакани реакции кои зависат од промените во рамнотежата на водата и електролитите во човечкото тело:

 • Низок притисок.
 • Мигрена.
 • Летаргија, астенија.
 • Стомачни грчеви.
 • Дијареа / запек.
 • Преосетливост на светло осветлување.

Меѓу сите несакани реакции, најсериозно е намалувањето на количината на калиум во крвта. Во овој поглед, тиазидната група на лекови не е комбинирана со антиаритмични лекови.

Лекови кои штедат калиум

Лековите од оваа категорија не придонесуваат за елиминација на калиум од телото, тие имаат корисен ефект врз работата на срцето. Во третманот на хипертензија, се препорачуваат следниве лекови:

Овие лекови даваат благ и постепен ефект, кој почнува да се појавува само по 3-4 дена од првата употреба, додека ефектот трае долго време. Тие се користат во следниве ситуации:

 1. Секундарен хипералдостеронизам на позадината на срцева слабост, цироза.
 2. Во комплексот третман на хипертензија.
 3. Дијабетес.
 4. Подагра.

Главната област на употреба на оваа група лекови е нивната комбинација со други диуретични лекови за да се компензира недостатокот на корисна супстанција.

Само овие се лекови за елиминирање на подпухналост во однос на срцева слабост со висок крвен притисок, тие не се користат затоа што имаат премалку ефект.

Алтернативна медицина

Otvar iz trav ot gastrita - Диуретици за хипертензија и срцева слабостЛековити билки за диуретично дејство при третман на хипертензија, како и при болести на срцето и крвните садови, особено срцева слабост, не само што треба да го отстранат вишокот течност од телото, туку и да помогнат во зајакнувањето на васкуларните wallsидови, повеќе еластична и еластична.

Таквиот ефект може да има лушпа засновани на обичен планински пепел, аронија, торба за пастир од трева, арника, цветни соцвети.

Покрај тоа, ваквите лековити билки се изолирани:

 • Бозел од црна боровинка, поле со цвет од цвет.
 • Каранфилче, обична врзана лента.
 • Валеријана, подбел.

Лековитите билки имаат една несомнена предност - тие се сосема природни, затоа се ефикасни и безопасни за организмот. Меѓутоа, во секој случај, пред да подготвите лушпи и инфузии, подобро е да се консултирате со вашиот лекар.

Лековити билки не можат да се користат во следниве случаи:

 1. Со голема претпазливост при уролитијаза.
 2. Со недостаток на калиум, скоро сите билки се контраиндицирани.
 3. Со аденом на простата.

Вреди да се напомене дека иако билките го даваат посакуваниот ефект, не треба да се занесувате со нив, бидејќи со продолжена употреба, тие заедно со течноста ги отстрануваат корисни материи од телото - магнезиум, натриум, калиум и други.

Со цел да се избегнат негативните последици при лекување со билни препарати, подобро е да се надополнуваат залихите на хранливи материи со јадење храна што содржи многу калиум - бадеми, смокви и сливи.

Во третманот на хипертензија и срцева слабост, подобро е да се даде предност на чаеви. Најефективните и најефикасните пијалоци вклучуваат:

 • Чај базиран на лисја од бреза: истурете 100 ml свежи и сецкани лисја во 500 ml топла вода, оставете 10 часа. По филтрирањето, оставете додека не се појави талог, филтрирајте и пијте 10 ml 2 пати на ден.
 • Чајот заснован на мустаќи од лековити тревни мачки мора да се пие 4-6 месеци со петдневни паузи на секои 30 дена.
 • Лушпа од семе од лен: истурете 5 грама семе со 1 литар топла вода, оставете да зоврие, варете 15-20 минути, оставете два часа, а потоа пијте 100 ml до 8 пати на ден.

Вреди да се напомене дека сите природни диуретични тинктури / чаеви се потенцијално опасни, бидејќи тие ги отстрануваат јоните од течноста, како резултат, може да се наруши рамнотежата вода-електролит. И занемарените фази на таквата патологија ќе доведат лице до смрт.

Без оглед на изборот на диуретични лекови со висок крвен притисок, во секој случај, само лекар треба да ги препише. Ова исто така важи и за лековити билки, бидејќи разни лековити билки имаат свои индикации и контраиндикации.

Адекватно е избрана жетва на растенија што може да се користи подолг временски период, без страв од штетни ефекти врз телото и сериозни компликации. Информативно видео во оваа статија ќе зборува за диуретиците и нивната улога во хипертензијата.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic