Што да направите со болка во срцето прва помош, причини и симптоми

Причините можат да бидат многу различни, но најчесто болката при инспирација се јавува при меѓуребрена невралгија или приклештен нерв. Карактеристичен синдром на болка се јавува токму со екскурзија на градите и компресија на нервните завршетоци. Во овој случај, невропатологот ќе се справи со третманот.

Други причини зошто срцето боцка:

 • изложеност на токсични материи (алкохол, пушење, дрога);
 • оштетување на мускулите;
 • болести на белодробниот систем;
 • патолошки промени во големи садови (тромбоемболизам, аневризма на аортата);
 • болести кои влијаат на скелетниот систем;
 • промени во медијастинумот.

Причините за болка во срцето може да бидат психосоматски. Болка може да се појави по подолг нервен напор или по стрес. Во секој случај, со појава на болка во срцето, треба да контактирате со а cardiolогист за да се исклучат срцевите заболувања и да се утврдат понатамошни тактики на испитување. Немојте да се лекувате самостојно. Вистинските причини за колика во срцето може да ги утврди лекар само по темелно испитување.

Симптоми на срцева болка со продолжена, болна природа може да укажуваат на психосоматика, што е почеста кај младите луѓе. Во овој случај, следново се забележува дополнително:

 • нарушувања на спиењето;
 • нарушен апетит;
 • промени во расположението;
 • апатија;
 • главоболка.

При потврдување на психосоматскиот фактор, пациентот се упатува на консултација кај психотерапевт, невролог.

Не ги игнорирајте вашите симптоми, губењето на време во дијагностицирањето на болеста може само да ја влоши ситуацијата и негативно да влијае на здравјето.

Само лекарот што посетува може да ја утврди точната причина за болка во срцето по целосен преглед и дијагноза. Прво, лекарот го испитува пациентот, открива поплаки, времетраењето на болеста, природата на болката, нивната локализација и појаснува кои се дополнителните симптоми. За да се разјасни дијагнозата, лабораториските и инструменталните методи на испитување помагаат:

 • флуорографија;
 • електрокардиограм;
 • хемија на крв;
 • општа анализа на крв;
 • велосипедска ергометрија;
 • Ехокардиографија;
 • КТ скен;
 • МНР.

Ако се појави болка, се препорачува да се пријавите на лекар и да се подложите на испитување препорачано од лекарот. Особено ако болките се редовни и се мешаат во вообичаениот начин на живот.

Пирс на срцето, што да правам? Третманот може да се препише по прегледот. Што да направите ако срцето прободе:

 • терапија со лекови (имињата на таблетите за болка во срцето ги разјаснува лекарот по дијагнозата);
 • физиотерапевтски процедури;
 • хирургија.

Срцето може да боли на различни начини, во зависност од причините што се претставени во табелата.

Вид на болкакарактеристики
AchingНајнеразбирливо, произлегува како резултат на хормонални промени во телото, наспроти позадината на стрес (кардионевроза), остеохондроза или е знак на напад на ангина пекторис.

Суштината е промена во васкуларниот тонус со неухранетост на ткивата и органите локализирани во или близу медијастинумот

Дробење Најчести (до 99%). Речиси секогаш, причината за нејзиното појавување лежи во нарушување на миокардот и главните садови: кардиомиопатија, миокардитис, дефекти на срцевите залистоци, аорта. Во крајна линија е кршење на хемодинамиката Шиење Неспецифично, најчесто се јавува со исхемија на срцето од различно потекло и васкуларен спазам (25%). Меѓу екстракардијални причини - остеохондроза води (до 80%) Досада Се појавува по повреди или како напад на ангина пекторис, бара посета на специјалист, бидејќи прогресивната миокардна хипоксија со различни етиологии создава ризик од сериозни компликации срцев удар или тумор на дојка се карактеризира со повреда на квалитетот на животот, постојана непријатност како резултат на развој на исхемија на ткиво Остра болка во срцето е исклучително силна, не може да се толерира, непријатност се шири на целата лева половина на градите, зрачи со левата рака, под сечилото, вратот, изгореници, се пече - во 95% од случаите станува претходник на опасна по живот срцева патологија Sharp Обично се појавува одеднаш во позадина на физичка активност и напредува брзо, предупредувајќи на напад на ангина пекторис, пред-инфаркт, траума, придружена со аритмија Болка под левото срце Ретко има срцево потекло: во епигастриумот, та дигестивниот систем, дијафрагмата или белите дробови се со поголема веројатност да предизвикаат непријатност Болка при кашлање или дишење зголемување на исхемија на миокардот, пред-инфаркт, состојба пред-мозочен удар

Невозможно е да се разбере дека тоа е срцето што боли без целосен клинички и лабораториски преглед, дури и знаејќи како се менува природата на непријатните сензации зад градната коска. Треба да контактирате со специјалист.

Кардијалгија сочинува до 70% од непријатните сензации зад градната коска, останатите 30% се од екстракардијално потекло. Сепак, постојат неколку знаци на дефект на кардиоваскуларниот систем кои се јавуваат дури и пред напад на болка и предупредуваат на ризик од развој на сериозна патологија. Овие вклучуваат:

 • болка во левата половина на градите;
 • непријатност по вежбање, која исчезнува по краток одмор или е запрена од нитроглицерин;
 • диспнеа;
 • грчењето, апнеја при спиење;
 • паста

8f7b3165872aafdfbfaaa9b422d2851a - Што да правам со болка во срцето прва помош, причини и симптоми

Ова се рани симптоми на срцеви проблеми кои помагаат да се спречат сериозни патологии.

Болката во срцето може да се подели на срцева и екстракардијална, корелирана со одредени симптоми, што особено јасно се гледа во верзијата на табелата.

Причинисимптомите
срцето
Дефекти на срцетоКако срцевата болка со вродени или стекнати анатомски дефекти помага да се разберат следниве симптоми и знаци:
 • сензации зад градната коска на сечење, шевове, болен карактер;
 • диспнеа;
 • слабост;
 • акроцијаноза;
 • аритмии;
 • несвестица;
 • потење.

Карактеристична карактеристика е флуктуацијата на крвниот притисок.

АМИБолката во срцето е остра, притиска, зрачи на грбот и под сечилото на рамената, придружена со:
 • чувство на страв од смрт;
 • обилна пот;
 • тахикардија.

Нитроглицеринот не помага, секое движење го подобрува непријатноста

МиокардитисСе карактеризира со благи чувства на болка зад градната коска, кои се зголемуваат со физички напор и не се отстрануваат со нитроглицерин.
КардиомиопатијаКарактеристичните карактеристики на болеста се дифузната природа на кардијалгија и нејзината промена како што напредува болеста: прво срцето боли постојано, непријатноста не зависи од физичката активност и не застанува со нитрати, а потоа болката станува пароксизмална, се јавува спонтано или по претеран напон, но нитроглицеринот се отстранува
Ангина пекторисОва е симптом на коронарна срцева болест, која се јавува полето на оптоварување, придружено со:
 • отежнато дишење;
 • тахикардија;
 • досадна, притискачка, стегачка болка во градната коска;
 • слабост;
 • вртоглавица.

Отстранлив со нитрати.

Пилинг на аневризма на аортатаАкутна состојба која бара итна помош се карактеризира со неверојатно силна болка во градите, до губење на свеста, завршувајќи со смрт
МрежаИтна ситуација кога едно лице нема време да разбере зошто срцето боли, со отежнато дишење, болка во градите, уште полошо кога вдишувате, но не дава никаде, тахикардија, остар пад на крвниот притисок, што доведува до колапс и смрт
ПерикардитисБолката во областа на срцето е тапа, локализирана во центарот на градната коска, влошена од кашлање, во седечка положба, дава на левата рака, вратот, придружена со чести отчукувања на срцето
аритмијаКарактеристична карактеристика е зрачење на левата рака со болка од каква било природа во комбинација со кршење на срцевиот ритам
Екстракардијално
Интеркостална невралгија, миозитисНепријатните сензации личат на напад на ангина пекторис, но се интензивираат со дишење, кашлање, движење, карактерот е акутен, како лумбаго, локализиран по должината на ребрата во левата половина на градниот кош
Остеохондроза, интервертебрална хернијаБоли во регионот на срцето, но во исто време му дава на грбот и левата страна на стомакот, може да личи на ангина пекторис, но непријатноста се зголемува со движењето, не се ослободува од нитроглицерин
Болести на дигестивната цевкаСекогаш непријатни сензации поврзани со храна, болат по природа, придружени со подригнување, металоиди, гасови
Нарушувања на ЦНСПродолжена болка налево зад градната коска, придружена со:
 • анксиозност
 • несоница;
 • емоционална лабилност;
 • намалено либидо;
 • мигрена
Белодробна патологијаНепријатност, болка, постојана, зависи од здивот. Во комбинација со отежнато дишење, кашлица, хипертермија.

Типично е за испитување на лице со поплаки за болка во срцето од различна природа:

 • медицинска историја, физички преглед;
 • тонометрија, пулсометрија;
 • OAC, OAM, биохемија, тестови на хормони;
 • Х-зрачен преглед: панорамска слика на градите, флуорографија, КТ, МСКТ;
 • ЕКГ, ехокардиографија, Холтер;
 • Ултразвук на бубрезите;
 • преглед на дното;
 • МНР

Постојат специфични дијагностички знаци кои помагаат да се разликува срцевата и некардијалната болка.

срцетоБездушно
Локализиран зад градната коска или лево од негоМесто, може да се прикаже со прстот.
Зрачете се со левата рака, вратот, сечилото на рамотоОзрачете се покрај ребрата лево, до 'рбетот
Карактер - притискање, горење, шевове (ретко)Во форма на лумбален, шевове, болка
Засилува под оптоварувањеТоа е предизвикано од движење, дишење, јадење.
Почесто пароксизмалнаПоконстантно
Намалува во мирувањеНамалува во удобна положба
Запрен со нитроглицеринНе застанува со нитроглицерин, туку се отстранува со лекови против болки.
Притисокот врз градите не ја зголемува болкатаПритисок болен
Тоа е придружено со отежнато дишење, тахикардија, аритмија. Флуктуации на крвниот притисок, хиперхидроза, општа слабостСимптоми на крцкање на 'рбетот, кашлица, хипертермија, металоиди, горчина во устата, подригнување без значително непријатност
 • Остеохондроза на цервикалниот и торакалниот 'рбет и слабеење на последниот во градите. Во овој случај, постои досадна болка во срцето и раката, како и во интеркапуларниот регион. Чувствителноста на промените на кожата, што предизвикува чувство на „гуски“.
  Промените во положбата на телото, вртењата на главата, движењата на рацете само предизвикуваат зголемена болка. Се појавува болка во срцето ноќе и навечер е исто така знак на остеохондроза, бидејќи во текот на овие часови 'рбетот е малку скратен под сопствената тежина, што предизвикува компресија на крвните садови и нервите. Дијагнозата се потврдува со радиографија и МНР на 'рбетот.
 • Белодробна емболија, чија причина е згрутчување на крвта што го блокира протокот на крв во срцето. Болка во срцето, чии симптоми се појавуваат одеднаш и остро, се интензивираат со кашлање и длабоко дишење.

  543104 - Што да правам со прва помош во срцето, причини и симптоми

  Како боли срцето: главните видови на болка и симптоми

  Прелиминарната дијагноза може да се постави со опишување на природата на непријатност според пациентот. Забележано е: ако вториот ги опишува симптомите шарено, во сите детали, па дури и ги поправа „со молив“, тогаш центарот за болка, најверојатно, може да биде последица на оштетување на други органи. Ако, згора на тоа, се забележи неконзистентен временски период и природата на болката, придружена со забрзано чукање на срцето, тогаш причината за болеста е веројатно надвор од опсегот на срцето.

  Во случај на слободоумен опис на болката во вербална форма, но со јасна репродукција на нејзината природа во меморијата, потребно е сериозно да се сфати жалбата на пациентот, бидејќи тоа може да укаже на присуство на сериозно срцево заболување.

  Би сакал да забележам дека повеќето жени се жалат на чувство на печење во грбот или горниот дел на торакалниот регион, без нивно поврзување и болка во срцето. Симптомите на проблеми со „моторот“ на нашето тело се манифестираат во општа слабост, отежнато дишење, појава на ладна пот и вртоглавица.

  Еден од вообичаените знаци на срцеви проблеми е отежнато дишење, полошо за време на физички напор и при лежење и слабеење при мирување при земање на седење. Чувството на недостаток на воздух и отежнато дишење е резултат на стагнација на крв во белите дробови и зголемување на притисокот во белодробните капилари.

  • Во случаи кога болката е предизвикана од болести на нервниот систем или кардионевроза, тогаш таа ќе биде придружена со постојани болки во регионот на срцето. Под стрес, нејзиното присуство само ќе се зголеми. Лековите како валеријана или валокардин можат да помогнат во смирување на болката.
  • Ако чувството на болка боли со комбинација на чувства на пецкање, тогаш, најверојатно, ова е воспалителен процес што се јавува во срцевите мускули. Обично болката во овој случај се појавува за време на напор и е придружена со слабост, отежнато дишење, општа слабост. Мошне често, таквата болка се јавува како компликација по други болести (настинки, тонзилитис, отитис медиа) неколку недели по закрепнувањето.

  Како да се разликува болката во срцето од болката од некардијално потекло?

  • недоволна исхрана на самите срцеви мускули;
  • воспалителен процес во ткивата на органот;
  • метаболички нарушувања во коронарните артерии;
  • голем товар што предизвикува промени во самиот орган (зголемување на коморите, лабаво затворање на вентилите).

  2. Болести кои не влијаат директно на срцето, но даваат болка во оваа област:

  • гастроинтестинална патологија (гастритис, чир);
  • невралгија - стегање на нервни завршетоци во 'рбетниот столб, ребра;
  • патологија на белите дробови и бронхиите;
  • последица од повреда.
  • чувство на пецкање;
  • пукање преку;
  • акутна болка во градите, левата рака со кашлање или ненадејно движење;
  • не исчезнувајте по земањето на нитроглицерин;
  • постојано присуство (не пароксизмално).

  2. Што се однесува до срцевата болка, тие се разликуваат:

  • сериозност;
  • чувство на печење;
  • компресија
  • спонтан изглед, дојдете во периоди;
  • исчезнувањето (бледнее) по земањето на нитроглицерин;
  • зрачи на левата страна од телото.

  Срцева болка поврзана со работата на кардиоваскуларниот систем, чии симптоми се секогаш придружени со притискање на болка во областа на градите, може да биде или краткорочна или продолжена, со периодично засилување и распаѓање.

  Прилично е тешко да се опишат силните болки во регионот на срцето поради нивната различност: некои може да се одржат, додека второто не може да се издржи категорично - треба веднаш да ги отстраните. Непријатност во пределот на градниот кош може да биде поврзана со срцеви заболувања, вегетоваскуларна дистонија на срцето, намален проток на крв или ефекти на несакани фактори.

  • Миокарден инфаркт. Причината за нејзиното појавување е тромб формиран во садовите, што го блокира движењето на крвта низ артериите. Болеста се карактеризира со многу горење, притискање, кинење болка зад градната коска и лево од неа, и во овој случај, нитроглицеринот не помага. Како резултат на болката зрачи во срцето и честопати е придружена со гадење, ладна пот и отежнато дишење. Ова обично трае од неколку минути до еден час, вклучувајќи ги вратот, грбот, рамената, рацете (особено левата) и долната вилица во болното подрачје. Многу често срцевиот удар се носи на нозете, што е полн со компликации. Ова може да биде пулмонален едем, кардиоген шок, тешка тахиаритмија. Може да се појави клиничка смрт поради вентрикуларна фибрилација. Можно е да се открие присуство на миокарден инфаркт со утврдување на целокупната слика на болеста. За жал, не е секогаш забележана јасна врска помеѓу болната сатурација и вистинската закана за животот.
  • Срцева болест. Според статистичките податоци, повеќе од 25% од срцевите заболувања се стекнати дефекти, а вентилите на левата страна на срцето имаат неколку пати поголема веројатност да бидат погодени. Големината на повредата на протокот на крв варира во 3 фази на болеста:
  1. Компензирана. Срцето го надминува вообичаениот стрес на животот без да се потсетува.
  2. Субкомпензирана. Симптомите се јавуваат при физички напор.
  3. Декомпензирана. Болка во болка во срцето е постојана: и во мирување и за време на движење.
   Можете самостојно да го утврдите присуството на болеста со појава на напади на палпитации, отежнато дишење, вртоглавица, засипнатост во гласот, руменило на лицето, пукање со чувства во пределот на градите, отекување на долните екстремитети и несвестица. Овие знаци се карактеристични и во присуство на други срцеви заболувања, затоа, штом се појави болна болка во срцето, веднаш треба да контактирате со cardiolогист за да се утврди точна дијагноза.
  • Миокардитис (инаку, воспаление на срцевиот мускул). Причината за нејзиниот изглед е ревматизам. Симптоми на присуство на оваа болест: слабост, досадна болка во срцето, отежнато дишење, манифестирана дури и во состојба на неактивност. Се јавува во повеќето случаи како резултат на физичко преоптоварување, миокардитисот може да не се појави веднаш, но по неколку дена. Во повеќето случаи, со соодветен третман, пациентот може целосно да се опорави.
  • Кардиомиопатија Колективно име на болести кои влијаат на миокардот, и со секоја болка тие се појавуваат различно и на различни места.
  • Перикардитис е воспаление на надворешната обвивка на срцето (перикардијална кеса). Факторот што предизвикува нејзин изглед е вирусна инфекција. Продолжените притискачки болки во градната коска се придружени со општа слабост, сува кашлица, тежина во десниот хипохондриум, хемоптиза и можна треска. Во овој случај, лекови против болки можат да помогнат.
  • Пролапс на митралната валвула. Тоа е издаденост на грчевите на митралниот срцев залисток во шуплината на левиот атриум со контракција на левата комора. Оваа болест се јавува кај една четвртина од населението, а жените се поподложни на тоа од мажите. Болеста се манифестира често на млада возраст и се карактеризира со времетраење на болни сензации со болно и угнетувачко чувство. Во овој случај, нитроглицеринот нема да се справи со болеста.

  Две други можни и чести причини за болка во срцето се опишани подолу.

   Депресија Болест што може да го извлече човекот од состојба на ментална рамнотежа и да го промени квалитетот на неговиот живот на полошо. Ова може да биде реакција на одредени негативни настани, против кои, дури и во мирна состојба, може да се појави притискачка болка во областа на срцето. Ширење по должината на левата страна>543131 - Што да правам со прва помош во срцето, причини и симптоми

  Пецкање во срцето

  Ако срцето понекогаш ви трне, не поставувајте страшни дијагнози. Често се појавува како резултат на повреди или проблеми со мускулно-скелетниот систем. Пецкање може да се појави со такви патологии на срцето:

  • ангина пекторис;
  • дистонија;
  • перикардитис;
  • миокарден инфаркт;
  • белодробна емболија.

  целосна големина - Што да направите со болка во срцето прва помош, причини и симптоми

  Болести кои не се поврзани со главниот човечки мотор можат да доведат до „лажни“ симптоми на пецкање:

  • меѓуребрена невралгија - се разликува од локализацијата на срцевата точка;
  • остеохондроза - таквата болка, за разлика од срцевата, исчезнува по земањето на спазмолитици;
  • нестабилност на нервниот систем - покрај болка, постои несоница и постојан замор.

  Исто така, не треба да се заборави дека пецкањето во срцето може да биде предизвикано од прекумерно оптеретување при физички напор, брзо одење, присуство на настинка (грип, САРС).

  Болка во срцето и левата рака

  Главниот „виновник“ за болка во градите со зрачење на левата рака се нарекува исхемија. Исто така, таков симптом често се забележува со:

  • ангина пекторис или, како што народски се нарекува, „ангина пекторис“;
  • инфаркт на срцевиот мускул;
  • миокардитис;
  • атеросклероза (плаките го намалуваат луменот на крвните садови, со што се спречува нормалното функционирање на срцето).

  Болката во срцето и левата рака може да предизвика болести кои не се поврзани со главниот орган, имено:

  • воспаление во предниот дел на средниот дел на градната празнина, обично ова се случува поради повреди на дигестивниот систем. Враќањето на болката во левата рака се јавува при вдишување / издишување, голтање;
  • периартритис, артритис, тендинитис на рамениот зглоб, со такви прекршувања, центарот на болката е левиот рамен зглоб, кој зрачи со раката и градите;
  • меѓуребрена невралгија лоцирана на левата страна. Болен спазам обично предизвикува непријатно вртење на телото или подигнување на раката;
  • сите видови на пневмонија, плеврит, тумори лоцирани на левата страна на респираторниот тракт. Обично во прилог на болка има: отежнато дишење, кашлица, недостаток на кислород;
  • кај жени - формации од различна природа и воспалителни процеси во млечните жлезди. Со вакви проблеми, ткивата е компресирана, на што реагираат блиските лимфни јазли, ширејќи болка на околните ткива;
  • болести поврзани со нарушување на автономниот нервен систем, чии манифестации можат да бидат болка во градната коска и болки во левата рака.

  Коронарна артериска болест

  Коронарна артериска болест. Се јавува како резултат на оштетување на коронарните срцеви артерии кои носат крв и кислород до срцевиот мускул. Ова доведува до нерамнотежа на кислород и хранливи материи помеѓу реалните можности за снабдување со крв и потребите на срцевиот мускул. Атеросклерозата влијае на стеснување на луменот во срцевите садови, во кои тие се покриени одвнатре со масен слој (последователно стврднување), што доведува до нивна делумна опструкција.

  Присуството на коронарна артериска болест може да се процени според појавата на отежнато дишење, металоиди, задушување, слабост на левата рака и директно болка во срцето. Исто така, постојат безболни форми кои се доста опасни, бидејќи се откриваат во подоцнежните фази. Главниот знак на коронарна болест е комплекс на појава на разни негативни симптоми за време на физички напор или емоционален стрес, што бара целосна оксигенација на срцето.

  Болка во срцето со перикардитис

  Перикардитисот е воспалителна лезија на одредена обвивка на срцето. Во суштина, таквата патологија е последица (компликација) на други болести.

  • Болка со перикардитис се чувствува во средината на градите, може да се даде на грбот, раката.
  • Особено се чувствува при голтање, со длабоко вдишување / издишување, кашлање, во склона положба.
  • Се чувствува како досадна, болна болка во ретки случаи со чувство на сечење. Ако седнете или се наведнете малку напред, доаѓа олеснувањето. Кај луѓето кои страдаат од оваа патологија, плитко дишење и срцеви палпитации.

  Дефекти на митралната валвула на срцето

  Митралната валвула се наоѓа на левата страна на срцето. Тој ги дели атриумот и комората.

  Недостатоците на овој вентил вклучуваат:

  1. Инсуфициенција на митрална валвула. Се смета за најчест вид на срцеви заболувања, при што нејзините крилја не се затворени цврсто, што предизвикува крв да истекува низ јазот меѓу нив. Со текот на времето, обемот на крв како резултат на постојаното одводнување во преткоморот станува поголем, што доведува до зголемување на комората и задебелување на нејзините wallsидови. Со такви промени, влакнестиот прстен се протега, влошувајќи ја состојбата на грчевите.
  2. Пролапс на митралната валвула (синдром на Барлоу). Со таква аномалија, клапите се чини дека се наведнуваат кон атриумот. Ова се случува со систола на левата комора. Бидејќи затворањето на вентилот е лабаво, малку крв се враќа во атриумот. Во медицината, таков синдром се нарекува и обратно леење.
  3. Стеноза на митралната валвула - кога луменот на самиот вентил се стеснува. Се случува:
  • со задебелување на крилјата;
  • кога ќе растат заедно.
   Дефект е минус>538927 - Што да правам со прва помош во срцето, причини и симптоми

   Срцева болка. Прва помош

   Постои одреден алгоритам за обезбедување на нега, кој е насочен кон ублажување на состојбата на пациентот и одржување во свеста до доаѓањето на тимот за брза помош. Прва помош за болка во срцето:

   • увери го пациентот, лежи на хоризонтална површина;
   • со отежнато дишење и отежнато дишење - дајте седечка положба;
   • соблечете тесна облека, одврзете јака на кошулата;
   • измери крвен притисок, пулс.

   Првата помош вклучува земање на нитроглицерин сублингвално.

   Во случаи кога некое лице не знае за можни патологии на срцето, а болката во срцето се појави за прв пат, тогаш треба да го направите следново:

   Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

   Detonic за нормализација на притисокот

   Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

   Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

   Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic