Што да изберете апчиња за вазодилатација на мозокот

Ефектот на проширување на напнатите, стеснети и спазматични садови се нарекува вазодилатација. Лековите кои ги ублажуваат симптомите на спазам и го шират васкуларниот лумен се познати како вазодилататори. Современите вазодилататорни препарати за мозокот можат да лекуваат не само артерии, туку и мали капилари, чие снабдување со крв е неопходно за активноста на најважниот орган на телото.

Ефектот е толку силен што има јасно црвенило на кожата и чувство на печење на мукозните мембрани. Лекот се користи во форма на таблети, инјекции и инфузии.

член647 - Што да изберете апчиња за вазодилатација на мозокот

Пентоксифилин и неговите познати аналози, трентал и агапурин, се меѓу нив. Под дејство на пентоксифилин, експанзијата на садовите на мозокот се јавува во позадина на подобрена микроциркулација на крвта и апсорпција на кислород од ткивата. Истовремено намалување на третманот во агрегацијата на тромбоцити треба да го следи лекар, така што пациентот не е во опасност од крварење.

Меѓу церебралните вазодилататори е уште еден познат лек - винпоцетин, неговиот аналог е познат како кавинтон. Благотворното дејство на винпоцетин врз крвните садови се должи на дејството на растителниот алкалоид перја, што го олеснува движењето на крвта и го стабилизира васкуларниот лумен.

Содржината на статијата:
 1. Третман со лекови
 2. Подготовки засновани на природна мана
 3. Вазодилататори во вегетативно-васкуларна дистонија
 4. Цинаризин
 5. Нимотоп
 6. Ницерголин
 7. Магнезиум сулфат
 8. Магнет Б6
 9. Папаверин
 10. Дибазол
 11. Вазобрал
 12. Vinpocetine
 13. Бетасерц
 14. Пентоксифилин
 15. Никотинска киселина> Аналози - Активна супстанција: ниацин (витамин Б3). Показания: Пелагра, намалена киселост на желудечен сок, хепатитис, цироза, грчеви на сите садови, атеросклероза, невритис на лицето, чиреви кои не лекуваат долго време. контраиндикации: Лекување на гастроинтестинални чиреви, откажување на црниот дроб, гихт, бременост, лактација. Начин на употреба: 50-100 мг / ден Несакани ефекти: Земено на празен стомак, може да предизвика коприва, гуски, несвестица, чувство на наплив на крв и црвенило на лицето и горниот дел од телото. Цени: таблети број 50 - 15-20 р
 16. Ксантинол никотинат
 17. Што е подобро да се избере?
 18. Нераспадливи средства
 19. Флаваноиди
 20. Симптоми на васкуларни нарушувања
 21. Коректори на микроциркулацијата
 22. Симптоми на васкуларни нарушувања
 23. Антиспазмодика
 24. Класификација на лекови
 25. Nootropics
 26. Нитрати
 27. Вазодилататори во вегетативно-васкуларна дистонија
 28. Пирацетам
 29. Мексико
 30. Пентоксифилин
 31. Папаверин
 32. Бетасерц
 33. Актовегин
 34. Кавинтон
 35. Вазобрал
 36. Дипиридамол
 37. Нимотоп
 38. Лек за срце
 39. Нитроглицерин
 40. Моносан
 41. Кардисет
 42. S> Аналози: Дилацид, Корватон, Корвамин, Молсидомин. Начин на употреба: За спречување на напади 1-4 мг * 2-3 р / ден, до 8 мг * 1-2 р / ден. За запирање на напади: 1-2 мг под јазикот. Цена: Сиднофарм 30 јазичиња, по 2 мг - 220 р.
 43. Еринит
 44. Блокатори
 45. Инхибитори на ACE
 46. Лосартан
 47. Валсартан
 48. Телзап
 49. Блокатори
 50. Албетор
 51. Карведилол
 52. Бискард

Третман со лекови

Во секој од наведените периоди се врши третман со лекови на такви патологии. Во исто време, времетраењето и ефективноста на таквата терапија може да бидат различни.

Важно е да се земе предвид фактот дека ноотропните лекови кои ја подобруваат микроциркулацијата на крвта и метаболичките процеси во мозочните клетки дејствуваат само во ткива со патолошки промени и не влијаат на здравите ткива.

Затоа треба да бидете многу внимателни во однос на рекламните пароли и препораки од страна на фармацевтот за употреба на вакви лекови со цел да се стимулира мозочната активност кај децата и здравите луѓе. Употребата на такви лекови во следниве случаи е многу сомнителна:

 • додека се подготвува за испити;
 • за време на периоди на силен стрес додека студирате или на работа;
 • со слаби перформанси на студентите;
 • за деца од предучилишна возраст.

Ако ваквите точки се појават во индикациите за употреба на ноотропици, ова е само резултат на заговор на производители на фарми кои имаат намера да заработат што е можно повеќе, користејќи ја довербата на клиентите.

sosudorasshiryayuschie preparaty dlya sosudov golov i shei 3 - Што да изберете апчиња за вазодилатација на мозокот

Главните причини за цереброваскуларни несреќи се спазам на крвните садови и формирање на згрутчување на крвта во артериите. Затоа, вазодилататорните лекови, како и лековите кои спречуваат лепење на тромбоцити при формирање на тромби, се најефикасни за такви болести.

Подготовки засновани на природна мана

Говорејќи за вазодилататорните препарати за мозокот, не може да се споменат популарните производи базирани на екстракт од реликтната билка од гинко билоба. Танакан, билобил, мемоплант се најпознати меѓу нив.

Гликозидите од лисјата и семето на растението имаат антиоксидативно дејство врз крвните садови, ја подобруваат состојбата на целиот циркулаторен систем. Подобрувањето на мозокот со гинко билоба е индицирано не само за терапевтски, туку и за превентивни цели. Подобрување на циркулацијата на крвта, зголемување на способноста на мозокот да ги апсорбира потребните хранливи материи се појавува наскоро по земањето на лекот.

Вазодилататори во вегетативно-васкуларна дистонија

Со возраста, садовите во човечкото тело се истрошија. Премин во вените и артериите станува сè помал, се зголемува бројот на токсини, чии последици се разни болести.

Лековите што ги шират крвните садови можат да ја подобрат церебралната циркулација, да го прошират стеснетиот премин во артериите. Тие исто така го обновуваат васкуларниот тонус, го намалуваат ризикот од згрутчување на крвта и ја подобруваат состојбата на пациентот.

Можеби сакате да знаете за новите лекови - Cardiol, што совршено го нормализира крвниот притисок. Cardiol капсулите се одлична алатка за спречување на многу срцеви заболувања, бидејќи содржат уникатни компоненти. Овој лек е супериорен во неговите терапевтски својства од ваквите лекови: Cardiline, Detonic. Ако сакате да знаете детални информации за Cardiol, одете на веб-страница на производителот.Таму ќе најдете одговори на прашања поврзани со употребата на овој лек, прегледи на клиенти и лекари. Можете исто така да дознаете на Cardiol капсули во вашата земја и услови за испорака. Некои луѓе успеваат да добијат попуст од 50% при набавка на овој лек (како да го направите ова и да купите апчиња за третман на хипертензија за 39 евра е напишано на официјалната веб-страница на производителот.)Cardiol капсули за срце

Цинаризин

Аналози: Стугерон.
Активна супстанција: Цинаризин.
Индикации: превенција и третман на состојби по мозочен удар; третман на несвестица, несвестица, тинитус, нистагмус, гадење; спречување на болест на движење на море и во транспортот.
контраиндикации: Деца под 5-годишна возраст, бременост / лактација, Паркинсонова болест.
Како да го користите: За третман по мозочен удар, со вртоглавица: 2 таб. * 1-2 р / ден.
При болест на движење: 1 таб. ½-1 час пред патувањето, повторете го по 6 часа.
Несакани ефекти: губење на силата, главоболка, поспаност, губење на координација, сува уста, фотосензитивност, прекумерно потење, поспаност.
цени: Цинаризин број 50 - 20 р, број 56 - 50 р, Стугерон број 50 - 180 р

Ако циркулацијата на крвта во мозокот страда поради присуство на атеросклеротични плаки во садовите или се влошува по претрпениот хеморагичен мозочен удар што се случил во позадина на зголемен притисок, потребен е повеќе „силен“ блокатор на калциумовите канали. Ова е „Нимотоп“ („Нимодипин“), кој „работи“ специјално со садовите на мозокот.

Нимотоп

Аналози: Нимодипин
Активна супстанција: Нимодипин.
Индикации: Спречување на цереброваскуларен спазам и третман на исхемична цереброваскуларна несреќа; третман на резидуални ефекти откако претрпе субарахноидална циркулација; третман на сенилна деменција.
контраиндикации: Хепатална инсуфициенција, церебрален едем, зголемен интракранијален притисок. Со претпазливост - при притисок од 100/60 mm Hg и подолу.
Како да го користите: 60 mg * 4 r / ден.
Несакани ефекти: Нагло намалување на крвниот притисок. Топли бранови, потење, намален (поретко - зголемен) пулс, гадење, нарушувања на спиењето.
цени: 100 таблети - 1030-1100 р

Исто така, се користат лекови - алфа-блокатори кои делуваат специфично на церебралната циркулација: ницерголин и неговиот аналоген Сермион.

Ницерголин

Аналози: Сермион.
Активна супстанција: Ницерголин.
Индикации: Акутни и хронични нарушувања на церебралната циркулација, церебрална атеросклероза, мигрена, вртоглавица, оштетување на оптичкиот нерв.
контраиндикации: Алергија, хипотензија, ангина пекторис, дистрофија на црниот дроб, тешка атеросклероза.
Како да го користите: 1 * 3 п / ден.
Несакани ефекти: Губење на притисок, несвестица, поспаност / несоница, црвенило на кожата на горната половина на телото и лицето, чешање на кожата.
цени: Ницерголин 10 мг бр. 30 - 360 р, Сермион 5 мг бр. 30 - 390 р, 10 мг. Бр. 50 - 510 р

Магнезиум сулфат

Активна супстанција: Сулфат на магнезиум.
Индикации: Повреда на церебралната циркулација, намалување на магнезиумот при земање на контрацепција, диуретици и мускулни релаксанти; конвулзивен синдром (вклучително и еклампсија кај бремени жени), хипертензија (вклучително и криза).
контраиндикации: низок крвен притисок, брадикардија, мијастенија гравис, респираторна слабост, блокада на АБ, менструација.
Како да го користите: интравенска капе, лекарот ја избира дозата.
Несакани ефекти поврзани со вишок концентрација на магнезиум во телото: брадикардија, „наплив“ на крв во главата, главоболка, гадење, оштетување на говорот.
цени: Ампули од 5 ml број 10 - 20 r, 10 ml број 10 - 30 r

Магнет Б6

Активна супстанција: Хидрохлорид на магнезиум лактат пиридоксин.
Индикации: Хроничен физички и ментален замор, раздразливост, депресија, нарушување на спиењето, главоболка, болка во мускулите, зголемен ризик од стрес, интензивен физички и ментален стрес.
контраиндикации: Бубрежна инсуфициенција, AV блок, мијастенија гравис, висока почетна концентрација на магнезиум во крвта.
Како да го користите: 1-2 таб. * 3 r / ден.
Несакани ефекти: Гадење, запек, осип на кожата.
цени: Таблети бр. 50 - 600 р, Форте бр. 30 - 720 р

Папаверин

Аналози-
Активна супстанција: Папаверин.
Индикации: Васкуларен спазам на мозокот, садови на долните екстремитети.
контраиндикации: Преосетливост, AV блок, глауком, откажување на црниот дроб.
Како да го користите: 1 таб * 2 стр.
Несакани ефекти: Запек, поспаност, намален притисок, нарушувања на ритамот, алергии.
цени: 10 јазичиња од 40 mg - 10 r, 20 јазичиња од 40 mg - 35 r

Дибазол

Аналози-
Активна супстанција: Бендазол.
Индикации: Вазоспазам, зголемен притисок, болести на нервниот систем.
контраиндикации: Деца под 12 години со артериска хипотензија и преосетливост.
Како да го користите: 1-2,5 т * 2-3р / ден.
Несакани ефекти: Нарушување на ритамот, алергиски осип.
цени: 10 таб - 15-20 стр

Се произведува комбинација на дибазол со папаверин - „Папазол“. Тој ги има истите индикации како горенаведените лекови. Чини 20 таблети од 50 стр. Тие се земаат на 1 t * 2-3r / ден.

Вазобрал

Аналози: Делумно - ницерголин.
Активна супстанција: Дихидроергокриптин и кофеин.
Индикации: Атеросклероза на церебрални садови, опоравување од микро мозочен удар или мозочен удар; оштетување на меморијата; спречување на знаци на мигрена, оштетен слух или рамнотежа, дијабетес мелитус, нарушено снабдување со крв во мрежницата.
контраиндикации: Алергија.
Како да го користите: 1-2 т * 2 р / ден
Несакани ефекти: Гадење, болка под стомакот, чешање, алергиски осип.
цени: 30 t - 950 r

Со тинитус, ефикасно се користи винпоцетин (Кавинтон)

Vinpocetine

Аналози: Кавинтон.
Активна супстанција: Винпоцетин.
Индикации: Опоравување од мозочни удари, повреда на главата; оштетување на меморијата, несвестица, главоболка, церебрална артериосклероза, нарушувања на циркулацијата во мрежницата, губење на слухот. За време на менопаузата.
контраиндикации: Аритмии, тешка коронарна срцева болест, зголемен интракранијален притисок, акутен хеморагичен мозочен удар, бременост и лактација.
Како да го користите: 5-10 mg * 3r / ден.
Несакани ефекти: намалување на притисок, аритмии, нарушување на спиењето, несвестица, главоболка, слабост.
цени: 5 мг бр. 50 - 80 р, 10 мг. Бр. 30 - 100 р., Кавинтон 5 мг. 50 - 240 р., Кавинтон 10 мг.

Со вртоглавица - лекови антагонисти на рецепторите на Х3-хистамин - Бетасерк и неговите аналози.

Бетасерц

Аналози: Тагиста, Бетагистин, Вестибо, Бетавер, Вертран.
Активна супстанција: Бетахистин.
Индикации: Мениерова болест, вестибуларна синкопа.
контраиндикации: Алергија.
Како да го користите: 24-48 mg / 3 дози.
Несакани ефекти: Оние кои страдаат од патологии на гастроинтестиналниот тракт имаат болка под стомакот, гадење; ретко - уртикарија, чешање.
цени: 16 мг бр. 30: Бетахистин - 70 р, Вертран - 180 р, Бетавер - 220 р, Вестибо - 250 р, Бетасерк 580 р

Пентоксифилин

Аналози: Цветни садови ретардирани, Трентал.
Активна супстанција: Пентоксифилин.
Индикации: Атеросклероза на церебралните садови, по миокарден инфаркт, оштетување на крвните садови (вклучително и дијабетес мелитус), оштетување на слухот, недоволно снабдување со крв во мрежницата.
контраиндикации: Акутен инфаркт, крварење, бременост, тешка атеросклероза.
Како да го користите: 200 mg * 3r / ден
Несакани ефекти: Гадење, повраќање, болки во стомакот, дијареја, главоболка, несвестица, тахикардија, зголемен притисок, црвенило на кожата, алергиски манифестации.
цени: Пентоксифилин бр. 60 100 мг - 80 р, Вазонит бр. 20 на 600 мг - 400 р, Трентал 400 мг бр. 60 - 1500 р, бр. 20 - 600 р

Никотинска наизменична струја>Аналози-
Активна супстанција: Ниацин (витамин Б3).
Индикации: Пелагра, намалена киселост на желудечен сок, хепатитис, цироза, грчеви на сите садови, атеросклероза, невритис на лицето, чиреви кои не лекуваат долго време.
контраиндикации: Лекување на гастроинтестинални чиреви, откажување на црниот дроб, гихт, бременост, лактација.
Како да го користите: 50-100 mg / ден
Несакани ефекти: Земено на празен стомак, тоа може да предизвика коприва, гуски, несвестица, чувство на наплив на крв и црвенило на лицето и горниот дел од телото.
цени: таблети број 50 - 15-20 р

Ксантинол никотинат

Аналози: Делумно - никотинска киселина и делумно - аминофилин.
Активна супстанција: Ксантинол никотинат.
Индикации: Атеросклероза на садовите на главата и срцето, уништување на атеросклероза и ендартеритис, болест на Рејно и Бургер, Мениеров синдром, покачен холестерол, триглицериди.
контраиндикации: Алергија, крварење, миокарден инфаркт, тешка срцева слабост, егзацербација на пептичен улкус, бременост, лактација.
Како да го користите: 150 mg * 3r / ден
Несакани ефекти: „Плима и осека“ до горната половина на телото, слабост, намален притисок. Ако ова е само прв пат, тогаш ова е нормално, ако повторно се појавите, треба да го откажете третманот. Понекогаш се јавува и гадење, дијареја, анорексија и абдоминална болка.
цени: 150 мг бр. 60 - 200 р

Списокот на вазодилататори за VVD зависи од преовладувачките нарушувања. Значи, ако невроциркулаторната дистонија е придружена со зголемување на крвниот притисок, се користат АКЕ инхибитори, Магне-Б6, понекогаш блокатори на калциумови канали, како и седативи, што не ги разгледуваме во овој напис.

Што е подобро да се избере?

Потребата за одржување на здравјето на мозокот може да се појави на која било возраст. Дури и млади луѓе кои поминуваат многу време на учење или вршење ментална работа имаат потреба од превенција од нарушувања на циркулацијата. Кај постарите лица, оваа потреба станува итна. Навременото внесување на лекови кои ги прошируваат садовите на мозокот ќе помогне да се одржи јасен и енергичен ум и висока способност за работа многу години.

Препорачуваме да читате материјал за тоа како чистењето на мозочните садови влијае на нејзината циркулација на крв.

Потребата од земање на овие лекови може да се појави на која било возраст, бидејќи тие се користат не само за третман, туку и за превенција. Тие користат вазодилататорни лекови за главоболки, за стимулирање на меморијата и менталната активност, за намалување на хипоксијата и заштита на мозочните клетки за време на периоди на стрес, за нормализирање на спиењето и зголемување на попреченоста

Кој невролог или терапевт ќе ви каже кој лек е најдобар за проширување на крвните садови на мозокот, во зависност од клиничката ситуација и целите на третманот. Мислењето на специјалист за популарни лекови може да се види на видеото во оваа статија.

Овие средства не треба да ги препишувате сами за себе, дури и заради превенција, бидејќи сите имаат контраиндикации.

sredi massy sosudorasshiryayuschih preparatov sloz - Што да изберете апчиња за вазодилатација на мозокот

Тешко е за пациентот да направи вистински избор, подобро е да го довериме ова прашање на лекар

Редовната вазоконстрикција предизвикана од намалување на нивната еластичност или промени поврзани со стареењето може да доведат до сериозни болести, намалена меморија и слух, вртоглавица, чести главоболки, конвулзии итн.

Ова се должи на фактот дека преку стеснетите садови, мозокот нема кислород и хранливи материи. Затоа, толку е важно да започнете да земате лекови за вазодилататор за мозокот на време.

Нераспадливи средства

Раздвојувачите на лекови спречуваат лепење на тромбоцити во формирање на тромби, кои последователно ги заглавуваат мозочните садови. Под влијание на овие лекови, микроциркулацијата се подобрува, се зголемува пропустливоста на капиларите. Исто така, овие лекови имаат својства на ангиопротектори, ја намалуваат кршливоста на крвните садови поради активирање на метаболичките процеси во inидовите.

Списокот на лекови за раздвојување е широк. Овие вклучуваат лекови Вазонит, Дипиридамол (Курантил), Пентоксифилин, Радомин, Флекситал, Персантин, Докси-Хем, Трентал.

Флаваноиди

Овие лекови се екстракти од суровините на растенијата кои го подобруваат васкуларниот тонус и ги зајакнуваат нивните wallsидови. Таквите лекови вклучуваат Билобил, Танакан, Гинкум, Мемоплант. Овие лекови се користат за подобрување на меморијата и функцијата на мозокот. Како дел од ваквите лекови за подобрување на функцијата на мозокот содржат Гинко Билоба.

Користејќи такви апчиња за подобрување на мозочната активност и меморијата, треба да се има на ум дека тие дејствуваат бавно. Покрај тоа, не се спроведени сериозни студии кои ја потврдуваат ефективноста на ваквите лекови. Затоа, нивната употреба за подобрување на меморијата кај постарите лица не е секогаш оправдана. Цената на лековите - од 300 рубли.

Симптоми на васкуларни нарушувања

За да се одржи здравјето, важно е садовите да работат правилно. Ова значи дека нивните wallsидови мора да бидат флексибилни и пропустливи. Нормално, пловните објекти треба да имаат можност за проширување и закопчување. Ако ја изгубат еластичноста, нивните wallsидови ќе станат густи и кршливи, што доведува до срцев удар.

Во почетната фаза на васкуларни заболувања, пациентот ги доживува следниве симптоми:

 • мигрена;
  ахромин 8 - Што да изберете апчиња за вазодилатација на мозокот
 • вртоглавица;
 • нарушувања на спиењето;
 • депресија;
 • замор;
 • вкочанетост на екстремитетите.

1 2 4 - Што да изберете апчиња за вазодилатација на мозокот

Во случај на вртоглавица, главоболка или тинитус, списокот ги вклучува сите оние лекови што се опишани во делот „Вазодилататорни лекови кои ја подобруваат церебралната циркулација“.

Коректори на микроциркулацијата

Лекот Бетагистин (Бетасерк), кој припаѓа на оваа група, не само што го коригира протокот на крв во капиларите, туку исто така ви овозможува да ги надминете нападите на вртоглавица, нестабилниот одење при хронични нарушувања на протокот на крв во мозокот. 8 или 16 mg таблети се користат во курсеви. Дозата на ден е 24-48 мг, таа е поделена во три дози.

Не е пропишано за бремени и доилки. Внимание се користи за бронхијална астма, чиреви.

Како несакани ефекти, нарушувања во дигестивниот тракт, може да се развие уртикарија.

Аналози на Бетасерц се фондовите Бетагистин, Вестибо, Бетавер, Тагиста. Цена - од 100 рубли.

Симптоми на васкуларни нарушувања

Затоа, вазодилататорните лекови за остеохондроза на вратот и други болести треба да се користат само под надзор на специјалисти.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Антиспазмодика

Лекови за подобрување на церебралната циркулација - спазмолитиците го прошируваат луменот на садовите, релаксирајќи ги мазните мускули на васкуларниот wallид. Таквите производи се релативно безбедни и благи. Тие ги користат и двете апчиња за подобрување на циркулацијата на крвта во мозокот, и инјекциите поврзани со оваа група - Дротаверин хидрохлорид, No-shpa.

Таквите лекови не делуваат многу ефикасно на садови кои веќе се погодени од атеросклероза. Покрај тоа, тие можат да ја прераспределат циркулацијата на крвта така што ќе се активира во здрави области каде што крвните садови се подобро зачувани. Затоа, погодените области на мозокот не го добиваат потребниот проток на крв.

Оваа група ги вклучува следниве лекови кои ја подобруваат церебралната циркулација и меморијата: Кордафен, Адалат, Норвакс, Бреинеал, Гриндек, Арифон, Кордафлекс, Диакордин, Лаципил, Кортиазем, Нафадил, Немотан, Нимотоп, Логимакс, Плендил, Форидон, Цинаризилин Цинадилин, Цинадилин Цинадилин .

Ако се користат васкуларни препарати за подобрување на циркулацијата на крвта на мозокот од оваа група, садовите на мозокот се шират без да му наштетат на остатокот од циркулацијата на крвта. Овие лекови се користат за церебрална циркулација во цервикална остеохондроза. Во основа, микроциркулацијата се подобрува. Но, важно е да се земе предвид дека лековите од оваа група создаваат несакан ефект - тие значително го намалуваат крвниот притисок.

Главната цел за која се препишуваат лекови за вазодилататор е да се подобри испораката на кислород до ткивата. Садот се шири, протокот на крв во него станува помал, така што има повеќе време за кислород и неопходни материи да дојдат од крвта до ткивото, и јаглерод диоксид и отпадни материјали од ткивата до крвта. Овој имот е особено важен (и се користи) за оние случаи кога ткивото е слабо снабдено со крв како резултат на:

 • садот е компресиран однадвор: едем, бениген тумор, израстоци на коските. Ова е основа за назначување на вазодилататорни лекови за остеохондроза на вратот - да се дозволи крвта да стигне до мозокот, и покрај пречката во форма на едем на ткиво и директна компресија на коскени остеофити на вратот;
 • во внатрешноста на садот постои пречка за нормален проток на крв: атеросклеротична плоча, згрутчување на крвта, задебелување на theидот поради воспаление.

Сите лекови пропишани за слични цели влијаат на садовите со мал и среден калибар.

Втората цел за која се препишуваат е намалување на крвниот притисок со хипертензија. Ова се случува како што следува: активната компонента на лекот доведува до проширување на артериите со голем калибар. Капацитетот на садот се зголемува, но волуменот на крвта останува ист - како резултат, притисокот паѓа.

Овие лекови се во состојба да го „изберат“ не само калибарот на садот. Тие можат да дејствуваат на различни молекули од иста артерија, па затоа се поделени во многу групи. Покрај артеријата, молекулите погодени од лекот се наоѓаат и во други ткива, каде што имаат различни ефекти.

Множеството на ензими, јонски канали или рецептори, ефектите врз кои предизвикуваат вазодилатација, е различно во различни органи. Затоа, вазодилатационите лекови се класифицираат според точките на апликација за применетата:

 • со срцеви заболувања (главно со ангина пекторис);
 • за намалување на крвниот притисок;
 • да се подобри снабдувањето со крв во мозокот: со остеохондроза на цервикалниот 'рбет, со главоболки, вртоглавица, тинитус;
 • со мигрена: во овој случај, се користат специјални вазодилататори;
 • да се намали високиот интраокуларен притисок (со глауком);
 • со аберосклероза на уништување, ендартеритис или друга васкуларна патологија на долните екстремитети.

Во скоро секоја група има неколку различни групи на лекови кои дејствуваат на истите садови, но со различни точки на примена.

Така, кога лекарот избира вазодилататор, тој зема предвид:

 1. зошто треба да ги проширите садовите;
 2. садови на кои треба да бидат засегнати ткивата;
 3. какво лице има хронични заболувања - какви несакани ефекти не треба да се дозволуваат (на пример, неселективни бета-блокатори од типот Анаприлин не можат да се користат за хроничен бронхитис и бронхијална астма).

Менталниот стрес, лошата екологија и стресот предизвикуваат абење на капиларите.

ПредизвикаПојаснување
атеросклерозаВо овој случај, преминот на протокот на крв се стеснува со неговата понатамошна блокада.
АнгиоспазамПричината за слаба циркулација на крвта во овој случај се вегетоваскуларни нарушувања, прекумерна работа. Луѓето имаат несвестица и нејасен говор.
ИшхемијаТука причината е дијабетес, нарушена диета, заболување на бубрезите. Пациентот има агресивност и недостаток на концентрација.
Мозочен ударАтеросклероза, големи оптоварувања на физичкиот план се фактор на заболување на васкуларниот wallид.
Слаба циркулацијаВо овој случај, се намалува видот и слухот, се појавуваат напади и привремена парализа. Причината е згрутчување на крвта, плаки, остеохондроза.

Класификација на лекови

Вазодилататорните препарати за садовите на главата и вратот ги избира лекарот за секоја патологија одделно. Основата на класификацијата е локализација на изворот на болеста.

Лековите од оваа група го активираат преносот на нервните импулси во различни делови на нервниот систем и ја зголемуваат, или обратно, ја намалуваат чувствителноста на нервните завршетоци.

Nootropics

Средствата имаат неврометаболен ефект врз мозокот. Лековите го подобруваат протокот на крв во крвните садови, ги хранат мозочните клетки и ја активираат меморијата.

Нитрати

Средства го намалуваат венскиот притисок, оптоварувањето на срцето. Исто така, лековите го намалуваат отокот, крвниот притисок, срцевиот минутен волумен.

Вазодилататори во вегетативно-васкуларна дистонија

стандардна корисничка слика - Што да изберете апчиња за вазодилатација на мозокот

Подготовките за вазодилататор за садовите на главата и вратот се разликуваат во насоката на работа и делуваат на мали и средни садови.

Пирацетам

Пирацетам е ноотропско синтетичко средство и неговата активна супстанција ја зголемува концентрацијата и меморијата. Пирацетам го подобрува метаболизмот на нервниот систем, микроциркулацијата, делува на вискозноста на крвта. При употреба на лекот, церебралниот проток на крв се подобрува. Производот е достапен во капсули, таблети и раствор за инјектирање.

 • вртоглавица;
 • психо-органски синдром;
 • кортикална миоклонија.
 • алергиска реакција на супстанцијата;
 • мозочен удар;
 • време на носење дете;
 • психомоторна агитација;
 • обилно крварење;
 • постоперативен период.

Во форма на капсули, Пирацетам се користи пред јадење или во тек, но не подоцна од 17 часа, за да не се предизвика патологија на спиењето. Лекот се препишува од 2-4 капсули на ден. Лековите може да се купат во аптека како што е пропишано од специјалист и неговата цена е од 30 рубли.

Мексико

Мексидол има анти-исхемично дејство. Лекот е во форма на таблети и раствор за инјектирање. Главната активна состојка на лекот е Мексидол, како и неколку дополнителни компоненти: магнезиум стеарат, опадра II бел. Алатката го штити телото од стрес, ја подобрува меморијата, има антиконвулзивно дејство.

 • оштетен проток на церебрална крв;
 • васкуларна дистонија;
 • когнитивни проблеми.

Лекот се зема на ден не повеќе од 500 mg и е поделен на неколку дози во текот на денот. Времетраењето на третманот го пропишува лекарот. Алатката се продава на рецепт и чини од 300 рубли.

Пентоксифилин

Вазодилататорниот лек Пентоксифилин служи за зголемување на садовите на главата и вратот и има ангиопротективно и антиагрегативно дејство. Главната супстанција на лекот Пентоксифилин и помошната лактоза, титаниум диоксид, хипромелоза имаат позитивно влијание врз релогичните својства на крвта, ја подобруваат микроциркулацијата.

 • Болест на Рејно;
 • посттромботичен синдром;
 • отосклероза;
 • атеросклероза;
 • вирусна невроинфекција.
 • хеморагичен мозочен удар;
 • време на носење дете;
 • масивна загуба на крв;
 • аритмија;
 • постоперативен период.

Лекот е достапен во таблети и во ампули за инјекции. Таблетата се користи од 800-1200 мг на ден. Пентоксифилин може да се купи во аптека со рецепт и неговата цена е 400 рубли.

Папаверин

Вазодилататорните препарати за садовите на главата и вратот од групата на спазмолитици, како што е Папаверин, имаат антихипертензивно и аналгетско дејство. Активната компонента на лекот - Папаверин, има антиконвулзивно дејство. Лековите имаат хипотензивно дејство.

Во висока доза, лекот има седативно дејство, забавувајќи го ритамот на срцето. Со просечна доза, лекот има слаб ефект врз централниот нервен систем. Лековите се прават во раствор за инјекции, во ректални супозитории, таблети за возрасни и деца.

 • ендартеритис;
 • цереброваскуларен спазам;
 • спазам на срцето.
 • возраст до 6 месеци;
 • заболување на црниот дроб;
 • глауком;
 • алергиска реакција на супстанцијата;
 • трауматска повреда на мозокот.

Таблетите папаверин се препишуваат 4 пати на ден. Возрасните треба да користат 40-60 мг лек дневно. Деца од 10-14 години од 15-20 мг на ден. Инјекцискиот раствор се користи не повеќе од 3 пати на ден, по 2 ml. Во форма на супозитории, Папаверин се зема 20-40 мг 3 пати на ден. Алатката се продава во аптека со рецепт, цена од 15 рубли.

Бетасерц

Лекот е аналог на хистамин. Неговата активна супстанција е бетахистин дихидрохлорид. Лекот ја подобрува микроциркулацијата на лавиринтот. Се користи во патолошки процеси на вестибуларниот апарат за да се елиминира бучавата и тинитусот и да се намали вртоглавицата.

Лекот брзо се апсорбира во системската циркулација и неговиот позитивен ефект се забележува по 3 часа. Активната компонента не се врзува за крвните протеини. Лекот се излачува преку бубрезите во текот на денот. Бетарсек нема седативно дејство, па затоа може да го земаат постари лица.

 • главоболка;
 • Мениеров синдром;
 • атеросклероза;
 • нарушувања на вестибулите.

Лекот се зема орално 1 таблета 3 пати на ден. Текот на третманот зависи од тежината на болеста.

 • бронхијална астма;
 • феохромоцитом;
 • првиот триместар од бременоста;
 • алергиска реакција на супстанцијата;
 • чир на желудник.

Лекот се издава во аптеките со рецепт, а неговата цена е од 400 рубли.

Актовегин

Актовегин е лек кој ја подобрува регенерацијата на ткивата и го подобрува церебралниот проток на крв. Производот вклучува супстанца изолирана од крвта на телиња и помошни супстанции: талк и магнезиум стеарат.

 • нарушувања на мозокот;
 • нарушувања на протокот на крв во главата;
 • дијабетична полиневропатија.
 • срцева болест;
 • хиперхидратација;
 • време на носење дете.

Средствата на Актовегин се користат во согласност со упатствата 3 пати на ден за 2 ЕЕЗ. за 1 месец. Таблетите се издаваат со лекарски рецепт и нивната цена е од 500 рубли.

Кавинтон

Алатка која ја подобрува циркулацијата на крвта во мозокот и метаболизмот на мозокот. Составот на лекот вклучува активна супстанција винпоцетин 5 mg. Исто така, составот на алатката вклучува дополнителни супстанции: силициум диоксид, талк, магнезиум стеарат. Лековите се достапни во таблети и раствор за инјектирање.

Кавинтон има церебропротективно дејство. Исто така, има потентен ефект врз невропротективниот ефект на аденозин. Таблетите се апсорбираат во системската циркулација во рок од еден час и не се метаболизираат во цревата.

 • минлива исхемија;
 • прогресивен мозочен удар;
 • артериосклероза на крвните садови;
 • цереброваскуларна инсуфициенција;
 • оштетување на меморијата.
 • тешки форми на аритмија;
 • бременост;
 • лактација;
 • тешка коронарна срцева болест.

Таблетите „Кавинтон“ се земаат 3 месеци. Лекот се препишува после јадење 3 пати на ден за 1 таблета. При откажување, дозата се намалува постепено за три дена. Лекот се издава во аптека со рецепт, цената е од 200 рубли.

Вазобрал

Вазодилататорните препарати за садовите на главата и вратот од група вазодилататори, како што е Вазобрал, го намалуваат прагот на замор и ги подобруваат менталните и физичките способности.

Производот е достапен во таблети и капки и вклучува:

 • кофеин;
 • алфа-дихидроергокриптин мезилат;
 • магнезиум стеарат;
 • силика.

мозг копилри - Што да изберете апчиња за вазодилатација на мозокот

По неколку дози, агрегацијата на тромбоцити и црвени крвни клетки се намалува. Метаболните процеси во мозокот се подобруваат, нивните ткива стануваат отпорни на хипоксија. Стимулацијата на централниот нервен систем се постигнува преку кофеин, кој делува на вазомоторниот центар и на церебралниот кортекс. Како резултат, чувството на замор станува сè помалку, а перформансите се поголеми.

 • мала концентрација на внимание;
 • Мениерова болест;
 • напади на мигрена;
 • венска инсуфициенција;
 • нарушувања на вестибулите.
 • периодот на доење;
 • бременост;
 • алергиска реакција на супстанциите на лекот.

Лекот е пропишан 1 таблета 2 пати на ден или 4 ml од растворот 2 пати на ден. Доколку е потребно, текот на третманот може да се продолжи со согласност на лекарот. Лековите се издаваат на рецепт, цената е од 900 рубли.

Дипиридамол

Дипиридамол е антитромботичен, антитромбоцитен и вазодилататорски лек. Достапно е во таблети и инјекции. Алатката ја подобрува микроциркулацијата на церебралниот проток на крв и има ангиопротективно дејство.

Лековите го нормализираат одливот на венска форма, во врска со ова, се појавува ризик од тромбоза. Исто така го намалува тонусот на садовите на мозокот, па затоа се користи за исхемични напади.

 • напади на ангина;
 • исхемичен мозочен удар;
 • инсуфициенција на плацентата;
 • атеросклероза;
 • енцефалопатија.
 • хипотензија;
 • хеморагична дијатеза;
 • аритмија;
 • чир на желудник;
 • ангина пекторис.

верапамил - Што да изберете апчиња за вазодилатација на мозокот

Лекот е пропишан за возрасни со 75 mg до 6 пати на ден. Дипиридамол е достапен во аптека со рецепт и неговата цена е од 450 рубли.

Нимотоп

Нимотоп има анти-исхемични и церебровазодилатациони дејства.

Составот на лекот вклучува:

 • нимодипин;
 • пченкарен скроб;
 • Повидон;
 • магнезиум стеарат;
 • кросповидон.

Лекот е достапен во таблети и во раствор за инјектирање. Нимодипин се користи за лекување на цереброваскуларни несреќи. Исто така, лекот се користи за субарахноидално крварење. Лековите го стабилизираат нервниот систем, позитивно влијаат на меморијата и ги подобруваат реакциите во однесувањето.

 • исхемични напади;
 • крварење;
 • руптури на аневризма;
 • оштетување на меморијата;
 • емоционална нестабилност.
 • заболување на црниот дроб;
 • бременост;
 • возраст од 18 години;
 • алергиска реакција на супстанциите на лекот.

Таблетите се препишуваат за возрасни 60 mg до 6 пати на ден. Времетраењето на третманот го одредува лекарот. Лекот се продава на рецепт и неговата цена е од 600 рубли.

Лек за срце

Во случај на срцеви заболувања, во кои поголем или помал дел од срцевиот мускул страда од недостаток на кислород, се користи лек од една од овие групи или лек што е комбинација од две, поретко три активни компоненти.

Овие се средства, чиј „предок“ е нитроглицерин. Нивната главна индикација е коронарна срцева болест (т.е. ангина пекторис, миокарден инфаркт).

Нивното дејство се заснова на зголемување на содржината на НО молекулата (азотен оксид) во садовите. НЕ го стимулира ензимот гванилат циклаза и ја зголемува содржината на cGMP во внатрешноста на клетките на внатрешниот слој на крвните садови. Како резултат, последните се шират.

Прифатени во форма на таблети, капсули, спрејови за јазик, како и трансдермални закрпи, масти и дискови, нивната главна точка на примена се коронарните артерии кои го хранат срцето. Ако овие лекови се инјектираат, тогаш тие се администрираат само интравенски капе или микроџет, со многу мала брзина. Воведени многу брзо, тие значително го намалуваат крвниот притисок, но не се користат за хипертензија.

Нитратите ја намалуваат количината на крв што влегува во срцето, го намалуваат притисокот во пулмоналната артерија и во десниот атриум; намалување на васкуларниот спазам. Миокардот станува полесен за работа, не мора да ја надминува отпорноста на крвните садови, затоа неговата побарувачка на кислород се намалува и болката во срцето поминува ако не е предизвикана од миокарден инфаркт.

Несакани ефекти: главоболка, која може да се ослободи само со лекови што содржат ментол (валидол, барбоал), намалување на крвниот притисок по покачувањето, што се манифестира со вртоглавица, слабост, а понекогаш и - губење на свеста. Тие исто така вклучуваат чувство на треска, гадење, повраќање, сува уста, дијареја, раздразливост и оштетување на видот.

Нитратите и препаратите слични на нитрати се контраиндицирани кај:

 • шокиран;
 • колапс;
 • намалување на крвниот притисок под 100/60 mm Hg (која било од овие две цифри);
 • акутен миокарден инфаркт, кога притисокот на полнење на левата комора е пренизок;
 • хипертрофична опструктивна кардиомиопатија;
 • глауком со затворен агол со висок интраокуларен притисок;
 • отчукувањата на срцето помалку од 50 во минута;
 • токсичен белодробен едем;
 • срцева тампонада;
 • земање вијагра или слични супстанции;
 • бременост и лактација (синонимини е можно од 2 триместар, а лактацијата е невозможна);
 • со претпазливост - со аортна и митрална стеноза.

Со постојан внес на нитрати, не можете да ја посетувате бањата, сауната, да се туширате и да се бањате со топол вода. Ако нитратите се користат подолго време, се развива нечувствителност кон нив, што бара или зголемување на дозата или замена со синонимини.

Нитроглицерин

Аналози: Глуконит, депозит 10, нирмин, нитрадиск, нитро, нитро мак ретард, нитро-дур, нитро-ник, нитроглицерин никомед, нитроглицерин со гликоза, нитрокор, нитроект, нитронг форте, нитролингвал-аерозит нитропет нитроит нитроит нитроит нитроит нитроит нитроит нитроит Нитро Трент, НитроГнит, Нитро Нитро Трент, Нитро, Перлинганит, Мите Сустак, Форте Сустак, Сустонит, Тринитролонг.
Како да го користите: Лекарот ги избира дозите и режимот на лекување. Со напад на ангина пекторис, можете да ставите 1 таблета под јазикот и да се растворите без голтање. Ефектот е по 0.5-2 минути. Ако го нема 3-5 минути, земањето пилули (НЕ РЕТАРД и НЕ ФОРТ-форма) може да се повтори.
За 1 пат можеш не повеќе од 3 таблети на ден - не повеќе од 6 таблети.
цена: Нитроглицерин 500 μg капсули бр. 40 - 20 r, нитроглицерин 500 μg таблети бр. 40 - 50 r, нитрокор 500 μg бр. 40 - 50 r, нитроспреј - 100 r, аеросол нитромин 180 дози - 150 r

Моносан

Аналози: Изозорбид мононитрат, изосорбид мононитрат, изосорбид мононитрат ретард, кардикс моно, монизид, монисол, моно мек, моно мак 50 Д, моно мек депо, моно рум ретард, монолонг, мононит, моносан, монокинкве, монохинкер ретард 40 оликард 60 , Пектрол, Пентакард-10, 20, 40, Сорбимон, Ефокс 20, долг Ефокс.
Активна состојка: изосорбид мононитрат.
Како да го користите: се користи за долготраен третман; дозата и распоредот ги избира лекарот. Обично започнете од 10-20 mg 1-2 r / ден, од 3-5 дена може да се зголемите на 20-40 mg * 2 r / ден. Долгите и ретардните форми ги пропишува САМО лекар.
цена: Моносан 20 мг бр. 30 - 80 р, Ефокс 20 бр. 50 - 130 р, Моносан 40 мг бр. 30 - 150 р, Монокинкве бр. 30 - 180 р, монохинкве ретард 50 мг бр. 30 - 330 р, ретроактивност на пектолот 60 мг бр. 340 - 230 р, долг ретард на Ефокс 50 мг бр. 30 - 310 р.

Кардисет

Аналози: Dinisorb, Isacardine, Iso Mack retard, Iso Mack спреј, Isoket, Isolong, Isosorbide dinitrate, Cardiket, Cardix, Nitrosorbide, Nitrosorbide-Rusfar.
Активна состојка: изосорбид динитрат.
Како да го користите: Само лекарот ја избира дозата. Формите во форма на спрејови се користат за да се запрат нападите на ангина пекторис: 1 пат тие вршат 1-3 инјекции под јазикот, под контрола на крвниот притисок и пулсот.
цена: Нитрозорбид 10 мг 60 таб - 25 р, кардикет ретард 20 бр. 20 - 60 р, кардикет ретард 40 бр. 20 - 100 р, кардикет ретард 40 мг бр. 50 - 230 р, дози на Исокет 300 (спреј) - 400 р

С>>Аналози: Дилацид, Корватон, Корвамин, Молсидомин.
Како да го користите: За спречување на напади 1-4 мг * 2-3 р / ден, до 8 мг * 1-2 р / ден. За запирање на напади: 1-2 мг под јазикот.
цена: Сиднофарм 30 јазичиња, по 2 mg - 220 р.

Еринит

Аналози: Ефокс 20, долг ефокс.
Активна супстанција: пентаеритритол тетранитрат.
Како да се користи: 1 час пред јадење, 10-20 mg на секои 4-6 часа, освен ако не е поинаку наведено.
цени: Еринит 10 мг бр. 50 - 50-65 р

Блокатори

Тие реверзибилно ги блокираат рецепторите за норадреналин и адреналин. Рецепторите се специјални молекули лоцирани на секоја клетка. Нивниот сет на различни клетки е различен, што го прави ова или она ткиво различно чувствително на хормони и други биолошки активни супстанции што постојат во телото.

Кога супстанцијата на која е чувствителна ќе пристигне кај рецепторот (во овој случај, адреналин, норадреналин или допамин), се јавува одреден, програмиран вид на реакција. На пример, интеракцијата на алфа-2 адренергичните рецептори лоцирани во wallsидовите на најмалите артерии со адреналин / норадреналин / допамин предизвикува нивно грч, што го зголемува крвниот притисок.

И кога овие хормони комуницираат со бета-1-адренергичните рецептори кои ги зафаќаат срцевите клетки, срцевиот ритам и јачината ќе се зголемат, што е добро при заштеда од опасност, но го зголемува ризикот од разни аритмии. Ако овие рецептори се блокирани, т.е. привремено врзани за некоја молекула што зафаќа место што обично го зафаќа адреналин / норадреналин / допамин, тогаш овие хормони не можат да направат ништо.

cinnarezinjpg - Што да изберете апчиња за вазодилатација на мозокот

За третман на срцеви заболувања придружени со недостаток на кислород во срцевиот мускул, главно се користат лекови кои блокираат само бета рецептори. Тие, намалувајќи ја јачината и фреквенцијата на контракции, ја намалуваат побарувачката на кислород во срцето, што ја олеснува неговата работа во услови на плаки во садовите што го снабдуваат срцето.

Инхибитори на ACE

При покачен притисок се користат истите средства што се наведени во претходниот дел. Дозите се исти.

Тие го имаат истиот ефект како АКЕ инхибиторите, тие само не го блокираат ензимот што го претвора ренинот во ангиотензин II (предизвикува зголемување на притисокот), туку ги прави неговите рецептори нечувствителни на него.

Контраиндикации за антагонисти на ангиотензин се:

 • преосетливост;
 • бременост;
 • лактација;
 • детска возраст (ACE инхибитори се користат кај деца).

Тие предизвикуваат несакани ефекти како што се оток на усните, лицето и гркланот (како АКЕ-инхибитори), но почесто може да предизвикаат главоболки, несвестица и замор.

Лосартан

Аналози: Вазотенс, Лориста, Лозарел, Блоктран, Лозап, Козар.
Активна супстанција: Лосартан.
Како да го користите: 25-50 mg / ден
цени: Вазотенс 25 мг бр. 30 - 80 р, Лосартан 25 мг бр. 30 -170 р, Лориста 25 мг бр. 30 - 200 р, Козар 50 мг бр. 14 - 260 р, Лозап 100 мг бр. 30 - 320 р .

Валсартан

Аналози: Валсакор, Валц, Диован.
Активна супстанција: Валсартан.
Како да го користите: дозата е избрана од лекар; стандард - 80 mg / ден, максимум - до 640 mg / ден.
цени: Валсартан Зентива 80 мг бр. 28 - 220 р, Валсартан 160 мг бр. 30 - 160 р, Валц 160 мг бр. 28 - 350 р, Диован 80 мг бр. 28 - 1500 р.

Телзап

Аналози: Телмиста, Микардис.
Активна супстанција: Телмисартан.
Како да го користите: 40 mg * 1r / ден
цени: Telzap 40 mg No 30 - 280 r, 80 mg No 30 - 380 r, Telmista 40 mg No 28 - 280 r, 80 mg No 28 - 390 r, Mikardis 80 mg No 28 - 950 r.

Блокатори

Лековите од прва линија пропишани за хипертензија се бета-блокатори. За главните лекови на оваа група се дискутира во претходниот дел, но всушност списокот на вакви вазодилататорни таблети е многу поголем.

Но, честопати, за да се намали крвниот притисок, важно е не само да се блокираат бета-адренергичните рецептори, туку и алфа-1Б рецепторите лоцирани во мали садови. Ова е можно со помош на комбинирани алфа-бета блокатори: Проксодолол, Карведилол, Лабеталол. Исто така, постојат лекови кои, со тоа, имаат „помошен“ ефект врз алфа-2 рецепторите, што дополнително го намалува притисокот во хипертензијата.

Ако притисокот е зголемен поради таков тумор на надбубрежните жлезди како феохромоцитом, тогаш се користат чисто алфа-блокатори: Празозин, Доксазозин, Алфузозин, Тамсулозин, Теразозин.

Албетор

Аналози: само во форма на капки за очи.
Активна супстанција: Проксодолол.
Како да го користите: интравенски во тек или капе во доза пресметана од докторот.
цени: 10 ампули од 10 mg - 1430 r

Карведилол

Аналози: Дилатенд.
Активна супстанција: Карведилол.
Како да го користите: 12,5 mg * 1 r / ден за два дена, а потоа е можно 25 mg / ден.
цени: Карведилол 6,25 мг бр. 30 - 170 р, Карведилол 12,5 мг бр. 30 - 175-200 р, Карведилол 25 мг бр. 30 - 240-270 р, Диландренд 6,5 мг бр. 30 - 470 р , Дилатенд 12,5, 30 мг бр. 550 - 25 р, Диландренд 30 мг бр. 660 - р.

Бискард

Аналози: Бипрол, Бисопролол, Бидоп, Бизогама, Биол, Арител, Коронал, Нипертен, Бидоп Кор, Конкор, Кордонорм.
Активна супстанција: Бисопролол.
Како да го користите: 5 mg * 1 r / ден, може да се зголеми на 10 mg / ден.
цени: Бипрол 10 мг бр. 30 - 70 р, бисопролол 5 мг бр. 30 - 70 р, бисопролол СЗ 5 мг бр. 50 - 100 р, бидоп 2,5 мг бр. 30 - 100 р, арител 5 мг бр. 30 - 110 р, Коронал 5 мг бр. 30 - 120 р, Нипертен 5 мг бр. 30 - 150 р, Кордонорм 5 мг бр. 90 - 300 р.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic