Кои патологии можат да предизвикаат чувство на печење во срцето

Во градната празнина има комплекс на медијастинални органи, главни садови, невромускулни снопови и органи на респираторниот систем. Горењето во срцето е главниот симптом на оштетување на овие структури. Синдромот на болка (кардијалгија) ги придружува ваквите болести:

 • Миокарден инфаркт е акутна патологија што се јавува кога постои повреда на снабдувањето со крв во срцевиот мускул поради блокада на луменот на коронарните артерии. Златниот стандард на третман во раните фази е минимално инвазивна (перкутана) хирургија со поставување стент во оштетен сад.
 • Ангина пекторис е варијанта на коронарна срцева болест, која се карактеризира со појава на болка по вежбање.
 • Пилинг на аневризма на аортата е акутно патолошко кршење на интегритетот на васкуларниот wallид на торакалниот дел на садот со продирање на крв помеѓу внатрешниот и надворешниот слој на идот. Синдромот на болка се карактеризира со висок интензитет при мирување и рефракторност (недостаток на чувствителност) на употребата на нитроглицерин. Најчесто, компликацијата се јавува во позадина на артериска хипертензија.
 • Пневмонија е воспаление на белодробното ткиво што се јавува како резултат на продирање на патолошки микроорганизми. Оваа болест се карактеризира со кашлање, ослабено дишење, треска, отежнато дишење и слабост.
 • Плеврит е воспалителна патологија на мембраната што ги поставува wallsидовите на градната празнина. Постојат суви и ексудативни варијанти на болеста со акумулација на течност. Стиснувањето на соседните органи предизвикува досадна болка во градите. Пациентите стекнуваат принудна позиција - на погодената страна.
 • Остеохондрозата на торакалниот 'рбет е дегенеративно заболување на' рскавицата и коската на 'рбетот. Развојниот механизам ги одредува патолошките израстоци на 'рбетниот тела со компресија на нервните корени, што предизвикува болка во областа на инервација. Болката се интензивира за време на движењето.
 • Болести на хранопроводот - стриктури, дивертикули, гастроезофагеален рефлуксен третман (ХЕРБ). Повреда на премин на грутка храна или фрлање на кисела содржина на желудник предизвикува металоиди, притискање или горење болка во градната коска.
 • Патологии на абдоминалната празнина - акутен холециститис (воспаление на жолчното кесе) и чир на желудник (оштетување на интегритетот на мукозната мембрана на органот). Во некои случаи, болеста е придружена со болни сензации не само во горниот дел на стомакот, туку и зад градната коска. Најчесто, болката е поврзана со јадење или пиење алкохол.
 • Вегетативно-васкуларна дистонија (VVD) е функционална патологија без морфолошки супстрат, поради нарушувања на инервацијата. Болеста е поподложна на млади жени со лабилност на нервниот систем и за време на бременоста. Во повеќето случаи, почетокот на симптомите се забележува по стрес.

Други можни причини за горење во срцето се срцеви патологии на воспалителна и невоспалителна генеза, кои вклучуваат ревматски заболувања на органот, миокардитис и перикардитис (воспаление на мускулната мембрана и срцевата торба поради инфекција).

Мерките за помош се во корелација со сериозноста на манифестациите и основната причина за патологијата. Ако непријатноста во градната коска е придружена со продолжен синдром на болка, потребно е да се повика брза помош. Пред нејзиното пристигнување:

 • ако постои сомневање за ангина пекторис - обезбедете мир, земете таблета нитроглицерин;
 • ако болката се зголемува во интензитет, лицето треба да се стави на високи перници, да го отвори прозорецот, да ја олабави тесната облека, да даде втора таблета нитроглицерин со аспирин, која мора да се изџвака;

Кога печете во срцето или градите, алгоритмот за прва помош дома треба да се разликува:

 • со меѓуребрена невралгија, се земаат лекови против болки: Мовалис, Кетанов, Нурофен, Кеторол;
 • VVD е запрен од седативи: Новопасит, Персен, Афобазол, Деприм;
 • дијафрагмална хернија со металоиди се третира со антациди: Рени, Алмагел, Фосфалугел;
 • со хипертироидизам, се користат лекови кои ја намалуваат активноста на тироидната жлезда;
 • со менопауза, се користи хормонска заместителна терапија: Клималанин, Дивина, Климен, Гормоплекс, Премарин.

Во случај кога чувството на печење во градите е придружено со продолжена болка во необјаснивата природа на појавата, потребно е веднаш да се повика брза помош. Во никој случај не се препорачува да се вклучите во самодијагностика и третман, бидејќи тоа може да предизвика развој на посериозни проблеми.

Бидејќи поголемиот дел од стомакот се наоѓа во горниот лев дел на абдоминалната празнина, пациентите честопати земаат дигестивни проблеми за срцеви заболувања.

Симптомите на горење се предизвикани од хијатална хернија (параезофагеална хернија). Дијафрагмата е мускул кој се наоѓа помеѓу градниот кош и абдоминалните шуплини. Со параезофагеална хернија, абдоминалниот хранопровод и горниот дел на желудникот се раселени во градната празнина.

Во прилог на горење болка во градите, ова е придружено со следниве симптоми:

Таквата патологија е тешка за конзервативен третман и најчесто бара хируршка интервенција.

Извори на горење болка во градите може да биде прекумерна тежина и дебелина. Во овој случај, таложењето на маснотии доведува до истегнување на хранопроводот. Болката се појавува после јадење, особено ако легнете после јадење. Интензитетот на болката може да достигне високи вредности. Болката се намалува ако повторно се преселите во исправена положба и при одење.

Што да направите ако се пече во срцето?
Дијагнозата е комплицирана од фактот дека луѓето со прекумерна тежина навистина често страдаат од коронарна срцева болест, може да се дијагностицира ангина пекторис и оние предизвикани од проблеми во дигестивниот тракт. Затоа, за правилно дијагностицирање, вреди да се вклучи не само а cardiolогист, но исто така и гастроентеролог во студијата. Навременото лекување и мерките за намалување на телесната тежина даваат поволна прогноза.

За болка во градите, немојте само-дијагностицирајте и само-лекувајте и игнорирајте ја болката, особено долготрајната болка. Можеби причината за болката не е толку сериозна, но само специјалист може да го утврди ова.

9da099c5a9e417ac9754817029b4fce8 - Кои патологии можат да предизвикаат чувство на печење во срцето

Причината за овој вид на горење може да биде разни болести. Но, во 30% од сите случаи, грешката во кардиоваскуларниот систем станува вина. Понекогаш ова чувство се јавува како резултат на преголема работа, емоционален стрес кај целосно здрава личност.

Кога некое лице се пече во градите, веднаш се јавува идејата дека станува збор за миокарден инфаркт. Ваквите сомневања се оправдани, бидејќи ова е првиот симптом на ваква опасна болест. Болката не поминува по земањето на нитроглицерин.

Се појавуваат треска и вртоглавица. Во некои случаи, можно е губење на свеста.

Ангина пекторис е друга болест која се карактеризира со чувство на печење во градите. Причината за нападот е физичка активност, стресна ситуација. По земањето на нитроглицерин, состојбата се подобрува. Ако првата доза на лекот не помогна, тогаш треба повторно да ја дадете и да повикате брза помош. Сите знаци укажуваат на состојба пред-инфаркт.

Се случува горењето во срцето да е знак на вегетативно-васкуларна дистонија (ВВД). Болката може да биде мала или многу силна. Подготовките за срце, во такви случаи, не помагаат. Причината за нападот е ослободување на адреналин во крвта во која било стресна ситуација, страв.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Проблеми со дигестивниот тракт

Можеби изгледа чудно што болката во срцето укажува на проблеми со дигестивниот тракт. Понекогаш болестите имаат тенденција да се маскираат во други болести. На пример, мозочен удар предизвикува силна болка во стомакот.

Хернија во пресекот на храна од дијафрагмата е болест што може да предизвика чувство на печење во срцето. Кога се витка, болката има тенденција да се интензивира. Понекогаш металоиди предизвикува такви сензации. Во исто време, лицето е болно и може да поврати.

Проблеми со грбот

Повреда на нервните корени во остеохондрозата предизвикува чувство на печење во срцето. Исто така, ваквите сензации се јавуваат кога интервертебралните дискови се поместуваат.

Едно лице има симптоми слични на ангина пекторис. Но, главната карактеристична карактеристика е дека болката што се јавува по физички напор не стивнува во мирна состојба (како кај ангина пекторис).

Ова прашање се однесува на жени кои имаат хормонална позадина, имено промени во неа, кои предизвикуваат болка во срцето. Со менопауза, телото е целосно изградено, што предизвикува разни неуспеси. Горењето во градите се случува наспроти позадината на „плимата и осеката“.

Непријатност може да се изрази како чувство на стегање, болка и печење во срцето. Може да има чувства на пецкање, стегање, силно чукање на срцето или обратно. Причините што ги предизвикуваат овие симптоми можат да бидат многу разновидни:

 • миокарден инфаркт
 • ангина пекторис
 • коронарна артериска болест,
 • вегетативно-васкуларна дистонија,
 • срцева слабост,
 • нервни нарушувања
 • хормонални нарушувања,
 • остеохондроза,
 • вирусни заболувања
 • болести на гастроинтестиналниот тракт.

Се разбира, најстрашното од сите горенаведени болести е акутен миокарден инфаркт. Неговиот развој може да доведе до ненадејна смрт на пациентот поради остар спазам или затнување (формирање на тромб) на коронарните артерии, и како резултат на ова, делот од срцевиот мускул што се храни од овие крвни садови ќе умре. Такво срце повеќе не може да работи.

Во акутен миокарден инфаркт, треба да се обезбеди медицинска нега на пациентот без одлагање. Колку побрзо ваквиот пациент биде пренесен во болница, толку повеќе шанси има да остане жив. Затоа, симптомите на срцев удар треба да им бидат познати на сите навреме за да им помогнат на своите најблиски.

Извори на горење на болка во градите

Утврдувањето на изворот на горење во срцето се состои од неколку фази. Дијагностичките критериуми ги земаат предвид истовремените болести, особено појавата на болка и други симптоми, ефектот на лековите.

Ако причината за болката е поврзана со срцева патологија, историја на коронарна срцева болест или хипертензија (постојано зголемување на крвниот притисок). Синдромот на болка со срцев удар се карактеризира со висок интензитет, компресија во градите, зрачење на левото рамо, сечилото на рамото и долната вилица. Напад на ангина пекторис е придружен со недостаток на воздух и остра болка во шевовите.

Инфективните патологии на белите дробови се карактеризираат со треска и симптоми на респираторна инсуфициенција (брзо површинско дишење, учество на дополнителни мускули). Болката со тежок ексудативен плеврит и фрактури на ребрата се зголемува за време на инспирацијата. Болестите на гастроинтестиналниот тракт се разликуваат со такви знаци: нарушувања на дефекацијата, гадење и повраќање. Болка во акутен холециститис често е локализирана во десниот хипохондриум со зрачење на десното рамо и сечилото на рамото.

Напад на вегетоваскуларна дистонија се карактеризира со различни симптоми: од вртоглавица до палпитации и губење на свеста. Горење болка во регионот на срцето е можно како манифестација на психосоматско нарушување.

Инструментален и лабораториски план за испитување:

 1. Измерете ја температурата - високите вредности цел ден укажуваат на инфективен или акутен воспалителен процес (пневмонија, плеврит).
 2. Крвен притисок - аневризма на пилинг на аортата се јавува во позадина на хипертензивна криза (нивото на индикатори е 210/120 mm Hg).
 3. Комплетна крвна слика - зголемување на ESR и белите крвни клетки укажува на воспаление.
 4. Електрокардиографија (ЕКГ) - за да се утврдат промените во срцевиот ритам со срцев удар. Почесто, се забележува тахикардија (зголемен ритам на срцето), блокада на нозете на пакетот на Неговата, атријална фибрилација.
 5. Х-зраци на органите на градниот кош - изведени за да се исклучи дијагнозата на пневмонија, плеврит, фрактура на ребро, остеохондроза и промени во големината на срцето (со ефузен перикардитис).
 6. Ултразвучно испитување на срцето и крвните садови (ехокардиографија - Ехокардиографија) - одредува фокални промени во миокардот со срцев удар, ревматски дефекти и миокардитис.
 7. Фиброгастродуоденоскопија е ендоскопски метод за дијагностицирање на болести на горниот гастроинтестинален тракт. Се користи за откривање на пептичен улкус на желудникот, патологии на хранопроводот.
 8. Ултразвучно испитување на абдоминалните органи - за да се исклучи акутниот холециститис.
 9. Биохемиски тест на крвта - зголемување на билирубин укажува на холециститис.
 10. Маркери на миокардна некроза (тропонини I и T, KFK-MV) - се користат за дијагностицирање на акутната фаза на срцев удар.

Ако по сите тестови не се најде органска патологија, а пациентот продолжува да се жали дека чувствува болка, лекарите пишуваат на картичката „вегетоваскуларна дистонија“. Како да постапите со пациент со ваква „дијагноза“, видете ја нашата видео врска подолу.

Третман и спречување на повторени епизоди на болка

Чувство на печење во градите е чест симптом, што укажува на разни патолошки состојби. Болни сензации можат да се појават и на левата и на десната страна на градната коска и во центарот.

Срцето во градите се наоѓа со мало поместување налево. Затоа, болни сензации се забележуваат во средината на градната коска, а не на левата страна, како што погрешно претпоставуваат мнозинството од оние кои не знаат.

 • Срцев удар. Присуството на оваа опасна состојба е означено со напад на ангина пекторис, кој не поминува долго време и не се отстранува со помош на лекови. Главниот клинички симптом што укажува на миокарден инфаркт е болка и печење во срцето. Во оваа состојба, потребна е итна медицинска помош, треба да контактирате со брза помош или сами да го доставите пациентот во болница.
 • Тицова болест. Патологии на зглобовите на градниот кош и 'рскавицата се причина за црвенило и оток на' рскавичните зглобови, кои се наоѓаат на градната коска. Горење и болка во областа на срцето се јавуваат при движење на градите за време на активна физичка работа. Болката трае долго време, поминува по употребата на аналгетици.
 • Ангина пекторис (ангина пекторис). Болни сензации и горење во градите - ова може да биде првиот симптом на развој на ангина пекторис. Непријатност и стегање во градната коска, како по правило, се појавуваат по прекумерен психолошки или физички стрес, оваа состојба има тенденција да напредува и исчезнува ако се смирите или завршите физичка работа. Најчесто, времетраењето на нападот трае не повеќе од 15 минути.
 • Миокардитис. Причината за развојот на болеста може да биде оштетување на срцевиот мускул, на пример, по бактериска инфекција, поради алергиска реакција или автоимуни патологии. Ако изгори и изгори во регионот на срцето, тогаш ова може да укаже на појава на оваа патолошка состојба.
 • Аневризма на аортата. Болеста е многу опасна по живот и не ретко е фатална. За време на појавата на оваа патологија, чувството на печење во градите се развива неочекувано и веднаш напредува без раст - болката се дава на екстремитетите, грбот и перитонеумот. Пулсот не се чувствува на радијалните вени, а болката не се запира дури и со помош на силни лекови против болки. Сите симптоми на оваа болест се доста опасни, затоа, ако некое лице се жали на оваа состојба, итно е потребен ЕКГ.
 • Тромбоемболизам на белите дробови. Причината за развојот на болеста е тромбоза на вените на долните екстремитети. Згрутчување на крвта излегува од крвната артерија и почнува да мигрира низ целото тело. Постои голема можност оваа состојба да предизвика блокада на артеријата, што пак ќе предизвика исхемија на оштетеното ткиво. Главните симптоми, покрај болката во регионот на срцето, која се интензивира за време на дишењето, вклучуваат кашлица со ослободување на спутум во крвта, отежнато дишење. Тромбоемболизмот бара итна медицинска помош, оваа состојба може да биде фатална.
 • Ќерамиди. За време на ова заболување на кожата од вирусна природа, се појавува осип, чешање. Пред да се појави осип на телото, се забележуваат симптоми на невралгија. Најчесто, со оваа патологија, се јавува еднострана штета. Мало чувство на печење во градите се појавува од други слични вирусни патологии. Дополнително, може да се забележи слабост, повраќање, главоболки.
 • Дефекти на срцето. За време на абнормалната структура на аортата, преоптовареното срце започнува побрзо да се контрахира, ова се должи на зголемувањето на побарувачката на кислород во срцевиот мускул. Во одредено време, поради активна работа, започнува дефект, што се изразува со горење и болка во градната коска, која е боцкање, исто така, се појавуваат бранови на притисок, се појавува висок замор, оток на нозете и општа слабост.
 • Кардионевроза (невроза на срцето). Причината за развојот на оваа болест е постојан ментален стрес и редовен стрес. Честопати, развојот на патологија е означен со болни чувства на печење што се појавуваат на десната страна на градите, но може да се појават и други непријатни симптоми. Болката за време на срцева невроза трае доста долго, не е предизвикана од физички стрес, туку се олеснува со употреба на лекови за смирување.
 • Перикардитис. Болеста често има етиологија од инфективно потекло, бидејќи патологијата е предизвикана од штетни бактерии. Воспалителниот процес на срцевата мембрана, исто така, предизвикува чувство на печење во градите, а состојбата на треска укажува на појава на интоксикација. Перикардитисот се разликува од другите срцеви заболувања по тоа што болката зависи од држењето на телото. Во овој случај, кашлањето и брзото дишење ја зголемуваат болката. Лекарот слуша срцеви шумови за време на аускултацијата.
 • Ревматизам. Оваа патологија влијае на срцевиот мускул и неговите мембрани, па затоа болните сензации и другите симптоми се сметаат како почетна фаза на компликации со ревматизам.

Други причини за горење, исто така, можат да предизвикаат чувство на печење. Најчести од нив се:

 • тешка сува кашлица;
 • прекумерни товари;
 • модринка на градната коска;
 • фрактура на ребро;
 • чир на желудник;
 • металоиди;
 • хернија на хранопроводот;
 • уролитијаза;
 • сколиоза;
 • воспаление во хранопроводот;
 • миозитис;
 • менингитис;
 • невралгични болести.

За време на металоиди, како по правило, постои чувство на печење и болка во хранопроводот. Чувството на непријатност може да трае доста долго, и придружено со подригнување. Можете да се ослободите од оваа состојба со пиење чаша вода со сода. Ако непријатноста во форма на чувство на печење во хранопроводот редовно се појавува, тогаш треба да контактирате со гастроентеролог.

Меѓу другите патологии на гастроинтестиналниот тракт, причина за горење е рефлукс на езофагитис, воспалителен процес во хранопроводот. Болеста се изразува со фактот дека гастричниот сок се исфрла во хранопроводот и почнува да ја кородира неговата мукозна мембрана. Болката е забележана под градната коска и трае долго време.

Заразни болести, кои се придружени со зголемена кашлица и треска, се главната причина за болка во срцето. Непријатност може да биде трајна или да се појави само за време на кашлање, да се даде во средината на градната коска или да се движи во некоја насока. Со плеврит, болни симптоми во форма на горење се локализирани низ целата област на градите.

Покрај тоа, заразни болести вклучуваат и непријатни симптоми во оваа област. Исто така, може да има треска, непријатност при голтање, сува кашлица, чувство на печење.

Причината за болка во регионот на срцето може да биде сериозен стрес и емоционални нарушувања. Честопати пациентите ја забележуваат оваа состојба, иако физички нивното тело е целосно здраво. Покрај тоа, чувството на печење е трајно и не исчезнува при употреба на некои лекови или промена на држењето на телото.

Диференцијалната дијагноза се состои не само во утврдување на клиничките симптоми на болеста, туку и во различни методи на испитување.

Ако има чувство на печење и изгореници во срцето, тогаш пациентот прво се испраќа на ЕКГ. Овој преглед го елиминира коронарниот синдром. Ако ЕКГ ја утврди нормалната состојба, тогаш дијагнозата се спроведува во поинаква насока.

bb862c - Кои патологии можат да предизвикаат чувство на печење во срцето

Со симптоми на болка во областа на срцето, пациентот исто така треба да се консултира со ревматолог, гастроентеролог и ендокринолог, жените за време на менопаузата треба да бидат прегледани од гинеколог. Следниве прегледи се препишуваат на пациентот:

 • Кардиографија на ЕХО;
 • рентген на градната коска;
 • МНР;
 • анализа на крв.

Методите на испитување се избираат земајќи ги предвид специфичните клинички симптоми на пациентот. Терапијата е насочена кон ослободување од причината што предизвика чувство на печење. Најчесто користен симптоматски третман. Ако дијагнозата на срцев удар е потврдена, тогаш ќе биде потребна итна хоспитализација на лице.

Изборот на инструментални дијагностички методи, исто така, ќе зависи од манифестацијата на сериозноста на болеста. КТ или МРИ се прави за точно утврдување на болеста, ако по извршување на други дијагностички методи има сомнежи.

Терапијата не е насочена кон ослободување од непријатни симптоми, туку кон директно третирање на причината за оваа состојба. Планот за третман го развива лекарот по дијагнозата:

 • За време на миокардитис и ревматски заболувања, се пропишува антивирусен и антибактериски третман. Покрај тоа, се пропишани антихистаминици, имуносупресивни, антиинфламаторни лекови.
 • Третман на болести на кардиоваскуларниот систем се врши под стационарни услови. Симптоматската терапија вклучува употреба на Валокордин и Нитроглицерин.
 • За време на патологиите на дигестивниот тракт, се користат антиспазмодични и антацидни лекови. Ако се појави горење после јадење, тогаш пропишани антиулцерозни лекови: Фамотидин, Омез. Овие лекови можат да се ослободат од симптомите.
 • За да се врати нормалното функционирање на срцето, се користат кардиотрофни лекови: Фосфаден, Карнитин.
 • За време на остеохондроза, се користат нестероидни антиинфламаторни лекови: нимесулид, мелоксикам. За олеснување на болни сензации, мускулниот спазам е пропишан од мускулни релаксанти: Толперизон, Мидокалм.
 • Со патологии на респираторниот систем, се користат антибактериски агенси. За ублажување на непријатните симптоми, се користи инхалационен третман со солен раствор.

Ако, покрај болка во срцевиот регион, се појават и други симптоми на болеста кои не се поврзани со кардиоваскуларниот систем, тогаш користете го следново:

 • За време на остеохондроза, потребна е диета, се пропишува физиотерапија и се користат лекови. Исто така, на пациентот му се препорачува да избере специфично држење на телото во кое болката не е толку изразена.
 • Со металоиди, се препорачува правилна исхрана и лекови. За време на зголемено ниво на киселост во дигестивниот тракт, се препишуваат лекови кои ја неутрализираат хлороводородната киселина. Но, хернијата на хранопроводот може да се отстрани само хируршки.
 • За време на VVD, седативи за лекови се препишуваат на пациентот.
 • За жени со менопауза, се користат лекови базирани на естроген.

Горење во срцето - знак на срцеви заболувања

 • болките во срцето не се поврзани со положба на телото, време од денот, дишење;
 • палпација на срцето не ја зголемува болката;
 • Тестот за нитроглицерин е секогаш позитивен, додека аналгетиците не работат.

Овие се прилично сигурни критериуми, но запомнете дека постојат исклучоци од какво било правило. Сигурна дијагноза е можна само со целосен клинички и лабораториски преглед.

Остра болка во срцето секогаш предизвикува паника кај пациентите. Тешко е човек да земе целосен здив, се појавува страв од смрт. Неопходно е да се исклучат сите стравови, бидејќи таквата состојба не секогаш претставува закана за животот ако болката е привремена.

Обично, се пропишуваат голем број седативи кои помагаат да се ослободите од непријатност. Но, продолженото чувство на печење во срцето е опасен симптом кој бара итна помош.

Ангина пекторис

Горењето во срцето со ангина пекторис (ангина пекторис) се појавува во левата страна на градите по тежок физички, психо-емоционален стрес.

Ако ова е исклучено, тогаш често симптомите брзо исчезнуваат. Ангина пекторис не е посебна болест. Ова е синдром кој ја придружува патологијата на кардиоваскуларниот систем.

Перикардитис

Воспаление на срцевата мембрана. Се јавува во позадина на ревматизам или како резултат по срцев удар, болести на внатрешни органи, инфективни патологии. Продолжува во акутна или хронична форма. Покрај болка, може да се појави отежнато дишење, сува кашлица, малаксаност и треска.

Карактеристичен знак е зголемена болка при обид за длабок здив, голтање. Болката се намалува кога пациентот ја менува позицијата на телото. Со навремено лекување, прогнозата е позитивна.

Кардионевроза

zhzhenie v oblasti serdtsa 1 - Кои патологии можат да предизвикаат чувство на печење во срцето

Срцева патологија што се јавува во позадина на емоционален и физички стрес. Пациентот се жали на болка, гори во градите, во срцето, се јавува периодично. Нападот може да трае од неколку минути до неколку часа. Фреквенцијата на симптомите е различна. Понекогаш може да се појави неколку пати во текот на денот. Другите пациенти се жалат на ретки симптоми.

Покрај карактеристичната болка, присутни се и други симптоми:

 • анксиозност;
 • состојба на паника;
 • опсесивни мисли за страшна патологија;
 • треска;
 • брзо дишење;
 • вртоглавица или главоболка;
 • зголемено потење;
 • замор, поспаност;
 • несоница;
 • несвестица.

Таквите состојби се појавуваат по нервен слом, пренапон. Симптомите брзо се елиминираат по земањето или администрирањето на седативи. Хоспитализацијата е индицирана во ретки случаи.

Миокарден

Најчеста патологија предизвикана од акутно кршење на снабдувањето со крв во срцето. Ова доведува до смрт на дел од засегнатите срцеви мускули, наспроти чија позадина се развива некроза. Смртта на срцевите клетки се јавува во рок од 20 минути. по почетокот на нападот.

Важно е да се препознаат симптомите навремено за да се отстранат сериозните последици:

 1. Горење во срцето, претворање во акутна болка, која дава под сечилото, на левата рака.
 2. Постои чувство на страв, непријатност.
 3. Нападот е придружен со треска или прекумерно потење.
 4. Прифатениот нитроглицерин не помага во ублажување на болката.
 5. Срцевиот ритам се намалува или зголемува.
 6. Притисокот се зголемува.

zhzhenie v oblasti serdtsa 3 - Кои патологии можат да предизвикаат чувство на печење во срцетоГорењето во срцето може да предизвика срцев удар. Да се ​​препознае и да се обезбеди навремена помош, важно е да се знаат сите симптоми.

Болеста има најголема стапка на смртност. Важно е да се препознае навреме според карактеристичните претходници за да се обезбеди навремена помош на некоја личност. Симптомите презентирани во табелите треба да бидат причина за загриженост. Подобро е да повикате брза помош или да ја контактирате најблиската медицинска установа.

симптомитеклиничка слика
Воспалено грлоСе појавува во срцето, белите дробови, чувство на печење, студ. Болката се дава под скапулата, во левата рака, вратот, грбот. Состојбата е придружена со бледило на кожата, се појавува ладна пот. Пациентот чувствува вознемиреност, нервна возбуда.
Стомачна болкаБолка, горење во градите се појавуваат истовремено со гадење, перзистираат по напади на повраќање. Истовремено со овој симптом, може да се појави металоиди, непријатно подригнување, со болка при палпација на градите, болката се интензивира.
Атипична болкаБолка што се појавува на места некарактеристични за срцето. Во долната вилица, во грлото, прстите.
Астматични симптомиОтежнато дишење, недостаток на воздух.
Аритмички симптомиЧукање на срцето и отчукување на срцето.

Аневризма на аортата

Патологија, почеста кај луѓето на возраст за пензија. Аортата е артерија која се протега од срцето и минува низ целото тело. Аневризмата е проширување на една од местата. Ако theидовите на аортата се слаби, ова може да доведе до прекин и смрт. Ризикот се зголемува ако големината на аневризмата е поголема од 5 сантиметри.

Кај многу пациенти, болеста може да се развие во текот на неколку години, без да се манифестираат карактеристични симптоми. Тоа зависи од кој дел на аортата е засегната. Најчесто, пулсирачка болка се појавува во оние делови од телото каде што се појави аневризмата.

Болеста често се јавува како резултат на атеросклероза во која theидовите на аортата се затнати со холестеролни плаки, се појавува влакнесто ткиво.

Article1134 - Кои патологии можат да предизвикаат чувство на печење во срцето

Лекарите потенцираат неколку факти кои ја предизвикуваат болеста:

 • лоши навики;
 • нездрава исхрана, јадење храна богата со холестерол;
 • промени поврзани со возраста во телото;
 • хипертензија;
 • седентарен начин на живот;
 • дебелината.

На пауза итна операција е неопходна, во спротивно е можен фатален исход.

Оваа патологија не е болест, нема класификација. Се смета за последица на други болести.

Затоа, може да се појават најразновидни симптоми:

 • чувство на вознемиреност;
 • диспнеа;
 • скокови под притисок;
 • кардиопалмус;
 • сензации на грутка во грлото;
 • запек или дијареја;
 • непријатност, надуеност во стомакот;
 • металоиди;
 • вртоглавица;
 • топлина

Симптомите може да се појават индивидуално или истовремено. Ако лекарот што присуствувал постави дијагноза на VVD, тоа значи дека е потребна потемелна дијагноза, што ќе ја открие вистинската причина за неповолната состојба.

Симптомите карактеристични за болести на кардиоваскуларниот систем се појавуваат со промени во централниот и периферниот нервен систем. Често ова се дијагностицира како меѓуребрена невралгија. Постои акутна болка во регионот на срцето. При палпација, синдромот на болка се зголемува, се забележува грчење на мускулите или вкочанетост.

Причината за болката што се појавува во градите, ја дава на рамото, може да биде:

 • хипотермија;
 • голем физички напор;
 • интоксикација по земање на одредени лекови;
 • токсични, инфективни инфекции (ботулизам).

Оштетување на нервните влакна може да се случи во позадина на разни тумори. Болеста се појавува и по повреди на 'рбетниот столб. Во овој случај, синдромот се влошува при кашлање, при нагло менување на положбата на телото.

b23a5af8941537a44828888632ae2f6b - Кои патологии можат да предизвикаат чувство на печење во срцето

Најопасната болест е. Срцевиот удар само се карактеризира со појава на чувство на печење во пределот на градниот кош, а овој симптом се истакнува по својот интензитет. Таквата болка не се олеснува со земање лекови за срце (нитроглицерин, валидол), може да се даде на раката, вилицата, ногата, скапулата и другите органи. Нападот е придружен со појава на ладна пот, треска, отежнато дишење, бледило на кожата. Исто така, пациентот може одеднаш да ја изгуби свеста.

Исто така, се забележува горење во срцето и зрачење на болка во други органи. Оваа состојба обично е предизвикана од физички напор, возбуда, чувства и во мирување тие обично поминуваат. Пациентот треба да се смири, да заземе удобна положба на телото, да го олесни пристапот до свеж воздух и да земе таблета нитроглицерин.

Исто така е придружено со горење во срцето. Но, додека земањето ангина пекторис помага при ангина пекторис, во овој случај тие се немоќни. Горењето за време на VVD може да биде и лесно и силно. Непријатни сензации се јавуваат по возбуда, поради страв, ослободување на голем дел од адреналин во крвта. Со напад на вегетативно-васкуларна дистонија, треба да се смирите, да земате седативи и да ставите синапни малтери.

Кога одговарате на прашањето кој лекар треба да се консултира ако има чувство на печење во градите, тогаш треба да се обрне внимание на причините што му претходеле на овој симптом. Ако се појави чувство на печење по возбуда, стрес, прекумерна работа и тие беа елиминирани со срцеви или лекови за смирување, тогаш најверојатно станува збор за срцеви заболувања. Cardiolогист може да помогне во утврдувањето на причината.
или терапевт. Со срцев удар, потребна е итна хоспитализација.

Покрај горењето, постојат и други симптоми на срцеви заболувања. Ова се чувства на болка кои се јавуваат во различни делови на телото:

 • во рамената;
 • во рака;
 • под сечилото на рамото;
 • во долната половина на черепот;
 • во стомакот;
 • во стомак;
 • на вратот.

Природата на болката е различна: од акутна и печење до болка, влечење и прободување. Горењето може да биде долгорочно или краткорочно - зависи од болеста, која се манифестира на овој начин. Може да се појави во многу различни периоди: со отежнато дишење, кога се губи дишењето, со ненадејни движења, промена на положбата на телото, за време на физички напор или за време на оброците.

Исто така, потребно е да повикате брза помош или да се консултирате со специјалист ако, по болни сензации, се забележи губење на свеста, постојана кашлица и болки што зрачат со грбот и горните делови на телото. Потребна е медицинска помош ако е невозможно да се смири болката со лекови или има сериозна срцева аритмија, се појавуваат проблеми со дишењето, гастрични нарушувања (гадење, повраќање), леплива пот. Многу опасен симптом е кашлица со крвави тромби и вкочанетост на рацете и нозете.

заклучоци

Постојат многу причини зошто срцето гори. Повеќето од нив се поврзани со хронични патологии кои бараат комплексен и долготраен третман.

Сепак, меѓу другите извори на силна болка - патологии кои директно го загрозуваат животот на една личност. Затоа, при првите симптоми, кои се придружени со нарушувања на нервниот систем (рацете или стапалата почнуваат да се отепуваат), изразени со респираторна слабост (отежнато дишење, изнемоштена кашлица), консултирајте се со лекар за квалификувана помош.

Што можете сами да направите за да ги ублажите симптомите

Горењето во срцето се појавува не само со кардиоваскуларни заболувања. Таквите непријатни симптоми се придружени со болести на 'рбетот, патологија на ендокриниот систем, нервни нарушувања, гастроинтестинални проблеми.

Ситуацијата ве тера да се свртите кон а cardiolогист за помош. По прелиминарниот преглед, на пациентот му се препорачува да посети ендокринолог, општ лекар или невролог. Најопасната болест, придружена со слични симптоми, е срцев удар. Но, во градите има респираторни органи, крвни садови, нервни снопови.

Синдроми на болка, горење ги придружуваат другите патологии:

 • ангина пекторис;
 • перикардитис;
 • кардионевроза;
 • аневризма на аортата;
 • пневмонија;
 • дистонија на вегетативниот систем;
 • патологија на нервниот систем или мускулно-скелетниот систем;
 • неуспех во хормоналниот систем;
 • болести на дигестивниот тракт.

Слични симптоми се појавуваат кај жени за време на ПМС, кај луѓе по тежок емоционален, физички напор. Лекарот што профилира ќе може да ја идентификува причината, да пропише соодветен третман по темелно дијагностичко испитување.

Аневризма на аортата

Прва помош кај пациент со сомневање за срцев удар:

 • ставете во кревет и обезбедете целосен одмор;
 • даде капсула со нитроглицерин под јазикот, подобро е да не се дава втора таблета;
 • измерете го притисокот и ако е низок, тогаш нитроглицеринот е контраиндициран;
 • ако некое лице не е алергично на аспирин, можете да му понудите една таблета;
 • Валокордин е бескорисен за срцев удар, но тоа ќе помогне да се смири нервниот систем.

Најважно во оваа ситуација е брзото пристигнување на брза помош и хоспитализацијата на пациентот.

Болеста се манифестира во форма на напади. Горењето на болка може да го „даде“ левото рамо, раката, вратот или вилицата. Исто така, може да се појави гадење и металоиди.

Типично, напад на ангина пекторис се јавува во позадина на интензивен физички напор, силен стрес, после прејадување, хипотермија или прегревање. Но, понекогаш горењето може да се случи спонтано.

Ангина пекторис не е независна болест, туку клинички синдром, кој зборува за кршење на кардиоваскуларниот систем.
Најчесто, нападите се јавуваат поради атеросклероза на коронарните артерии.

370small304 - Кои патологии можат да предизвикаат чувство на печење во срцето

Кликнете на фотографијата за да ја зголемите

Ако се појават симптоми, веднаш треба да се консултирате со cardiolогист за да се утврди причината за ангина пекторис, бидејќи болестите што го предизвикуваат може да предизвикаат миокарден инфаркт.

Некрозата на срцевиот мускул е исто така придружена со горење.

Во случај на срцев удар, непријатноста во градите трае подолго од 15 минути. Исто така, се забележува потење и слабост. Можеби забрзано чукање на срцето, отежнато дишење, чувство на недостаток на воздух.

Температурата на телото може да се искачи до 39 степени. Понекогаш се забележува нарушување на говорот, станува нејасно, постои силна слабост, вртоглавица, необјаснива вознемиреност или паничен страв, понекогаш губење на свеста. Но, овие симптоми не се секогаш присутни.

Единствената правилна одлука да се спаси таков пациент е веднаш да се повика итен случај.

c500bc9430558144991038402acc8150 - Кои патологии можат да предизвикаат чувство на печење во срцето

Непријатните сензации можат да бидат дополнети со други знаци на кратка или долга природа, во зависност од погодената област. Овие вклучуваат:

 • отежнато дишење кога станува тешко да се дише;
 • акутна болка;
 • металоиди;
 • зголемена телесна температура;
 • стискање на градната коска;
 • апатија;
 • стресни состојби;
 • кашлица;
 • тешка аритмија;
 • вкочанетост на екстремитетите;
 • досадни болки.

Покрај тоа, со некои патологии, едно лице често ја губи свеста.

Првото нешто што треба да се запамети во случај на непријатност во градите: во никој случај не треба да земате лекови сами. Исклучок е веќе дијагностицирани болести. Само тогаш правилно избраниот лек ќе има позитивен ефект при отстранување на болката.

 • Значи, со срцеви заболувања, може да земете седатив (Корвалол, Валокордин). Ако се дијагностицира стенокардија, нитроглицерин ќе помогне.
 • Како резултат на хормонална нерамнотежа, се зема Новокаин или тинктура од мајчина кора / валеријана.
 • Анестетици - Парацетамол, Аналгин и други - помагаат во ублажување на симптомот кај патологиите на 'рбетот.
 • За да се неутрализира хлороводородната киселина кај болести на гастроинтестиналниот тракт, се зема Алмагел или Гавискон.

Во случај горењето да не запре дури и по лекот, треба да повикате брза помош.

Горење во срцето: причини, кои болести можат да го предизвикаат и со кои средства да се лекуваат?

 • разлики во крвниот притисок;
 • брзи или ретки палпитации;
 • замор;
 • нетолеранција на загушливи простории;
 • главоболки.

Исто така, горливата болка во срцето може да предизвика невроза против продолжен стрес.

Еден од најчестите проблеми со грбот е. Горење во срцето, чешање и друга непријатност предизвикана од повреда на нервните корени. знаци на ангина пекторис и остеохондроза се многу слични едни на други. Но, разликата лежи во фактот дека остеохондрозата не е поврзана со физички напор и откако ќе ја запрат болката во градите, чувството на печење во областа на срцето не поминува. Болни сензации варираат во зависност од положбата на телото, пациентот може да избере позиција во која се минимизираат болните сензации.

Ако горењето во срцето е предизвикано од остеохондроза, треба да посетите терапевт
или (и) невролог.

Иако тоа не е секогаш случај со срцето, тоа понекогаш може да биде предизвикано од проблеми со 'рбетот или гастроинтестиналниот тракт. Постојат случаи кога гори на левата страна во регионот на срцето кај целосно здрава личност која е преморена или претрпела прекумерен емоционален стрес.

Затоа, лекарот прво мора да разбере зошто гори во срцето, и само тогаш да размисли како да се справи со овој проблем.

болка во градите 1451602801 - Кои патологии можат да предизвикаат чувство на печење во срцето

Како што веќе споменавме, причините за горење во регионот на срцето можат да бидат различни, меѓутоа, околу една третина од нив се резултат на кардиоваскуларни заболувања.

Миокарден инфаркт

Кога некое лице е измачено од болка што гори во срцето, тогаш тој веднаш трепери со помислата дека станува збор за миокарден инфаркт. Има причина за ова, бидејќи ваквите сензации се еден од типичните симптоми на оваа опасна болест, при што, поради исхемија, одреден дел од срцевиот мускул претрпува некроза.

Сепак, таквата болка не ја ублажува нитроглицеринот.

Срцева болка со срцев удар може да се даде на левата рака, вратот, покрај тоа започнува обилно потење, бланширање и цијаноза на кожата и може да се појави несвестица. Едно лице има чувство на печење во срцето и тешко дише, екстремитетите и долната вилица може да останат вкочанети, се појавуваат вртоглавица и треска. Оваа состојба бара итна хоспитализација.

Ангина пекторис

За ангина пекторис, ова чувство на печење во срцето е исто така типичен симптом. Стресна ситуација или прекумерен физички напор може да доведе до напад на ангина пекторис. Но, во овој случај, треба да пиете такви таблети што горат во срцето како нитроглицерин - тоа ќе биде најефикасно, брзо подобрувајќи ја состојбата.

Дури и ако немало подобрување по првата администрација на нитродрото, за неколку минути може да се земе повторно (но не повеќе), истовремено повикувајќи брза помош.

luce болка во градите e1542598103961 - Кои патологии можат да предизвикаат чувство на печење во срцето

Оваа состојба може да се смета како пред-инфаркт. Горењето лево во регионот на срцето во овој случај се чувствува зад градната коска, а болката може да се даде на левото рамо, ножот или вратот. Ако некое лице продолжи да покажува физичка активност, тогаш непријатноста ќе се засили. Поради болката, едно лице бара да ја заземе најудобната позиција во која болката би се чувствувала послаба.

Во таква многу опасна состојба, што е акутна срцева слабост, постои чувство на печење во градите во регионот на срцето, како и компресија во градите, срцева астма и цијаноза. Во екстремни случаи, оваа состојба може да доведе до срцев удар и смрт, па дури и помошта на лекарите во многу случаи е неефикасна.

Перикардитис

Перикардитисот често има инфективна причина, бидејќи е предизвикан од патолошки бактерии и вируси.

Воспаление на перикардот - надворешната обвивка на срцето исто така може да предизвика мало чувство на печење во регионот на срцето, а интоксикацијата и треската укажуваат на присуство на интоксикација.

Перикардитисот се разликува од другите срцеви заболувања по тоа што болката од тоа зависи од положбата на телото, дишењето, кашлицата ја интензивира оваа болка. Лекарот за аускултација открива бучава.

Оваа состојба, исто така, директно го загрозува животот и дава многу висока стапка на смртност. Со аневризма, чувството на печење во срцето започнува одеднаш и веднаш станува интензивно, без период на раст - болката се шири на градната коска, грбот, рацете. Во овој случај, нема пулс на радијалните артерии, а болката не се олеснува дури и со лекови против болки.

Ова се главните проблеми со срцето, симптоми на печење во кои пациентот јасно се чувствува. Сите од нив се многу опасни, затоа, ако пациентот се жали на чувство на печење во градите, треба веднаш да направи ЕКГ.

boli v oblasti serdca - Кои патологии можат да предизвикаат чувство на печење во срцето

Кога ќе изгори во областа на срцето, тоа е исто така предизвикано од стомачно заболување. На пример, ако гастричниот сок се фрли во долниот хранопровод, едно лице го чувствува исто како чувство на печење во градите.

Со спазам на дијафрагмата и хернија на отворот на хранопроводот, исто така, може да се почувствува слична непријатност. Лице со хернија во пресекот на храна од дијафрагмата чувствува зголемување на болката при виткање. Јадењето зачинета храна или физичката активност може исто така да доведе до металоиди - ефект на горење што може да се надополни со гадење и повраќање.

Кога пациентот се жали дека прободува и гори во срцето, ова може да биде невралгија, која е исто така придружена со акутна болка при палпација на ребрата и вкочанетост на движењата.

Повреда на хормоналната позадина може да доведе до болни сензации во близина на срцето кај жените. За време на менопаузата, постои значително преструктуирање на телото, како резултат на што се појавуваат разни неуспеси. За време на „плимата“ и се чувствува чувство на печење во градите. Тоа е придружено со прекумерно потење и се шири на целото тело.

Слични симптоми предизвикани од хормонални промени често се појавуваат во состојба на мирување, а кога ќе се префрлите на физичка активност, напротив, исчезнуваат. Во менопаузата, на жените им се прикажани хормонални и седативни таблети.

Чест проблем со 'рбетниот столб - остеохондрозата исто така може да предизвика чувство на печење во градите во срцето. Непријатност тука е предизвикана од компресија на нервните завршетоци со 'рскавичното ткиво на' рбетот, кое порасна како резултат на дегенеративен процес.

Со остеохондроза, болката во торакалниот регион доведува до вкочанетост на движењата, болка во рацете и ребрата, честопати наликува на напад на ангина, но во овој случај се влошува кога телото се врти и товарот. Слични сензации слични на ангина пекторис, исто така, може да се доживеат со поместување на интервертебралните дискови.

перикардит - Кои патологии можат да предизвикаат чувство на печење во срцето

Но, за разлика од вистинската ангина пекторис, болката предизвикана од физичка активност не престанува кога ќе се отстрани.

Херпес зостер

Во оваа вирусна болест, кожата е засегната, на која се формираат осип, а едно лице чувствува силно чешање и печење.

Дури и пред појавата на осип на трупот, грбот, градите по должината на нервните стебла, постои чувство на печење, прикажување, чешање - симптоми на невралгија. Кога се појавува осип, станува многу едноставно да се одреди типот на болеста.

Мало чувство на печење во областа на срцето може да се појави од други вирусни заболувања. Во овој случај, слабост, гадење, висока температура се додаваат на чувството на печење.

Кога набројувате што други болести во областа на срцето може да предизвика чувство на печење, не треба да се заборави за меѓуребрената невралгија. Младите неискусни лекари често ја мешаат со cardiological болести, бидејќи тие всушност имаат слични симптоми, иако постојат разлики.

Со меѓуребрена невралгија, нервните корени во меѓуребрениот простор или по должината на 'рбетот се нарушени или воспалени, болката зрачи и гори во срцето. Причините за ова може да бидат траума, остеохондроза, хипотермија, претходна инфекција, физичко оптоварување.

Како да разликувате невралгична болка од болка во срцето? Со меѓуребрена невралгија, се забележува следново:

 • Со длабоки вдишувања, кивање, кашлање, навалување и вртење на телото, чувството на печење се интензивира.
 • Ако започнете да ги палпирате меѓуребрените простори и градната коска на места што пациентот ги означува како точки на болка, тогаш тој веројатно ќе извика од болка, бидејќи палпацијата има тактилен ефект директно на воспалениот нерв.
 • Дури и ако првите две точки укажуваат на невралгија, пациентот сепак треба да го отстрани електрокардиограмот со цел да се исклучи срцевата патологија. Ако ЕКГ се покаже нормално, тогаш cardiolлогичките проблеми можат безбедно да се отстранат и причините за болката да се сметаат за невралгични.

Аневризма на аортата

Ендокрини нарушувања

Горењето во срцето може да биде предизвикано од хипертироидизам. Ова е зголемено производство на тироидната жлезда стимулирачки хормон од тироидната жлезда.

Покрај болка во горење, се појавуваат и:

 1. Чести отчукувања на срцето.
 2. Диспнеа.
 3. Зголемен горен притисок и долен долен.
 4. Болка во стомакот.
 5. Потење.
 6. Раздразливост.
 7. Можни се нарушувања на менструалниот циклус кај жени и намалување на потенцијата кај мажите.

Исто така, горењето во градите може да биде предизвикано од хормонална нерамнотежа за време на менопаузата.

Болката е сигнал од телото за проблем. Постојат многу болести на ендокриниот систем, придружени со болка во градите. Тие не се ограничени на болести на тироидната жлезда.

Работата на целиот организам зависи од состојбата на ендокриниот систем. Честопати, болестите се придружени со палпитации, замор и болка во градите што наликува на болка во срцето.

Хормонална инсуфициенција може да се појави и во женското и во машкото тело. Ситуацијата е опасна затоа што повлекува не само влошување на благосостојбата, туку и нарушувања во работата на многу системи и органи. Човечкото тело е предмет на многу промени во текот на животот, што доведува до нарушување на хормоналниот систем.

Дијагностицирањето на ситуацијата е комплицирано од фактот дека симптомите можат да личат на срцеви заболувања:

 • болка во градите;
 • аритмија;
 • нервоза;
 • главоболка;
 • скокови под притисок;
 • несвестица.

Ситуацијата е опасна бидејќи во отсуство на соодветен третман може да предизвика појава на хормонална тахикардија.

Функцијата на миокардот директно зависи од производството на одредени хормони.

 1. Адреналинот, произведен од надбубрежните жлезди, помага да се зајакне и нормализира активноста на срцето.
  zhzhenie v oblasti serdtsa 8 - Кои патологии можат да предизвикаат чувство на печење во срцето
 2. Хормоните што содржат јод се произведени од тироидната жлезда и имаат зајакнувачки ефект врз срцевиот мускул.
 3. Се произведува панкреатичен хормон глукагон, кој е одговорен за бројот на срцеви контракции.

Секое прекршување во хормоналниот систем повлекува патолошки промени во миокардот. Постои забрзано чукање на срцето, горење и болка во срцето, недостаток на воздух.

Херпес зостер

Болест предизвикана од вирус на варичела-зостер. Истиот вирус предизвикува сипаници, кои на многумина им се познати од сеќавањата од детството. Но, не секој знае дека по варичелата, вирусот може да остане во организмот. Кога се појавуваат провоцирачки фактори, вирусот може да се активира, по што се појавуваат ќерамиди.

Лесно се лекува болеста, по што телото развива стабилен имунитет. Карактеристичен симптом на патологија е горење и силна болка во погодената област. Тие се влошуваат ноќе и луѓето можат да го мешаат ова со кардиоваскуларни болести.

Дијагноза и диференцијална дијагноза

A cardiolогист ќе помогне да се справи со срцеви заболувања. Ова е специјалист кој ќе ги пропише потребните прегледи, дијагностицира и пропишува третман на постоечки или почетни болести.

За дијагноза, се користат различни методи на испитување. Првиот е електрокардиограм, кој ќе помогне да се утврди присуството на оштетување во срцевиот мускул. Овој преглед може да се направи со дополнителна физичка активност, што ќе помогне да се утврди степенот на влошување на срцето поради фиксација на крвниот притисок и отчукувањата на срцето.

За да се регистрира работата на срцето околу часовникот, се користи инсталација на монитор Холтер, кој ја мери работата на срцето под одредени оптоварувања. За да се анализира квантитетот и квалитетот на срцевиот шум и срцевиот звук, се прави фонокардиографија, а ехокардиографијата ќе помогне да се види работата на срцето на екранот на ултразвучниот монитор.

Како дополнителни методи, се користи магнетна резонанца, со која можете да утврдите присуство на интервертебрална хернија, исто така предизвикувајќи горење во градите, FGDS, испитување на состојбата на гастроинтестиналниот тракт за пептичен улкус или гастритис и томографија на електронски сноп, утврдува присуство на калцификации на најмалите во срцевите садови, овој метод ви овозможува да ја идентификувате болеста додека не се појават првите симптоми.

Пред овие прегледи, пациентот мора прво да помине клинички тестови за да утврди кој тип на дијагноза треба да се изврши. Современите истражувачки методи помагаат да се утврди присуството на болеста во најраните фази на нејзиниот развој и да се спречат сериозни компликации.

Во какви било ситуации кога некое лице доживува дури и мала непријатност во срцето, се препорачува да контактирате со специјалист кој ќе ги препише потребните прегледи.

Дијагнозата треба да се спроведува без оглед на сериозноста на клиничките симптоми, бидејќи знак како чувство на печење во градите од левата страна може да укаже на прилично сериозна болест, на пример, миокарден инфаркт.

Списокот на активности е како што следува:

 • собирање поплаки, физички преглед;
 • тонометрија, пулсометрија;
 • OAC, OAM, биохемија, тестирање на хормони;
 • ЕКГ, ехокардиографија, Холтер;
 • Х-зраци: панорамска слика на градите, КТ, МСКТ;
 • МНР;
 • Ултразвук на тироидната жлезда, абдоминални органи;
 • EGDF

Со карактеристични симптоми, лекарот спроведува диференцијална дијагноза, со што се елиминираат болести кои се слични на знаците. Со цел точно да се постави дијагнозата, лекарот мора да има високо професионално ниво.

Слична дијагноза се спроведува во неколку фази:

 1. Симптомите што одговараат на наводната болест се утврдуваат.
 2. Се утврдува точната карактеристика на идентификуваниот симптом.
 3. Диференцијација. Користење на посебна листа за споредување или исклучување на симптомите на наводната болест.
 4. Анализа на добиените информации. Ако се заклучи дека симптомите не одговараат на предвидената дијагноза, болеста е исклучена.
 5. Изјава за конечна дијагноза.

Дијагнозата се заснова на карактеристичните знаци забележани кај пациентот:

 • анамнеза;
 • мерење на притисок;
 • утврдување на очигледни симптоми (отежнато дишење, оток, физичка состојба);
 • потврда дека знаците се поврзани со нарушена срцева активност, а не со болести на други органи;
 • лабораториско и инструментално испитување;
 • ЕКГ;
  onemenie paltsev ruk prichiny i lechenie 7 - Кои патологии можат да предизвикаат чувство на печење во срцето
 • Х-зраци
 • ехокардиографија.

Како да се дијагностицира утврдува лекарот што посетува.

Методи на лекување на различни видови на патологија

инфаркт миокарда (1) - Кои патологии можат да предизвикаат чувство на печење во срцето

Во текот на животот, 'рбетот е подложен на голем стрес. За да се одржи нејзината еластичност, флексибилноста е тешка, особено на постара возраст. Секоја болест се карактеризира со одредени симптоми. Болката во градите е еден од карактеристичните знаци за патологии поврзани главно со трупот на човекот.

остеохондроза

Болест на интервертебрален диск. Локализацијата на болката зависи од тоа каде се појавила патологијата во 'рбетот. Најчеста манифестација е болка во грбот, која се дава на областа на градите. Особено често, таквата болка се појавува во случај да се појави остеохондроза во регионот на градниот кош или цервикалниот дел.

Покрај болката, се појавуваат симптоми кои личат на кардиоваскуларни заболувања:

 • вртоглавица;
 • губење на свеста;
 • главоболка;
 • тинитус;
 • грутка во грлото;
 • несвестица;
 • отежнато дишење;
 • замор;
 • ексцитабилност

Набиен нерв

Патологијата се јавува при стискање на нервните корени што се протегаат од главниот канал на 'рбетниот мозок. Ова е секогаш придружено со силна болка. Местото на изгледот зависи од тоа во кој дел на стискање на 'рбетот се случил. Најчесто страдаат од лумбален, торакален, грлото на матката. Кога стискате во цервикалниот 'рбет, постои остра болка при пукање, која се протега до сечилото на рамото, градите.

Карактеристична карактеристика на ваквите болки е тоа што тие се интензивираат за време на ноќен одмор, за време на кашлање, смеење, при кивање и со силна возбуда.

Срцевите заболувања одземаат илјадници животи секоја година. Тие можат да доведат до попреченост, да ја лишат можноста да живеат полн живот.

одишка (3) - Кои патологии можат да предизвикаат чувство на печење во срцето

За третман на срцеви патологии, лекарите користат три групи лекови:

 • нитрати;
 • разредувачи на крв
 • лекови за запирање на срцеви напади;
 • комплексни препарати.

Назначувањето не може да се направи независно, за да не се влоши состојбата.

Не е секогаш можно целосно да се ослободите од болести на мускулно-скелетниот систем. Но, за да се минимизира бројот на напади, се ослободи од болка во градите е сосема можно.

Обично ова е комплексна терапија пропишана од лекар користејќи ги следниве лекови:

 • нестероиди (олеснување на воспалението);
 • 'рскавица кои поправаат хондропротектори;
 • мускулни релаксанти кои го намалуваат мускулниот тонус;
 • витамински комплекси;
 • лекови кои ги нормализираат метаболичките процеси.

Лековите се земаат орално или се администрираат интравенски, интрамускулно. За силна болка, може да се препорача блокада на новокаина. Имињата и дозата на лекови ги одредува лекарот што посетува.

Болест на дигестивниот тракт е доста тешко да се дијагностицира. Третманот со лекови може да го препише само вашиот лекар. Пациентот независно го нормализира начинот на живот и исхраната. Важно е да се исклучат лошите навики, употребата на масни, пржени, зачинети јадења. Да го диверзифицирате менито со производи богати со витамини, протеини, влакна.

Од лековите може да се препишат:

 • аналгетици;
 • ензимски препарати;
 • спазмолитици;
  zhzhenie v oblasti serdtsa 12 - Кои патологии можат да предизвикаат чувство на печење во срцето
 • антациди;
 • адстрингентни препарати;
 • антихолинергици.

При третман на такви патологии, потребно е да се земаат лекови пропишани од лекарот што посетува. Важно е редовно да користите додатоци на јод. Позитивни резултати даваат хормонска терапија.

Хормонската терапија може да се спроведе само по препорака и под надзор на лекар. Патологии од ваква природа често се јавуваат во позадина на малигни неоплазми. Потоа, операцијата е неопходна.

Традиционалните медицински методи не ја исклучуваат употребата на традиционална медицина, како и:

 • хомеопатијата;
 • употреба на витамински комплекси;
 • магнетотерапија;
 • акупунктура;
  zhzhenie v oblasti serdtsa 13 - Кои патологии можат да предизвикаат чувство на печење во срцето
 • јодотерапија.

Третман со VSD

Третман на вегетоваскуларна дистонија обезбедува интегриран пристап кон проблемот, помагајќи да се влијае на активноста на целиот организам. Ако постои сомневање за патологија, се препорачува да се консултирате со cardiolогист, ендокринолог, психотерапевт и невролог. Ако ги следите сите овие препораки и ја исполнувате задачата, тогаш прогнозата е поволна.

Важно е да се идентификува и елиминира причината за патологијата, да се врати позитивната рамнотежа помеѓу нервниот и автономниот систем.

Терапијата со лекови ја пропишува лекарот што посетува, пациентот може самостојно да преземе голем број превентивни мерки:

 • исклучи алкохол;
 • откажете се од пушење;
 • не злоупотребувајте силен чај, кафе;
 • нормализирајте го режимот на одмор, ноќен сон најмалку 8 часа;
 • научете да ги контролирате сопствените емоции во стресни ситуации;
 • обезбедете балансиран внес на производи од калиум и магнезиум.

Многу експерти препорачуваат Тонгинал, што помага да се нормализира активноста на вегетативниот систем.

Горењето во срцето може да се активира со приклештен нерв за време на поместување на интервертебралните дискови.

Исто така, болка во печење во градите е карактеристична за остеохондрозата на торакалниот 'рбет. Во исто време, исто така, постои болка во 'рбетот, чувство на вкочанетост. Болката се зголемува со подигнување на рацете и остар здив.

Третманот на остеохондроза е комплексен, вклучувајќи земање лекови, физиотерапија, терапевтски вежби.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic