Вегетативно-васкуларна дистонија, која лекарот третира со кого да контактира

Дијагнозата на дистонија се спроведува со исклучок на органска патологија. Секоја дијагностичка лабораториска и инструментална техника се распаѓа на слабо проучуваниот автономен нервен систем.

Ова се должи на фактот дека земјите се придржуваат до медицината базирана на докази, што ви овозможува да ја потврдите секоја дијагноза со дијагностички резултати. Со VVD, не може да се утврди органска патологија, така што изобилството поплаки се припишува на психосоматски манифестации.

Во Руската Федерација, и покрај медицината за осигурување, која, во теорија, треба да ги покрие сите потребни дијагностички мерки со протоколи, не е секогаш можно да се утврди точната генеза на поплаки. Во овој случај, емпириски се поставува дијагноза на VVD и се препишува терапија.

vsd kakoj vrach lechit 4 - Вегетативно-васкуларна дистонија, која доктор лекува со кого да контактира

Во приватни клиники и регионални болници опремени со најнова опрема, која е во состојба да ги изврши најсложените лабораториски дијагностички методи, дијагнозата на дистонија е доста ретка. Благодарение на ваквите можности, тие ја откриваат точната причина за поплаки и спроведуваат соодветна терапија.

Во областите на периферијата, главниот дијагностички метод што се користи за да се сомнева во IRR е субјективно испрашување на пациентот. Тој треба да одговори на прашањата од тестот, врз основа на реакциите на неговото тело. Таквите прашалници можат да бидат обезбедени од обични терапевти на кои пациентите одат како дел од бесплатната медицина. Патологијата се третира симптоматски, поради ова болеста се смета за хронична и бара редовно следење и превентивен третман.

Стандарден начин

За секое лице што живее во нашата земја, во случај на здравствени проблеми, се препорачува да се консултирате со локален лекар. За ова, има за цел да ве води до вистинскиот специјалист и да советува за клучни прашања. Ако болеста е од општа природа, на пример, грип, тогаш локалниот лекар ќе ви препише рецепт и ќе ви даде боледување.

И, ако се сомневате во вегетоваскуларна дистонија, тој ќе ве насочи „во круг“. Haveе мора да поминете низ различни лекари: гастроентеролог, cardiolогист, невропатолог, уролог, ендокринолог, психотерапевт. Ако ова е доволно, тогаш со методот на исклучување на специфични болести ќе бидете утврдени со IRR. Во спротивно, тие ќе соберат повеќе податоци користејќи дијагностика.

Ако веќе сте воспоставиле вегетоваскуларна дистонија, тогаш податоците сепак ќе одат во картата за медицинска евиденција во клиниката каде што сте регистрирани. Со оваа картичка, можете да закажете состанок со вашиот локален лекар кој ќе ве упати на вистинската ординација.

Лекувањето на VVD со лекари е проблематично: еден психотерапевт или cardiolогист не може да го стори ова! Затоа, веќе ќе ги слушате упатствата на лекарот на кого сте биле упатени. Ако се појават нерешени прашања, вратете се повторно кај вашиот локален полицаец, кој ќе ви каже што понатаму.

За третман да даде позитивен резултат

Вегетоваскуларната дистонија се манифестира со голем број карактеристични симптоми, од кои зависи од тоа кој лекар да контактира со ВВД.

 • 1470494952 vsd2 - Вегетативно-васкуларна дистонија, која лекарот лекува со кого да контактираНарушувања во кардиоваскуларниот систем. Манифестира во промена на ритамот на срцето, крвниот притисок, болката во срцето. Понекогаш симптомите се слични на знаци на миокарден инфаркт или хипертензија, поради што лекарот мора да биде а cardiolогист за дијагностицирање на ВВД.
 • Синдром нервозно дебело црево. Дијагнозата може да биде независна или во комбинација со вегетоваскуларна дистонија. Болеста се манифестира со постојани нагони за дефекација, во некои случаи - лажни, недостаток на апетит, гадење и повраќање. Гастроентеролог е вклучен во оваа патологија.
 • Зголемено потење поврзано со нарушена инервација на потните жлезди. Едно лице, без оглед на временските услови и физичката активност, многу се поти. Со такви симптоми, потребно е истовремено да се побара помош од дерматолог и невролог.
 • Респираторен синдром. Се манифестира со често плитко дишење, што доведува до вртоглавица и нарушување на свеста. Со зголемена вентилација на белите дробови, се препорачува консултација со општ лекар или пулмолог.

Лекарот пропишува третман на VVD само по диференцијална дијагноза. Затоа, првото нешто што лекарот треба да се осигура дека пациентот навистина страда од вегетоваскуларна дистонија.

Лекарот кој третира VSD пропишува лекови за да спречи развој на можни компликации. За жал, не е секогаш можно да се избегне оштетување на други органи. Главната компликација се смета за вегетативна криза, чии главни знаци се чукање на срцето, напади на паника, треперење и зголемен крвен притисок. Во овој случај, третманот треба да го спроведува невролог.

vsd kakoj vrach lechit 7 - Вегетативно-васкуларна дистонија, која доктор лекува со кого да контактира

Покрај тоа, постои висок ризик од развој на вагинална криза, која се карактеризира со вртоглавица, оштетен ритам на срцето, намален притисок и општа слабост на телото. Невропатологот е исто така вклучен во запирање на вагиналната изоларна криза.

Бидејќи VVD е комплекс на симптоми, потребно е сеопфатно да се третира.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Гастроентеролог

Специјалист во дигестивниот систем ќе се обиде да ја нормализира работата на цревата ако не работи стабилно. Dietе се припише диета, се препорачува диета и се препишуваат лекови.

Cardiolогист

Во случај на прекршувања во циркулаторниот систем, ќе ве третира специјалист за срце и крвни садови.

Може да подлежите на дополнителна дијагностика, што е оправдано. На крајот на краиштата, треба да бидете сигурни дека симптомите не се претвораат во a cardiological болест.

vsd kakoj vrach lechit 3 - Вегетативно-васкуларна дистонија, која доктор лекува со кого да контактира

Тука не можете без рецепт и поштеден режим. Ние мора да се покоруваме, само дојдовме на лекар.

Невропатолог

За одредени нервни нарушувања, треба да се консултирате со специјалист за нервен систем. Овој лекар треба да ги провери сите сомнежи што може да ги има за време на прегледот:

 • Може да се стисне некој нерв?
 • Дали има доволно снабдување на неврони со хранливи материи?
 • Дали има некои абнормалности во структурата на вашиот нервен систем?

Ако најде нешто, тогаш третманот ќе биде соодветен. Понекогаш, патологијата тука може да се елиминира побрзо отколку во другите системи. Потоа, има надеж: наскоро ослободете се од IRR.

Уролог

Со често мокрење, тие исто така можат да бидат испратени до уролог. Но, најчесто со VSD, причината тука е неуспехот на нервниот систем, режимот и исхраната.

Ендокринолог

Ако имаше хормонална инсуфициенција, тогаш треба да ја разберете вашата физиологија. Како да се организира производство на хормони, ќе ви каже ендокринолог. Можно е тој да ве испрати кај невролог или психијатар за да ги утврди причините за повредите во телото.

Во процесот на одење на лекарите не занесувајте: запомнете за вашето здравје. Лекарите понекогаш сакаат да лекуваат, но треба да лекувате VVD, а тоа го прават само лекари од природата. Затоа, за да не се лекувате, малку внимавајте на вашето здравје сами. Најдобриот лекар за VSD е вие ​​самите!

Сакате да излечите VVD? Потоа направете го следново:

 1. Вклучете се во психо-обука.
 2. Земете ја енергијата на природата како лек.
 3. Насочете ги вашите нервни импулси да го стабилизираат варењето.
 4. Опуштете ги садовите под топол туш и направете ги да се намалуваат од струи на ладна вода.
 5. Насмевка се на странец на улица и нахрани мачка бездомник.
 6. Направете нешто убаво со вашата сакана и договорете си го животот.

vsd kakoj vrach lechit 1 - Вегетативно-васкуларна дистонија, која доктор лекува со кого да контактира

Благодарам луѓе за вашите постапки ќе донесат повеќе придобивки отколку да одите кај лекарите. Ова е домашна психотерапија. Отворете го патот кон животот за вашето здравје, и ВВД ќе заборави: каде живеете!

Кој лекар најчесто се повикува на пациент за VSD? Првите што излегоа со општи поплаки се педијатри (кај дете) и терапевти (кај возрасни) на амбулантско ниво. Лекарот, во зависност од преваленцата на поплаки на пациентот, го упатува на специјалисти со тесен профил: невролог (ако некое лице се жали на главоболка, вртоглавица, губење на свест, итн.) Или cardiolогисти (со главна жалба за нарушување на срцето).

Дијагностицирање на болеста најчесто бара болничко следење на пациентот од страна на медицинскиот персонал. Изобилството на поплаки често предизвикува паника кај самиот пациент, што дополнително ја влошува состојбата. Самата терапија може да се спроведе на амбулантско ниво, со исклучок на епизоди на криза. Тие можат да се појават за време на периоди на егзацербација, почесто во позадина на емоционално или физичко преоптоварување.

За жал, не постои специфичен лек што може да го регулира влијанието на симпатичкото стебло на 'рбетниот мозок (што го претставува симпатичкиот систем) и вагусниот нерв (главниот претставник на парасимпатиката). Болеста обично се третира со лекови кои ги ублажуваат симптомите. Овие вклучуваат:

 • Ноотропици (пирацетам, пикамилон, фенибут и други).
 • Адаптогени (адаптол, тинктури на елеутерококус, глог, гингобилоба и така натаму).
 • Седативни лекови (персен, ново-пасит, парен и други).
 • Витамини (Магнелис Б6, Магнерот, кардиомагнил и други).
 • Транквилизатори (седуксен, елениум, нозепам и други).
 • Антидепресиви (ципралекс, деприм, азафен и други).

Физиотерапевтски методи насочени кон активирање на систем чие функционирање е намалено и смирување на преовладувачкиот систем се исто така ефикасни. Најефективната акупунктура. Мошне често тие користат неконвенционални методи, на пример, музикотерапија.

Во случај на доминација на вагиналниот систем, потребна е стимулативна терапија за промовирање на активирање на симпатијата - контрастен туш, електрофореза и дарсонвализација и други методи. Ако напротив, пациентот има хипертонична форма на VVD, тогаш треба да се смират симпатиите со релаксирачки техники - СПА процедури, релаксирачка масажа, ароматерапија и така натаму.

Неодамна, во централните болници во Русија, какви било знаци на автономна дисфункција не можат да сторат без консултација со психотерапевт. Еве кој често третира VSD во Европа и САД.

Главната причина за овој третман е тоа што патогенетскиот механизам за развој на симптомите на ВВД е директно поврзан со нарушувања на нервниот систем, и згора на тоа, со нарушувања на менталната состојба. Ова е потврдено од причините за кризните епизоди: на прво место - стрес или депресивно расположение. Паничните напади, кои честопати ги придружуваат кризите, исто така бараат корекција што ја даваат овие терапевти.

Професионалци за ментално здравје препишуваат антидепресиви и лекови за смирување. Сепак, главниот метод на лекување се уште сесии за психотерапија, за време на кои лекарот е во состојба да го балансира менталното здравје на неговиот пациент, значително намалувајќи ја вознемиреноста.

Дијагнозата на IRR е многу тежок процес, кој бара вклучување на такви специјалисти:

 • невропатологот;
 • cardiolогист;
 • уролог;
 • гастроентеролог;
 • ендокринолог;
 • други специјалисти.

Третман на вегетоваскуларна дистонија е тежок процес кој бара интервенција и психолози. Тие ќе можат да ја утврдат причината за стресот и да му помогнат на лицето да се справи со тоа. Без ова, третманот не би бил целосен. Покрај тоа, само невролог или cardiolогистот нема да може да се справи со болеста медицински.

Покрај тоа, постои висок ризик од развој на вагинална криза, која се карактеризира со вртоглавица, оштетен ритам на срцето, намален притисок и општа слабост на телото. Невропатологот е исто така вклучен во запирање на вагиналната изоларна криза.

Зачувајте ја врската или споделете корисни информации во социјалното. мрежи

Дали имате или се сомневате во вегетоваскуларна дистонија? И кај кој лекар да оди со карактеристичните знаци на ВВД? Ова прашање се јавува кај многу пациенти, бидејќи VSD се смета за комплекс на симптоми. Ајде да одлучиме во оваа статија: каде треба да одите?

Гастроентеролог

Тука не можете без рецепт и поштеден режим. Ние мора да се покоруваме, само дојдовме на лекар.

Невропатолог

Ендокринолог

Докажано е дека огромното мнозинство на луѓе на планетата се соочува со вегетоваскуларна дистонија, инаку - ВВД. Речиси секогаш, оваа болест е придружена со невроза. Тие се манифестираат крајно болно за една личност, тој доживува многу непријатни и болни сензации. Поради широкото ширење на овие патологии, потребно е да се знаат нивните симптоми и да се разбере со кој специјалист треба да се контактира доколку бидат откриени.

Вегетоваскуларна дистонија е болест со многу симптоми: од главоболки и висок крвен притисок до изразена вознемиреност и спазматични мускулни напади. Прво на сите, се јавува дистонија на церебралните садови. Неврозата е последица на стресот кој се доживува подолго време.

 • престанок со пушење;
 • продолжен сон;
 • Антидепресиви.

  Зошто е потребен психотерапевт?

  Учеството на психотерапевтите во повеќето случаи е потребно за решавање на проблемите со VVD. На пример, пациентите можат да се жалат на симптоми во градната коска, но прегледот не покажува дека има проблеми со срцето, додека некое лице има напади на паника неколку пати. Неврологот смета дека оваа ситуација е типична за VVD, спроведува терапија според стандардната шема, фокусирајќи се на третман на нервниот систем. Сепак, состојбата се влошува по третманот.

  Типичен пример е дека специјалистот промаши ментално нарушување, бидејќи тоа не е негова професионална насока. Понатаму, специјалистот не е во можност, по сопствена иницијатива, да утврди какви било ментални нарушувања. Ова не укажува на принципот на етика и целокупната работа на медицинската индустрија.

  Преориентација кон психотерапија веднаш дава позитивен резултат, пациентот успеа да го врати здравјето, нервните нарушувања престанаа да се чувствуваат.

  Ние ги набројуваме вообичаените лекови:

  • Антидепресиви.
  • Транквилизатори.
  • Невролептици.
  • Ноотропски лекови.

  Карактеристики на методите за превенција и лекување

  Бета-блокаторите се насочени кон нормализирање на крвниот притисок и отчукувањата на срцето.

  Експертите се цврсто убедени дека сеопфатниот третман на неврози и VVD не може да биде успешен без вклучување на психотерапевтска техника. Таа е насочена кон идентификување на основната причина за болеста. Искусен психијатар ќе му помогне на пациентот да ги разгледа своите проблеми од страна, да ги процени, да научи да живее поинаку, без вознемиреност и депресивно расположение. Помошта на таков специјалист е исклучително важна фаза на патот кон закрепнување.

  Употребата на гимнастика со VVD и невроза ќе помогне значително да се ублажат главните симптоми. Разновидни редовни вежби ќе го ослободат пациентот од главоболки, остеохондроза, грчеви во мускулите, грчеви и проблеми со спиењето.

  Лекарите препорачуваат вклучување долги прошетки на чист воздух, пливање, часови по јога во секојдневниот живот. Утринските вежби 20 минути ќе бидат исклучително корисни за такви пациенти. Но, треба да избегнувате премногу интензивни вежби, остри скокови, тие можат да му наштетат на вашето здравје.

 • масажа на грлото на матката и лумбалниот дел;
 • постапка на електрофореза во вратот;
 • ладен и топол туш;

  Сите овие методи се многу ефикасни во третманот на невротични нарушувања, но на секој пациент му се доделува индивидуален метод во зависност од состојбата и симптомите.

 • Svetlana Borszavich

  Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
  Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
  Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
  Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

  Detonic