Видови камења во бубрезите слика и опис

Зошто камењата во бубрезите се опасни?

Сега во светот, многу луѓе страдаат од уролитијаза, која се карактеризира со присуство на камења (калкули) во бубрезите.

Постојат многу причини за нивно појавување, најчести се:

 • Недостаток на сончева светлина, а со тоа и витамин Д.
 • Прекумерна потрошувачка на зачинета, кисела, солена храна.
 • Инфекција.
 • Болести на гастроинтестиналниот тракт и генитоуринарниот систем.

Симптомите на присуство на камења зависат од нивниот тип, но главно се следниве:

 • Досадна болка во грбот, особено во лумбалниот регион.
 • Тешкотии при мокрење, често придружени со болка.
 • Зголемување на притисокот.

Ако не побарате медицинска помош навремено, времето може да се изгуби. На крајот на краиштата, каменот расте скоро постојано, некои видови се многу бавни, а некои се премногу брзи. Постепено, каменот се меша со нормалниот одлив на урина од бубрезите и истовремено предизвикува болка со различен интензитет.

Покрај тоа, можно е да се додаде заразна болест, што може да доведе до пиелонефритис, кога воспалителниот процес во бубрезите започнува да е хроничен.

Во медицинската пракса, честопати имало случаи на гноен воспаление на бубрезите, што доведува до нарушување на функционирањето на овој орган и, соодветно, може мирно да доведе до толку позната болест како бубрежна слабост.

Но, во особено напредни случаи, процесот е неповратен, а пациентот може да се подложи на операција за отстранување на бубрегот.

Затоа, кога ќе се појават првите симптоми на камења, веднаш треба да се консултирате со специјалист и да подлежите на целосен тек на испитување.

Класификација

Постои прилично голема класификација на камења во бубрезите:

Според бројот на камења:

 • Осамен.
 • Двојно.
 • Тројно.
 • Повеќекратно.

Според формата на камењата:

 • Овална
 • Круг.
 • Корал (со гранки во форма на гранки)
 • Триаголник.
 • Конусна

Во зависност од локацијата:

 • Еднострано.
 • Билатерална.

Во зависност од преовладувачката камена компонента:

 • Хемиска супстанција
  • Урати (урична киселина или нејзини соли)
  • Фосфати и карбонати (соли на фосфорни и карбонски киселини)
  • Оксалати (калциум сол на оксална киселина)
  • Струвити.
 • Органска материја
  • Цистински камења.
  • Камења од ксантин.
  • Камења во холестерол.
  • Протеински камења.

Видови камења во бубрезите

Дозволете ни да се задржиме подетално на камењата, обединети со таков критериум како составна супстанција. Навистина, во зависност од одреден вид камења, симптомите на болеста, како и процесот на лекување, во голема мера ќе зависат.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Урата

Има жолта боја. Тие имаат тврда конзистентност и мазна или зрнеста површина.

урат148 - 11

Долго време, уратите, кои се наоѓаат во човечкото тело, може да не се чувствуваат на кој било начин, болките може да се појават сосема неочекувано во лумбалниот регион, додека можат да бидат насочени кон стомакот или во регионот на мочниот меур.

Како дополнителни симптоми на болеста, може да се забележи појава на сериозни треска, како и гадење и повраќање.

Нема да биде можно да се детектираат калкули од овој тип со помош на анализи и рендгенски зраци, неопходен е ултразвук. Уратите може да се најдат и во мочниот меур и во уретерот и бубрезите.

Овој тип на пресметка главно се појавува во присуство на болести на дигестивниот систем, со голема количина на урична киселина, со гихт, кога се јаде вода со слаб квалитет, со недоволно мобилен животен стил, со недостаток на витамини од групата Б, во организмот, кога јадете голем број солени и кисели производи.

За да се ослободите од уратите, не е потребна хируршка интервенција, доволно е да се придржувате до специјална диета, која вклучува употреба на голема количина млечни производи и храна што содржи растителни компоненти и да пиете големи количини на пијалоци кои содржат алкали, вклучувајќи минерални вода

Струвити

Тие имаат светло сива или бела боја и имаат мазна или малку груба површина.

str119 - 13

Анализата на урината, во која ќе се наоѓаат кристалите, ќе помогне да се утврди присуството на струвит во бубрезите.

Главната причина за формирање на струвит е инфективноста, како и алкална реакција на урината.

Овие камења имаат тенденција да растат брзо и да добиваат корална форма. Во основа, струвитите се отстрануваат само со хируршка интервенција.

Ако камењата не се многу големи, тогаш тие можат да се елиминираат со изведување на бубрежна литотрипсија, кога камењата се кршат со помош на ласер или ултразвук, почесто без употреба на анестезија или перкутана литотомија - ендоскопска операција, при што мал засек на кожата се прави, а камењата се кршат во бубрегот под дејство на нефроскоп поврзан со него со специјална цевка.

Оксалати

Тие имаат темна боја (сива, темно кафеава или црна), а нивната форма е слична на кристал со остри рабови слични на шила.

- Видови камења во бубрезите фотографија и опис2019

”Наслов =” - 16 типови камења во бубрег фотографија и опис ”>

Оксалатите се појавуваат најчесто во бубрезите со сериозен недостаток на витамин Б6, како и со зголемена содржина на аскорбински и оксални киселини во крвта и урината.

Во третманот на оксалати, диетата без сол е секогаш присутна, придружена со намален внес на јаглехидрати.

Присуството на оксалати се манифестира со присуство на следниве симптоми:

 • Досадна болка во страната.
 • Промена на бојата на урината до жолтеникаво црвена боја.

Ултразвучно скенирање ќе помогне да се откријат такви камења во бубрезите.

Можете да се ослободите од овие видови камења користејќи конзервативна техника, чија употреба е можна со мали димензии на оксалати, чија суштина ќе биде во ублажување на болката, подобрување на квалитетот на одливот на урина, употреба на лекови со литолитик (растворање камења) ефект, на пример, Cyston, Rovatinex, Ginjaleling “.

Покрај конзервативните методи на лекување, можно е да се користи литотрипсија - дробење камења без употреба на абдоминална хирургија, но со користење на ласер или ултразвук.

Најчесто, се изведува хируршка интервенција, која може да се спроведе на следниве начини:

 • Пиелолитотомија, кога инцизија се прави главно на задниот wallид на бубрежната карлица.
 • Нефролитотомија - отстранување на калкулите се изведува преку засек направен во бубрежната паранома.
 • Ресекција на бубрег, кога каменот е отстранет од бубрегот заедно со неговиот погоден и непоправлив дел,
 • Нефректомија, кога бубрегот е целосно отстранет.

Изборот на одреден метод на лекување, како и видот на хируршката интервенција, зависи од фазата на болеста и големината на камењата во бубрезите.

Фосфатни камења

Бојата на таквите камења е светло сива или бела, тие се претежно мазни, но може да имаат малку груба површина. Тие се во состојба брзо да растат, но нивната форма не дозволува оштетување на бубрегот.

стр11 - 17

Фосфатите може да се формираат во присуство на инфекција, нарушен метаболизам, како и прекумерна потрошувачка на млечни производи, па дури и нагло менување на преференциите на вкусот, на пример, преминување кон вегетаријанство.

Симптомите на присуство на овој тип на пресметка се како што следува:

 • Појавата на болка и акутна болка во лумбалниот регион, постепено се претвора во стомакот или гениталиите.
 • Присуство на крв во урината.
 • Зголемена телесна температура.
 • Тешкотии при мокрење.

Фосфатната карпа може да се открие главно со употреба на рентген.

Ако калкулите се мали, тогаш можете да се ослободите од нив следејќи диета, јадејќи значителна количина минерална вода, земајќи еден од следниве лекови: „Цефтриаксон“, „Канефрон“, „Уролесан“, „Бисептол“, „ Папаверин “,„ No-shpa “.

Хируршката интервенција се користи само во присуство на големи примероци на фосфатни камења. Во овој случај, се прави или литотрипсија или нефректомија.

Цистински камења

Еден од ретките видови на камења во бубрезите. Тие имаат жолта боја и кружни.

ts148 - 19

Манифестацијата на камења е сведена на појава на најсилна болка во стомакот, од која е скоро невозможно да се ослободи дури и од земање лекови против болки.

Главната причина за појава на камења во цистин е таква наследна болест како цистинурија, што е метаболичко нарушување.

За третман, се користи диета со натриум, лекови: "Пенициламин", "Тиопронин" и "Каптоприл". За големи камења се користи литотрипсија. Сепак, можно е целосно да се ослободите од оваа болест само со извршување на трансплантација на бубрег.

Како што можете да видите, присуството на камења во бубрезите е прилично сериозен проблем, па затоа не треба да го одложувате третманот.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic