Болки во шевовите во областа на срцето предизвикува што да се прави

Зошто се непријатни сензации кај мали и постари деца? Причините може да го вклучуваат следново:

 • Тие не се поврзани конкретно со патологијата на срцето, тоа се функционални болки во срцето што се јавуваат за време на растот на детското тело.
 • Вегетативно-васкуларна дистонија предизвикува сечење на левата градната коска или левата пазуви.
 • Нарушувања од други органи и системи: 'рбетот, нервниот систем, дигестивниот систем (на пример, билијарна дискинезија). Болката „дава“, зрачи во регионот на срцето.
 • Повреди на градите. Тие се чувствуваат како остра болка во срцето и градната коска. Во случај на повреда, модринка, фрактура, итно треба да контактирате со трауматологија или да повикате брза помош.
 • Наспроти позадината на настинката, непријатноста укажува на воспаление на миокардот. По воспалено грло, може да се појават шарлах, стрептококна инфекција, болка, неправилно функционирање на срцето. Таквите услови бараат итна консултација со лекар.
 • Абнормална коронарна циркулација, перикардитис. Болките се карактеризираат како стегачки, се протегаат до вилицата, вратот и рамото. Со перикардитис, тие се поврзани со дишење и се опишуваат како притискање зад градната коска.
 • По операцијата на срцето. Се појавува како досадна болка зад градната коска. Мора да се пријави кај лекарот што посетува.

Кај деца од 4-7 години, оваа состојба може да биде поврзана со патологија на билијарниот тракт. Болката во овој случај се перцепира како давање во срцето. Гастроентеролог ќе се занимава со третман на ова прекршување.

Болки во шевовите поврзани со брзиот раст на телото често се јавуваат кај деца од 6-8 години и постари. Срцевиот мускул расте, но садовите зад него не продолжуваат. Болката се појавува од време на време за време на физички напор, движење, трчање или брзо одење.

Децата на возраст од 9-10 години често имаат болка во срцето поради вегетативно-васкуларна дистонија. Тие се локализирани во регионот на срцето и даваат лево. Интензитетот на болката е умерен, понекогаш се интензивира, дури и во мирување.

Друга честа причина за болка на оваа возраст се промени во 'рбетот (сколиоза или рана остеохондроза). Нервите се стиснуваат, чувство дека срцето боли.

Промените во вообичаениот начин на живот, разводот на родителите, трансферот во ново училиште и други трауматски ситуации често стануваат извор на болка во областа на срцето кај децата. Експертите ги припишуваат на нарушувања на нервниот систем. Детето вели дека градите болат или боцкаат.

Тинејџерите се многу подложни на трауматски психолошки ситуации, промени во расположението. Тие често имаат такви болки за време на силен стрес или страв, на пример, за време на испит. Интензивната болка трае околу 3 минути, а потоа исчезнува. Обично, во однос на cardiology, не се откриени прекршувања, и тие се припишуваат на нарушување на нервниот систем или вегетативно-васкуларна дистонија. На возраст од 13-14 години, хипертрофијата на срцевиот мускул често станува извор на болка како резултат на интензивниот раст на телото.

Сепак, мора да се запомни дека поради хормонални промени во телото на 11-12 години, хроничните болести може да се влошат кај адолесцентите или може да се појават нови. Не можете да ги оставите жалбите на детето без надзор, подобро е да го играте безбедно и да спроведете целосен преглед.

Традиционално, секоја болка во градите, особено во левиот дел, се припишува на срцеви заболувања. Иако тоа понекогаш е случај, слични симптоми се јавуваат кај низа други болести. Меѓу нив:

 • меѓуребрена невралгија;
 • миозитис;
 • невроза;
 • белодробни заболувања;
 • остеохондроза.

Оваа болест е стиснат или воспаление на меѓуребрениот нерв. Постојат многу причини: од спиење во непријатна положба до инфекции, како што е херпес.

 • горење;
 • пецкање во погодената област;
 • мускулно грчење;
 • зголемена болка со кашлање или ненадејно движење.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Миозитис

Ова е воспалителен процес кој влијае на скелетните мускули. Луѓето велат „разнесени“, „испружени во нацрт“, иако тоа не е единствената можна причина.

Болни сензации се интензивираат на студ и кога се чувствувате, понекогаш има оток и црвенило на кожата.

Невроза

Невротична возбудена состојба што има физички манифестации: грутка во грлото, што се меша со голтање и зборување, грчење на мускулите на лицето. Покрај тоа, понекогаш едно лице е екстремно возбудено, ја опишува својата состојба во сите бои, а во други случаи му е тешко да поверува дека има невроза: се чувствува смирено, а сите искуства се одвиваат во „позадина“, имајќи само физички манифестации.

Болести на белите дробови

Бронхитис, туберкулоза, воспаление на сврзното ткиво може да предизвика акутна болка, која се интензивира со длабоко дишење. Покрај тоа, температурата обично се зголемува и се појавува кашлица.

остеохондроза

Следниве манифестации припаѓаат на оваа болест:

 • вкочанетост на рацете;
 • вртоглавица;
 • мускулна слабост.

Остеохондрозата може да се меша со срцеви заболувања, тоа предизвикува зголемување на притисокот.

Ако се исклучат горенаведените болести, тогаш може да се посомнева во срцеви заболувања.

Овој вид срцево нарушување е придружен со брз замор, раздразливост, понекогаш промени во пулсот, а притисокот обично не отстапува значително од нормата.

Миокарден

Тоа е артериска тромбоза што предизвикува некроза на срцевиот мускул. Сензациите на шевовите се даваат во вилицата, грлото, левата рака. Кожата станува бледа и мирна. Често нападот е придружен со металоиди и гадење, што доведува до губење на свеста. Имунитетот на нитроглицерин помага да се разликува срцевиот удар.

Ангина пекторис

Лумбаго во овој случај е резултат на вазоспазам поради недоволен проток на крв. Симптомите многу потсетуваат на срцев удар - болката се дава и на раката и вилицата, се појавува гадење. И не е изненадувачки, бидејќи токму со ангина започнува срцев удар. Главната разлика помеѓу овие состојби: со ангина пекторис по земање на нитроглицерин, болката почнува да се смирува.

Перикардитис

Воспаление на надворешните мембрани на срцето. Може да бидат предизвикани од вируси или бактерии. Други симптоми: брзо, неправилно чукање на срцето, слабост, треска. Понекогаш е присутна сува кашлица.

Тоа е задебелување на theидовите на една од коморите. Понекогаш се манифестира со зголемен пулс и намален притисок, отежнато дишење, но ова е ретко - обично болеста продолжува без манифестации.

Коронарен спазам

6a30e776d98538175ef95251e4e533b5 - Болки во шевовите во областа на срцето предизвикува што да се прави

Ова е нагло стеснување на коронарните садови. Болката се појавува наутро, често во мирување.

Всушност, со горенаведените патологии, не е срцето што боцка воопшто. Пациентите имаат непријатна сензација во градите, па првото нешто за кое размислуваат се, се разбира, срцеви проблеми, иако не се.

Во посебна група на причини за пецкање во регионот на срцето, вреди да се припишат заболувања во кои нема патолошки промени во срцето, но сепак боли:

 • Вегетативни нарушувања.
 • Кардионевроза.
 • Хормонални нарушувања, вклучително и оние со менопауза и ПМС.
 1. Растечки болки. Кога растот на крвните садови не оди во чекор со растот на срцевиот мускул. Детето е хиперактивно, постојано во движење. Срцевиот систем не може да се справи со физичката активност. Со краток одмор, болката се смирува, но се појавува редовно неколку месеци. Обично поплаки за болка во шевовите на левата страна на градниот кош, понекогаш дава на пазувите. Може да дадете тинктура од корен од мајчина душица или валеријана, од една капка до еден кг од тежината на детето. Но, пред тоа, консултација со педијатар cardiolогист е задолжителен.
 2. Остеохондроза или сколиоза. Болката во срцето на детето ќе биде разновидна, сето тоа зависи од природата на искривување на 'рбетот.
 3. Невроза. Болка во болка, придружена со пецкање. Се манифестира со зголемена физичка или емоционална вознемиреност.
 4. Детето претрпело заразна болест: тонзилитис, грип, итн Болка може да се појави во рок од еден месец по болеста. Се развива вирусен кардитис, ревматизам. Болката е придружена со општа малаксаност, болка во зглобовите, почетна фаза на интоксикација.
 5. Ангина пекторис. Остра болка при кашлање, кивање, длабоко дишење, трчање.
 6. Абнормална коронарна циркулација. Стегајќи болка, дава на вратот, рамото.
 7. Поразот на циркулацијата на крвта на коронарните или големите садови, почесто се јавува со вродени срцеви заболувања. Болката е тапа, дава на раката, рамото, влошена од кашлање.
 8. Нарушена регулација на срцето обично се дијагностицира кај адолесценти. Шиење на болка, локализирано во горниот лев дел на градите, во отсуство на физички напор.
 9. Перикардитис, два вида на болка:
 • Плевралната болка, поврзана со респираторни движења, се влошува со кашлање или длабок здив, поради плевритната компонента на инфективниот плеуроперикардитис.
 • Болка, притискање на болка под градите, варира од мала до остра, со длабок здив интензивиран. Тоа се случува со инфективен перикардитис. Може да се исуши, додека болката исчезнува, а при преглед на бебето, се слуша отчукување на срцето.

Телото на еден млад човек или девојче од периодот на пубертетот претрпува хормонални, физиолошки и психо-емоционални промени и често дава дефекти, кои се изразени во непријатност и болка. Да се ​​погоди зошто тинејџер има болки во градите не е секогаш лесно.

Понекогаш зад болката во срцевата зона има проблеми со сосема различни органи и системи. Затоа, потребна е консултација со лекар и дијагноза со цел да се исклучат патолошките состојби. Најчестите причини за болка во зоната на срцето кај адолесцентни деца се:

  слајд 2 29 - Болки во шевовите во областа на срцето предизвикуваат што да праватНевроциркулаторна дистонија (NDC). Околу две третини од болката во регионот на срцето паѓа врз неа. Се јавува при каква било дефект на нервниот систем.

Често ги има cardiolлогички проблеми - миокардитис, миокардиопатија. Ваквото оштетување на срцевиот мускул може да биде поврзано со метаболички нарушувања, алергии, одредени видови на заразни болести, особено горниот респираторен тракт.

Овие вклучуваат тонзилитис, тонзилитис, холециститис, па дури и кариес на забите. Прво, се открива причината за болката и се третира основната болест, која спречува такви срцеви патологии како дистрофија на срцевиот мускул или формирање лузна во миокардот.

Ревматските болки кај адолесцентите се доста сериозни. Најчесто тие се јавуваат неколку недели откако претрпеле болки во грлото, шарлах, фарингитис. Главните симптоми се треска, болка во зглобовите, понекогаш оток, општа слабост.

Ревматизмот е предизвикан од патогени стрептококи, неговиот третман е долг и се спроведува во болница, санаториуми. Во тешки случаи, можен е развој на срцеви заболувања.

 • lechenie prolapsa mitralnogo klapana - Бодот во шевовите во областа на срцето предизвикува што да се правиНецелосното затворање на митралната валвула на срцето кај адолесцентите доведува до досадна болка во пределот на градниот кош. Со навремено дијагностицирање и лекување, овој проблем лесно се решава.
 • Cardiological патологии, промени во срцевиот мускул, срцеви мани и васкуларни проблеми се карактеризираат со продолжена, постојана болка и се предмет на итно лекување.
 • Кај девојчињата, пред почетокот на менструалниот циклус, може да се појави болка во градите, што е сосема нормално за овој период на развој.
 • Болни сензации во градите во возрасна група од 12-18 години можат да предизвикаат невроза, невралгија, стискање на корените на нервните влакна на 'рбетниот мозок поради искривување на' рбетот.
 • Недостатокот на карнитин во телото, кој е одговорен за доставување на неопходните корисни материи до клетките, исто така е полн со болка во срцето. Извори на карнитин се млечни производи, риба, пилешко, мисирка, говедско и телешко месо.
 • Прекумерното вежбање е исто така негативно. Особено штетни се несистематски тренинзи „додека не паднете“, што го осиромашуваат кардиоваскуларниот систем.
 • img7 3 - Бодот во шевовите во областа на срцето предизвикува што да се правиХиподинамија - ниска моторна активност за тинејџерско дете е полн со негативни последици за CVS. Значи, протокот на крв во срцето се намалува, како резултат на намалувањето на циркулацијата на крвта, што значи дека срцевиот мускул не добива соодветна исхрана. Како резултат, срцето и крвните садови не толерираат дури и мали оптоварувања.
 • Кај адолесцентите, често се следат различни видови на аритмии, тие не носат очигледна болка, но се откриваат за време на прегледот.
 • Како брзо да му помогнете на детето

  Првото нешто што родителите треба да го сторат кога детето се жали на болка во градите или област на срцето е да се смири. Запомнете, не сите болки во срцето зборуваат точно за а cardiolлогичко нарушување.

  Побарајте од детето да ја смени положбата на телото - легнете или седнете, длабоко вдишете. Ако болката престане, најверојатно причината е приклештен нерв, треба да ја проверите 'рбетот. Можеби ваквите сензации укажуваат на сколиоза или почеток на остеохондроза, што ќе помогне да се идентификува педијатриски ортопед.

  Ако нападите на болка се случуваат постојано - ова е добра причина за одење на лекар и испитување. Педијатарот ќе испрати ЕКГ, ехокардиографија, доколку е потребно - на рентген. Според резултатите од студијата, ќе биде јасно што предизвикува болка, кој специјалист треба да го примени за специјализиран третман. Со навремен пристап до медицинска нега и строго почитување на сите препораки на лекарот, ќе биде можно навремено да се идентификуваат сериозни прекршувања и да се излечат.

  1mvavm - Бодот во шевовите во областа на срцето предизвикува што да се прави

  Ако болката не помине за кратко време, родителите не треба да паничат, бидејќи со нивното однесување тие можат дури и да го исплашат бебето. Неопходно е да му се обезбеди на детето доволно свеж воздух, повикајте брза помош.

  Пред доаѓањето на лекарите, таблета глицин, валеријана или валидол е дозволена ако детето е постаро од 5 години. Не секогаш бебето контактира со непозната тетка од лекар, затоа, пред да пристигне лекарот, треба да се обидете да откриете од детето каква болка, колку е болна, точното место на болката. Треба да прашате со мирен, самоуверен глас, не бидете нервозни ако бебето не може интелигентно да одговори.

  Како да препознаете срцев удар

  Миокарден инфаркт и напади на ангина не се случуваат секогаш класично, исто така е можна атипична клиничка слика што имитира други болести, на пример, меѓуребрена невралгија или стегнати нервни корени во 'рбетот. Затоа, вреди да се разбере кои симптоми можат да разликуваат вистински срцев удар од пецкање во срцевиот регион на не-cardiolлогичка природа.

  Срцевата болка со исхемија на миокардот ги има следниве карактеристики:

  • Се појавува во позадина на силна возбуда или за време на физички напор (кревање тегови, вежбање во теретана, брзо одење, трчање, качување по скали итн.).
  • Пациентите го карактеризираат како компресивно, печење. Но, можно е срцето едноставно силно да боцка.
  • Болеста дава во левата рака, во сечилото на рамото, во вратот.
  • Непријатните сензации се зголемуваат ако некое лице продолжи да пцуе, да се нервира, да трча итн.
  • Во мирна состојба, пациентот станува полесен.
  • Нитроглицеринот ослободува од напад на болка, но со миокарден инфаркт, тој, како анестетик, е неефикасен. Неговите пациенти се дадени за да спречат уште поголемо оштетување на срцевиот мускул.

  Во прилог на болка во срцев удар, постои остра слабост, вртоглавица, се појавува ладна пот, чувство на задушување, паника. Ако некое лице долго страдало од срцеви проблеми, секое продолжено непријатност во градите треба да се смета како срцев удар.

  Во болести на 'рбетот и меѓуребрената невралгија, пецкањето во срцето обично има блиска врска со моторната активност и положбата на пациентот: во едната положба, срцето боли, во другата не. Ако причината за болката е гастритис или панкреатит, непријатноста обично се активира со јадење.

  Во невролошки и автономни нарушувања, пецкање во срцето може да се појави одеднаш и да трае со часови. Физичката активност во такви ситуации не ја влошува благосостојбата на пациентот, туку напротив, дури и се подобрува. Јасно е дека нитроглицеринот во сите овие ситуации не ја намалува болката во срцето.

  Симптоми на болка во срцето

  Како да препознаете според поплаките на бебето дека непријатноста е предизвикана од чувства во срцето? Слични болки кај децата обично се карактеризираат идентично:

  • се чувствува во центарот на градите, дава лево - во вратот, рамото, раката, под сечилото на рамото;
  • кратко, се јавуваат при напади;
  • поврзани со физичка активност, се појавуваат во движење;
  • предизвикани од психо-емоционален стрес;
  • детето е опишано како угнетувачко или шевове;
  • добро запрен од седативи.

  Со проблеми во срцето, тие се свртуваат кон педијатар, кој го насочува кон ултразвук и ЕКГ кон а cardiolогист. Можеби ќе ви требаат тестови од други специјалисти. Ако основната причина не е во полето на cardiology, тогаш ќе ви треба помош од невролог, гастроентеролог или ортопед.

  Кај адолесцентите со „синдром на младо срце“, вегетативни нарушувања, се јавуваат нарушувања во тонот на крвните садови на срцевиот мускул. Причината за ова е голем број на невро-хормонални фактори својствени за пубертетот.

  Во прилог на шевови или болка во регионот на срцето, кај деца над 12 години кои страдаат од оваа патологија, постојат:

  • диспнеа;
  • зголемен ритам на срцето;
  • зголемено потење;
  • карактерот се менува кон нерамнотежа.

  Понекогаш се јавуваат главоболки, предизвикани од хипертензија, која се развива поради прилично тесен лумен на артериите со зголемен волумен на срцето. Детето може да почувствува несигурност, вознемиреност, паника. Кога слушате, знаците на аритмија се јасно видливи.

  Што да правам: како да се лекува, итна помош

  За да дознаете зошто детето често се жали на болка во срцето, бебето е однесено на педијатар, а потоа и на педијатриски cardiolогист. А. cardiolогист, пред сè, пропишува премин на ЕКГ (дозиран и дневно) и ултразвук на срцето. Ако се исклучи срцевата патологија, ќе биде потребно дополнително да се испитаат од други специјалисти.

  За да се исклучи повредата на структурата на 'рбетот (сколиоза), ортопедот упатува на рентген и компјутерска томографија. Ако детето се чувствува полошо после јадење, консултирајте се со гастроентеролог за да ги исклучите болестите на дигестивниот систем. Детето треба да го прегледа невролог за да дијагностицира или побие детска невроза.

  Ако детето постојано се жали на карактеристични болки, тогаш cardiolогист по прегледот пропишува соодветна терапија. Понекогаш може да биде потребна хируршка интервенција. Но, почесто може да се ослободите од проблемот со прибегнување кон едноставни правила и пропишан третман.

  лекови

  При идентификување cardiological патологии, само специјалист одлучува што да стори за да се спаси тинејџерот од болка. Најчесто пропишани седативи (Глицин, Фенибут) за да се намали нивото на емоционален стрес. Добар резултат се дава со земање тинктури Motherwort од 10-15 капки двапати на ден.

  Алтернатива

  Во повеќето случаи, овој проблем не бара посебна терапија. За да се олесни состојбата на детето, доволно е да се прилагоди режимот на денот:

  1. Добар одмор, престој на свеж воздух и долг сон се многу важни.
  2. Менталниот стрес мора значително да се намали.
  3. Интензивната физичка активност е непожелна, како и нивното целосно отсуство.
  4. Ефективно утринско бришење до половината, капење, контрастен туш.

  За да се зајакне резултатот, како и да се избегне кардијалгија кај адолесцентите, исто така, треба да се преземат превентивни мерки.

  Без оглед на тоа зошто срцето боцка и под кои околности, треба да одите на лекар. Само специјалист може да ја утврди причината и што да прави во одредена ситуација - терапевт, cardiolогист, невропатолог.

  Ако болката првпат се појавила и не можете да утврдите со што е поврзана, контактирајте го вашиот лекар. Ако симптомите биле порано, а причината е утврдена од специјалисти, можете да ги следите нивните препораки или повторно да се консултирате и да ве испита соодветниот специјализиран лекар. Така, вие не само што може да ја олесни состојбата, туку и целосно да ја излекувате предизвикувачката болест.

  Важно е да се запамети! Неприфатливо е самостојно да се донесе конечна одлука за причините и третманот на убодната болка во срцето. На крајот на краиштата, не само вообичаена, туку и опасни болести можат да се кријат зад нив. Сè што е можно е да си помогнете себе си или на болна личност, кога прободувањето започна одеднаш и многу силно. Но, ако состојбата не се подобри, не заборавајте да повикате брза помош на телефон 103!

  Општите мерки на прва помош дома вклучуваат:

  • Мир - без оглед што правите, седнете или легнете, пронајдете позиција во која болката ќе се намали.
  • Свеж воздух - можете да излезете надвор или да ги отворите вратите и прозорците во просторијата, обезбедувајќи бесплатен пристап до кислород. Но, одење, одење или правење други активни движења не вреди.
  • За силна болка, земете анестетик: Панадол, Кетанов, Нимесил, Парацетамол, Ибупром, Аналгин.
  • Ако претпоставената причина е срцева патологија, вегетативно-васкуларна дистонија, невроза или стрес, пијте еден од лековите: Валидол, Корвалмент, Корвалол, Барбовал, Валеријан, Персен.
  • Бидете сигурни да направите мерење на крвниот притисок и отчукувањата на срцето. Доколку се нормални, најверојатно причината не е поврзана со оштетување на срцето.
  • Не земајте нитроглицерин ако болката е чиста споена и не е придружена со чувство на компресија зад градната коска или низок крвен притисок. Така, можете само да направите штета.
  • Ако, и покрај укажаната помош, по 30-40 минути состојбата не е подобрена, не заборавајте да повикате брза помош (телефон 103).

  Како што покажува искуството, најчесто (70% од случаите), колитис во срцето поради иритација на меѓуребрените нерви. Таквата болка периодично им пречи на луѓето многу години, но никогаш не доведува до сериозни последици. Во 25%, болката со прободување е сигнал за опасни, но излечиви болести, а само во 5% од случаите сигнализира услови опасни по живот. Но, ниту една статистика не дава право да го потцени овој симптом!

  Што да направите ако срцето прободе? Прва помош

  Постојат две општи правила за сите случаи на прободување болка во срцето: запрете каква било физичка активност и заземете хоризонтална положба. Тогаш треба да го олесните пристапот до кислород, на пример, одврзете ги копчињата на кошулата или отворете прозорец.

  Следните чекори ќе бидат насочени кон разбирање барем приближно што предизвикува болка. За да го направите ова, треба да ги измерите пулсот и крвниот притисок - дали има отстапувања од нормата. Ако сè е во ред, треба да се обидете да земете длабок здив или кашлица - болката ќе се интензивира или не. Ако трае неколку минути, можете да го испитате лицето надворешно: дали има оток и црвенило на кожата, како реагира на допир.

  Во случај кога е познато дека болката е предизвикана од меѓуребрена невралгија или воспаление на мускулното ткиво, треба да земете антиинфламаторни лекови и да нанесете сува топлина.

  Симптомите на невроза се ослободуваат од седативи; во течна форма, тие дејствуваат доста брзо.

  Ако природата на сензациите наликува на миокарден инфаркт, спазам на коронарните садови или напад на ангина пекторис, нитроглицеринот треба веднаш да се стави под јазикот, така што побрзо ќе влезе во крвта. Ако постои оваа дрога во форма на спреј, тогаш тоа ќе дејствува уште побрзо. Ако нема нитроглицерин при рака, треба да земете аспирин. Исто така, треба веднаш да повикате брза помош.

  Во случај кога се појавил срцев удар кај некоја личност во близина, треба да се обидете да го смирите, да легнете така што горниот дел од телото е малку подигнат и да дадете лекови. Ако жртвата ја изгубила свеста, потребно е да се продолжи со индиректна масажа на срцето.

  Што да правам дома ако срцето прободе

  Cardiolогичните болести не можат секогаш да се лекуваат дома. Повеќето од овие патологии претставуваат опасност за животот на пациентот, затоа, тие бараат сериозен третман во болница. Но, гастроентеролошките и невролошките проблеми можат да се борат дома.

  дијагноза на срцеви заболувања diagnostika serdca - Бодот во шевовите во областа на срцето предизвикува што да прави

  Ако причината за пецкање во срцето е гастритис или хроничен панкреатит, на пациентот му се покажува диета и лекови за нормализирање на дигестивниот процес. Во остеохондроза, физиотерапевтски вежби, пливање, одење и навистина каква било физичка активност се сметаат за основни компоненти на третманот. Нема да биде можно да се намали сериозноста на болката во градите со меѓуребрена невралгија без антиинфламаторна терапија и физиотерапија.

  Во случај на автономни нарушувања и кардионевроза, нападот на болка во срцето може да се запре со помош на седативи (Корвалол, Валеријана, тинктури од мајчино млеко, итн.) Последователно, ваквите пациенти препишуваат лекови на нервниот систем, како и витамини и лекови кои го подобруваат метаболизмот. Покрај тоа, пациентот мора:

  • Нормализирајте го денот (мора да спиете најмалку 8 часа)
  • Повеќе да се биде на чист воздух.
  • Избегнувајте немири, конфликтни ситуации.
  • Одбијте производи и навики штетни за нервниот систем. Особено, не може да се зборува за пушење и пиење алкохол, злоупотреба на кафе и јак чај, чоколади, слатки.
  • Оди на пливање.
  • Вежбајте тонични третмани со вода, на пример, секојдневно туширајте контраст.
  • Направете утрински вежби.

  Со хормонални нарушувања, ПМС и менопауза, правилно избраната хормонална терапија помага да се подобри благосостојбата и да се елиминира непријатноста во срцето. Сепак, не помалку важно од земањето лекови пропишани од лекар за такви пациенти е доволна физичка активност, урамнотежена исхрана, добар сон, одмор и редовен интимен живот.

  Зубкова Олга Сергеевна, медицински набудувач, епидемиолог

  Превентивни мерки за малолетници

  Спречување на болка во срцето во адолесценцијата се состои во набудување на правилниот начин на живот, умерена алтернација на физички и ментални вежби. Спортските активности за време на адолесценцијата се многу пожелни. Пливање, трчање, веслање, скијање најдобро одговара - тие ги развиваат градите, респираторниот систем.

  Важна улога игра правилната исхрана:

  • pravilnoe pitanie - Бодот во шевовите во областа на срцето предизвикува што да се правиисклучување од исхраната на нездрава храна како чипс, брза храна, слатка сода;
  • збогатување на храна со калиум и магнезиум, неопходни за срцето (се наоѓаат во банани, цвекло, лубеници, пченични никулци, печени компири, суво овошје, трици).
  • менито на тинејџерот треба да содржи храна збогатена со калциум: ферментирано млеко, алги, леќата, јајца, овесна каша;
  • Витамин Д (треска од црн дроб, јајца, рибино масло) и фосфор (ореви, јајца, сирење, риба) се исто така неопходни за функционирање на младиот организам.

  Младинскиот организам активно се развива, за време на пубертетот, сите органи и системи растат многу брзо. Хормоналната позадина е сè уште нестабилна, што значи дека еден тинејџер може да доживее емоционални и физиолошки проблеми. Понекогаш резултираат со болка во срцето.

  Многу често, ваквите непријатни сензации се нормални реакции на физиолошки процеси што се случуваат во телото. Понекогаш cardiolсе појавуваат ogical патологии. И во двата случаи треба да се консултирате со лекар за да избегнете негативни последици.

  Во адолесценцијата, сè уште е лесно да се прилагоди начинот на живот на детето, навиките на јадење, одмор и спиење, рамномерно да се дистрибуира физички и ментален стрес за да се ослободат од болките во срцето што произлегуваат од „младешкото срце“. Подеднакво важна е и психолошката атмосфера дома и во општеството. Елиминирање на стресни ситуации и позитивен став ќе му помогнат на детето да заборави на непријатните сензации во областа на срцето.

  За да не се пропушти почетокот на развојот на опасна болест кај тинејџер, што носи непредвидливи последици, па дури и попреченост, родителите треба внимателно да го следат здравјето на нивните деца, нивната исхрана и психолошката состојба.

  1. Ако има чувство на прободување или влечење во областа на срцето, вреди да се провери детето со а cardiolогист за прекршувања во работата на срцето.
  2. Потребно е да се посети педијатар со деца болни дури и со безопасна настинка. Само тој ќе може точно да каже зошто детето било болно и да препише лекови кои придонесуваат за целосно закрепнување без компликации.
  3. Внимателно следете ги децата со вишок телесна тежина или, обратно, со мала тежина, за адолесценти чиј раст и развој е пред нормалните параметри на возраста. Тие се изложени на ризик да добијат срцеви заболувања.
  4. Важно е да се создаде здрава, мирна околина околу детето. Тој не треба да биде нервозен и да покажува прекумерна вознемиреност поради проблеми во семејството.
  5. Дури и најболните деца треба да се занимаваат со остварливи спортови неколку пати неделно и не заборавајте да правите секојдневни утрински вежби.
  6. Во менито на детето, мора да внесете црвено месо, млеко, риба, јајца и зеленчук со овошје.

  На адолесцентите им се препорачува да поминат најмалку два часа на ден на свеж воздух. Покрај тоа, годишен преглед од А. cardiolогист е задолжителен.

  Svetlana Borszavich

  Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
  Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
  Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
  Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

  Detonic