Синусна аритмија на срцето - што е опасно, што е тоа, третман, лекови, што да правам

Оваа аритмија не се смета за отстапување од нормата, бидејќи претставува забавување на срцевиот ритам при вдишување и забрзување при издишување, поради што се нарекува респираторно. Како по правило, кај здрави луѓе се забележува поради фактот што во различни фази на дишење се менува влијанието на вагусниот нерв на синусниот јазол.

Овој вид аритмија често се забележува кај деца и адолесценти, како и кај возрасни со вегетоваскуларна дистонија, мозочни заболувања или претходна тешка инфекција.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Тахиаритмија

Се дијагностицира ако пулсот надминува 80 отчукувања во минута и во мирување. Ако ова се случи за време на немири, стрес, вознемиреност или физички напор, состојбата не се смета за отстапување од нормата.

Како по правило, тахиаритмијата е знак на проблеми со циркулацијата на крвта, автономниот нервен систем и тироидната жлезда. Опасно е затоа што, поради пренапорна работа, срцето не е исполнето со крв во вистинска количина, затоа се нарушува снабдувањето со крв во ткивата, органите и самото срце. Оваа состојба е опасна со намалување на крвниот притисок и миокардна исхемија, а потоа и со исхемија на срцето и срцев удар.

Брадиаритмија

За разлика од претходниот тип, брадиаритмија се дијагностицира ако пулсот не достигне 60 отчукувања во минута. Оваа состојба се развива ако има предуслови во форма на:

 • склеротични промени во миокардот;
 • ендокрини нарушувања;
 • миокардитис;
 • срцева исхемија;
 • продолжен пост;
 • слаб синусен јазол;
 • хипоксија на мозокот и нарушувања на циркулацијата.

Со брадиаритмии, покрај недоволниот ритам на срцето, пациентот страда од вртоглавица, слабост, болка во срцето. Покрај тоа, несвестицата се јавува ако пулсот не надминува 40 отчукувања во минута. Оваа состојба е опасна со срцев удар.

Екстрасистола

1kuavy - Синусна аритмија на срцето - што е опасно, што е тоа, третман, лекови, што да правиме

Се дијагностицира ако срцевиот мускул или посебен дел од него направи предвремена контракција. Ова се случува, по правило, поради такви провокатори:

 • недостаток на калиум во телото;
 • психо-емоционално преоптоварување;
 • лоши навики - пушење, злоупотреба на кафе или чај;
 • миокарден оштетување како резултат на кардиосклероза;
 • миокардна исхемија или дистрофија.

Во оваа состојба, пациентот чувствува срце кое тоне, ненадејни потреси, чувство на вознемиреност и / или недостаток на воздух. За нормализирање на состојбата, ќе треба целосно да се ослободите од лошите навики и да преминете на правилна исхрана.

Лекарите ја делат синусната аритмија во неколку видови. Секој од нив се карактеризира со одредена фреквенција на контракција на срцевиот мускул.

Тахикардија

Состојбата се карактеризира со срцеви палпитации, над 80 отчукувања во минута. Во исто време, крвта нема време да ги пополни коморите на срцето целосно, што доведува до нарушувања во работата на срцевиот мускул и внатрешните органи. Тахикардија придружува болести како што се:

 • нарушување на циркулацијата;
 • проблеми со тироидната жлезда;
 • неправилно функционирање на автономниот нервен систем.
 • анемија;
 • хипертермија и сл.

Брадикардија

Во овој случај, срцето чука многу бавно, не повеќе од 60 отчукувања во минута. Состојбата е придружена со слабост, вртоглавица и болка во срцето. Со намалување на бројот на отчукувања на срцето до 40 и под, можни се услови на несвестица, па дури и срцев удар. Причини за брадикардија:

 • предозирање со лекови;
 • недостаток на тироидни хормони, итн.

Екстрасистола

Во овој случај, се забележува предвремена срцева контракција. Причините може да бидат:

 • емоционално преоптоварување;
 • недостаток на магнезиум, калциум и калиум во крвта;
 • лоши навики.

Синусниот ритам во нормата може да се карактеризира со отчукувања на срцето во рок од 60 - 80 отчукувања / мин со еднакви временски интервали.

Синусната аритмија е поделена на такви сорти:

 1. Синусна тахикардија. Овој вид синусна аритмија се карактеризира со зголемување на срцевиот ритам над 80 отчукувања / мин. Општо, за време на таквата болест, срцевиот ритам достигнува 90-120 отчукувања / мин, но понекогаш е и 150-160. Овој вид синусна аритмија е физиолошки за време на период на физички напор, психоемоционален стрес, за време на период на треска.
  Врз основа на зголемениот ритам на срцето, можно е приближно да се утврди температурата на телото, бидејќи срцевиот ритам на 1 степен е 8-10 отчукувања во минута. Патолошки процеси во синус тахикардија придружува хипертензија, исхемија, миокардитис, кардиомиопатија, срцеви мани.
  Појавата на тахикардија е карактеристична за невроза, анемија, хипотензија, тиротоксикоза, акутни и хронични инфективни лезии и токсични труења. sinusovaya arirmia - Синусна аритмија на срцето - што е опасно, што е тоа, третман, лекови, што да правам
 2. Синусна брадикардија. Овој вид аритмија се јавува кога срцевиот ритам е помал од 60 отчукувања / мин. Физиолошки, овој феномен се јавува кај физички обучени луѓе, за време на спиењето, во 2-та половина од бременоста.
  Физиолошката синусна брадикардија се карактеризира со недоследност - со физички стрес, срцевиот ритам може да стане поголем. Ова овозможува да се разликува синусната брадикардија од атриовентрикуларниот блок, при што, по напнатоста, срцевиот ритам ќе се забави.
  Исто така, се забележува при какви било заразни болести, продолжен пост, кардиосклероза, зголемен притисок во внатрешноста на черепот, хипотироидизам, труење со никотин и олово и предозирање со лекови.
 3. Респираторна аритмија. Неговата манифестација е во форма на несоодветен синусен ритам, при што се утврдуваат променливи периоди на забрзување и забавување на отчукувањата на срцето. За време на овој феномен, срцевиот ритам се зголемува во моментот на инспирација, а при издишување се намалува. Често може да се најде во адолесценцијата, кај млади здрави луѓе. Во текот на животот, респираторната аритмија ќе исчезне.
  Но, овој вид аритмија се јавува во периодот:
  • невроциркулаторна дистонија;
  • кога се опоравува од заразна болест;
  • во времето на патолошки процеси во мозокот.

Фази и симптоми

Синусната аритмија се манифестира постепено, што зависи од нејзината фаза:

 1. Умерен (благ). Како по правило, не се појавува на кој било начин. Може да се појави поради специфичните карактеристики на телото на одредена личност или да ја придружува староста. Фазата не е класифицирана како отстапување од нормата ако е предизвикана од хормонална нерамнотежа (често забележана кај адолесценти).
 2. Прв степен. Манифестира со нарушено дишење. Состојбата не предизвикува непријатност и често исчезнува без да предизвика загриженост кај луѓето. Сепак, понекогаш се јавува и честа несвестица, па затоа е задолжителна консултација со лекар. Како по правило, степенот е карактеристичен за адолесцентите за време на пубертетот, спортистите и постарите лица.
 3. Втор степен. Симптомите се веќе јасно манифестирани, презентирани во форма на силна слабост, замор и отежнато дишење. Како по правило, едно лице страда и од други срцеви заболувања.
 4. Изразено Ова е најопасната фаза, која бара компетентен третман. Јасно се манифестираат следниве симптоми - забрзан или слаб пулс (во зависност од видот на аритмија), болка во пределот на градите, низок крвен притисок, чувство на постојан недостаток на сон, општа слабост.

Деца

Кај здрави деца од предучилишна и рана училишна возраст, како по правило, тие се дијагностицираат со физиолошка (респираторна) аритмија на синусот, чие отсуство е знак на патологија на срцевиот мускул. Другите форми на аритмии веќе предизвикуваат загриженост и се предизвикани од такви причини:

 • тежок стрес;
 • психолошка депресија;
 • малформации на развој во цевка;
 • тумори и срцеви мани;
 • патологии на внатрешните органи;
 • наследна предиспозиција;
 • продолжени и тешки инфекции;
 • болести на миокардот.

543534avyavvvvvv - Синусна аритмија на срцето - што е опасно, што е тоа, третман, лекови, што да правам

Покрај тоа, децата на возраст од 6-7 и 9-10 години се вклучени во ризичната група поради нестабилна нервна состојба, како и во присуство на такви индикации како што се:

 • вишок тежина;
 • рахитис;
 • постнатална енцефалопатија;
 • болести на тироидната жлезда, срцето и крвните садови;
 • ревматизам.

Во многу случаи, оваа форма на аритмија кај деца и адолесценти поминува независно со возраста, но ако тоа не се случи, се пропишува поштеда физичка активност и целосна усогласеност со правилата за здрав начин на живот за да се спречат негативните последици. Во овој случај, само лекар може да препише ефикасен третман, откако извршил ЕКГ, при што ќе побара од пациентот да го задржи здивот.

Синусната аритмија предизвикува нарушување на срцевиот ритам, а исто така е нарушена спроводливоста на електронските внатрешни импулси. Оваа состојба може да биде безопасна или опасна, во зависност од видот на аритмијата и нејзината фаза. За прецизно дијагностицирање на состојбата, треба да контактирате со а cardiolогист или терапевт кој, доколку е потребно, ќе препише ефикасен третман или ќе препише превентивни мерки.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic