Апчиња за срце - список на имиња на лекови и лекови за зајакнување на срцевиот мускул

Бидејќи смртноста од кардиоваскуларни болести, и покрај сите достигнувања на модерната медицина, останува многу висока, научниците не престануваат да развиваат иновации за решавање на овој проблем. Ангина пекторис е во фокусот на медицинската фармакологија, бидејќи се смета за една од главните причини за ненадеен срцев удар. Навремена посета на лекар, избор на соодветна терапија со лекови е клучот за долговечноста на пациентите со ангина пекторис.

Постојат неколку основни режими за лекување на оваа форма на коронарна артериска болест со лекови, но сите тие се покоруваат на општите принципи на лекување на болеста:

 • постојан мониторинг на напади на миокардна исхемија;
 • спречување на прогресија на болеста;
 • спречување на негативни последици;
 • избор на потребни методи на лекување за регресија на ангина пекторис од каква било форма.

За ова, фармаколозите синтетизираат нови лекови кои се ефикасни во ангина пекторис. Лекарите врз основа на нив создаваат интегрирани режими на третман за сите форми на коронарна срцева болест.

Подготовките за ангина ги пропишува лекарот што посетува, земајќи ја предвид сериозноста на патологијата, индивидуалните карактеристики на една личност, се во корелација со неговата возраст, пол. Постојат неколку главни групи на лекови вклучени во третманот на овој симптом на IHD:

 1. Антиангинални лекови, чија цел е олеснување на исхемијата на миокардот, отстранување на болката, олеснување на хипоксијата, враќање на нормалниот проток на крв во коронарите:
 • Нитрати (нитроглицерин) - симптоматски лекови кои спречуваат напад на ангина пекторис под влијание на провоцирачки фактори за развој на исхемија или престануваат веќе да се појавуваат поради проширување на луменот на садовите. Тие создаваат зависност со прекумерна употреба, бараат пауза во приемот;
 • Антагонисти на калциум (Верапамил) - го блокираат протокот на калциум во клетките на миокардот, ја намалуваат неговата активност, го нормализираат срцевиот ритам, го намалуваат крвниот притисок, го запираат спазмот на коронарните артерии, го нормализираат протокот на крв во срцето;
 • Бета-блокатори (Бисопролол) - ја намалуваат побарувачката на кислород во миокардот, предизвикувајќи нормализирање на крвниот притисок и срцевиот ритам, имаат кумулативна способност, која ве принудува да ја прилагодите дозата на лекот, имате многу>tabletki ot boli v serdce 1 - Таблети за срце - список на имиња на лекови и лекови за зајакнување на срцевиот мускул

  Третман со лекови на ангина пекторис со антиангинални лекови подразбира употреба на лекови за спречување на срцева исхемија, можни компликации (АМИ). Суштината на дејството е да се елиминира нерамнотежата помеѓу побарувачката на кислород во миокардот и неговиот директен внес. Постојат општи контраиндикации за земање антиагинални лекови:

  • идиосинкразија;
  • стеноза на аортна валвула или митрална валвула;
  • хипотензија;
  • забавување на срцевиот ритам;
  • нарушена бубрежна функција, црн дроб;
  • кардиомиопатија;
  • глауком;
  • ONMK, AMI, шок, колапс, срцева тампонада, белодробен едем - сите акутни состојби;
  • воспаление на мембраните на срцето;
  • повреда на мозокот со висок интракранијален притисок, церебрална исхемија;
  • анемија.

  Најпознат претставник на категоријата е нитроглицерин.

  За да се постигне успех во однос на третманот, потребно е да се влијае на голем број на причински фактори кои предизвикале болка во срцето. Во исто време, невозможно е да се реши проблемот со земање на еден лек. За секој пациент, оптималната комбинација на средства и режим на третман се избираат индивидуално.

  Група лековиФункционално дејствоКои проблеми ги решава
  Рефлекс значиНамалете го интензитетот на силна болка.Тие се пропишани за вегетативно-васкуларна дистонија (VVD) и невралгија.
  Бета блокаториСо блокирање на соодветните рецептори, адреналинот се спречува да влезе во срцевиот мускул. Ова ви овозможува да го стабилизирате пулсот и крвниот притисок.Се користи во третман на аритмија, хипертензија и исхемична болест. Тие се одлична опција како превенција од срцев удар.
  Периферни вазодилататориТие имаат ефект врз мазните мускули на крвните садови, што придонесува за нивно ширење. Заедно со ова, се постигнува намалување на болката. Ефектот по земањето такви лекови се забележува по 3-5 минути.Погоден за превенција од срцев удар. Тие се користат во третманот на срцева слабост, коронарна болест и ангина пекторис.
  Калциум антагонистиЗабавете го процесот на внес на калциум до кардиомиоцитите, кои ја обложуваат празнината на срцето. Со нивно влијание, можно е да се прошират крвните садови, да се нормализираат отчукувањата на срцето и крвниот притисок.Пропишано кај хипертензивни пациенти и пациенти кои страдаат од тахикардија и срцева исхемија.
  АнтитромбоцитниТие спречуваат формирање на тромби, го минимизираат развојот на атеросклероза. Овој ефект се постигнува со подобрување на протокот на крв.Се препорачува за употреба при срцева слабост, атеросклероза, тромбоза.
  Статини, фибратиНамалете ја количината на лош холестерол во организмот.Тие дополнително се користат за висок холестерол.
  Елементи во траговиОбезбедете го срцевиот мускул со потребните супстанции.Тие се пропишани за превентивни цели за да се намали ризикот од развој на срцева исхемија.

  Најчесто користени лекови за болка во срцето се Корвалол, Валидол и Нитроглицерин. Тие се најевтината и најпопуларната пилула меѓу јадрата.

  Што се однесува до Корвалол, тој претходно беше издаден како решение. Но, поради појавата на форма на таблета, популарноста на капките нагло се намали. Ова се должи на леснотијата на користење на таблетите.

  Овој лек има седативно дејство. Тоа помага брзо да ја ублажи болната болка во областа на срцето предизвикана од стрес. Сличен ефект се постигнува поради седативното својство на Корвалол. Исто така, има спазмолитично дејство. Таблетите можат малку да ги прошират садовите и да го зголемат протокот на крв во миокардот. Но, во присуство на вистинска ангина пекторис, тие се неефикасни.

  Скоро сите јадра во кабинетот за домашна медицина имаат Валидол. Неговата цена не е висока, па затоа е достапна за широк спектар на потрошувачи. Се карактеризира со седативни и вазодилатациони својства, помага да се подобри протокот на крв во миокардот со лесна срцева слабост. Благодарение на тоа, се постигнува смирувачки ефект.

  Еден од ефтините лекови за срце е нитроглицерин. Тој е во состојба да го ослободи спазмот на крвните садови, придружен со конвулзии. Неговиот аналгетски ефект не се игнорира, што обезбедува брза елиминација на болката во срцето.

  Овој лек се докажа во третманот на ангина пекторис, кој се карактеризира со манифестации на пароксизмална болка на левата страна на градите. Успешно се користи и во сложениот третман на последиците од срцевиот удар.

  Во медицинската пракса, за третман на cardiological болести, препаратите Cardicet, Concor, Cormentol и Curriab се исто така особено популарни. Сега, откако се запознавте со имињата на апчиња за болка во срцето, треба да ги знаете карактеристиките на нивната употреба.

  Што да се земе за болка во срцето

  Садовите и срцето формираат единствен систем со комплексен механизам на дејствување и интерконекција со сите органи. Лекот за болка во срцето се избира поединечно. Индикации за неговата употреба се:

  • миокарден инфаркт (смрт на дел од срцевиот мускул);
  • воспалителни процеси во срцето - перикардитис, ендокардитис, миокардитис;
  • хипертрофични промени во различни слоеви и делови на срцето;
  • вегетоваскуларна (невроциркулаторна) дистонија, напади на паника;
  • метаболичка слабост во срцето предизвикана од неухранетост, недостаток на протеини, елементи во трагови, витамини, ендокрини заболувања, алкохолизам.

  Во зависност од причините за болката во срцето, се препишуваат лекови. Почесто тоа се апчиња. Главните групи на лекови се:

  1. Нитрати - се користи за да се спречи егзацербација на ангина пекторис, опоравување од срцев удар. Тие се контраиндицирани кај тешка хипотензија, акутен срцев удар, тампонада, анемија, колапс, шок.
  2. Вазодилататори - се користат за каква било форма на срцева слабост со цел да се инхибира нејзиниот напредок. Контраиндициран кај ангиоедем и до 18 години.
  3. Коронародилататорите се користат за лекување на неврози, ментални напади, дистонија, кардијалгија. Контраиндициран кај акутна цереброваскуларна акциза>

  Антиангинален ефект, ги релаксира мазните мускули, влијае на вените, ги намалува пред и после оптоварувањето

  Антиангинален, хипотензивен ефект, ги проширува венските садови, го зголемува капиларниот канал

  Антиангинален ефект, го намалува преоптоварувањето и преоптоварувањето

  Исхемија, ангина пекторис, хипотензија

  Ангина пекторис, пулмонална хипертензија, закрепнување по срцев удар

  Спречување на напади на ангина со исхемија

  Колапс, миокарден инфаркт, брадикардија, пулмонален едем, глауком со затворен агол

  Акутен срцев удар, шок, васкуларен колапс, хипотензија

  Срцева тампонада, шок, колапс, хипотензија, хиповолемија, возраст од 18 години, лактација

  Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

  Detonic за нормализација на притисокот

  Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

  Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

  Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic