Болка во срцето по миокарден инфаркт

Со миокарден инфаркт, крвниот притисок се зголемува, како резултат на што на срцето му треба повеќе кислород. Нестабилниот крвен притисок придонесува за појава на атеросклероза, која на крајот го блокира протокот на крв, поради што се формираат згрутчување на крвта и се појавува миокарден инфаркт. Овој феномен често завршува со смрт.

Оваа состојба се карактеризира со повреда на снабдувањето со крв во срцето, како резултат на што садовите се затнати. Покрај тоа, може да се појави срцев застој. Затоа, на пациентот му треба навремена помош.

Често, таквата болест се развива кај мажи по 40 години. Сепак, денес болеста може да се појави кај млади луѓе поради продолжен спазам на коронарните садови.

Сепак, ризикот од миокарден инфаркт се зголемува кај жени по 50 години. Покрај тоа, тие страдаат од оваа состојба многу потешко отколку мажите.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

симптоматологија

Ако се појави непријатност во градите при брзо одење или каква било друга физичка активност, тогаш овој симптом не треба да се игнорира. По одмор, состојбата често се враќа во нормала. Сепак, понекогаш непријатните сензации се локализирани не само во градите, туку и во другите делови на телото:

Малкумина ги поврзуваат ваквите симптоми со дефекти во работата на срцето, затоа не се спроведува навремен третман. Значи, ако се појават непријатни симптоми за време на физичка активност, тогаш треба да контактирате со а cardiolогист, бидејќи по ангина пекторис миокарден инфаркт скоро секогаш се појавува.

Ако непријатноста во градите е многу силна, тогаш треба да повикате брза помош, да земете нитроглицерин и да се обидете да се опуштите. Во отсуство на подобрување, можете да пиете друга пилула од лекот. Но, во овој случај, категорично е невозможно да се намали притисокот самостојно.

Главниот знак на миокарден инфаркт е интензивна болка во срцето. Се чувствува донекаде слично на ангина пекторис, но во овој случај непријатноста е подолга, а употребата на нитроглицерин нема терапевтски ефект.

Значи, следниве симптоми ја придружуваат блокадата на снабдувањето со крв во срцето:

 • појава на пролонгирана ангина пекторис;
 • бланширање на кожата;
 • диспнеа;
 • притискање и компресирање на болка што често зрачи во областа на сечилото, вратот, рамото и раката.

Времетраењето на нападите може да биде различно - до еден ден. Покрај тоа, тие се единечни или повеќекратни, односно се јавуваат една по друга.

За да се дијагностицира болеста, потребни се дополнителни тестови и студии. Покрај тоа, со исхемична некроза на миокардот, може да се појави аритмија, што е исто така компликација на оваа болест.

Со таква болест, симптомите можат да бидат типични и атипични. Типични манифестации вклучуваат:

 1. брз или слаб пулс;
 2. напади на болка;
 3. аритмија.

Во овој случај, крвниот притисок често се намалува, што укажува на нормална контракција на срцевиот мускул. Но, колку е помал крвниот притисок, толку е поголема областа на оштетување на миокардот.

Во овој случај, пациентот доживува страв од смрт, тој има напади на слабост и паника. Исто така, типични симптоми се: губење на свеста, треперење во мускулите, често дишење и обилно потење.

Атипичните знаци, по правило, се единствени, затоа, дијагнозата на болеста е тешка. Овие манифестации се:

 • икање;
 • гадење;
 • болка во горниот дел на стомакот;
 • повраќање.

Вреди да се одбележи дека ако болката е значаен фактор во дијагнозата на инфаркт на срцевиот мускул, тогаш кај дијабетичарите нејзиното појавување не е придружено со карактеристични симптоми.

По смртта на клетките на миокардните области, притисокот скоро секогаш се намалува. Особено, оваа состојба се забележува ако се извршени интервенции во срцето.

Причините за низок крвен притисок лежат во кршење на циркулацијата на крвта, што е поврзано со стеснување на луменот на коронарните садови и губење на нивната еластичност. Овој феномен се нарекува „обезглавена“ хипертензија.

Вреди да се напомене дека ако притисокот постојано се намалува, тогаш компликации како што се:

 1. откажување на бубрезите;
 2. проширување на срцето;
 3. оток на нозете;
 4. аритмички нарушувања.

Состојбата на пациентот по срцев удар варира во голема мера. Затоа, дури и физиотерапевтскиот и третманот со лекови не може да продолжи со претходната здравствена состојба. Едно од негативните ефекти на оваа болест е нискиот крвен притисок.

Покрај тоа, рацете и нозете на пациентот постојано се замрзнуваат, се јавува слабост, вртоглавица, слабост, зевање, а срцевиот ритам се забавува или забрзува. Симптомите што се јавуваат по исхемична некроза на срцевиот мускул може да доведат до повторен срцев удар. Затоа, постојано намалениот притисок мора постојано да се следи и, доколку е потребно, да земате лекови пропишани од лекар.

Во почетната фаза на развој на болеста, нивото на крвниот притисок постепено се зголемува, а откако симптомите на хипертензија се преклопуваат со манифестациите на хипотензија, додека нејзините бројки паѓаат. Честопати притисокот нагло паѓа на 2 - 3 ден од болеста, потоа повторно се зголемува, но не ја достигнува нормалната ознака (120/80 mm Hg). Следствено, повеќето срцеви удари имаат стабилен низок крвен притисок.

Ако формата на срцев удар е големо-фокусна, тогаш притисокот се намалува како резултат на кардиодинамички отстапувања и нарушен отпор во садовите.

По смртта на миокардните клетки кај хипертензивни пациенти, бројот на крвниот притисок често се намалува. Ова се должи на нарушување на контрактилната функција на срцевиот мускул со намалување на срцевиот минутен волумен.

Како резултат, високата отпорност што се јавува во периферните садови, што е карактеристична за доцните фази на хипертензија, за време и по срцев удар придонесува за појава на „обезглавена“ хипертензија. Карактеристичните симптоми на таквата болест се зголемен дијастолен и низок систолен притисок.

Главните симптоми карактеристични за низок крвен притисок вклучуваат:

 • малаксаност и брз замор, затоа, работниот капацитет е значително намален на крајот на работниот ден;
 • зголемена чувствителност на рацете и нозете на топлина или студ;
 • поради нискиот васкуларен тон во срцето и зад градната коска, се појавува непријатност;
 • развој на временска зависност, поради што состојбата на пациентот се влошува поради временските промени, магнетни или соларни бури;
 • зевање и недостаток на кислород;
 • вкочанетост и ладење на екстремитетите.

Исто така, со низок притисок во вратот и слепоочниците, може да се појави пулсирачка болка. И во фронталниот дел, се чувствува болна тежина, додека сензациите понекогаш се локализирани само на едната страна од главата и изгледаат како симптоми на мигрена.

Како по правило, болката е досадна, може да биде придружена со повраќање, гадење и поспана состојба.

Сепак, кога крвниот притисок е намален, по нагло покачување од кревет, тој потемнува во очите и се појавува вртоглавица. Понекогаш се појавува несвестица, што доведува до губење на свеста, секој хипертоник треба да знае за ова.

Постојат многу методи кои можат да помогнат во подобрување на состојбата на лице кое преживеало инфаркт на срцевиот мускул. Пред сè, не треба да го преоптоварувате телото физички и психолошки.

Почетокот на симптомите кои го придружуваат нискиот крвен притисок често укажува на непочитување на медицинските рецепти. Во периодот на силно намалување на притисокот, треба да пиете силно кафе или чај и да легнете.

Можете исто така да го зголемите крвниот притисок ако земете екстракт од женшен. Но, ако овие мерки не дадоа резултати, тогаш треба да повикате брза помош, бидејќи постојан низок притисок е често предвесник, што укажува на појава на втор напад.

Денес, главните методи на третман после инфаркт вклучуваат посета на комора под притисок и озонирање на крв. Овие постапки ја заситуваат крвта со кислород, како резултат на што се нормализира притисокот и се зголемува одбрамбената моќ на организмот.

Видеото во оваа статија ќе ви каже која е причината за зголемувањето на притисокот и што е срцев удар.

Што да направите ако се појават овие симптоми?

Пред сè, треба да повикате брза помош и да побарате специјална cardiolпристигнува логички тим. Додека таа е на пат, може да земете една таблета нитроглицерин.

Ова е универзален лек за болка во срцето, кој, патем, помага да се разликува претстојниот миокарден инфаркт од напад на ангина пекторис. Во вториот случај, болката по земањето на нитроглицерин поминува доста брзо, со срцев удар - не се елиминира. Не можете да пиете повеќе од една таблета: нитроглицеринот може да го намали крвниот притисок и ова може да ја влоши состојбата на пациентот.

Покрај ова, ако нема контраиндикации, земете аспирин во доза до 500 мг, а потоа легнете. Останатите мерки не треба да ги презема пациентот, туку лекарот.

Дијагноза и прва помош на пациентот со миокарден инфаркт

Можете да дијагностицирате срцев удар користејќи три критериуми:

 • Пациентот се жали на акутна болка во градите, особено лево. Нитроглицерин може да ја олесни само сериозноста некое време, а потоа симптомите се повторуваат. Пациентот нема доволно кислород, дејствува ладна пот, притисокот нагло се зголемува. Во таква ситуација, итна потреба да повикате брза помош и да ги посочите симптомите.
 • ЕКГ покажува промени во читањата.
 • При спроведување на тест на крвта, лекарот може да открие присуство на кардиоспецифични маркери.

Ако се сомневате во срцев удар, мора да преземете соодветно дејство.

Така, можете да го спасите животот на една личност:

 • Пациентот ја става главата на перницата (главата треба да се фрли назад).
 • Дајте нитроглицерин или аспирин.
 • Ставете грејна подлога на градите.
 • Повикајте брза помош.

Секој пациент со срцев удар има шанса да преживее. Главната работа е да се обезбеди помош во првите минути. Покрај фрлената грбна глава, мора да бидете сигурни дека сите странски предмети се извадени од устата (протези и многу повеќе). Дефинитивно треба да го проверите дишењето. Ако недостасува еден, треба да направите вештачки. За хигиена, можете да користите газа или чисто марамче.

Во отсуство на пулсација на каротидната артерија, потребно е да се спроведе индиректна срцева масажа, комбинирајќи ја со вештачко дишење. За време на сите манипулации, потребна е контрола на нивната ефикасност. Кожата на пациентот станува розова, а зениците реагираат на светлина. Доколку има ефект, треба да продолжите со своите активности додека не пристигне брза помош.

Како се спроведува третманот?

Претходно, тоа започна откако пациентот беше донесен во болница. Сега лекарите се обидуваат да започнат со третман во претхоспиталната фаза. Колку побрзо се отвори патот за крв, толку е помало оштетувањето на срцето, што значи дека полесно заздравувањето ќе биде во иднина. Арсеналот на специјализиран тим за брза помош има лекови кои можат да ги растворат тромбовите.

Во специјализирана cardiology болница, пациентот конечно е вратен во снабдувањето со крв во срцето, се проценува состојбата на садовите и, доколку е потребно, се испраќа на стентирање или бајпас хирургија - интервенции што можат да го елиминираат оштетувањето на крвните садови, што е основната причина за срцето напад

Долги години се веруваше дека главната работа е да му се помогне на некое лице во болница, потоа тој беше отпуштен, а тој всушност остана сам со болеста. Сега е јасно дека пациентот мора да се рехабилитира и физички и психолошки. За ова, постојат центри за рехабилитација и санаториуми каде што лицето кое имало срцев удар се третира според посебни програми.

По рехабилитација, потребно е и набудување, па пациентот треба редовно да доаѓа на клиниката. И, се разбира, тој треба да го промени својот животен стил: да се откаже од пушењето, да го намали внесот на маснотии, да се движи што е можно повеќе.

Продолжува: Прва помош за срцев удар

Прочитајте на социјалните мрежи!

Што вклучува терапија со постфаркт?

Како резултат на формирање лузна, миокардот ја губи својата способност да се собира со претходниот интензитет, затоа, една од клучните задачи на лекарите е подобрување на ефикасноста на здравите области, како и спречување на повторени напади.

За таа цел, се препишуваат специјални лекови (тромболитици, антикоагуланси и бета-блокатори), и ако пациентот се жали на болка, тогаш аналгетиците се вклучени и во текот на третманот.

Хируршките терапии, исто така, станаа широко распространети, на пример, операција за срцеви бајпас по срцев удар и стентирање, што вклучува инсталација на помошен уред за враќање на садот и продолжување на нормалното снабдување со крв во одредена област.

Одлуката за тоа која опција за третман е најсоодветна се заснова на резултатите од испитувањето и мерењето на сите добрите и лошите страни на секој од нив.

Рехабилитација по миокарден инфаркт дома: физичко образование, диета, лекови

Рехабилитацијата по срцев удар вклучува голем број мерки, чија задача е да спречи повторени напади, да ги елиминира компликациите и да го врати пациентот во нормален живот.

Главните области на процесот на закрепнување се:

 • нормализација на физичката активност;
 • терапија со лекови;
 • диета;
 • психолошка помош.

Изборот на тактики за рехабилитација се базира на индивидуалната состојба на пациентот, како и на неговата возраст и на причините што доведоа до развој на срцев удар.

Во сериозна состојба на пациентот, кога откри компликации како што се аритмија или срцева слабост, првата рехабилитација треба да се спроведе во специјализирана медицинска установа, со понатамошно пренесување на закрепнување на телото и усогласеност со сестринскиот процес во случај на миокарден инфаркт.

Први препораки

Вежбите за физиотерапија се најважниот чекор за враќање на физичката активност на лице кое доживеало срцев удар. Почетокот на терапијата за вежбање го пропишува лекарот во зависност од степенот на оштетување на миокардот и состојбата на пациентот.

Со умерена патологија, гимнастиката започнува веќе 2-3 дена, со сериозна патологија, обично треба да се чека една недела. Основните принципи за враќање на физичката активност на пациентот се сведени на следниве чекори:

 • првите неколку дена бараат строг одмор во кревет;
 • за 4-5 дена на пациентот му е дозволено да заземе седечка положба со виси нозе од креветот;
 • на 7-ми ден, во поволна ситуација, пациентот може да започне да се движи близу до креветот;
 • за 2 недели ќе биде можно да се направат кратки прошетки низ одделот;
 • од 3 недели по нападот обично е дозволено да се излезе во ходникот, како и да се спушта по скалите под надзор на инструктор.

По зголемувањето на товарот, лекарот мора да ги измери притисокот и пулсот на пациентот. Ако индикаторите се разликуваат од нормата, товарот ќе треба да се намали. Ако закрепнувањето е поволно, пациентот може да се испрати во А. cardiolлогички центар за рехабилитација (санаториум), каде што ќе продолжи со закрепнување под надзор на професионалци.

Услови за снабдување

Во процесот на рехабилитација, големо значење се дава на правилната исхрана на пациентот. Диетите можат да бидат различни, но сите имаат заеднички принципи:

 • намалување на калориите во храната;
 • ограничување на масна, брашно и слатка храна;
 • одбивање на зачинети и зачинети јадења;
 • минимален внес на сол - не повеќе од 5 g на ден;
 • количината на потрошена течност треба да биде околу 1,5 литри дневно;
 • храната треба да биде честа, но во мали делови.

Каква треба да биде исхраната по срцев удар? Во исхраната, неопходно е да се вклучат храна која содржи влакна, витамини Ц и П, полинезаситени масни киселини, калиум. Следната храна е дозволена:

 • месо со малку маснотии;
 • овошје и зеленчук, освен спанаќ, печурки, мешунки, киселица, ротквица;
 • растителни масла;
 • супи од зеленчук;
 • задушени овошја и сокови без шеќер, малку сварен чај;
 • леб од трици и 'ржан, житарици;
 • посно риба;
 • млечни производи без маснотии;
 • Омлет.

Beе биде потребно да се одбие:

 • масно месо;
 • природно кафе;
 • свеж леб, секоја мафина;
 • пржени или варени јајца;
 • маринади, кисели краставички, конзервирана стока;
 • колачи, чоколадо, колачи и други слатки.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic