Исхрана за низок хемоглобин - совети за фитотерапевт

Со цел резултатот да биде ефикасен, некои видови храна треба да бидат исклучени од исхраната. Потоа можете да ги подобрите индикаторите многу побрзо и да го вратите вашето тело во нормала. Значи. Следното треба да се исклучи:

 • Чаеви, и црни и зелени. Многу луѓе мислат дека чаевите обично имаат неутрален ефект врз организмот, и едноставно ја заменуваат обичната вода. Сепак, не е така. Црниот и зелениот чај активно влијаат на целото тело, а за индикаторите за хемоглобин тие не одат подобро. Затоа, тие треба да бидат целосно исклучени.
 • Кафето исто така треба да се отстрани од исхраната, бидејќи воведува слободни радикали во организмот кои спречуваат апсорпција на железото. Подобро е да се користи какао, пијалок кој, напротив, ја забрзува апсорпцијата на железо.
 • Млечните производи треба да се намалат во потрошувачката, бидејќи калциумот исто така се меша со апсорпцијата на железо. Сепак, ова не значи дека треба целосно да го напуштите млекото. Само не користете го истовремено со производите што треба да ги прилагодат индикаторите. Пијте млеко порано, калциумот ќе се апсорбира од него по максимум 2 часа. И тогаш можете да јадете храна од горенаведената листа.

Доволно е да ги исклучите овие пијалоци и многу побрзо ќе ги подобрите индикаторите за хемоглобин.

Сега знаете каква правилна исхрана треба да има со низок хемоглобин. Користете ги овие препораки, и можете да се ослободите од болеста што е можно поскоро. Споделете ја статијата со вашите пријатели, така што тие исто така можат да го зголемат нивото на хемоглобин без проблеми. Здравје за вас!

Потребното ниво на хемоглобин е еден од главните критериуми за нормална состојба на крвта. Секоја возраст има свои норми, и лекарите се добро свесни за нив. Затоа, ако лекарот привлече внимание на намалување на хемоглобинот, тогаш тоа може да биде поврзано со такви знаци како што се:

 1. замор или поспаност;
 2. вртоглавица, па дури и несвестица;
 3. сува кожа, кршливост и опаѓање на косата;
 4. пукнатини во аглите на усните;
 5. дури и тапост на вкус и мирис.

213 1 - Исхрана за низок хемоглобин - совети за фитотерапевт

Во зрелоста, анемијата или анемијата може да се манифестираат поинаку: во форма на отежнато дишење, палпитации, кои често се припишуваат на проблеми поврзани со стареењето на телото. Не е тешко да се прилагоди составот на крвта со помош на лекови што содржат железо и правилна исхрана.

Но, нискиот хемоглобин исто така може да биде манифестација на сериозни и опасни болести, како што се:

 1. хронична недостаток на железо во анемија;
 2. експлицитно или латентно внатрешно крварење;
 3. цревна дисбиоза;
 4. автоимуни болести, на пример, ревматоиден артритис;
 5. долготрајни заразни болести;
 6. малигни заболувања.

Но, дури и ако анемијата не е поврзана со сериозни патологии, тогаш сепак е опасно. На пример, во детството и адолесценцијата, недостаток на железо ќе го одложи развојот. И за време на бременоста - предизвика токсикоза, неправилна локација на плацентата, хипоксија, одложен развој на бебето и спонтан абортус.

Кога треба да се намали хемоглобинот?

Во повеќето случаи, зголемувањето на хемоглобинот кај возрасните се надополнува со зголемување на вискозноста на крвта како резултат на нарушен метаболизам на вода-сол. Дебела крв доведува до зголемен ризик од згрутчување на крвта, плаки, исто така се зголемува и коагулабилноста. Сето ова може да се надополни:

 1. хипертензија (зголемување на крвниот притисок на критично ниво);
 2. тромбоза (ако протокот на крв се забавува до точката каде што крвта во некои садови буквално се коагулира);
 3. срцев удар (ако тромбозата влијае на срцевиот мускул или крвните садови што го хранат);
 4. мозочен удар (ако тромбозата влијае на циркулаторниот систем на мозокот);
 5. атеросклероза (кога се формираат холестеролни плаки на wallsидовите на крвните садови, а со тоа се отежнува нормалниот проток на крв).

Во исто време, зголемувањето на хемоглобинот може да укаже на патологии во метаболичките процеси, кога телото прима недоволно кислород и други микроелементи.

Во некои случаи, зголемениот хемоглобин е норма. Ова се случува, на пример, меѓу жителите на планината, каде што содржината на кислород во воздухот е многу помала.

Исто така, хемоглобинот и еритроцитите природно се зголемуваат кај пушачите, бидејќи тие дишат во гасови за време на пушењето. Тој, пак, создава неразделни соединенија со хемоглобин, со што се деактивира молекулата. Во овие случаи, нивото на хемоглобин не треба да се намалува, бидејќи телото ќе доживее постојано кислородно гладување.

Почесто, хемоглобинот се зголемува во текот на летото или со редовен физички напор, кога телото активно губи вода и минерали (заедно со пот). Но, за нормализирање на концентрацијата на хемоглобин во овој случај е прилично едноставна - треба да пиете што е можно повеќе вода (во лето - од 3 литри или повеќе).

4 пијалоци кои го подигнуваат неговото ниво

Ironелезото од растителни производи се вари нешто полошо отколку од месото. Но, пијалоците се добро прифатени од телото. Со оглед на тоа дека на човекот му треба голема количина на течност дневно, користењето течни садови за зголемување на хемоглобинот е двојно корисно. Но, не било.

234 1 - Исхрана за низок хемоглобин - совети за фитотерапевт

Најмногу железо има во морковот, цвеклото, зелката, карфиолот и брокулата, доматите, тиквата, калинка. Производите што содржат аскорбинска, јаболкова и фолна киселина, исто така, помагаат во апсорпцијата на железо: агруми, јаболка. Затоа, важно е да се комбинираат состојките на пијалоците.

Соковите од овошје и зеленчук се многу корисни за анемија. Може да се разгледаат следниве комбинации.

 1. Сок од цвекло и морков. Се зема со анемија 2 пати на ден во чаша половина час пред јадење. На почетокот на курсот, односот на сокови треба да биде во корист на морков: цвекло се додава на него во лажица, постепено доведувајќи до еднаков број на сокови.
 2. Сок од цвекло-морков-јаболко. За да се подготви пијалок, свежо исцеден сок од два зеленчуци и овошје се зема во еднакви количини.
 3. Сок од калинка. Се консумира без мешање со други, но мора да се разреди со вода, бидејќи сокот содржи многу киселини кои можат негативно да влијаат на мукозата на желудникот. По употребата, исплакнете ја устата за да не ја оштетите глеѓта на забот со киселини.

Смути се прават од пулпа од зеленчук и овошје со додавање на вода. Може да се меша со млечни производи, но во комбинација со нив, апсорпцијата на железо е нарушена.

 1. Смути од портокал од тиква. Овој пијалок се подготвува со режење парчиња тиква и портокал и додавање вода на половина од волуменот. Јадете помеѓу оброците.
 2. Смути од сок од домати и доматно зелка. Се подготвува на ист начин како и секое смути, но водата се додава третина помалку од вообичаеното, бидејќи во доматите има многу течност. Сол и зачини може да се додадат по вкус во овој пијалок.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

3. Овошни пијалоци

Подобро е да не се загреваат некои бобинки, туку да се подготвуваат овошни пијалоци од нив.

На пример, брусницата и боровинката содржат не само железо, туку и други минерали кои учествуваат во формирањето на црвени крвни клетки, како и органски киселини, кои придонесуваат за подобра апсорпција на минералите во крвта.

За да се подготват овошни пијалоци, бобинки се мелат со шеќер или мед 1/1 и се додаваат во вода по вкус. Таквите овошни пијалоци добро ја гаснат жедта и подобро е да јадете 30 минути пред оброк.

4. Црвено вино

260 193 - Исхрана за низок хемоглобин - совети за фитотерапевт

Природното црвено вино од грозје исто така го зголемува хемоглобинот. Станува збор само за него, а не за збогатени пијалоци, во кои се додаваат бои. Но, можете да го користите не повеќе од 50-150 ml на ден.

Доброто за крв на силни пијалоци, како што е коњак, на пример, е мит. И покрај фактот дека коњакот се прави и од грозје, тој нема лековито дејство насочено кон ослободување од анемија.

Општа исхрана

За побрзо и поефикасно зголемување на хемоглобинот, нутриционистите препорачуваат да ги следите овие совети:

 1. Внимавајте на фракционата исхрана. Треба да јадете во мали делови, но што е можно почесто. Оптимално - најмалку 6 пати на ден.
 2. Одбијте од житни култури (освен леќата) и ферментирани млечни производи - сите ја забавуваат апсорпцијата на железо, се мешаат во производството на униформни елементи и хемоглобин.
 3. Одење на отворено што е можно почесто - доволна рамнотежа на кислород во крвта исто така индиректно го стимулира обновувањето на молекулите на хемоглобинот и спречува оксидација и уништување на црвените крвни клетки. Идеално, прошетајте на свеж воздух по секој оброк (ова ќе помогне значително да се забрза метаболизмот).
 4. Одбијте чај и кафе. Подобро е да се даде предност на билни чаеви, како и домашни компоти, сокови од овошје и зеленчук.
 5. Не јадете 2-3 часа пред закажаниот сон. Метаболните процеси за време на спиењето значително се забавуваат, затоа, железо и витамини практично не се апсорбираат во текот на овој период (но оптоварувањето на гастричната мукоза се зголемува, бидејќи користењето на гастричниот сок се забавува).

Со зголемен хемоглобин, нутриционистите препорачуваат да се почитуваат следниве совети и препораки:

 1. Јадете храна богата со калциум. Овој елемент ја намалува биорасположивоста на железото. Тоа е, ја забавува нејзината апсорпција. Имено, железото е главната компонента на хемоглобинот и токму со негова помош кислородот и јаглерод диоксидот се транспортираат до / од белите дробови.
 2. Исклучете храна богата со витамин Б.12 и Б9. Ова исто така ќе помогне да се намали биорасположивоста на железо, да се забави генерирањето на нови молекули на хемоглобин.
 3. Исклучете ја храната богата со железо од исхраната. Овие вклучуваат јаболка, билки, говедско, свинско месо, остатоци од месо (црн дроб, бели дробови, срце), риба. Треба да се даде предност на житни култури (со исклучок на леќата), млечни производи, тестенини. Диетата за секој пациент треба да ја составува индивидуално диететичар.

Ако зборуваме за доенчиња, тогаш мајчиното млеко им помага да го нормализираат хемоглобинот. Ако се користи вештачко хранење (мешавини), тогаш треба да се консултирате со педијатар во врска со ова - тој ќе препорача такви мешавини што содржат минимум железо и витамини од групата Б.

5 пијалоци кои го намалуваат неговото ниво

Голем број на пијалоци, и покрај нивната популарност, ја намалуваат апсорпцијата на железо во крвта. Затоа, за време на анемија е подобро да не се консумираат или да се намали нивниот број.

 1. Кафе и чај. Тие содржат танини, кои ја попречуваат апсорпцијата на железо во крвта, затоа го инхибираат зголемувањето на хемоглобинот. Но, постојат чаеви кои го зголемуваат хемоглобинот.
 2. Алкохол. Етил алкохолот, влегувањето во дигестивниот тракт и понатаму во крвта, ги нарушува сите метаболички процеси. Исклучок е природното црвено вино. Но, може да се користи само во ограничени количини и во отсуство на контраиндикации.
 3. Газирани пијалоци. Тие се контраиндицирани кај анемија.
 4. Млечни пијалоци. Калциумот и млечните протеини ја отежнуваат апсорпцијата на железо, затоа е подобро да се користат млеко, кефир и јогурт одделно од производите што содржат железо за време на третманот на анемија. И млекото ја згуснува крвта.
 5. Вода Всушност, водата не го намалува директно хемоглобинот, но ја разредува крвта, правејќи ја неговата концентрација помала. Патем, се забележува превисока содржина на хемоглобин само со тенденција да се зголеми вискозноста на крвта. Во овој случај, само малку намалувањето на хемоглобинот не е помалку важно од неговото зголемување.

Список на 20 производи за зголемување

Мало зголемување на хемоглобинот може да се израмни со промена на исхраната. Доволно е да се вклучи список на производи кои ја забавуваат апсорпцијата на железо, како и ја инхибираат хематопоетската функција. Но, мора да се напомене дека е забрането да се следат такви диети подолг период. Покрај тоа, во овој случај, потребно е да се донира крв за анализа најмалку еднаш неделно за да се утврди нормата на хемоглобинот, за да не се предизвика нејзино намалување под дозволеното ниво.

Речиси сите млечни производи содржат голема количина на калциум, кој ги забавува биохемиските процеси со железо и ја инхибира хематопоетската функција.

Особено ефикасни во овој поглед се кисела павлака, урда (подобро е да се даде предност на онаа во која има голема содржина на маснотии), сирења. Козјото млеко и производите врз основа на тоа, исто така, можат да бидат вклучени во оваа група.

Многу млечни производи содржат казеин во големи количини - ја згуснува крвта, го зголемува нивото на шеќер. Во некои случаи, ова го влошува текот на болести на кардиоваскуларниот систем, затоа се препорачува да се консултирате со a cardiolпрво огист.

Со исклучок на леќата, тие го намалуваат хемоглобинот и ја забавуваат апсорпцијата на железо. Заедно со ова, тие содржат минимум глукоза (јаглехидрати), содржат растителни влакна.

259 8 - Исхрана за низок хемоглобин - совети за фитотерапевт

Ова е една од најдобрите опции за намалување на хемоглобинот, и заедно со ова - чистење на цревата.

Оризните зрна содржат цела низа танини, кои индиректно ја згуснуваат крвта. Ако јадете ориз, тогаш треба да му дадете предност на оној во кој има минимум скроб.

3. Овошје

Во исхраната можете слободно да ги вклучите сите овошја, но не и црвените (како и морковите и јаболките). Круши, сливи, огрозд, рибизли (бело), ​​црна берберис се совршени.

Можете исто така да ги користите во форма на сушење, а потоа во него концентрацијата на јаглехидрати (поточно, фруктоза) е многу пати поголема отколку кај свежите овошја, така што со дијабетес тие можат да бидат контраиндицирани.

4. Мешунки

Ова исто така вклучува зеленчук како грашок (од која било сорта, без разлика дали е свеж или сушен, парен, конзервиран).

Иако мешунките содржат мала количина железо, во нив има многу пати повеќе танински компоненти (на пример, танин). И тие само ја намалуваат биорасположивоста на железото.

Но, во исто време, истите грав имаат ефект на намалување на шеќерот, што го елиминира зголемувањето на вискозноста на крвта. Нутриционистите препорачуваат мешунките да се користат во комбинација со путер или гри - ова е многу задоволувачко јадење, а истовремено го намалува хемоглобинот.

236 1 - Исхрана за низок хемоглобин - совети за фитотерапевт

Особено, пилешкото практично нема железо. И, заедно со ова - се смета за диететски производ препорачан за употреба во хронични заболувања на кардиоваскуларниот систем.

Тоа е пилешки гради од пилешко месо што треба да се јаде, но не да се пржи, туку да се вари или да се пече, без додавање на растително масло (може да биде путер или стопен во мала количина).

Патем, поради високата содржина на протеински соединенија, пилешкото филе ги забрзува процесите на регенерација на мазните мускули (theидовите на крвните садови се составени од такви влакна), што ќе помогне да се опорави побрзо по срцев удар, мозочен удар (во отсуство на неповратни процеси во организмот).

Може да јадете и дојка од која било друга живина, играта е исто така одлична опција. Главната работа е дека месото треба да биде без мрсно и да биде подложено на темелна термичка обработка.

6. Црн чај

Зеленото исто така може да се вклучи тука, но е помалку ефикасно токму за нормализирање на концентрацијата. Намалување на хемоглобинот се постигнува поради танинот, што е доста во црниот чај.

Исто така, содржи кофеин и антиоксиданти. Билни чаеви - несоодветни, но можете да додадете нане во мали количини.

Добри што го намалуваат хемоглобинот се само оние што не се направени од брашно од цели зрна. Тестенините можете сами да ги готвите дома, додавајќи мала количина скроб на нив (се користи за побрзо задебелување).

236 3 - Исхрана за низок хемоглобин - совети за фитотерапевт

Но, не треба да го злоупотребувате - ако во исхраната има само производи базирани на брашно, тогаш ова јасно ќе предизвика гастроинтестинални тегоби, запек, во кои е нарушен целиот спектар на метаболички процеси - сето тоа индиректно може да ја зголеми концентрацијата на хемоглобинот.

Телото треба да ги прими во доволни количини сите микроелементи, вклучувајќи минерали, витамини, метали. Сите овие елементи влијаат директно или индиректно врз хематопоетската функција, неопходна за стимулирање (хемоглобинот се произведува во коскената срцевина, како и црвените крвни зрнца, тромбоцитите, белите крвни зрнца). Значи, еве список на 20 најефикасни производи.

1. Црниот дроб

Тоа е говедско црн дроб што е корисно за хемоглобин, згора на тоа, ниско пржење (ретко), бидејќи во овој случај повеќето микроелементи се чуваат во него.

Црниот дроб содржи и витамини од групата Б и железо (6,9 мг на 100 грама) и јод - сето тоа помага да се зголеми нивото на хемоглобин.

2. Месо

Основата на секое месо е широк спектар на протеини и есенцијални аминокиселини, кои реагираат со железо, со што се формираат молекули на хемоглобин.

Поефикасни видови на месо во овој поглед се зајак, свинско, говедско месо. Но, повторно, месото треба да се доведе до минимален термички третман, идеално - парен.

3. леќата

Речиси сите житни култури ја намалуваат биорасположивоста на железото. Исклучок е само леќата, која дејствува токму напротив.

Покрај тоа, леќата содржи и железо (скоро 7 мг на 100 грама јадро). Затоа се препорачува да се користи првенствено како храна за доенчиња, а не гриз (кој содржи калциум и со тоа го забавува производството на хемоглобин).

4. алва

Халвата содржи голема количина на железо - скоро 30 мг на 100 грама производ (и во тахини, па дури и повеќе - до 50 мг на 100 грама). Тоа е, 50 грама таков десерт ја обезбедува дневната стапка на железо во организмот.

Но, вреди да се размисли дека во алвата практично нема витамини од групата Б и аскорбинска киселина. Затоа, ако е вклучено во исхраната, тогаш се грижи за доволна норма на други микроелементи кои промовираат апсорпција на железо.

5. Репка

Содржи и железо и аминокиселини, витамини кои помагаат во зголемување на хемоглобинот. Карактеристика на трпезно цвекло е тоа што сите микроелементи во него се зачувани дури и за време на термичка обработка.

Во исхраната можете да вклучите и сок од репка, но треба да го пиете во разредена форма (1 дел од сок до 2 дела вода).

6. гранат

217 1 - Исхрана за низок хемоглобин - совети за фитотерапевт

Од сите плодови, калинката за хемоглобин се смета за најкорисна поради високата содржина на витамин Б6.

Ironелезо во семки од калинка е исто така достапно, но во мали количини - само 1 - 1,5 милиграми на 100 грама.

7. морков

За да се подигне хемоглобин, подобро е да се изберат црвени моркови - содржи најмногу бета-каротен и витамин А.

И овие микроелементи придонесуваат за забрзување на биохемиските реакции со употреба на калциум - намалувањето на неговото „слободно“ ниво во крвта ја зголемува биорасположивоста на железото (кај морковите содржи само 0,5 - 0,7 мг на 100 грама).

8. Сушено овошје

На сушено овошје, тоа е најдобро да се јаде сливи, суво грозје, кајсии, цреши, вишни, банани - тие содржат Б-витамините од групата, Е, Ц

Исто така, помага да се забрза апсорпцијата на железо што сувото овошје содржи голема количина растителни влакна - ова сеопфатно ја нормализира работата на гастроинтестиналниот тракт.

9. Оревите

Оревите, како и ф'стаците, содржат значителна количина на незаситени масни киселини омега-3 и омега-6, кои го забрзуваат целиот комплекс на меѓуклеточни метаболички процеси, вклучително и со железо.

Оревите се сметаат за најкорисни за мали деца - тие речиси ја преполовуваат веројатноста за патологии на нервниот систем.

Но, кикириките треба да се отфрлат. Содржи многу маснотии, што создава големо оптоварување на гастроинтестиналниот тракт, а исто така ја забавува апсорпцијата на железо.

Погледнете 7 одделни здрави ореви во крвта во посебна статија.

10. Риба риба

Во овој поглед, црвена, црна и жолта боја кавијар се многу корисни, бидејќи тие содржат железо (6-12 mg на 100 грама), како и омега-3 незаситени масни киселини. Буквално 100 грама ваков производ дневно целосно го обезбедува организмот со сите потребни микроелементи за нормализирање на нивото на хемоглобин.

И што е најважно, овој производ е лесно сварлив, така што може да се вклучи во исхраната во присуство на хронични заболувања на гастроинтестиналниот тракт (кога месото или црниот дроб се контраиндицирани).

11. Бакар

Главната придобивка на медот е тоа што содржи огромен спектар на минерали (вклучително и ретки кои не можат да се добијат од друга храна), што позитивно влијае на рамнотежата на вода и сол. И ова е исто така важна точка за нормализирање на нивото на хемоглобин.

Исто така, ќе помогне да се ослободите од едемот, што често се случува со зголемување на оптоварувањето на кардиоваскуларниот систем (што нужно ќе биде со недостаток на хемоглобин).

234 2 - Исхрана за низок хемоглобин - совети за фитотерапевт

Нутриционистите посочуваат дека треба да јадете мед од леќата или медлика за да го постигнете посакуваниот ефект - концентрацијата на минерали во нив е најголема.

12. Коприва

Содржи мала количина железо, како и витамин Б12, што ја зголемува неговата биорасположивост за организмот.

Лекарите препорачуваат копривата да биде вклучена во исхраната како зачини (во исушена форма) за време на бременоста и за време на доењето.

Но, треба да се запамети - тоа исто така го стимулира ослободувањето на гастричната сок, кој со гастритис или чир на желудникот и / или дуоденумот може да ја влоши состојбата на пациентот.

13. Јајца

За да се зголеми хемоглобинот, треба да се користат жолчки - тие содржат до 8 мг на 100 грама железо. И подобро е да ги јадете свежи или варени меко варени.

Свежите пилешки јајца можат да бидат извор на салмонелоза. Но, плаша содржи и железо, но нивните лушпи имаат помали пори низ кои не продира инфекцијата. Затоа, тие се сметаат за побезбедни - им се препорачува на децата да ги вклучат во исхраната.

14. Риба

Морските риби се богати со омега-3 незаситени масни киселини. И колку повеќе маснотии има, толку повеќе масни киселини содржи. Реката во овој поглед е исто така корисна, крапот (спекуларен), штуката и седалото се посоодветни. И од морски видови риби - туна, лосос.

Фактори кои влијаат на хемоглобинот

234 3 - Исхрана за низок хемоглобин - совети за фитотерапевт

Покрај корисните витамини, минерали, шеќери и органски киселини кои коњакот ги наследил од грозјето, пијалокот содржи етил алкохол, што е поврзано со вообичаениот спор меѓу поддржувачите и противниците за третман на анемија со овој благороден пијалок.

Механизмот на дејството на алкохолот врз нивото на хемоглобин не е едноставен. Црвена крвна клетка е главната крвна клетка која има комплексен уред. Еритроцитот содржи протеински соединение хемоглобин, кој вклучува железо како главна компонента: нема железо - нема хемоглобин.

Кога пиете алкохол во првиот момент:

 1. апсорпцијата на железо се зголемува;
 2. количината на железо се зголемува како резултат на зголемениот вискозитет на крвта и дехидрираноста.

Но, малку луѓе размислуваат што понатаму.

Подобрување, од една страна, на апсорпција на железо, алкохол сепак последователно го намалува нивото на хемоглобин како резултат на уништување на црвените крвни зрнца - црвените крвни клетки. Но, токму во нив е содржан хемоглобин заедно со железо. Етанолот едноставно ги раствора надворешните лушпи на црвените крвни клетки, предизвикувајќи тие да се лепат заедно и да ја изгубат својата функционалност.

Затоа, одговарајќи на прашањето за влијанието на благородниот пијалок врз циркулаторниот систем, дефинитивно можеме да кажеме дека неговата редовна употреба доведува до анемија.

234 4 - Исхрана за низок хемоглобин - совети за фитотерапевт

Зголемувањето на железото по употребата на коњак никој не го негира. Но, ова се случува само во првиот момент, со мала доза.

Со систематска употреба на пијалок, се забележува намалување на нивото на хемоглобин, бидејќи уништувањето на црвените крвни клетки е многу побрзо отколку апсорпцијата на железо од храната. Како резултат, може да се развие постојана анемија или анемија.

Покрај тоа, редовното пиење повлекува задебелување на крвта. Поради ова, веројатноста за згрутчување и згрутчување на крвта се зголемува. Тромбозата се развива во патологии опасни за животот на човекот, како што се мозочен удар и миокарден инфаркт.

Ако редовното пиење доведува до намалување на хемоглобинот, дали ова значи дека алкохолот може да се користи како средство за насочено намалување? Висок хемоглобин често се забележува со патологии на кардиоваскуларниот систем, како што се:

 1. зголемено згрутчување на крвта;
 2. тромбоза;
 3. варикозитет;
 4. зголемување на крвниот притисок.

И ако во присуство на овие болести се користи алкохол, тогаш, покрај развојот на анемија, пациентот ја влошува неговата состојба, примајќи:

 1. зголемено згрутчување на крвта;
 2. тромбоза;
 3. варикозитет;
 4. зголемување на крвниот притисок.

Затоа, и намалениот и зголемениот хемоглобин се контраиндикација за употреба на коњак како пијалок.

Главниот хемоглобин е железо. Преку процесот на оксидација и редукција, кислородот се транспортира и апсорбира во ткивата на живиот организам.

Недостаток на железо е една од најчестите причини за нагло намалување на нивото на хемоглобин.

Сепак, не е доволно едноставно да се внесува храна богата со железо во исхраната. Овој микроелемент не може целосно да се апсорбира без одредени фактори. На пример, за да се подели на деривативни атоми (кои потоа реагираат со одредени групи на протеини), потребни се витамин Ц, витамини од групата Б (особено фолна киселина), омега-3 и омега-6 незаситени масни киселини.

234 5 - Исхрана за низок хемоглобин - совети за фитотерапевт

Заедно со ова, постојат низа фактори кои ја намалуваат биорасположивоста на железото. На пример, висока содржина на калциум во организмот го инхибира процесот на производство на нови молекули на хемоглобин. Ако има недостаток на горенаведените елементи во трагови, железото едноставно нема да се апсорбира.

Исто така, вреди да се размисли дека намалувањето на нивото на хемоглобин може да биде предизвикано од цела низа болести

и гастроинтестиналниот тракт. Затоа не треба да го одложувате одењето на лекар - подобро е веднаш да се утврди причината за недостаток на хемоглобин и да се елиминира овој фактор.

Ако ниско ниво на хемоглобин е предизвикано од недостаток на микроелементи, се препорачува да се вклучат следниве производи во исхраната:

 1. богата со железо;
 2. богата со витамини Ц, Е, Б-групи;
 3. богата со аминокиселини (по можност од животинско потекло);
 4. исклучи ги оние производи што ја намалуваат биорасположивоста на железо.

Во повеќето случаи, горенаведената листа на препораки ќе биде доволна за нормализирање на составот на елементите во крвта.

Што треба да се исклучи од исхраната?

За поголема ефикасност, додека следите диета, храната што не може да се јаде со зголемен хемоглобин е нужно исклучена од исхраната:

 1. Масно месо. Говедско, свинско и остатоци од месо (црн дроб, бели дробови, срце, бубрези, итн.) Се особено „опасни“. Месото е богато со железо, како и витамини од групата Б (затоа, железото од вакви производи лесно се апсорбира).
 2. Сок од калинка и калинка. Калинката го зголемува хемоглобинот, како и крвниот притисок. Со хипотензија - исклучително е корисно да се вклучи во исхраната, но со зголемен вискозитет на крвта - треба целосно да се елиминира.
 3. Масна риба. Тие се богати со омега-3 киселини, кои го забрзуваат текот на повеќето меѓуклеточни метаболички процеси. Нивната употреба треба да се минимизира. Тука може да се вклучат и други морски плодови, вклучително и остриги, ракчиња, црвени и црни искри, морско кеale.
 4. Пилешки јајца. Поточно, тоа се жолчките (но протеините - малку, но сепак го намалуваат хемоглобинот). Исто така, плаша е најдобро да се исклучи од исхраната.
 5. Зачин. Хемоглобинот од куркума е особено силен (содржи не само железо, зелена боја (магдонос, копра, босилек), туку и витамини од групата Б). Подобро е привремено целосно да се откаже од нивната употреба.
 6. Цреши и цреши. Овие бобинки го зголемуваат нивото на хемоглобин не полошо од сокот од калинка и калинка.

Избор на принципи на диета со низок хемоглобин, знајте дека железото (значи она што влегува во телото со храна) е од два вида:

 • хем - извор на месни производи;
 • не-хем - извор на растителни производи.

1 9 - Исхрана за низок хемоглобин - совети за фитотерапевтПроизводи од скапоцени камења

Треба да се напомене дека за време на термичка обработка, железото од животинско потекло станува несоодветно за синтеза на хемоглобин. И само 6% се апсорбираат од растителни производи. Исто така, треба витамини Б, Ц, ПП.

Кога креирате мени што ќе го зголеми нивото на хемоглобин во човечкото тело, разгледајте ги дневните потреби, во зависност од возраста:

 • деца - 10 мг;
 • адолесценти - 15 mg;
 • возрасни - 18 мг.
 • кај бремени жени и доилки, нормата е поголема - 20 мг (треба да работат за двајца)

Нутриционистичките правила за намален хемоглобин за различни групи на пациенти се малку различни. Нутриционистите посочуваат:

 1. Возрасни ironелезната норма за возрасни е околу 12 mg на ден. Возрасните многу полесно се варат производи од месо, нуспроизводи од животинско потекло (црн дроб, бели дробови, бубрези, срце). Се препорачува да бидат вклучени во исхраната дневно барем во минимална количина.
 2. Деца Норма на железо кај деца е од 8 до 11 милиграми на ден. Пожелно е да се даде предност на растителни производи. Но, млекото не треба да се злоупотребува, особено масното, бидејќи драстично го намалува нивото на хемоглобин и ја забавува апсорпцијата на железо. Исто така, се препорачува во исхраната да се вклучат леќата, рибата, мала количина на чоколадо и алва.
 3. Бремени Потребата за железо кај бремени жени е најголема и достигнува 20 мг на ден. Како по правило, им се препишуваат специјализирани витамински комплекси за нормализирање на хемоглобинот. Исто така, се препорачува да се јаде риба, црвен кавијар, моркови. Но, куркума, магдонос и повеќето други зачини кои стимулираат мазен мускулен спазам, подобро е да се одбие. Лекарот, чија жена е регистрирана, сигурно ќе раскаже за сето ова детално.
 4. Старите лица. Тие имаат најмала потреба за железо - само 6 - 8 mg на ден, што се објаснува со природен пад на функционалноста на кардиоваскуларниот систем и коскената срцевина. Лекарите, исто така препорачуваат стари лица да се јаде риба, пилешко (дојка, бидејќи постои практично нема маснотии во него), како и калинка и цвекло сок.

Други препораки

Лекарите со покачен хемоглобин исто така препорачуваат:

 1. Минимизирајте ја физичката активност. Ова ќе помогне во нормализирање на рамнотежата вода-сол, намалување на крвниот притисок, крвен вискозитет.
 2. Пијте што повеќе вода. И што е најважно, без гас, бидејќи јаглерод диоксидот содржан во таква вода малку ја зголемува биорасположивоста на железо (како резултат на стимулација на гастроинтестиналната мукоза).
 3. Одбивање на мултивитамински комплекси. Особено е важно да се исклучи внесувањето на витамини од групата Б.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic