Срцето ме боли и дава во левата рака

Ние ги испитавме патологиите кои предизвикуваат болка, локализирани во левата половина на градниот кош. Сега ќе анализираме каква болка дава секоја од нив.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Досадна болка е

Болката во болка е карактеристична за:

 • ангина пекторис;
 • миокардитис;
 • кардионевроза;
 • чир на желудник и 12 дуоденален улкус;
 • сколиоза;
 • остеохондроза на торакален 'рбет;
 • егзацербации на панкреатит.

Болки во шевовите се јавуваат кога:

 • миокарден инфаркт;
 • перикардитис;
 • кардионевроза;
 • хипертрофична кардиомиопатија;
 • невроциркулаторна дистонија;
 • меѓуребрена невралгија;
 • пневмонија;
 • плеврит;
 • туберкулоза;
 • ќерамиди;
 • рак на белите дробови или бронх.

Притисок на карактерот

Притисната болка може да биде манифестација на:

 • ангина пекторис;
 • миокардитис;
 • пролапс на митралната валвула;
 • перикардитис;
 • туѓо тело на хранопроводот (во овој случај, се забележува фактот на голтање на некој не јаден предмет, на пример, рибина коска);
 • кардиомиопатија;
 • миокардна дистрофија;
 • тумори на срцето (на пример, миксом);
 • труење со лекови, алкохол, лекови, фосфор-органски соединенија, отрови. Во овој случај, постои факт на земање лекови, алкохол, лекување на растенија од штетници и така натаму;
 • стомачни чиреви на раскрсницата со хранопроводот.

Зборот „остра болка“ обично се користи само за да се опише миокарден инфаркт. Во прилог на кардијалгија од слична природа, постои општо влошување на состојбата, ладна пот, состојба на несвестица и срцеви аритмии. Зрачење на кардијалгија - во левото рамо сечиво, раката.

Силна болка се јавува кога:

 • миокарден инфаркт;
 • остеохондроза на цервикалниот и торакалниот;
 • меѓуребрена невралгија, особено предизвикана од ќерамиди;
 • белодробна емболија;
 • руптура на дисецирачката аневризма на аортата;
 • миокардитис.

Постојаната болка е карактеристична за остеохондрозата. Нема влошување на состојбата, но може да се забележи „гускавост“ и вкочанетост во левата рака, намалување на нејзината јачина. Слична поплака е опишана и перикардитис - воспаление на надворешната обвивка на срцето - срцева торба. Исто така, се карактеризира со општа малаксаност и треска.

Ако се чувствува досадна болка во областа на срцето, тоа може да биде:

 • синдром на предниот wallид на градниот кош;
 • артериска хипертензија (во овој случај, се забележува висок крвен притисок);
 • преоптоварување на меѓуребрените мускули, на пример, со многу активен физички тренинг или продолжено свирење на дувачки инструменти.

Акутна болка се јавува со плеврит или перикардитис. Двете болести се карактеризираат со треска и слабост.

Досадна болка

Карактеристично е за:

 • тромбоза
 • невроциркулаторна дистонија;
 • ангина пекторис;
 • остеохондроза;
 • болести на гастроинтестиналниот тракт.

Таквиот симптом е забележан со миокарден инфаркт, во овој случај ќе има нагло влошување на состојбата, може да има заматување на свеста поради шок од болка. Болката во невроза е исто така опишана на сличен начин, кога психоемоционалните нарушувања доаѓаат во прв план.

Размислете за дополнителните карактеристики на синдромот на болка:

 1. Ако болката му дава на рамото, тоа може да биде: ангина пекторис, хранопроводен спазам, миокарден инфаркт, кардионеуроза.
 2. Кога болката се интензивира за време на инспирацијата, ова укажува на: меѓуребрена невралгија, плеврит или миозитис на меѓуребрените мускули. Кога интензитетот на синдромот на болка се зголемува со длабок здив, тоа може да биде: пневмонија или пулмонален тромбоемболизам. И во двата случаи, општата состојба се влошува, но со пневмонија, ова се случува постепено, а со пулмонална емболија, броењето продолжува со минути.
 3. Ако синдромот на болка се интензивира со движење, ова може да биде знак на остеохондроза на цервикалниот или торакалниот регион.
 4. Кога има болка што ја протега раката, едно лице може да има една од следниве болести:
  • остеохондроза;
  • миозитис на меѓуребрените мускули на левата страна;
  • миокарден инфаркт;
  • ангина пекторис;
  • синдром на болка меѓу капсула;
  • ендокардитис;
  • пневмоторакс.
 5. Кога болката е придружена со отежнато дишење:
  • миокарден инфаркт;
  • пневмоторакс;
  • белодробна емболија;
  • пневмонија;
  • руптура на аневризма на аортата.
 6. Ако се појави слабост и болка во пределот на срцето, тоа може да биде туберкулоза, плеврит, перикардитис, аневризма на ексфолијативна аорта, пневмонија.
 7. Комбинацијата на „болка во вртоглавица“ е карактеристична за:
  • пролапс на митралната валвула;
  • кардиомиопатија;
  • кардионевроза;
  • остеохондроза или хернија на цервикалниот 'рбет, придружена со компресија на' рбетниот артерија.

Кога ќе се појават првите алармантни симптоми, веднаш треба да се консултирате со лекар. Прво, лекарот ќе ја утврди точната причина за нападите. Второ, тој ќе препише ефикасен метод на лекување.

Дијагноза на болест во срцето вклучува:

 • Х-зраци
 • кардиограм;
 • сонографија;
 • магнетна резонанца;
 • флуорографија;
 • ендоскопија на желудникот;
 • проверка на остеохондроза, ментални нарушувања и приклештени нерви.

Неколку лекари се вклучени во дијагностицирање на здравствени состојби, имено: cardiolогист, пулмолог, невропатолог и гастроентеролог. Ако се сомневате во присуство на неоплазми, ќе треба да се консултирате со онколог.

Најчесто, пациентот има болка во левата рака и срцето, во случај на болест, не на срцето, туку на соседните органи. Станува збор за патологии на белите дробови, бубрезите, мускулно-скелетниот систем. Меѓу нив:

 1. Остеохондроза. Со развојот на остеохондроза, товарот оди во срцевиот систем. Во прилог на непријатни сензации во 'рбетот, постои силна болка во срцето и вкочанетост на екстремитетите. Потребна е медицинска помош за да се спречи развојот на болеста.
 2. Последиците од повредите. По повредите, повредите се случуваат низ целото тело.
 3. Дуоденален улкус. Со дуоденален улкус, екстремитетите често се вкочанети. Треба да се консултирате со лекар што е можно поскоро.
 4. Панкреатит Поврзани симптоми се гадење, повраќање, вртоглавица, бледило на лицето, треска.
 5. Нарушувања на гастроинтестиналниот тракт. Со нарушувања на гастроинтестиналниот тракт, пациентот чувствува неподнослива болка не само во стомакот, туку и во срцето. Голем товар оди во срцето.
 6. Невралгија.
 7. Хормонални нарушувања. Најчесто, срцето боли и дава во раката токму кај жените. Во некои случаи, симптомите се поврзани со хормонални нарушувања.
 8. Бременост За време на бременоста, телото на жената се менува целосно. Товарот се јавува на сите органи, особено на срцето. Во овој поглед, бремената жена чувствува малаксаност, вкочанетост на екстремитетите.
 9. Патологија на млечните жлезди.
 10. Бенигни и малигни тумори.
 11. Туберкулоза.
 12. Бронхијална астма.
 13. Сув плеврит.

Непријатните сензации во областа на срцето се сигнал дека функционирањето на телото е нарушено. Вреди да се посети специјалист. Во CDS клиниките спроведуваат сеопфатен преглед на телото со користење на современа опрема. Консултирајте се со А. cardiolогист и невролог. Вашиот лекар ќе ве упати да направите тестови и да се тестирате. Меѓу нив, електрокардиограм, ултразвучна дијагностика на срцето, студија за холтер и други.

Некардијални причини за болка во срцето и вкочанетост на екстремитетите

Ангина пекторис

Ова е еден вид коронарна срцева болест. Тоа е поврзано со фактот дека, поради атеросклеротична плака, тромб или спазам во коронарната артерија, дијаметарот на овој сад, кој ја храни структурата на срцето, се намалува. Вториот нема кислород и испраќа сигнали за болка. Карактеристично за второто:

 • се јавуваат најчесто по физички или емоционален стрес: кревање тегови, качување по скали, брзо одење, одење спроти ветерот (особено студено, особено наутро), одење после јадење;
 • може да се појави навечер наутро или по будењето, кога некое лице сè уште не станало од кревет (ова е ангина Prinzmetall);
 • по одмор или запирање во првиот случај или земање на Коринфар, Нифедипин или Фенигидинум, во вториот, болката поминува;
 • компресивна болка, печење;
 • тоа е локализирано или зад градната коска, или лево од градната коска, неговата област може да се наведе со врв на прстот;
 • може да се даде на областа на левата рака, сечилата на рамото; левата половина на вилицата;
 • отстранети со „нитроглицерин“ по 10-15 секунди.

Миокарден инфаркт

Ова е втора и најтешка форма на коронарна артериска болест. Се развива кога оние плаки или артерии кои предизвикале краткотраен, само за време на емоционален или физички напор, глад на миокарден кислород, пораснале и ја блокирале артеријата скоро целосно. Оваа состојба може да се случи кога згрутчување на крвта или парче маснотија, запушена артерија, излета некаде (од некоја вена, најчесто во нозете). Како резултат, дел од срцето, ако во рок од еден час не пружите стручна помош, воведувајќи лек за растворање на тромб, ќе умре.

Миокарден инфаркт може да се манифестира на различни начини. Во класичната верзија е:

 • силна, горење, солза болка во левата страна во регионот на срцето. Толку е силно што едно лице може дури и да ја изгуби свеста;
 • не се отстрани со "нитроглицерин" и одмор;
 • дава на левата рака, сечилото на рамото, вратот и вилицата - на левата страна;
 • болката се зголемува во бранови;
 • придружени со отежнато дишење, гадење, нарушување на срцевиот ритам;
 • ладна пот се појавува на кожата насекаде.

Срцевиот удар е подмолна болест: ако се манифестира типично, на човекот му дава шанса за спас. Но, исто така, со оваа опасна болест, само раката, вилицата, па дури и еден мал прст на левата рака може да боли; може да се појави нарушување на срцевиот ритам или одеднаш, без очигледна причина, започнува болка во стомакот или се јавува олабавување на столицата.

Перикардитис

Ова се нарекува воспаление на срцевата торба предизвикано од инфективна причина. Луѓето ја опишуваат таквата болка како што се:

 • болка во градите (или велат: „Локализирана длабоко во градите“);
 • пирсинг карактер;
 • засилува во склона положба;
 • ослабува кога седите или стоите потпирајќи се малку напред;
 • долго, во многу случаи поминува од време на време;
 • не дава никаде;
 • не се отстрани со нитроглицерин;
 • се јавува по акутни респираторни инфекции, пневмонија и други болести предизвикани од микроби;
 • придружени со слабост, треска.

Ова „свиткување“ на вентилот во левиот атриум (нормално, неговите лобуси треба да се отворат во систола и цврсто да се затворат во дијастолата) има или вродена причина или се развива по ревматизам, миокарден инфаркт или миокардитис, против лупус, корорнарна срцева болест или друго срцеви заболувања.

 • не интензивна пука болка во срцето;
 • напади на срцеви палпитации;
 • прекини во работата на срцето;
 • вртоглавица;
 • несвестица;
 • гадење;
 • сензација на „кома“ во грлото;
 • зголемено потење;
 • поради недоволно снабдување со крв во мозокот, лицето со пролапс на митралната валвула е склоно кон депресија, периоди на лошо расположение.

Ова е името на состојбата кога во аортата, најголемиот сад во кој се јавува најголем притисок, експанзија - аневризма. Потоа, наспроти оваа позадина, помеѓу слоевите што го формираат wallидот на аневризмата, има акумулација на крв - хематом. Таа „лази“ надолу, излупејќи ги слоевите на wallидот на аортата едни од други. Како резултат, theидот на садот станува слаб, и може да се искине во секое време, предизвикувајќи масовно крварење.

Пилинг аневризма ретко се јавува „сама по себе“, најчесто на тоа претходи период кога некое лице постојано има висок крвен притисок или страда од атеросклероза, кога се формираат плаки во аортниот регион или причината за состојбата станува сифилис или Марфанов синдром.

Болка со стратификувана аневризма на аортата:

 • силна
 • лоциран зад горниот дел на градната коска;
 • може да му даде на вратот, долната вилица;
 • може да се почувствува низ градите;
 • трае од неколку часа до неколку дена;
 • не се отстрани со нитроглицерин;
 • може да биде придружено со сино лице и оток на југуларните вени лоцирани на страничните површини на вратот.

Аортитис

Ова е името на воспаление на сите три (панаортитис) или делови (ендортитис, мезаортитис, пероортитис) на мембраните на торакалната аорта. Причината за болеста може да биде:

 • инфекција (стрептокок, сифилис, туберкулоза, бруцелоза);
 • автоимуни болести (болест Такајасу, колагенози, анкилозен спондилитис, тромбоангитис облитеранс);
 • воспалението може да „отиде“ од воспалените органи лоцирани во близина на аортата: со пневмонија, апсцес на белите дробови, инфективен ендокардитис, медијастинитис.

Болеста се манифестира со група симптоми: некои од нив се знаци на основната болест, други се манифестации на повреда на снабдувањето со крв во внатрешните органи или мозокот, а други се симптоми на директно воспаление на аортата. Вторите вклучуваат:

 • притискање и горење на болка во градите;
 • најчесто - зад наклонот на градната коска, но болката може да се даде лево;
 • дајте на вратот, помеѓу лопати, на "епигастрична" област;
 • пулсот на каротидните и радијалните артерии не е симетричен, може да отсуствува целосно од едната страна;
 • крвниот притисок може да не се открие на едната рака.

Ендокардитис

Ова се нарекува воспаление на внатрешната обвивка на срцето, од кое се прават вентили, акордите на главната „пумпа“ на една личност. Болка со оваа болест ретко се јавува - само во доцните фази, кога пациентот извршува физичка активност или доживува силна емоција. Таа е болна, не е интензивна, може да им даде на раката и вратот.

Други знаци на ендокардитис се:

 • пораст на температурата, често до ниски броеви;
 • температурата на телото се намалува и се зголемува без очигледна причина;
 • треска е придружена со чувство на студ или силна треска;
 • кожата е бледа, може да има зелена боја;
 • ноктите се згуснуваат, стануваат како чаши во часовник;
 • ако го спуштите долниот очен капак, кај некои луѓе можете да најдете на крвавењето во точката на конјуктивата;
 • малите зглобови на рацете се засегнати;
 • брзо губење на тежината;
 • периодично вртоглавица и болка во главата, но во хоризонтална положба, овие симптоми исчезнуваат.

Кардиомиопатија

Постојат 3 типа на оваа болест, но болката во регионот на срцето е карактеристична само за хипертрофична варијанта. Синдромот на болка не се разликува од оној на ангина пекторис, па дури и се појавува по физички напор.

Во прилог на болка, се манифестира хипертрофична кардиомиопатија:

 • отежнато дишење;
 • зголемен ритам на срцето;
 • кашлица;
 • вртоглавица и несвестица;
 • оток на нозете (види срцев едем);
 • зголемен замор.

Дефекти на срцето

Тие се или вродени по природа, или се развиваат во позадина на ревматизам. Срцевата болка најчесто ја придружува само стенозата на отворот на аортата - намалување на дијаметарот во местото од каде аортата доаѓа од срцето.

Синдромот на болка во овој случај е постојан, неговиот карактер е Досаѓање, шевове, притискање. Покрај тоа, крвниот притисок често се зголемува, се појавува оток на нозете. Нема други знаци специфични за стенозата на аортата.

Миокардитис

Воспаление на срцевиот мускул, што е најчесто резултат на инфлуенца или ентеровирусна инфекција, исто така, се манифестира во срцева болка во 75-90% од случаите. Тие имаат боцкав карактер, се јавуваат и во врска со физичка активност и во состојба на релативен одмор, после вежбање. Забележани се и замор и треска. Нитроглицеринот не помага во ублажување на болката.

Миокардна дистрофија

Ова е името на група на срцеви заболувања во кои срцевиот мускул не е воспален и не претрпува дегенерација, но страдаат основните функции на срцето поврзани со неговата контрактилност и ритам.

Болеста може да се манифестира со синдром на болка од различна природа. Најчесто тоа се болка или болка што се појавува во позадина на чувство на топлина или, напротив, зголемена студенило на екстремитетите, потење. Покрај тоа, се забележува слабост, зголемен замор, чести главоболки.

Постојано зголемениот крвен притисок може да се манифестира не само во главоболка, „лета“ пред очите или чувство на „наплив“. Во овој случај, може да се појави болка во левата половина на градниот кош, која има болен, притискачки карактер или чувство на „тежина“ во градите.

Ова, во принцип, е целото срцево заболување кое може да биде придружено со болка во левата половина на градниот кош. Има многу повеќе не-cardiolлогички патологии кои го предизвикуваат овој симптом и сега ќе ги анализираме.

Тие се разликуваат од неколку групи, во зависност од тоа кој систем на органи е причина за овој симптом.

Болни сензации во регионот на срцето можат да бидат предизвикани од кардионевроза и циклотимски состојби, кои се идентични по своите манифестации. Во овие случаи, и покрај богатството на симптоми, испитувањето на срцето и внатрешните органи не открива никаква патологија. Едно лице ги забележува следниве симптоми:

 • болките во левата страна на градите се појавуваат наутро пред да се разбудите или за време на тоа;
 • нападите скоро секогаш се појавуваат при прегревање, наместо во студени и ветровити денови, како што е случај со ангина пекторис;
 • може да биде предизвикана од депресија или конфликтна ситуација;
 • болката не исчезнува ако престанете или земате нитроглицерин; може да трае до неколку дена и може да се појави неколку пати на ден (до 5), во траење од 1-2 часа. Во овој случај, природата на болката може да се промени секој пат;
 • ако извршите неколку лесни физички вежби, ова може да ја ублажи болката;
 • природата на болката може да биде различна: стискање, тежина, пецкање, може да се опише како „празнина“ во градите или, напротив, пукање. Може да има „мачна болка“ или синдром на силен интензитет, придружен со страв од смрт;
 • болката му дава на вратот, и двете рамо лопати, може да ја фати десната половина на градниот кош, 'рбетот;
 • можете точно да ја посочите точката во која се забележува максимална болка;
 • чувствителноста на левата брадавица се зголемува;
 • состојбата се влошува кога доживува какви било - позитивни или негативни - емоции;
 • за време на напад, едно лице започнува да дише често и површно, како резултат на што се намалува нивото на јаглерод диоксид во крвта, што е придружено со вртоглавица, чувство на страв, може да послужи како основа за развој на аритмија;
 • за целата фреквенција и интензитет на нападите, препаратите од типот на нитроглицерин или анаприлин не влијаат врз нив; траат со години, тие не доведуваат до развој на феномени на срцева слабост: отежнато дишење, оток на нозете, промени во рентгенограмот на белите дробови или ултразвучна слика на црниот дроб.

симптомите

Секоја болка во регионот на срцето е аларм, не може да се игнорира. Обично, болести на овој орган имаат слични знаци:

 • болка во срцето, дава во левата рака;
 • екстремитетите се вкочанети;
 • вртоглавица;
 • недоволно воздух;
 • обилно потење;
 • кашлица.

Дава срце на левата рака? Овој симптом е доста опасен. Во овој патолошки феномен, сериозна cardiological болест може да биде скриена.

Симптомите се скоро исти, сепак, болката во срцето, предавање на левата рака, се манифестира со такви знаци:

 • отежнато дишење;
 • кожата на лицето се менува;
 • анксиозност;
 • страв од умирање;
 • притискање на болка и спазам на горење во градите.

Другите патологии кои влијаат на мускулите и крвните садови можат да се маскираат во срцеви заболувања.

Невралгија

За време на прогресијата на невралгија, нервните завршетоци во цервикоторакалниот 'рбет се компресирани. Како резултат - стегајќи болка во срцето, што дава на левата страна на телото. Како дополнителен симптом: погодените области на телото ги надминуваат треперењата, кожата станува „гуска“ и се вкочанува.

Срцето боли, дава лево или десно на раката - овие знаци можеби не се однесуваат cardiology, но до невралгија. Станува збор за меѓуребрена патологија. Оваа болест се развива во позадина на остеохондроза на 'рбетот. Акутната болка и тежината во пределот на градите подолго време не можат да се отстранат дури и по земањето лекови.

Фактори кои ја предизвикуваат болеста:

 • поради компликации по вирусна инфекција (ARVI, ARI);
 • по хипотермија;
 • поради труење;
 • со болести поврзани со возраста;
 • со интензивен физички напор;
 • со болести на нервниот и кардиоваскуларниот систем;
 • по повреди;
 • кај дијабетес.

Покрај тоа, болката може да се интензивира дури и со вдишување или со нормални движења (на пример, при подигање на едната рака). Погодената област на кожата може дури и да остане вкочанета. А, нападите често се јавуваат после стрес и се придружени со обилно потење, грчеви во мускулите и трнење.

Кај мажите, ваквите напади обично се јавуваат во долниот дел на ребрата, а кај жените - во регионот на срцето.

Миокарден инфаркт

Со оваа патологија, постои остар недостаток на дојдовна крв во срцето. Тоа се случува во позадина на повреда на циркулацијата на крвта во крвните садови на миокардот. Во медицината, овој феномен се нарекува оклузија на коронарната циркулација. Како резултат на овој феномен, некои делови на срцевиот мускул умираат. Затоа, мртвите точки доведуваат до неправилно функционирање на срцето. Поради оваа причина, едно лице чувствува колку остро и силно го крши срцето и дава во левата рака. Може да му даде болка на вратот, грбот, увото или долната вилица.

Болката е прилично горење и стискање. Ако процесот на умирање влијае на голема површина, тогаш пациентот нема да може да застане на нозе. Болката е придружена со недостаток на воздух, чувство на паника и страв од смрт. Можно е дури и губење на свеста. При првата болка, пациентот мора да заземе хоризонтална положба.

Оваа болест предизвикува воспаление во срцето. Симптоми на миокардитис може да се појават 7 дена по почетокот на болеста.

Главните симптоми на миокардитис: прободува и стиска срцето, болката дава во левото рамо, притисок во пределот на градите. Покрај тоа, ваквите симптоматски манифестации се забележуваат дури и во мирување.

Пациентот може да доживее зголемена болка и отежнато дишење при секое движење. Забележан е замор, отежнато дишење, температурата се зголемува и започнува обилно потење. Како дополнителен знак на миокардитис, нарушување на спиењето.

Ангина пекторис

Срцето ме боли и дава во левата рака? Дали се чувствувате тешки во градите? Сите овие се првите знаци на ангина пекторис. Станува тешко за пациентот да дише, се чувствува притисок во градите. Притискање на болка во срцето дава на левата рака или вратот, поретко на вилицата.

Напад на ангина пекторис е придружен со прекумерен физички и емоционален стрес. Голема слабост се појавува низ целото тело. Во овој случај, болката не станува послаба ако ја смените позицијата на телото.

Неоплазми

Ако срцето боли и дава во левата рака, тогаш можеби ова одамна е заборавено на повредите на срцето: модринка, прекин на мускулите, микрокардна некроза.

Развојот на неоплазмите во срцето се манифестира со следниве симптоми: силен недостаток на воздух, притискање на болка во левото рамо, градите. Неоплазмите можат да бидат или бенигни или малигни.

Патологијата во срцето може да се развие во позадина на дијабетес мелитус, бидејќи оваа болест го нарушува метаболичкиот процес во миокардот и прави промени во структурата на коронарните артерии. Како резултат на тоа, пациентот чувствува непријатни тешки сензации во градите и непријатност на левата страна на телото.

Ишхемија

Ако срцето боцка и се даде на левата рака, тогаш овие симптоми можат да ја карактеризираат исхемијата. Болеста предизвикува нарушувања во снабдувањето со крв во коронарните артерии.

Главните фактори кои ја формираат оваа патологија:

 • прекумерна тежина, дебелина на различни фази;
 • хипертензија (зголемен крвен притисок);
 • погрешен начин на живот: лоши навики, неактивност;
 • дијабетес;
 • наследен фактор;
 • постојан стрес и нервен психоемоционален слом.

Најчесто, со исхемија, срцето боли и дава на левата рака, поретко на десната. Пациентот забележува отежнато дишење, палпитации, вртоглавица, гадење, прекумерно потење, несвестица и општа слабост.

Обично, исхемијата се дијагностицира веќе во времето на нејзиното преминување во хронична форма. Во овој случај, пациентот има оток на долните екстремитети, и поради отежнато дишење, тој е принуден да седи долго време.

Примарниот срцев застој во 60% од случаите завршува со смрт пред да пристигне брзата помош. Предвесник на оваа состојба е остра болка во градите. Поради паниката и стравот што го зафаќа пациентот, состојбата станува уште полоша. Коронарна смрт веднаш доведува до губење на свеста, кожата станува бледа, а пулсот е отсутен, дишењето постепено запира.

остеохондроза

Појас од појас и болка при влечење - овие непријатни сензации носат остеохондроза. Дава во срцето и левата рака - симптом на цервикоторакалниот регион што се јавува со оваа болест. Честопати болката се шири низ целото тело, како да е „гуски“.

Карактеристичен дополнителен симптом кај остеохондрозата се промените во интервертебралните дискови, кои се манифестираат со болка во прстите. Малиот прст често се деформира, како доказ за промена на обликот на пршлените во долниот дел на вратот. Ако непријатноста е во палецот, тогаш ова укажува на промени во цервикалните 'рбетни дискови.

третман

Со силна болка во регионот на срцето и градите, давање на левата страна на телото, вилицата, со недостаток на воздух, тешко потење, вртоглавица и вкочанетост на екстремитетите, веднаш мора да повикате брза помош. Запомнете: оваа состојба може да биде опасна по живот.

Лекарот го избира методот на лекување индивидуално, во зависност од карактеристиките на развојот на болеста кај одреден пациент. Во еден случај, ќе биде доволно да се пие курс на специјален лек за зајакнување на срцевиот мускул. Во спротивно, може да бидат потребни хоспитализација и хируршка интервенција.

Суштината на секоја терапија е подобрување на срцевата активност и спречување на згрутчување на крвта.

За време на нормализацијата е важно да се нормализира срцевиот ритам и крвниот притисок. Исто така е неопходно да се елиминираат надворешните иритирачки фактори кои негативно влијаат на нервниот систем.

Прва помош

Ако срцето боли втор ден, ја дава левата рака, тогаш треба веднаш да повикате лекар. И додека чекате брза помош, мора:

 • лежи што е можно поудобно;
 • одвртете ги копчињата на кошулата за да не биде тесно во градите;
 • обезбеди пристап до свеж воздух;
 • со невралгија, белодробна патологија, проблеми со 'рбетот, кардионевроза, земете една или две таблети „Аналгин“, „Ношпа“;
 • ако пациентот има ангина пекторис и срцев удар, тогаш итно пијте „нитроглицерин“ и „аспирин“;
 • земете лекови против болки за пациент со кардионевроза: Motherwort, Valocordin, Valerian;
 • ако има кашлица, тогаш обидете се да ја умерите;
 • обидете се да не зборувате;
 • однапред подгответе амонијак во случај пациентот да ја изгуби свеста.

Компреси (и топли и ладни) не можат да се нанесуваат на градите. Ова е повик за будење, кога срцето боли, дава во левата рака. Осврти на луѓе велат дека треба да пиете „Корвалол“, „Валидол“, „Нитроглицерин“ и да се консултирате со специјалист. Ако болката продолжи, тогаш најверојатно пациентот развива невралгија.

Ако успеавте да го елиминирате нападот самостојно, тоа не значи дека можете да заборавите на тоа. Откако си обезбедивте прва помош, мора итно да се консултирате со лекар за да ја утврдите причината за нападот и понатамошниот третман.

Запомнете дека секоја патологија може да доведе до сериозни последици. Дури и со мала болка во срцето, консултирајте се со лекар. Секоја болест може да се елиминира во рана фаза на развој. Чувај се!

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic