Операцијата „Лонго“ за хемороиди е суштината на методот на индикации и контраиндикации

По отпуштањето, лекарот дефинитивно ќе препорача вистинска диета за време на рехабилитација. Тоа ќе помогне во нормализирање на варењето, избегнување на непожелни последици од формирање на цврсти измет, кои ја повредуваат мукозата на аналниот канал.

Од диетата треба да исклучите:

 • грозје и суво грозје;
 • црн леб;
 • свежо млеко;
 • квас;
 • какви било видови мешунки (грав, грав, леќа и сл.);
 • суров зеленчук;
 • газирани пијалоци;
 • месо од гуска, овци, свинско месо;
 • печурки;
 • пушени производи;
 • кисела храна;
 • колбаси;
 • печење.
 • производи варени или бари на пареа;
 • каша;
 • овошје;
 • растителни чорби и салати;
 • супи со малку маснотии;
 • варено месо и риба.

Таквата диета ќе помогне да се избегне појава на запек, што може негативно да влијае на обновување на цревната лигавица по операцијата.

Ако, сепак, се појави тешка столица, треба да избегнувате истегнување на мускулите на ректумот, силно продолжено истегнување.

За да се елиминира запек, се препорачува да се користи клизма за чистење со течен парафин или со инфузија од билки.

Карактеристична карактеристика на хемороидната болест е нејзината постојана прогресија, што во отсуство на навремен третман доведува до хроничен процес, појава на компликации. Почетниот степен на деформација на хемороидната вена може да се коригира само со промена на исхраната и начинот на живот, хемороидите од 2-ри степен може да се третираат со лекови.

9abf9391388d29e4f057c4c9d6cbe2d9 - Операцијата Лонго за хемороиди е суштината на методот на индикации и контраиндикации

Внатрешниот хемороид излегува од анусот.

 • недостаток на резултати од конзервативна терапија (ова е индицирано по три месеци неефикасен третман со лекови);
 • 3-4 фаза на хемороидна болест со големи јазли на каква било локализација;
 • ненасочен пролапс на конуси на хемороиди од ректумот со тромбоза, задушување, некроза или тешко неконтролирано крварење;
 • додавање на воспаление на периоректалните ткива;
 • фистулозни пасуси, длабоки анални пукнатини;
 • силна болка со движења на дебелото црево, одење, физички напор;
 • оток на аналниот прстен;
 • слабеење на тонот на анусот, инконтиненција;
 • обилен мукозен исцедок од анусот, принудувајќи употреба на влошки во секојдневниот живот.

Единствениот начин да се избегнат фатални компликации во такви ситуации е навремено радикално отстранување на хемороидни пештери.

Често, по обидот за традиционални и народни методи на лекување на воспаление на хемороидните јазли, лекарите доаѓаат до заклучок дека се препорачува хируршка интервенција.

Операцијата на Лонго за хемороиди вклучува ресекција на мукозни области и подигнување на хемороидни формации. Пациентите кои поминале низ таква постапка, ги забележуваат неговите очигледни предности во однос на другите операции.

Но, секој медал има две страни.

87b919a695c3a9ef9fe67095dd7d3a06 - Операцијата Лонго за хемороиди е суштината на методот на индикации и контраиндикации

Техниката е развиена од познат италијански колопроктолог. Неговото друго име: мукозно-субмукозна ресекција, хемороидопексија или ППХ.

Таквата операција се препорачува само на пациенти со конуси на хемороиди од 3-4-та фаза на патологија, како и во ретки случаи во почетните фази, кога формациите достигнуваат премногу големи димензии и носат неподнослива болка на пациентот.

Анестезијата се администрира интравенски и локално. Оваа мерка ви овозможува безболно да го вметнете дилататорот во анусот.

По ексцизија на деловите на мукозните рабови на раната се прицврстени со медицински спојувач. Резултатот од таквата операција е повреда на циркулацијата на крвта во јазлите и намалување на големината на конусите. Операцијата на Лонго не е придружена со болка, бидејќи мукозата во близина на хемороидните јазли нема нервни завршетоци.

Шематски, операцијата се состои од 6 фази:

 1. Откако пациентот ќе се стави на стол, кожата во близина на анусот се протега со клипови на длабочина од 1 см од анусот.
 2. Потоа, експандер се внесува во регионот на анусот и се обезбедува со четири конци. Следува аноскоп со оптуратор.
 3. Неколку сантиметри над шината на запчаникот се нанесува конци од жици.
 4. Кружно движење со специјална алатка отстранува парче ткаенина. Раната е зашиена со спојници.
 5. Шивот се проверува за точноста и се извлекуваат аноскопот и спојувачот со отстранети ткива.
 6. Во управуваното место се воведува брис навлажнет со средство за дезинфекција и димни цевки, кој не смее да се вади 24 часа.

Таквата операција трае во просек од 15-20 минути. Оперираниот пациент е во болница уште 3-4 дена, а потоа оди дома, каде се одвива период на рехабилитација уште неколку дена. Во исклучителни случаи, пациентот успева да ги напушти wallsидовите на болницата за еден ден.

Како домашна нега, се пропишуваат дневни замени брис и терапевтски бањи со камилица или борови иглички.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Подгответе

Како прво, пред операцијата „Лонго“, пациентот мора да помине соодветно испитување од страна на проктолог и пропишани дијагностички тестови. Само по давање на медицинска потврда за потребата од хируршка интервенција, оваа постапка е пропишана.

Ако пациентот доживее страв или стрес, тогаш може да се препишат седативи или апчиња за спиење.

Пред да продолжите со операцијата, цревата на пациентот мора да се исчистат од измет со клизма. Неколку дена пред операцијата, се препорачува да се јаде само лесна храна што не предизвикува запек. И неколку часа пред операцијата, треба да се воздржите од јадење храна и вода.

Рехабилитација

По операцијата на Лонго, пациентот треба да се воздржи од работа една недела, бидејќи му треба одредена грижа (замена на брисеви со антибактериски композиции и редовно миење на анусот).

Периодот на рехабилитација подразбира исклучување на кревање тежина и вежби кои вршат притисок врз вените на карличниот под. Неопходно е да се извршат терапевтски вежби за да се избегне стагнација на крв во оперираната област.

Исто така се препорачуваат прошетки на отворено и честа хигиена.

За време на периодот на рехабилитација, пациентот мора да ја следи диетата препорачана од лекарот што посетува, со што целосно се елиминира богатата, масна, зачинета и пржена храна. Целата храна треба да се бари на пареа. Препорачливо е да јадете житарици, растителна храна, растителна чорба, супи и чорби, варено месо и риба.

Пациентот мора да одржува рамнотежа на водата во телото и да консумира најмалку 2 литри течност дневно. Така, ќе биде можно да се нормализира метаболизмот и да се спречи појавата на запек. Ако веќе е забележана тешкотија со столицата, тогаш за нејзино отстранување подобро е да се користи клизма со течен парафин или медицински инфузии.

Предност на методот

Хемороидопексија е операција која практично нема никакви недостатоци. Главните предности на овој метод на хируршка интервенција вклучуваат безболна болка како резултат на отсуство на рецептори за болка во ректумот и краток период на рехабилитација.

И самата операција и периодот на опоравување после тоа се сметаат за безболни. Во 83% од случаите, луѓето не доживеале најмала непријатност.

Другите предности на мукозната субмукозна ресекција вклучуваат:

 • брзина на постапката;
 • минимизирање на можни сериозни последици;
 • локална анестезија;
 • можноста да се ослободите од неповолните симптоми во која било фаза од патологијата;
 • обновување на претходниот изглед на аналниот канал;
 • недостаток на естетски промени по операцијата.

Операцијата „Лонго“ е најдобро решение за хемороиди кај бремени жени или кај мајки за време на лактацијата.

Компликациите по хемороидопексија се исклучително ретки. Нивниот изглед најчесто се поврзува со непочитување на хигиенските правила и игнорирање на препораките на лекарот што посетува. Овие вклучуваат:

 1. интраперитонеално крварење - се манифестира како резултат на несовпаѓање на рабовите на мукозата;
 2. ректовагинална фистула - воспаление при инфекција на рана;
 3. ретроперитонеална сепса - е смртоносна компликација што се манифестира поради инфекција од цревата во перитонеумот, што предизвикува труење на крвта;
 4. тромбоза на вена кава - ако тоа се случи, може да биде потребно отстранување на бубрегот.

Лошите страни на операцијата „Лонго“ се:

 • цена - директно зависи од фазата на патологија, клиничките состојби, употребените лекови и алатки. Просечната цена е 38-48 илјади рубли;
 • недостаток на ефикасност во елиминирање на надворешните хемороиди;
 • малку информации за состојбата на оперираните пациенти години по операцијата.

Операцијата на Лонго е индицирана за луѓе со хронични внатрешни хемороиди и пролапс на кружни јазли.

Во никој случај не смеете да дозволите спроведување на оваа техника за воспалителни заболувања на цревата, малигни неоплазми и крвни заболувања.

Операцијата со ласерски хемороиди се изведува на амбулантско ниво. Како по правило, на проктолошки стол. Позата треба да биде пријатна со раздвоени нозе.

 • тие го третираат анусот со анестетик (инфилтрација на раствор на Новокаин или Лидокаин во областа на јазолот, подмачкување со крем Емл), почекајте 5-7 минути за да делува лекот;
 • користете краткорочна интравенска анестезија;
 • отстранувањето на надворешните хемороиди вклучува засек со зрак над секој јазол со слој-по-слој испарување на ткивото и истовремено лепење на садовите на третираната област (недостаток на крварење);
 • при отстранување на внатрешни хемороиди, се користи аноскоп со задно осветлување, преку кој се воведува коагулатор во ректумот;
 • Ја утврди локализацијата на јазолот, хирургот коагулира гори ткивото слој по слој и ги запечатува садовите;
 • мали јазли коагулираат со влијание врз стеблото, големи јазли - низ целата површина;
 • по отстранување на хемороиди со ласер, потребен е одмор за половина час, не се потребни преливи.

Во една постапка, не се отстрануваат повеќе од три хемороиди. Постојат два начина да се каутеризираат хемороидите:

 • трансмукозен почеток од проксималниот раб на јазолот, електродата се напојува надвор, секвенцијално се движи 2 мм до работ на формацијата: јазолот е значително намален во големина, ногата престанува да се храни со крв;
 • субдермално-субмукозно: влакното се вметнува во јазолот преку пункција, што овозможува изгорување на јазолот одвнатре.

Ласерска коагулација на хемороиди

Претходната операција за ослободување од хемороиди вклучуваше делумна ресекција на делот од ректумот каде што беа акумулирани воспалените хемороидни нодули. Ваквата операција се сметаше за многу трауматична, бидејќи постоеше голема веројатност за постоперативни компликации, а на пациентот исто така му требаше долг период на опоравување.

На крајот на минатиот век, италијанскиот професор Антонио Лонго излезе со алтернативна техника, што е многу помалку опасно за пациентот. Операцијата беше именувана според нејзиниот творец, иако во операцијата често се нарекува хемороидопексија.

За време на интервенцијата, не се отстранува фрагмент од погодениот ректум, туку мукозен епител во областа што се наоѓа над линијата на хемороиди. Тогаш раната е прицврстена со титаниумски загради. Како резултат:

 • екструдирани нодули се влечат во анусот;
 • во погодените вени, крвта престанува да тече;
 • вените се држат заедно и постепено исчезнуваат, оставајќи мала лузна.

bvgfr5ee - Операцијата „Лонго“ за хемороиди е суштината на методот на индикации и контраиндикации

Операцијата е безболна, бидејќи делови од мукозната мембрана во ректумот каде што нема завршетоци на болка се подложени на ресекција.

Секоја хируршка интервенција вклучува: подготовка, со што се минимизира веројатноста за компликации, самата операција и постоперативниот период. Willе ги анализираме подетално сите чекори.

Подгответе

Пред назначувањето на операцијата, пациентот го испитува проктолог. За време на испитувањето, пропишани се некои тестови и прегледи:

 • општи крвни тестови, тестови на урина;
 • тест на крвта за шеќер;
 • електрокардиографија;
 • рентген на градите;
 • палпација на ректумот;
 • сигмоидоскопија или колоноскопија.

Ако не бидат откриени контраиндикации (ги споменавме порано), тогаш два дена пред денот на операцијата, пациентот се става на диета. Храната богата со влакна што придонесува за гасови е целосно отстранета. Диетата се претвора во лесно сварлива храна: супи од зеленчук, млечни производи, посно месо, живина и риба.

Неколку часа пред операцијата, на пациентот му се дава клизма за чистење на желудникот, се вршат хигиенски процедури за чистење на анусот, перинеумот и гениталиите.

Операција

Хируршката интервенција се изведува под локална анестезија. Во ретки случаи, дозволена е употреба на епидурална анестезија, кога пациентот може да остане свесен или да дреме. За да се изврши самата операција, потребни се специјални алатки:

 1. Аноскоп е празна пластична цевка опремена со рачка. Со негова помош, можно е да се зголеми луменот на ректумот, со што лекарот ќе го олесни пристапот до оштетената област.
 2. Уредот е ресектор. Се користи за делумна ексцизија на мукозната мембрана на задното црево.
 3. Кружен спојувач. Неопходно е за затегнување на рабовите на исечените ткива со титаниумски клипови.

однесување

Еве го фазниот напредок на операцијата Лонг:

 1. Пациентот е ставен на масата, нозете се прицврстени на потпорите.
 2. Се дава локална анестезија, по што, со помош на хируршки прстиња, кожата на анусот се протега на страните.
 3. Во анусот се воведува експандер, прицврстен со четири конци.
 4. Аноскоп се става во ректумот преку дилататорот.
 5. На врвот на запчестата линија, мукозната мембрана е залепена со кружен конци со врвка од чанта за да се заштити од извртување и да се обезбеди рамна линија на зашивање. Користејќи аноскоп, хирургот го проверува квалитетот на цвест низ целата област.
 6. Кружен спојувач е вметнат во луменот на анусот.
 7. Рабовите на конци од нишки од чанта се затегнуваат со конци, нивните краеви се извлекуваат преку степлерот.
 8. Спојувачот се ротира во круг, сечејќи ги хемороидните нодули со сечилото.
 9. Отсечениот дел на мукозата е отстранет, рабовите на засекот се поврзани и зашиени со титаниумски загради.
 10. Спојувачот се вади од анусот, резултатот од операцијата се проценува со помош на аноскоп, потоа се отстранува и. Последниот што го извади експандерот.
 11. Во анусот се става тампон со медицинска маст или гел, како и цевка за испуштање на гасови. Сето ова се отстранува точно еден ден по завршувањето на операцијата.

Операцијата трае не повеќе од 20 минути, иако многу зависи од компликациите и искуството на лекарот. Ако сè одело добро, пациентот по три дена е отпуштен од болницата. Боледување се издава една недела.

operatsiya longo pri gemorroe12 - Операцијата за лонго за хемороиди е суштината на методот на индикации и контраиндикации

Со цел успешно да се лекуваат последиците од операцијата, пациентот е пропишан:

 • антихемороидни супозитории и масти, натопени со супстанции против бактерии;
 • постоперативна диета.

Последно ја објаснуваме последната точка. Од дневното мени се целосно отстранети:

 • слатка и печење;
 • пржена и мрсна храна;
 • газирани пијалоци;
 • алкохол

Дневната диета треба да вклучува:

 • течни супи;
 • каша;
 • зеленчук и овошна салата;
 • Бел леб;
 • варено месо од нискомаслени сорти;
 • птица или риба.

Исто така, пропишано е да се пијат најмалку два литра течност дневно, по можност вода за пиење.

Диетата е пропишана за да се спречи запек кај пациентот. Ако, сепак, пациентот страда од нив, им се препишуваат лаксативи, како што се Дуфалак, Нормаза, Лактулоза, супозитории за глицерин и така натаму.

Лигатурата е модерен, безбеден, скоро неинвазивен метод за лекување на хемороиди, чија суштина е да се исцедат артериите и вените што го хранат хемороидот, латекс прстените. Како резултат, пристапот на исхрана, кислород до хемороиди е блокиран, проследено со некроза на погодените ткива, нивна смрт.

0ca400d14180e632c8b979ed17d60aa8 - Операцијата „Лонго“ за хемороиди е суштината на методот на индикации и контраиндикации

Суштината на постапката за лигатура на хемороиди

Прстенот од латекс е хипоалергичен, изработен од еколошки материјал, безбеден за пациенти од било кој пол, возраст.

Операција - Операцијата „Лонго“ за хемороиди е суштината на методот на индикации и контраиндикации

Во зависност од методот на инсталирање на латекс прстени, лигатура на хемороидни јазли се изведува или механички или со употреба на вакуум.

Механички метод

Лигатура на хемороиди се врши во посебен стол. Аноскоп се воведува во ректумот, преку кој лигаторот, возбудлив јазол, се доставува до проширената вена. Зголемениот сад е изолиран од околните ткива, лигатурата се фрла на јазолот, латекс-прстенот ги компресира хемороидите без да ги оштети блиските делови на ректумот или анусот. Операцијата е можна само ако основата на хемороидот е добро визуелизирана. Операцијата трае не повеќе од половина час.

Вакуумски начин

Операцијата се состои во донесување на специјален лигатор со вшмукување на хемороидниот јазол преку аноскопот. Дупката во уредот е затворена за да се изврши притисок, што доведува до затегнување на јазолот, на чија основа лекарот поставува две лигатури.

По операцијата, дупката во вшмукување се отвора за да се стабилизира притисокот и да се спречи одвојување на јазолот со крварење. Вакуумот е полесен начин за литегација на латекс на хемороиди, за што не е потребен јасен преглед на проширената празнина.

Кога нема ефект на терапија со лекови, пациентот е загрижен за чести егзацербации на хемороиди, крварење, силна болка, потребно е навремено отстранување на проширени вени.

vg5644 - Операцијата „Лонго“ за хемороиди е суштината на методот на индикации и контраиндикацииСпецијалист

 • Почетните фази на внатрешните хемороиди, кои се придружени со големи димензии на шишарки проширени проширени
 • Внатрешни хемороиди 3 - 4 степени.
 • Кружен пролапс, кога хемороидите паѓаат околу анусот заедно со цревната лигавица.
 • Истовремен пролапс на ректумот.
 • Ректоцела кај жени - издаденост на цревниот wallид кон вагината.

Операцијата „Лонго“ за внатрешни хемороиди е популарен ефективен третман. Тоа му овозможува на пациентот брзо да се ослободи од болни, крваречки јазли. Womenените за време на бременост и доење треба да се воздржат од вршење на такви манипулации. Овој метод не се спроведува според индикации за итни случаи, тоа е планиран вид хируршка манипулација. Покрај тоа, текот на постоперативниот период е комплициран поради неможноста да се препише антибиотска терапија.

Методот Лонго бара употреба на специјални алатки за еднократна употреба.

 • Аноскоп, што е пластична цевка со задно осветлување. Со негова помош, можете погодно да извршите манипулации и да ја испитате областа на хируршкото поле.
 • Посебен ресектор со кој се ексцизираат цревната лигавица и хемороиди.
 • Кружен спојувач кој личи на спојувач. Се користи за зашивање на ткаенини.
Пациентот е ставен на посебен стол, нозете се фиксирани во потпори.Ова го олеснува пристапот на лекарот до хируршкото поле.
Во областа на хемороидни испакнатини, перинеумот, анусот, кожата и мукозните мембрани се третираат со антисептик.Ваквата манипулација е неопходна за дезинфекција и спречување на компликации.
Поминете интравенски, епидурална или локална анестезија.Мукозната мембрана на хемороидите и цревата нема завршетоци на болка. Анестезијата е неопходна за воведување на дилататорот во ректумот.
Клиповите се нанесуваат на анусот.Со нивна помош, истегнете го анусот за да обезбедите подобра видливост.
Во цревата се воведува анален дилататор.Поправете го со конци за да спречите загуба.
Аноскоп се пренесува преку овој дилататор; чанта жица со конци се нанесува на ректалната мукоза со степлер.Тие го влечат нагоре, го затегнуваат и го врзуваат.
Отсечете ја формираната областНеговите краеви се зашиени заедно. Наметнете ги заградите на титаниум.
Отстранете го аноскопот со експандер.Проверете дали има точен конци
Се воведува турунда со лековита маст и цевка за проветрување.Ова спречува приврзување на секундарна инфекција и придонесува за нормално испуштање на гасови.

a202d7cb54281251432fea19e939afa4 - Операцијата „Лонго“ за хемороиди е суштината на методот на индикации и контраиндикации

На ова, операцијата извршена со методот лонго завршува. Трае не повеќе од 20 - 25 минути. Ваквата хируршка интервенција е најефективниот и најефикасниот начин за лекување на внатрешни хемороиди.

Ласерско отстранување на хемороиди со изложеност на висока температура исклучиво на лезија од најмала големина доведува до:

 • уништување на ткивото на вистинското место;
 • асептично горење;
 • локална некроза со последователни лузни;
 • запечатување на садови со уништување на нервните завршетоци;
 • работење на полето за стерилизација.

Тоа е, ласерот истовремено го сече и го каутеризира ткивото - ова е суштината на ласерската коагулација.

Контраиндикации за операција

Непосредно пред операцијата, пациентот го испитува анестезиолог, се мерат пулсот и притисокот.

Отстранувањето на хемороиди дури и во подоцнежните фази може да биде контраиндицирано. Покрај тоа, ограничувањата се директно поврзани со природата на предложената интервенција: со минимално инвазивни методи - еден, и со радикални методи - други. Општа рестриктивна рамка кога хемороидите не можат да се оперираат:

 • хемороидна болест за време на егзацербација;
 • неоплазми во ректумот на која било генеза;
 • дијабетес мелитус, кој ја нарушува стапката на заздравување на раните, создавајќи ризик од обилно крварење;
 • егзацербација на соматските болести, особено од дигестивниот систем;
 • тешка патологија на срцето, крвните садови;
 • Кронова болест;
 • бременост, лактација;
 • инфекции од каква било етиологија;
 • ХИВ инфекција, СИДА;
 • старост, ограничувајќи ја можноста за употреба на општа анестезија.

Тежината на процесот се запира со симптоматска терапија, по што операцијата може успешно да се изврши.

Техники за спроведување

Пред операцијата, на пациентот му е доделен целосен преглед за да ги идентификува контраиндикациите.

Лигатура на внатрешни хемороидни јазли се препорачува за:

 • неефикасност на конзервативната терапија во раните фази на хемороидите;
 • постојана непријатност во аноректалниот регион;
 • губење на јазли со неможност за намалување;
 • чести релапси на патологијата;
 • опасни по живот компликации.

Постојат повеќе контраиндикации за операцијата:

 • почетни и доцни фази на хемороиди;
 • болести на крвта и системи на коагулација;
 • комбинирана форма на патологија;
 • раст на тумор;
 • воспаление на регионот на ректумот со и без пукнатини;
 • проктитис или парапроктитис;
 • проблеми со кардиоваскуларниот систем и централниот нервен систем.

Прашањето за препорачливоста на облекување на хемороидни јазли со латекс прстени во секој поединечен случај го решава лекарот по клинички и лабораториски преглед на пациентот.

Хемороидопексијата е пропишана во ситуации кога хемороидалните процеси се од внатрешна локална природа. Помага при следниве дијагнози:

 • болеста е во почетна фаза, но нодулите се развиле во големи димензии, што предизвикува сериозна непријатност и страдање кај пациентот;
 • болеста достигна трета или четврта фаза;
 • хемороидни конуси постојано паѓаат во најмал физички напор;
 • истиснување на нодули се случува истовремено со пролапс на ректумот;
 • ректалното црево излегува во вагината.

Во сите овие ситуации, заштеда на лекови и минимално инвазивни методи, за жал, не можат да помогнат, бидејќи Longue е најпосакуваното и најсигурно решение.

Опишаниот метод има голем број на контраиндикации. Хируршка интервенција не може да се изврши во случај на:

 • слаба коагулација на лимфата;
 • присуство на малигни тумори во дебелото црево;
 • лезии на дебелото црево акутна инфекција.

Операцијата не е опасна за бремени жени кои страдаат од хемороиди и за доилки.

Предности

Ние ги наведуваме главните предности на опишаната техника:

 • поминува без загуба на крв и без болка;
 • престојот на пациентот во болница е минимизиран;
 • интервенцијата трае малку време;
 • спроведена под локална анестезија;
 • практично нема компликации;
 • раните не болат, периодот на рехабилитација е краток;
 • операцијата се изведува со инструменти за еднократна употреба.

Недостатоци

Како и да е, оваа техника не е лек. Во прилог на контраиндикациите веќе наведени погоре, ќе наведеме уште неколку недостатоци:

 1. Не можете да интервенирате со надворешни хемороиди.
 2. Користените алатки за еднократна употреба чинат многу пари.
 3. Сè уште не е можно да се суди за долгорочните последици врз пациентот.

однесување

Ако лекарот пропишал соодветен третман на хемороиди на пациентот, ова е 95% успех. Затоа, важноста на индикациите за ласерско отстранување на хемороиди е тешко да се прецени:

 • внатрешни или надворешни хемороиди комплицирани од крварење (фаза 1-3);
 • комбинација на патологија со ректални пукнатини или фистули;
 • Големи, не-прилагодливи јазли
 • воспаление на ректумот;
 • тромбоза на јазли.

Во екстремен случај, можно е да се отстранат хемороидите со ласер и со 4 фази на болеста, но ефективноста со таквата интервенција е мала, бидејќи ласерот не може да каутеризира големи јазли.

Минимално инвазивната техника на ласерска коагулација практично нема контраиндикации. Ограничувањето е последната фаза на болеста или инфекцијата на аналниот и перианалниот регион (со запирање на процесот на инфекција ќе се отвори пристап до ласерска коагулација).

Што се однесува до тромбоза на јазли или тешко воспаление на ректумот, ласерското отстранување на хемороиди е нужно комбинирано со конзервативна терапија.

Се спроведува на амбулантско ниво, без крв, под локална анестезија. По операцијата, густо стапче се става во анусот. Ова е единствената непријатност за пациентот.

Присуството на хемороидни јазли од трет и четврти степен што произлегуваат од хронична внатрешна патологија на ректалните вени се главните индикации за назначување специјалисти за хирургија Лонго.

Главните индикации за назначување:

 1. 3-4 фаза на хемороиди, кога има само внатрешни големи хемороиди.
 2. Ректоцела, во која theидовите на ректумот излегуваат во задниот дел на вагината. Најчесто тоа се случува за време на породувањето кога пукне внатрешниот генитален орган на жената.
 3. Тромбоза на внатрешни јазли.
 4. Отстранување на конуси што паднале околу целиот обем на цревата.

Често, манипулацијата е пропишана за деца, доколку е потребно, за бремени жени и доилки.

Порационално е да се додели операцијата Longo токму во такви состојби кога нема надворешни јазли. Инаку, третманот трае долго, што не е секогаш ефикасно.

Техниката има неколку контраиндикации, но важно е да ги знаете. Не можете да извршите операција Longo во случаи:

 1. Акутни воспалителни процеси во цревата.
 2. Онколошки формации на дебелото црево.
 3. Болести на крвта.

Индикации за спроводливост

однесување

1c5467f5683726625c7fe0bc5969aeb5 - Операцијата „Лонго“ за хемороиди е суштината на методот на индикации и контраиндикации

 • минимално влијание врз ткивата во непосредна близина на воспалените конуси на хемороиди;
 • кратко траење на постапката (не повеќе од половина час);
 • скоро целосно отсуство на болка при употреба на локална анестезија (анестезија не е потребна);
 • на пациентот не му треба стационарен период на рехабилитација, се враќа дома - на денот на операцијата, започнува со работа - следниот ден;
 • минимално инвазивни техники не оставаат лузни, не ги деформираат ректумот, анусот;
 • отсуството на сериозни контраиндикации вклучува употреба на минимално инвазивна техника за отстранување на хемороид кај постари пациенти со многу истовремени болести;
 • Нискиот морбидитет на техниката им овозможува да се користат во која било фаза на хемороидна болест.

Денес тие користат голем број вакви иновации:

 • Дезатеризацијата е најефективниот начин на нехируршко отстранување на хемороидни конуси. Во крајна линија е лигатура на артериите кои ја хранат празнината преку аноскоп, откако претходно се утврди локацијата на секој сад со помош на ултразвук. Резултатот е исклучување на хемороидните јазли од општиот нутриционистички систем на аноректалната зона со нивната последователна смрт. Постапката обезбедува 95% лек, гарантира отсуство на релапси, но скапа поради употребената опрема. Цени во Москва: од 14 рубли до 800 рубли (во зависност од бројот на снопни јазли, квалификациите на хирургот, статусот на клиниката);
 • Литерацијата на латекс е втора најефикасна постапка: повеќе од 90%. Во крајна линија е исклучување на хемороидална формација од крвотокот откако латекс-прстенест фрлен е на јазолската нога, која постепено се собира. После неколку недели, внатрешното место на хемороиди умира, се изведува природно заедно со прстенот. Минус - индикацијата е само внатрешните испакнатини. Покрај тоа, додека прстенот се собира заедно, пациентот може да почувствува туѓо тело во анусот. Цената на лигатура во Москва: од 2 рубли (по јазол) до 400 рубли;
 • Склерозата е елиминација на хемороиди со воведување на специјален лек во јазолот што ги лепи theидовите на самиот конус, садовите што го снабдуваат. Блокирањето на исхраната доведува до смрт на формирање на хемороиди. Постапката е брза, безболна. Минус - може да се примени само на внатрешните јазли на хемороиди, исклучени со индивидуална нетолеранција на лекот склерозант, можно е релапс, бидејќи причината за болеста не е елиминирана. Цени за склеротерапија во Москва: од 1 рубли до 500 рубли, во зависност од бројот на отстранети јазли;
 • Ласерска коагулација - индициран за хемороиди од каква било локализација. Во крајна линија е ефектот на ласерот врз венската празнина како целина, што предизвикува коагулација на протеини во theидовите на крвните садови и конусите. Вените и артериите се споени, исхраната во пештерата запира, јазлите исчезнуваат без крварење за неколку недели. Цената на постапката во Москва: од 12 до 000 рубли (за 18 хемороиден јазол);
 • Инфрацрвена фотокоагулација - изложеност на кавернозна нога на зрак на фокусирана инфрацрвена светлина со коагулација на протеини во wallsидовите на крвните садови, блокирајќи ја нормалната исхрана. Постапката бара неколку сесии. Се користи главно во првата фаза на хемороидна болест. Постапката е пријатна, безболна, но често дава релапси. Цени во Москва: од 1 до 000 рубли.
 • Cryodestruction - замрзнување на хемороидни јазли со течен азот (температура под 180-200 C), што влијае само на оштетените области, бидејќи здравите области низ артериите создаваат термичка „граница“ што спречува навлегување на студ во блиските ткива. Мртвите клетки излегуваат од ректумот за околу една недела. Криодеструкцијата е безболна, не остава лузни, не предизвикува крварење. Но - го стимулира имунолошкиот систем. Контраиндикација е тромбоза или некроза на јазолот, прогресивен проктитис и парапроктитис. Постапката не се изведува за бремени мајки и доилки. Во Москва и големите регионални центри, цената на манипулацијата е 4 - 000 рубли. Во регионите, цената е малку пониска: од 8 до 000 рубли. Операцијата за криодеструкција е исклучително ретка.

Затоа, пред да направите операција за отстранување на хемороиди, треба да ги соберете сите потребни информации за клиниката и хирургот, кому му верувате на вашето здравје, да се запознаете со прегледите на оперираните пациенти.

Подгответе

Пред операцијата на лигатура на хемороидни јазли, секој пациент поминува низ неколку подготвителни фази:

 • клинички минимален преглед, вклучувајќи: ОАА, ОАМ, биохемија, ЕКГ, ФЛГ, РВ, тестирање за ХИВ, крв за вирусен хепатитис, аноскопија (дигитален преглед), сигмоидоскопија, колоноскопија;
 • придржување кон неделна диета, со исклучок на пржени, масни, зачинети, пушени, конзервирани, солени јадења, сода, алкохол;
 • во договор со лекарот, откажувањето на антикоагуланси една недела пред операцијата;
 • чистење на дебелото црево: на ден на операција наутро - микроклистери или лаксативи (бисакодил, глицерин, калциолакс);
 • хигиенски мерки.

Операцијата се изведува на амбулантско ниво или во дневна болница.

Од пациентот се бара да се прегледа на клинички минимум:

 • OAC, OAM, биохемија (шеќер, холестерол);
 • PTI (протромбински индекс);
 • RW, ХИВ, хепатитис;
 • ЕКГ;
 • FLG;
 • аноскопија, сигмоидоскопија, колоноскопија - како што е пропишано од лекар;
 • за жени - заклучок на гинеколог, за сите - заклучок на терапевт.

Списокот на студии може да се прошири по дискреција на лекарот.

Неколку дена пред интервенцијата, пациентот оди на диета за да формира лесна столица по операцијата.

Никогаш неДозволено
ЛебМлечни производи
МафиниЧорба од зеленчук
Сите производи од брашноТечна каша
Храна со гасови: зелка, грозје, мешункиВода најмалку 2,5 л / ден

За спречување на надуеност во пресрет на операцијата, се зема Smecta или Espumisan. Ако внатрешните јазли се предмет на отстранување на хемороиди, тие ставаат клизми за чистење: навечер и наутро или назначуваат лаксативи навечер (Фортранс, Лавакол). Со надворешни хемороиди, ова не е потребно.

Не секогаш помалку трауматските методи доведуваат до посакуваниот резултат. Потоа, пропишана е традиционална операција за отстранување на хемороиди. Хемороидектомијата е единственото решение за хемороидална болест од 4-ти степен. За нејзино спроведување, потребна е посебна подготовка: клинички и лабораториски преглед, олеснување на акутните процеси, прилагодување на лековите што ги зема пациентот од здравствени причини.

Операцијата за отстранување на хемороиди вклучува стандарден алгоритам за испитување:

 • земање историја, дигитална ревизија на ректумот за да се утврди локализацијата и состојбата на јазлите;
 • OAC, OAM, биохемија - скрининг за општо здравје;
 • копрограма;
 • тест за коагулација на крв;
 • крвна група;
 • тестирање за лиу, ХИВ, вирусен хепатитис;
 • ЕКГ;
 • FLG;
 • Ултрасонографија на стомакот;
 • аноскопија, сигмоидоскопија, колоноскопија, иригоскопија - по препорака на лекар.

Неколку дена пред операцијата на хемороиди, пациентот оди на диета, наменета за нормализирање на варењето, столицата. За да го направите ова, диетата вклучува храна богата со растителни влакна, зеленчук, овошје, јогурт, јогурт со малку маснотии.

Во отсуство на посакуваниот резултат, лаксативите се поврзани (Гуталакс, Дуфалац, краток тек на сена-препарати). Независен избор на лек е исклучен.

Во пресрет на операцијата, строго треба да се следат голем број правила:

 • последниот оброк - не подоцна од 11 часа пред операцијата;
 • перинеумот е избричен, се спроведува хигиена на интимната зона, се подготвува и се става чист лен;
 • наутро на денот на операцијата, тие прават клизма за чистење;
 • ако се планира општа анестезија, пациентот не треба да пие вода.

Денес, со полисата за задолжително медицинско осигурување се достапни две варијанти на радикална ексцизија на хемороидни јазли: хемороидектомија со сорти и хемороидопексија.

Хемора>e9f80aa71be86fb7e50ac8612149e737 - Операцијата „Лонго“ за хемороиди е суштината на методот на индикации и контраиндикации

Ова е класична операција за хемороиди. Слична ректална интервенција се користи од средината на 30-тите години на минатиот век. Хемороидектомијата дава одлични резултати (ефикасност - повеќе од 98%), практично нема рецидиви. Но, тоа е трауматично, се карактеризира со голема загуба на крв, присуство на многу компликации. Современата проктологија практикува три опции за хемороидектомија: отстранување на хемороиди според Милиган-Морган, Фергусон, Паркс.

По операцијата: како е периодот на рехабилитација

Периодот на опоравување по отстранувањето на хемороидите во секоја од нив продолжува различно, во зависност од тежината на состојбата, симптомите, возраста и истовремената патологија. Од голема важност е видот на извршената хируршка интервенција. По отворена хемороидектомија, потребен е месец и половина за рехабилитација, по затворена една - три недели. Hemorrhoidopexy вклучува една недела за да се врати попреченоста.

За време на периодот на рехабилитација, важно е да се следат препораките на проктологот, да се биде во постојан контакт со него. Лекарот обезбедува постоперативно следење за секој пациент по излегувањето од болницата, сè додека не се решат сите проблеми што произлегуваат по операцијата. Главните области на напори за време на периодот на опоравување изгледаат вака.

Отстранувањето на хемороидните јазли вклучува ограничување на товарот поврзан со зголемување на интраабдоминалниот притисок - кревање тегови, активни, нагли движења, напрегање при движења на дебелото црево. Наместо тоа, дозволено е свртување од една на друга страна, пиење, вежби за дишење. Целта е спречување на тромбоза, проширени вени и во првите три дена - само одвлекување внимание од постоперативни сензации.

Можете да станете на вториот или четвртиот ден, во зависност од благосостојбата на пациентот. Како што заздравува раната, бројот на вежби се шири, но кога лежите или стоите. Ефективни Кегелови вежби кои ги тренираат мускулите на карличниот под.

Може да седнете по исчезнувањето на болката во аноректалниот регион, не порано од една недела подоцна. Полека, постепено. Проктолозите советуваат перница за седење или пливање круг за почеток.

a9c221df46f73afd99771daf003184c2 - Операцијата „Лонго“ за хемороиди е суштината на методот на индикации и контраиндикации

Првите два месеци не можат да носат товар повеќе од 2 кг. Салата е дозволена само по три месеци, со исклучок на оптоварувањето со струја.

Правилната диета е главниот услов за спречување на повторување на хемороиди. Операција за отстранување на хемороиди според прегледите на пациентите радикално ги менува гастрономските преференции. На првиот ден по операцијата - глад, така што движењата на дебелото црево не ги оштетуваат конците. Во следните денови, треба да следите едноставни правила:

 • фракционо исхрана, во мали делови, храна - сецкана максимално за целосна, но лесна асимилација;
 • 80% од диетата - растителна храна, овошје и зеленчук во варена, печена форма или сурова;
 • месото и рибата се само посни;
 • секое утро - лажичка растително масло и чаша чиста вода пред јадење;
 • диета за пиење се пресметува со формулата: 40-50 мл на 1 кг тежина (во зависност од природата на столицата).
ДозволеноЗабрането
Леќата, каша од просо на водаКиселица, зелка, репка
Кефир со малку маснотии за ноќСурови јаболка, малини, урми
Без сирењеКафе
Печен зеленчук, овошјеПушена, солена, кисела, конзервирана
Целосен леб од пченицаМешунки, печурки
Варено пилешко, говедско месоПечење, слатки
Супи од зеленчукМасно месо
Чај од билкиПолномасно млеко

Синдром на болка

По операцијата за отстранување на хемороиди, изразената болка во аноректалната зона трае доволно долго. Силните болки исчезнуваат на 5-7-тиот ден, но периодичната болка на анусот, особено по дефекацијата, може да трае со месеци. За запирање на употребата на НСАИЛ: Нисе, Кетанов, Ибупрофен. Локално: Relief - целата постава, Ultraproct, Anestezol, Procto-Glivenol, Aurobin, Proctosan. Ако болката е прекумерна, се користат лекови против болки, консултирајте се со лекар.

Заздравувањето на раните

Враќањето на аноректалниот прстен по операцијата за хемороиди е една од најважните задачи за рехабилитација. Голем број на лекови ќе помогнат во тоа: Солкосерил (гел, маст), Левомекол, Наталсид, Метилурацил, масло од морско леќа. Можете да користите рецепти за традиционална медицина, особено седечки бањи со лушпа од лековити билки.

Рехабилитацијата по отстранување на хемороиди вклучува секојдневна интимна хигиена: по секое движење на дебелото црево дома, миење на аноректалната зона, анус со ладна вода, надвор од куќата - користење на влажни салфетки наместо тоалетна хартија. Избришете ја третираната површина со стерилни марамчиња, а не со крпа. Постелнината треба да биде без груби рабови, од природни ткаенини.

Третманот на хемороиди со прстени не бара хоспитализација во болница. Но, по операцијата, пациентите треба да бидат под надзор на лекар неколку часа. Ако по еден час нема компликации, пациентот оди дома. Неколку дена може да се почувствува присуство на туѓо тело во ректумот.

Дома, треба да се следат одредени правила на однесување препорачани од вашиот лекар. Ова ќе помогне да се забрза целосното закрепнување, минимизирајќи го ризикот од компликации:

 • по операцијата, не можете да седите неколку дена, бидејќи лигатурата може да се откаже;
 • треба да се елиминира стресот, физичката активност;
 • се потребни дневни хигиенски процедури по секој чин на дефекација, подобро е да се мие со лушпи од билки;
 • за неколку недели забранети спортови, кревање тежина, тешка физичка работа;
 • неопходно е да се води грижа за спречување на запек: прилагодете ја исхраната, вклучете ја секојдневната употреба на зеленчук, билки, овошје, влакна во каква било форма;
 • исклучете кафе, јак чај, мрсна храна, алкохол од менито;
 • целата храна треба да биде парена или течна;
 • режим на дневно пиење - најмалку 2,5 литри вода.

Доколку докторот препорача, треба да се преземат специјални подготовки:

 • аналгетици (Нурофен, Аскофен, Пенталгин);
 • антикоагуланси (Кардиомагнил, Аспирин, Тромбо задник) - не повеќе од 5 дена;
 • Лаксативи (Гуталакс, Дуфалак, Нормаза) - до 6 недели;
 • антиинфламаторни супозитории (Relief, Natalsid, Ultraproct) - спречување на компликации;
 • антибиотици (тетрациклин, левофлоксацин, леволет) - со додавање на секундарна инфекција.

Лигатура на хемороидни јазли е едноставна процедура која бара внимателно внимание на пациентот.

За време на операцијата, внатрешниот апарат на лигаментите на ректумот воопшто не е повреден, па затоа не е потребна долга рехабилитација.

По операцијата, пациентот ќе мора да помине не повеќе од 3-4 дена во клиниката. Кога се користи методот Лонго, болката во анусот во овој период ќе биде многу помала отколку со класичната хемороидектомија.

Времето на рехабилитација на трудот може да варира во зависност од конкретниот случај. Почесто пациентот треба да се воздржи од одење на работа најмалку 3-5 дена.

По враќањето дома, важно е да се почитуваат следниве препораки:

 1. Исклучи кревање тежина и тежок товар на вените на карличниот под.
 2. Секојдневно извршувајте лесни вежби кои помагаат да се спречи развојот на стаза на крвта во карлицата. Комплексот треба да го избере лекарот што посетува.
 3. Прошетајте на свеж воздух.
 4. Внимавајте на хигиената на аналниот дел, редовно туширајте се.

Карактеристики на периодот на рехабилитација

По операцијата според методот лонго, пациентот поминува во болница од 1 до 3 дена. Тоа зависи од присуството или отсуството на воспалителен процес во областа на постоперативниот конци, брзината на заздравување на раните и благосостојбата на пациентот. Понатамошно закрепнување и рехабилитација се врши на амбулантско ниво.

8ec449d8d493d1540cf18103f4542a4c - Операцијата „Лонго“ за хемороиди е суштината на методот на индикации и контраиндикации

Ваквите интервенции обично се добро толерираат. Пациентот се смета за неспособен 7 дена, во ова време на болно лице му се издава боледување. Во текот на следната недела, се препорачува да се почитува нежен режим. После одењето на работа, доколку е поврзано со физички труд, треба да преминете на лесен режим неколку недели.

7gbvfddd - Лонго операцијата за хемороиди е суштината на методот на индикации и контраиндикацииМеден персонал

 • Користете антибактериски, антиинфламаторни локални и системски лекови, доколку е потребно, лаксативи.
 • Исклучете активна физичка активност и кревање тежина.
 • Обидете се да не предизвикате зголемување на интраабдоминалниот притисок: не кашлајте силно, не туркајте, не смејте се.
 • Треба да извршите специјални вежби за да ја елиминирате стагнацијата на крв во карлицата.
 • Останете исправени долго време, одете.
 • Спроведете дневни хигиенски процедури на аноректалниот регион. За овие цели треба да се користи кул туш.
 • Следете диета со доминација на млечни и растителни производи, течности, мукоза на храна: желе, житни култури. Препорачливо е да користите салати од зеленчук и овошје, говедско или живина со малку маснотии, котлети од пареа, риба. Неопходно е да се одбијат пржени, зачинети, зачини, алкохол, газирани пијалоци.
 • Дејството на дефекација во рок од 7-10 дена се препорачува да се изврши само по чистење на клизма или земање лаксативи: дуфалак, лактузан, бискодил.

Независно движење на дебелото црево е можно по завршувањето на овој период.

 • За да се спречат можните компликации во раниот и доцниот период на опоравување, на пациентот му се препишуваат антибиотици со широк спектар на дејство: флемоклав, аугментин, ципрофлоксацин. Како локални антиинфламаторни лекови, се користат супозитории, масти: проктоседил м, левомекол, метилурацил.

Целта на диеталната исхрана е неопходна со цел да се обезбеди релаксација на столицата и да се минимизира можноста за мукозни цврсти измет.

Вентилационата цевка се отстранува следниот ден. Во иднина, празнењето на гасот и дефекацијата се нормализираат. Во овој период, се препорачува да се користат перења или бањи со калиум перманганат, камилица, кора од даб.

Му дозволив на пациентот да оди дома на денот на операцијата: околу еден час, тој е под надзор на лекар. Нема посебни ограничувања за време на периодот на рехабилитација. Едно лице води познат начин на живот, со исклучок на кревање тежина во текот на првата недела по ласерска коагулација на хемороиди.

be876496e09c55eab793349d7567547e - Операцијата „Лонго“ за хемороиди е суштината на методот на индикации и контраиндикации

Влакна во сите варијанти и голема количина пијалок (алкохол е забранет) треба да преовладуваат во исхраната. Запек може да се спречи со земање Гуталакс, Лактулоза, Мукофалк).

Консултација со лекар - за една недела, и ако се појават негативни симптоми - веднаш.

Подготовки по операцијата

Хемороидите вклучуваат континуиран третман по операцијата за да се забрза рехабилитацијата и да се спречат компликации. Задолжително - употреба на лекови. За болка - лекови против болки, за запек - лаксативи, за крварење - хемостатици. Основата, како и пред операцијата, сè уште е составена од венотоника.

 • Таблети Детралекс. Еден од најдобрите за спречување на повторување на хемороиди во периодот на рехабилитација, најпопуларниот. Лекот е претставник на венотоника, се состои од комплекс на биофлавоноиди базирани на диосмин, хесперидин. Детралекс го зголемува тонот на вените, го олеснува метежот на карличните органи, ја подобрува микроциркулацијата на аноректалниот регион.
 • Апчиња Венарус. Домашен аналог на Детралекс. Синтетички венотоничен со ангиопротективни својства.
 • Капсули Флебодија 600. Лек од групата на базирани на венотоничен диосмин. По отстранувањето на деформираните хемороидни јазли, ги тонизира вените на ректумот, го обновува wallидот на крвните садови, запира воспаление, стаза на крв во аноректалната зона и ја балансира микроциркулацијата.
 • Таблети хемороидин. Додаток венотоничен со инулин - природен претходник на цикорија, што ја подобрува функцијата на цревата. Содржи лен, лисја од глуварче, овошје од смрека, семе од копар, лисја од хлебните, гинко билоба, корени на магла - само 15 природни состојки. Во овој случај, несаканите ефекти се целосно отсутни. Главната акција е лекови против болки, антиинфламаторно. Дополнително - нормализира столицата.
 • Апчиња Проктонис. Растечки притисок на бартерија со хемостатски својства. Лекот често се користи за да се спречи крварење. Состав: 'рскавица од ајкула, ајдучка трева, цилинтро, сладунец, сена. Проктонисот ја зголемува коагулабилноста на крвта, ги регенерира ректалните ткива, го ублажува воспалението, спазмот на анусот, спречува секундарна инфекција и ја нормализира столицата.
 • Таблети метилурацил. Претставникот на групата на имуностимуланси со ангиопротективни, фотопротективни својства засновани на диоксометилтетрахидропиримидин. Лекот има антиинфламаторно дејство, ги обновува ткивата, е ангиопротектор.
 • Таблети Гуталакс. Мек лаксатив, делува во дебелото црево, не влијае на варењето или апсорпцијата на есенцијалните хранливи материи во тенкото црево. Активната супстанција - пикосулфат, ја стимулира интестиналната подвижност, акумулира течност во дебелото црево, што го омекнува изметот, го стимулира празнењето.
 • Таблети Сенада. Лекот Сена, кој го стимулира движењето на дебелото црево како резултат на зголемена перисталтика, втечнува камења во фецесот, спречува запек и не создава зависност. Ефтин, но ефикасен лек за кршење на движењето на дебелото црево во постоперативниот период.
 • Капсули Немесулид Тева. Претставникот на нестероидни антиинфламаторни лекови за орална администрација. Главната особина е тоа што запира воспаление и болка за време на периодот на опоравување по операцијата за отстранување на хемороиди. Во случај на предозирање, може да ја разреди крвта, предизвикувајќи крварење, затоа се користи со претпазливост.
 • Таблети Ибуклин. Комбиниран лек од групата НСАИЛ базиран на ибупрофен, парацетамол со антиинфламаторни, аналгетски својства. Ја инхибира синтезата на простагландини, го олеснува ексудацијата, ја намалува пасторалноста на ректалните ткива по операцијата, има антипиретично дејство.
 • Апчиња Нисе. Лекот од групата НСАИЛ базиран на нимесулид е моно-лек со антиинфламаторно, аналгетско дејство. Коректор на синтеза на простагландин. Активната супстанција го инхибира COX-2, го инхибира воспалението, ексудацијата, пролиферацијата во аноректалниот регион, лекот има антипиретички својства.
 • Маст и гел Солкосерил. Лекот е регенерација. Го забрзува заздравувањето на оштетените области на мукозата, кожата преку подобрување на метаболизмот на ткивата, зголемување на производството на колаген, враќање на функционирањето на капиларите и вените.
 • Маст Левомекол. Ја забрзува регенерацијата на ректалните ткива, ја дезинфицира постоперативната површина поради комбинацијата на метилурацил и левомецин. Паралелно, линиментот се спротивставува на секундарната инфекција.
 • Маст и супозитории Метилурацил. Лекот спаѓа во класата на имуностимулациони агенси. Продирајќи во ткивата и клетките, метилурацилот ги забрзува метаболичките процеси, обновување и обновување на ткивата, како и отпорноста на епителот на негативните влијанија врз животната средина. Дополнително, супстанцијата запира крварење, го намалува интензитетот на воспаление и генерално ја подобрува состојбата на површините на раната.
 • Свеќи Масло од морето. Лекот е екстракт од бобинки од морето од ајдучка трева. Природен и ефикасен лек, ја лекува површината на раната, ја дезинфицира мукозата на ректумот, аноректалната зона. Компонентата на маслото го олеснува воспалението, анусот на пастусот, ја ублажува болката.
 • Свеќи Наталсид. Лекот се базира на натриум алгинат, кој е полисахарид од алги. Главниот имот е заздравување на површината на раната во ректумот, аноректалниот регион. Паралелно со ова, лековите покажуваат антиинфламаторни својства, ја ублажуваат болката.
 • Свеќи и маст за олеснување. Лекови базирани на масло од црн дроб на ајкула, фенилефрин, масло - ја подобрува состојбата на епителот на анусот, ректумот, што ја стимулира регенерацијата. Фенилефрин ги стеснува крвните садови, го намалува отокот, воспалението. Relief Advance поради додавање на анестетик бензокаин ја ублажува болката.
 • Безорнил маст. Лекот се базира на бисери, килибар, борнеол, цинк, безоар. Лекот го ублажува воспалението, ја ублажува болката, го активира имунитетот и ја дезинфицира површината на раната. Бисерите ги обновуваат ткивата, спречува тромбоза. Килибарот е антисептик. Цинк - ги дезинфицира аноректалните ткива.

Кои се придобивките од операцијата?

Ласерското отстранување на хемороиди има неколку предности во однос на другите минимално инвазивни технологии:

 • спроведена во која било фаза на хемороиди;
 • анестезија - локално;
 • безболно (според прегледите на пациентите по операцијата за отстранување на хемороиди со ласер, има само чувство на мало чувство на печење);
 • три јазли се отстрануваат за само 20 минути;
 • зракот делува бесмислено без да влијае на блиското ткиво;
 • без шевови, лузни;
 • пациентот се враќа дома скоро веднаш по операцијата (неколку часовно амбулантно набудување од лекар);
 • недостаток на крварење;
 • добра подносливост;
 • дејството на дезинфекција на ласерот спречува секундарна инфекција;
 • минималниот период на опоравување (на работа, ако не е поврзан со тежок физички труд), може да започнете скоро следниот ден;
 • практично нема контраиндикации;
 • ви овозможува да лекувате истовремено: хемороиди и пукнатини, хемороиди и полипи, хемороиди и фистула.

Лошите страни на ласерската коагулација вклучуваат:

 • недостаток на ефикасност во големи пештери или во доцните фази на болеста;
 • ризик од релапс;
 • висока цена.

За жал, операцијата сè уште не е спроведена според политиката на МХИ, односно е практично недостапна за мнозинството од населението во земјата.

Бенефиции од работењетоНедостатоци на интервенцијата
Брзина на извршување (околу 20 минути)Скапа операција
Нема потреба да бидете во болницаНеможноста да се елиминира причината за хемороиди (проблеми со имунитет на гастроинтестиналниот тракт, кардиоваскуларен систем)
Вратете се на вообичаениот начин на живот, ако професијата не е поврзана со тежок физички труд, веднаш по отпуштањето од клиникатаРизик од повторна појава на хемороиди со повторена операција
Брзо исчезнување на симптомите на проширени вени ректум, исчезнување на болка, чешање, горење и зацрвстувањетоРизик од компликации како резултат на стегање на мукозниот ректум

Карактеристики на операцијата

Овој метод се разликува од конвенционалната хемороидектомија со тоа што дел од ректалната мукоза заедно со јазлите е кружно отстранет. За хирургија за лонго, се користи специјална машина за шиење. Неговата употреба го намалува ризикот од развој на стегање на ректумот. Суштината на овој метод е дека делови од мукозата се затегнуваат, одливот на крв од проширени конуси е намален.

Ова доведува до нивно опаѓање, постепен прекумерен раст на сврзното ткиво. Операцијата „Лонго“ се изведува само со внатрешни хемороиди.

Ако постои комбинирана форма, тогаш хируршката интервенција е комплицирана. Ефективноста на оваа опција лежи во патогенетскиот ефект врз механизмот на хемороиди.

Лигаментите и мускулите на анусот се фиксираат со истовремено отстранување на васкуларната патологија.

bvgfr5ee - Операцијата „Лонго“ за хемороиди е суштината на методот на индикации и контраиндикацииОперативна интервенција

Ова доведува до нивно опаѓање, постепен прекумерен раст на сврзното ткиво. Операцијата „Лонго“ се изведува само со внатрешни хемороиди. Ако постои комбинирана форма, тогаш хируршката интервенција е комплицирана. Ефективноста на оваа опција лежи во патогенетскиот ефект врз механизмот на хемороиди. Лигаментите и мускулите на анусот се фиксираат со истовремено отстранување на васкуларната патологија.

7gbvfddd - Лонго операцијата за хемороиди е суштината на методот на индикации и контраиндикацииМеден персонал

Трошоци за работа

Цените за ласерско лекување на хемороиди се доста високи, составени од:

 • фаза на болеста;
 • број на јазли што треба да се избришат;
 • истовремена патологија;
 • обем на клинички и лабораториски преглед;
 • користена опрема;
 • квалификации за лекар;
 • статус на клиниката.

Во Москва, операција за отстранување на 1 јазол со ласер ќе ве чини во Медицинскиот центар Атлас - од 3 рубли, а во клиниката Сојуз - од 000 рубли.

Во Санкт Петербург: во клиниката СМ - од 1 рубли и во ексклузивната клиника - од 999 рубли.

c27694a33bd2641ef067f683616a812b - Операцијата „Лонго“ за хемороиди е суштината на методот на индикации и контраиндикации

Високо медицинско образование. 30 години работно искуство во практична медицина.

Повеќе за авторот

Последно ажурирање: 19 ноември 2019 година

18a8586d8722ec6f3feee4bb4844d211 - Операцијата „Лонго“ за хемороиди е суштината на методот на индикации и контраиндикации

Сврзување на хемороиди е скапа медицинска услуга, чија цена е одредена од неколку точки:

 • фаза на хемороиди;
 • бројот на лигирани јазли;
 • присуство на придружна патологија која бара корекција;
 • подготвителен период;
 • избор на анестетик;
 • квалификации за лекар;
 • статус на клиника;
 • форма на сопственост на Московскиот регион;
 • користена опрема;
 • време поминато под надзор на лекар;
 • приоритет (надвор од ред или со листа на чекање).

Сите заедно се додаваат на вкупните трошоци за операцијата, кои значително се разликуваат меѓу себе.

На пример, во Москва може да се направи операција за 3000 рубли (1 јазол) во метро-станицата А-Линија во метро-станицата Прага или за 12 рубли во клиниката Капитал на Ленински.

Во Санкт Петербург, лигатура на хемороидни јазли ќе се изврши за 800 рубли (1 јазол) - третман и дијагностички центар Петерхоф-мед или за 11 рубли - мултидисциплинарен медицински центар на регионалната болница во Ленинград.

На кого му е доделена лигатура

Полот на пациентот и неговата возраст не се важни, но употребата на прстени се препорачува само ако другите методи се неефикасни. Покрај тоа, лигатурата на хемороидните јазли е начин на избор на отстранување на хемороиди за време на бременоста, бидејќи е апсолутно безбеден и за мајката и за бебето.

Сè зависи од фазата на хемороиди. Во почетната фаза, конзервативната терапија е поразумна. Првата фаза на ректални проширени вени се третира со лигатура, под услов да се појави воспаление, предизвикувајќи силна болка со закана од ткивна некроза на аналната област. Операцијата трае минимум време, е безболна, периодот на опоравување е две недели.

Според прегледите на пациентите и силното убедување на лекарите, тоа е втора фаза, придружена не само со болка, туку со периодично крварење од анусот, што е оптимално за врзување на внатрешните хемороиди со хипоалергични латекс-прстени.

Третата фаза на хемороиди е придружена со пролапс на јазли, формирање на надворешни варикозни формации, затоа, методот на лигатура на хемороидни јазли се користи поретко. Но, со компетентен пристап - можноста за операција е зачувана.

Со хемороиди од четвртата фаза, лигатурата е неефикасна; потребна е класична хируршка интервенција на хемороидектомија.

Добрите и лошите страни на методот

Недостаток е неможноста да се спроведе со надворешни форми на хемороиди и високата цена на потрошниот материјал за еднократна употреба. Цената на користените уреди е од 30 до 50 илјади рубли.

Операцијата „Лонго“ е ефикасен метод за отстранување на варикозно испакнување на ректалниот канал. Тоа ви овозможува да ја подобрите состојбата на пациентот и целосно да се ослободите од манифестациите на хемороиди.

Хемороидите најчесто се лекуваат во напредни фази, кога лековите и физиотерапијата не можат да помогнат.

Операцијата „Лонго“ е хируршка процедура со минимална траума, полесно е да се пренесе на пациент, бидејќи здравствените ризици се најмали и се обезбедува краток период на опоравување.

Операција за отстранување на хемороиди е пропишана за пациенти со 3 и 4 стадиум на заболување. Најчесто, се избира класична интервенција, во која хемороидите се целосно ексцизирани. Техниката е радикална, има голем број на контраиндикации, бара долг период на опоравување и понекогаш предизвикува компликации.

Лонго методот за хемороиди е побезбедна постапка. Лекарите ресецираат мал дел од јазлите, а потоа со загради го прекинуваат напојувањето. Редистрибуција на крв доведува до елиминација на јазли со минимална непријатност.

Операцијата „Лонго“ е измислена уште во 1993 година од професорот Антонио Лонго. Неговата суштина е сведена на минимална траума, ресекцијата се изведува на мукозните и субмукозните слоеви на конусите. Отстранувањето на хемороиди со методот Лонго во операцијата се нарекува хемороидопексија.

Пред да се отстранат надворешните хемороиди, сè уште се спроведуваат низа студии, дури и земајќи ги предвид пониските ризици, операцијата има посебни контраиндикации.

Во срцето на техниката на операција „Лонго“ се користи кружна ресекција исклучиво на цревната лигавица. Локализација - горниот дел од хемороидите. По операцијата за отстранување на хемороиди долж Лонго, засеците се прицврстуваат со протези, најчесто од титаниум. По интервенцијата, грутките се вовлекуваат во ректалниот канал и стануваат невидливи.

Често единствениот начин да се ослободите од воспалени и болни хемороидни јазли е навремената хируршка интервенција

Операцијата на Лонго за хемороиди обезбедува блокирање на вените што ги хранеле јазлите. Коагулираните вени со текот на времето целосно се развиваат со сврзно ткиво. По отстранувањето на внатрешните хемороидни јазли и целосно закрепнување, останува мала лузна на местото на ресекцијата.

Методот на хируршка интервенција помага да се ослободиме од проблемите со хемороиди безболно, бидејќи хирургот работи на дел од ректумот без нервни завршетоци.

Операцијата „Longo hemorrhoid“ се изведува за внатрешна локализација на јазлите. Во однос на надворешниот распоред на конусите, постапката не се користи.

Земајќи ги предвид методите за отстранување на хемороиди, методот Лонго е најпосакуван. Пропишано е кога пациентот:

 • почетните фази на внатрешните хемороиди со зголемени удари, предизвикувајќи сериозна непријатност;
 • внатрешна напредна форма на хемороидна болест;
 • откри кружна форма на пролапс на конуси;
 • заедно со јазлите пронајден пролапс на ректалната ректална област;
 • хемороидите доведуваат до мешање во вагината, цревата излегува во гениталиите.

Хируршката интервенција се изведува за разни видови, но со наведените состојби порационално е да се препише операција на Лонго.

На другите хемороиди понекогаш им претходи методот Лонго, но тие веќе се одредуваат индивидуално.

Лонго методот за хемороиди се користи само за внатрешни конуси на хемороиди 3-4 фази на болеста

За прв пат, тие одговорија позитивно на прашањето дали е можно ефикасно и безболно да се отстранат јазлите со хемороидопекси во клиниката Балтичка клиника. Оттаму се прошири операцијата.

Терапија на хемороиди според методот Лонго вклучува отстранување на не самиот јазол, туку само на мукозните и подмукозните ткива. Ткаенините се сечат во круг, а потоа се користат спојници од титаниум за прицврстување. Поради губење на снабдување со крв, јазлите постепено се елиминираат, а по операцијата ја менуваат нивната локација. Со текот на времето, патолошкото место се заменува со сврзно ткиво.

Само хируршка интервенција во која лигатура на хемороиден јазол и последователна криотерапија на хемороидни конуси е со слична ефикасност.

Предности

Кога средствата за третман на хемороиди немаат доволен ефект, се разгледуваат можностите за хируршки третман на состојбата. Методот е популарен поради присуството на предности:

 • безболно - пациентот нема анксиозност и непријатност поради операција. Само 10% имаат поплаки за болка по интервенцијата;
 • краток постоперативен период трае 1 недела, но пациентот има право да напише по 3-4 дена, доколку се чувствува добро;
 • главната предност на операцијата е ефикасно обновување на анатомската структура на аналниот премин и канал;
 • Важна предност е релативното отсуство на контраиндикации, што се постигнува поради отсуство на повреди на лигаментозниот апарат. Минималната инвазивност во голема мера го одредува брзото и лесно закрепнување;
 • не доведува до загуба на крв;
 • постапката трае минимално време.

Интервенцијата е универзална за внатрешни формации со разни компликации, но не се користи за надворешни форми.

По операцијата, раната воопшто не му пречи на пациентот

8d60adfd75758e8d3569a043f99eedb4 - Операцијата „Лонго“ за хемороиди е суштината на методот на индикации и контраиндикации

Понекогаш единствениот начин да се елиминираат воспалените и болни хемороидни јазли е операција.

Една од најпознатите и најрадикалните методи е операцијата „Лонго“, исто така наречена хемороидопексија. Овој метод на борба против хемороидите е насочен кон ексцизија и повлекување на областите околу мукозната мембрана на јазлите.

Почетната фаза на операцијата

Овој метод беше именуван по Антонио Лонго - познатиот италијански колопроктолон. Longo hemorrhoidopexy се смета за релативно безболен. Развиен е во 1993 година.

Покрај тоа, операцијата на Лонго за хемороиди помага да се сврти снабдувањето со крв во јазолот, што обезбедува сушење, а после тоа формацијата исчезнува.

Гастроинтестиналниот тракт на пациентот треба да се исчисти целосно непосредно пред операцијата. Постапката може да биде комплицирана поради стравот и стресот на пациентот, затоа може да се назначат апчиња за спиење и антидепресиви за да се спречат.

Техники за спроведување

Операција за отстранување на хемороиди се прави под локална анестезија. Во мукозната мембрана нема нервни завршетоци, па затоа процесот е речиси целосно безболен, иако воведувањето експандер и аноскоп може да предизвика непријатност.

 • Пациентот седи на посебен стол. Лекарот инсталира експандер и го вметнува аноскопот во анусот.
 • Потоа се прави конци со конци од чанта.
 • Следно, вишокот на дел од мукозата, особено садовите, е отсечен. За ова, се користи специјален апарат за работа со Longo. Местото на интервенција е зашиено со спојници.
 • Се спроведува преглед, специјален брис натопен во антисептици се става во анусот.

По извршената операција на хемороиди во Лонго, пациентот останува во болница три дена. Во ретки случаи, може да се препише за еден ден. Како по правило, можете да се вратите на работа за една недела.

За време на периодот на рехабилитација, треба да менувате тампони со лекови секој ден. За да го забрзате закрепнувањето, можете да направите бањи со билки, на пример, со борови иглички или седечки бањи со камилица.

Longo hemorrhoidopexy се изведува за само 15 минути, и покрај фактот што другите видови на хируршка интервенција ќе продолжат 40 минути и укажуваат на сериозна загуба на крв.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic