Хипертензија на десната комора на срцето што е тоа

Непростливи грешки во филмовите што веројатно никогаш не сте ги забележале. Веројатно има многу малку луѓе кои не би сакале да гледаат филмови. Сепак, дури и во најдобрите филмови има грешки што гледачот може да ги забележи.

Спротивно на сите стереотипи: девојка со ретко генетско нарушување го освојува светот на модата. Оваа девојка се вика Мелани Гаидос, и таа брзо влета во светот на модата, шокирајќи, инспиративно и уништувајќи глупави стереотипи.

20 фотографии од мачки направени во вистински момент Мачките се неверојатни суштества, и секој знае за ова, можеби. И тие се неверојатно фотогенични и секогаш знаат како да бидат во вистинско време во правилата.

Што може да каже формата на носот за вашата личност? Многу експерти веруваат дека гледањето во носот може да каже многу за личноста на една личност

Затоа, на првиот состанок, обрнете внимание на непознатиот нос

10 шармантни деца starвезди кои денес изгледаат сосема поинаку Времето лета, а откако малите славни личности стануваат возрасни личности кои повеќе не можат да се препознаат. Убави момчиња и девојчиња се претвораат во А.

Зошто ни треба мал џеб на фармерки? Секој знае дека има мал џеб на фармерки, но малкумина размислуваа зошто можеби е потребно. Интересно, првично беше место за час.

Срцето е главниот орган на човекот. Ако еден од неговите четири дела почне да работи неправилно, целото тело не успее. Десно-вентрикуларна хипертрофија е една од патолошките состојби кои се поврзани со зголемување на миокардот. Овој дефект укажува на развој на сериозни компликации во работата на белите дробови и срцето.

Одделенијата на срцето можат да се зголемат од различни причини. Според медицинската дефиниција, хипертрофија на десната комора е зголемување на миокардот или задебелување на theидовите на крвните садови.

Промената во големината укажува на абнормален раст на срцевите клетки (кардиомиоцити). Разликата помеѓу хипертрофиран миокард е тоа што садовите не можат да негуваат обраснат орган.

Поради оваа причина, дел од неа доживува исхемија - недостаток на кислород и хранливи материи. Проширувањето на десната комора е една од сортите на болеста.

Постојат 3 степени на хипертрофија:

 1. Умерено - зголемете малку. Има исти димензии како левата.
 2. Средно - процесите во оваа област на срцето се одвиваат побавно.
 3. Изречена - десната страна е 2-3 пати поголема од сличната лева.

Најчестите причини за хипертрофија на десната комора се истовремени болести на срцето и белите дробови. Тие можат да бидат вродени или стекнати. Вродени нарушувања се нарекуваат:

 1. Тетраду Фало. Валвуларна болест, која се дијагностицира кај новороденчиња. Друго име е „сино синдром на бебе“: кожата на бебето станува синкава за време на плачење.
 2. Пулмонална хипертензија. Предизвикува зголемен притисок на пулмоналната артерија.
 3. Аномалија во структурата на интервентрикуларниот септум. Тоа доведува до мешање на крвта на срцето, телото прима недоволно кислород.
 4. Стеноза на митралната валвула. Тоа предизвикува повреда на одливот на крв во артеријата поради намалување на отворот.

Болестите кои предизвикуваат хипертрофија на миокардот на десната комора вклучуваат:

 • фиброза, емфизем;
 • бронхитис;
 • бронхијална астма;
 • пневмонија;
 • хроничен замор и стрес;
 • зголемување на телесната тежина;
 • кардиомиопатија;
 • висок крвен притисок.

Зголемување на десната комора на срцето се забележува повеќе во детството. Кај доенчињата, веднаш по раѓањето, товарот на десната страна на срцето е поголем отколку на левиот. Лекарите ја нарекуваат оваа причина за промена на органот физиолошка.

Сепак, вродена хипертрофија на десната комора кај деца е многу почеста. Некои симптоми на болеста не се појавуваат веднаш.

Постојано следење на состојбата на бебето, целосен преглед по раѓањето помагаат да се постави точна дијагноза и да се изберат точните методи на лекување.

Првите симптоми на болеста не се значајни, често пациентот не ги забележува. Кога миокардот расте, знаците се појавуваат во форма на:

 • вртоглавица;
 • отежнато дишење;
 • губење на свеста;
 • отежнато дишење;
 • аритмии;
 • болки во градите;
 • отежнато дишење;
 • одлив на нозе;
 • цијаноза на кожата;
 • прекини во срцевиот ритам.

Ова се должи на фактот дека срцето не е соодветно снабдено со кислород, манифестациите се слични на срцева слабост. Лекарот треба да препише дијагноза на современи уреди за да ја утврди конечната дијагноза:

 1. Електрокардиографијата подразбира дека срцевиот ритам се пренесува со сензори и се снима на хартија. На ЕКГ, знаците на хипертрофија на десната комора може правилно да се дешифрираат од општ лекар или cardiolогист.
 2. Ултразвукот на срцето или ехокардиографијата точно открива промени во структурата на одделенијата на срцето. Методот помага да се откријат нарушувањата на протокот на крв, да се измери степенот на патологија.

Хипертрофија на десната комора на срцето на ЕКГ е видлива ако неговата маса стане поголема од левата. Изгледа како флуктуации на врвовите на електрокардиограмот. Клучни карактеристики:

 1. Електричната оска се одвраќа надесно.
 2. Забележана е исхемија на субендокардијалните слоеви на миокардот.
 3. Во делот V1, видливи се прекршувања на комплексот QRS. Тогаш има изглед на R бран или QR.
 4. Во областа V6, комплексот има форма РС.
 5. Во регионот V1, има отстапувања од нормата во сегментот ST. Се наоѓа под контурата и има асиметрична форма.

Третманот на хипертрофија на десната комора треба да вклучува комплексна терапија за отстранување на истовремени болести. Лекарот препишува лекови кои помагаат во нормализирање на функционирањето на срцето и белите дробови:

 • витамини со магнезиум и калиум;
 • блокатори кои го намалуваат срцевиот ритам;
 • диуретици кои ја отстрануваат водата;
 • антикоагуланси;
 • антагонисти на калциумовите канали одговорни за срцевиот ритам;
 • лекови кои го намалуваат крвниот притисок;
 • седативи.

За превенција, пропишана е посебна диета. Пациентот треба да исклучи храна со висока содржина на сол, да додаде посно месо, риба, овошје, зеленчук. Хируршката интервенција се користи само кога резултатот од зголемувањето веќе станува срцева мана. Кај мали деца, оваа операција може да се изврши во првата година од животот.

Информациите презентирани во статијата се само за насоки. Материјалите од статијата не бараат независен третман. Само квалификуван лекар може да постави дијагноза и да даде препораки за третман врз основа на индивидуалните карактеристики на одреден пациент.

Хипертрофија на десната комора

Вентрикуларна хипертрофија (со други зборови, хипертрофија на миокардот во десната комора или хипертрофија на десната комора) е срцева состојба во која десната комора претрпува промена во големината како резултат на зголемување на мускулното ткиво (срцеви влакна), а тоа пак доведува до метеж на срцето.

Osobennosti patologii i ee opredelenie po rezultatam kardiolenty - Хипертензија на десната комора на срцето што е тоа

Зголемување на комората на срцето се јавува кај луѓе од различна возраст, но повеќето од нив се дијагностицираат кај деца. Вреди да се напомене дека срцевата хипертрофија може да се забележи кај новороденчиња, бидејќи тие имаат зголемена срцева функција во првите денови од животот и на десната страна на срцето.

Како што знаете, срцето на една личност има четири комори и два делни делови на срцето ја регулираат работата на белодробниот круг на циркулација на крвта, исто така наречен мал. И двата лева дела се одговорни за работата на голем круг, или систем. Во нормална состојба на срцето, крвниот притисок во десните делови е помал.

Ако некое лице има вродени срцеви мани или некој вид дефект на срцето, тогаш ова правило е прекршено, што доведува до преоптоварување на десната комора на срцето, бидејќи тоа претставува поголем проток на крв отколку што се очекуваше, а потоа и хипертрофија .

Зголемување на десната страна на срцето е забележано кај луѓе од различна возраст. Најчесто, ваквата патологија се дијагностицира кај бебиња. Ова се должи на фактот дека во првите години од животот, телото на детето рапидно расте, соодветно, неговото срце е под зголемен стрес.

Кога болеста е акутна, тогаш ова укажува на присуство на вродена срцева болест. Таквата дијагноза може да се постави на ЕКГ. Може да се добие хипертрофија на десната комора на срцето. Често, ваквите промени се поврзани со неправилен начин на живот, неухранетост, постојан стрес.

Десната комора е зголемена, бидејќи токму тој е одговорен за големиот проток на крв, односно претрпува поголем товар и под одредени околности, побрзо не успее. Некои знаци директно покажуваат дека срцевиот мускул е преоптоварен и исцрпен, не може да се справи со количината на работа што му ја доделува телото.

Честопати, самата личност преоптоварува срцето дури и без да размислува за тоа. Појавата на хипертрофија може да доведе до проблеми во работата на срцето. Поради ова, се јавува аритмија, односно отчукувањето на срцето не е рамномерно, но хаотично, срцето чука побрзо, а потоа побавно, без оглед на човековата активност.

Артериите се стврднуваат и не поминуваат низ некои супстанции. Со текот на времето, овие супстанции се акумулираат и формираат пречки за премин на крв. Значи, постојат стагнации што доведуваат до формирање на тромби.

Во здраво возрасно срце, левата комора има поголема маса од десната. Разбирливо е, бидејќи левата комора турка крв во аортата, додека доживува голем товар. Почесто, кога станува збор за хипертрофија на миокардот, лекарите првенствено имплицираат задебелување на левата комора. Често, но не секогаш.

Десната комора ја турка венската крв што тече во неа од сите органи во садовите што одат кон белите дробови. Тие се разгрануваат во мали капилари, го обвиткуваат алвеоларното ткиво на белите дробови, каде што се одвива размената на гасови. Јаглерод диоксидот и метаболичките производи ги напуштаат капиларите, а кислородот влегува во крвта од белите дробови. Крвта богата со кислород тече низ белодробните вени во десниот атриум.

gipertrafija geludochka stenoz arterii - хипертензија на десната комора на срцето што е тоа

Превенција

Спречување на хипертрофија на десната комора се сведува на следниве неколку барања. Прво, ова е предупредување за развој на флеботромбоза на нозете:

 • дијагностицирање на оваа патологија во најраните фази и нејзино непосредно лекување;
 • превентивен преглед од специјалист;
 • по операцијата, со дијагноза на флеботромбоза, на пациентот му се препорачува активно движење;
 • исполнување на сите препораки на лекарот.

Во случај на хронични белодробни заболувања:

 • Избегнувајте хипотермија и нацрт;
 • не пуши, вклучително и да не си член на пасивно пушење;
 • лекување на болеста во најраните фази;
 • водат активен животен стил со соодветно умерено оптоварување;
 • земете кислородни шејкови.

За цели на превенција, исто така, се препорачува периодично да се прави електрокардиограм, да се напуштат лошите навики и да се придржуваат кон терапевтската исхрана. Треба редовно да проверувате со А. cardiolогист, да се подложат на прегледи, да ги следат сите препораки и да земаат соодветни лекови.

За да се спречи појавата на хипертрофија, потребна е навремена медицинска помош за болести на бронхиите и белите дробови, први знаци на циркулаторна слабост. Раниот третман, вклучително и навремена операција за срцеви мани, избегнува декомпензација и развој на белодробно срце.

Пациентите дијагностицирани со хронични воспалителни процеси треба да поминат целосен курс на антибиотска терапија.

За спречување на релапс на срцеви и респираторни заболувања, потребно е:

 • целосен прекин на пушењето;
 • прошетка на отворено;
 • спроведување на дневни терапевтски вежби и вежби за дишење;
 • масажа;
 • физиотерапевтски процедури.

За да се намали товарот на срцето, диетата ограничува сол, зачинета, масна и пржена храна, алкохолни пијалоци, кафе и јак чај. Се препорачува диета, вклучувајќи доволна количина зеленчук, житарици, млечни производи, риба, посно месо, овошје.

Хипертрофија на миокардот се јавува со зголемен стрес на срцето. Болестите на белите дробови и дефектите на срцето го отежнуваат исфрлањето крв од десната комора, што бара големи напори на срцевиот мускул и задебелување на мускулниот слој.

1 3 - хипертензија на десната комора на срцето што е тоа

Клиничките манифестации се појавуваат со развој на десно вентрикуларна инсуфициенција - отежнато дишење, тахикардија, метеж во белите дробови, црниот дроб и оток на нозете. За дијагноза, е индициран целосен преглед на белите дробови и срцето. Третманот се спроведува со помош на реконструктивни интервенции во случај на абнормалности во структурата на срцевите залистоци, септи или со лекови за бронхопулмонарна патологија, срцева слабост.

Малку физиологија

Познато е дека човечкото срце има четири комори: се состои од две преткомори и две комори. Нормално, сите шуплини се изолирани едни од други. Срцето е мускулна пумпа која делува во одредена низа како резултат на системот за срцева спроводливост и контрактилноста на миокардот. Работниот циклус изгледа вака:

 • левата комора фрла крв богата со кислород во органи и ткива - во голем круг на циркулација на крв;
 • крвта, поминувајќи низ сè помалите артерии, влегува во капиларната мрежа, каде што се јавува размена на гасови и ја менува бојата во темна, влегува во малите вени, потоа во големите вени што се влеваат во десниот атриум;
 • од десната преткомора, која ја извршува функцијата на венска „цистерна“, тече за време на дијастола (релаксација) во десната комора;
 • десната комора за време на контракција со сила исфрла венска крв во пулмоналната артерија во пулмоналната циркулација, која се наоѓа во белите дробови за да ја засити со кислород;
 • црвена, богата со кислород крв се собира во белодробните вени, а потоа преку пулмоналните вени во левиот атриум;
 • крвта се исфрла од левиот атриум во левата, најсилната комора и сега е подготвена да го повтори целиот пат - циркулационите кругови се затворени.

Многумина се збунети: зошто белодробната артерија се нарекува артерија, иако венска крв тече во неа, и, обратно, белодробните вени се нарекуваат вени, но содржат светло-црвена артериска крв? Одговорот е многу едноставен: основата на номенклатурата не е бојата и составот на крвта, туку природата на локацијата на садовите: сите садови што влегуваат во преткоморите се вени, а сè што тече од коморите се артерии .

Ова го кажавме за да имаме јасно разбирање дека срцевиот мускул воопшто не работи како целина: левата комора обезбедува кислород на целото тело, а десната ја насочува крвта кон белите дробови.

Хипертрофија на левата комора на ЕКГ

ЛВХ може да се појави од повеќе причини, еден од активирачките фактори е висок крвен притисок, левата комора да работи во забрзан ритам. Отпрвин, theидовите на комората се згуснуваат, што последователно доведува до губење на еластичноста и влошување на функционалната активност. Кај дете, GLH обично се поврзува со вродени срцеви мани.

Можете исто така да прочитате: Карактеристики на срцевиот мускул

 • стеснување на аортната валвула;
 • артериска хипертензија;
 • патолошко зголемување на срцевиот мускул;
 • исцрпувачки долгорочен физички напор;
 • прекумерна тежина

Размислете за клиничките знаци на хипертрофија на левата комора на екг:

 • болки во градите;
 • диспнеа;
 • тахикардија;
 • вртоглавица, до несвестица;
 • замор

Левата комора е најважната алка во циркулаторниот систем. Тој е одговорен за снабдување со крв во ткивата и органите, па затоа хипертрофичните промени сигурно ќе влијаат на работата на најважните системи на телото.

Со цел да се избегне развој на сериозни компликации, патолошкиот процес треба да се идентификува во раните фази. За да го направите ова, кога ќе се појават првите симптоми, консултирајте се со а cardiolогист

LVH може да доведе до појава на такви компликации, имено:

 • срцева слабост;
 • IHD;
 • аритмија;
 • миокарден инфаркт;
 • срцев застој и смрт.

Ако зборуваме за хипертрофија на левата преткомора, таа произлегува од следниве причини: дебелина, кардиомиопатија од различно потекло, белодробни заболувања, стеноза на аортата, хипертензија, стресни ситуации итн.

Единствената комора на срцето што реагира на промени во дебелината на wallидот до висок физички или психоемоционален стрес кај една личност е левата. Десната комора е хипертрофирана само во случај на белодробна патологија или срцеви заболувања, додека левата комора е хипертензивна и со артериска хипертензија и со чести стресови и за време на физички напор кај спортисти. Неговиот миокард првично беше развиен посилно и со зголемени оптоварувања започнува неговата хипертрофија.

Отпрвин, овој процес се компензира и тоа не влијае на циркулацијата на крвта, но срцевата слабост се развива со текот на времето. Ова се должи на фактот дека новата висока дебелина на wallидот не дозволува нормално снабдување со крв и го инервира миокардот, како резултат, theидот станува млитав. Покрај тоа, пореметувањето на комората со крв од левата преткомора е нарушено, што значи дека со текот на времето, преткомората исто така хипертрофира, тогаш процесот може да оди до десното срце (прво, десниот атриум, а потоа и десната комора).

Покрај хипертрофијата, малформациите заземаат важно место меѓу патологиите на срцето. Тие можат да бидат вродени или стекнати.

Вродени малформации се предизвикани од нарушен развој на ембрионот. Овие можат да бидат неправилно формирани вентили, акорди со несоодветна должина, незатворање на преградата помеѓу коморите или транспозиција на големите садови. Многу често постојат комбинации на транспозиција со други дефекти. Оваа состојба бара итна хируршка интервенција за да се спаси животот на детето, сепак, за жал, не во секој случај операцијата може да го спаси животот на мало лице со таква патологија.

Ако детето има дефект во преградата помеѓу коморите или преткоморите, тогаш артериската и венската крв ќе се мешаат, поради што ќе биде можен живот. Децата чија транспозиција на големите садови е комбинирана со затворање на преградата имаат синкава боја на кожа. Отпрвин, ова е единствениот симптом, но во иднина му се придружува и целосната клиничка слика.

Ако транспозицијата е изолиран дефект, тогаш смртта од хипоксија се јавува скоро веднаш. Понекогаш транспозицијата е откриена дури и во пренаталниот период, во овој случај тие се подготвени однапред за операцијата. Хируршки третман за транспозиција на големите садови може да биде радикален или палијативен.

Функцијата на левата комора е да ослободува артериска крв во голем круг на циркулација на крвта, и затоа да ги снабдува сите органи и ткива со кислород и хранливи материи. За да може подобро да се справи со својата задача, не му нудете преголеми оптоварувања. Треба да има умерена физичка обука без преголем напор.

ЕКГ и знаци на патологија

Самата болест е поделена на неколку видови кои го разликуваат текот на патологијата, знаците и симптомите.

Се забележува кога масата на десната страна на срцето е неколку пати поголема од левата страна.

Болеста е умерена.

Се забележува ако процесите што се случуваат на десната страна на срцевиот мускул се забавуваат и заостануваат зад процесите на левата страна. Тие не треба да се набудуваат асинхрона операција.

Нема ништо лошо во откривањето на оваа болест. Навременото и правилно лекување ќе помогне да се ослободите од проблемот. При дијагностицирање, има мало зголемување на десната област.

Во почетните фази, нема симптоми. Затоа, навремената дијагноза е тешка. Со цел да се избегне латентната форма на болеста, потребно е да се прави ЕКГ еднаш годишно. За да се идентификуваат првите фази на патологија кај бебињата, интраутериниот ЦТГ и ЕКГ се препишуваат по првата година од животот.

На ЕКГ, хипертрофијата на десната комора е добро дефинирана. Секој лекар за функционална дијагностика, cardiolогист и терапевт ги знае ЕКГ-знаците на хипертрофија на десната комора, ќе ги анализираме главните и ние:

 1. Во задачите на V1 V2 III aVF зголемување на висината на забот од R;
 2. Пристрасноста на ST е малку пониска од контурата, негативната или трнлив T во V1 V2 III aVF;
 3. Правограма (EOS отфрлен надесно).

Ова се главните знаци на зголемување на десната комора, според кои може да се сомнева во патологија. ЕКГ десно вентрикуларна хипертрофија за лица над 30 години ги има следниве дијагностички критериуми:

 • Отстапување на EOS надесно повеќе од 110 степени;
 • Високи R-заби во V1 (повеќе од 7 mm), S-заби во V1 помалку од 2 mm, R / S во V1 повеќе од еден;
 • Бранот S во V5 и V6 е поголем или еднаков на 2 mm;
 • комплекси од типот qR во V1.

Ако има два или повеќе од овие критериуми на ЕКГ, може да биде изложена хипертрофија на десната комора. Лекарите, исто така, се сеќаваат на потврдните знаци на хипертрофија на десната комора, кои вклучуваат:

 • промени во ST сегментот и Т бранот според типот на „преоптоварување“ во водите V1-V3,
 • зголемување на десниот атриум.

Како на ЕКГ се појавува GLP

Хипертрофијата на десниот атриум на ЕКГ исто така се манифестира со доста изразени манифестации, главната работа е правилно да ги препознаеме. Главните манифестации на таквата болест на електрокардиограмот се должат на фактот дека е придружена со повреда на мала циркулација на крв. Постојат доста манифестации, благодарение на што, можно е лесно да се утврди присуството на болест, нејзината фаза и форма со употреба на електрокардиограм.

Специјалистот лесно ќе открие отстапувања со помош на електрокардиограм

При спроведување на овој дијагностички метод, особено е важно да се обрне внимание на бранот P, бидејќи со него се случуваат главните промени:

 • се зголемува амплитудата на P бранот, се зголемува неговото времетраење;
 • забот P се карактеризира со акутна форма;
 • забите имаат симетричен врв;
 • висината на забот P може да се зголеми за 2-2,5 mm од нормата;
 • патолошки промени може да се забележат во третата и втората задача.

Важно! Со хипертрофични лезии на десниот атриум на електрокардиограмот, може да се проследи отстапувањето на оската на П бранот надесно

ЕКГ-знаците на хипертрофични лезии на десниот атриум се манифестираат различно во секое водство и многу е важно да се обрне внимание на ова за да се добие целосна слика за болеста. Постојат случаи кога, со таква болест, може да се забележи негативен индикатор за Р. Тежината на болеста е означена со голем број торакални гранки со акутен и висок заб П.

Точно се должи на фактот дека болеста се манифестира различно во сите води, подобро е ако квалификуван специјалист се занимава со декрипција, ова ќе ја спречи грешката

Тежината на болеста е потврдена од големиот број торакални гранки со акутно и високо Р-каранфилче. Токму затоа што болеста се манифестира различно во сите води е подобро ако квалификуван специјалист го дешифрира, ова ќе спречи грешки.

gipertrafija geludochka stenoz klapana - Хипертензија на десната комора на срцето што е тоа

Манифестации на хипертрофија кај новороденче во првите часови или денови од животот може да се должат на физиолошки промени, преструктуирање на циркулацијата на крвта од фетусот. Но, најчесто педијатрите и неонатолозите дијагностицираат хипертрофија на десната комора поради интраутерини срцеви мани: стеноза на трикуспидалната валвула, дефект на интервентрикуларниот септал, Фало тетрад.

Тежината на дефектите може да варира, со неискажани дефекти, може да се појави компензација на срцевата активност на почетокот, со сериозни дефекти кај децата, кожата станува синкава, отежнато дишење во мирување или со минимален напор, постарите деца се жалат на болка во срцето, слабост палпитации. Кај децата, има заостанување во растот и развојот, деформација на градите како срцева грпка, честа несвестица.

Дијагноза и веројатни причини

Причините за хипертрофија на миокардот во десната комора се стекнати или вродени. Во првиот случај, преструктуирањето на срцевиот мускул обично е последица на болести на респираторниот систем:

 • опструктивен бронхитис;
 • бронхијална астма;
 • пневмосклероза;
 • емфизем;
 • полицистични;
 • туберкулоза;
 • саркоидоза;
 • бронхиектичка болест;
 • пневмокониоза.

Покрај тоа, можна е примарна промена во обемот на градите со различни отстапувања. Овие вклучуваат:

 • повреда на структурата на мускулно-скелетниот систем (сколиоза, анкилозен спондилитис);
 • намалување на невромускулниот пренос (детска парализа);
 • патологија на плеврата и дијафрагмата поврзани со траума или операција;
 • тешка дебелина (синдром на Пиквик).

Примарната лезија на белодробните садови, што доведува до хипертрофија, може да се развие како резултат на:

 • примарна пулмонална хипертензија;
 • тромбоемболични фокуси во оваа област;
 • артериосклероза на артерии;
 • волуменски формации во медијастинумот.

Хипертрофија на десната комора кај бебето е поврзана со вродени малформации на срцето:

 1. Тетралогија на Фало, што доведува до повреда на празнењето на десната комора, како резултат на што се појавува хипертензија во неа.
 2. Повреда на интегритетот на интервентрикуларниот септум. Во овој случај, притисокот во десните и левите делови на срцето е изедначен. Ова доведува до намалување на оксигенацијата (оксигенација) на крвта, како и до хипертрофија.
 3. Стеноза на вентилите на пулмоналната артерија, што го попречува движењето на крвта од срцето до садовите на белодробната циркулација.
 4. Пулмонална хипертензија поврзана со зголемен васкуларен отпор.

Со вродени малформации, хипертрофијата се појавува веќе на рана возраст.

Катализатори за раст на кардиомиоцити, што доведува до прогресија на патологијата, може да бидат различни бронхопулмонарни заболувања:

 • фиброза;
 • емфизем;
 • хроничен опструктивен бронхитис;
 • бронхијална астма;
 • пневмокониоза;
 • саркоидоза;
 • пневмонија.

Исто така, постојат причини за хипертрофија на десната комора кои не се поврзани со кардиоваскуларни или белодробни заболувања:

 • патолошко зголемување на телесната тежина (дебелина);
 • систематски и продолжен стрес кој тече во невроза.

Друг фактор што предизвикува развој на хипертрофија на десната комора може да биде прекумерен ентузијазам за аеробно вежбање.

Со просечна форма на ХПВ, се забележува вишок на големина и маса на обете комори, со изразена форма, разликата во овие параметри е значајна. Отсуството на терапевтски мерки во акутната форма на текот на хипертрофијата на панкреасот може да доведе до смрт на пациентот.

Исто така, синдромот на ХПВ е класифициран според видот на појава:

 • физиолошки (вроден), кога хипертрофијата на десната комора кај дете се дијагностицира од првите денови на животот. Патологијата се манифестира како последица на CHD (вродени срцеви мани) и често се дијагностицира веднаш по раѓањето со широка цијаноза (цијанотична сенка на кожата) на лицето или целото тело.
 • патолошки (стекнат) - синдром на зголемување на десната комора се јавува како резултат на пренесени бронхопулмонарни заболувања или физички преоптоварувања.

Хипертрофија на десната комора е многу поретка отколку левата комора.

Хипертрофијата е предизвикана од зголемување на големината на срцето како резултат на зголемување на големината на клетките на срцевото ткиво. Во овој случај, само кардиомиоцитите се подложени на раст.

Причините за хипертрофија на десната комора се:

 • Стеснување или стеноза на белодробната валвула лоцирана на излезот од десната комора на белодробната артерија;
 • Зголемен крвен притисок во пулмоналната артерија (пулмонална хипертензија). Како по правило, оваа состојба е придружена со вртоглавица, несвестица, отежнато дишење;
 • Тетрад Фало. Ова е вродена срцева болест, која се карактеризира со четири знаци: стеноза на пулмоналната валвула, хипертрофија на десната комора, поместување на аортата на десната страна и дефект на интервентрикуларниот септал. Овој дефект е исто така наречен „син“ дефект, бидејќи неговиот главен симптом е да стане сино на разни делови од телото;
 • Дефект на вентрикуларниот септал. Со овој дефект, два оддела на срцето комуницираат едни со други, како резултат на тоа, крвта се меша, што доведува до недоволно снабдување со кислород до органите. Срцето се обидува да го компензира недостатокот на исхрана на органи со зголемување на контракциите на коморите, што доведува до зголемување на обете комори;
 • Белодробни заболувања (хроничен бронхитис, хронична пневмонија, пневмосклероза, пулмонален емфизем).

Физиолошката хипертрофија се промовира со систематски аеробни вежби. Затоа, често се забележува зголемување на големината на срцето кај луѓе кои спортуваат и водат активен животен стил.

Во раните фази на хипертрофија на десната комора, нејзините симптоми не се изразени.

Во подоцнежните фази, се манифестираат знаци на хипертрофија на десната комора:

 • Чувство на тежина и силна болка во градите;
 • Тешкотии во дишењето;
 • Аритмија, оштетен ритам на срцето. Мошне често, пациентите чувствуваат чувство на „треперење“ на срцето во градите;
 • Ненадејни напади на вртоглавица. Услови за несвестица;
 • Тежок оток на нозете.

Клиничката слика на хипертрофија на десната комора исто така може да биде придружена со „пулмонално срце“, чија причина е белодробна емболија. Акутното пулмонално срце се карактеризира со акутна инсуфициенција на десната комора, сериозен недостаток на воздух, намален крвен притисок и тахикардија.

Хроничната форма на белодробно срце има иста клиничка слика како и акутното белодробно срце сè додека не започне процесот на декомпензација. Во тешки форми на хронична инсуфициенција на десната комора, се јавува хронично опструктивно белодробно заболување.

Секое отстапување од нормата се смета за знак на патологија, што веднаш ќе го забележи искусен специјалист. Но, секоја личност на која барем еднаш му беше даден ЕКГ, со интерес погледна во преклопено неколку пати долго парче хартија со мистериозни симболи и симболи, обидувајќи се да разбере барем нешто.

Првиот знак на хипертрофија на десната комора при декодирање на податоците за ЕКГ е преовладувањето на неговите потенцијали над лево, поради што се појавуваат R бранови во десните води на градниот кош, а деполаризацијата се случува десно.

Патологијата може да биде означена со поместување на QRS комплексниот вектор надесно, што пак доведува до појава на R-заби. Друг индикатор на болеста е замена на rS комплексот во V1 оловото со R-бран.

Ако нормално левата комора дава повеќе импулси, тогаш со дефект на десната комора, тоа е панкреасот што ќе преовладува, префрлувајќи го векторот надесно од себе.

Cardiolогистите разликуваат три степени на развој на дефект:

 • Светлина (мало отстапување од нормалните вредности);
 • Средно (знаците на хипертрофија се веќе значајни, но индексите на панкреасот се сепак малку помалку од оние на левата страна);
 • Тешка (импулсите на десната комора веќе ги надминаа параметрите на ЛВ и преовладуваат во резултатите од ЕКГ).

На кардиограмот, можете да видите специјални карактери кои карактеризираат една или друга состојба на срцето. На пример, висок позитивен R бран и длабок негативен P бран се одговорни за фреквенцијата на контракции на левата и десната преткомора, а симболите Q, S, R ги карактеризираат вентрикуларните контракции. Буквата Т укажува на релаксација на коморите.

gipertrofija prav jeludochka - хипертензија на десната комора на срцето што е тоа

Сигнали за развој на болеста според резултатите од кардиограмот може да бидат:

 • Доволно високи стапки на RV1, V2 заби во отсуство на отстапувања во V2, TV1 забите во STV1, V2 сегментите;
 • Доволно високи флуктуации на RV1, V2 со значително намалување на пулсацијата на сегментот STV1, V2 со негативна забна амплитуда TV1, V2;
 • Присуството во другите води на покачен R бран и намален ST сегмент.

Според резултатите од кардиограмот, дефектот на десната комора не е толку изразен како левата комора, што е значајна причина за потемелно испитување и појаснување на дијагнозата.

Кардиографските сорти идентификувани врз основа на карактеристични промени во ЕКГ се нарекуваат видови на хипертрофија. Тие се разликуваат во локацијата на патолошките знаци.

Стапката на откривање е приближно 23% од пациентите. Овој тип се должи на поместувањето на срцето надолу со вртење на врвот назад. Таквата хипертрофија на десната комора се развива со зголемена воздухопловност на белите дробови во фазата на белодробното срце.

 • Низок напон на вентрикуларниот заб во V-кабли;
 • Длабок заб S и позитивен Т во V1-V6;
 • Поместување на преодната зона (V3-V4) кон V5.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Блокада (rSR ')

Откриен е кај 18% од пациентите и е карактеристичен за срцевиот блок. Тоа е предизвикано од истовремено спроведување на вентрикуларна возбуда, кога прво се собира левата комора, а потоа десната.

gipertrafija geludochka - Хипертензија на десната комора на срцето што е тоа

За таква хипертрофија на десната комора е карактеристична:

 • Појавата на бранот Q во V1-V2;
 • Длабоко S во V1 во комбинација со длабоко R во V6;
 • Поместувањето на срцевата оска е прво налево, а на крајот на контракцијата надесно.

Најчестиот тип (45% од случаите), карактеристичен за висока пулмонална хипертензија, кога десната комора станува најголема срцева комора.

 • QRS комплексна експанзија за повеќе од 12 ms;
 • R-бран напон од повеќе од 8 mm;
 • Длабок бран S, чија амплитуда постепено се зголемува од V1 до V6.
 • Пропуст на ST под контурата;
 • Во стандардните и десните води, Т бранот е негативен.

Се развива кај 10-13% од пациентите со умерено преоптоварување на десната половина на срцето, кога десната комора станува еднаква по големина на левата страна.

 • Поместување на срцевата оска надесно до 100 степени;
 • ST под контурата;
 • Негативно Т во правилни и стандардни линии;
 • Вентрикуларниот комплекс има форма rSR ';
 • Напон R 'повеќе од 7 mm.

Проширувањето е истегнување на коморната празнина, придружено со истенчување на нејзините wallsидови.

Двете патологии се надворешно претставени со зголемена комора, меѓутоа, во првиот случај се задебелува миокардот (фотоапаратот може да не се менува), во вториот - миокардот се протега (фотоапаратот е секогаш зголемен).

Истовремен развој на хипертрофија и дилатација на десната комора е забележан со:

 1. Пулмонална хипертензија;
 2. Дефекти на партициите;
 3. Трикус>gipertrafija geludochka astma - хипертензија на десната комора на срцето што е тоа

gipertrafija geludochka priznaki ekg - хипертензија на десната комора на срцето што е тоа

ЕКГ-знаци на хипертрофија на десната комора

Карактеристики на болеста кај деца

Како што расте детето, товарот на неговото срце исто така се зголемува. Ако има каква било пречка за протокот на крв низ садовите на малиот (респираторен) круг на циркулација на крвта, се јавува зголемување на мускулната маса на десната комора. Според разочарувачките статистички податоци, оваа болест е многу почеста кај децата, што е поврзано со вродената природа на патологијата.

Физиолошка хипертрофија на десните оддели може да се појави во првите денови од животот на трошките, бидејќи во овој период има нагло преструктуирање на циркулаторниот систем. Сепак, почесто причините за оваа патолошка состојба кај доенчињата се како што следува:

 • дефект на срцевиот септал;
 • повреда на одливот на крв од шуплината на десната комора;
 • зголемено оптоварување на овие делови на срцето за време на феталниот развој;
 • белодробна стеноза.

Во овој случај, симптомите на болеста може да не се појават веднаш, но по некое време. Ова се должи на фактот дека на почетокот, срцевата дисфункција се компензира со различни заштитни механизми. Со развојот на декомпензирана состојба, се појавуваат првите знаци, но состојбата на детето може да биде доста сериозна.

Физиолошка хипертрофија се јавува кај деца од првите денови на животот, патолошка - кај разни вродени срцеви мани (транспозиција на големите садови, Фало тетрад, дефект на вентрикуларен септал и отворен артериски канал со висока пулмонална хипертензија, итн.), Примарна пулмонална хипертензија и вродени болести на белите дробови и белите дробови крвни садови (синдром Вилсон-Микити, лобарски емфизем, итн.), хроничен кардитис, итн.

Конечно, децата често доживуваат акутни преоптоварувања на десната комора во случај на болест на изгореници, акутна пневмонија и други состојби, честопати имитирајќи хипертрофија на миокардот во десната комора. Дијагнозата на хипертрофија на десната комора со ЕКГ во некои случаи е полна со тешкотии.

Значителни потешкотии се предизвикани од идентификување на знаци на хипертрофија на десната комора на ЕКГ со живописни симптоми на хипертрофија на миокардот во левата комора. Електрокардиографските промени во хипертрофијата на десната комора се поврзани со фактот дека ЕМФ векторот на десната комора станува доминантен и ја менува ориентацијата на вкупниот ЕМФ надесно и напред со вишок на неговите потенцијали за нормална возраст.

Во исто време, хипертрофијата на десната комора се проценува според отстапувањето на ЕМФ векторот напред (води V3R, V1, V2) и надесно (води од екстремитетите). Комбинацијата на овие знаци ја прави дијагнозата најверојатно.

Во подоцнежните фази на оваа болест, се појавуваат знаци на таканаречено белодробно срце. Главните симптоми на белодробно срце се:

 • појава на силна и ненадејна болка во градната коска;
 • нагло намалување на притисокот (до развој на знаци на состојба на колапс);
 • оток на вените на вратот;
 • прогресивно зголемување на големината на црниот дроб (болката во десниот хипохондриум се приклучува на овој процес);
 • остра психомоторна агитација;
 • појава на остра и патолошка пулсација.

Остра отежнато дишење се развива во состојба на мирување, едно лице чувствува затегнатост во градите. Подоцна, се јавува задушување, цијаноза, на која се приклучува кашлицата. Ненадејна смрт може да се појави во една третина од сите случаи на белодробна емболија.

Со компензирано белодробно срце, како главна последица на хипертрофија на десната комора, симптомите на основното нарушување не се изразени. Некои пациенти може да забележат појава на малку изразена пулсација во горниот дел на стомакот.

Други симптоми укажуваат на тоа дека едно лице развива таканаречена конгестивна срцева слабост.

1 1 - хипертензија на десната комора на срцето што е тоа

Доминантноста на потенцијалите на десната комора често се забележува кај новороденчиња и мали деца. Ако се најде таков знак, детето се испитува за дополнителни симптоми и поплаки. Нивната идентификација служи како индикација за длабинско истражување.

Во повеќето случаи, преовладувањето на потенцијалите е варијанта на нормата и не претставува причина за загриженост. Такво дете не е регистрирано.

Хипертрофија на десната комора кај новороденчиња и деца е симптом на срцеви мани, цистична фиброза, бронхијална астма и продолжена пневмонија. За разлика од доминантноста на потенцијалите, кои можат да бидат вродени, хипертрофијата се развива постепено.

Неговата идентификација укажува на постоечка болест, за која е потребна потврда со рендгенски и ултразвучни студии. Децата со оваа патологија се регистрираат со а cardiolогист.

дијагностика

Дијагноза на срцева вентрикуларна хипертрофија често се спроведува со употреба на ултразвук или ехокардиографија - ваквите методи се сметаат за најинформативни, бидејќи ви овозможуваат визуелно да ја процените големината на wallsидовите на срцето.

Понекогаш индиректните знаци на патолошки абнормалности може да се детектираат со помош на електрокардиограм (ЕКГ на срцето) и рендгенски преглед на градите.

1 27 - хипертензија на десната комора на срцето што е тоаУлтразвук на срцето

 • Електрокардиографија (за откривање на нарушувања на ритамот);
 • Медицински преглед (слушање срцеви шумови, отчукувања на срцето);
 • Ехокардиографија (одредување на големината на комората со помош на ултразвук, мерење на дебелина, откривање на дефекти и нивни големини);
 • Кардиовизорски преглед (динамично набудување на срцевата работа);
 • Идентификација на припадноста на пациентот во една од ризичните групи (луѓе со прекумерна тежина, професионални спортисти, лица со лоши навики);
 • Идентификација на генетска предиспозиција.

Која е опасноста од хипертрофија на wallsидовите на десната комора на срцето? Фактот дека ова е само показател за присуство на сериозна болест на кардиоваскуларниот или белодробниот систем. Последиците се одредуваат точно од тоа што предизвика хипертрофија.

Евентуалното зголемување на десната комора служи како индикација за темелно испитување:

 1. Преземање историја;
 2. Инспекција на срцевиот регион и целото тело;
 3. Палпација, удари и аускултација на белите дробови и срцето;
 4. Студијата за состојбата на вените и црниот дроб;
 5. Спроведување лабораториски прегледи (општи и биохемиски анализи, утврдување на ASL-O), радиографија и ехокардиографија.
 • Пулмонална хипертензија во почетните фази;
 • Бронхијална астма;
 • Првата фаза на емфизем;
 • Вродени и стекнати малформации придружени со пулмонална хипертензија.

Главните методи за потврда или елиминирање на можна болест се радиографија и ехокардиографија.

Експлицитната хипертрофија укажува на кардиопулмонална патологија, во 100% од случаите е комбинирана со живописни симптоми и бара:

 1. Итно појаснување на дијагнозата со користење на радиографија и ултразвук на срцето;
 2. Одредување на степенот на пулмонална хипертензија;
 3. Избор на метод и средства за терапија.
 • Митрални и трикуспидални малформации;
 • Дефекти на партициите;
 • Дефекти на белодробното стебло;
 • Фалотова болест;
 • Отворен аортен канал;
 • Хронична опструктивна белодробна болест.

Најчесто, хипертрофијата на панкреасот се манифестира веќе во старост, многу ретко кај млади луѓе. Но, исклучок се доенчињата и новороденчињата кои се родени со срцеви заболувања.

Дијагнозата на хипертрофија на десната комора се заснова на поплаки на пациентот, резултати од преглед, наоди од ултразвук и електрокардиографија.

На електрокардиограм, знаците на хипертрофија на десната комора може да изгледаат:

 • Р-тип. Типично, присуството на QRS комплекс од типот gR или Rs е типично. Овој тип на отстапување обично се наоѓа со сериозна хипертрофија на десната комора;
 • тип rSR1. Карактеризира со V1 раздвоен QRS комплекс со 2 позитивни заби;
 • S-тип. Се карактеризира со присуство на QRS комплекс во сите олово на градите и РС со изразен С-бран;

При поставување на дијагноза, големината на десната комора е важна. Овој индикатор го одредува типот на хипертрофија на десната комора, што може да биде:

 • Умерено изразено. Кога wallsидовите на миокардот се зголемуваат, но процентот на десната комора е помал од левата комора;
 • Изразено Кога тежината на десната комора останува помала од тежината на левата, но времетраењето на возбудата на срцевиот мускул е подолго во десната комора отколку во левата;
 • Изречена. Во случај кога тежината на десната комора ја надминува тежината на левата.

Електрокардиограмот ви овозможува да дијагностицирате само дефект во електричната спроводливост на коморите, големината на комората се одредува со помош на ултразвук на срцето, што исто така ви овозможува да ги идентификувате дефектите присутни во него и нивната локација, силата на крвниот притисок во срцевите комори, исфрлање на крв низ местото на дефекти.

Со хипертрофија на комората на срцето, промените се претставени не само во мускулното ткиво на срцето.

По неопределен период, може да предизвика компликации во пулмоналните садови и артерии кои предизвикуваат такви реакции:

 • аортна склероза - болест својствена на постарите лица;
 • циркулација на крвта хипертензија се карактеризира со зголемување на крвниот притисок во пулмоналните садови;
 • Ајзенменгеровиот синдром е вродена аномалија на срцето со дефект во интервентрикуларниот септум.

Електрокардиограм (ЕКГ на срцето), како начин за откривање на ХПВ, не е многу точен и не може целосно да го утврди присуството на патологија. Тоа покажува само општи промени во мускулната структура, без никаква специфичност. И точниот степен на болеста не може да се утврди, туку само да се открие неговото присуство.

1 145 - хипертензија на десната комора на срцето што е тоаЕКГ десно атријална хипертрофија

Ехокардиограмот во овој случај може да даде поконкретни и попрецизни резултати. ЕКГ може да укаже не само на присуство на патологија, туку и да ја одреди точната големина и промените во внатрешните делови на срцето. И, исто така, точно укажуваат и идентификуваат дефекти во мускулното ткиво. Во комбинација со ултразвучна доплерографија, можете да ја дознаете насоката и брзината на циркулацијата на крвта на срцевите садови.

Таквата сеопфатна студија може да го спречи понатамошниот развој на патологијата во рана фаза и да спречи понатамошен развој.

Ултразвук на срцето - испитајте го задебелување на wallsидовите и септите, области на намалена контрактилност, малформации.

 • Ехокардиографија - утврдете ја големината на миокардот и срцевите шуплини, градиентот на притисок помеѓу коморите и крвните садови, срцевиот минутен волумен, присуството на обратен проток на крв.
 • Стрес-тестови - по стандардизиран товар на неблагодарна работа или ергометар за велосипеди, се прави ЕКГ, ехокардиографија и ултразвук за да се процени состојбата на миокардот и отпорноста на физичката активност.

Доколку е потребно, за да се разјасни дијагнозата, може да се препишат коронарна ангиографија и МНР на срцето.

gipertrafija geludochka ekg trudnosti - хипертензија на десната комора на срцето што е тоа

Кога треба да се воздржите од дијагностицирање на хипертрофија на десната комора со ЕКГ

ЕКГ е универзален, широко достапен и многу популарен метод. Но, дијагнозата на хипертрофија на десната комора само преку кардиограм има некои недостатоци. Прво на сите, изразена хипертрофија е видлива на кардиограмот; со мала хипертрофија, промените во ЕКГ ќе бидат незначителни или воопшто нема. Покрај тоа, доколку се појават такви состојби, да се избегне дијагностицирање на хипертрофија на десната комора со ЕКГ:

 • блокада на блокот на гранки на десниот пакет,
 • WPW синдром
 • потврден заден инфаркт на миокардот,
 • кај деца, горенаведените знаци на ЕКГ може да бидат варијанта на нормата,
 • промена на зоната на транзиција надесно,
 • бранот R има висока амплитуда во V1 V2, но односот R / S во V5 или V6 е поголем од единството,
 • декстропозиција (срцето е огледувано во десната половина на градите),
 • хипертрофична кардиомиопатија: можно е присуство на високи R бранови во V1, со сооднос R / S поголем од еден.

Долната линија - Хипертензија на десната комора на срцето што е тоа

При дијагностицирање на хипертрофија на десната комора, ширината на комплексот QRS треба да биде помала од 0,12 s. Затоа, точна ЕКГ дијагноза не е можна со BPNPG, синдром на Волф Паркинсон-Вајт.

gipertrafija geludochka echokg - хипертензија на десната комора на срцето што е тоа

Хипертрофијата не е ограничена на ЕКГ во дијагнозата. Постојат и други методи за да се утврди неговото присуство:

 • Ехокардиографија - најинформативниот метод, ви овозможува прецизно да ја одредите дебелината на вентрикуларниот wallид, неговиот волумен, исфрлачката фракција. Доплер ехокардиографијата ви овозможува визуелно да го процените протокот на крв низ коморите на срцето и крвните садови, дефектите во вентилите или партициите на срцето, крвниот притисок во шуплините и крвните садови.
 • Х-зраци на градите. Зголемувањето на сенката на срцето на десните делови може да укаже на нивна хипертрофија.

Во агрегат, анализирајќи ги податоците за кардиограмот и другите методи на инструментално испитување на срцето, дополнувајќи ги со објективен преглед, аускултација на срцето, лекарот може да постави хипертрофија. Но, уште поважно во дијагностичката и терапевтската материја е утврдувањето на причината за хипертрофија на десната комора. Степенот на нејзината прогресија и ефективноста на третманот зависат од наоѓање на причината за хипертрофија во иднина.

Точна дијагноза може да се постави само по целиот комплекс на дијагностички мерки. Само тогаш може да се започне со третман. Дијагнозата е како што следува:

  Медицински преглед. Без него, не може да се започне со преглед.

Како по правило, тоа е темелен медицински преглед што може да сугерира дека некое лице развива хипертрофија. Типично, а cardiolогист со искуство и дијагностицирање на такви пациенти лесно може да слушне патолошки шум во регионот на срцето со едноставно слушање.

 • Кардиографија. Хипертрофија на десната комора на ЕКГ се забележува со бројни специфични промени. Сепак, на ЕКГ, лекарот гледа само нарушување на ритамот, но не и зголемување на големината на комората. Соодветно на тоа, второто може да предизвика бројни дефекти во срцевиот ритам.
 • Темелна анализа на анамнезата, собирање на поплаки може да сугерира развој на оваа хипертрофија.
 • Ехо кардиографијата е ултразвучен преглед на срцето.

  Овој тип на дијагноза му помага на специјалист да ја утврди дебелината на вентрикуларниот wallид и другите параметри на миокардот. Покрај тоа, ехокардиографијата е во состојба точно да го одреди притисокот во комората, што, пак, овозможува да се дијагностицира болеста.

 • Испитување на срцето со употреба на кардиовизор.
 • Одредување на неповолна наследна диспозиција на болеста.

  Оние кои пушат, редовно консумираат алкохолни пијалоци, не го следат интензитетот на физичката активност, потребно е периодично да се проверува со лекар.

  Со ХПВ, патолошките промени се бележат не само во миокардот. Со текот на времето, тие се карактеризираат со ширење на пулмоналните артерии и крвните садови, што предизвикува развој на други заболувања:

  • аортна склероза;
  • хипертензија на пулмоналната циркулација;
  • Ајзенменгеров синдром (вишок притисок во пулмоналната артерија над аортата).

  Хипертрофија кај новороденчиња

  Најчесто, овој синдром се јавува кај новороденчиња како резултат на проблеми со развојот и функционалноста на срцето. Оваа состојба се развива во првите денови од животот, кога товарот на овој орган е особено голем (особено на неговата десна половина.

  Хипертрофија на десната комора на срцето, исто така, се развива со дефект во преградата што ги дели коморите. Во овој случај, крвта се меша, станува недоволно заситена со кислород. Срцето, обидувајќи се да го врати нормалниот проток на крв, го зголемува товарот на десната комора.

  Хипертрофија е можна и поради тетралогија на Фало, стеснување на белодробниот вентил. Ако се најдат какви било симптоми кои укажуваат на неправилно функционирање на срцето, треба веднаш да му го покажете на детето специјалист.

  Како да се третира хипертрофијата

  За да се намали степенот на хипертрофија на срцевиот мускул, потребна е идентификација и третман на основната болест што доведе до ова нарушување. Доколку се откријат срцеви мани, се препорачуваат реконструктивни операции на вентилите и нивна замена со вештачки.

  Ако опструктивните белодробни заболувања се причина за патолошки промени во миокардот, тогаш се лекуваат такви групи на лекови:

  • бронходилататори (салбутамол, Серевент);
  • муколитици (Лазолван, Ацетилцистеин);
  • кортикостероиди (преднизон, дексаметазон, беклофорт).

  При срцева слабост, прво се врши корекција на недостаток на кислород и калиум, а потоа се препишуваат срцеви гликозиди. За да го отстраните вишокот течност, подобро е да користите диуретици кои штедат калиум. Лековите од групата простагландини (Алпростан, Вазапростан), антагонисти на рецептори на ендотелин (Бозенекс, Траклир) имаат моќен вазодилатационен и заштитен ефект врз миокардните клетки.

  За зајакнување на срцевиот мускул, на пациентите им се прикажани средства кои содржат соли на калиум и магнезиум (Панангин, Магникум, Калипоза), метаболички стимуланси (Мексидол, Милдронат), терапија со кислород и хипербарична оксигенација.

  Симптоми на ХПВ

  Во стекната форма, овој синдром се карактеризира со отсуство на специфични симптоми со кои е можно да се утврди хипертрофија на десната комора.

  Знаците на хипертрофија на десната комора се слични на манифестациите на многу други заболувања и во почетната фаза на развој на патологија практично не се манифестираат, почнувајќи навистина да го вознемируваат пациентот само со значително зголемување на големината и тежината на десната комора миокард. Овие знаци вклучуваат:

  • продолжена болка во десната градната коска со остар, шевов карактер;
  • диспнеа;
  • вртоглавица, придружена со губење на ориентацијата во просторот и несвестица (во некои случаи);
  • повреда на ритамот на срцето;
  • оток на долните екстремитети, што станува поизразено до крајот на денот.

  Главните клинички знаци на ХПВ вклучуваат зголемување на фреквенцијата на срцеви контракции (тахикардија) и нагло намалување на крвниот притисок. Клиничката слика на хипертрофија на десната комора исто така може да биде придружена со „пулмонално срце“, чија причина е белодробна емболија.

  Дисфункција

  Под одредени услови, левата комора престанува да ги исполнува своите функции. Во зависност од видот на повреда, се разликуваат 2 вида на дисфункција:

  Систолната дисфункција се карактеризира со фактот дека срцевиот мускул (миокард) не се намалува активно, а обемот на крв исфрлена во аортата се намалува. Причините за оваа состојба се забележуваат во следниве случаи:

  • миокарден инфаркт (кај скоро половина од пациентите е фиксирана систолната дисфункција);
  • проширување на срцевите шуплини (причините лежат во инфекции и хормонални нарушувања);
  • миокардитис (причините се вирусна или бактериска инфекција);
  • хипертензија;
  • срцева болест.

  Систолната дисфункција исчезнува без сериозни симптоми. Главниот знак е намалување на снабдувањето со хранливи материи до внатрешните органи, како резултат на:

  • кожата станува бледа, понекогаш добива синкава нијанса;
  • пациентот се заморува од мало оптоварување;
  • се случуваат промени во емоционалната сфера и менталните процеси (меморијата е нарушена, се појавува несоница);
  • страдаат бубрезите кои не можат целосно да ја исполнат својата функција.

  Промените што ги претрпува левата комора стануваат причина за влошување, бидејќи метаболизмот се забавува и исхраната се влошува.

  Друга болест е дијастолна дисфункција. Ова е спротивна промена на вредноста за телото, кога комората не е во можност да се релаксира и целосно да се наполни со крв.

  Постојат 3 вида на болест:

  • со нарушена релаксација;
  • псевдонормално;
  • ограничувачки.

  Ако првите две можат да продолжат без симптоми, тогаш второто се карактеризира со живописна слика. Причини за дијастолна дисфункција:

  • исхемија;
  • кардиосклероза по срцев удар;
  • задебелување на wallsидовите на желудникот, како резултат на што се зголемува нивната маса;
  • перикардитис - воспаление на торбата "срце";
  • миокардна болест, кога мускулите стануваат погусти, што влијае на нивната контракција и релаксација.

  Симптомите на дијастолна дисфункција можат да бидат различни:

  • диспнеа;
  • кашлица, што е честа ноќта;
  • аритмија;
  • замор

  Принципот на електрокардиографија

  Што се однесува до карактеристиките на електрокардиографијата кај болести на кардиоваскуларниот систем, има многу од нив. Прво треба да се фокусирате на фактот дека таквиот преглед се спроведува во најудобна положба за пациентот.

  Важно е да се знае! За време на прегледот, пациентот треба да биде во релаксирана состојба и да дише мирно, рамномерно, бидејќи од тоа зависи резултатот од електрокардиографијата. За да се утврдат ЕКГ-знаците на хипертрофија на десната комора, се користат 12 води, 6 парчиња се поврзани со градите, а останатите 6 парчиња се поврзани со екстремитетите на пациентот.

  Понекогаш се користи техниката на спроведување на електрокардиографија дома, во овој случај се користат само 6 гранки. При спроведување на таква дијагноза, важно е да се разбере дека неколку фактори влијаат на нејзиниот исход:

  1. Состојбата на пациентот.
  2. Правилното дишење на пациентот.
  3. Бројот на користени водилки.
  4. Точно поврзување на секоја гранка.

  Дури и ако една електрода не е правилно поврзана, информациите за електрокардиограмот може да бидат лажни или нецелосни. При спроведување на вакво испитување, главниот акцент е ставен на срцевиот ритам, карактеристиките на Т и СТ забите, интервалите на срцевата спроводливост, електричната оска на срцето и карактеристиките на QRS.

  третман

  • Конзервативен;
  • Хируршки
  • Палијативен

  Бидејќи патологијата е секундарна, изборот за третман на десно вентрикуларна хипертрофија на срцето зависи од основната болест. Навремената терапија ви овозможува навремено да ја запрете прогресијата на хипертрофијата и да го подобрите квалитетот на животот на пациентите.

  Со белодробни заболувања, тие вршат:

  • Вдишување на бронходилататори (адренергични агонисти, антихолинергици, аминофилин);
  • Прием на муколитици, супресанти на кашлица;
  • Според индикациите, се користат антихистаминици.

  Во случај на срцеви заболувања:

  • Корекција на крвен притисок;
  • Прием на антиаритмици и диуретици;
  • Срцев третман (АКЕ инхибитори, нитроглицерин, инхибитори на калциумови канали).

  Хируршки третман се изведува со неефикасност на конзервативната терапија - во последните фази на белодробни заболувања и со декомпензација на дефектите. Протетика на вентилот, валвулопластика со балон, комисуротомија, трансплантација на бели дробови се можни: сето тоа зависи од основната болест.

  Палијативна терапија е насочена кон поддршка на животот на пациентите со хипертрофија во крајна фаза, кога основната болест не може да се излечи. Тоа вклучува употреба на диуретици, кардиотоници, вдишување кислород и соодветна грижа за пациентот.

  Од пациентот се бара категорично да одбие употреба на алкохол и енергетски пијалоци, како и пушење. Покрај главниот комплекс на терапија, може да се додадат физиотерапевтски вежби или часови по пливање.

  Оваа патологија укажува на посериозни отстапувања во работата на кардиопулмоналниот систем, и ако се игнорира и не се лекува, тогаш последиците можат да бидат многу тажни.

  Ако болеста е вродена, тогаш навремената терапија или операција може да го запрат развојот на дефекти и да ја стабилизираат работата на срцето.

  Со цел да се спречи болеста, потребно е да се води здрав и здрав начин на живот, да се избегне хипотермија, да се ублажи телото и да не се игнорираат акутни респираторни вирусни инфекции кои можат да доведат до пневмонија и развој на хипертрофија. Со други зборови, треба да бидете повеќе внимателни кон сопственото здравје и навремено да контактирате со специјалист за стручна помош.

  Спецификите на задачата за операција е да се отстранат исушените садови и да се постават вештачки срцеви залистоци, наместо оштетени.

  Медицинскиот третман на срцето не е особено тежок. Неговата задача е да ги елиминира симптомите на патологија со препишување лекови и фармаколошки групи кои обезбедуваат терапевтска интервенција. Овие вклучуваат: стабилизатори на крвниот притисок, диуретици (диуретици), адренергични блокатори, срцеви гликозиди и антикоагуланси.

  За да се одржи и стабилизира ефектот, некои од горенаведените средства ќе треба да се трошат во текот на целиот живот. За целосно закрепнување, кои страдаат од хипертрофија, предвидува целосно отфрлање на злоупотребата на алкохол и производи од тутун, како и придржување кон пропишаната диета и диета.

  На пациентите со хипертрофија им се препорачува редовно да ги посетуваат медицинските установи за превентивен преглед на кардиоваскуларниот систем.

  Прво на сите, ова се однесува на пациенти со вродена патологија, спортисти кои се занимаваат со срцева обука, луѓе кои имале бронхијални заболувања, како и оние кои неодамна биле подложени на целосен курс на рехабилитација.

  Третманот на вентрикуларна хипертрофија на срцето подразбира првенствено елиминација на причините за оваа патологија. На пример, ако се појави хипертрофија на левата срцева комора во позадина на артериска хипертензија, на пациентот му се препишуваат хипотензивни лекови за нормализирање на притисокот, а диуретиците се користат за отстранување на вишокот течност и спречување на едем.

  Ако се појави хипертрофија на желудникот на срцето поради болести на респираторниот систем, се користат лекови за бронходилататори и антиинфламаторни лекови, во зависност од почетната болест.

  Во случај кога се изразени (вродени или стекнати) срцеви валвули, третманот најверојатно ќе биде хируршки, сè до замена на заболениот вентил со протеза. Во особено тешки ситуации, единственото можно решение е трансплантација на органи.

  Од која било причина, се развива хипертрофија на коморите на срцето, секој третман вклучува борба против оштетување на миокардот - назначување на срцеви гликозиди и лекови за стимулирање на метаболичките процеси во срцевиот мускул. Доколку е потребно, се пропишува антиаритмичен третман.

  Понекогаш, покрај основните методи, на пациентот му се препишува да следи посебна диета која го ограничува внесувањето сол и течност. Ако има прекумерна телесна тежина (дебелина), треба да се нормализира.

  Во секој случај, пристапот кон третман на срцето треба да биде чисто индивидуален, треба да ги земе предвид сите манифестации на дефекти во срцето, како и присуството или отсуството на истовремени болести кај пациентот и неговата општа здравствена состојба.

  Навремената дијагностицирана хипертрофија може целосно да се излечи, затоа, со најмало сомневање за срцеви аномалии, веднаш треба да се консултирате со специјалист. Лекарот ќе ги спроведе сите потребни студии и ќе го пропише соодветниот третман, што ќе му ги даде на пациентот сите шанси за долг живот.

  Изборот на методи за лекување на хипертрофија на десната комора зависи од причините што предизвикаа развој на оваа состојба.

  Целта на третманот е да се нормализира пулмоналната функција, да се третираат срцеви мани и да се елиминира стеснувањето на пулмоналниот вентил. Составот на терапијата со лекови, исто така, вклучува лекови кои го забавуваат развојот на хипертрофија.

  Многу внимание се посветува на симптоматскиот третман, чија задача е дополнителна исхрана и одржување на срцевиот мускул, нормализирање на крвниот притисок и отчукувањата на срцето.

  Ако причината за хипертрофија на десната комора е дефект на срцето, тогаш на пациентот му се прикажува хируршки третман (најчесто во детството).

  Пациентите со хипертрофија на десната комора мора да следат посебна диета, да се придржуваат до правилниот режим на ден и да престанат да пушат и алкохол. Особено ефикасни во оваа состојба се аеробик, пливање, физиотерапевтски вежби, трчање.

  Така, хипертрофијата на десната комора е прилично ретка состојба, сепак, се јавува, особено кај луѓе склони кон лоши навики, дебелина и спортисти вклучени во моќни спортови. Затоа, за овие категории на луѓе е особено важно да ја следат состојбата на нивното срце со цел да се спречи развојот на хипертрофија на десната комора и, како резултат, сериозни срцеви заболувања.

  Ова е прилично комплексна аномалија, која е придружена со непријатни симптоми. Затоа, толку е важно да се консултирате со квалификуван лекар навремено.

  Ако се појави хипертрофија во десната комора на срцето, треба да знаете што е опасно, кои се нејзините симптоми и како да се лекува болеста.

  Класификацијата на патологијата се заснова на карактеристиките на клиничкиот тек на болеста. Cardiolогистите разликуваат неколку видови хипертрофија:

  1. Изречена - во оваа ситуација, масата на десната комора во голема мера го надминува овој параметар за елемент што започнува голем круг на циркулација на крв.
  2. Класичен - се карактеризира со зголемување на големината на десната комора, сепак, неговата маса е инфериорна во однос на сличен параметар на левата страна. Возбудата во оваа зона има подолго траење.
  3. Умерено - придружено со мало надворешно зголемување на десната комора, но неговата тежина е помала кога ќе се спореди со левата.

  Со оглед на времето кога се појавуваат симптомите на патологија, хипертрофијата може да биде вродена или стекната. Првата форма на аномалија е откриена кај новороденчиња. Може да се дијагностицира и за време на бременоста. Различни болести доведуваат до стекната форма на хипертрофија на десната комора.

  Причини

  Хипертрофија на миокардот на десната комора е резултат на голем број фактори. Тие се кардиоген или не-кардиоген. Главните причини го вклучуваат следново:

  1. Емфизем. Овој термин се однесува на патолошката експанзија на алвеолите и блискиот респираторен тракт.
  2. Митрална стеноза. Во таква ситуација, отворот се стеснува, што спречува отстранување на крвта од атриумот.
  3. Фиброза. Со својот развој, зборуваме за набивање на белите дробови. Како резултат, телото претрпува воспалителни промени.
  4. Повреда на структурата на интервентрикуларниот септум. Аномалијата предизвикува мешање на атријална и вентрикуларна крв. Како резултат, органите се снабдуваат со крв што содржи малку кислород. Ова предизвикува појава на компензационен механизам и зголемување на комората.
  5. Валвуларна стеноза во белите дробови. Аномалија предизвикува проблеми со продирање на крв во артеријата.
  6. Пневмосклероза Со својот развој, наместо ткивото на белите дробови, се појавуваат сврзни ткива.
  7. Пулмонална хипертензија. Тоа е придружено со зголемување на притисокот во пулмоналната артерија, што предизвикува вентрикуларна хиперфункција.
  8. Тетрад Фалот. Патологијата е вродена срцева мана, која е придружена со ослободување на крв од регионот на десната комора.
  9. Бронхијална астма.
  10. Бронхитис.
  11. Пневмонија.

  Со растот на бебето, товарот на срцето се зголемува. Со проблеми со циркулацијата на крвта, постои ризик од зголемување на масата на десната комора.

  Со продолжено присуство на хипертрофија, се забележува секундарно оштетување на садовите на белите дробови. Тие стануваат поригидни и ја губат својата еластичност. Ова предизвикува влошување на симптомите на болеста.

  Хипертрофија на десната комора на срцето кај дете се јавува под влијание на следниве фактори:

  • аномалија во структурата на срцевиот септум (ДМС);
  • проблеми со отстранување на крв од десната комора;
  • стеноза во белите дробови;
  • прекумерно оптеретување на срцето за време на феталниот развој.

  Симптомите на болеста може да не се појават веднаш, но само по некое време. Затоа, за какви било симптоми на нарушена структура на миокардот, треба да се направи ултразвучен преглед по раѓањето. Кај децата, оваа аномалија е многу почеста.

 • Svetlana Borszavich

  Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
  Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
  Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
  Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

  Detonic