Како да се намали интракранијалниот притисок дома

Во повеќето случаи, се забележува зголемен интракранијален притисок отколку намален. Како што споменавме погоре, ова се должи на зголемениот волумен на цереброспиналната течност. Провоцирачките фактори на овој феномен можат да бидат:

 • Сериозни болести придружени со воспалителен процес. Тоа се: хидроцефалус, енцефалитис и почест менингитис;
 • Инфективни болести, како што се бронхитис или отитис медиа;
 • Болести на кардиоваскуларниот систем;
 • Хипоксија на мозокот. Се изразува во недостаток на кислород во ткивата;
 • Нарушена функција на апсорпција на течности;
 • Акумулација на вишок течност во телото;
 • Интоксикација на телото, вклучувајќи алкохол;
 • Прекумерна тежина;
 • Нарушена хормонална позадина;
 • Туморски формации;
 • Трауматски повреди на мозокот;
 • Вишок на витамин А;
 • Хелминтијаза;
 • Остеохондроза.

kak snizit vnutricherepnoe davlenie1 - Како да се намали интракранијалниот притисок домаДебелината може да предизвика интракранијален притисок

Вродени патологии, исто така, можат да предизвикаат интракранијален притисок, така што оваа дијагноза може да се појави дури и кај новороденчиња.

Причините зошто притисокот може да се зголеми се различни. Прво на сите, ова се различни вродени патологии. Понатаму, зголемениот интракранијален притисок може да биде еден од симптомите на менингитис, енцефалитис и хидроцефалус. Прекршувањата на метаболичките процеси може да доведат до зголемување на количината на течност во телото, како резултат, количината на цереброспинална течност се зголемува, а стапката соодветно се зголемува.

Со бронхитис, отитис медиа, гастроентеритис, маларија, ICP се зголемува. Повредите исто така можат да доведат до зголемување на притисокот на цереброспиналната течност во внатрешноста на черепот, бидејќи тоа е често придружено со мозочна хипоксија. Тешко труење, вишок на витамин А, вишок тежина - сите овие фактори доведуваат до зголемување на ICP.

Во некои лекови, особено хормонални, несаканиот ефект се манифестира со зголемен интракранијален притисок.

Интракранијалниот притисок помеѓу 7,5 и 15 mmHg се смета за нормален. Секое отстапување од овие бројки е патологија. Ако индикаторот достигне 30 mmHg, како резултат на таков притисок, крвта престанува да се движи низ садовите и, соодветно, постои нарушување во мозокот.

Како да го ослободите интракранијалниот притисок дома

Лековите за намалување на интракранијалниот притисок се првенствено диуретици. Нивната употреба доведува до елиминирање на течноста од телото, а со тоа се намалува количината на цереброспинална течност, а со тоа се намалува притисокот во внатрешноста на черепот.

Покрај тоа, може да се користат лекови кои ги шират крвните садови и промовираат одлив на крв за време на венска конгестија, глукокортикостероиди (за церебрален едем), плазма замени (за подобрување на циркулацијата на крвта) и спазмолитични лекови.

Сите овие средства мора да се користат строго пропишани од лекарот, бидејќи имаат сериозни несакани ефекти.

Честопати има случаи кога е итно потребна итна потреба за намалување на високиот ICP, а таблетите не се потребни за ова. Дури и во такви ситуации, алтернативната медицина нуди методи за лекување на интракранијален притисок со народни лекови. Главната карактеристика на овие препораки е дека повеќето од нив може да се применат не само за возрасни, туку и за деца.

Дејствата на сите видови тинктури, напивки, бањи, облоги и лушпи се насочени кон запирање на болни симптоми, намалување на количината на цереброспинална течност во черепот. Тие веќе долго време прибегнуваат кон помош на лековити растенија со цел да го постигнат посочениот ефект.

Значи, како да се ослободите од интракранијалниот притисок со народни лекови без лекови? Третман на симптомите на болеста е можно со помош на хербални лекови добиени со обработка на генеративни и вегетативни органи на растенија како што се лук, кучешка роза, стевија, ливада детелина, трн, глог, ајдучка трева, календула, валеријана, семе од лен, лаванда.

целосна големина - Како да се намали интракранијалниот притисок дома

Покрај тоа, можно е лесно да се добијат тинктури на алкохол од оваа суровина што се чуваат доволно долго време. Тие треба да се чуваат во кабинетот за лекови за секој случај. Помошта што ја даваат фитопрепаратите е сведена на фактот дека има намалување на главоболките и се нормализира циркулацијата на крвта во мозокот.

Покрај третманот со хербални лекови, постојат и други начини за олеснување на интракранијалниот притисок дома. Вреди да се прибегне кон едноставни физиотерапевтски техники, кои вклучуваат масажа, триење масло од лаванда во храмовите ноќе и бришење на ауриките со ладна вода.

симптомите

Симптомите на ICP се прилично изразени и не поминуваат незабележано. Сигнал за патологија може да биде феномен како што се:

 • Чести притискање на главоболки. Со ненадејни движења на главата, тие можат да се интензивираат;
 • Вртоглавица;
 • Чувство на гадење, а понекогаш и повраќање;
 • Оштетување на видот;
 • Непријатност и болка во очите;
 • Нарушено дишење, се појавува отежнато дишење;
 • Означено отекување на лицето и вратот;
 • Слабост и замор на телото;
 • Зголемено потење;
 • Нервна раздразливост, депресија, промени во расположението;
 • Заборавност, тешкотии во концентрацијата.

Фактот дека ICP често е придружен со зголемување на крвниот притисок, исто така, може да го збуни лицето, принудувајќи го да мисли дека овие симптоми укажуваат на почеста хипертензија. Во овој случај, ваквите специфични знаци како притисок врз очите, оток на лицето, болка во 'рбетот треба да бидат претпазливи.

Кај децата, манифестациите на зголемен интракранијален притисок се слични на возрасните, но тие можат да бидат дополнети со често плукање и неприродно големи димензии на главата.

Супа од црница

kak snizit vnutricherepnoe davlenie - Како да се намали интракранијалниот притисок дома

Следното е рецепт за подготовка и употреба на овој хербален препарат:

 • Гранките од црница треба да се исечат на парчиња во секатори; може да се користат и брадавици. Гранките се вклопуваат и свежи и суви. Големината на парчињата треба да биде до 2 см.
 • 100 гр суровина се фрлаат во литар ладна вода, се варат и се варат на тивок оган 20 минути.
 • Резултирачкиот состав се отстранува од огнот, внимателно се завиткува и се внесува околу еден час.
 • Пијте го лекот три пати на ден половина час пред јадење, една чаша.

Таквата лушпа се зема сè додека состојбата не се подобри. Еден месец, два, па дури и три може да траат курс на терапија. Лекот се смета за безопасен, не предизвикува никакво оштетување на телото дури и со продолжен третман.

Постои уште еден рецепт за намалување на интракранијалниот притисок дома со чај од црница. За да го направите ова, 200 гр овошје се истураат со еден литар врела вода, а потоа се додаваат 200 гр мед. Таков чај се пие наутро на празен стомак во една чаша. Терапијата се спроведува додека не се забележат позитивни промени во општата состојба на телото.

Домашни итни мерки

Во случај на напад на интракранијален притисок кај возрасен или дете, најдобро решение би било да контактирате со брза помош. Додека тимот е на пат, можеби ќе треба да преземете мерки за ублажување на состојбата на пациентот.

Не секој знае како да го намали интракранијалниот притисок дома. Ако пациентот нема лекови пропишани од лекарот за него во кабинетот за лекови, не треба да го ризикувате и сами да му препишувате сериозни лекови. Најдобро е да се ограничите на диуретици, а исто така да му обезбедите мир пред да пристигнат лекарите.

За луѓето кои веќе доживеале или се склони на интракранијален притисок, важно е да се следат превентивни мерки за да се намали ризикот од повторени напади. Тие подразбираат:

 • Одбивање на лоши навики;
 • Одржување на активен животен стил. Пливањето ќе биде особено релевантно;
 • Усогласеност со режимот на работа и одмор. Многу е важно да се посвети доволно време за спиење;
 • Избегнување на стресни ситуации;
 • Минимизирање на времето за користење електронски гаџети;
 • Спречување на прегревање на телото, затоа е подобро да се одбијат сауни, бањи и продолжено изложување на отворено сонце.

Исто така е важно да го одржувате вашето тело во форма и да спречите појава на вишок тежина. И, се разбира, редовното превентивно испитување од страна на лекар ќе биде само од корист.

Инфузија на лук и лимон

Друг народен лек за лекување на интракранијален притисок е инфузија на лук и лимон. Следниве состојки ќе бидат потребни за да се подготви домашен лек за зголемен интракранијален притисок:

 • 5 глави лук;
 • 10 зрели големи лимони;
 • 1 кг мајски мед.

За да подготвите лековита напивка, мора да ги користите следниве препораки:

 • Лукот се лупи, а лимонот се сече на мали коцки.
 • Сите состојки се пренесуваат преку мелница за месо. За да се добие хомогена маса, потребно е неколку пати да се мелат.
 • Како резултат на масата се меша со мед, се става во шише од 2 литри со капак, цврсто затворено, ставено на топло и темно место каде што светлината воопшто не продира.
 • Смесата треба да се внесува најмалку една недела.
 • Штом производот се внесе, тој темелно се тресе, а потоа се завиткува во густа непропустлива крпа и се става во фрижидер.

Овој лек се зема една лажичка три до четири пати на ден. Текот на третманот е еден месец. По завршувањето на терапевтскиот курс, има смисла да се одморите. Неопходно е да се обрне внимание на фактот дека лекот се чува постојано во фрижидер. Строго е забрането отстранување на ткаенината од неа, бидејќи директната сончева светлина може да го започне процесот на ферментација, а мешавината ќе стане неупотреблива.

Методи на терапија

Неопходно е да се справите со интракранијалниот притисок. За да може лекарот да препише третман, треба да знаете кое ниво на ICP го има пациентот. Измерете го со тонометр, како што тоа го правиме со висок крвен притисок, нема да успее. Мора да постои уред што може да го измери интракранијалниот притисок. Ова може да се направи со употреба на томограф.

Но, цената на таквото мерење ќе биде многу скапа, така што на овој начин интракранијалниот притисок се мери многу ретко. Можете да добиете идеја за нивото на ICP преку електроенцефалограм. Во овој случај, се проценува биоелектричната активност на мозокот. Офталмолог индиректно може да утврди висок ICP.

Со зголемување на индикаторот во овој случај, се појавува оток на очното јаболко. Врз основа на тоа, можеме да кажеме дека можеби притисокот е зголемен. По ова, се препишуваат дополнителни прегледи за да се утврди дијагнозата.

Прашањето е како да се сруши МКП доволно брзо за да се ослободат непријатните симптоми. Бидејќи голема количина на вода е во срцето на болеста, диуретиците можат да ја олеснат состојбата на пациентот. Но, не можете секогаш да ги земате нив и не сите пациенти.

Затоа, пред да започнете со диуретик, треба да се консултирате со вашиот лекар. Како да се третира болеста зависи од основната болест, чија манифестација е зголемување на интракранијалниот притисок.

Многу често е потребно да се реши проблемот како да се намали интракранијалниот притисок дома. Прво на сите, треба да се напомене дека сите домашни лекови не се во можност да се ослободат од болеста. Тие можат само привремено да ја олеснат состојбата. Но, причината зошто се зголеми притисокот сепак ќе остане. И, оваа причина треба да се идентификува.

Како да се намали интракранијалниот притисок кога нема при рака апчиња или лековити лушпи? Борбата против високиот крвен притисок треба да биде редовна.

Постојат различни начини да се стабилизира интракранијалниот притисок, и дома и во медицински установи. Изборот на одредена насока на третман зависи од сериозноста на состојбата, како и од индивидуалните карактеристики на телото. Општо земено, методите за намалување на интракранијалниот притисок кај деца и возрасни се слични.

Постои широк спектар на лекови чие дејство е насочено кон стабилизирање на интракранијалниот притисок. Тие се разликуваат меѓу себе во активни супстанции, групи на лекови и природата на дејството.

Лекар може да ви каже како да изберете пилула за кранијален притисок. Врз основа на резултатите од дијагнозата, тој го избира најсоодветниот комплекс на лекови во секој поединечен случај.

Како по правило, тие вклучуваат:

 • Диуретици. Ова се лекови кои помагаат да се отстрани вишокот течност од телото како дел од урината. Се верува дека тие исто така придонесуваат за одлив на цереброспинална течност, што резултира со намален ICP. Примери: Глицерол, фуросемид, хипотиазид, диакарб);
 • Вазодилататори. Лековите од оваа група ги прошируваат крвните садови, ја подобруваат циркулацијата на крвта, го намалуваат ризикот од едем на мозокот и дополнително имаат диуретично дејство. Примери: гливенол, магнезиум сулфат;
 • Замени со плазма. Тие се неопходни за корекција на составот на крвта, што придонесува за нејзина подобра микроциркулација и намалување на нејзиниот притисок врз мозочното ткиво. Пример: албумин;
 • Глукокортикостероиди. Овие лекови не се користат секогаш, но само во итни случаи, ако пациентот има ризик од едем на мозокот. Примери: Дексаметазон, Преднизон.

kak snizit vnutricherepnoe davlenie2 - Како да се намали интракранијалниот притисок домаФуросемид - лек за третман на интракранијален притисок

Покрај главните лекови кои го намалуваат интракранијалниот притисок, може да се препишат лекови кои елиминираат одредени симптоми:

 • Седативи. Тие се насочени кон смирување на централниот нервен систем. Примери: Motherwort, Novo-Passit, Persen;
 • Хормонални лекови. Назначен ако причината за ICP е нарушена хормонална позадина. Примери: Дексаметазон;
 • Ноотропици. Тие ја стимулираат циркулацијата на крвта на мозокот, што дополнително придонесува за подобрување на менталната активност и меморијата. Примери: Нотропил, Фенотропил;
 • Лекови против болки. Тие се користат во случај на силни главоболки. Примери: Кеторол, Нимесил, Кетонал.

Мора да се запомни дека секој од лековите има свои контраиндикации, затоа е важно строго да ги следите упатствата на лекарот, а во случај на несакани ефекти, веднаш контактирајте го за совет.

Хируршката интервенција е најстариот кардинален третман за ICP. Тие прибегнуваат кон тоа во особено сериозни случаи:

 • Болеста стана хронична и не е подложна на медицински третман. Хирургот инсталира катетер, кој ви овозможува да го испуштите вишокот волумен на цереброспиналната течност и да го пренесете во абдоминалната празнина или во посебен сад;
 • Акутен напад на интракранијален притисок што го загрозува животот и здравјето. Во овој случај, пациентот се подложува на трепанација на кранијалниот свод и ги отстранува неговите оштетени области.

Исто така, постојат голем број други операции што се изведуваат со разни компликации во однос на позадината на нарушен интракранијален притисок, на пример, со оштетување на видот.

Хируршките методи имаат најбрз терапевтски ефект, но во исто време тие носат најголеми ризици, бидејќи се спроведуваат директно во областа на черепот и мозокот.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

физиотерапија

Друг метод за намалување на интракранијалниот притисок е физиотерапија. Често се препишува заедно со терапија со лекови. Таков интегриран пристап кон третманот ви овозможува брзо да го добиете посакуваниот резултат.

Најчестите постапки насочени кон стабилизирање на МКП се:

 • Електрофореза;
 • Магнетни струи;
 • Масотерапија;
 • Физиотерапија;
 • Акупунктура, популарно позната како „акупунктура“.

kak snizit vnutricherepnoe davlenie3 - Како да се намали интракранијалниот притисок домаТерапија со масажа - метод за третман на интракранијален притисок

Главните области на влијание во овој случај се зоната на грлото на матката и 'рбетот.

Не го потценувајте ефектот на физиотерапевтските процедури. Со нивното правилно и редовно однесување, можете да забележите знаци на подобрување за прилично кратко време.

Народни начини

Алтернативните методи на алтернативна медицина можат да помогнат во намалувањето на интракранијалниот притисок. Се верува дека оваа мисија е добро направена:

 • Билни лушпи базирани на жалфија, лаванда, кантарион, нане, валеријана. Тие можат да се користат и независно и како колекција. Сувите билки се истураат со врела вода и се внесуваат 30-60 минути, по што производот е подготвен за употреба;
 • Тинктура од лимон и лук. За да го подготвите, двете состојки, по 3 парчиња, се пренесуваат преку мелница за месо. Во добиената кашеста маса, додадете 1,5 литри вода и извадете инсистирајте на 24 часа. Лекот се зема 1 лажица дневно;
 • Тинктура на детелина на алкохол. Сувата детелина и алкохол се мешаат во пропорции од 1: 2. Контејнерот се затвора со капак и се отстранува за да се инсистира 2 недели на место заштитено од директна сончева светлина. Готовиот производ се филтрира и се зема во 1 лажица.

Рецептите на традиционалната медицина навистина можат да го имаат посакуваниот ефект, но важно е да се запамети дека во никој случај не можат да дејствуваат како главен третман.

Можете да прибегнете кон податоците за методот предмет на почитување на традиционалниот третман, како и со одобрение од лекарот што посетува.

Вдишување ловоров лист

Во народната медицина, свежите лисја од хлебните се користат подолго време за асептично лекување на врие, рани и апсцеси, но малкумина знаат за имотот на ова растение за да се намали ICP. Антихипертензивните својства на хлебните се објаснуваат со фактот дека составот на ова растение има огромна количина на фитонциди, танини, полисахариди, органски киселини, како и каротеноиди, флавоноиди, витамини К, Ц и многу други биохемиски активни супстанции.

Како по правило, инфузијата од хлебните се подготвува од лисјата на растенијата. Со цел да се добие доволно ефикасен хербален лек, се користи следниот рецепт:

 • мелени лисја на хлебните (3-4 лажици) се мешаат со не многу топла вода (половина литар);
 • ден, како резултат на мешавина се внесе;
 • со цел да се постигне посакуваниот клинички ефект, треба да се користи една или две лажици неколку пати на ден.

Ловоровиот лист е уште еден начин да се ослободите од интракранијалниот притисок. Прегледите за рецепти стануваат добри. До денес, неколку рецепти се познати со ова растение, но следново покажа најголема ефикасност:

 • 3-4 листови се парат со чаша врела вода и инсистираат на тоа во текот на денот.
 • Чајот од ловоров се пие пред јадење, околу половина час.
 • Текот на третманот е како што следува: двапати на ден се пие половина чаша за 14 дена. По завршувањето на алтернативната терапија - пауза од еден месец.

Сега, во однос на вдишувањето: овој метод ви овозможува да ги елиминирате дури и многу тешките главоболки во најкус можен рок. За таа цел, триесет ловорови лисја се приготвуваат во еден литар врела вода, а пареата се вдишува половина час. Оваа постапка се спроведува три пати на ден. За неколку недели, се препорачува да се третира на овој начин. Ако целиот терапевтски тек се изведува како што се очекуваше, тогаш резултатот ќе ги надмине сите очекувања.

Улогата на исхраната во третманот на болеста

Терапијата со ICP нема да биде целосна ако пациентот не следи диета. Секој знае дека производите што ги троши човекот внатре директно влијаат на состојбата и функционирањето на неговите органи и системи.

Во случај на нарушен интракранијален притисок, мора да се почитуваат следниве препораки за исхрана:

 • Ограничен внес на течности. Пожелно, не повеќе од 1,5 литри на ден;
 • Зголемување на исхраната на храна базирана на магнезиум и калиум;
 • Намалување на јаглени хидрати и масти;
 • Максимално можно ограничување на натриумовата сол.

Секојдневната исхрана треба да вклучува свежа, здрава храна. Тоа се: посно месо, овошје, зеленчук, житарици, суво овошје, морска храна.

Одбијте или барем ограничете ќе треба:

 • Слатки и слатки колачи;
 • Газирани пијалоци, кафе, силен чај;
 • Зелка, грав;
 • Мрсна, солена, зачинета храна;
 • Брза храна, пушено месо, маринади.

kak snizit vnutricherepnoe davlenie4 - Како да се намали интракранијалниот притисок домаСлаткарството треба да се исклучи од исхраната при интракранијален притисок

Најмногу од сè, овие препораки одговараат на диеталната табела бр. 10.

Дома, можете да направите масажа на главата. Мора да се завитка така што палците ќе бидат на задниот дел од главата во оваа положба со кружни движења за масажа на задниот дел од главата. Неопходно е да се направи ова и да се направи тоа неколку пати на ден. Месењето на мускулите на вратот исто така може да помогне. За да го направите ова, треба да ја навалите главата назад и да го погалите вратот од горе надолу.

Олеснувањето на интракранијалниот притисок не е толку едноставно. Третманот со лекови треба да се спроведува само под водство на лекар. Ова е особено точно за диуретиците. Сите од нив имаат контраиндикации за употреба.

Најчесто, со таква патологија, се препишуваат Фуросемид и Верошпирон. Како да ослободите еден од симптомите на зголемен интракранијален притисок - силна главоболка? Може да се отстрани со спазмолитици. Прво на сите, пропишани се Темпалгин, Но-shpu, Spazmalgon. Ако оптичкиот нерв е оштетен поради висок интракранијален притисок, се користат кортикостероид Преднизолон и Дексаметазон.

Списокот на средства за третман на ICP со народни лекови е доста широк и вклучува главно лушпи и инфузии. Од билки се препорачува да се користи валеријана, жалфија, кантарион, конска опашка, нане, лаванда. Секоја од овие билки, кога се користи правилно, покажува ефект на намалување на притисокот. Обично 1 лажица масло. л сите билки од горенаведената листа се истураат со топла вода, се варат и се варат 30 минути.

ARVE Грешка: атрибутите за кратки кодови на ID и давателот се задолжителни за старите кратенки. Препорачливо е да се префрлите на нови кратки кодови на кои им треба само URL

Но, традиционалната медицина ја смета тинктурата на детелина од алкохол за најефикасно средство. Сувите цвеќиња заспиваат во тегла околу половина и се полнат со водка или алкохол. Кисна детелина на темно место 2 недели. Потоа содржината на конзервата се филтрира и може да земете 1 лажиче. 2 пати на ден, пред ова е потребно да се разреди потребната количина на тинктура со вода.

Нема да биде можно брзо да се отстрани интракранијалниот притисок со народни лекови, бидејќи нивниот ефект се базира на кумулативниот ефект, кога ефектот на лекот станува забележлив само по одредено време. Отстранување на интракранијалниот притисок, не заборавајте дека премногу слаб притисок исто така не е безбеден за телото. Помал притисок со претпазливост. Намаленото ниво на ICP е исто така придружено со главоболка и затемнување во очите.

Инфузија на цвеќиња од лаванда

Инфузија на цвеќиња од лаванда е народен лек за лекување на интракранијален притисок кај возрасни. Тоа помага да се ослободите од симптомите на непријатна болест што е можно поскоро. Голем број едноставни чекори мора да се извршат за да се подготви лек од ова растение:

 • Сушени ливчиња од лаванда (300 гр.) Се истураат со врела вода, а потоа се варат 2 минути.
 • Како резултат на мешавината се инсистира најмалку половина час.
 • Супата се пие по вечера еден месец. По еден месец, се прави двонеделен одмор, а потоа третманот продолжува уште 30 дена.

За да се обезбеди поефикасен резултат, покрај земањето на овој лек внатре, тие треба да го тријат челото на пациентот преку ноќ.

Уште еден добар рецепт:

 • тревата од лаванда внимателно се сецка, а потоа се става со маслиново масло од еквивалентна количина;
 • производот се отстранува на темно место дваесет дена, по што може да се смета за инфузија;
 • филтрирајте ја инфузијата и измешајте ја во еднакви пропорции со сок од Kalanchoe;
 • добиениот производ се зема орално во една лажица.

Во прилог на лушпи и инфузии, постојат и други методи како да се намали интракранијалниот притисок дома. Овие вклучуваат употреба на облоги, вдишувања и бањи.

Компреси

Честопати се јавува зголемување на интракранијалниот притисок како резултат на грчеви на мозочните садови. Со цел нивно проширување, нормализирање на циркулацијата на крвта и ублажување на главоболката, се препорачува традиционалната медицина да користи облоги, но тоа мора да се направи на одреден начин:

 • Чистиот алкохол се меша со камфорно масло во сооднос од еден до еден. Во овој случај, едниот и другиот лек се зема во 45-50 мл.
 • Неопходно е да се примени добиениот состав на главата на пациентот со мазни движења.
 • За да се обезбеди топлина, главата на пациентот мора да биде покриена со гумена капа. Друга опција е пластична кеса, а над неа е врзана волнена шамија или многу топол шал.
 • Постапката треба да се изврши пред спиење, а наутро треба темелно да ја измиете косата.

За да се постигне резултатот, овој метод треба да се повтори најмалку десет пати по ред.

Липа од висок притисок

Најразновидните својства имаат цвеќиња од липа. Тие се користат во традиционалната медицина, како и во производството на лекови од природни состојки. Оваа уникатна алатка беше забележана и позитивно со зголемувањето на ICP. И во оваа ситуација се користат соцвети, пупки, кора, лисја и мед од нектар од липа. Поради смирувачкото дејство на вар, се овозможува да се намали високиот крвен притисок.

За да се постигне максимален резултат, се препорачува да се земе лушпа направена од цвеќиња, пред-цвеќиња, кора и лисја на растението. Сите состојки мора да се земат во еднакви делови, и во сооднос од 1 до 5, истурете ладна врела вода. Сето ова се инсистира 3 часа, се филтрира и се зема еднаш на ден во чаша за две недели.

Не се препорачува да се земе такса за третман на лица кои возат возила или вршат работа поврзана со интеракција со најмалите детали.

Превенција

Постојат неколку превентивни правила за тоа како да се ослободите од интракранијалниот притисок:

 • вежби (регуларноста е важна);
 • задолжително почитување на дневната рутина;
 • премин на спа третман;
 • навремен третман на основната болест;
 • придржување кон специјално дизајнираната диета;
 • добивање r>3030708 - Како да се намали интракранијалниот притисок дома

Исто така, за спречување на ICP, се препорачува да се користи колекција на мајчино млеко и мелиса: 200 мг суровина се истура со два литра врела вода. Сето ова треба да се внесе околу еден ден. Потоа смесата се филтрира и се зема три пати на ден во една чаша.

заклучоци

За нормализирање на интракранијалниот притисок, третманот со народни лекови може да се користи само во комбинација со традиционална медицина. Никој не ја исклучува ефективноста на хербалните лекови. Сепак, не сите случаи ги потврдија нивните лековити својства на биохемиско ниво.

Во третманот на церебрална хипертензија, особено ако се манифестира во адолесценција, подобро е да се користат само традиционални методи, бидејќи во текот на овој период со некои промени се стекнуваат коски на черепот. Постојано покачено ниво на крвен притисок може да се појави како резултат на заздравување на посттрауматско оштетување на структурата на мозокот.

Исто така, треба да се сфати дека во присуство на стабилна хипертензија, многу е тешко да се ослободи од интракранијалниот притисок дома засекогаш, доволно за жал. Иако е тешко да се направи за време на традиционалниот третман. Секоја хипертензивна криза многу пати ја влошува состојбата на човечкиот нервен и кардиоваскуларен систем. Следува дека се неопходни деноноќно следење на овој индикатор и употреба на антихипертензивни лекови.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic