Рецепти на холестерол со мед и цимет, контраиндикации

Кога треба да ги „исчистите“ садовите?

Младоста и убавината се директно зависни од состојбата на садовите. Современото темпо на живот, стресот, постојаното грицкање, недоволно количество зеленчук и овошје, вишок масна храна во исхраната - сето тоа создава поволна средина за појава на вишок холестерол и таложење на масни наслаги на wallsидовите на крвните садови .

Покрај тоа, ако е потврдено присуство на холестеролни плаки, тогаш тоа не е потребно засекогаш, бидејќи тие можат да се растворат дури и кога луменот помеѓу wallsидовите на садовите станува исклучително мал. Тоа е, никогаш не е доцна да се започне чистење на садовите, сепак, колку побрзо започнете да се грижите за нив, толку помалку ќе трае текот на земањето на составот за третман.

Циметот е природен антисептик, антиинфламаторно, антибактериско средство. Содржи еугенол (специфична супстанца која уништува микроорганизми, вирусни честички).

 1. Зачинот ги зголемува заштитните својства на организмот, го зајакнува имунитетот.
 2. Зачинот е природен антиоксиданс.
 3. Нормализира нивото на шеќер во крвта, ја претвора гликозата во енергија.
 4. Го подобрува варењето, функциите на желудникот и цревата.
 5. Го регулира метаболизмот на липидите, го намалува лошиот холестерол и го подобрува добриот.
 6. Ги проширува крвните садови.
 7. Ги активира процесите на меморирање, ја подобрува функцијата на мозокот.
 8. Зачинот содржи есенцијални масла. Тие имаат антивирусно дејство. Пријатниот мирис ја ублажува нервната напнатост, заморот, ја елиминира несоницата.
 9. Ова е витаминска бомба.
 10. Цинамалдехид влијае на процесите на регенерација, ги елиминира бактериските, вирусни агенси.

Предности на холестерол

Ефектот на мед и зачини, насочен кон доброто на организмот, често се совпаѓа, бидејќи комбинацијата на состојки го намалува холестеролот. Ова ви овозможува успешно да ги комбинирате и да ги користите, вклучително и со висок холестерол. Многу корисно ќе биде чистење садови со нивна употреба. Медот ќе помогне во намалување на холестеролот во крвта, а зачинот ќе помогне во намалување на отокот, што е предизвикано од неговото покачено ниво.

Дали е можно да се јаде мед со висок холестерол?

Дали компатибилни се производи како мед и холестерол? Вреди да се разбере дали е можно да се јаде мед со висок холестерол.

78 1 26 - рецепти за холестерол со мед и цимет, контраиндикации

Бидејќи овој фантастично здрав производ содржи калиум, ги зајакнува wallsидовите на срцето и крвните садови. Според прегледите, медот се користи за медицински цели за намалување на холестеролот во крвта. Значи, медот е многу корисен во присуство на висок холестерол во крвта. Постојат многу начини за чистење на крвните садови од плаки кои можат да го намалат холестеролот. Некои пијат мед со цимет, некои пијат тинктура од лук со мед.

На прашањето: дали има холестерол во медот, можете да одговорите на овој начин. Во овој производ има минимална количина, што не се зголемува, туку го намалува нивото на лош холестерол во крвта. Затоа, со висок холестерол, можете и треба да јадете мед. Подолу ќе има неколку народни рецепти.

Холестеролот доведува до формирање и таложење на склеротични плаки на wallsидовите на крвните садови. Така, се развива атеросклероза, што, пак, може да доведе до хипертензија, срцев удар, мозочен удар, исхемична болест. Сепак, природата му дала на човекот право на избор: минимизирање или дури и ослободување од ризиците со помош на достигнувањата на операцијата или народните лекови.

Официјалната медицина ја препознава ефективноста на медот со цимет во борбата против високиот холестерол. Генерации на пациенти докажаа дека долготрајната употреба на кој било од омилените лекови, заснована на омилениот пчелен производ со ориентален зачин, ви овозможува:

 • исчистете ги садовите од склеротични плаки;
 • подобрување на протокот на крв низ садовите;
 • да се зголеми нивото на „добар“ холестерол, да се одржи на оптимално ниво количината на „лош“ холестерол;
 • нормализира составот на крвта;
 • ослободете го телото од вишок течност;
 • исчистете го и вратете го црниот дроб.

Главната цел на холестеролот е формирање на меѓуклеточни мембрани (мембрани) и кај луѓето и кај животните. Околу 75% од целиот холестерол се синтетизира од масти и аминокиселини, останатите 25% - влегуваат во организмот со храна однадвор.

Сепак, тоа е од два вида - висока и мала густина. Вториот се нарекува универзално „штетен“, бидејќи практично не учествува во метаболизмот, не се распаѓа на липиди, но може да се акумулира на внатрешните wallsидови на крвните садови.

Што ќе се случи ако не се ослободите од наталожениот холестерол навремено? Циркулаторниот систем е најпогоден од ова. И, ако дозволиме формирање на атеросклеротични плаки, тогаш постои ризик од тромбоза. Згрутчување на крвта, блокирајќи го нормалниот проток на крв во садот за снабдување, може да предизвика срцев удар, мозочен удар, па дури и да доведе до смрт.

Затоа е потребно да се ослободите од лошиот холестерол.

Лекарите тврдат дека нормата на холестерол со мала густина кај возрасно лице е помала од 2,6 mmol / L. Сепак, со возраста, неговото ниво постепено се зголемува. На пример, кај повеќето постари луѓе во крвта, во просек, од 3,3 до 5 mmol / L. Затоа тие имаат доста чести болести на кардиоваскуларниот систем.

И, кои се раните знаци на висок холестерол во крвта? Лекарите разликуваат неколку клучни:

 • ангина пекторис;
 • болка во срцето (со минимален физички напор или во мирување);
 • болка во нозете, проширени вени (тоа е циркулаторниот систем на долните екстремитети што доживува најголемо оптоварување со вишок холестерол);
 • чести главоболки;
 • појава на забележливи ксантоми (многу често - на лицето во очните капаци);
 • општа слабост, зголемен замор (во отсуство на очигледни причини за ова).

И, на која возраст се препорачува чистење на крвните садови од холестерол? Со цел да се спречи - од 18 години. Но, всушност, се претпочита прво да се помине општ тест на крвта, како и да се одреди нормата на холестерол. Неговата количина директно зависи од исхраната на човекот, како и од физичката активност.

Брзи рецепти

Постојат многу проверени временски рецепти каде се применуваат мед и цимет за холестерол. Заеднички и брзи се:

 • Додадете 1 лажиче во чаша топла зовриена вода. зачини, мед и лажица сок од лимон. Измешајте ги состојките и пијте со топла вода за да дозволите да се шират низ стомакот.
 • Истурете вода што врие 1 лажица масло. sp зачини, покријте и оставете да се вари, а потоа додадете мед и лажица сок од лимон. Пијте на празен стомак наутро. Пред да готвите, важно е да разгледате некои точки: пред сè, медот мора да биде природен и да не е зашеќерен. Зачинот има арома со шеќер - ова е показател за свежина. Водата треба да биде под 40 ° C. Само со овие правила, рецептот ќе биде ефикасен.

Како да земете мед со цимет за холестерол?

Меѓу многуте рецепти, може да се разликуваат таканаречените „класични“ и помалку познати, но не помалку корисни комбинации на главните состојки со други билни производи. При избор на рецепт за чистење садови, важно е да ги следите овие препораки:

 • започнете да земате со мали дози, постепено доведувајќи ги препораките препорачани од вашиот лекар;
 • комбинирајте мед само со топли течности, во спротивно ќе ги изгуби своите корисни својства;
 • задолжително е да се спроведе третман на курс;
 • набудувајте ги потребните паузи помеѓу курсевите. Ова е важно, бидејќи циметот има способност да го возбуди нервниот систем, а медот може да доведе до прекумерна тежина.

Најчесто, мешавината мед-цимет се користи за намалување на холестеролот и за чистење на садовите од атеросклеротични наслаги. Основата е подобро да се земе мед од тиква или липа.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Основен рецепт

1 лажица мелен цимет се меша со 1 чаша врела зовриена вода, внесена најмалку половина час, ако е можно овој период да се продолжи на 6 часа. Значи, зачинете „дајте“ максимум од неговите есенцијални масла. Непосредно пред да се додаде лажица мед.

Пијалокот ќе добие нов вкус, плус дополнителен сет на витамини, ако додадете му парче лимон, брусница или боровинка пред употреба. Може да експериментирате со други состојки, на пример, нервниот систем ќе каже „благодарам“ за еден лист нане додаден на загреана напивка.

Алатката е добра и за спречување на склеротични наслаги, и за чистење садови.

Пијалок од чај

За 1 литар врела вода ќе ви требаат 2 лажици „со рид“ зелен чај, 15 гр цимет. Опрема садовите со состојки мора да се завиткаат петнаесет минути за да се инсистира. Потоа смесата се лади на собна температура, додадете 2 лажици течен мед.

Како резултат на пијалок може да се чува во фрижидер. Таквиот пијалок не само што ги чисти крвните садови, туку совршено ја гаси жедта, им помага на метео-зависните луѓе полесно да издржат магнетни бури.

Таа се зема една лажичка двапати на ден - наутро пред јадење и навечер пред спиење. Може да го пиете со вода, млеко. Се подготвува на следниов начин: 200 гр мед се мешаат со 20 гр мелен цимет. Оваа паста можете да ја чувате во фрижидер или во кујнскиот ормар, главната работа е каде не паѓа сонцето.

pcheloprodukt so speciyami e1553498684499 - рецепти за холестерол со мед и цимет, контраиндикации

Модифициран рецепт за оваа паста не бара претходна подготовка. Доволно е да земете парче леб за време на утринскиот оброк, да го намачкате со мед и да посипете цимет во прав. По еден месец ваков појадок, нивото на холестерол се намалува за околу 10 проценти.

Со напредна атеросклероза, мешавината мед-цимет е „зајакната“ со уште двајца одлични природни исцелители - лимон и лук. Точно, пред првата употреба на готовиот производ ќе мора да почека неколку дена.

Ставете 5 лимони и 30 гр лук во сад за мешалка, мелете додека не се изедначи, додадете 20 гр мед и половина лажица кафе цимет во прав. Темелно измешајте сè, а потоа исчистете го на темно место. По една недела, процедете ја смесата, истурете во стаклен сад. Можете да го чувате во затворен простор, избегнувајќи директна сончева светлина.

Заради третман, смесата се консумира секој ден наутро на празен стомак 2 месеци. Едно време, потребна е 1 лажица. Продолжување на курсот се препорачува по пауза од три месеци.

Истиот сок може да се пие за да се спречи високиот холестерол. Само количината на супстанција одеднаш се намалува за половина: до 2 лажички. Може да додаде чај. Пијте 2 недели.

За тоа време, нивото на холестерол ќе се намали, крвниот притисок ќе се нормализира.

Дополнителни придобивки од терапијата со цимет со мед

Покрај очекуваното намалување на притисокот, текот на „корисната двојка“ доведува до бројни дополнителни позитивни промени во телото. Имено: зајакнување на имунитетот, нервниот систем, подобрување на метаболизмот, ослободување од дијареја и лош здив. И, исто така, го намалува ризикот од развој на следниве непријатни болести:

 • артериска хипертензија;
 • флебеуризам;
 • тромбоза;
 • IHD;
 • удар.

Лековитите својства на циметот со мед овозможуваат да се користат во сложениот третман на многу болести: артритис, срцеви заболувања, кандидијаза, кашлица. Козметолозите активно ја користат можноста за уникатни дарови на природата за подобрување на состојбата на кожата на лицето, како и зајакнување на косата.

Ограничувања и контраиндикации

За жал, сите корисни производи со уникатен вкус и арома не можат да ги консумираат сите. Одбијте третман со соединенија базирани на мед со цимет ќе имаат луѓе кои страдаат од:

 • дијабетес;
 • алергиски реакции на која било од компонентите;
 • кожни болести;
 • хронични заболувања на гастроинтестиналниот тракт.
 • за време на носењето на детето, како и за време на периодот на хранење на новороденчето;
 • во време на силна главоболка;
 • за време на периоди на егзацербација на болести поврзани со зголемена ексцитабилност на нервниот систем.

За каква било нестандардна реакција на телото на соединенија со мед-цимет, треба да побарате совет од вашиот лекар. Бидејќи покрај овие контраиндикации, постојат и низа други поврзани со присуство на не толку вообичаени болести, индивидуална нетолеранција или возраст. Медот со цимет може да му наштети на здравјето на бебињата и постарите лица.

Наместо да се заклучува

Зголемениот холестерол не е реченица, садовите може да се исчистат од склеротични плаки кои се придржуваат до нив безболно. За ова, треба да го слушате советот на лекар, и не заборавајте за традициите на традиционалната медицина. На крајот на краиштата, несаканиот ефект на фитопроизводи обично не е поврзан со непожелни ефекти, како што е случај со лекови. „Несаканите ефекти“ на медот со цимет од холестерол најчесто се опишуваат со знак плус.

Преку неколку приеми на курсот, се манифестираат позитивни промени во квалитетот на животот: од подобрување на варењето до намалување на бројот на настинки. Зголемената еластичност на крвните садови влијае на кожата. Манифестациите на некои дерматолошки заболувања исчезнуваат. Едно лице добива здрава боја - и ова е многу убав бонус, особено за жените.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic