Билки за намалување на табелата за холестерол во крвта што предизвикува

Растение со медицински ефект. Вклучува сапонини. Сапонините се супстанции кои ги уништуваат циркулирачките протеински-масни комплекси кои промовираат формирање и таложење на атероматозни плаки во wallsидовите на крвните садови и капиларите. Најзначајниот дел во ова растение се дава на неговите ризоми. Инфузијата со ризом придонесува за подобрување на јоно-метаболичките процеси, прочистување на васкуларното корито, особено со атеросклероза.

Исто така, кавкаската диоскореа го намалува нивото на крвниот притисок, го намалува срцевиот ритам. Исто така, ова растение се користи во фармацевтската индустрија за производство на холеретични лекови. Рецепт. Со цел да се подготви раствор на кавкаска диоскореа, треба да земете 7 лажици од растението и истурете го со 1 литар вотка. Резултирачкиот состав мора да се остави на темно место и да се остави да се вари една недела. Неопходно е да се земе 3 пати на ден, додавање на чај.

трафија snholkrv 1 - Билки за намалување на табелата за холестерол во крвта што се зголемува

Диоскореа Кавкаски се продава во аптеките

Инфузијата е индицирана за покачен холестерол, мигрена, несоница и патологии на кардиоваскуларниот систем. Лекот не се препорачува за употреба за време на бременост, за време на доење, со нарушувања на ритамот и спроводливоста, особено со низок ритам на срцето (брадикардија), артериска хипотензија.

Од тревата на кавкаската диоскореа, можете да подготвите билна колекција. Фабриката цвета на крајот на мај, а мора да се собере во септември. Рецепт. На 300 мл врела вода, што е подобро да се истури во темен сад што се затвора, треба да додадете 2 дела од корените 10 минути. Потоа додадете малку глог, жалфија и слатка детелина околу 10 мг. Остави такса за ноќ. Исцедете преку газа и земајте 2-3 пати на ден за 1 лажица.

Диоскореа треба да биде ставена на првото место на оваа листа. Ова е една од најефикасните растенија во смисла на намалување на холестеролот. Пред околу 30 години, се користеше за производство на лек - Полиспанин. Тогаш овој лек беше прекинат, но суровините од оваа билка може да се најдат во некои аптеки.

Ризомите на ова растение мора добро да се исецкаат и да земат таков прашок, во количина од една лажичка, откако ќе се измешаат со лажичка мед. Земете го овој лек после јадење, 4 пати на ден, 10 дена. Тогаш се препорачува да направите пауза од пет дена, а потоа да го продолжите курсот. Текот на третманот трае долго, околу четири месеци.

Златни мустаќи

Мирисна Кализија или Златни мустаќи е домашно растение кое се користи за лекување на патолошки состојби на ендокриниот систем, кардиоваскуларниот систем и метаболичките метаболички нарушувања. Фабриката содржи флавоноиди, кои поволно влијаат на синтезата на холестерол, забавувајќи го. Има антимикробен, регенеративен, аналгетски, антиинфламаторно дејство.

Покрај тоа, го подобрува функционирањето на имунолошкиот систем, црниот дроб и билијарниот тракт, а исто така ја зголемува отпорноста на стрес и нивото на физички способности. Рецепт. За да ја подготвите инфузијата, треба да ги земете лисјата на растението, ситно да ги исецкате со нож, а потоа да истурете вода што врие. Потоа инсистирајте на тоа дека течноста мора да биде во рок од 24 часа. Земете 1 лажица три пати на ден половина час по оброкот.

Важно! Нивото на липопротеини и шеќер во крвта е намалено.

При примена на рецепти за третман од Златните мустаќи, мора да следите одредена диета. Исклучете сол, млечни производи, алкохол, сода, конзервирани пијалоци и производи од брашно од исхраната. Контраиндициран кај алергиски реакции на растението, со гестоза и за време на лактација, како и деца под 15-годишна возраст.

Јапонски Софора

Sophora japonica е растение од грав. Се користи за намалување на холестеролот во комбинација со бела имела. Тинктурата помага да се намали крвниот притисок, да се врати циркулацијата на крвта во садовите на човечкото тело и да се подобри кожата и нејзините додатоци (нокти, коса).

Собирањето е потребно до крајот на јуни. Пред сушење, не заборавајте да ги исчистите пупките од остатоци. Сува на температура до 30 ° С.

Рецепт. Потребно е во ист сооднос (100 g) да се земат бела имела и јапонска софора и да се прелива литар вотка. Инсистирајте 3 недели на многу темно и ладно место. Користете три пати на ден 15 минути пред оброк од 10 ml. Контраиндициран за лица кои возат возила, деца под 3-годишна возраст, со патологии на црниот дроб и уринарниот систем, како и за време на бременоста и периодот на доење.

трафија snholkrv 2 - Билки за намалување на табелата за холестерол во крвта што се зголемува

Јапонскиот Софора не се користи за време на бременоста

Плодовите на јапонската Софора се најефикасни во борбата против холестеролот во комбинација со белата имела. Земете ја тревата со имела и плодовите на Софора, сто грама од секоја состојка. Ставете ги во контејнер и наполнете со вотка, во количина од 1 литар. Три недели инсистирајте на оваа мешавина на место каде сончевата светлина не продира.

Глог

Растение кое има лековити својства и се користи за лекување на патологии на кардиоваскуларниот систем. Неговиот состав вклучува флавоноиди и мултивитамински комплекси. Соцветија и цвеќиња се користат за создавање инфузии кои се користат за висок холестерол.

Рецепт. Цветовите мора да се истурат со врела вода и нека се вари 15-25 минути. Земете 20 ml 4 пати на ден 20 минути пред оброците. Покрај тоа, можете да направите чај од глог. Неопходно е да се прелива една сецкана лажица глог со врела вода. Земете двапати на ден на празен стомак. Контраиндициран кај пациенти со низок крвен притисок, чир на желудник и дванаесетпалечното црево, деца под 13 години, за време на бременост и доење. Не се препорачува за лица со аритмии и мозочни удари.

За подготовка на лековити инфузии, се користат цвеќињата на ова растение. Земете 2 лажици цвеќе и инсистирајте 20 минути, прво истурете ги со чаша врела вода. Земете ја оваа тинктура пред јадење, 4 пати на ден, во количина од една лажица.

луцерка (Medicago sativa)

Составот на оваа билка вклучува хранливи материи и антиоксидантни комплекси. Фабриката се користи за оштетување на видот, гихт, дијабетес мелитус, патологии на дигестивниот тракт, металоиди и болести на уринарниот систем. Сокот од луцерка се користи за намалување на нивото на лош холестерол. За нормализирање на параметрите на биохемиски холестерол, потребно е да се земаат 30-20 мл сок од луцерка три пати на ден за 25 дена.

Важно! Сокот од луцерка ја стимулира лактацијата, така што може да се користи за време на доењето. Контраиндицирана е употреба кај автоимуни заболувања, пептичен улкус и нарушувања на надбубрежниот кортекс.

За нормализирање на нивото на холестерол во крвта, се користи сок од ова растение. Лисјата се стрижат од луцерка, исцеден сок и пијте го свеж. Можете дури и да јадете свежи лисја. Текот на третманот е еден месец: земете сок одеднаш во 2 лажици три пати на ден. Сеењето на луцерка содржи многу витамини и минерали. Таквата алатка исто така ќе помогне да се подобри состојбата на косата, ноктите, да се подобри состојбата на артритис, остеопороза.

Глуварче

Ова растение помага во борбата против разни болести и може да се користи на различни начини. Лушпите се подготвуваат од лисја од глуварче, тие се додаваат во салати. Со цел да го нормализирате нивото на холестерол содржано во крвта, користете го ризомот на растението. Се суши, тритрира и се зема во оваа форма, се мие со вода. Половина час пред јадење, изедете лажичка таков прашок. Курсот трае шест месеци.

За медицински колекции и инфузии, се користат ризоми, лисја и глуварче со inflorescences. За да се намалат нивоата на холестерол, се препорачува да се користат ризоми. Во пролетта, откако глуварчињата се претворија во воздушни бели топчиња, потребно е да се започне со обука. По ова, корените, лисјата и соцветите се сушат. Ризомите се мелени во форма на прав. Внесувањето на прав 5-10 g мора да се изврши 30 минути пред оброкот, измиено со вода.

Можете да додадете корен од глуварче во чајот. Глуварчето има експекторанс, диуретик, смирувачко дејство. Исто така, се препорачува да се зема со колики во цревата, бидејќи има спазмолитични својства. Билни препарати од глуварче се контраиндицирани за болести на желудникот, дијареја, ентеритис, бременост и период на доење.

Ленено семе

Семето од лен има ефект на обвивка, а исто така придонесува за отстранување на вишокот холестерол од theидовите на крвните садови. Тоа е хомеопатски лек кој го намалува „лошиот“ холестерол. Семето може да се користи како храна (изгледаат како семе и имаат добар вкус). Можете исто така да направите лушпи и инфузии од нив.

трав snholkrv 3 0 - Билки за намалување на табелата за холестерол во крвта што крева

Семето од лен е контраиндицирано во патологии на гастроинтестиналниот тракт, особено во воспалителни процеси во цревата, хранопроводот

Помошни билки за холестерол

Кои билки го намалуваат холестеролот во крвта? Подолу е список на најефикасните билки кои помагаат во борбата против холестеролот.

 • Семиња од хлебните, кои често се користат како лаксатив, можат да помогнат во намалување на нивото на лош холестерол. Растворливиот пектин присутен во составот овозможува да се спречи реапсорпција на жолчката во телото.
 • Артишок, кој ја нормализира содржината на соединенија кои предизвикуваат атеросклероза, ќе помогне брзо да се намали нивото на органски соединенија и да се врати доброто здравје.
 • Маслото за вечерна јаглика содржи голема количина масна киселина, неопходна за секој жив организам. Јаглика брзо ќе го намали холестеролот и ќе го подобри функционирањето на кардиоваскуларниот систем.
 • Млечен трн што го отстранува лошиот холестерол од телото и го нормализира нивото на добри органски соединенија. Тревата брзо ја намалува стапката на органски соединенија.
 • Црна бозел, расте во нашите географски широчини, ефикасно се справува со задачата за намалување на холестеролот. За подготовка на инфузии, треба да се користи корен од бозел или растително цвеќе.
 • Аспенбери (инотер) е двегодишно дете кое ќе помогне не само во нормализирање на метаболизмот на холестерол, туку и во подобрување на благосостојбата и елиминирање на ефектите од стресот.

Билките од билки се најдоброто и апсолутно безбедно чистење на телото.

трав snzholkrv 4 - Билки за намалување на табелата за холестерол во крвта што се зголемува

По завршувањето на целосниот курс на хербална терапија, триглицеридите паѓаат за 20%

Користејќи копра, можете да ја намалите стапката на органски соединенија. За подготовка на тинктури, треба да се користат семе од копар. 150 гр семе мора да се смачкаат и да се мешаат со 30 гр мелен корен од валеријана, 200 мл мед. Како резултат на масата се истура со врела вода и се внесува 3 дена.

Терапијата трае најмалку 7 недели. Течниот состав се препорачува да се пие на секои 3-4 часа на празен стомак. Составот на тинктурата може да вклучува 15 гр глог, мајчина душица, куркума и шафран, корен од мочуришен каламус.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Млеко трн

Семето од млечен трн придонесува за нормализирање на метаболизмот на холестерол и го чисти телото од штетни материи. Истураме 150 гр семе од млечен трн во емајлиран контејнер и истурете 1000 ml вотка. Ние инсистираме најмалку 14 дена на ладно место. Земете ја подготвената течност 3 пати на ден за 1 суп.л-патки. истовремено По завршувањето на целосниот тек на терапијата, нивото на триглицериди опаѓа за 20%. Таквиот третман не е погоден за луѓе кои управуваат возило.

За чистење на васкуларниот систем, можете да користите корен од сладунец. Коренот на ова растение помага да се отстрани лошиот холестерол од телото и да се нормализира нивото на добро. За да подготвите супа, ќе треба да подготвите неколку уметности. л сецкан корен од сладунец.

Сувиот состав е исполнет со 800 ml врела вода. Кисна пијалок за 2-3 часа и се филтрира. Лушпа мора да се земе 80-100 ml пред секој оброк. Препорачаното времетраење на терапијата е 21-30 дена. Пауза од 30 дена, можете да го повторите курсот.

Невен (невен)

трав snzholkrv 1 - Билки за намалување на табелата за холестерол во крвта што се зголемува

Составот на календула содржи флавоноиди и каротеноиди, кои помагаат во борбата против појавата на атеросклеротични плаки и помагаат во зајакнување на крвните садови и нивно чистење од штетни материи. Најдобро е сами да ја соберете календулата.

За да го направите ова, треба да ги исушите собраните соцвети во добро проветрена просторија. Од inflorescences, можете да подготвите лушпи и тинктури, кои треба да се земаат во 50 ml секој ден за 60 дена. Ако сакате, inflorescences на marigolds може да се купат во која било аптека мрежа.

Хлебните

Хлебните имаат антиинфламаторно дејство. Совршено ги чисти крвните садови, го нормализира процесот на липиди и помага во борбата против болести на црниот дроб. Семето на псилиум (40 g) истурете 500 ml врела вода и инсистирајте на 4 часа. По ова, можете да го исцедите пијалокот и да го земате во 15 ml пред секој оброк 90 дена. По 30-дневна пауза, можете да го повторите третманот и повторно да ги исчистите садовите.

Танзи

Танзи помага во намалување на холестеролот во крвта и има диуретично и холеретско дејство врз човечкото тело. Третманот на танзи за висок холестерол треба да се договори со вашиот лекар. За да подготвите лековита супа, можете да користите кој било дел од растението, имено зеленило, цвеќиња, стебла и корени.

Takeе бидат потребни 50 гр исушено растение, што се препорачува за мелење и истурање 1200 мл врела вода. Ние инсистираме на пијалокот неколку дена и по филтрирањето го користиме наутро веднаш по будењето, по 1 чаша. Танси е многу добра и ефикасна алатка за чистење садови.

трав snzholkrv 5 - Билки за намалување на табелата за холестерол во крвта што се зголемува

Правилната исхрана за хиперхолестеролемија е клучот за успешно лекување

Жолтица

Најдобро е да се направи квас од жолчка, што ќе помогне во нормализирање на нивото на холестерол во телото и подобрување на благосостојбата. Во ленена кеса, истурете 60 гр исушена жолтица. Ние ја спуштаме вреќата во контејнер со топла вода (4 l), во кој се разредуваат чаша шеќер и неколку лажици кисела павлака.

Многу е важно торбата да биде целосно потопена во вода. Квас се внесува 14-18 дена на темно и ладно место. Пиење пијалок се препорачува неколку пати на ден, 120 ml одеднаш за 30-60 дена. Секој пат, делот од течноста што се пие се додава во контејнерот.

За да ја намалите стапката на органски соединенија, можете да користите различни алтернативни методи кои го намалуваат холестеролот, но не заборавајте колку е важно да се придржувате до специјална диета и вежбање.

 1. Хлебните, особено неговите семиња, долго време се користат како лаксатив. Сепак, неговите корисни својства не се само во ова. Содржи растворлив пектин, кој спречува реапсорпција на жолчката во организмот.
 2. Артишокот се користи како екстракт како средство за нормализирање на содржината на триглицериди (соединенија кои предизвикуваат атеросклероза).
 3. Вечерната јаглика, имено, маслото од ова растение е сад со масни киселини што му се потребни на нашето тело. Тие не само што го намалуваат холестеролот, туку ја подобруваат и работата на срцето и вршат регулаторна функција.
 4. Млечниот трн има насочено дејство - го отстранува лошиот холестерол од телото и го нормализира нивото на добро.
 5. Црна бозел - најчесто достапен лек, расте во нашите географски широчини. Најчесто, со цел да се намали холестеролот, се користат корените на бозел, тие делуваат најефикасно. Сепак, се користат и цвеќињата на ова растение и овошјето што можат да се купат во аптеките.
 6. Inothera, или oslinnik - двегодишно растение. И покрај фактот дека опсегот на корисни ефекти на ова растение е доста широк и активно се користи во странство, во нашата земја нема добиено многу дистрибуција.

Растение со голем број на позитивни својства. Вклучува бета-глукан. Оваа супстанца е во состојба да го отстрани вишокот холестерол од телото и да го нормализира метаболизмот на холестерол. Покрај тоа, содржи витамински и минерални комплекси кои помагаат во борбата против дебелината, го елиминираат заморот и несоницата, помагаат во борбата против депресијата и се ослободуваат од зависностите како пушењето и алкохолот.

Но, тоа е контраиндицирано со кршење на метаболизмот на фосфор, особено во детството (бидејќи растот на коските се забавува или исчезнува целосно). Овесот е контраиндициран кај хронична срцева слабост, холециститис, цироза, алергии, црн дроб и бубрежна декомпензирана слабост. Рецепт. Исплакнете 100 гр зрна во топла вода. Истурете во еден литар вода. Инсистирајте 60 минути. Земете 150 ml еден час пред јадење.

Покрај употребата на билни препарати, потребно е да се користат билки и други видови зеленчук за намалување на холестеролот. Салата, тиквички, зелка се богати со растителни влакна, што помага да се намали холестеролот и да се нормализираат метаболичките процеси. Назначувањето и употребата на хербални препарати како терапевтски и превентивни мерки за намалување на холестеролот е забрането.

оригинал - Билки за намалување на табелата за холестерол во крвта што крева

Само по консултација со специјалист ќе биде можно, со негова дозвола, да се користи една или друга билна колекција за борба против високиот холестерол. При избор на третман сами, можеби не ги знаете сите сложености на вашето тело, во кои може да бидат присутни одредени хронични болести. Со независен третман, вие не само што може да му наштети на вашето тело, туку и да доведе до развој на егзацербација на хронични болести со додавање на компликации.

Зелен чај

Значително намалете го холестеролот во крвта за 15%, можете, заменувајќи го црниот чај или кафето со висококвалитетен зелен чај. Неопходно е да се вари не силен и да не се користи пакуван чај. Корисниот ефект на овој пијалок врз организмот се објаснува со содржината на флавоноиди во него, кои обезбедуваат зајакнување на крвните садови и капиларите.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic