Вежби за подобрување на циркулацијата на крвта во мозокот, избор на методи

Спазмолитици - придонесуваат за релаксација на мазните мускули во васкуларниот wallид, со што се зголемува дијаметарот на луменот. Сепак, треба да се има на ум дека процесот се јавува не само во внатрешноста на черепот, туку и низ целото тело. Тие обично се препишуваат на краток курс. Популарни лекови - Дротаверин, Без бања.

Блокирачи на калциумовите канали - ги прошируваат васкуларните структури на главата без да ја нарушат периферната циркулација, но можат да го намалат крвниот притисок. Луѓе склони кон хипотензија - со мал број на притисок, тие се контраиндицирани. Во арсеналот на лекарите се претставени лекови: Норваск, Кордафен, Амодипин, Нимотоп, Верапамил, Кардипин, Нормодипин, Сакур.

Ноотропиците се широко пропишани лекови, бидејќи тие не само што го корегираат снабдувањето со крв во главата, туку и го подобруваат тонот на вените: Ноутропил, Пирацетам, Церебролизин, Луцетам.

Дозите и времетраењето на текот на земањето лекови ги одредува лекарот, земајќи ја предвид сериозноста на негативните симптоми и состојбата на циркулацијата на крвта во внатрешноста на черепот како целина.

Со цел да се врати циркулацијата на крвта, се пропишуваат лекови од следниве групи:

  антитромбоцитни агенси и антикоагуланси (Курантил, Аспирин, Фраксипарин, Кавинтон) го намалуваат ризикот од згрутчување на крвта (згрутчување на крвта) и вазоконстрикција, ја подобруваат микроциркулацијата и го намалуваат ризикот од мозочна натоварување>kak uluchshit krovoobrashhenie golovnogo mozga - Вежби за подобрување на циркулацијата на крвта во мозокот, избор на методи

Назначувањето на фармаколошки препарати треба да го спроведува само лекар. Секоја од наведените класификации на лекови има контраиндикации и несакани ефекти.

Подобрувањето на циркулацијата на крвта на мозокот и очите ќе биде поефикасно ако се користат лекови во форма на инјекции или ако се стават капки droppers. Со таков вовед, терапевтскиот ефект се јавува побрзо.

Диетална терапија за нарушувања на циркулацијата

Современата медицина има многу ефикасни алатки кои можат да го подобрат протокот на крв во мозокот - од лековити таблети и лекови за инекции до физиотерапевтски процедури и групи вежби.

Значи, во почетната фаза на текот на патолошкото нарушување, сосема е можно да се направи без лекови. Тактиките на третман ќе се состојат од корекција на диета, зголемена физичка активност и специфични вежби кои ќе помогнат во подобрувањето на протокот на крв во внатрешноста на черепот.

Со оглед на тоа што со значително влошување на циркулацијата на крвта во мозокот, специјалистите се придржуваат до следниве принципи на терапија:

 • Администрација на курс на лекови кои можат да ја подобрат испораката на хранливи материи до мозокот: венотоници, антитромбоцитни агенси, статини, флавоноиди, комбинирани лекови.
 • Диетална терапија.
 • Корекција на животниот стил.
 • Изведување на специјални вежби.
 • Физикална терапија.
 • Спа третман.

Клучот за успех во борбата против главоболките е навременоста на барање медицинска помош и сложеноста на преземените мерки.

Поговорката дека сме она што го јадеме, како никогаш порано, е релевантно за нарушувањата на циркулацијата во мозокот. Ефектот на избалансирана и правилна исхрана во почетните фази на мозочните патологии не е помалку изразен отколку од земање лекови. Сепак, станува забележливо малку подоцна.

Пред да одлучат за диета, експертите препорачуваат да се извршат неколку дијагностички процедури:

 • следете го крвниот притисок - измерете ги броевите наутро и навечер неколку дена;
 • земете биохемиски тест на крвта - параметрите на гликоза, холестерол, билирубин;
 • анализа на коагулограм - густина и флуидност.

Врз основа на резултатите, лекарот ќе ја прилагоди исхраната за да ја подобри церебралната циркулација. Со тенденција на хипертензија, вреди да се напушти трпезариската сол, и да се подобри вкусот на садовите, користете билки. Минимизирајте пушено месо, конзерванси, мрсни и тешки оброци.

Со хипергликемија, голем број гликоза во крвотокот, ќе мора да ги напуштите сварливите јаглехидрати. Овие вклучуваат сите видови на конзерви, мед, колачи и колачи, чоколадо и слатки. Подобро е да се даде предност на житни култури и тестенини од највисоки оценки на брашно.

Аминокиселини од растително и животинско потекло - риба и месо со малку маснотии, морска храна - разни школки, ракчиња и зеленчук и овошје со голема содржина на витамини од групата Б треба да преовладуваат во исхраната на лицето кое сака да ја подобри циркулацијата на крвта во мозокот .

Додатоци и витамини

И покрај фактот дека додатоците во исхраната и синтетичките витамини не се однесуваат на лекови што се препишуваат на рецепт, тие се индицирани за употреба во комплексен третман. Подолу е список од најпопуларните.

Л - карнитинот е биолошки активна супстанција, тој е присутен во различни средини на телото. Пропишан е како додаток на храна во комбинација со други лекови, со васкуларна енцефалопатија од различна етиологија. Ефектот се манифестира со продолжена употреба до 1 месец.

Ескусан е еден од додатоците во исхраната што се користи за спречување на венска стагнација во мозокот. Ги тонизира вените, што поттикнува пумпање крв од некои делови на мозокот на други. Стазата на венска и артериска крв придонесува за развој на хипоксија и исхемија.

Додатоци во Гинкум, Билобил - содржат екстракти од лековити растенија. Со нивна помош, васкуларниот тонус се подобрува, пропустливоста на wallsидовите на крвните садови се намалува. Лекови се препишуваат за подобрување на мозочната активност, меморијата. Тие исто така придонесуваат за обновување на адаптивните механизми дејствувајќи врз одредени рецептори.

Доброто снабдување со крв во мозочните клетки е важно не само за возрасните. Секој ден, децата учат нешто ново, го откриваат светот околу нив. Ова бара голема потрошувачка на енергија, концентрација на внимание и меморија.

За деца и адолесценти, за да се зголеми циркулацијата на крвта во мозокот, се пропишуваат витамини за ПП. Никотинската киселина (витамин ПП) има изразен вазодилатационен ефект. Благодарение на нејзиниот ефект, еластичноста на васкуларниот wallид е зачувана, малите садови се шират, но тоа не влијае на луменот на големите. Ефектот на витаминот се подобрува ако е дел од додаток во исхраната заедно со силициум и селен. Сличен состав содржи Ендурацин, Никошпан.

И покрај навидум безопасноста, овие лекови треба да се користат со претпазливост, бидејќи предозирање е полн со манифестација на несакани реакции.

Масажа за цервикална остеохондроза

Честопати, според лекарите, причина за нарушување на снабдувањето со крв во мозокот е цервикална остеохондроза. Артериите што одат по 'рбетот се компресирани од патолошки изменети интервертебрални дискови и спазматични мускули.

Пациентите доживуваат вртоглавица, оштетување на меморијата. Акупунктурната масажа на зоната на главата, грбот и јаката ќе помогне да се промени ситуацијата и да се исправи 'рбетот. Масер дејствува на биолошки активни точки на телото, ги релаксира мускулите, го елиминира нивниот спазам.

7 - Вежби за подобрување на циркулацијата на крвта во мозокот, избор на методи

Ако немате можност да ги користите услугите на терапевт за масажа, тогаш користејќи ја оваа шема можете сами да направите едноставна самомасажа на вратот и главата. Циркулацијата на крвта може да се подобри со триење на ушните лобуси, дупчиња над горната усна и слепоочниците. Важен услов за терапевтски ефект е спроведување на пристапи за масажа најмалку 8-10 пати.

Чешлањето на косата со ароматични масла исто така ќе помогне во регулирање на функционирањето на крвните садови и подобрување на церебралната циркулација. Willе ги смири нервите и ќе обезбеди квалитетен сон.

Бебињата со проблеми со циркулацијата, исто така, се прикажани масажа. Има сеопфатен ефект врз телото на детето. Под влијание на масажа кај доенчиња, протокот на крв и лимфната дренажа на телото се забрзуваат, се подобруваат метаболичките процеси, се забрзува излачувањето на метаболичките производи.

Збир на вежби за подобрување на централната циркулација

И покрај високата ефикасност на главните подгрупи на лекови наведени погоре, другите лекови исто така помагаат да се подобри циркулацијата на крвта во мозокот.

Раздвојувачи - спречуваат прекумерна адхезија на тромбоцити, со што се спречува формирање на згрутчување на крвта, поради што протокот на крв може значително да се подобри: Курантил, Пентоксифилин, Васонит, Трентал.

Флавоноиди - го подобруваат васкуларниот тонус и ги зајакнуваат wallsидовите на вените, ги корегираат процесите на меморија и работата на мозочните структури: Билобил, Танакан, Гинкум, Мемоплант.

Микроциркулација на коректор - зголемување на протокот на крв во капиларите, што го зголемува протокот на хранливи материи до мозочните клетки: Бетагестин, Вестибо, Тагиста.

Полипептиди - ја подобруваат спроводливоста на импулсите долж влакната на нервните завршетоци во структурите на мозокот, што позитивно влијае на циркулацијата на крвта. Главниот и популарен лек е Кортексин.

Не само квалитетот на вените и артериите, туку и состојбата на пршлените во цервикалниот 'рбет влијае на церебралната циркулација. Со дегенеративни процеси во нив (остеохондроза), протокот на крв ќе биде значително полош, што исто така негативно ќе влијае на благосостојбата на една личност.

За да се подобри циркулацијата на крвта во черепот, специјалистите развија посебен сет на вежби:

 1. Од стоечка позиција, со најмногу исправен грб, погледнете право напред, а потоа свртете ја главата полека налево, а потоа надесно. Повторете барем 10-15 пати.
 2. Седејќи на стол со исправен грб, извршете ротациони движења така што брадата ќе ги допира градите, секое рамо, по што задниот дел од главата малку се навалува кон грбот. Изведете 10 пати во секоја насока.
 3. Навалува настрана - така што ауриката ќе го допре рамото. Повторете 15-20 пати на секоја страна.

Збир на вежби се препорачува да се изведува секој ден, по можност наутро - ова ќе помогне да се подобри циркулацијата на крвта, да се елиминира венската конгестија во внатрешноста на черепот.

Главната цел на гимнастиката за вратот е да ги релаксира напнатите мускули и да го елиминира спазмот во васкуларното корито. Ова ќе го подобри протокот на крв во мозокот. Ако не сте мрзливи, ќе можете да ја вратите циркулацијата на крвта.

Најчесто, проблемите со циркулацијата на крвта се решаваат медицински. Лековите дизајнирани за проширување на крвните садови и разредување на крвта се доста ефикасни, но тие имаат голем број сериозни несакани ефекти и контраиндикации. Вежбите за нормализирање на протокот на крв се сосема безбедни. Тие можат да се изведуваат на која било возраст, и излегува не само превентивен, туку и терапевтски ефект:

 • нарушувања во меморијата и други когнитивни функции на мозокот се спречуваат и третираат;
 • се подобрува координацијата на движењата;
 • ризикот од развој на разни васкуларни патологии, како што се мозочни удари и тромбоза, е намален;
 • видот е вратен;
 • синдромот на болка со остеохондроза е отстранет, мобилноста на 'рбетниот столб се зголемува.

Наспроти позадината на редовните часови, се зголемува и ефикасноста на лековите препишани од лекарот.

Можно е да се влијае на циркулацијата на крвта во главата само на сложени начин. Затоа, списокот на корисни движења вклучува не само навалувања и вртења на главата, туку и растојанија и сквотови. За да се активира протокот на крв и да се зголеми васкуларниот лумен, потребно е да се направи срцето да работи побрзо.

Што се однесува до техничката страна на проблемот, сите движења мора да се изведуваат непречено и внимателно, без да се прават ненадејни движења и грчеви. Секоја вежба треба да се повтори најмалку десет пати. За време на обуката треба да дишете длабоко и рамномерно. Ова ќе обезбеди проток на кислород и одржување на ритамот: движењето се изведува на издишување, и враќање во првобитната положба - на дишам.

Како што мускулите зајакнуваат, товарот мора да се зголеми. Ова се прави и поради поголемиот број повторувања и бројот на пристапи. На почетниците им се препорачува да завршат не повеќе од еден сет за секоја вежба.

Вежба и јога

Подобрување на меморијата кај луѓе со оштетена периферна и централна циркулација на крв може да се појави од физикална терапија (кинезитерапија), вежби може да се изведуваат дома.

Ефектот на гимнастиката наликува на масажа, само мускулите не ги меси масерот, туку самиот пациент во процесот на изведување на вежбите.

Постои уште една елементарна вежба за цервикален 'рбет, која може да се изврши независно и дома и на работа - вртење на главата неколку пати во насока на стрелките на часовникот и спротивно од стрелките на часовникот. Со негова помош е можно да се одржи тонусот на мускулите, да се ослободи од напнатоста, да се елиминира спазмот, да се активира и да се воспостави циркулацијата на крвта во мозокот.

Постојат различни форми на активни физички ефекти врз цервикалниот 'рбет. Неодамна, јогата е популарна. Асаните се придружени со вежби за дишење.

Вежби за дишење

Неправилното дишење придонесува за цереброваскуларни несреќи. Постојат различни системи (Стрелникова, Бутејко, цигонг) кои можат да се користат за да се ослободат од овој проблем. Оваа гимнастика е добро прилагодена за оние кои страдаат од вегетоваскуларна дистонија (ВВД), бидејќи медитацијата ќе помогне не само да се истегне, туку и да се ослободи од напнатоста, да се одморат мускулите, очите и централниот нервен систем.

Еве еден пример на неколку едноставни, но ефикасни вежби:

 • седнете, опуштете се, длабоко вдишете низ носот. Задржете го здивот неколку секунди и издишете преку устата, додека усната треба да се повлече во тесен јаз. По ова, не вдишувајте веднаш. Здивот треба да се одржи 1-3 секунди. Слична вежба мора да се повтори до 10 пати;
 • заземете стоечка позиција, нозете заедно. Станувајќи на чорапите, треба да земете бавен, длабок здив. Подобро е да издишете повторно преку устата, притоа спуштајќи се кон стапалата и раширете ги рацете на страните. По неколку секунди, заземете ја претходната позиција. Изведете до 5 пати;
 • не помалку корисно ќе биде дишењето низ левата ноздра. Преку него се прави вдишување, потоа дишењето се одложува, а издишувањето треба да се направи преку десната ноздра. Изведете до 10 пати.

Таквата гимнастика ја активира циркулацијата на крвта, спречувајќи склеротични промени.

Режим на пиење

Најчеста причина за влошување на церебралната циркулација е блокада на васкуларниот лумен од тромб. Неговото формирање се промовира со зголемен вискозитет на крвта.

Точниот режим на пиење помага да се избегне таква компликација и да се врати целиот проток на крв во вените на главата. Значи, најдобра опција е да се консумираат најмалку 1.5-2.5 литри прочистена вода, без гас. И покрај навидум огромните посочени количини на течност, таа лесно може да се пие:

 • 250 ml наутро на празен стомак;
 • чаша сок за појадок;
 • 0.5 литри шише со вода на работа за време на паузите;
 • чаша зелен чај за ручек - околу 300 ml;
 • за попладневен чај - сок или минерална вода без гас, уште 250-300 мл;
 • пред вечера - друго шише вода 0.5 л;
 • кригла зелен чај за вечера.

И сега се потребни потребните 2-2.5 l течност, што е потребно за целосно функционирање на мозокот и спречување на зголемена тромбоза. Покрај тоа, водата е нужно присутна во супи, житарки, салати, главни јадења, само во помали количини.

Тоа е вода што помага да се елиминираат различните токсини и токсини од структурите на мозокот. Покрај тоа, ја разредува крвта во главата васкуларни плексуси, што го олеснува функционирањето на клетките, ја подобрува испораката на хранливи материи.

Народни лекови

Одделни билки и препарати од билки може да се пие по препорака на специјалист како дополнителен третман за да се елиминира забавувањето на протокот на крв.

Список на лековити растенија кои ќе помогнат да се справат со оваа патологија:

 1. Цветовите на глог со додавање на лисја од видот. Рецептот за готовата мешавина е како што следува: лисјата мора да бидат ситно исечени и земени во количина од 5 гр. Додадете им половина литар врела вода и вриејте 3 минути. По неколку часа, супата е подготвена за употреба. Земете пијалок треба да биде 50 ml на празен стомак. Времетраење на администрацијата е 2-4 недели. Алатката ја регулира хемодинамиката на мозокот.
 2. Celandine може да се зема не само како третман за болести на кожата и мукозните мембрани. Исто така, активно се користи по исхемичен мозочен удар, односно кога се случила цереброваскуларна несреќа. За да го подготвите составот, потребни ви се 20 гр исушена трева, која мора да се наполни со 200 мл врела вода. По четвртина час, растворот треба да се филтрира. Препорачаниот курс на лекување е три недели. Земете 20 ml (лажица) 2-3 пати на ден. Важно е да се усогласат со дозата.
 3. Смесата подготвена од рен, мед и брусница има посебни корисни својства. Компонентите се земаат во следниот сооднос - 150 g, 350 g и 500 g, соодветно. Секоја состојка е мелена (рен со ситен ренде) и изматена со мешалка. После тоа, составот се става во стаклени контејнери и се чува на ладно место. Треба да се консумира во лажица со храна. Долготрајната употреба на оваа дрога има зајакнувачки ефект врз васкуларниот wallид, ја стабилизира циркулацијата на крвта и исто така ја зголемува имунолошката отпорност.
 4. Валеријаната има благ седативен ефект. Намалувањето на ексцитабилноста на нервниот систем го олеснува и спречува васкуларниот спазам. Валеријаната може да се земе во форма на инфузија или тинктура, последната дозирна форма се продава готова во аптека. Инфузија може да се подготви независно. За да го направите ова, треба да се истурат 25 мг исушени корени со врела вода. По 10 часа, составот е подготвен. Препорачливо е да го пиете во лажица до 3 пати на ден. Тинктурата на алкохол не само што може да се конзумира во форма на неколку капки во половина чаша вода, туку и да се вдише пред спиење.
 5. Борови шишарки. Тие треба да се користат кога се уште се зелени. За подготовка на тинктури, ќе им требаат 10 парчиња. Прво треба да се мијат, потоа да се исецкаат и да се полнат со состав што содржи алкохол (вотка, алкохол) во волумен од половина литар. Тогаш оваа мешавина треба да се внесе 2 недели. Готовиот производ се додава една кафена лажичка во чаша чај. Терапевтскиот курс трае 2 недели. По пауза од еден месец, третманот може да се повтори.

Во потрага по начини да помогнете во подобрувањето и стимулирањето на снабдувањето со крв во главата во внатрешноста на черепот, вреди да се потсетиме на традиционалната медицина. Од античко време, силите на природата им помагаат на луѓето кои страдаат од манифестации на инхибиција на протокот на крв во централниот нервен систем.

Докажани ефективни рецепти за традиционална медицина:

 • Во чист сад, комбинирајте 10 гр вероника и мелиса, 30 гр лисја од јагода, како и 40 гр цвеќиња и плодови од глог. Истурете ја готовата смеса во 300 мл врела вода. По филтрирањето, пијте наместо чај.
 • Лековита мешавина за секој ден - комбинирајте 500 гр овошје од брусница и 350 гр мед од липа, додадете 150 гр рендан рен. Консумирајте 1 лажица масло. пред секој оброк.
 • Мелење на лисјата на видот и во количина од 1 лажиче. и истурете ги во 500 мл врела вода. Вирус на умерена топлина 10-15 минути, а пред да се тргне од оган, додадете 1 лажиче лисја од глог. Инсистирајте 2.5-3 часа и вирус. Пијте 250 ml редовно пред јадење.

Рецептите за традиционална медицина се ценети за нивната ефикасност и високо ниво на безбедност за здравјето на луѓето. Сепак, пред да започнете да ја користите оваа или онаа алатка, се препорачува да ја координирате со специјалист.

Со кршење на церебралната циркулација е потребно и можно да се бориме, но во тесна соработка со лекарите. Наградата ќе биде јасност на умот, висока интелигенција до старост и силна меморија.

Здрава храна и диета

Една од причините за слабо снабдување со крв може да биде органски лезии на садовите што го хранат мозокот. Во крвта, се зголемува нивото на супстанции слични на маснотии - холестерол, кои се акумулираат на theидовите на крвните садови, формирајќи липидни точки. Ова доведува до грчеви, згрутчување на крвта и атеросклероза.

Правилната исхрана е од големо значење во борбата против холестеролот и спречувањето на цереброваскуларни заболувања. Со негова помош, можно е да се нормализира биохемискиот состав на крв (шеќер, холестерол), што влијае на здравјето на васкуларните wallsидови. Составот на некои производи вклучува цела низа корисни компоненти за подобрување на состојбата на крвните садови.

Под нивно влијание, протокот на крв се зголемува, реолошките својства на промената на крвта, се чистат крвните садови:

 1. Морската храна мора да биде вклучена во менито на лице кое сака да има здрави садови и срце. Во својот состав, морската риба содржи лесно сварливи протеини, јод и омега 3 киселина. Последната компонента е корисна за клеточната мембрана. Антиоксидансите ја продолжуваат младоста на мозокот, спречуваат уништување на неговите клетки. Еднаш неделно, во еден од деновите, можете да организирате ден за „риба“. Ова е доволно за да го надополнувате телото со потребните компоненти.
 2. Овесната каша е кралица на сите житни култури. Вклучено е во менито каде што е потребна усогласеност со нежниот режим за дигестивниот тракт. Покрај тоа, овесната каша е добра за крвните садови, и сето тоа благодарение на составот. Содржи: протеини од растително потекло, витамини, минерали. Редовното консумирање на каша од овесна каша ќе спречи разни васкуларни патологии.
 3. Доматите, покрај тоа што содржат збир на корисни материи во форма на минерали и витамини, вклучуваат компонента која е од особена вредност - ова е ликопен. Под негово влијание, слободните радикали се уништуваат, нивото на „лош“ холестерол во крвта е значително намалено, ризикот од згрутчување на крвта е намален, theидовите на крвните садови стануваат посилни, еластични. Убав бонус од јадење домати е да се намали ризикот од рак. Доматот може да замени само свежо направен сок од него. Ликопенот не ги менува своите својства за време на термичката обработка на доматите, па тие остануваат корисни и по конзервирањето.
 4. Лукот содржи многу корисни материи. Особено се забележуваат селенот, како и алицинот. Овие компоненти ги подобруваат реолошките својства на крвта и нејзиниот состав, раствораат мали слоеви на холестерол и спречуваат нивно понатамошно формирање. Секојдневната употреба на чешне лук дневно помага да се врати нормалната циркулација на крвта.
 5. Зелката од сите сорти содржи полифеноли во различен сооднос, кои ги „чистат“ крвните садови, го стимулираат протокот на крв и го подобруваат протокот на крв, поради што срцевиот ритам се нормализира.
 6. Салатата и зелените содржат доволно витамин Ц, кој е антиоксиданс. Циркулацијата на крвта во садови со различен дијаметар и во фронталниот кортекс е исто така стимулирана со употреба на есенцијални масла и калциум. Пожелно е зелените (вклучувајќи зелена салата) да бидат присутни во исхраната дневно.
 7. Нерафинирано природно растително масло (едно со мирис) е еден од неопходните производи за одржување на здравјето на садовите на мозокот. Содржи масни киселини кои влијаат на метаболизмот на холестерол. Ризикот од формирање на васкуларни плаки се намалува, васкуларната проодност и крвниот состав се подобруваат. Ладно цедено масло е особено корисно. Останува неповредени супстанции корисни за клеточните мембрани на садовите на мозокот.
 8. Оревите содржат есенцијални масни киселини, како и Омега - 3 и Омега - 6. Додава вредност на производот и растителни протеини. Редовното консумирање на неколку јадра од какви било јаткасти плодови ќе помогне во нормализирање на метаболизмот на холестерол, подобрување на реологијата во крвта, зголемување на тонот на мозочните клетки, како и на нејзината активност Корисно е да се јадат ореви со мед, ако нема контраиндикации.

Лицата предиспонирани за хиперхолестеролемија треба да живеат според строги правила: да се придржуваат до диета со мала содржина на животински маснотии, постојано да го следат крвниот притисок. Откажувањето од алкохол и пушењето го намалува ризикот од мозочен удар за 2 пати, затоа лошите навики треба целосно да се отстранат од вашиот живот.

kak uluchshit krovoobrashhenie golovnogo mozga 1 - Вежби за подобрување на циркулацијата на крвта во мозокот, избор на методи

Несомнено, елементите на здрав начин на живот, лекови и диетална храна позитивно ќе влијаат на крвните садови на мозокот. Предмет на сите опишани правила и совети, пациентот ќе може целосно да ја излекува болеста и да живее многу години.

Запомнете дека пред да започнете со рекреативни активности, треба да се консултирате со лекар.

Корекција на животниот стил

За добра циркулација на крвта во мозокот, начинот на живот што го води една личност е исклучително важен. Целосен проток на крв низ васкуларните плексуси е резултат на многу работа врз себе.

Здравиот начин на живот за стимулирање на церебралната циркулација во внатрешноста на черепот вклучува:

 • напуштање на негативните навики - медицинските студии убедливо докажуваат дека употребата на производи од тутун и алкохол придонесува за стеснување на вените во структурите на мозокот, затоа, хранливите материи влегуваат помалку во мозокот, има фокална, а потоа и широко распространета исхемија;
 • висока физичка активност, но не и преголема работа - се препорачува да се избегне физичка неактивност, да се запишеш на базен, теретана, да одиш повеќе, да дишеш свеж воздух, да патуваш надвор од градот;
 • навремено лекување на акутни, како и хронични болести, така што тие не влијаат на функционирањето на нервните клетки - на пример, грип, дијабетес, пиелонефритис, атеросклероза, остеохондроза.

Покрај сите горенаведени, добар одмор, корекција на режимот на работа - да не се заморувате на работното место, да комуницирате со пријатели и роднини, да посетувате курсеви за јога и ароматерапија, ќе влијае на снабдувањето со крв во мозочното ткиво.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic