Лекови за подобрување на циркулацијата на крвта на долните екстремитети

Изборот на лекови се врши според индивидуална шема:

 • Ако пациентот има системска атеросклероза со наизменична клаудикација, тогаш покрај лекови за вазодилататор, се користат статини или фибрати;
 • Во автоимуна патологија, пропишан ендартеритис, покрај лекови за проширување на васкуларниот лумен, се пропишуваат физиотерапевтски методи и имуностимулациска терапија;
 • Со артериски грчеви на садовите на нозете, се користат седативи во третманот, во комбинација со вазодилататорни лекови;
 • Со развојот на патологијата на дијабетес мелитус, третманот се спроведува според индивидуална шема во согласност со индексот на глукоза и видот на дијабетес;
 • Со проширени вени, употребата на вазодилататорски лек се јавува според друга шема, како во третманот на артериска патологија.

degidroepiandrosteron protiv holesterina - Лекови за подобрување на циркулацијата на крвта на долните екстремитетиЛекарот мора внимателно да избере сеопфатен третман

Како да се препознае болеста во рана фаза?

Како што покажува практиката, повеќето од откриените болести во рана фаза лесно се лекуваат, но само не сите пациенти навреме се обраќаат за помош. Можете да препознаете развој на сериозна болест во рана фаза од следниве симптоми:

 • долните екстремитети брзо се заморуваат;
 • често грчеви во нозете;
 • болка;
 • оток и тежина;
 • непријатност при качување по скали;
 • чувство на печење;
 • проширени вени видливи за окото;
 • пајакот вени.

Сите овие знаци укажуваат на почеток на развој на болеста, затоа е важно веднаш да побарате помош и да започнете да земате лекови за вените и садовите на нозете, што ќе помогне да се отстранат симптомите и да се спречи развојот на болеста.

Принцип на работа

Ефектот на вазодилатационите лекови е насочен кон намалување на тонот на артериските мембрани.

Повреда во артериите на долните екстремитети е поврзана со такви сериозни патологии:

 • Системска атеросклероза;
 • Хипертонична болест;
 • Тромбоза или тромбофлебитис;
 • Флебеуризам.

Постојат такви области на лекови за вазодилататор:

 • Миотропни лекови кои влијаат на мазните мускулни влакна на артериските мембрани;
 • Невротропни лекови кои имаат својства кои влијаат на клетките на нервните влакна;
 • Групата лекови е нитрати: тоа се лекови со комбиниран ефект врз системот на крвотокот.

Патологии кои влијаат на садовите на нозете

Циркулацијата на крвта во нозете може да биде предизвикана од такви болести:

 • флебеуризам;
 • флебитис;
 • тромбофлебитис;
 • атеросклероза на садовите на нозете;
 • тромбоза;
 • ендартеритис.

Сите овие болести можат да предизвикаат сериозни последици, па затоа е подобро да се започне со терапија што е можно поскоро. По точна потврда на дијагнозата, лекарот ќе ги земе предвид истовремените болести и ќе препише лекови за садовите на нозете, што ќе помогне брзо и ефикасно решавање на проблемот.

Ангиопротектори - за проширување на крвните садови на нозете

Ангиопротекторите се лекови кои имаат вазодилатационо дејство врз крвотокот.

Овие лекови можат да имаат таков ефект врз артериите на долните екстремитети:

 • Подобрување на протокот на крв во големите садови, како и во помалите артерии и во капиларната мрежа на нозете;
 • Намалете ја пропустливоста на артериските мембрани;
 • Намалете ја вискозноста на крвта во екстремитетите, што спречува формирање на згрутчување на крвта на ендотелот.

Карактеристиките на лекот за вазодилататор се како што следува:

 • Го намалува васкуларниот тонус во нозете;
 • Го проширува артерискиот лумен на екстремитетите;
 • Ја подобрува крвната слика и неговиот состав.

Трентал - Лекови за подобрување на циркулацијата на крвта на долните екстремитетиТрентал

Трентал е пропишан за дијабетес. Текот на третманот и сродните лекови ги пропишува лекарот што посетува индивидуално.

Лекот Курантил има таков ефект врз протокот на крв во долните екстремитети:

 • Враќање на микроциркулацијата во садовите на екстремитетите;
 • Лекот спречува сврзување на тромбоцитни молекули што станува добра превенција од формирање на интра-артериски згрутчување на крвта;
 • Лекот е пропишан за превенција, како и за третман на такви патологии - тромбоза во артериите на долните екстремитети, тромбофлебитис на вените на нозете, тромбоемболизам на садовите на нозете и рацете;
 • Максималната доза на вазодилататор Курантил е 600,0 милиграми на ден.

Курантил - Лекови за подобрување на циркулацијата на крвта на долните екстремитетиКурантил

Тие помагаат во нормализирање на протокот на крв, ги зајакнуваат wallsидовите на крвните садови и го зголемуваат тонот на венските wallsидови. Подготовките на оваа група се поделени на природни и синтетички. Билни апчиња се сметаат за поштедни за телото, тие имаат помалку контраиндикации и непожелни манифестации.

Неодамна, лекарите се одлучија за лекови како Детралекс, Пентоксифилин, за кои повеќето пациенти имаат само позитивни критики.

Конзервативна терапија за болка во нозете

Како ќе помине терапијата и каков вид на лек препорачува лекарот за лекување на садовите на нозете, зависи од специфичната болест и фазата на развој. Постојат неколку групи на лекови кои често ги користат лекарите за лекување на проблеми со долните екстремитети. Овие вклучуваат:

 • ангиопротектори;
 • миотропни спазмолитици;
 • алфа-блокатори;
 • венотоничен;
 • тромболитици;
 • антикоагуланси.

На секој пациент кој има свој проблем му се поставува дијагноза и се избира сеопфатен третман кој не само што ќе ги отстрани симптомите, туку и причината за болеста.

Денес, фармацевтите нудат широк избор на лекови кои помагаат ефикасно да се справат со болести на стапалата. Лекарите често им даваат предност на проверени со време лекови за згрутчување на крвта во садовите на нозете, но новите современи не се помалку ефикасни. Технологијата не мирува, благодарение на што има средства кои помагаат дури и во напредни случаи. Сите средства се поделени во групи и само лекарот одлучува што точно да му препорача на овој или оној пациент. Каков лек да изберат садови на нозете?

Спазмолитици од миотропен тип

298 - Лекови за подобрување на циркулацијата на крвта на долните екстремитети

Овие лекови помагаат при ублажување на спазмот, помагаат во проширување на вените и помагаат во подобрувањето на циркулацијата на крвта во садовите. Но, има еден значаен минус, овие лекови помагаат повеќе ако се земаат во превентивни цели, бидејќи тие влијаат само на здравите делови на вените, и на оние погодени од болеста бајпас. Најефективни меѓу нив се Дротаверин, Папаверин, Необутин.

Антиспазмотиците имаат својство на тоа да влијаат на телото:

 • Олеснување на васкуларните грчеви;
 • Проширете го артерискиот лумен;
 • Зголемете го протокот на крв во долните екстремитети;
 • Миотропните лекови не влијаат на крвните садови, како и на вените погодени од системска атеросклероза или проширени вени, што ги прави неефикасни во развојот на патологии кои исто така предизвикуваат венски и артериски грчеви.

Лекот Халидор е спазмолитик, кој исто така е пропишан за третман на патологии на периферниот проток на крв.

Исто така, лекот има таков ефект врз крвотокот:

 • Лекот има својства на лекови за смирување;
 • Анестетичките својства на Халидор овозможуваат да се препише не само за третман на проток на крв во долните екстремитети.

Инјекциите на галидор за подобрување на циркулацијата на крвта во екстремитетите се исто така достапни во форма на таблети. Дневната доза на лекот е 400,0 милиграми.

Лекот Папаверин е најкористениот лек од групата на спазмолитици, кој брзо се справува со васкуларниот спазам и брзо ги проширува артериите во долните екстремитети.

Лекот е достапен во форма на таблети, како инјекција во мускулни влакна, како и спазмолитички супозитории.

Доза на инјектирање за 1 пат на употреба - 10,0 - 20,0 милиграми, доза на таблета - 40,0 - 60,0 милиграми, употреба на супозитории (ректална употреба) - доза од 20,0 - 40,0 милиграми.

галидор - Лекови за подобрување на циркулацијата на крвта на долните екстремитетиХалидор

Антикоагуланси

Подготовките на антикоагулантната група се пропишани за акутни патологии во артериите на екстремитетите. Вазодилататорните лекови од антикоагулантната група се разредувачи на крвната плазма и спречуваат проток на крв од формирање на згрутчување на крвта и згрутчување на крвта на ендотелот во луменот на артериите.

Овој лек се користи за такви васкуларни патологии:

 • Тромбофлебитис на вените на екстремитетите;
 • Тромбоза на главните артерии на нозете;
 • Патологија на тромбоемболизам;
 • Емболија на периферните артерии;
 • Вазодилататорна маст со хепарин се користи во третманот на хемороидни јазли.

Својства на лекот Хепарин:

 • Го намалува процесот на лепење на молекули на тромбоцити во крвната плазма;
 • Ја подобрува брзината на проток на крв во крвотокот;
 • Влијае на хемостатскиот систем и спречува брза коагулација на крвната плазма.

Препишете лекови од оваа група со претпазливост, бидејќи антикоагуланси може да станат агенси за крварење.

гепарин - Лекови за подобрување на циркулацијата на крвта на долните екстремитетиХепарин

Тие не можат, како тромболитици, да го уништат веќе формираниот тромб, но совршено го спречуваат неговото формирање со разредување на крв и го отстрануваат стеснувањето на садот. Овие лекови вклучуваат Хепарин, Трентал - лек за капки за садови на нозете, кој помага да се зголеми луменот во вените, го намалува ризикот од тромбоза и ја подобрува исхраната на ткивата.

Тромболитици

Тромболитичките лекови не спречуваат формирање на згрутчување на крвта, туку се борат против постојните тромби, решавајќи ги.

Овој лек се користи за такви сложени патологии:

 • Со патологија, белодробна емболија;
 • Опструкција на крв во периферните делови на системот на крвотокот;
 • Оклузија на трупот на екстремитетите;
 • Патологија на тромбоза во акутната фаза на развој во садовите на екстремитетите.

Лекот Урокиназа е достапен како инјекциски раствор за капе во телото.

По употребата на вазодилатационен тромболитик во третманот, потребно е да се подложи на курс на лекови со лекови од групата антикоагуланси или антитромбоцитни агенси.

Урокиназа - Лекови за подобрување на циркулацијата на крвта на долните екстремитетиУрокиназа

Овие лекови се итен случај за многу пациенти. Тие имаат способност да растворат тромб што веќе се појавил во садот. Тромбозата предизвикува блокада на вените, нивната анатомија имплицира дека тромб може да предизвика сериозна компликација - исхемија и васкуларна опструкција. За третман на долните екстремитети, лекарите често препорачуваат земање урокиназа, фибринолизин или стрептокиназа.

Алфа блокатори

Оваа група вклучува „Фентоламин“, „Ницерголин“, кои ги блокираат рецепторите лоцирани на васкуларните машини. Затоа, тие спречуваат адреналин да се поврзе со адренорецепторите. Оваа врска предизвикува нагло стеснување на луменот на theидовите на садовите и стеноза на вените. Покрај овие лекови, се препорачува да се земат антагонисти на калциум, на пример, нифедипин или верапамил, за да се спречи развојот на стеноза, да се помогне во отстранување на вискозноста на крвта и нормализирање на протокот на крв за зајакнување на садовите на нозете. Сите овие средства припаѓаат на една голема група - вазолидатори.

Вазодилататори

Групата вазодилататори вклучува:

 • Лекови антагонисти на калциум тубули;
 • Алфа-адренергични лекови за блокирање.

Назначувањето зависи од развојната патологија, како и од степенот на нејзината прогресија.

Оваа група на лекови го блокира влезот на молекули на калциум преку калциумовите тубули во клетките на хориоидот од крвта. Најчесто користен лек на антагонисти на калциум е Нифедипин.

Нифедипин е пропишан за такви патологии:

 • Инсуфициенција на проток на крв во долните екстремитети и на рацете;
 • Хипертонична болест;
 • Патологија на тромбоза;
 • Системска атеросклероза.

Нифедипин - Лекови за подобрување на циркулацијата на крвта на долните екстремитетиНифедипин

Алфа-адренергична блокирачка група на лекови - тоа се лекови кои делуваат како адренергични рецептори лоцирани на артерискиот ендотел на долните екстремитети.

За третман на периферни садови, се користи лекот адренергичен блокатор ницерголин. Ницерголин ги има следниве ефекти:

 • Брзината на движење на крвта во трупот на екстремитетите се зголемува;
 • Процентот на адхезија на тромбоцитите е намален, што помага да се избегне>1397804 - Лекови за подобрување на циркулацијата на крвта на долните екстремитети

Лекот се продава во форма на таблети и во форма на прашок за подготовка на раствор за инјектирање.

Дозата се пресметува од лекарот што посетува строго индивидуално.

Ефикасно ги третира патологиите на садовите на нозете, лекот Фентоламин.

Лекот е пропишан за такви патологии:

 • Ако има повреда на протокот на крв во нозете;
 • Со развој на трофични чиреви;
 • Со смрзнатини на нозете;
 • Со нелекувачки рани на рацете и нозете.

ницерголин - Лекови за подобрување на циркулацијата на крвта на долните екстремитетиНицерголин

Стимуланси од биоген тип

Групата стимуланси од биоген тип вклучува лекови кои често се користат за лекување на патологии на долните екстремитети: Солкосерил и Актовегин.

Лекот е достапен во форма на инјекциски раствор за внатрешна употреба во мускулни влакна и масти за надворешна употреба кај трофични чиреви.

Лекот Актовегин исто така се состои од извлекување крв од млади телиња.

 • Зајакнување на брзината на движење на крвта;
 • Проширување на васкуларниот лумен;
 • Лекување трофични рани.

Назначете Актовегин за такви патологии:

 • Повреда во главниот крвоток на нозете;
 • Со системска атеросклероза;
 • Со патологија, дијабетес;
 • Со трофични чиреви.

Солкосерил - Лекови за подобрување на циркулацијата на крвта на долните екстремитетиСолкосерил

Антитромбоцитни

Лековите од оваа група спречуваат проток на крв од формирање на тромби и го намалуваат вискозноста на крвната плазма.

Најмногу пропишан антитромбоцитен агенс е Аспирин. Во мали количини, таа ја разредува крвната плазма, а употребата на големи дози го намалува воспалението во телото.

Заклучок

Лековите за подобрување на циркулацијата на крвта се основна компонента во третманот на разни нарушувања на циркулацијата на крвта.

Покрај тоа, се разбира, не треба да заборавиме на набудување на дополнителни мерки во борбата против болеста: правилна исхрана, соодветна физичка активност итн.

Вазодилатационите лекови ги пропишува само лекарот што посетува, во согласност со дијагностичките индикации.

Третман за проширени вени

Терапијата за проширени вени на нозете треба да биде сеопфатна. Најчесто, лекарите користат лекови кои помагаат во нормализирање на тонот на вените, ја зголемуваат циркулацијата и одливот на лимфоидна течност како лек за садовите на нозете. За третман на проширени вени, лекарите се фокусираат на следниве групи лекови:

 • Венотоничен. Тие помагаат во зајакнување на вените на нозете, спречуваат згрутчување на крвта и ја разредуваат крвта. Добри резултати покажаа ваквите лекови: Флебодија, Детралекс, Ескузан.
 • Лекови за чистење на крвните садови во нозете и спречување на згрутчување на крвта. Лекарите преферираат таблети кои содржат аспирин, како што е Кардиомагнил.
 • Нестероидни антиинфламаторни лекови се препишуваат со цел олеснување на воспалението, често препорачано за пациенти со проширување на вените. Оваа група вклучува Индометацин, Диклофенак.
 • Ако едем е забележан со проширени вени, тогаш лекарот може дополнително да препорача земање Venosmin.

Сите горенаведени лекови за вени и крвни садови на нозете треба да ги препише само лекар кој не само што спроведува преглед, туку учи и за сите истовремени болести и ќе ја следи терапијата.

Долго време, со проблеми со вените на нозете, лекарите советуваа пациенти со аспирин, но само во комбинација со други лекови. Ако строго се почитува препорачаната доза, тогаш помага лекот за згрутчување на крвта во садовите на нозете. Треба да се зема на секои 4 часа за 1 таблета, додека не можете да пиете повеќе од 8 апчиња на ден.

Детралекс: како да се земе?

Овој лек долго време се користи за лекување на проширени вени на долните екстремитети. Тоа помага да се зголеми тонот и еластичноста на wallsидовите на вените, а исто така се отстранува метежот. Земете го двапати на ден, по две таблети. Текот зависи од тежината на болеста. Ако болеста е откриена во почетната фаза, тогаш ќе биде доволно да се земаат лекови за зглобовите на нозете само 2-3 недели. Ако за време на испитувањето биле откриени згрутчување на крвта, тогаш времето на прием треба да биде најмалку шест месеци. Но, ова прашање се дискутира со лекарот што посетува.

Овој лек е контраиндициран за деца и адолесценти на возраст под 18 години, како и за бремени жени и доилки. Детралекс телото лесно го толерира, но во некои случаи може да се појават алергиски реакции, вртоглавица и дигестивни нарушувања.

Диклофенак

Овој лек е достапен во неколку форми: таблети, инјекции и масти. За проблеми со вените на нозете, тој нужно се користи како дел од комплексната терапија. Диклофенак помага при ублажување на болката и воспалението, а исто така спречува и тромбоза. Таблетите се пијат после јадење, 1 пилула два пати на ден и се става маст на нозете.

Овој лек има многу контраиндикации, па затоа пред да го земете, подобро е да се консултирате со вашиот лекар. Лекот не е погоден за долготрајна терапија.

Тромбофлебитис и флебитис на долните екстремитети

Тромбофлебитис е болест што влијае на вените на нозете, при што се формира тромб во луменот на садовите, испровоциран од воспалителен процес на венскиот wallид. Специјалистите ја нарекуваат оваа болест воспаление и тромбоза на површни вени. Ако патологијата влијаела на длабоките вени, тогаш во овој случај дијагнозата е флеботромбоза или васкуларна тромбоза. Ако воспалението е фиксирано, но нема тромб, тогаш тоа е флебитис.

Најчесто, патологијата влијае на вените на долните екстремитети, не може да се излечи самостојно, само интегрираниот пристап ќе даде добри резултати.

Ендартеритис на нозете

Ова е сериозна болест која постојано напредува во артериите на долните екстремитети и доведува до фактот дека луменот во нив е значително стеснет, протокот на крв е нарушен и се развива гангрена. Садовите на нозете се најчесто подложни на оваа болест.

Симптоматологијата на болеста се манифестира повеќе кај средовечни и постари мажи кои злоупотребуваат пушење. Третманот на болеста дава ефект само ако се открие патологија во рана фаза, кога ткивата е длабоко погодена и се развива гангрена, тогаш е индицирана само ампутација, ниту еден лек за садовите на нозете нема да му помогне на пациентот.

Подготовки за дијабетичари

Пациентите со дијабетес често имаат проблеми со нозете. Кај такви пациенти, страдаат садови не само на долните екстремитети, туку и на целото тело. Лекот за садови на нозете кај дијабетес е многу тешко да се собере, бидејќи оваа болест може да биде од прв и втор вид. Таквите пациенти често имаат едем, бидејќи метаболичките процеси во телото се нарушени. За да се отстрани подпухнатоста, лекарите препорачуваат земање папаверин, нифедипин или еналаприл.

За да се елиминира синдромот на болка, дозволено е да се користат:

 • деривати на тиоктинска киселина;
 • антидепресиви;
 • витамини од групата Б;
 • локални анестетици;
 • антиконвулзиви.

За заздравување на трофични дефекти се користат антимикробни препарати, како што се Бетадин, Куриозин, Солкосерил или Левомекол.

Избор на лек за садови на нозете за дијабетес или за пациенти кои ја немаат оваа дијагноза, лекарот што посетува дефинитивно мора. Само-лекувањето во такви случаи може да предизвика непоправлива штета. Дури и откако лекот е препишан од специјалист, сепак треба лично да ги проучите упатствата, можеби кога зборувате со лекар, пациентот заборавил да ги спомене своите други болести и тој не треба да го зема овој лек. Сите несакани манифестации за време на терапијата мора да бидат пријавени кај докторот.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic