Диуретици за апчиња за едем на нозе име

Диуретиците за едем на нозете се користат ако метежот на течности во телото е последица на хипертензија, хронична бубрежна инсуфициенција, хепатални патологии или хронична или акутна срцева слабост.

Но, како и секоја група на лекови, диуретиците исто така имаат свои контраиндикации. Овие вклучуваат:

 • хипокалемија;
 • хипомагнезимија;
 • недостаток на калциум во телото;
 • неуспеси во рамнотежата на електролитот;
 • акутна бубрежна инсуфициенција;
 • дијабетес.

Исто така, треба да се има предвид дека не можат да се користат сите диуретици за ослободување од оток на нозете за време на бременоста. Но, во секој случај, пред да започнете со третманот подобро е да се консултирате со лекар.

Диуретиците со јамка имаат директен ефект врз функцијата на филтрирање на бубрезите. Поради нивната употреба, не се излачува само вишок течност, туку и соли.

Употребата на диуретици за јамка за едем на ногата е добра бидејќи тие не предизвикуваат зголемување на холестеролот и не „будат“ дијабетес кај пациенти со генетска предиспозиција за оваа болест. Но, јамките, како и другите групи на диуретични лекови, мијат корисни материи од телото, па затоа мора да се користат со голема претпазливост.

Подолу се наведени имињата на најефикасните диуретични таблети што можат да се користат при оток на нозете:

 • Бритамар;
 • Фуросем>

Диуретиците со јамка се високо ефективни лекови кои отстрануваат до 90% од вишокот течност. Таквите диуретици за оток на нозете со срцева слабост се најефикасните, но во исто време и најопасните. Како резултат на отстранување на корисни материи од телото, ризикот од нарушување на срцевиот мускул се зголемува, затоа диуретичните таблети и инјекциите треба да се користат многу внимателно, како што е пропишано од лекарот што го посетува или под строг надзор.

Диуретиците кои штедат калиум се најбезбедни за оток на нозете, но во исто време нивниот ефект е прилично слаб. Како по правило, лековите од оваа група се препишуваат како дел од комплексната терапија за хипертензија, срцева слабост, срцева слабост и други болести придружени со задржување на течности во телото.

Најпознати се следниве имиња на диуретици кои штедат калиум при оток на нозете:

И покрај фактот дека диуретиците кои штедат калиум се широко користени за да се елиминира отокот на нозете и се сметаат за една од најбезбедните групи на диуретици, доколку се користат неправилно, тие можат да предизвикаат бројни несакани ефекти. Најчестите вклучуваат:

 • појава на чувство на замор;
 • поклонување;
 • напади на гадење, понекогаш со нагон за повраќање;
 • главоболка;
 • вртоглавица;
 • нарушувања на менструалниот циклус;
 • намалена сексуална функција кај мажите итн.

Диуретиците од оваа група се поделени во 2 групи: инхибитори на тубуларна секреција на калиум и конкурентни антагонисти на алдостерон. За да се намали отокот на нозете, специфичните лекови се избираат индивидуално за секој пациент. Покрај тоа, важно е да се елиминира не само самиот симптом, туку и неговата причина, а самото користење на диуретични таблети нема да го реши проблемот.

Тиазидите се умерено ефикасни диуретици кои можат да се користат како самостојни лекови за оток на нозете, што не е предизвикано од сериозни болести (срцева слабост, тешка хипертензија, гестоза кај бремени жени и сл.). Овој терапевтски пристап се објаснува со фактот дека ефектот од земање диуретични таблети од оваа група се јавува за неколку часа, а понекогаш и за неколку дена.

И покрај овој мал недостаток, ваквите диуретични лекови имаат минимален список на несакани ефекти и контраиндикации. Следниве се имињата на диуретиците во таблетите што се користат при отекување на нозете:

 • Индапамид;
 • Хипотиазид;
 • Хидрохлоротиазид;
 • Клопамид;
 • Хлорталидон.

Тиазидни диуретици за едем на нозе не треба да се земаат со антихипертензивни лекови од категоријата бета-блокатори. Оваа комбинација на таблети може да доведе до повреда на метаболизмот на јаглени хидрати во телото.

1957882 - Диуретици за апчиња за едем на нозе име

Приемот на диуретици придонесува за:

 • елиминација на подпухналост во срцева и васкуларна инсуфициенција;
 • намалување на крвниот притисок со хипертензија;
 • ублажување на симптомите на бубрежна болест;
 • отстранување на токсините за време на интоксикација.

Оток е чест придружник на болести на уринарниот и васкуларниот систем, срцето. Патологијата се развива како резултат на задржување на натриумот во телото. Диуретиците помагаат да се отстрани неговиот вишок. Поради ова, отокот е значително намален.

Хипотензија (висок крвен притисок) во однос на позадината на зголемен натриум негативно влијае на крвните садови. Тие договор и договор. Диуретиците кои се користат како лекови за намалување на притисокот не само што го мијат натриумот, туку и ги шират wallsидовите на крвните садови. Ова дејство на лекот доведува до намалување на притисокот.

Елиминацијата на токсините преку употреба на диуретици во клиничката медицина се нарекува „принудна диуреза“. Овој метод се состои во фактот дека по интравенска администрација на раствори на пациент на сличен начин, се администрира одредена доза на диуретик високо ефективен лек. Ова води до фактот дека, истовремено со течноста, токсичните материи се мијат надвор од телото.

Лекови за едем со проширени вени

Народните диуретици за ублажување на оток на долните екстремитети не секогаш подразбираат употреба на билни лушпи или инфузии. Постојат и други, не помалку ефикасни, методи за справување со непријатен проблем.

Како што знаете, студот може да доведе до зголемена желба за мокрење. Овој имот на човечкото тело може успешно да се искористи за да се елиминира отокот на нозете.

k0052nmy - Диуретици за апчиња за едем на нозе име

Истурете пакет од сол сол во кофа со ладна вода, почекајте додека не се раствори, а потоа натопете крпа во течноста и ставете ја на долниот дел на грбот. Повторете ја манипулацијата 10-15 пати.

Овој домашен метод го стимулира процесот на мокрење, поради што отокот на нозете ќе почне постепено да исчезнува. Но, ваквиот третман не се препорачува во случај на акутно заболување на бубрезите.

Едно од најефикасните диуретични народни лекови се семе од лен. За подготовка на домашен диуретик, 2 лажици. pour истурете половина литар врела вода и ставете бавен оган да врие.

По 15 минути, извадете го садот од шпоретот и поклопете го капакот. Инсистирајте на готовата супа од диуретик еден час, а потоа темелно филтрирајте ја. Консумирајте 0,5 чаши 4 пати на ден.

Овој народен диуретичен лек мора да се зема секој ден. Времетраењето на третманот зависи од тоа колку е обемно и масивно отекувањето на нозете.

Колкови од роза - многу добар домашен лек со диуретични својства. Со помош на лушпа или инфузија врз основа на нив, можете брзо да го отстраните отокот на нозете, како и во другите области на телото.

Подгответе диуретичен лек како што следува. Истурете 1 лажица розови колкови со чаша вода и вриејте 15 минути. По даденото време, извадете го садот од оган и оставете ја супата да инсистира уште половина час. По ова, диуретичната супа треба да се филтрира. Земете една четвртина чаша супа 2-3 пати на ден.

Инфузијата на колкови од роза има и диуретични својства. За нејзина подготовка ви требаат 2 лажици. pour истурете ги плодовите на растението со чаша врела вода и инсистирајте под капакот (или подобро - во термос) 4-6 часа. Принципот на диуретична инфузија на колкови од роза за оток на нозете е ист како оној на лушпа.

Семето од копра има и диуретични својства. Инфузијата врз основа на нив е корисна за едем на нозете што се појавија во позадината на хипертензија.

На овој начин се подготвува диуретик. 1-2 лажици семе од копра мора да се полнат со чаша врела вода. Бидете сигурни да ја покриете смесата со капак и оставете да кисна 2-3 часа. По ова, течноста мора внимателно да се преточи, а преостанатите семиња да се исфрлат. Ако во инфузијата има мали честички од семе од копра, тој мора дополнително да се филтрира преку газа или густа чиста крпа.

Копар вода за едем во областа на ногата се зема 2-3 лажици 3-5 пати на ден. Доколку е потребно, дозата може да се зголеми на 0,5 чаши во 1 доза.

Вреди да се размисли дека ваквиот домашен третман на брзи молњи нема. За целосно отстранување на подпухнатоста, ќе мора да го земате лекот 7-14 дена.

Една од најмоќните народни деконгестиви е чајот од ѓумбир. Паралелно со отстранување на вишокот течности од телото, ѓумбирот има и хипотензивно дејство врз организмот.

Може да земете каков било чај - црн или зелен. Се разбира, би било подобро да се додаде главната компонента на супа од шипинка или инфузија на вибурнум. Оваа комбинација само ќе го подобри ефектот од употребата на производот.

Свеж корен од ѓумбир треба да се ренда на најмалиот ренде, а потоа да исцеди колку сок од добиената грутка. Мора да се додаде во чаша со чај во количина од 0,5 - 1 лажица. Измешајте го готовиот лек за диуретик, пијте го во текот на денот со голтки.

Има диуретични својства и сок од кромид во комбинација со шеќер. Тоа е императив да се користи кромид.

2 кромид со средна големина мора да бидат ситно исечени и покриени со шеќер. Оставете преку ноќ, така што зеленчукот има време да го испразни сокот. Наутро исцедете го сокот и земете пред јадење во количина од 2 лажици. Треба да го пиете лекот само наутро.

Народни диуретици за оток на нозете може да се користат во „беспрекорна“ форма. Постојат многу прехранбени производи кои можат да го отстранат вишокот течност од телото, спречувајќи ја нејзината стагнација во ткивата.

Ако страдате од оток на нозете, тогаш треба да им дадете посебна предност на следниве диуретични производи:

 • лук
 • целер;
 • магдонос;
 • аспарагус;
 • црна рибизла;
 • вибурнум;
 • лубеница;
 • тиква;
 • диви јагоди;
 • грозје.

Повеќето производи од оваа листа не се само вкусни, туку и корисни, покрај тоа, со оток на нозете може да се консумираат во неограничени количини. Така, можно е да се ослободите од оток на долните екстремитети, истовремено примајќи витамини и минерали неопходни за организмот.

Во третманот на едем дома, се користат некои народни рецепти, кои вклучуваат лековити билки. Инфузии и лушпа од бобинки се исто така ефикасни. Брусницата и боровинката од едем се користат во форма на сок и задушено овошје. Истурањето на вишокот течност помага при истурање ладна и топла вода, бањи, земајќи разни лушпи внатре. Народни лекови за едем на нозете вклучуваат:

 • магдонос и копра;
 • роза колкови;
 • тиква;
 • лист од зелка;
 • ленено семе;
 • нане;
 • Лунгворт;
 • притаен пченица трева;
 • коренот на burdock;
 • пупки од бреза;
 • мечкино грозје;
 • конска опашка;
 • хлебните;
 • Хајлендер

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Инфузии и лушпи

Магдонос од едем се користи во форма на лушпа. Можете да го користите оној што расте во вашата градина. Рецепт за подготовка на магдонос:

 1. Земете околу 80 гр лисја.
 2. Исплакнете, исплакнете со врела вода.
 3. Кога водата ќе се исцеди, исечете ситно.
 4. Истурете млеко, така што целосно ги покрива лисјата.
 5. Да врие во не многу топла рерна, така што млекото се стопи, но не се вари.
 6. Вирус на готов производ.

Неопходно е да се земат 1-2 лажици на секој час. Овој популарен метод ужива во добри критики, дури и кога лековите не помогнале. Според друг рецепт, се користи догроза од едем. Тоа помага благодарение на големата количина на аскорбинска киселина во составот. Екстракт од шипинка се подготвува според следниот рецепт:

 1. Земете 1 лажица овошје.
 2. Истурете 250 ml врела вода, подобро е да користите термос.
 3. Инсистирајте 6-8 часа.
 4. Земете 0,5 чаши 3 пати на ден пред јадење.

Билките од оток на нозете исто така се користат во форма на облоги или бањи. За нив, тие земаат обичен лист зелка. Таквите народни лекови се подготвуваат од зелка:

 1. Компресирај. Неопходно е да се спушти листот од зелка во врела вода, така што станува мек. Пред да нанесете, исцедете неколку капки сок од лимон врз неа и посипете со сода бикарбона. Следно, листот се нанесува на отеченото место, фиксиран со завој или газа. Компресот останува до утрото.
 2. Бања Земете 2 лажици зелка, истурете чаша топла вода. Оставете да отстои 2 часа. Понатаму, нозете се чуваат во оваа инфузија околу 15-20 минути.

Меѓу болестите кои предизвикуваат периферен едем на нозете, кардиоваскуларна инсуфициенција, патологии на бубрезите, проширени вени, лимфедема, хипотироидизам. За да се реши проблемот, се користат следниве категории лекови:

 • диуретици - Индапамид, Хипотиазид, Верошпирон;
 • препарати на калиум - Панангин, Аспаркам;
 • кардиопротектори;
 • осмотски диуретици - манитол.

Можете да се справите со подпухналост со помош на народни лекови. Ова се лосиони, лушпи, инфузии, бањи и облоги. Сериите, коренот на гној, камилица, мајчино млеко имаат диуретично дејство. Меѓу ефективните народни рецепти разликуваат:

 • инфузија од мента;
 • мешавина од сок од краставица, лимон и морков;
 • инфузија на жиг од пченка;
 • лушпа од магдонос;
 • тинктура од глог.

Последниот лек, освен што го снабдува организмот со витамини и многу минерали, помага да се поддржи здравјето на бубрезите и уринарниот тракт, го нормализира рамнотежата на водата. Овие својства помагаат да се елиминира отокот на нозете. Инфузијата на глог се подготвува и се зема на следниов начин:

 1. Земете 10 лажици. овошје од глог.
 2. Ставете ги во стаклен сад, истурете половина литар вотка.
 3. Покријте го садот со капак, испратете го на топло место 2 недели.
 4. Земете 25 капки разредени во мала количина вода.

Лековите кои имаат диуретично дејство се нарекуваат диуретици. Тие имаат неколку индикации за употреба, вклучувајќи синдром на едем со срцева слабост, патологија на бубрезите, цироза.

Диуретиците стимулираат елиминација на вишок течност и натриум, што помага да се намали отокот во нозете.

Постојат неколку групи на диуретици - инхибитори на јамка, осмотски, тиазиди и тиазиди, кои штедат калиум, јаглеродна анхидраза. За третман на едем на ногата, 3 групи се ефикасни - враќање на грбот, тиазиди и тиазидни, поштедувачки од калиум.

Изборот на диуретик за третман на едем зависи од неколку фактори:

 • причини за развој на едематозен синдром;
 • форми на болеста (акутна или хронична);
 • сериозноста на манифестациите;
 • присуство на истовремени болести - дијабетес, висок крвен притисок, гихт.

Овие болести можат да манифестираат стагнација во голем круг на циркулација на крв, вклучувајќи развој на периферен едем.

Со тежок едем, може да се комбинираат лекови, на пример, тиазид и диуретици кои штедат калиум.

Диуретици на јамка

Диуретиците со јамка се најмоќните диуретици. Тие се нарекуваат јамка, бидејќи дејствуваат низ целата јамка на Хенле. Тие се во состојба да ја зголемат диурезата за 50-300%.

a4ffee9db5a43709cc2b1ec5f4bdba2b - Диуретици за апчиња за едем на нозе

Диуретиците со јамка ја зголемуваат екскрецијата на вода, натриум, калиум и хлор, но ја намалуваат екскрецијата на урична киселина.

Лековите од оваа група се користат за ублажување на акутни состојби, на пример, едем во хипертензивна криза. За долготраен третман, тие се препишуваат исклучително ретко, само со хронична срцева слабост.

Комбинирани диуретици: карактеристики, имиња

Комбинирани диуретици во таблети за оток на нозете содржат 2 активни компоненти. Како по правило, ова е супстанца што штеди калиум и тиазид.

Најефективни диуретични лекови од оваа група се:

 • Дијазид;
 • Изобар;
 • Триам Ко;
 • Композит на фуреза;
 • Ecodurex;
 • Триамел итн.

Комбинирани диуретици може да се користат за оток на нозете предизвикани од хипертензија од 2-3 степени, како и срцева слабост. Но, не можете да ги користите без консултација со лекар, и како и секоја друга група на диуретици. Неконтролирано внесување на диуретични таблети може да предизвика сериозна дехидрираност, што, пак, може да доведе до сериозни последици, дури и смрт.

Без здравствен ризик дома, може да се користат само диуретици од растително потекло. Таквите лекови добро помагаат при помал оток на нозете, но со оток на екстремитетите предизвикани од тешка срцева слабост, тие нема да работат, бидејќи тие едноставно ќе бидат неефикасни.

mochegonnye sredstva pri otekah litsa 12 - Диуретици за апчиња за едем на нозе

Добри билни диуретици се Бруснивер и Канефрон. Но, во аптеките можете да купите специјални фито-колекции за испарување и орална администрација. Таквите лекови се погодни за пациенти кај кои отокот на долните екстремитети е предизвикан од повреда на бубрезите.

Диуретици против едем на нозе без патологии

Терапијата со лекови се базира на употреба на лекови за деконгестиви наменети за орална администрација и надворешни масти и креми.

Лекот за едем на ногата е доста тежок за избор, бидејќи има огромен број на различни лекови. Покрај тоа, вреди да се запамети дека секој вид диуретик има одредени контраиндикации, игнорирајќи кои можат негативно да влијаат на здравјето. Меѓу главните видови на диуретици, потребно е да се разликуваат како што се:

Подготовките за тиазид помагаат да се елиминира отокот на нозете, но не долго, и тоа не се случува веднаш. Меѓутоа, кога се земаат, практично нема ограничувања за внесување на течност и сол. Лековите за јамка се многу ефикасни, затоа треба да ги земате наутро. Тие се карактеризираат со елиминација на елементи во трагови од телото, па затоа мора да се користат многу внимателно.

Ефективноста на лекови кои штедат калиум е прилично мала, но тие не ги отстрануваат микроелементите. Најчесто се користи со други лекови. Дејството на осмотските лекови е насочено кон отстранување на вишокот течност од ткивата. Особеноста е во тоа што се излачува преку бубрезите. Во овој поглед, ваквите лекови се контраиндицирани кај луѓе кои страдаат од болести на бубрезите. Комбинираните лекови комбинираат дејство на неколку лекови одеднаш.

Во некои случаи, оток на ногата може да се појави по лекови, што се јавува како резултат на алергија. Во овој случај, треба да земете не само диуретици, туку и антихистаминици, кои помагаат брзо да се отстранат главните знаци на алергија.

Едем може да се појави како резултат на нарушена активност на срцевиот мускул или бубрезите. За да се елиминира подпухнатоста, треба да спроведете сеопфатен третман кој ќе помогне да се ослободите од основната болест. Се сметаат најпопуларните лекови за оток на срцето на нозете како што се:

 • диуретици - "Пиретанид", "Буметанид", етакрилна киселина;
 • срцеви тиазиди - Урандил, Модуретик, Дихлотиазид;
 • диуретици на јамка - "Isobar", "Bufenoks", "Trigrim".

Како резултат на изложеност на такви лекови, се јавува васкуларна релаксација. Како резултат, циркулацијата на крвта е нормализирана. Сите лекови се карактеризираат со времетраење на изложеност и брз почеток на терапевтски ефект.

Препише лекови треба да биде само квалификуван лекар. Потребната доза е избрана строго индивидуално, земајќи ја предвид благосостојбата на пациентот и резултатите од студиите.

Во основа, мастите и кремите против подпухнатост содржат во својот состав компоненти како што се:

 • екстракт од билка од тигар, кој ја елиминира подпухнатоста;
 • ментол и масло од еукалиптус, елиминирање на замор;
 • масло од чајно дрво, кое ја омекнува кожата;
 • витамини, масла и тинктури;
 • пантенол.
 • елиминација на подпухнатост;
 • олеснување на непријатност и стрес;
 • ладење;
 • стимулација на циркулацијата на крвта;
 • спречување на проширени вени.

Таквата алатка ќе помогне да се ослободите од непријатност по напорниот работен ден, како и да го елиминирате стресот.

Меѓу најпопуларните масти и креми кои помагаат да се елиминира отокот на нозете, треба да потенцирате како што се:

 • Троксевазин;
 • „Венитан“;
 • Хепаринска маст;
 • „Лиотон 1000“;
 • Гел Есавен.

„Троксевазин“ помага да се елиминираат отоците, воспаленијата, болката. Покрај тоа, ги зајакнува крвните садови и вените. Хепаринската маст помага да се нормализира циркулацијата на крвта, има антиинфламаторно дејство.

„Венитан“ се однесува на препарати од билки. Направен е врз основа на качулка од костен. Овој лек има антиинфламаторно и деконгестивно дејство.

Лекот за едем на нозе за стари лица треба да се избере со посебна грижа, бидејќи во напредната возраст се нарушуваат метаболичките процеси, затоа лековите мора да имаат сложено дејство. Оток може да биде трајно или да се јавува периодично.

За постари лица, „Ласикс“ и етакрилна киселина се идеални, бидејќи помагаат многу брзо да се ослободат дури и од најтешката подпухнатост. Покрај тоа, лекарот може да препише лекови како "Клопамид", "Диуретин", "Оксодолин". Дополнително, постарите пациенти треба да пијат витамини.

Многу пациенти веруваат дека најдобриот диуретик е Фурасемид. Овој лек има најмногу позитивни критики. Оваа алатка се карактеризира со прифатлива цена и високи перформанси.

Некои ја забележуваат високата ефикасност на лекот "Хипотиазид", кој помага да се елиминира дури и најтешкиот оток. „Диакарб“ се смета за добар лек, но организмот станува многу зависен.

mochegonnye sredstva pri otekah litsa 11 - Диуретици за апчиња за едем на нозе

Прекршувањата на рамнотежата на водата во долните екстремитети се доста чести. Не можете сами да се обидете да го решите проблемот, бидејќи пастата може да биде знак на сериозно заболување.

Болестите на кардиоваскуларниот систем може да доведат до прекумерна акумулација на течност во екстремитетите поради стагнација во вените.

Кожата на нозете има синкава или бледа лакирана нијанса. Болеста е безболна, се манифестира наутро. Со палпација, се формира јама, која се обновува полека назад.

бремените жени

За време на периодот на бременост, телото претрпува остра промена во хормоналната позадина. Растечкиот фетус ги притиска околните садови, што предизвикува акумулација и стагнација на течност во долниот дел од телото. Оток на нозете за време на бременоста може да биде знак на патолошки процес во бубрезите или срцето, затоа е важно да се спречи состојбата на време и да се испита. Причината треба да се третира со природни средства (со употреба на лековити растенија).

Кај постарите луѓе

Пастилноста на нозете е честа појава кај постари пациенти поради слабост на васкуларниот wallид. Едемот е густ, често се манифестира откако е во иста позиција. Кога ќе се притисне, се формира јама, која има сенка потемна од околното ткиво. Кожата е бледа или дамка.

Дијабетес

Акумулацијата на вишок течност кај оваа болест е последица на повредите на крвните садови и нефропатскиот синдром. Стагнацијата доведува до влошување на трофизмот на кожата и слабо заздравување на малите посекотини. Раните на нозете почнуваат да стануваат гнојни и доведуваат до некроза или гангрена.

Пред развојот на патолошкиот процес, пациентот забележува чувство на печење и студенило во нозете, промена на чувствителноста.

Варикозитет

mochegonnye sredstva pri otekah litsa 13 - Диуретици за апчиња за едем на нозе

Болеста често започнува асимптоматска. Без терапија, екстремитетите почнуваат да отекуваат по подолго одење или стоење. Во нозете има чувство на тежина, грчеви ноќе, чешање и болка во болка. Визуелно видливи проширени вени под кожата во форма на турникети.

Лимфостаза

Акумулацијата на телесната течност започнува со глуждот и стапалото. По одмор, државата поминува. Без третман, едемот се шири повисоко и е придружен со чувство на тежина, болка. Туморот е густ, синкаста боја. Со постојан контакт со облека или по оштетување, може да се формираат чиреви кои не лекуваат долго време. Со напредната фаза на патологијата, погодената нога значително се зголемува во големина и визуелно се разликува од здравата.

Бубрежен едем

На почетокот на болеста, акумулацијата на течности се забележува на лицето наутро - во областа на очите, на очните капаци. Подоцна, патолошкиот тек влијае на долните и горните екстремитети. Едематозниот регион не се разликува во температурата и бојата од околните ткива. Формацијата е подвижна и се менува кога ќе се притисне. По подобрувањето на состојбата и земањето лекови за оток на нозете, проблемот брзо се решава.

 1. Усогласеност со правилна, избалансирана исхрана, исклучување на пушена, солена храна, закуски.
 2. Одбивање на лоши навики.
 3. Ограничување на сол.
 4. Контрола на телесната тежина.
 5. Изведете секојдневно вежбање наутро за да ја подобрите циркулацијата на крвта.
 6. Чести прошетки на свеж воздух, одење бос по камчиња, песок.
 7. Носејќи удобни чевли со ниски потпетици.
 8. Пред спиење - нога бања, контрастен туш или самомасажа со употреба на креми за ублажување на пастата.
 9. Навремено лекување на болести и преглед од специјалисти.

Оток на нозете е феномен што не треба да се игнорира. Особено сериозно треба да се земе предвид патолошката состојба на старите лица, бидејќи во овој случај аномалијата што се разгледува доведува до сериозни проблеми во телото.

Оток на нозете влијае на многу мажи и жени. Отекувањето на екстремитетите не е само непријатна сензација, туку и знак на манифестација на одредени болести. Поради оваа причина, секогаш мора да се консултирате со лекар за да започнете да го земате вистинскиот лек за прекумерно отекување на нозете.

За да се препише режим на третман, се дијагностицира лекар. За ова, се користат следниве методи:

 • ЕКГ и ехокардиографија - за дијагностицирање на болести на кардиоваскуларниот систем.
 • Ултразвук - за да се утврди присуство на згрутчување на крвта во длабоки вени или јазли на тироидната жлезда.
 • Лимфоцинтитиграфија - за да се дијагностицираат проблеми со лимфните садови и лимфните јазли.
 • МНР - за да добиете попрецизна слика во длабоките вени.
 • Анализа на урина, тест на крвта за присуство на електролити, шеќер и албумин.

Потребниот преглед го пропишува лекарот што посетува. Утврдувањето на причината за едемот во раните фази ќе го спаси пациентот од многу проблеми во иднина.

Во третманот на подпухнатост, локалните лекови се користат и за ублажување на едемот во долните екстремитети. Употребата на масти и креми го стимулира одливот на течности од нозете и го ублажува стресот. Овие лекови не ја елиминираат самата болест, туку само го олеснуваат непријатноста, отокот и тежината во долните екстремитети.

Најпопуларните локални агенси за оток на нозете.

Троксевазин

Подготовки за едем на нозете, кои ги тонираат вените и ги подобруваат процесите на закрепнување во ткивата. Тие имаат антитромботично и антипротективно дејство.

Гел Троксевазин се нанесува на погодената област на нозете двапати на ден. Треба да го протриете со лесни, масажни движења.

Просечната цена на лекот е од 300 до 700 рубли.

Венитанец

Средства, тонични вени. Кога го користите, метежот во венските садови и акумулираната течност во интегралот се намалуваат, а исто така се блокира и појавата на подпухнатост.

Диуретици на јамка

Клучен збор

Третман на едем на долните екстремитети може да се спроведе со помош на лекови за диуретици. Таквата терапија дава брзи резултати, но не е безбедна. Лековите со диуретични својства имаат голем број на контраиндикации за употреба, а исто така можат да предизвикаат разни несакани ефекти.

mochegonnye sredstva pri otekah litsa 6 - Диуретици за апчиња за едем на нозе

Помалку опасни се народни диуретични рецепти за капки. Тие исто така постојат многу, и сите се многу ефикасни. Но, секој лек бара рационална употреба - само тогаш нема да предизвика штета, но ќе донесе само корист!

Како да се излечи себорејата дома, народни лекови?

Пазуви воспалени: што да правам?

sorvala nogot na palce - Диуретици за апчиња за едем на нозе име

Што да се стори ако се откине ноктот?

Кога ви требаат диуретици за оток на лицето

Диуретиците за јамка (друго име - "таван") припаѓаат на потентни лекови. Тие се користат за запирање на хипертензивната криза, елиминирање на едемот од различно потекло, отстранување на токсините од телото во случај на труење со лекови или токсични соединенија. Главните индикации за употреба:

 • хронична срцева слабост;
 • кој било степен на хронична бубрежна инсуфициенција;
 • нефротски синдром;
 • цироза на црниот дроб, придружена со оток, асцит (акумулација на течност во абдоминалната празнина).

Диуретиците за јамка за оток на лицето, нозете, рацете и другите делови на телото се препишуваат 5-20 mg на ден додека не се отстрани отокот (но не подолг од 3 дена). Повторена употреба во хроничен едем е дозволена по пауза, која треба да трае најмалку 2-4 недели.

Предности

Диуретиците за јамка се достапни во таблети и раствори за инјектирање, што ви овозможува да изберете оптимален метод за употреба за одреден случај (интравенска администрација се изведува само во сериозна состојба на пациентот). Тие се разликуваат во брзиот почеток на терапевтскиот ефект - дејството се развива 30-90 минути по администрацијата, трае од 2 до 6 часа. Лековите го намалуваат отокот, го намалуваат волуменот на екстрацелуларната течност, имаат позитивен ефект врз респираторната функција, намалувајќи го отежнато дишење.

Недостатоци

Силните диуретици се земаат еднаш или на кратки курсеви, наизменично, не се погодни за продолжен третман. Со секојдневна употреба на диуретици на јамка, се развива зависност и слабеење на нивниот терапевтски ефект. Диуретиците за јамка се карактеризираат со моќно, но кратко траење, затоа се погодни само за запирање на хипертензивна криза, но не и за третман на хипертензија.

Друг значаен недостаток е елиминација на јони на натриум и калиум заедно со течноста, што доведува до нарушување на рамнотежата вода-електролит, развој на сериозни несакани реакции (сериозно намалување на притисок, конвулзии, енцефалопатија, аритмија, оштетување на слухот, до глувост кога се администрира интравенски итн.).

Рејтинг#1#2#3
имеУрегитТорасемидфуросемид - Диуретици за апчиња за едем на нозе имефуросемид
Поени
Достапност на аптека преку Интернет
Лесен за користењеЕфикасно отстранување на течности од телотоМек ефект врз телотоБрзо елиминирајте ја подпухнатоста

Урегит

mochegonnye sredstva pri otekah litsa 8 - Диуретици за апчиња за едем на нозе

Таблетите базирани на етакрилна киселина се карактеризираат со силен, но краткотраен ефект - терапевтскиот ефект трае од 2 до 4-6 часа (во зависност од начинот на администрација). Овој силен диуретик брзо и ефикасно го намалува високиот крвен притисок, ја ублажува хипертензивната криза, го елиминира едемот од различно потекло.

 • Промовира брзо намалување на крвниот притисок.
 • Може да се користи за едем од какво било потекло.
 • Не е погоден за долготраен третман.
 • Треба да се зема со препарати на калиум (Аспаркам, Панангин).
 • Честопати предизвикува интензивни главоболки, замор.
 • По администрацијата, притисокот може значително да падне (под нормалното).

Торасемид

Дејствува подолго од Фуросемид, отстранува помалку калиум од телото. Се користи во комплексната терапија на артериска хипертензија, за да се намали едемот кај срцевата и бубрежната слабост. Според лекарите, Торасемид е поефикасен од Фуросемид кај хронична бубрежна инсуфициенција.

 • Може да се користи како алтернативен лек за едем предизвикан од повлекување на фуросемид.
 • Дејствува помеко од фуросемид, теоретски, несаканите ефекти се исти, но во пракса, негативните реакции кај пациентите се забележуваат многу поретко.
 • Висока цена (во зависност од формата на ослободување, дозата, производителот варира помеѓу 450-4000 рубли).

фуросемид

Лекот се зема на празен стомак, почнува да дејствува за 20-30 минути. Максималниот ефект се развива 1-2 часа по администрацијата, трае до 4-6 часа.

 • Ефикасно ја отстранува водата од телото.
 • Кога се инјектира, дејствува буквално по 5 минути, може да помогне во критична ситуација (со хипертензивна криза, труење со хемикалии).
 • Брзо го намалува крвниот притисок, срцевиот товар, го намалува едемот кај бубрежни заболувања.
 • Има прифатлива цена (25 рубли по пакет од 50 таблети).
 • По ингестијата, се јавува силна жед, бидејќи телото се обидува да ја надополни изгубената течност.
 • Не лекува услови кои предизвикуваат едем, се користи само како средство за „прва помош“.
 • По прекинувањето на употребата на лекот, отокот може да се врати, па дури и да се влоши, бидејќи стапката на екскреција на натриум се намалува под нормалното.
 • Кога земате таблети повеќе од двапати неделно, веројатноста за несакани реакции е голема.
 • Изми калиум и магнезиум, предизвикува напади.
 • Голем список на контраиндикации, вклучувајќи дијабетес, панкреатит.
 • Неможност за употреба кај спортисти (бидејќи лекот отстранува течност од телото, придонесувајќи за губење на тежината, тоа е еквивалентно на допинг во спортови каде што е важна тежината на спортистот).

Лековите со средна јачина се користат за долги курсеви во сложениот третман на артериска хипертензија, срцева слабост, дијабетес инсипидус, глауком. Тие помагаат да се ослободите од подпухнатост со бубрежна инсуфициенција, цироза на црниот дроб. Исто така, индикации за назначување на тиазидни диуретици е едематозен синдром на новороденче.

Предности

Лековите почнуваат да дејствуваат во рок од 30-60 минути по апликацијата, максималниот ефект се забележува по 3-6 часа. Ефектот на лековите трае 16-24 часа, а кај некои лекови трае неколку дена. Диуретиците од тиазидната група се особено ефикасни во сложениот третман на хипертензија - по 2-4 недели редовно внесување, се забележува стабилно намалување на крвниот притисок. Во овој случај, фармаколошките агенси се препишуваат во мали дози (25 mg на ден).

Недостатоци

Тиазидни диуретични таблети (списокот е претставен подолу), како диуретици од јамка, измијте натриум, калиум, магнезиум и хлор од телото, предизвикувајќи недостаток. Во исто време, содржината на калциум и урична киселина во телото се зголемува, нивото на гликоза се зголемува (што е непожелно кај дијабетес мелитус).

Повреда на рамнотежата на вода-електролит доведува до развој на разни несакани реакции (нарушувања на дигестивниот систем, силно намалување на крвниот притисок, главоболка и вртоглавица, осип на кожата и зголемена чувствителност на светлина).

Рејтинг#1#2#3
имеоксодолин - Диуретици за апчиња за едем на нозе имеОксодолининдапамид - Диуретици за име на апчиња за едем на нозетеИндапамидgipotiazid - Диуретици за апчиња за едем на нозе имеХипотиазид
Поени
Достапност на аптека преку Интернет
Лесен за користењеЕфикасно отстранување на течности од телотоМек ефект врз телотоБрзо елиминирајте ја подпухнатоста

Индапамид

Најдобар диуретик за нормализирање на крвниот притисок, спречи негово зголемување. Лекот се зема 1 таблета на ден подолго време (лекарот го одредува специфичното време на терапијата). Лекот почнува да дејствува еден час по администрацијата, терапевтскиот ефект трае 24 часа.

 • Тоа е лек по избор за артериска хипертензија, бидејќи ефектот на намалување на притисокот е поголем од оној на другите лекови од тиазидната група.
 • Рамномерно го намалува притисокот, помага да се одржи на постојано ниво и спречува зголемување на притисокот наутро.
 • Дејствува нежно, па таблетите може да се пијат на работа, пред долго патување.
 • Не ја нарушува бубрежната функција.
 • Со хипертензија, тоа не работи веднаш - нормализацијата на притисокот се забележува само еден месец по почетокот на употребата.
 • Кај некои пациенти, тоа предизвикува слабост, зголемен замор и намалување на мускулниот тонус (како резултат на лужење на калиум).
 • Ја намалува ефикасноста на лековите кои го намалуваат шеќерот во крвта (Метформин и други).

Хипотиазид

Средството засновано на хидрохлоротиазид ја зголемува екскрецијата на калиум и натриум, но не доведува до изразено кршење на рамнотежата вода-електролит. Времетраењето на лекот е 6-15 часа. Во случај на болести на бубрезите, хипотиазид не се препорачува да се комбинира со диуретици кои штедат калиум, препарати на калиум, антиаритмични лекови.

 • Погоден и за единечна употреба и за долготраен третман.
 • Антихипертензивниот ефект (намалување на притисокот) трае од 12 до 18 часа.
 • Добро го елиминира отокот.
 • Терапевтскиот ефект се забележува најмалку 7-10 дена по почетокот на администрацијата.
 • За време на употребата, треба да јадете повеќе храна што содржи калиум, да го намалите внесувањето сол.
 • Не земајте со дијабетес.

Оксодолин

Средството засновано на хлорталидон има диуретично и хипотензивно дејство. Диуретичното дејство се развива 2 часа по администрацијата, опстојува 1-3 дена. Антихипертензивниот ефект се развива постепено, достигнува максимум 3-4 недели по почетокот на терапијата.

 • Дејствува благо, го нормализира притисокот со постојана употреба.
 • Може да се користи за дебелина, задржување на течности предизвикани од предменструален синдром.
 • Предизвикува апетит и главоболки.
 • Кај некои пациенти, тоа предизвикува осип на кожата.
Рејтинг#1#2#3
имеТриамтеренВерошпиронамилорид - Диуретици за апчиња за едем на нозе имеАмилорид
Поени
Достапност на аптека преку Интернет
Лесен за користењеЕфикасно отстранување на течности од телотоМек ефект врз телотоБрзо елиминирајте ја подпухнатоста

Триамтерен

Лекот делува нежно, но има поизразен диуретичен ефект во споредба со другите диуретици кои штедат калиум.

 • Лекот може да се користи со висок крвен притисок и оток во случаи кога е потребно да се избегне елиминација на калиум од телото.
 • Честопати предизвикува несакани реакции кај постари пациенти - калиумот не се излачува, почнува да се таложи во бубрежните тубули, како резултат на тоа, урината добива сина или сина нијанса, што е многу застрашувачко за пациентите.
 • Кај пациенти кои носат контактни леќи, лекот предизвикува зголемено сушење на очите и иритација, може да бидат потребни навлажнувачки капки.
 • Може да предизвика летаргија, односно таблетите не треба да се пијат пред да возите возило или да работите со други механизми.
 • Не можете да пиете со едем на позадината на акутна или сериозно појава на хронична бубрежна инсуфициенција.

Амилорид

Слаб диуретик кој заштедува калиум, но ги отстранува натриумот и хлорот. Како независен агенс, Амилорид не е многу ефикасен, но значително го подобрува терапевтскиот ефект на Фуросемид, Урегит и диуретици од тиазидната група.

 • Нежно го намалува крвниот притисок; како дел од комплексната терапија, помага да се спречи напад (хипертензивна криза).
 • Општата состојба се влошува, предизвикува слабост.
 • За некои пациенти, тоа не беше ефикасно.
 • Може да предизвика гадење и други дигестивни нарушувања.
 • Во позадина, се појавува тинитус.

Диакарб

Рејтинг#1#2#3
имеchayizlistevtoloknyanki - Диуретици за апчиња за едем на нозе имеЧај од лисја од мечкино грозјеnastoylistevberezy - Диуретици за апчиња за едем на нозе имеИнфузија на лисја од брезаchayizshipovnika - Диуретици за апчиња за едем на нозе имеЧај од шипка
Поени
Достапност во мрежата на аптеки и специјализирани продавници
Лесен за користењеЕфикасно отстранување на течности од телотоМек ефект врз телотоБрзо елиминирајте ја подпухнатоста

Бритамар

Лекови за едем на лицето

Оток поради внатрешни органи е условно поделен во две групи:

 • бубрежна - се јавуваат поради проблеми со бубрезите, лицето во овој случај пред сè отекува, се здобива со карактеристична подпухнатост, овие проблеми се особено забележливи наутро, до вечер отокот постепено исчезнува;
 • срцеви - се јавуваат поради срцева слабост, прво, се појавува оток на долните екстремитети, се интензивира навечер и може постепено да се шири на другите делови од телото.

Експертите ги идентификуваат следниве причини за едем:

 • нарушувања во лимфниот проток, забавување и стагнација;
 • зголемена пропустливост на васкуларните wallsидови;
 • висок крвен притисок;
 • хормонална нерамнотежа;
 • срцева слабост;
 • болести на бубрезите и уринарниот тракт;
 • патологија на црниот дроб - ретки случаи.
 • проблеми со кардиоваскуларниот систем;
 • хронично заболување на белите дробови;
 • болест на бубрезите.

Затоа, само-лекувањето не вреди. Ова може да го влоши текот на патологијата.

Кога се препишуваат диуретици за постар пациент, потребно е да се контролира рамнотежата на вода и сол. Ако пациентот изгуби многу калиум, можни се прекини во функционирањето на срцето и крвните садови. Затоа, постарите луѓе не треба да пијат диуретици долго време. На крајот од курсот, потребна е пауза, така што телото ќе се справи со товарот.

На постарите лица најчесто им се препишуваат следниве лекови: Оксодолин, Индапамид и Диуретин. Дополнително, витамини и гликоза се пропишани за нормализирање на калиумот во телото. Како додаток, се препишуваат Аспаркам, Оратат од калиум и други аналози.

Важна компонента во третманот на едем кај постари лица: дневна физичка активност (не лежи постојано на каучот), како и намалување на потрошувачката на кисели краставички, зачини и сол.

Инфузии и лушпи

Честа причина за оток на лицето е недостаток на сон. Овој проблем е предизвикан и од голема количина храна пред спиење, употреба на солена храна, алкохол и конзервирана храна. Дури и обичната прекумерна работа доведува до едем. Ако имате отежнато дишење, состојбата може да укаже на проблеми со срцето. Оток под очите укажува на патологија на бубрезите. Меѓу лековите за елиминирање на едемот, користете:

Да се ​​потпрете само на народни рецепти не вреди. Некои од нив можат само да ја влошат ситуацијата. Општо земено, следните билки се користат против подпухналост на лицето:

 • роза колкови;
 • лисја од лингва;
 • магдонос;
 • мелем од лимон;
 • нане;
 • маргаритка;
 • мудрец;
 • лисја од бреза;
 • конска опашка.

Последното растение помага брзо да се елиминира отокот на лицето. Предноста на конска опашка во дополнителното отстранување на благото воспаление без да се навикне на лушпа од тоа. Инструкциите за подготовка и употреба на овој народен лек ги вклучуваат следниве чекори:

 1. Земете колку полешка конска опашка, така што по сечкањето излезе 4 лажички. суровини.
 2. Истурете ја тревата со половина литар врела вода.
 3. Оставете да делува 20 минути, а потоа процедете.
 4. Подготвена супа земете 3 лажици. до 4 пати на ден. Надминување на дозата може да предизвика дехидратација.

Форми на ослободување на диуретици

mochegonnye sredstva pri otekah litsa 9 - Диуретици за апчиња за едем на нозе

Диуретиците се произведуваат во различни форми.

Таблети

Таблетите од оток на нозете имаат два вида фокус:

 • Средства со брз ефект.
 • За секојдневна употреба.

Ефикасно подобрување на состојбата на пациентот може да биде лекови базирани на фуросемид. Помеѓу курсевите за прием, неопходна е задолжителна пауза, бидејќи телото е склоно кон зависност. Оваа група вклучува лекови наречени „Ласикс“, „Буметанид“, „Фуросемид“.

Диуретичните таблети за едем на нозете со умерена јачина се запираат со лекови за тиазид (Индапамид, Клопамид, Хипотиазид). Тие имаат подолг ефект, се препишуваат во дневна доза по препорака на лекар и се во состојба да го одржат крвниот притисок (со срцева слабост) на потребното ниво, како и да ја намалат пастилноста на долните екстремитети. За да се одржи метаболизмот на калиум и магнезиум со долг тек на диуретици, се препорачува да се земе Аспаркам.

За нормализирање на работата на крвните садови и зајакнување на венскиот wallид, се користат модерни венотоници и ангиопротектори за ублажување на отокот (Детралекс, Индовазин, Венолан).

Локален лек за едем на нозе се користи за проширени вени, дијабетес мелитус или почетна фаза на лимфостаза. Гелот е во состојба да ја подобри микроциркулацијата во ткивата, да ја олесни пастата и да делува директно на областа на акумулација на течност, заобиколувајќи го гастроинтестиналниот тракт. Најчестите масти од едем се Троксевазин, Лиотон, хепарин итн.

Кога пастата се развива брзо и нема невозможност да се земе пилула, тие прибегнуваат кон инјекции на диуретичен лек: тие не само што помагаат при оток на нозете, туку можат да спасат и животи. Исто така, инјекциите се погодни за луѓе со гастроинтестинални патологии. Недостаток на постапката е болка во воведувањето и неможност да се земе лекот самостојно.

Опсегот на цени на диуретиците е широк и зависи од компанијата што го произведува лекот. Домашните производи се во аптека од 20 до 100 рубли, увезени лекови - од 200 до 1000 рубли, во зависност од количината и дозата на хранливи материи.

Диуретиците се достапни во неколку видови пакувања за орална употреба:

 • апчиња;
 • капсули;
 • капки;
 • раствор во ампули за интравенска администрација.

Како да изберете силен диуретик за едем

За разни болести и состојби, се избира одредена класа на диуретици:

 • Салуретици - диуретици, отстрануваат калиум и магнезиум јони, предизвикувајќи диуретичен ефект:
  • loopback - фуросемид, буметанид, торасемид, ласикс, етакрилна киселина
  • сулфонамиди - хлорталидон, клопамид (обично хлорталидон, клопамид се користи во комбинација со бета-аденоблокатори, антихипертензивни лекови), индапамид - хипотензивен лек
  • тиазид - циклометијазид, хипотиазид
  • инхибитори на јаглеродна анхидраза - ацетазоламид, диакарб
 • Диуретици кои штедат калиум - работат во излезната тубула, спречувајќи губење на калиум - амилорид, спиронолактон, триамтерен, верошпирон, еплеренон
 • Осмотските диуретици спречуваат обратна апсорпција на течности поради разликата во осмотскиот притисок во тубулите - манитол, уреа (интравенска администрација).

Што кога лекарите препишуваат:

  Артериска хипертензија (висок крвен притисок) - тиаз>

Можеби сакате да знаете за новите лекови - Cardiol, што совршено го нормализира крвниот притисок. Cardiol капсулите се одлична алатка за спречување на многу срцеви заболувања, бидејќи содржат уникатни компоненти. Овој лек е супериорен во неговите терапевтски својства од ваквите лекови: Cardiline, Detonic. Ако сакате да знаете детални информации за Cardiol, одете на веб-страница на производителот.Таму ќе најдете одговори на прашања поврзани со употребата на овој лек, прегледи на клиенти и лекари. Можете исто така да дознаете на Cardiol капсули во вашата земја и услови за испорака. Некои луѓе успеваат да добијат попуст од 50% при набавка на овој лек (како да го направите ова и да купите апчиња за третман на хипертензија за 39 евра е напишано на официјалната веб-страница на производителот.)Cardiol капсули за срце

Според ефикасноста

Силен Фуросемид, Трифас, Урегит, Ласиксавераџ Хипотиазид, Циклометијазид, Оксодолин, Хигротон Слаб Верошпирон, Триамтерен, Диакарб

Според времетраењето

Долга работа (до 4 дена) Еплеренон, Верошпирон, Хлорталидон Среднорочен (до 14 часа) Диакарб, Клопамид, Триамтерен, Хипотиазид, Индапамид Кратко дејство (до 8 часа) Беконирање, Фуросемид, Ласикс, Торасемид, Етакринска киселина

Со брзината на почетокот на ефектот

Брз (по 30 минути) Фуросемид, Торасемид, Етакрилна киселина, Триамерен Медиум (по 2 часа) Диакарб, Амилорид Бавен (2 дена) Верошпирон, Еплеренон

Диуретиците за оток на лицето (таблети или капки) мора да се купат според причината за проблемот.

Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да ја изберете вистинската алатка:

 • ако е важен силен и брз ефект, тогаш треба да изберете фуросемид;
 • ако Фуросемид не го даде посакуваниот ефект, вреди да се испроба Буметанид, тој е 2 пати посилен од првиот лек, но несаканите ефекти од него се позначајни;
 • ако некое лице размислува за рамнотежа на калиум во телото и нема потреба од значително зголемување на диурезата, тогаш вреди да се запре на лекот Триамтерен;
 • со широк едем и потреба за ран ефект, експертите го користат претставникот на осмотската група - Манитол;
 • за да се спречат хипертензивни напади, кога диуретичниот ефект не е суштински неопходен, се користат средства со благ до умерен ефект - Индапамид и Торасемид;
 • со голема потреба за одржување на нивото на калиум на потребното ниво, се препишува амилорид.

Само лекар може да препише специфичен лек. Изборот е направен земајќи ги предвид причините за подпухнатост. Невозможно е да препишете лек за себе. Сите имаат контраиндикации и несакани ефекти. Покрај тоа, за разни болести, може да биде потребен диуретик од една или друга група. Лице без квалификација не може да утврди кои средства му се потребни.

Класификација на диуретици

Во зависност од методот на создавање на диуретичен ефект, лековите имаат различна брзина на изложеност, моќност и методи на создавање на диуретичен ефект.

Според силата на ефектот

Моќ на ефектгрупаПодготовки
силнаСулфонамид
 • Фуросемид;
 • Етакрилна киселина;
 • Буметанид;
 • Торсемид;
 • Пеританид.
ПросекСулфонамид: тиазид и нонтиазид
 • Хидрохлоротиазид;
 • Хлорталидон;
 • Клопамид;
 • Индапамид.
сиромашнитеСулфонамидАцетазоламид
Несулфонамид
Стероид

Различни групи на лекови на диуретици имаат свои цели за изложеност.

Група лековиМеханизам за работаЦел на изложеност
СулфонамидСузбивање на транспортот на натриум, калиум, хлорАсцендентниот дел од јамката на нефронот
Деривати на сулфонамид, тиазид и нонтиазидДистална тубула на јамката на нефрон
СулфонамидСупресија на јаглеродна анхидразаПроксимална тубула
Соединенија на несулфонамидБлокатори на натриум канал во бубрежниот епителЕкстремен дел од проксималната тубула и цевки за собирање
СтероидБлокатор на рецептори за алдостерон

Постојат неколку варијанти на диуретици кои се разликуваат меѓу себе со механизмот на дејствување што се користи во третманот на разни патологии.

Диуретиците се од три вида:

 1. Влијаат на работата на епителното ткиво на бубрежните тубули. Следниве лекови спаѓаат во групата на овие лекови: Триамтерен, Хидрохлоротиазид, Буметанид, Циклометијазид, Хлорталидон, Бендрофлуметијазид, Етакрилна киселина, Клопамид, Метхлототиазид, Амилорид, Метолазон, Фуросемид, Индапамид, Индапамид, Индапамид.
 2. Антагонисти за зачувување на калциум на алдостерон (минералокортикоид) рецептори. Диуретиците од овој тип вклучуваат Спиронолактон, кој е познат под такво трговско име како Верошпирон.
 3. Осмотик, на пример, Манитол (Монитол).

Диуретиците се класифицираат не само според механизмот на дејство, туку и според степенот на исцедување на натриум:

 • високо ефективна (измивање над 15%);
 • просечна ефикасност (10%);
 • неефикасни (5%).

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic