Крв од нос (крварење од нос)

Потребно е удобно да се седне пациентот така што главата да биде над телото.

Наведнете ја главата на пациентот малку напред, така што крвта не влегува во назофаринксот и устата.

Со крварење од носот, не можете да го разнесете носот, може да го зголеми крварењето!

Притиснете го крилото на носот кон преградата. Пред ова, памучни брисеви навлажни со 3% раствор на хидроген пероксид, нафтизин 0,1% може да се вметнат во носните пасажи (тампоните се подготвуваат од памучна волна во форма на кожурец долг 2,5-3 см и 1- Дебелина 1,5 см; за деца, треба да се воведат тампони со дебелина не поголема од 0,5 см).

 • Ставете меур од мраз на задниот дел од главата и мостот на носот 20 минути.
 • Еве начин: ако носот крвари, тогаш треба да земете хартија (чиста) околу 6X6 см и брзо да направите топче од неа, да ја ставите топката под јазикот. Медицината не е во можност да ја објасни оваа појава, но крвта застанува во рок од 30 секунди и не треба да ја фрлате главата назад, само треба да седите тивко.
 • Во кој случај е потребно да се консултирате со лекар?

  Ако крвта тече од носот со проток и не застанува по обидите да застанете независно 10-20 минути.

  Ако епистакса е последица на нарушувања на крварењето, дијабетес мелитус, висок крвен притисок.

  Ако пациентот постојано зема такви лекови како аспирин, хепарин, ибупрофен.

  Ако крвта, обилно тече по задниот дел на грлото, влегува во грлото и предизвикува крваво повраќање.

  Ако на позадината на крварењето од носот се појавила состојба на несвестица или пред несвестица.

 • Со чести периодични крварења од носот.
 • Третман на крварење од носот го спроведува лекар од ОРЛ.

  Народни лекови за крварење од носот:

  Ако крвта доаѓа од десната ноздра, тогаш подигнете ја десната рака нагоре над главата и држете ја ноздрата со левата страна и обратно.

  Пациентот ги крева двете раце зад главата, а второто лице ги стиска двете ноздри или едната 3-5 минути. Крвта ќе престане наскоро.

  Мелете ги свежите лисја од ајдучка трева за да станат влажни и ставете ги во носот. И уште поефикасно - исцедете го сокот и капете го во носот.

  Во чаша ладна вода, исцедете сок од 1/4 лимон или истурете 1 лажичка 9% оцет. Повлечете ја оваа течност во носот и држете ја таму 3-5 минути, стиснете ги ноздрите со прстите. Седете тивко или застанете, но не легнувајте. Ставете влажна ладна крпа на челото и носот.

  Со чести крварења од носот, стигмите од пченка ќе помогнат. 1 лажица масло. лажица (горе) од жиговите од пченка, истурете 1,5 чаши врела вода и вриејте во водена бања 10 минути. Потоа изладете ја супата и земете една четвртина чаша 3 пати на ден.

 • За крварење од носот, пијте инфузија на сува трева од почетната буква. 3 нотка на суровини истурете чаша врела вода и лади. Исцедете ја и испијте ја инфузијата во 3 поделени дози.
 • Првата помош што му се дава на пациентот за крварење од носот е многу важна, бидејќи спречува развој на компликации, па дури и смрт.

  Ако крвта од носот оди слаба, тогаш сè може да се направи самостојно, ако изливот е обилен, не можете да сторите без да повикате брза помош. Постои посебен алгоритам на дејства што мора да се извршат во случај на повреда.

  Размислете зошто може да се појави овој проблем и што да направите за да го надминете.

  Епистакса се нарекува епистакса. Може да биде систематски или да се појави одеднаш. Различни фактори можат да предизвикаат такво прекршување, кои обично се поделени во два главни вида: локални и системски.

  499cd66113afa2f7fe1ad35828f7583f - Крв од носот (крварење од носот)

  Локалните вклучуваат:

  • 015d0948e5bcec076678c0284456cb7f - Крв од носот (крварење од носот)Добиени повреди во кои е нарушен интегритетот на меките и коскените ткива на носот.
  • Воспаление на носната лигавица и параназалните синуси (ринитис, синузитис).
  • Акутни респираторни инфекции.
  • Присуство на онкогени и бенигни тумори во носната празнина.
  • Неправилна употреба на катетер за кислород.
  • Хируршки интервенции во носната празнина и параназалните синуси.
  • Систематска употреба на наркотични лекови инхалирани преку нос.
  • Злоупотреба на вазоконстриктивни спрејови и капки.
  • Алергија од каква било етиологија.
  • Висок крвен притисок (хипертензија).
  • Употреба на лекови за вазодилататор.
  • Злоупотреба на алкохол.
  • Воспалителни процеси во црниот дроб.
  • Сонце или топлотен удар.
  • Стрес, напрегање, прекумерно вежбање, замор.
  • Хормонални неуспеси.
  • Сериозни заразни болести.

  Итна помош за крварење од носот предизвикана од локални фактори може да биде обезбедена од оние кои се блиски до пациентот.

  Во случај на повреда предизвикана од системски причини, треба да се консултирате со лекар и да подлежите на целосен преглед. Третманот на ваквите заболувања ќе биде долг.

  Кога има крв од носот, треба веднаш да преземете мерки за отстранување на проблемот. Постои рационализиран алгоритам на активности што треба да се преземат за да се олесни состојбата на пациентот. Помош за крварење од носот е како што следува:

  1. f67c3126533e98e386caee2d35daa98a - Крв од носот (крварење од носот)Изберете ја вистинската положба на телото. Во никој случај, пациентот не смее да заземе хоризонтална положба, бидејќи тоа ќе доведе до истекување на крв во грлото и крваво повраќање. Најдобро е да го седите на стол. Ако тоа не е можно, тогаш поставете го на високи перници, така што главата да биде над телото.
  2. Изберете ја положбата на главата. Спротивно на стереотипот што преовладува, кога има крварење од носот, не можете да ја фрлите главата назад. Ова може да создаде лажен изглед на запирање на епистакса, всушност, крвта ќе продолжи да тече, но само таа ќе се исцеди во грлото. За целосно да ја контролирате ситуацијата и да спречите крваво повраќање, треба малку да ја навалите главата напред и на еден вазоконстриктивен брис. Ако студот и притискањето на ноздрите не даде резултат, тогаш можете да направите тампонада со вазоконстрикторни агенси. Кога крвта од носот излив во мал проток, овој метод може да биде корисен. Направете турундо од газа, крајно е непожелно да се користи памучна волна, бидејќи тогаш ќе биде тешко да се отстрани од носот. Навлажнете го стапчето со вазоконстрикторни капки за носот и ставете го во погодената ноздра така што рабовите да се искачуваат 2 см. После 15 минути намачкајте ги опашките од опашката во истата алатка, ова ќе помогне да се омекне и да се спречи оштетување на добиените кори.

  Наместо вазоконстрикторни лекови, може да земете водород пероксид (3%). Таа исто така треба да ја навлажни газата и да ја вметне во носните пасуси. По 15 минути, крвта во оштетените садови треба целосно да коагулира, ако брисот е сув, натопете го со пероксид и внимателно отстранете го.

  Ако се појави крварење од носот, прва помош вклучува обезбедување на слободен пристап на свеж воздух до собата на пациентот. Бидејќи епистакса може да биде придружена со вртоглавица, важно е да се спречи пациентот да ја изгуби свеста, за ова треба да ги отворите прозорците, просторијата треба да биде ладна.

  Овој алгоритам целосно ќе го реши проблемот. Меѓутоа, ако опсегот на предвидени активности не даде позитивен резултат по 20 минути, потребна е медицинска помош. Пациентот може да биде хоспитализиран во болница самостојно, кога постои таква можност. Ако неговата состојба се влоши, повикајте брза помош.

  Итна помош во медицинска установа е неопходна ако се забележи сериозно крварење од носот. Најчесто тоа се случува во средината или задниот дел на носот, тоа е местото каде што се наоѓаат големите садови. По хоспитализација на пациентот, се вршат следниве дејства:

  • 1c7a083156d308ba5b370e99baed560f - Крв од носот (крварење од носот)Задна или предна тампонада. Газа-турундите се навлажнуваат со специјални лекови, со предната тампонада се вметнуваат низ ноздрите, а со задниот дел преку хоаните. Постапката продолжува до 2 дена, во тоа време, лековите за запирање на крвта може да се администрираат интрамускулно и интравенски во исто време.
  • Коагулација на крвните садови. Со сериозно оштетување на големите садови, е наведено нивното хируршко закрепнување. Операцијата се спроведува на современа опрема, бидејќи пациентот нема засеци на лицето, постапката е помалку трауматична и дава одлични резултати.
  • Комплицирана операција. Се спроведува ако крварењето е предизвикано од сериозни повреди на главата. За време на операцијата, обновата на носот е обновена, фрагменти од коски се извлекуваат од синусите и кранијалната кутија, се запечатуваат оштетените садови и артерии.

  Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

  Detonic за нормализација на притисокот

  Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

  Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

  Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

  На крајот на

  Дадена е прва помош за крварење од носот е прилично едноставна, главната работа е строго да ги следите сите упатства и да не паничите. Сепак, не е секогаш можно самостојно да му се помогне на пациентот.

  Ако епистакса е многу обилна или не застане во рок од 20 минути, мора да се повика итна помош.

  Во болницата, лекарите ќе преземат радикални мерки за да ги отстранат причините за повредата и да ја олеснат состојбата на пациентот.

  Појавата на крварење од носот е прилично честа појава кај населението. Во повеќето случаи, причините за нејзината појава не предизвикуваат непотребна причина за загриженост и можно е самостојно да се запре протокот на крв од оштетениот сад, без вклучување на специјалисти. Но, има посериозни случаи кога на жртвата и е потребна хоспитализација.

  lor006 large - Крв од нос (крварење од нос)

  Специјалистите условно ги делат причините за појава на крв од носните шуплини на општи и локални.

  Дијагноза на крварење од носот

  Дијагноза на крварење од нос кај возрасни и деца се врши со помош на надворешен преглед, преглед на носната празнина, назофаринксот и фаринксот. Понекогаш е потребно да се разликува назално крварење кај возрасни и деца од крварење кое потекнува од други органи - белите дробови, хранопроводот или желудникот. Во такви случаи, крвта влегува во носната празнина, а потоа тече од ноздрите. Неопходно е да се испитаат од други специјалисти и да се идентификува причината.

  Специјалисти од повеќе од 30 специјалитети учествуваат во Медицини. Можете да закажете состанок со нив во кое било време погодно за вас.

  Третман за крварење од носот

  Со крварење од носот, потребно е што побрзо да се запре крварењето за да се спречи загубата на крв. Следно, треба да ја елиминирате причината за крварењето - на пример, за нормализирање на крвниот притисок. Неопходно е да се спречат можните последици од акутна загуба на крв (намалување на обемот на циркулирачка крв, на пример), да се спроведе хемостатска терапија.

  Со „предно“ крварење од носот, потребно е да се засади жртвата или да се стави, малку кревајќи ја главата. Не се препорачува силно да ја фрлите главата на пациентот: на овој начин крвта може да влезе во респираторниот тракт. Памук или газа навлажнета со 3% раствор на водород пероксид мора да се вметне во ноздрата што крвари, а потоа, држејќи го крилото на носот однадвор до носната преграда со прстите, држете го во оваа положба 10-15 минути - на овој начин тромбозираниот оштетен сад.

  9784c650ec42893f7d2930210969b7ff - Крв од носот (крварење од носот)

  Ако вашите напори биле неуспешни, а вие не знаете како да го запрете крварењето од носот самостојно, треба да повикате тим за брза помош. Исто така, треба да побарате итна медицинска помош ако крвта тече од носот со млаз, без тромби.

  MedicCity обезбедува сеопфатен третман на крварење од носот со употреба на конзервативни и, доколку е потребно, хируршки методи.

  Конзервативната терапија е насочена кон запирање на крварењето, враќање на оштетените ткива и ерозивните садови на носот и спречување на релапси. Се користи хомеостатска и метаболна васкуларна терапија со употреба на локални и системски лекови.

  Во случај на обилно крварење од носот, пациентот се подложува на тампонада на носната празнина со газирани тампони, чие времетраење може да биде до 2 дена. Пропишани се и хемостатски лекови. По отстранувањето на тампонадата, се спроведува преглед на носната празнина со употреба на ендоскопска опрема, која ви овозможува да ја утврдите причината за болеста.

  Ако терапевтскиот ефект бил неефикасен, се изведува хируршки третман за коагулација на крвниот сад.

  Со широко уништување на крвните садови, ги користиме радиобрановите и ласерските методи, манипулациите се вршат под контрола на ендоскопската опрема.

  Нашите методи ви овозможуваат да лекувате крварење од носот на амбулантско ниво за 1 ден.

  Епистаксисот не е само непријатен феномен, туку и опасен, бидејќи може да доведе до значителна загуба на крв. Затоа, ако крварењето се повтори повеќе од еднаш, или не можете сами да го запрете крварењето од носот, консултирајте се со специјалист! Нашите оториноларинголози ќе ви обезбедат квалификувана помош за крварење од носот и какви било други болести на увото, грлото и носот!

  Svetlana Borszavich

  Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
  Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
  Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
  Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

  Detonic