15 poleznyx produktov dlya serdca i sosudov 2 - Здрава храна за кардиоваскуларниот систем
Срцето е најважниот човечки орган; тоа е еден вид природен мотор кој пумпа крв низ циркулаторниот систем. Малкумина знаат дека јадењето добро може ...
Detonic
нефр 1 - Аномалии и малформации на класификацијата на бубрезите, симптомите и третманот
Бубрегот е една од компонентите на уринарната сфера, неговата главна функција е формирање на урина. Нормално, ова е спарен орган, кој по изглед личи на грав, ...
Detonic
analizmochi - Кои тестови треба да се направат за да се дијагностицира циститис кај жени Индикатори за норма и патологија
Анализата на урината за циститис помага да се процени природата на воспалението на мочниот меур и да се идентификуваат можните причини за болеста. Со него се прави ...
Detonic
xolterovskoe monitorirovanie 3 - Холтер ЕКГ карактеристики на дневно следење на постапката
Во сегашната фаза на развој на медицината, сè повеќе внимание се посветува на секојдневната студија за ЕКГ и крвниот притисок. Оваа постапка се нарекува ...
Detonic
standardy arterialnogo davleniya v detskom vozraste 1 - Старосни стандарди за крвен притисок во детството
Патологиите на срцето и крвните садови, кои се повеќе се регистрираат во детството, доведоа до потреба за повнимателно следење на децата. Еден од главните ...
Detonic
chto delat esli davlenie ponizhennoe 10070 i bolit golova - Што да правам ако низок крвен притисок 10070 и главоболка
Општо прифатената бројка за крвниот притисок е 120-80. Неговата вредност е индивидуална за секого. Грешката е 10-20 mm Hg. Уметност на која било страна се смета за ...
Detonic
zhelchn puzyr 1 - Што е анехоична содржина на жолчното кесе
Мошне често, се појавува дефиниција во резултатите од специјалист за ултразвук, што покренува прашања - анехоична содржина на жолчното кесе, што е тоа? Ова е вклучување ...
Detonic
kak ponyat chto bolit serdce 2 - Како да разликувате болка во срцето од болка во срцето, главните симптоми
Ако некое лице има болка во срцето, ова може да укаже на развој на болести на кардиоваскуларниот, нервниот, ендокриниот или скелетниот систем. Но, најмногу од се однесува ...
Detonic
davlenie normalnoe пулсирања vysokij 1 - Зголемен пулс при нормален притисок, причини за тахикардија, методи на лекување
Родителите треба да бидат свесни дека нормалниот крвен притисок кај адолесцентите се движи од 100 до 140 mm Hg систолен и од 70 до 90 mm Hg дијастолен. Во овој случај,...
Detonic
ne ponimaesh - Хомеопатија и циститис
Кога станува збор за хомеопатијата, скоро никој не може навистина да објасни што е тоа и кој е нејзиниот механизам на дејствување. За многу децении, хомеопати се сметаа ...
Detonic
vydelenij - Испуштање за време на циститис кај жени
Испуштањето со циститис кај жени е придружено со разни симптоми, кои се движат од пораст на температурата и завршуваат со промена на нивната боја и може да укажуваат на ...
Detonic
urat148 - Видови камења во бубрезите слика и опис
Зошто камењата во бубрезите се опасни? Сега во светот, многу луѓе страдаат од уролитијаза, која се карактеризира со присуство на камења (калкули) во бубрезите. Има...
Detonic
ваг111 - Непријатен мирис од уретрата кај жени - што може да биде тоа
Со болести на генитоуринарниот систем, жените се соочуваат почесто од мажите поради особеностите на структурата на телото. Уретрата на жената е многу пократка ...
Detonic
гепатичност - Која е разликата помеѓу хепатитисот А, Б и Ц.
Хепатитисот е една од најчестите болести во моментов. Во овој поглед, многумина се заинтересирани за прашањето: „хепатитис а, б и ц - каква е разликата?“ ...
Detonic
2 рак печени - Дијагноза и третман на холангиоцелуларен карцином на црн дроб
Холангиоцелуларниот карцином на црниот дроб се манифестира доста ретко, но ако третманот не започне на време, може да се развијат сериозни компликации. Веројатноста за смрт е голема. Што е холангиоцелуларна ...
Detonic

Кардиоваскуларните болести се група на болести на срцето и крвните садови, кои вклучуваат:

коронарна срцева болест - болест на крвните садови кои снабдуваат крв со срцевиот мускул;

цереброваскуларна болест - болест на крвните садови кои го снабдуваат мозокот со крв;

болест на периферната артерија - болест на крвните садови кои снабдуваат крв со рацете и нозете;

ревматска срцева болест - оштетување на срцевиот мускул и срцевите залистоци како резултат на ревматски напад предизвикан од стрептококна бактерија;

вродена срцева болест - деформации на срцевата структура кои постојат од раѓање;

длабока венска тромбоза и белодробна емболија - формирање на тромби во вените на нозете што можат да се движат и да се движат кон срцето и белите дробови.

Срцевите и мозочните удари обично се акутни заболувања и се јавуваат главно како резултат на затнување на крвните садови, што го попречува протокот на крв во срцето или мозокот. Најчеста причина за ова е формирање масни наслаги на внатрешните wallsидови на крвните садови кои го снабдуваат крвта со срцето или мозокот. Крварењето од крвен сад во мозокот или згрутчување на крвта исто така може да предизвика мозочен удар. Миокарден инфаркт и мозочен удар обично се предизвикани од комбинација на фактори на ризик како што се употреба на тутун, нездрава диета и дебелина, недостаток на физичка активност и штетна употреба на алкохол, висок крвен притисок, дијабетес и хиперлипидемија.