fef6fa42691c902827456216ce4887b4 - капсули за слабеење Prof Extra Fit (2)
Виткото тело не е само убаво, туку и здраво. Како да ги постигнете посакуваните параметри и да ги одржувате без да му наштети на телото? Ви го претставуваме вашето внимание ...
Detonic
jadernaja zheltuha e1509443736898 1 - Што е керниктерус
Појавата на жолтица на кожата кај новороденото дете не е нешто исклучително. Овој симптом се манифестира кај скоро секое второ бебе. Како правило,...
Detonic
kista pochki1 - Цисти на бубрег кои се тие и како правилно да се третираат
Кога некое лице има циста на бубрегот, тој првенствено се грижи колку е опасно и дали може да се излечи. Самите цисти се ...
Detonic
г 7 - Паста за заби Дента Сеал
Секоја личност сонува да има снежно-бела насмевка. За жал, таквото богатство на природата не е дадено на секого. Со текот на времето, емајлот ја менува бојата, се истроши, што ...
Detonic
ehpicistomiya mp - Карактеристики на епицистомија на мочниот меур
Прекршувањата во природниот процес на мокрење, понекогаш бараат итна медицинска помош. Катетеризацијата на уретрата не е секогаш лек. Во тешки ситуации, да се исцеди урината од пратеникот, ...
Detonic
секс299 - Циститис по причини за интимност, дијагноза и третман
Воспалителни процеси што се случуваат на мукозната мембрана на мочниот меур предизвикуваат многу непријатност и се придружени со болка. Чудно е доволно, но тоа е сексуалната ...
Detonic
virusnyj gepatit - Степени на знаци на активност на хепатитис, маркери, дијагноза и третман
Вирусот на хепатитис влегува во човечкото тело незабележано. Едно лице сè уште не знае ништо за неговата инфекција, а болеста веќе го зафаќа телото, нанесувајќи му ...
Detonic
fakta buang air besar wanita 2 263x300 - Што е ентеробијаза Третман и спречување на ентеробијаза кај возрасни
Паразитски болести во човечкото тело се способни да ги уништат и цревната лигавица и виталните органи. Една од овие болести е ентеробиус вермикулис (enterobius vermicularis). Хелминтијази (а ...
Detonic
2 1 6 - Капсули КардиоДобро за хипертензија
Како што покажуваат медицинските статистички податоци, срцевите заболувања брзо „стануваат помлади“ - се повеќе абнормалности во работата на кардиоваскуларниот систем се дијагностицираат кај лица на возраст од 35-40 ...
Detonic
kolyushchaya bol v serdce 3 - Причини за болка во регионот на срцето, причини, врска со патологија, како да се елиминира пецкање
Кардиоваскуларната патологија е лидер меѓу болестите и кај младите и кај постарите луѓе. Срцевите болести секоја година стануваат помлади, а Светската здравствена организација забележува со ...
Detonic
leik199 1 - леукоцити во урината кај жени и мажи, стапката и причините за зголемувањето
Често, вишок на леукоцити се наоѓа во анализата на урината. Што ни сигнализира овој индикатор? Главната функција на леукоцитите Леукоцитите се чувари ...
Detonic
засилувач am1 - Ампицилин за карактеристики на циститис и како да се земе правилно
Ампицилин е полусинтетички антимикробен лек. И спаѓа во групата на пеницилин. Овој лек има многу дејства. И може да има бактерицидно дејство врз грам-позитивните и грам-негативните ...
Detonic
lechenie posle udaleniya zhelchnogo puzyirya - Третман по отстранување на жолчното кесе
Често појавата на камења во билијарниот систем не остава друг избор освен отстранување на жолчното кесе. Оваа операција се нарекува холецистектомија. Третман по отстранување на жолчното кесе ...
Detonic
ktg kardiotokografiya ploda 4 - CTG (кардиотокографија) на фетусот што е тоа и како се прави
Периодот на носење дете е најважната фаза во животот на секоја жена. Идните мајки, водејќи сметка за здравјето на нероденото бебе, ...
Detonic
нестоген - Хипоалергично - млечна формула за бебиња од раѓање
Добра алтернатива на мајчиното млеко е мешавината „Нестоген хипоалергична“. Педијатрите препорачуваат кога жената, од различни причини, не може да го дои своето бебе. Оваа ГА-мешавина содржи пробиотици ...
Detonic

Честиот висок крвен притисок не може да се игнорира. Покрај непријатноста поврзана со главоболка, вртоглавица и гадење, високиот крвен притисок може да предизвика оштетување на многу органи (мозок, срце, крвни садови, очи, бубрези) и нарушувања во нивната работа. Со зголемен притисок, срцето работи со зголемен товар, што со текот на времето доведува до раст или хипертрофија на неговите идови. Го зголемува ризикот од мозочен удар, корорнарна срцева болест (особено, миокарден инфаркт), хронична срцева слабост, крварење во мрежницата и заболување на бубрезите.

Причините за висок крвен притисок се различни: ги има многу, и во секој случај, тие можат да бидат индивидуализирани. За жал, дури и искусните лекари не секогаш можат да утврдат без дополнителни методи за следење на целото тело. Се разбира, таквата несигурност не може да биде задоволена. Но, има и други пораки. Огромното мнозинство на причини за хипертензија се фактори кои зависат од вашиот животен пат и можете да влијаете на нив!

Хипертензивната срцева болест е водечки фактор на ризик за кардиоваскуларни и цереброваскуларни заболувања. Се карактеризира со постојано зголемување на крвниот притисок до 140/90 или повеќе. Ова може да се случи на која било возраст, но почесто се дијагностицира по 35-40 години. Се јавува кај 40% од луѓето во постарата возрасна група. Од нив, 58% се мажи, 42% се жени.