Пост-тромбофлебитис (ПТФБ синдром) - симптоми, дијагноза и третман

За жал, пост-тромбофлебитис синдром не се лекува целосно, бидејќи веќе се случија неповратни промени во вените. Но, за да се одржи нивната состојба, да се спречи попреченоста на пациентот, да се помогне во забавување на напредокот на болеста со употреба на конзервативен третман.

Принципите на компресивна терапија PTFS носат специјална долна облека - компресија. За да го направите ова, пациентот треба да носи компресивни чорапи / pantyhose секој ден, без да станува од кревет или цврсто да ги завои нозете со еластични завои. Таквите преливи се користат за спречување на венска хипертензија - атрофија на крвните садови и зголемување на нивниот волумен.

Врз основа на повратните информации од пациентите, треба да се забележи дека некои од нив доживуваат непријатност при носење производи за компресија, вклучувајќи еластични завои.

Тогаш пост-тромбофлебитската терапија ќе се состои од носење специјален завој на завои кои содржат цинк, кои во мирување создаваат мала компресија и висока физичка активност.

Така, непријатните сензации се минимизираат.

За ефикасен третман на PTFS, се обезбедува доволна моторна активност на пациентот, во зависност од препораките на флебологот.

Видови на трудови активности поврзани со долг престој на нозе, тежок физички труд, како и седечка работа со PTFS не се препорачуваат. Покрај тоа, третманот вклучува откажување од лоши навики и промена на принципите на исхрана.

Препорачливо е да се исклучат од диетата брза храна, газирани пијалоци, како и храна и јадења што ја зголемуваат густината на крвта. Предност се дава на растителна храна, природна чиста вода.

Третманот на PTFS со лекови е придружен со назначување на лекови кои имаат корисен ефект врз васкуларните wallsидови, се способни да ги намалат или целосно да ги елиминираат воспалителните процеси, да спречат формирање на тромби и да го вратат луменот во венските садови. Третманот со употреба на лекови се спроведува во курсеви во траење од 2-2,5 месеци.

Синдромот на посттромбофлебитис се третира според стандардна шема која се состои од три фази. Времетраењето на фазата I е 7-10 дена. За тоа време, на пациентот му се препишуваат антитромбоцитни (Трентал, Реополиглукин), антиоксиданс (токоферол, витамин Б6) и НСАИЛ (Диклофенак, Мелоксикам).

Ако пост-тромбофлебитичниот синдром е придружен со формирање на трофични чиреви или има еризипела, тогаш на пациентот дополнително му се препишуваат антибактериски лекови (амоксицилин, тетрациклин и пеницилин антибиотици) и антисептички агенси (маст Вишневски).

Во III фаза, пост-тромбофлебитичен синдром се третира сеопфатно со употреба на мултивалентна флеботоника и локални лекови. Времетраењето на ваквиот третман е до 1,5 месеци.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Локално влијание

Локалните препарати се користат за апликации, маски, компреси и триење со цел да се обезбеди ефект на лекување и да се нормализира хемодинамиката во садовите.

Меѓу најефикасните се масти Лиотон, Индовазин, Витокан, Троксевазин, Хепарин, итн. За овие цели, можете да користите и докажани народни лекови - креми, масти, гелови од ваша сопствена подготовка.

1200b1195bd3ae0d54e5afcff99d14d8 - Пост-тромбофлебитис (ПТФББ синдром) - симптоми, дијагноза и третман

Сите тие се нанесуваат во текот на денот во одреден интервал со нанесување на исчистена кожа.

физиотерапија

Употребата на физиотерапија е оправдана со враќање на нормалната циркулација на крвта во долните екстремитети, нормализирање на метаболизмот и подобрување на состојбата на кожата. За таа цел, се користат следниве методи на физиолошки третман на PTFS:

 • Електрофореза;
 • Вакуумска терапија;
 • Ултразвучна терапија;
 • Терапевтски бањи (радон, јоден бром, озон);
 • Терапија со амплипулс;
 • Магнетотерапија и сл.

Овие методи ви овозможуваат да ги извршувате природните механизми на регенерација во погодениот екстремитет, што ја исклучува прогресијата на PTFS и понатамошната попреченост.

Посттромбофлебитисот на болеста не е секогаш подложен на конзервативен третман, понекогаш е потребна итна операција.

Денес станува збор за реконструктивна (бајпас хирургија, ресекција и пластична хирургија) и корективна (минифлебектомија, флебектомија, разни методи на облекување) хирургија.

a4435057923216c33e3bec68c2c0eca5 - Пост-тромбофлебитис (PTFB синдром) - симптоми, дијагноза и третман

Сепак, мора да се разбере дека дури и ектомијата не гарантира целосен лек за пациент кој има пост-тромбофлебитис синдром. Таа е насочена кон отстранување на тромби и спречување на ширење на патолошки процеси во здрави венски садови.

етно-наука

Најчестите народни рецепти се:

 • Инфузија од коприва (2 лажици во 1 чаша врела вода). Земете топла половина чаша 3-4 пати на ден.
 • Чај од лисја од леска (1 лажица сушени сецкани лисја на чаша врела вода). Земете 2-3 пати на ден.
 • Компреси за стапала со филм за храна.
 • Лосиони на нозе од инфузија на јогурт и исушен, сецкан пелин.
 • Компреси на потколеницата - златни мустаќи на лисјата од зелка.

Дури и покрај тековните истражувања, причините за PTFS остануваат нејасни. Според современите европски податоци, следниот синџир на настани доведува до развој на пост-тромбофлебитис синдром. Воспалителна реакција што се јавува како одговор на присуството на тромботични маси во луменот на крвните садови предизвикува траума и последователна ткивна фиброза.

Венските залистоци се оштетени и деформирани, повеќе механички од тромб. Резултирачката слабост на вентилот во комбинација со трајна венска опструкција го зголемува притисокот во вените и капиларите. Венска хипертензија предизвикува стагнација во ткивата, како што се прекин на мали површни вени, поткожно крварење и зголемена ткивна пропустливост. Ова, пак, се манифестира со симптоми како што се болка, оток, хиперпигментација, липодерматосклероза, па дури и чир.

 1. Присуство на исцедок преку недоволно перфорирање на вените на потколеницата.
 2. Скршени вентили на длабоките вени на потколеницата и бутот.
 3. Употреба на високо алергиски креми, масти, медицински пијавици, непријатни чевли.
 4. Неправилен третман на хронична венска инсуфициенција.

Етиологија и патогенеза

Пост-тромботична болест се развива по тромбоза, бидејќи вените веќе не можат целосно да се опорават и да се појават неповратни последици што предизвикуваат развој на патологија. Како резултат, садот е деформиран, венските вентили се оштетени - нивната функција е намалена или целосно изгубена.

Главните причини за развој на PTFS не можат да се опишат точка по точка, бидејќи едно постојано кршење доведува до формирање на синдром на пост-тромбофлебитис - венска тромбоза. Оваа болест доведува до опструкција на луменот на вената и нарушен проток на крв. Наспроти позадината на третманот, по неколку дена, тромбот постепено се раствора, а оштетениот сад повторно се полни со крв.

Различни форми на пост-тромбофлебитичен синдром на долните екстремитети

Но, во оваа фаза постои една карактеристика - по реставрацијата, вената веќе не е во можност целосно да ги извршува своите функции - таа е деформирана, нејзините wallsидови не се толку мазни, а апаратот на вентилот не работи добро.

Сето ова доведува до стагнација и развој на инсуфициенција на притисок во венскиот систем на екстремитетите.

Крвта не се испушта преку перфорирани вени од длабоки садови до површни садови - затоа, пост-тромбофлебитичен синдром ги зафаќа сите садови на долниот екстремитет.

Со текот на времето, постои експанзија на сафените и внатрешните вени, пад на притисокот од компресија, забавување на протокот на крв и појава на нови тромби. Како резултат на тоа, болеста се здобива со хроничен тек, има постојани знаци и симптоми кои му пречат на пациентот.

Според статистичките податоци, пост-тромбофлебитичен синдром најчесто се развива во позадина на проширени вени. Оваа болест придонесува за формирање на тромбофлебитис, го комплицира нејзиниот тек и доведува до формирање на PTFS.

клиничка слика

Синдром на посттромбофлебитис се јавува по тромбоза на вените - обично првите манифестации се запишуваат по неколку години, но кај некои пациенти, болката може да се појави по неколку месеци.

Главните симптоми на пост-тромбофлебитис се:

 • Појава на едем - обично се снима на крајот на денот, по продолжена физичка активност. Оток се јавува поради стагнација во венскиот систем, кога течниот дел од крвта влегува во интерстицијалниот простор. Пациентот забележува дека до вечер, се забележува оток во регионот на потколеницата, што делумно се смирува до утрото;
 • Намалена чувствителност и замор во екстремитетите - пациентите се жалат на необични сензации во нозете, во кои се намалуваат тактилните сензации и перцепцијата на болката над погодените вени. Забележана е слабост и чувство на тежина, кои прво се развиваат по одење, а потоа и во мирување;
 • Болка - овој симптом во клиниката PTFS се приклучува подоцна од претходните симптоми. Едно лице чувствува рафални болки во екстремитетите, кои се интензивираат со промена на положбата на ногата, движејќи ја надолу или движејќи ги сите тела. Во отсуство на лекови и зајакнување на третманот, се развива постојан пост-тромботичен синдром;
 • Воспаление - се развива кога болеста продолжува подолго време, е заштитна реакција на телото на уништување на ткивото и формирање на нови згрутчување на крвта;
 • Појава на напади - се појавуваат во последната фаза на пост-тромбофлебитис синдром, кога производи на распаѓање се акумулираат во мускулите и нервите, што има негативен ефект врз нивната работа. Статичките контракции се јавуваат главно ноќе;
 • Промена во сенката на кожата - се развива во позадина на нарушен проток на крв, кога се појавува стагнација во венскиот систем. За време на првичните манифестации, кожата е бледа, бидејќи болеста напредува или во присуство на PTFB на длабоките вени на долните екстремитети - сина или сина. Често се забележуваат васкуларни звезди и заптивки во форма на прстен.

Степенот на симптоми зависи во голема мера од сериозноста на лезиите на екстремитетите кај пост-тромбофлебитис синдром. Во зависност од преваленцата на одредени симптоми, се гради класификација на пост-тромбофлебитис - постојат четири форми: оток-болка, варикоза, улцеративен и мешан.

Овој вид на болест се карактеризира со доминација на болка и оток на екстремитетите во однос на другите симптоми. Манифестацијата на синдромот укажува на венска инсуфициенција - на почетокот на пациентот, вознемирувачки е замор и чувство на тежина во нозете, кое подоцна постепено се развива во болка.

Врвот на сериозноста на пост-тромбофлебитичната болест се јавува навечер, пациентот е загрижен од болка, пукање и пулсирачка болка. Во утринските часови, симптомот значително згаснува или воопшто не пречи.

Паралелно, се забележува оток на нозете, што се зголемува или намалува истовремено со манифестацијата на болка.

Овој тип на PTFS е најчест, бара итен третман и медицински надзор.

Симптомите со оваа варијанта на пост-тромбофлебитско нарушување се манифестираат умерено, но постои изразено проширување на венските садови. Надворешен преглед на пациентот покажува оток на сафенозните вени на потколеницата и стапалото, отекување на овие области, придружено со болка.

Овој тип на пост-тромбофлебитичен синдром се јавува во повеќето случаи и зборува за реканализација на длабоките вени - кога се раствора тромб во длабоки венски садови и по нив продолжува протокот на крв. Во површните вени, притисокот паѓа, тие остануваат "испружени".

Овој тип на венска инсуфициенција се карактеризира со трофични нарушувања - нарушувања во исхраната на клетките поради инсуфициенција на артерискиот проток на крв. Првично, има затемнување на кожата во долниот дел на екстремитетот, формирање на прстени во форма на прстен, развој на воспалителна реакција, по што се формира чир.

Венските промени во овој случај се карактеризираат со мешана слика: пациентот може да биде вознемирен од болка и оток, што може периодично да се појави, а потоа воопшто да не се вознемирува. Речиси сите пациенти имаат проширени вени, често се забележуваат улцеративни лезии на кожата.

дијагностика

Пост-тромботична болест на долните екстремитети се открива врз основа на надворешен преглед на лекар, со употреба на инструментални методи на испитување и податоци за анамнеза. Во вториот случај, пациентот е интервјуиран и се изучува историјата на претходната болест - ако пациентот бил третиран од тромбоза, веројатноста за појава на PTFS е многу голема.

„Златен стандард“ во дијагнозата на пост-тромбофлебитис синдром е ултразвук.

Со помош на дуплекс скенирање, се открива состојбата на венскиот wallид, брзината на протокот на крв, евакуацијата на крвта и нејзиниот одлив од екстремитетите. Исто така, ултразвукот, поминувајќи низ тврди и меки ткива, дава информации за присуството или отсуството на згрутчување на крвта.

Како додаток на дијагнозата на PTFS, на пациентот може да се направи рентген со користење на контрастен медиум. По потврда на болеста, пропишан е соодветен третман.

Прогнозата за оштетување на пост-тромбофлебитичната вена е релативно поволна во случаи кога пациентот се придржува до главните препораки на лекарот - не ја нарушува програмата за третман и ги следи основните правила за спречување на релапс на болеста. Со овој пристап, можно е да се постигне поддршка на оптимална состојба подолго време.

Со кршење на правилата на велнес-програмата, пациентот има компликации во форма на нарушувања на циркулацијата во екстремитетите, што може да доведе до гангрена, што бара ампутација. Втората сериозна компликација е срцев удар на мозокот или внатрешните органи кога тромб ќе навлезе во општото крвоток.

третман

За третман на пост-тромбофлебитична болест на вените, неопходни се две главни правила: компетентно назначување на третман и желба на пациентот да се опорави.

Само со свесен пристап кон PTFS терапијата може да се постигне посакуваниот резултат, да се стабилизира состојбата на пациентот и да се спречи егзацербација на клиниката за хронична болест на вените на екстремитетите.

Програмата вклучува воведување на нови правила во секојдневниот живот, медицински третман и бројни процедури за зајакнување. Операцијата е потребна само со извршени форми на PTFS.

Пациентите со венска инсуфициенција мора да почитуваат неколку основни правила што се превенција на болеста:

 • Не заборавајте да посетите флеболог или васкуларен хирург - доколку е потребно, лекарите можат да препишат превентивен третман кој ќе спречи несакани последици од синдромот;
 • Ограничете тежок физички напор, избегнувајте работа што бара продолжено стоење;
 • Да се ​​одбие од лоши навики;
 • Следете диета - не јадете храна што го зголемува ризикот од тромбоза и развој на PTFS;
 • Спроведете дневна гимнастика - умерени вежби за физиотерапија промовираат подобра циркулација на крвта во нозете, ги зајакнуваат wallsидовите на вените.

Промените во животниот стил не се само спречување на пост-тромбофлебитис синдром, туку исто така го подобруваат дејството на лековите за време на третманот.

Но, во оваа фаза постои една карактеристика - по реставрацијата, вената веќе не е во можност целосно да ги извршува своите функции - таа е деформирана, нејзините wallsидови не се толку мазни, а апаратот на вентилот не функционира добро. Сето ова доведува до стагнација и развој на инсуфициенција на притисок во венскиот систем на екстремитетите.

Пост-тромбофлебитис синдром е тешка хронична патологија

Пост-тромбофлебитичен синдром се јавува по одредено време по венска тромбоза. Симптомите на болеста може да се појават по шест месеци или повеќе од моментот на тромботичен настан. Текот на болеста е секогаш тежок. Знаците на хронична венска инсуфициенција постепено се зголемуваат, се појавуваат и зголемуваат трофични нарушувања.

Синдромот на посттромбофлебитис значително го намалува квалитетот на животот на една личност по длабока венска тромбоза, особено во однос на физичкиот напор, предизвикува промена во психо-емоционалната сфера на пациентот и доведува до ограничувања во секојдневните активности.

Клинички форми на посттромботично заболување на долните екстремитети

Едем - погодениот екстремитет е зголемен во обемот во споредба со здравиот. Во текот на денот, отокот се зголемува и достигнува максимум навечер. По ноќен одмор, едемот се намалува. Ако едематозен синдром преовладува кај симптомите на пост-тромботична болест, тогаш оваа форма се нарекува едематозна. Едемот може да биде придружен со тежина во ногата и болка - оваа форма се нарекува едематозна болка.

Долгата венска конгестија доведува до затемнување на кожата и појава на трофични чиреви. Трофичните улкуси со пост-тромботична болест реагираат многу слабо на третманот, постепено напредувајќи. Често, во позадина на длабоки чиреви, се развива синдром на болка. Оваа форма на пост-тромботична болест се нарекува пептичен улкус.

simptomatika posttromboflebiticheskogo sindroma nog - Пост-тромбофлебитис (ПТФББ синдром) - симптоми, дијагноза и третман

Симптоми на пост-тромбофлебитичен синдром на нога

Синдром на посттромбофлебитис - Симптоми

Знаци и симптоми на пост-тромбофлебитис синдром на долните екстремитети може да вклучуваат:

 • болка
 • ноќни грчеви во мускулите
 • тежина
 • чешање и / или пецкање
 • едем
 • флебеуризам
 • хиперпигментација на кожата
 • липодерматосклероза
 • трофичен улкус.

Овие знаци и симптоми можат значително да варираат кај пациенти и со текот на времето, клиничката слика се менува во насока на зголемување на сериозноста. Во пост-тромбофлебитичен синдром, симптомите обично се влошуваат по долго одење или стоење и се подобруваат по одмор или земање хоризонтална положба на долниот екстремитет.

Пост-тромбофлебитис синдром, дијагноза

дијагностика птфс нижних конхеностеј - Пост-тромбофлебитис (ПТФББ синдром) - симптоми, дијагноза и третман

Дијагноза на PTFS на долните екстремитети

Синдромот на посттромбофлебитис е прилично честа болест на вените, која е тешко да се третира. Затоа, важно е да се дијагностицира развојот на болеста во рана фаза и да се преземат навремени мерки.

Болеста на посттромбофлебитис во повеќето случаи се развива во однос на позадината на тромбоза на главните вени на долните екстремитети.

Ова е една од најчестите тешки манифестации на хронична венска инсуфициенција. Текот на болеста се карактеризира со присуство на постојан едем или трофично нарушување на кожата на ногата.

Според статистичките податоци, околу 4 проценти од светската популација страдаат од пост-тромбофлебитис.

Развојот на болеста целосно зависи од однесувањето на тромбот, кој е формиран во луменот на погодената вена. Најчесто, тромбозата на какви било длабоки вени завршува со делумно или апсолутно враќање на претходното ниво на венска проодност. Меѓутоа, во потешки случаи, можно е целосно затворање на венскиот лумен.

Почнувајќи од втората недела по формирањето на тромб, се спроведува процесот на нејзина постепена ресорпција и замена на луменот со сврзно ткиво. Наскоро, овој процес завршува со целосно или барем делумно враќање на оштетениот дел на вената и трае, по правило, од два до четири месеци до три или повеќе години.

Како резултат на манифестација на воспалително-дистрофични нарушувања на структурата на ткивото, самата вена се трансформира во нестабилна склерозирана цевка, а нејзините вентили се целосно уништени. Околу самата вена, компресивната фиброза продолжува да се развива.

Голем број на забележливи органски промени на дел од вентилите и густите wallsидови на вените може да доведат до такви непожелни последици како што се патолошкото пренасочување на крвта од врвот до дното.

Во исто време, венскиот притисок на регионот на потколеницата се зголемува во изразен степен, вентилите се шират и се развива акутна венска инсуфициенција на таканаречените перфорирачки вени.

Овој процес доведува до секундарна трансформација и развој на подлабока венска инсуфициенција.

Посттромбофлебитичен синдром на долните екстремитети е опасен со голем број негативни промени, понекогаш неповратни. Постои развој на статичка и динамична венска хипертензија.

Ова исклучително негативно влијае на функционирањето на лимфниот систем. Лимфовенска микроциркулација се влошува, се зголемува пропустливоста на капиларите.

Како по правило, пациентот е измачуван од силен оток на ткивата, венска егзема, се развива склероза на кожата со оштетување на поткожното ткиво. Трофични чиреви често се појавуваат на заболеното ткиво.

Симптоми на болеста

Ако идентификувате какви било симптоми на болеста, веднаш треба да побарате помош од специјалисти кои ќе спроведат темелно испитување со цел да утврдат точна дијагноза.

Главните знаци на PTFS се:

 • Силен и не поминува подолг временски оток;
 • Васкуларни звезди (мрежи);
 • Говори во форма на мали поткожни туберкули на местото на одделни делови на вените;
 • Грчеви;
 • Замор, чувство на тежина во нозете;
 • Вкочанетост, намалена чувствителност на екстремитетот;
 • Чувството на „памучни нозе“, особено по долг престој „на нозе“, засилено попладне, кон вечер.

Основата на клиничката слика на PTFB е директно хронична венска инсуфициенција со различна тежина, проширување на повеќето сафенозни вени и појава на светло-виолетова, розова или цијанотична васкуларна мрежа во погодената област.

Токму овие садови ја преземаат главната функција да обезбедат целосен одлив на крв од ткивата на долните екстремитети. Сепак, за прилично долг временски период, болеста не може да се самопрогласи.

Тежок оток на потколеницата е еден од првите и главни симптоми на пост-тромбофлебитис синдром. Како по правило, се јавува како резултат на присуство на акутна венска тромбоза, кога постои процес на обновување на венската проодност и формирање на колатерална патека.

Со текот на времето, подпухнатоста може да се намали малку, но ретко поминува целосно. Покрај тоа, со текот на времето, едемот може да биде локализиран и во крајните екстремитети, на пример, во потколеницата и во проксималниот, на пример, во бутот.

Оток може да се развие:

 • Преку мускулната компонента, додека пациентот може да забележи мало зголемување на волуменот на мускулите на телето. Така, најјасно се забележува во тешкотија при прицврстување на патентот на багажникот итн.
 • Поради доцнењето на одливот на течности во повеќето меки ткива. Ова на крајот ќе доведе до нарушување на анатомските структури на човечките екстремитети. На пример, постои измазнување на дупките лоцирани на двете страни на глуждот, оток на задниот дел на стапалото итн.

Во согласност со присуството на одредени симптоми, се разликуваат четири клинички форми на PTFB:

Вреди да се одбележи дека динамиката на синдромот на подпухнатост со PTFB има некои сличности со едемот што се јавува со прогресивни проширени вени. Отекувањето на меките ткива се зголемува навечер.

Пациентот често го забележува ова со очигледното „намалување на големината на чевлите“, што беше токму тоа утро. Во овој случај, најчесто е зафатен левиот долен екстремитет.

Оток на левата нога може да се појави во поинтензивна форма отколку на десната.

Исто така, траги од притисок, гумени ленти од чорапи и голф, како и тесни и непријатни чевли остануваат на кожата и не се измазнуваат подолг временски период.

Во утринските часови, едемот, како по правило, се намалува, но воопшто не поминува. Тоа е придружено со постојано чувство на замор и тежина во нозете, желба да се „повлече“ екстремитет, ограничувачка или болна болка, која се интензивира со продолжено зачувување на една позиција на телото.

Болката има досаден болен карактер. Ова е прилично неинтензивно повлекување и пукање на болка во екстремитетите. Тие можат да бидат малку олеснети ако заземете хоризонтална положба и ги кренете нозете над нивото на телото.

Понекогаш, болката може да биде придружена со грч на екстремитетот. Почесто ова може да се случи ноќе, или ако пациентот е принуден да остане во непријатна положба долго време, создавајќи голем товар на погодената област (стоење, одење, итн.). Исто така, болката, како таква, може да биде отсутна, се појавува само при палпација.

Со прогресивен пост-тромбофлебитичен синдром кој влијае на долните екстремитети, најмалку 60-70% од пациентите развиваат повторно проширени вени на длабоките вени. За поголем број на пациенти се карактеризира со лабава форма на проширување на страничните гранки, ова се однесува на главните венски стебла на ногата и ногата. Многу поретко, се забележува повреда на структурата на стеблата на MPV или BPV.

Синдромот на посттромбофлебитис е една од различните причини за понатамошен развој на тешки и брзо развивачки трофични нарушувања, кои се карактеризираат со рано појавување на венски трофични чиреви.

Чиревите обично се локализирани на внатрешната површина на потколеницата, подолу, како и на внатрешноста на глуждовите. Пред појавата на чиреви, понекогаш значителни, визуелно забележливи промени се јавуваат на дел од кожата.

ptb - Пост-тромбофлебитис (PTFB синдром) - симптоми, дијагноза и третман

 • Затемнување, промена на бојата на кожата;
 • Присуство на хиперпигментација, што се објаснува со истекување на црвени крвни клетки со нивна последователна дегенерација;
 • Печат на кожата;
 • Развој на воспалителниот процес на кожата, како и во подлабоките слоеви на поткожното ткиво;
 • Појава на белузлави, атрофирани места на ткиво;
 • Непосредна појава на чир.

Дијагнозата на PTFS може да ја постави само лекар од медицинска установа, по темелно испитување на пациентот и положениот потребен преглед.

Типично, пациентот е пропишан:

 1. Флебоскоцинтиграфија
 2. Х-зраци преглед на контраст,
 3. Премин на диференцијална дијагноза.

Неколку години порано, покрај општата клиничка слика, широко беа користени функционални тестови за утврдување и проценка на состојбата на пациентот. Сепак, денес, ова е веќе во минатото.

Дијагнозата на PTFS и длабока венска тромбоза се спроведува со помош на ултразвучно ангиоскенирање со користење на мапирање на протокот на крв во боја. Ви овозможува соодветно да го процените присуството на оштетување на вените, да ја идентификувате нивната опструкција и присуството на тромботични маси.

Покрај тоа, овој вид на студија помага да се процени функционалната состојба на вените: стапката на проток на крв, присуство на патолошки опасен проток на крв, перформанси на вентилот.

Според резултатите од ултразвукот, можно е да се идентификуваат:

 • Присуство на главни знаци на развој на тромботичен процес;
 • Присуство на процес на реканализација (обновување на венската проодност);
 • Природата, нивото на густина и степенот на препишување на тромботски маси;
 • Присуството на облитерација е скоро целосно отсуство на каков било лумен, како и неможност за проток на крв;
 • Зголемена густина на wallsидовите на вените и паравазалното ткиво;
 • Присуство на знаци на валвуларна дисфункција, итн.

Меѓу главните цели што ги спроведува УЗАС на ПТФБ:

 1. Првична фиксација на периодичноста и присуство на пост-тромботско уништување во ткивата;
 2. Дијагностика на динамиката на тековните процеси;
 3. Набervationудување на промените во венскиот кревет и процесот на фазно враќање на проодноста на вените;
 4. Исклучување на повторниот развој на болеста;
 5. Општа проценка на состојбата на вените и перфорантите.

Третман на пост-тромбофлебитис синдром се врши главно со конзервативни методи. До денес, следниве методи на лекување на оваа болест се широко применливи:

 • Компресивна терапија;
 • Корекција на животниот стил
 • Комплекси на физиотерапевтски вежби и гимнастика,
 • Голем број на физиотерапевтски процедури,
 • Фармакотерапија
 • Хирургија (ектомија),
 • Локален третман.

Да се ​​ослободи од пост-тромбофлебитис синдром, конзервативниот третман е најатрактивен. Меѓутоа, во случај кога не го донесе посакуваниот резултат, третманот на PTFS со реконструктивна хирургија или ектомија е применлив.

Прогноза за посттромботично заболување

Формата на чир на PTFS има неповолна прогноза. Постојано заздравување на трофични улкуси е многу ретко. Хируршкиот третман е доста комплициран, но им овозможува успех на повеќето пациенти.

Широки трофични улкуси се развиваат кај 40% од пациентите со пост-тромботична болест. Овој проблем може да биде комплициран од развој на хронична интоксикација, кога улкусот не лекува со години и доведува до развој на специфична лезија - амилоидоза на внатрешните органи. Оваа состојба доведува до смрт од откажување на повеќе органи.

Оштетувањето на коските и зглобовите ја комплицира ситуацијата и доведува до ампутација на екстремитетот. Сличен исход е забележан кај 10% од пациентите со форма на пептичен улкус.

Клинички форми на посттромботично заболување на долните екстремитети

Синдромот на посттромбофлебитис е дел од структурата на болести кои се манифестираат со симптоми на хронична венска инсуфициенција (CVI). Најмодерната и релевантна градација на пост-тромбофлебитис синдром денес е класификацијата ЦЕАП. Оваа алатка најпрецизно ги опишува трофичните и морфолошките промени што се јавуваат во долниот екстремитет со развојот на патологијата.

Пост-тромбофлебитис синдром - третман дома

Васкуларни хирурзи и флеболози, и јавни и приватни урбани медицински центри, се вклучени во третманот на пост-тромботичен синдром во Москва. Третманот вклучува конзервативни мерки и хируршки интервенции.

 • Носење трикотажа за компресија.
 • Употреба на варијабилна пневматска компресија и електромиостимулација.
 • Терапија со лекови (лекови за подобрување на микроциркулацијата, ангиопротектори, флеботоника).

Главните видови на современи хируршки интервенции за пост-тромбофлебитис синдром:

 • Интервенции насочени кон корекција на патолошкото испуштање на крв од длабоки вени до површно (ласерско или ендоскопско отстранување на перфорирачки вени).
 • Операција за намалување на патолошкиот венски волумен (со варикозна форма на PTFS) - ласерска и радиофреквентна термоблитерација, минифлебектомија.
 • Интервенциите насочени кон подобрување на одливот на крв низ погодените вени се интервенции во шунтирање. Најчесто изведуван е илеофеморален бајпас под контрола на Х-зраци.

230378dcd5a10337ded0d2f5cd09ed25 - Пост-тромбофлебитис (PTFB синдром) - симптоми, дијагноза и третман

Третманот на пост-тромбофлебитис синдром дома се состои во употреба на компресија трикотажа, терапија со лекови, дневна специјална гимнастика за нозете.

До денес, ефективноста на ниту еден народен лек за третман на пост-тромботична болест не е потврдена со научни податоци. Затоа, да се препорачаат овие методи на лекување е крајно сомнителен потфат.

За третман на пост-тромбофлебитична болест на вените, неопходни се две главни правила: компетентно назначување на третман и желба на пациентот да се опорави. Само со свесен пристап кон PTFS терапијата може да се постигне посакуваниот резултат, да се стабилизира состојбата на пациентот и да се спречи егзацербација на клиниката за хронична болест на вените на екстремитетите.

PTFS на длабоки вени на долните екстремитети е нарушување кое се карактеризира со забавување на венскиот одлив од нозете, што е компликација на длабока венска тромбоза. Клинички, болеста може да се појави неколку години по акутната форма на тромбоза.

Пациентите се жалат на чувство на исполнетост во болки во нозете, болно и продолжено грчење на мускулите - главно ноќе. На кожата постои прстен во форма на пигментација, откриен со оток, кој со текот на времето се претвора во зголемена густина.

Што е пост-тромбофлебитско заболување на вените на долните екстремитети, третман - лекови и хирургија, текот на PTFS, класификација - детално ќе разгледаме во нашата статија.

Развојот на патолошкиот процес целосно зависи од „однесувањето“ на тромбот што се формирал во луменот на погодената вена. Често, тромбозата завршува со делумно или целосно враќање на претходното ниво на венска проодност. Но, во тешки слики, не е исклучена целосна блокада на венскиот лумен.

Во втората недела од формирањето на тромб, започнува процесот на нејзина постепена ресорпција, замена на луменот со сврзни ткива. Наскоро, се открива целосно или делумно обновување на погодената област на вената. Обично тоа трае од 2-4 месеци до 3 години.

Поради ова, откриени се воспалителни и дистрофични нарушувања на структурната структура на ткивата, вената станува како „склерозирана цевка“, а венските валвули се целосно деградирани, потоа уништени. Околу најпогодениот сад се формира компресивна фиброза.

Голем број патолошки процеси во долните екстремитети може да доведат до негативни последици. Ова е пренасочување на биолошката крв во нозете од горе надолу.

Во исто време, пациентот има венски притисок во областа на шинот, венските валвули се шират ненормално и се појавува акутна форма на венска инсуфициенција.

Ова доведува до секундарни компликации; се развива подлабока инсуфициенција на вената на ногата.

Свежи информации: Која е опасноста од проширени вени на нозете?

 1. Бременост, породување;
 2. Тешки повреди на внатрешните органи, фрактури на ногата;
 3. Хируршка интервенција;
 4. Болест на проширени нозе;
 5. Патологии на крв што доведуваат до патолошки раст на тромбоцитите;
 6. Дебелина на која било фаза.

Посттромбофлебичен синдром доведува до компликации, понекогаш неповратни. Пациентот развива статичка и динамична венска хипертензија. Ова ја влошува функционалноста на лимфниот систем - нарушена е лимфовенозната микроциркулација, се зголемува васкуларната пропустливост.

Ако не се лекува, пациентот развива венска форма на егзема, склероза на кожата со оштетување на поткожното ткиво. Трофични чиреви често се формираат на погодените ткива.

Постфлебитското заболување има одредени знаци - тие се појавуваат на почетокот на патолошкиот процес. Тие велат за клиниката во случаи кога болеста активно напредува.

Знаците вклучуваат оток на нозете, што не поминува подолг временски период. Пајакови вени на нозете, се појавуваат пајакови вени. Пациентите се жалат на грчеви во текот на ноќта, замор во нозете, тежина, намалена подложност на екстремитетите.

Се манифестира симптом како што е "дебелина на стапалото". По долга стоечка положба, пациентот едноставно не ги чувствува екстремитетите, тешко ги движи нозете. Овој симптом има тенденција да се интензивира навечер.

Фаза PTFS на длабоки вени на нозетеКлинички манифестации
Лесна фаза
 • Тежина во екстремитетите, чувство на „памучност“ - по физички труд, стоење;
 • Мал оток на глуждот;
 • Конвулзии (краткорочни, болката е практично отсутна);
 • Васкуларна мрежа во погодената област (не секогаш).
Средна фаза
 1. Тежок оток на глуждот. Се развива не само по физичка активност, туку и во мирување. Едемот не се намалува по одмор;
 2. Постојана тежина во екстремитетите, која е придружена со болка, грчење на мускулите;
 3. Проширени вени - садовите стануваат конвексни, синусни, на нозете се појавуваат нодули со синкава нијанса;
 4. Кожата во погодената област се менува. Станува цијанотична или кафеава, се згуснува;
 5. На кожата на нозете се формираат црвени дамки, се појавуваат микротреќи, се појавуваат разни осипи, плачот е присутен - раните не лекуваат долго време.
Тешка фаза
 • Синдром на силна болка, постојан оток на екстремитетите;
 • Наспроти позадината на промените во структурата на кожата, се формираат трофични чиреви - длабоки рани кои продираат во дебелината на кожата, понекогаш влијаат на мускулното ткиво. Големините се различни. Најчесто се појавуваат на внатрешната површина на потколеницата;
 • По заздравувањето на трофичниот улкус, остануваат длабоки бели лузни.

Свежи информации: Симптоми и третман на тромб во ногата под коленото позади

За време на периодот на компензација, пациентот може да ја има целата опишана клиника. Кога се појавуваат трофични улкуси, ова укажува на декомпензација на патологијата. Тие често се комплицираат од инфекција. Симптоматологијата на болеста не зависи од полот, а силата на манифестацијата се должи на сериозноста на болеста.

Во согласност со клиниката, болеста е класифицирана во форми: едематозно-болно, улцеративно, проширено и мешано.

За да се дијагностицира пост-тромбофлебитичен синдром, доволен е визуелен преглед на долните екстремитети за медицински специјалист. Сепак, се користат дополнителни дијагностички методи.

Тие ви дозволуваат да го утврдите степенот на повреда на одливот на венска фаза, фазата на болеста итн., Што ви овозможува да назначите курс за третман.

Доплер ултразвукСтудијата утврдува локализација на тромб, степен на преклопување на луменот, степенот на погодената област.
Ултразвучно дуплексно ангиоскенирање на вените на долните екстремитети.Помага да се види структурата на длабоките садови користејќи слика во боја. Преку ваква дијагностика, можно е да се проучат карактеристиките и брзината на циркулацијата на крвта, присуството на испуштање на течност преку садови за перфорирање што ги поврзуваат длабоките со површината, степенот на деградација на вентилите.
КоагулограмЈа одредува густината на биолошката течност, вискозитетот, нивото на коагулација, тенденцијата да се формираат згрутчување на крвта.
ВенографијаЗа време на студијата, специјални лекови се инјектираат во вените на нозете што ги „гледаат“ рендгенските зраци. Следно, направете слика на која се гледаат сите садови. Според него, се изучува структурата на венската шема, локацијата на стенозата, неговото ниво и други податоци што овозможуваат пропишување на соодветен третман.
СцинтиграфијаСпецијална студија спроведена преку лекови за радиоизотоп. Тие се способни да испуштаат слабо зрачење, заробени од специјални сензори. Сликата се прикажува на мониторот.

Главните методи за дијагностицирање на болеста вклучуваат ултразвучна доплерографија и дуплекс скенирање. Тие можат да се вршат многу пати. Тие не му штетат на здравјето, информативни се и се користат за следење на ефективноста на терапијата.

Болеста на посттромбофлебитис и проширени вени не можат да се излечат целосно и да се ослободат од патологии засекогаш. Затоа, главните цели се насочени кон суспендирање на прогресијата на болеста. Ако пациентот не се лекува, секогаш се развиваат компликации, што честопати доведува до попреченост - групата зависи од степенот на оштетување на вените на долните екстремитети.

Пациентот се препорачува да носи долна облека за компресија, преврзувајќи ги екстремитетите преку еластични завои.

Ова ја елиминира венската хипертензија.

Потребна е корекција на животниот стил - секојдневно физичко образование, одење, откажување од пушење, алкохол, лоши навики во исхраната - не можете да јадете масно, пржено, зачинето, итн.

Пропишани се лекови кои ја подобруваат состојбата на венските wallsидови, ги запираат воспалителните процеси и спречуваат формирање на тромби. Најчесто во таблети или за инјектирање. Режимот на третман вклучува и локални лекови. Тие помагаат да се забрза процесот на затегнување на трофични чиреви, да се нормализира циркулацијата на крвта во нозете.

Што е опасен синдром на посттромбофлебитис

Синдромот на посттромбофлебитис е сериозна патологија, што честопати ги води пациентите до попреченост. Всушност, ова е компликација на длабока венска тромбоза. Симптомите на болеста често напредуваат, што им го отежнува животот на пациентите. Често, во однос на позадината на PTFS, се јавуваат релапси на длабока венска тромбоза. Во некои случаи, може да се развие уште поопасна патологија, белодробна емболија.

Синдромот на посттромбофлебитис, дури и денес, со широк арсенал на конзервативни и инвазивни методи, не може да се излечи целосно. Затоа, толку е важно навремено и компетентно да се третира патологијата на венскиот систем, да се отстранат проширените вени и да се обезбеди соодветен третман за длабока венска тромбоза.

Синдром на посттромбофлебитис - Превенција

Спречување на пост-тромбофлебитис синдром започнува со спречување на примарна и повторувачка длабока венска тромбоза. За лица хоспитализирани со висок ризик од ДВТ, методите за превенција треба да вклучуваат рано активирање, употреба на компресивни чорапи или варијабилни пневмокомпресивни уреди, електрична стимулација и / или употреба на антикоагулантни лекови.

Со веќе дијагностицирана тромбоза, добри резултати покажува иновативната техника на тромболиза. Ова е ендоваскуларна постапка насочена кон растворање на тромботски тромб во вена. Исто така, за спречување на пост-тромбофлебитис синдром, неопходна е соодветна антикоагулантна терапија.

Европските васкуларни хирурзи и флеболози препорачуваат за пациенти со прекумерна тежина кои веќе биле подложени на длабока венска тромбоза за намалување на телесната тежина.

Најчесто поставувани прашања од наши пациенти на Интернет за пост-тромбофлебитис синдром

Почитувана Наталија! Со цел да се избегне пост-тромбофлебитис синдром, потребно е периодично да се испитува флебологот со модерно ултразвучно скенирање на венскиот систем на долните екстремитети. Во случај кога веќе се појавила венска тромбоза, потребно е да се следат препораките на лекарот што посетува, да се користи трикотажа за компресија и да се земаат препишаните лекови.

Почитувана Julулија! Ако ви е дијагностициран синдром на пост-тромбофлебитис, треба да се консултирате со добар флеболог или васкуларен хирург во Москва, со задолжително спроведување на модерно ултразвучно дуплекс-скенирање и строго да ги следите препораките на лекарот.

Почитуван Николај! Пост-тромбофлебитичен синдром на долните екстремитети е многу сериозна компликација на длабока венска тромбоза, која се манифестира со едем, болка, хиперпигментација на кожата и трофичен улкус. Дури и најсовремените европски технологии денес не гарантираат целосен лек за пост-тромбофлебитичен синдром на долните екстремитети.

Почитувана Марија! Современ третман на пост-тромбофлебитис синдром во Москва се изведува во урбани флеболошки и васкуларни центри. Третманот ќе зависи од клиничката форма на болеста: едем-болка, проширени, улцеративни и мешани. Исто така, изборот на современ третман за пост-тромбофлебитис синдром се заснова на степенот на оклузија (опструкција) на венскиот кревет. Доколку има индикации, модерните минимално инвазивни операции на стентирање се вршат под контрола на х-зраци.

Почитувана Елизабета! Третман на пост-тромбофлебитичен синдром на долните екстремитети дома е можно само по консултација и ултразвук во добар урбан васкуларен или флеболошки центар. Овој третман нужно ќе вклучува: носење трикотажа за компресија, земање лекови за подобрување на микроциркулацијата, посебен сет на вежби за нозете.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic